Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.601.2020.2.RG
z 14 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2020 r. (data wpływu 6 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 października 2020 r. (data wpływu 8 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 października 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania oraz przedstawienie własnego stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: podatek VAT).

Spółka w ramach prowadzonej działalności prowadzi działalność deweloperską oraz zajmuje się wynajmem lokali usługowych, mieszkalno-usługowych, garaży oraz budynków handlowych. Przedmiotowe budynki wynajmowane są podmiotom zewnętrznym oraz podmiotom powiązanym ze Spółką.

W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza wyodrębnić z prowadzonej działalności działalność polegającą na wynajmie lokali oraz wieść ją aportem do innej, już istniejącej spółki. Przedmiotem aportu mają być wszystkie składniki materialne i niematerialne związane z działalnością związaną z najmem lokali. W szczególności w drodze aportu na inną spółkę przeniesiona ma zostać własność lokali będących przedmiotem najmu, jak również zasoby ludzkie, które w chwili obecnej - w ramach struktury przedsiębiorstwa Wnioskodawcy - zajmują się działalnością związaną z najmem. Wnioskodawca wskazuje, że wspólnicy Spółki podatek dochodowy z pozarolniczej działalności gospodarczej płacą w formie podatku liniowego. Spółka, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, prowadzi pełną księgowość - księgi rachunkowe.

Wnioskodawca wskazuje, że w księgach rachunkowych Spółki, w stosunku do działalności związanej z najmem lokali, możliwe jest wyodrębnienie przychodów, aktywów trwałych oraz - od lipca 2020 r. – kosztów.

Po dokonaniu omawianego aportu - w ramach spółki, do której zostanie wniesiony aport - działalność polegająca na najmie będzie kontynuowana. Przedmiotem aportu będą również umowy najmu.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał:

Działalność prowadzona w formie najmu, która zostanie wyodrębniona z prowadzonej dotychczas działalności będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 ze zm.), tj. będzie stanowiła organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. Działalność w zakresie najmu będzie kontynuowana w dotychczasowym kształcie, na co pozwalają wyodrębnione składniki majątku oraz zasoby ludzkie.

Wyodrębnienie pod względem organizacyjnym będzie polegało na prowadzeniu wydzielonej działalności w zakresie najmu, do której będą oddzielnie przypisane środki trwałe, mogącej - poprzez cechę zorganizowania - samodzielnie realizować zadania gospodarcze przypisane tej działalności.

Wyodrębnienie pod względem finansowym będzie polegało na wyodrębnieniu w księgach rachunkowych Spółki przychodów, aktywów trwałych oraz kosztów w stosunku do działalności związanej z najmem lokali.

Wyodrębnienie pod względem funkcjonalnym będzie polegało na prowadzeniu działalności w zakresie najmu odrębnie i niezależnie od pozostałej działalności Wnioskodawcy, na co pozwala zdolność zorganizowanej części przedsiębiorstwa do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

W oparciu wyłącznie o przedmiot przeniesienia (bez angażowania zasobów nabywcy), przez Spółkę, do której zostanie wniesiony aport, będzie możliwe samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w takim zakresie, w jakim w oparciu o te składniki była dotychczas prowadzona.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Czy opisane w zdarzeniu przyszłym przeniesienie (aport) opisanej części przedsiębiorstwa stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), opisane w zdarzeniu przyszłym przeniesienie (aport) opisanej części przedsiębiorstwa, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Art. 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa - w świetle art. 2 pkt 27e ustawy o VAT – to organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w pewnym sensie „mikroprzedsiębiorstwem” funkcjonującym w strukturach przedsiębiorstwa, zaś definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa kładzie wyraźny nacisk na fakt istnienia więzi łączących poszczególne składniki w majątku danego podmiotu w sposób na tyle wyraźny, że możliwe jest ich funkcjonalne wyodrębnienie od pozostałych aktywów. Przepisy ustawy o VAT nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem „zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań”. Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN (źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/zesp%C3%B3%C5%82.html), słowo „zespół” oznacza m.in. „grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość”. W celu ustalenia, czy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, należy zbadać, czy zespół składników majątkowych mógłby stanowić samodzielnie działające przedsiębiorstwo. Podkreśla się ten fakt również w orzecznictwie sądowym. Przykładowo w wyroku z 17 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 779/13 Naczelny Sąd Administracyjny, odwołując się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydanego w sprawie C-444/10, stwierdził, że pojęcie zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy w odniesieniu do art. 19 dyrektywy 2006/112/WE rozumieć w sposób funkcjonalny, a więc analizując, czy dany zespół aktywów będący przedmiotem zbycia pozwala na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której dotyczy. Ponadto w wyroku z dnia 23 listopada 2017 r., sygn. akt I FSK 327/16 Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że okoliczność, że zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy zespół składników majątkowych zdolny do prowadzenia niezależnej (samodzielnej) działalności gospodarczej należy rozumieć w ten sposób, że w kształcie, w jakim zespół ten jest zbywany, może on wykonywać określone zadania gospodarcze.

W efekcie powyższego stwierdzić należy, że w rozumieniu przepisów ustawy o VAT - określony zespół składników majątkowych może zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jeśli jest zdolny do dalszego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Przenosząc powyższy wywód na grunt niniejszej sprawy w pierwszej kolejności wskazać należy, że w ramach spółki, do której zostanie wniesiony aport, działalność polegająca na najmie będzie kontynuowana. Przedmiotem wyodrębnienia oraz późniejszego przeniesienia będą bowiem składniki majątku oraz zasoby ludzkie, które umożliwią prowadzenie działalności w dotychczasowym kształcie. W efekcie powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotem wyodrębnienia oraz późniejszego przeniesienia nie będzie przypadkowy zbiór elementów, lecz składniki, które umożliwią kontynuację działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie, tj. w zakresie najmu.

Wnioskodawca wskazuje nadto, że składniki majątku, które mają zostać wyodrębnione oraz przeniesione w drodze aportu do nowego przedsiębiorstwa w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, są wyodrębnione:

  • funkcjonalnie

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 572/14 wskazał, że „Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się natomiast do zbadania, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie (...) samodzielnie funkcjonować na rynku”. W niniejszej sprawie - jak wskazano powyżej - po wyodrębnieniu z dotychczasowej działalności i włączeniu aportem do nowego przedsiębiorstwa, składniki majątku umożliwiają prowadzenie działalności w dotychczasowym zakresie, tj. w zakresie najmu.

  • finansowe

Zgodnie z ukształtowaną linią orzeczniczą pojęcie: „finansowego wyodrębnienia w istniejącym przedsiębiorstwie”, należy rozumieć jako obiektywne istnienie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z określonymi składnikami majątku, a nie istnieniem finansowego wyodrębnienia - dokonanego formalnie przez prowadzącego przedsiębiorstwo (zob. wyroki: Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 55/18, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 1293/16). W niniejszej sprawie - jak wskazano powyżej - w księgach rachunkowych Spółki, w stosunku do działalności związanej z najmem lokali, możliwe jest wyodrębnienie przychodów, aktywów trwałych oraz kosztów. W efekcie powyższego - przesłanka wyodrębnienia finansowego w niniejszej sprawie została spełniona.

  • organizacyjne

Zgodnie ze stanowiskiem zajętym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 8października 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1962/13 „każdy (...) zespół składników majątkowych, dający się wyodrębnić poprzez funkcjonalne powiązanie polegające na przydatności do realizacji określonego działania gospodarczego - bez względu na jego organizacyjne wyodrębnienie w postaci oddziału, działu, itp. - może stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.”. Z uwagi na powyższe, a także z uwagi na fakt, iż działalność prowadzona w zakresie najmu może zostać wyodrębniona ze struktury Wnioskodawcy, przyjąć należy, że przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego w niniejszej sprawie została spełniona.

Konkludując powyższe opisane w zdarzeniu przyszłym przeniesienie (aport) opisanej części przedsiębiorstwa nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, niniejsza interpretacja została wydana na podstawie wskazania we wniosku, że działalność prowadzona w formie najmu, która zostanie wyodrębniona z prowadzonej dotychczas działalności będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powyższe zostało przyjęte przez Organ jako element opisu sprawy i nie było przedmiotem analizy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ….., za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj