Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1334/11/MO
z 5 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1334/11/MO
Data
2011.12.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Powstawanie zobowiązania podatkowego


Słowa kluczowe
aport
przedsiębiorstwa
wkłady niepieniężne
zaległości podatkowe
zobowiązanie podatkowe


Istota interpretacji
Kto ponosi odpowiedzialność podatkową za ewentualne zaległości podatkowe powstałe za okres do wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1f)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 31 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 21 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. Ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia, kto ponosi odpowiedzialność podatkową za ewentualne zaległości podatkowe powstałe za okres do wniesienia przedsiębiorstwa apotem do spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1f) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. Ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia, kto ponosi odpowiedzialność podatkową za ewentualne zaległości podatkowe powstałe za okres do wniesienia przedsiębiorstwa apotem do spółki. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 16 listopada 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1332/11/MO, IBPBI/2/423-1333/11/MO, IBPBI/2/423-1334/11/MO, IBPP3/443-987/11/AB, IBPBII/1/436-390/11/MZ, IBPBI/1/415-826/11/KB, IBPBI/1/415-961/11/KB wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 21 listopada 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej osoby fizycznej. Ponieważ sytuacja rynkowa wymaga nowych inwestycji przedsiębiorca podjął decyzję o budowie nowej linii produkcyjnej taśmy aluminiowej. W związku z tym zwrócił się o kredyt inwestycyjny do Banku. Bank podjął na komitecie kredytowym pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu inwestycyjnego na budowę nowej linii, jednak warunkiem koniecznym uruchomienia tego kredytu ustanowił przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego ze względu na czynnik ryzyka. W związku z tym właściciel rozważa założenie spółki akcyjnej a następnie wniesienie całego przedsiębiorstwo do spółki jako aportu niepieniężnego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Kto ponosi odpowiedzialność podatkową za ewentualne zaległości podatkowe powstałe za okres do wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1f)

Zdaniem Wnioskodawcy, za ewentualne zaległości podatkowe powstałe za okres do wniesienia przedsiębiorstwa, a potem do spółki odpowiada solidarnie spółka (nowo powstała, do której wniesiono aport) i właściciel - przedsiębiorca, który prowadził przedsiębiorstwo jako działalność gospodarczą na zasadzie obowiązków wynikających z Ordynacji podatkowej (art. 112 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe innego podmiotu została uregulowana w Dziale III rozdziale 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Ordynacji podatkowej.

W myśl art. 112 § 1 Ordynacji podatkowej, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, właściciel przedsiębiorstwa osoby fizycznej, rozważa założenie spółki akcyjnej, a następnie wniesienie całego przedsiębiorstwo do spółki jako aportu niepieniężnego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż za ewentualne zaległości podatkowe powstałe za okres do dnia wniesienia przedsiębiorstwa, odpowiadać będzie solidarnie nowo powstała spółka, do której będzie wniesiony aport przedsiębiorstwa oraz Wnioskodawca jako właściciel wnoszonego przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1a-1e, oraz 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj