Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.382.2020.1.AK
z 27 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 września 2020 r. (data wpływu 4 września 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia części akcji nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia części akcji nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka Nabywająca”) z siedzibą w (…) jest polską spółką kapitałową, będącą polskim rezydentem podatkowym. Spółka Nabywająca podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na źródło ich osiągania.

Spółka Nabywająca posiada 54,10% akcji w spółce X Spółka Akcyjna („Spółka Nabywana”) mającej siedzibę w Polsce. Wnioskodawca nabył akcje Spółki Nabywanej w drodze wniesienia przedmiotowych akcji do Wnioskodawcy, w zamian za wydane udziały Wnioskodawcy - tj. w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów uregulowanej w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8a-8b ustawy o PIT.

W związku z aportem akcji Spółki Nabywanej do Wnioskodawcy doszło do podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji udziałów własnych przez Spółkę Nabywającą, które objęli wspólnicy Spółki Nabywającej wnoszący aportem akcje w Spółce Nabywanej. Wspólnikami wnoszącymi aportem akcje było pięć osób fizycznych („Wspólnicy”). Każdy ze Wspólników wniósł aportem równocześnie z pozostałymi Wspólnikami, posiadane akcje w Spółce Nabywanej, z tym, że wniesione akcje posiadane osobno przez każdego ze Wspólników dawały Wnioskodawcy mniej niż 50% praw głosów w Spółce Nabywanej. Tym samym, na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy, Spółka Nabywająca otrzymała w drodze pięciu aportów od pięciu Wspólników akcje, których nabycie zapewniło Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosów w Spółce Nabywanej.

W wyniku transakcji wymiany udziałów cała wartość rynkowa akcji w Spółce Nabywanej została wniesiona w formie wkładu niepieniężnego (aportu) na kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Wartość nominalna wnoszonych akcji Spółki Nabywanej odpowiadała wartości rynkowej wydanych udziałów własnych Wnioskodawcy na dzień wniesienia akcji do Spółki Nabywającej aportem. W niniejszym przypadku nie miała miejsca dodatkowa zapłata w gotówce za wnoszone akcje.

Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości może dokonać zbycia części akcji w Spółce Nabywanej na rzecz podmiotów trzecich np. na rynku regulowanym (giełdzie).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę części akcji Spółki Nabywanej, nabytych w ramach transakcji wymiany udziałów, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będzie uprawniony na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych Wspólnikom w zamian za aport akcji Spółki Nabywanej do Wnioskodawcy, równych wartości rynkowej wkładów wniesionych do Spółki Nabywającej z dnia wniesienia?

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, w której dokona on odpłatnego zbycia części akcji Spółki Nabywanej, nabytych w ramach transakcji wymiany udziałów, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będzie uprawniony na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych Wspólnikom w zamian za aport akcji Spółki Nabywanej do Wnioskodawcy. Wartość nominalna udziałów Wnioskodawcy jest ustawowo określonym wydatkiem na nabycie akcji Spółki Nabywanej.

Uzasadnienie

Opisany w zdarzeniu przyszłym aport akcji Spółki Nabywanej do Wnioskodawcy w świetle art. 12 ust 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8a-8b ustawy o PIT jest definiowany jako wymiana udziałów.

Stosownie do art. 12 ust. 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8a-6b ustawy o PIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

-do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 12 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8c ustawy o PIT przepisy o wymianie udziałów stosuje się również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione przesłanki do dokonania transakcji wymiany udziałów.

Przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja, stanowi wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8a-8b ustawy o PIT, gdyż:

  1. Wnioskodawca oraz Spółka Nabywana podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. Wnioskodawca oraz Spółka Nabywana są spółkami kapitałowymi wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o CIT;
  3. Wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego i wnoszone przez nich akcje stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości na podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy;
  4. w wyniku przedmiotowej transakcji Wnioskodawca wydał Wspólnikom udziały własne;
  5. w wyniku dokonanej transakcji Wnioskodawca uzyskał bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej (w ramach pięciu aportów od pięciu Wspólników dokonanym jednego dnia, w wykonaniu jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów należy uznać koszty, które są poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. ww. ustawy.

Tym samym, w świetle powyższego przepisu, podatnicy mają możliwość pomniejszenia przychodów o odpowiednie koszty ich uzyskania, w sytuacji, w której:

  1. koszty te wykazują związek z przychodem, tzn. są poniesione w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów;
  2. koszty nie znajdują się w katalogu wydatków negatywnych wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszego opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca wskazuje, że w wyniku zbycia części akcji Spółki Nabywanej nabytych przez Wnioskodawcę w drodze wymiany udziałów, Wnioskodawca osiągnie przychód z ich odpłatnego zbycia. Tym samym, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie akcji w Spółce Nabywanej będą związane z przychodem ze sprzedaży tych akcji. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, w wyniku sprzedaży części akcji w Spółce Nabywanej spełniony zostanie pierwszy z warunków wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, pozwalający na zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Odnosząc się z kolei do drugiej z przesłanek, Wnioskodawca pragnie wskazać, że wydatki poniesione na nabycie akcji w Spółce Nabywanej nie kwalifikują się do wydatków negatywnych wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. W przypadku ewentualnej sprzedaży akcji Spółki Nabywanej przez Wnioskodawcę zastosowanie znajdzie przepis szczególny dotyczący ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) objętych w ramach wymiany udziałów, tj. art. 16 ust. 8e ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT - są kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Oznacza to, że powyższy przepis nie wyłącza zupełnie możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodu, ale odsuwa w czasie moment ich potrącenia, do chwili odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych przez spółkę nabywająca w wyniku „wymiany udziałów”.

Dokonując wykładni literalnej ww. przepisu, należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawca dokona w przyszłości odpłatnego zbycia (sprzedaży) akcji nabytych przez Wnioskodawcę w Spółce Nabywanej w ramach transakcji wymiany udziałów, wówczas jako koszt uzyskania przychodów Wnioskodawca powinien przyjąć wartość nominalną udziałów własnych, gdyż wartość ta jest ustawowo zdefiniowanym kosztem. Ustawa wprost określa, że wydatkiem na nabycie udziałów spółki nabywanej w ramach wymiany udziałów jest wartość nominalna udziałów wydanych wspólnikom spółki nabywanej.

W niniejszym przypadku, faktycznym wydatkiem poniesionym przez Wnioskodawcę na nabycie akcji w Spółce Nabywanej jest wartość nominalna udziałów własnych objętych przez Wspólników Wnioskodawcy.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w indywidualnych Interpretacjach podatkowych wydanych przez organy podatkowe, m.in. w:

  1. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 września 2019 r. nr S-ILPB3/4510-1-416/15/19-S/JG, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Mając na uwadze powyższe argumenty, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia przez Spółkę wszystkich udziałów w Spółce Kapitałowej, Spółka będzie uprawniona rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych Udziałowcom w zamian za aport udziałów Spółki kapitałowej, a zatem dochód do opodatkowania Spółka kapitałowa powinna określić jako różnicę pomiędzy otrzymanym wynagrodzeniem odpowiadającym aktualnej na moment sprzedaży wartości rynkowej zbywanych udziałów w Spółce Kapitałowej a kosztami uzyskania przychodów, ustalonymi w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów w Spółce wydanych Udziałowcom w zamian za wkład niepieniężny w postaci ich udziałów w Spółce Kapitałowej”;
  2. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 sierpnia 2019 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.237.2019.1.NL, w której organ stwierdził, że: „Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że w przypadku odpłatnego zbycia (sprzedaży) przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce nabytych w 2016 r. w drodze wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy z takiego zbycia będzie wartość określana jako wartość nominalna udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych udziałowcom Spółki w 2016 r. w zamian za udziały tej Spółki w drodze ww. wymiany udziałów”.
  3. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 kwietnia 2019 r. nr IBPB1-1/4510-164/15-1/NL, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „Reasumując, stanowisko Spółki w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w formie wymiany udziałów należy uznać za prawidłowe. Uwzględniając powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie, że w przypadku zbycia udziałów Spółki M, Spółki F i Spółki H, które zostaną objęte (winno być: zostały objęte) w ramach transakcji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna udziałów wydanych na rzecz udziałowców Spółki M, Spółki F oraz Spółki H, równa wartości rynkowej wkładów”.

Podobne stanowisko organy podatkowe zajmują m.in. w:

  1. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2019 r., nr IPPB3/4510-1043/15-4/KK/S/19/MS;
  2. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 września 2018 r., nr ITPB3/4510-250/15-5/18-S/MJ;
  3. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2018 r., nr ITPB3/4510-270/15-5/118-S/MJ;
  4. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 maja 2018 r,. nr 0111-KDIB1-1.4010.110.2018.1.SG;
  5. interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 listopada 2017 r., nr 0111-KDIB2-2.4011.289.2017.1.MM.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji ewentualnego zbycia przez Wnioskodawcę części akcji w Spółce Nabywanej, nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów, Wnioskodawca będzie uprawniony na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT, do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy w Spółce wydanych Wspólnikom Wnioskodawcy w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki Nabywanej.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Z powyższej regulacji wynika zatem, że dochód podatkowy stanowi różnicę pomiędzy osiągniętym przychodem, a kosztami jego uzyskania. Co istotne, dochód podatkowy ustalany jest wyłącznie na podstawie przepisów prawa podatkowego. Wpływ na wysokość dochodu podatkowego mają więc wymienione w ustawie o CIT przychody i koszty uzyskania przychodów, zasady przypisywania ich do danego roku podatkowego oraz przewidziane w tej ustawie zwolnienia i ulgi podatkowe.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Moment rozpoznania kosztów nabycia udziałów został przez ustawodawcę przesunięty – koszty uzyskania przychodów można rozpoznać dopiero w momencie zbycia udziałów. I tak, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te – w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d – są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Zatem przepis, na podstawie którego ustala się wysokość kosztów uzyskania przychodu, różni się w zależności od sposobu nabycia udziałów.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) posiada 54,10% akcji w spółce X Spółka Akcyjna (Spółka Nabywana) mającej siedzibę w Polsce. Wnioskodawca nabył akcje Spółki Nabywanej w drodze wniesienia przedmiotowych akcji do Wnioskodawcy, w zamian za wydane udziały Wnioskodawcy - tj. w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów uregulowanej w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 8a-8b ustawy o PIT. W związku z aportem akcji Spółki Nabywanej do Wnioskodawcy doszło do podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji udziałów własnych przez Spółkę Nabywającą, które objęli wspólnicy Spółki Nabywającej wnoszący aportem akcje w Spółce Nabywanej. Wspólnikami wnoszącymi aportem akcje było pięć osób fizycznych. Każdy ze Wspólników wniósł aportem równocześnie z pozostałymi Wspólnikami, posiadane akcje w Spółce Nabywanej, z tym, że wniesione akcje posiadane osobno przez każdego ze Wspólników dawały Wnioskodawcy mniej niż 50% praw głosów w Spółce Nabywanej. Tym samym, na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy, Spółka Nabywająca otrzymała w drodze pięciu aportów od pięciu Wspólników akcje, których nabycie zapewniło Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosów w Spółce Nabywanej.

W wyniku transakcji wymiany udziałów cała wartość rynkowa akcji w Spółce Nabywanej została wniesiona w formie wkładu niepieniężnego (aportu) na kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Wartość nominalna wnoszonych akcji Spółki Nabywanej odpowiadała wartości rynkowej wydanych udziałów własnych Wnioskodawcy na dzień wniesienia akcji do Spółki Nabywającej aportem. W niniejszym przypadku nie miała miejsca dodatkowa zapłata w gotówce za wnoszone akcje. Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości może dokonać zbycia części akcji w Spółce Nabywanej na rzecz podmiotów trzecich np. na rynku regulowanym (giełdzie).

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę części akcji Spółki Nabywanej, nabytych w ramach transakcji wymiany udziałów, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

-do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W myśl art. 12 ust. 11 ustawy o CIT, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 12 ustawy o CIT).

Stosownie do art. 12 ust. 14 ustawy o CIT, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Odnosząc wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że określony w art. 12 ust. 12 ustawy o CIT, warunek zastosowania wyłączenia z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, jest spełniony także w sytuacji dokonania więcej niż jednej transakcji z kilkoma wspólnikami, którzy łącznie będą posiadać udziały dające większość praw głosu w spółce (uwzględniając 6-miesięczny okres na przeprowadzanie poszczególnych transakcji), pomimo że pojedynczy wspólnik tego warunku nie spełni.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w sytuacji zbycia przez Wnioskodawcę części akcji w Spółce Nabywanej, nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów, Wnioskodawca będzie uprawniony, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT, do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych Wspólnikom spółki której akcje są nabywane w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki Nabywanej, w części przypadającej na zbywane udziały. Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj