Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.430.2020.2.JG
z 27 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2020 r. (data wpływu 14 lipca 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 lipca 2020 r. (data wpływu 23 lipca 2020 r.) oraz pismem z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu 7 września 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 24 sierpnia 2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.430.2020.1.JG (doręczone Stronie w dniu 27 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Grup Producentów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury otrzymanej od Grup Producentów. Złożony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 lipca 2020 r. (data wpływu 23 lipca 2020 r.) oraz pismem z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu 7 września 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 24 sierpnia 2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.430.2020.1.JG


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca lub Spółka jest polską spółką kapitałową, podatnikiem podatku VAT - czynnym. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i dystrybucji wędlin i wyrobów garmażeryjnych. W ramach współpracy z rolnikami - producentami dostarczającymi żywiec do produkcji wędlin i wyrobów garmażeryjnych (dalej: Producent lub rolnik ryczałtowy) Wnioskodawca zawiera umowy o współpracę (umowy kontraktacyjne oraz umowy na tucz/opas zwierząt). W niniejszym wniosku opisana zostaje współpraca z rolnikami ryczałtowymi, przez których rozumie się rolników dokonujących dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolników obowiązanych na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy VAT). W ramach zawartych umów Spółka przekazuje zaliczki umożliwiające rolnikom zakup środków do produkcji żywca (wołowego czy wieprzowego). Przekazaną zaliczkę rolnik wykorzystuje na zakup zwierząt do dalszego tuczu, pasz do tuczu żywca czy innych środków do produkcji rolnej związanych z przyszłymi dostawami zwierząt rzeźnych do Wnioskodawcy. W momencie przekazania zaliczki Spółka wystawia rolnikowi ryczałtowemu dokument RR, w którym m.in. wyszczególniona jest kwota zryczałtowanego podatku VAT zawartego w przekazanej zaliczce. Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa w Spółce kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty.


Zaliczka jest przekazywana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem.


W aktualnym stanie zdarzają się przypadki, w których rolnik ryczałtowy przystępuje do Grupy Producentów Rolnych działających w formie spółdzielni lub spółki, która jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT na terytorium Polski. Spółdzielnia/Spółka funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. o Grupach Producentów Rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 1026), (dalej: Grupa Producentów). W związku ze zmianą podejścia biznesowego Producenta, który przystępuje do Grupy Producentów zostaną zawarte porozumienia trójstronne pomiędzy Wnioskodawcą, Producentem-rolnikiem ryczałtowym, a Grupą Producentów. W treści porozumień umowy kontraktacyjnej zawarto możliwość rozliczenia zaliczki otrzymanej przez Producenta, która została wypłacona na zakup zwierząt do tuczu (czy innych środków produkcji), która ma zostać rozliczona przy sprzedaży pierwszych partii żywca rzeźnego z tego nastawienia, poprzez odjęcie kwoty zaliczki od kwoty należnej Producentowi z tytułu sprzedanego żywca rzeźnego i kwoty odsetek z okresu kredytowania.

W porozumieniu pomiędzy Spółką, Producentem, a Grupą zawarto przewidywany termin zakończenia tuczu/opasu z danego nastawienia. W planowanym porozumieniu Producent i Grupa Producentów Rolnych zgodnie oświadczą, że Producent po zawarciu umowy na tucz/opas zwierząt rzeźnych wszedł w skład Grupy Producentów, której celem jest organizowanie producentów rolnych w grupy producentów rolnych, zgodnie z przepisami ustawy, a zgodnie ze statutem Grupy Producentów oraz innymi obowiązującymi w niej aktami wewnętrznymi i możliwe jest prowadzenie przez Producenta tuczu/opasu zwierząt w jego własnym gospodarstwie, które to zwierzęta następnie będą zbyte przez Grupę Producentów na rzecz Spółki. W międzyczasie Producent dokona dostawy zwierząt rzeźnych na rzecz Grupy Producentów.

Wolą Producenta i Grupy Producentów jest, aby do umowy na tucz/opas oraz umowy kontraktacyjnej, w charakterze strony, która będzie miała prawa i obowiązki takie jak Producent, przystąpiła Grupa Producentów. Producent i Grupa Producentów zobowiązują się, na zasadach określonych umową, zakończyć tucz/opas zwierząt rzeźnych z danego nastawienia we wskazanym terminie, zaś Spółka, na warunkach określonych niniejszym porozumieniem, wyrazi zgodę na wymienione wyżej zmiany.


Grupa Producentów potwierdzi znajomość umowy na tucz/opas oraz umowy kontraktacyjnej, w tym wynikających z nich zobowiązań Producenta oraz zasad dotyczących płatności za dostarczone zwierzęta rzeźne oraz oświadczy, że w całości te zasady akceptuje.


Mocą zawartego porozumienia Spółka wyrazi zgodę na przystąpienie przez Grupę Producentów do wszelkich wynikających z umowy na tucz/opas oraz umowy kontraktacyjnej praw i obowiązków Producenta w charakterze współdłużnika solidarnego.


Producent i Grupa Producentów wyrażą zgodę na rozliczenie zaliczki zapłaconej Producentowi, z umowy z Wnioskodawcą przy sprzedaży pierwszych partii zwierząt rzeźnych z danego nastawienia, poprzez odjęcie kwoty zaliczki wraz z oprocentowaniem wynikającym z umowy na tucz/opas od kwoty należnej Grupie Producentów z tytułu sprzedanego żywca.

Celem niniejszego wniosku o interpretację jest potwierdzenie, czy faktura wystawiona przez Grupę Producentów dotycząca zakupu zwierząt rzeźnych w stanie opisanym powyżej uprawnia do odliczenia podatku VAT po dokonaniu korekty zaliczki RR wystawionej Producentowi z tytułu przekazanej zaliczki, w miesiącu dokonania dostawy przez Grupę Producentów, bez zwrotu zaliczki przez rolnika ryczałtowego.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że w treści wniosku błędnie wskazano jako dokument, na podstawie którego przekazana jest zaliczka dla rolnika ryczałtowego fakturę zaliczkową VAT RR. Właściwym dokumentem jest dokument zaliczka RR, w którym m.in. wyszczególniono kwotę zryczałtowanego podatku VAT zawartego w przekazanej rolnikowi ryczałtowemu zaliczce.


W uzupełnieniu do wniosku z dnia 2 września 2020 r. Wnioskodawca wskazał, że dokonywał przekazania zaliczki rolnikowi ryczałtowemu dokumentem RR. Wszystkie wskazane we wniosku zapisy w postaci „faktury zaliczkowej VAT RR” Wnioskodawca zastępuje „dokumentem RR”.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (pytania ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu do wniosku):


  1. Czy w świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Grupy Producentów?
  2. Czy w świetle art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym dokonana przez Wnioskodawcę korekta dokumentu RR w momencie dostawy żywca przez Grupę Producentów, bez dokonania fizycznego zwrotu zaliczki na podstawie zawartej trójstronnej umowy uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Grupy Producentów?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1


Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („zwaną dalej ustawą VAT”). W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.


Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy, warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Zatem w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada, tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się ty m, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.


W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki prawno-podatkowe, było wykonywanie czynności opodatkowanych.


Podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i jest nierozerwalnie związany z art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym bez wątpienia w przedmiotowej sprawie wystąpiły wszystkie przesłanki pozytywne wynikające z art. 86 ust. 1. Zarówno udzielona zaliczka dla Producenta - rolnika ryczałtowego, jak i późniejsza dostawa żywca bez wątpienia związana była ze sprzedażą opodatkowaną Wnioskodawcy. Udzielona zaliczka w momencie jej udzielenia była dokonana zgodnie z rzeczywistym przebiegiem transakcji w sposób określony w umowie zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Producentem, który jest rolnikiem ryczałtowym. Wystawiona faktura przez Wnioskodawcę w związku z udzieloną zaliczką wynikającą z umowy stanowiła podstawę do obniżenia u Wnioskodawcy kwoty podatku należnego o podatek wynikający z faktury RR. W momencie zmiany stanu o nowe nieprzewidziane w umowie okoliczności powodujące przystąpienie Producenta do Grupy Producentów na podstawie przepisów, które umożliwiają Producentom poprawę swej pozycji względem odbiorców ich produktów nastąpiła zmiana sposobu dostawy i dokumentowania dostawy dla wyprodukowanego przez Producenta żywca. W związku z tymi nowymi okolicznościami Wnioskodawca zamierza podpisywać umowy trójstronne z Producentem i Grupą Producentów, gdzie ostatecznym dostawcą żywca będzie Grupa Producencka wystawiającą za dostarczany żywiec faktury VAT (objęty wcześniej umową dwustronną pomiędzy Wnioskodawcą i Producentem).


Ad 2


W oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

Należy w tym miejscu podkreślić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, skupuje od Grupy Producentów żywiec objęty pierwotnie umową z Producentem. W wyniku zmiany stanu faktycznego po przystąpieniu Producenta do Grupy Producentów nastąpi też zmiana umowy na trójstronną gdzie mocą zawartego porozumienia Spółka wyrazi zgodę na przystąpienie przez Grupę Producentów do wszelkich wynikających z umowy na tucz/opas oraz umowy kontraktacyjnej praw i obowiązków Producenta w charakterze współdłużnika solidarnego. Natomiast Producent i Grupa Producentów wyrażą zgodę na rozliczenie zaliczki zapłaconej Producentowi, z umowy z Wnioskodawcą przy sprzedaży pierwszych partii zwierząt rzeźnych z danego nastawienia, poprzez odjęcie kwoty zaliczki wraz z oprocentowaniem wynikającym z umowy na tucz/opas od kwoty należnej Grupie Producentów z tytułu sprzedanego żywca.

Tym samym, aby nie naruszyć postanowień art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) Wnioskodawca dokona korekty podatku naliczonego wynikającej z wystawionego pierwotnie dokumentu RR w momencie ziszczenia się zmiany stanu faktycznego poprzez dostawę wyprodukowanego przez Producenta żywca poprzez Grupę Producentów, która w momencie dostawy wykaże obowiązek podatkowy. W związku z powyższym otrzymana faktura dokumentująca dostawę od Grupy Producentów będzie upoważniała Wnioskodawcę do odliczenia wynikającej z niej podatku VAT w przedstawionym stanie faktycznym i przyszłym wynikającym z niniejszego wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Ad 1


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.


W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.


Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.


W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i dystrybucji wędlin i wyrobów garmażeryjnych. W ramach współpracy z rolnikami ryczałtowymi- producentami dostarczającymi żywiec do produkcji wędlin i wyrobów garmażeryjnych Wnioskodawca zawiera umowy o współpracę. W ramach zawartych umów Spółka przekazuje zaliczki umożliwiające rolnikom zakup środków do produkcji żywca. Przekazaną zaliczkę rolnik wykorzystuje na zakup zwierząt do dalszego tuczu, pasz do tuczu żywca czy innych środków do produkcji rolnej związanych z przyszłymi dostawami zwierząt rzeźnych do Wnioskodawcy. W momencie przekazania zaliczki Spółka wystawia rolnikowi dokument RR, w którym wyszczególniona jest kwota zryczałtowanego podatku VAT zawartego w zaliczce. Zaliczka jest przekazywana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Zdarzają się przypadki, w których rolnik ryczałtowy przystępuje do Grupy Producentów Rolnych działających w formie spółdzielni lub spółki, która jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT na terytorium Polski. W związku z tą zmianą zostaną zawarte porozumienia trójstronne pomiędzy Wnioskodawcą, Producentem-rolnikiem ryczałtowym, a Grupą Producentów. W treści porozumień umowy kontraktacyjnej zawarto możliwość rozliczenia zaliczki otrzymanej przez Producenta, która została wypłacona na zakup zwierząt, która ma zostać rozliczona przy sprzedaży pierwszych partii żywca rzeźnego, poprzez odjęcie kwoty zaliczki od kwoty należnej Producentowi z tytułu sprzedanego żywca rzeźnego i kwoty odsetek z okresu kredytowania. W planowanym porozumieniu Producent i Grupa Producentów Rolnych zgodnie oświadczą, że Producent po zawarciu umowy na tucz/opas zwierząt rzeźnych wszedł w skład Grupy Producentów, której celem jest organizowanie producentów rolnych w grupy producentów rolnych, zgodnie z przepisami ustawy, ze statutem Grupy Producentów oraz innymi obowiązującymi w niej aktami wewnętrznymi i możliwe jest prowadzenie przez Producenta tuczu/opasu zwierząt w jego własnym gospodarstwie, które to zwierzęta następnie będą zbyte przez Grupę Producentów na rzecz Spółki. W międzyczasie Producent dokona dostawy zwierząt rzeźnych na rzecz Grupy Producentów. Do umowy w charakterze strony, która będzie miała prawa i obowiązki takie jak Producent, przystąpi Grupa Producentów. Producent i Grupa Producentów zobowiązują się, na zasadach określonych umową, zakończyć tucz/opas zwierząt rzeźnych z danego nastawienia we wskazanym terminie, zaś Spółka, na warunkach określonych niniejszym porozumieniem, wyrazi zgodę na wymienione wyżej zmiany. Mocą zawartego porozumienia Spółka wyrazi zgodę na przystąpienie przez Grupę Producentów do wszelkich wynikających z umowy na tucz/opas oraz umowy kontraktacyjnej praw i obowiązków Producenta w charakterze współdłużnika solidarnego. Producent i Grupa Producentów wyrażą zgodę na rozliczenie zaliczki zapłaconej Producentowi, z umowy z Wnioskodawcą przy sprzedaży pierwszych partii zwierząt rzeźnych, poprzez odjęcie kwoty zaliczki wraz z oprocentowaniem wynikającym z umowy od kwoty należnej Grupie Producentów z tytułu sprzedanego żywca.


W tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia, czy w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Grupy Producentów.


Wnioskodawca wskazał, że zamierza podpisać trójstronną umowę z Producentem i Grupą Producentów, z której wynikało będzie, że ostatecznym dostawcą żywca będzie Grupa Producencka wystawiająca za dostarczony żywiec faktury VAT. Jak z wniosku wynika ww. Grupa jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Producent i Grupa Producentów wyrażą również zgodę na rozliczenie zaliczki zapłaconej Producentowi, z umowy z Wnioskodawcą przy sprzedaży pierwszych partii zwierząt rzeźnych, poprzez odjęcie kwoty zaliczki wraz z oprocentowaniem wynikającym z umowy od kwoty należnej Grupie Producentów z tytułu sprzedanego żywca.


Ostateczna transakcja będzie się więc odbywać pomiędzy Wnioskodawcą a Grupą Producentów.


Mając na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury otrzymanej od Grupy Producentów. W przedmiotowym stanie faktycznym wystąpiły przesłanki – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zakup żywca od Grupy Producentów będzie służył czynnościom opodatkowanym w zakresie produkcji i dystrybucji wędlin i wyrobów garmażeryjnych, a Kupujący jest czynnym podatnikiem podatku VAT.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 uznano za prawidłowe.


Ad 2


Jak zostało wcześniej wskazane, podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Stosownie natomiast do art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6.


W myśl art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.


Elementy jakie powinna zawierać faktura określa art. 106e ust. 1 ustawy.


Przepisy art. 115 – 118 ustawy określają szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych, w tym zasady nabycia przez podatnika podatku od towarów i usług produktów rolnych od rolnika ryczałtowego.


Z treści art. 115 ust. 1 ustawy wynika, że rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Szczególne zasady dotyczące wystawiania faktur VAT RR zostały uregulowane w przepisie art. 116 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych określa przepis art. 116 ust. 2 ustawy.


Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług” (art. 116 ust. 3 ustawy).


W myśl art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem;
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.


Celem regulacji zawartej w powyższym przepisie jest powiązanie zapłaty dokonywanej przez podatnika z konkretną transakcją zakupu produktów rolnych oraz określenie warunków, na jakich podatnik może zrealizować prawo do odliczenia.


Stosownie do art. 116 ust. 7 ustawy, za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, której jest członkiem jeżeli dyspozycja ta została realizowana.

W myśl art. 116 ust. 8 ustawy warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.


Według art. 116 ust. 9 ustawy przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:

  1. zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, której jest członkiem, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty;
  2. raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.


Treść art. 116 ust. 9a ustawy stanowi, że przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia, jeżeli wynikają z innych ustaw, rozporządzeń Rady UE lub tytułów wykonawczych (egzekucyjnych).


Stosownie do art. 116 ust. 9b ustawy, przepisu ust. 6 pkt 3 nie stosuje się do dokumentów stwierdzających dokonanie zapłaty w formie zaliczki po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 9 pkt 1. W przypadku gdy zaliczki obejmują całą kwotę należności z tytułu nabycia produktów rolnych, przepisu ust. 6 pkt 3 nie stosuje się, pod warunkiem że podatnik po dokonaniu nabycia produktów rolnych wystawi i wyda rolnikowi ryczałtowemu dokument potwierdzający nabycie produktów rolnych, w którym zostaną również wykazane dane identyfikujące dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty zaliczki na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, której jest członkiem.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca przekazuje zaliczki rolnikom na zakup środków do produkcji żywca. W momencie przekazania zaliczki Spółka wystawiła rolnikowi ryczałtowemu dokument zaliczka RR, w którym wyszczególniona jest kwota zryczałtowanego podatku VAT zawartego w zaliczce. Zaliczka jest przekazywana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. W niektórych przypadkach Producent – rolnik ryczałtowy przystąpi do Grupy Producentów Rolnych, która jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z tą zmianą zostaną zawarte porozumienia trójstronne pomiędzy Wnioskodawcą, Producentem-rolnikiem ryczałtowym, a Grupą Producentów, z którego wynika, że do umowy w charakterze strony, która będzie miała prawa i obowiązki takie jak Producent, przystąpi Grupa Producentów. Mocą zawartego porozumienia Spółka wyrazi zgodę na przystąpienie przez Grupę Producentów do wszelkich wynikających z umowy praw i obowiązków Producenta w charakterze współdłużnika solidarnego. Producent i Grupa Producentów wyrażą zgodę na rozliczenie zaliczki zapłaconej Producentowi. Grupa Producentów jako czynny podatnik VAT wystawi Wnioskodawcy fakturę z tytułu sprzedaży żywca.

W tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy, dotyczą możliwości odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Grupy Producentów, w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę korekty dokumentu RR w momencie dostawy żywca przez Grupę Producentów, bez dokonania fizycznego zwrotu zaliczki na podstawie zawartej trójstronnej umowy.

Wskazać należy, że mechanizm „zryczałtowanego zwrotu podatku” dla rolników ryczałtowych zakłada obciążenie podmiotów nabywających produkty rolne lub usługi rolnicze od tych rolników bezpośrednio, m.in. punktów skupu, hurtowni, spółdzielni, przetwórni, niektórych sklepów itp. Ponadto, to na nabywającego od rolnika ryczałtowego produkty rolne (usługi rolnicze), a nie na tego rolnika nałożono obowiązek udokumentowania tej transakcji dostawy (usługi). Podatnik omawianego podatku bowiem, nabywający te produkty, rozliczając podatek, ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą zakup tych produktów, oznaczoną jako „Faktura VAT RR”. Aby jednak powyższe obowiązki nałożone na tych podatników były dla nich neutralne, w art. 116 ust. 6 ustawy przewidziano możliwość odzyskania z urzędu skarbowego kwoty podatku zryczałtowanego zapłaconego rolnikom, przy spełnieniu warunków podanych w tym przepisie.

Określony w przepisie art. 116 ust. 6 ustawy mechanizm prawa do odliczenia przez podatników wypłaconych kwot zryczałtowanego podatku rolnikom ryczałtowym jest wyrazem zasady neutralności wypłacanych kwot dla kontrahentów rolników ryczałtowych. W zakresie, w jakim nabywane produkty lub usługi służą działalności uprawniającej podatnika do odliczenia podatku naliczonego, kwoty wypłaconego zryczałtowanego podatku nie mogą dla podatników być ciężarem w sensie ekonomicznym.


Odzwierciedleniem tego mechanizmu w ustawie o podatku od towarów i usług jest art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6, stanowi kwotę podatku naliczonego, która obniża podatek należny podatnika stosownie do art. 86 ust. 1.


Natomiast, w przypadku przedpłat czy zaliczek wpłacanych na poczet przyszłej dostawy, podatnik wystawia dokument potwierdzający wpłatę zaliczki na konto rolnika ryczałtowego zgodnie z art. 116 ust. 9b ustawy, co nie pozbawia go prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, pod warunkiem że pozostałe przesłanki określone w art. 116 ust. 6 ustawy zostaną spełnione łącznie.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca przekazał rolnikowi ryczałtowemu zaliczkę i w związku z tym zgodnie z art. 116 ust. 9b ustawy wystawił dokument RR, w którym uwzględnił kwotę zryczałtowanego podatku VAT, na ten moment Wnioskodawca postąpił więc prawidłowo. Rolnik przystąpił do Grupy Producentów Rolnych, która jako czynnym podatnik podatku VAT przejęła prawa i obowiązku rolnika ryczałtowego i stała się stroną umowy z Wnioskodawcą. Z tego wynika, że Wnioskodawca przeprowadza ostateczną transakcje nie z rolnikiem ryczałtowym a z Grupą Producentów Rolnych działającą jako czynny podatnik VAT. Również zaliczka przekazana rolnikowi będzie rozliczana z Grupą Producentów. Po dostarczeniu przez Grupę Producentów produktów rolnych, zostanie wystawiona faktura VAT rozliczeniowa potwierdzająca dostawę.

W tym miejscu wskazać należy, że w sytuacji opisanej w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z wypłaconych zaliczek na dostawy od rolników ryczałtowych „na bieżąco”, tj. w rozliczeniu za miesiąc, w którym wypłacono zaliczki i wystawiono do nich dowody wewnętrze w oparciu o art. 116 ust. 9b ustawy.

W odniesieniu natomiast do korekty dokumentu RR, w którym był uwzględniony zryczałtowany podatek VAT, w sytuacji kiedy dostawy towarów będzie dokonywała Grupa Producentów będąca czynnym podatnikiem podatku VAT należy wskazać, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty wskazanego dokumentu RR i uwzględnieniu jej w ewidencji w momencie dostawy żywca i otrzymania od Grupy Producentów faktury za tę dostawę. Wnioskodawca nie narusza przepisów art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy, gdyż czynność dokumentowana zaliczką RR została dokonana w momencie, gdy kontrahent był rolnikiem ryczałtowym, a ponadto nie została zwrócona Wnioskodawcy ww. zaliczka.

Analizując ww. okoliczności wskazać należy, że dostawa żywca przez Grupę Producentów, bez zwrotu zaliczki przez rolnika ryczałtowego, uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia podatku VAT z faktury otrzymanej od Grupy Producentów, z tym że Wnioskodawca jest zobowiązany po otrzymaniu faktury od Grupy Producentów do dokonania korekty odliczonego zryczałtowanego podatku zawartego w zaliczkach RR przekazanych rolnikowi ryczałtowemu. Powyższe wynika z faktu, że w przedstawionym opisie sprawy to Grupa Producentów weszła we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy z Wnioskodawcą (również w zakresie rozliczenia zaliczki). Ponadto należy podkreślić, że w przedmiotowym stanie faktycznym wystąpiły przesłanki – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zakup żywca od Grupy Producentów będzie służył czynnościom opodatkowanym w zakresie produkcji i dystrybucji wędlin i wyrobów garmażeryjnych, a Kupujący jest czynnym podatnikiem podatku VAT.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w określonym stanie faktycznym.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj