Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.241.2020.2.BFP
z 3 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 28 lipca 2020 r. (data wpływu – 3 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym 7 października 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności obiektów na nim posadowionych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności obiektów na nim posadowionych.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Y. Sp. z o.o. (Sprzedający);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

S. (Kupujący, Nabywca);

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Y. Sp. z o.o. (dalej jako: „Sprzedający” lub „Zainteresowany będący stroną postępowania”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów oraz podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym zarejestrowanym w Polsce. Przedmiotem działalności Y. Sp. z o.o. jest m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Y. Sp. z o.o. jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w W., stanowiącej działkę gruntu nr (…), dla której to nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta numer (…) (dalej jako: „Grunt”).

Na Gruncie usytuowane są:

  • budynek biurowy składający się z kondygnacji parteru, 4 kondygnacji biurowych (o następujących funkcjach dodatkowych: handlowo-usługowa i magazynowa), 1 kondygnacji podziemnej, na której znajduje się 271 miejsc parkingowych, oraz parkingu naziemnego, na którym znajduje się 25 miejsc parkingowych, o powierzchni najmu brutto (GLA) 11.827,37 m2 (dalej jako: „Budynek Biurowy A”),
  • budynek biurowy składający się z kondygnacji parteru, 4 kondygnacji biurowych (o następujących funkcjach dodatkowych: handlowo-usługowa i magazynowa), 1 kondygnacji podziemnej, na której znajduje się 236 miejsc parkingowych, oraz parkingu naziemnego, na którym znajdują się 104 miejsca parkingowe, o powierzchni najmu brutto (GLA) 12.793,52 m2, (dalej: „Budynek Biurowy B”, dalej łącznie: „Budynki”), oraz
  • budynek niemieszkalny, zawierający 4 kondygnacje nadziemne o powierzchni zabudowy ok. 363 m2 docelowo przeznaczony do renowacji, komercjalizacji i sprzedaży (dalej jako: „Budynek C”).

Oprócz Budynków i Budynku C, na Gruncie znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynków, stanowiąca budowle lub ich części, urządzenia budowlane i obiekty małej architektury w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane (dalej jako: „Prawo budowlane”; dalej w odniesieniu do ww. obiektów wraz z urządzeniami infrastruktury technicznej będącej własnością Sprzedającego łącznie z Gruntem i Budynkami: „Nieruchomość”).

Y. Sp. z o.o. oraz W.I. Sp. z o.o. zawarły 18 lutego 2020 r. umowę sprzedaży na rzecz W.I. Sp. z o.o. udziału w Nieruchomości oraz Budynku C (dalej jako: „Umowa”), tj. udziału wynoszącego 971/100000 części we współużytkowaniu wieczystym Gruntu oraz taki sam udział we współwłasności Budynków, Budynku C i Budowli. Konsekwencje podatkowe wskazanej wyżej transakcji nie są jednak przedmiotem wniosku (w tym zakresie Zainteresowany będący stroną postępowania złożył oddzielny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej).

Obecnie toczy się postępowanie o podział geodezyjny Gruntu na dwie działki. Pierwotnym celem biznesowym Y. Sp. z o.o. i W.I. Sp. z o.o. było, aby po ww. podziale, na jednej z działek pozostały Budynki Biurowe, a na drugiej działce znajdował się Budynek C.

Po podziale geodezyjnym Gruntu, współużytkowanie wieczyste Gruntu ma zostać zniesione w taki sposób, iż na rzecz W.I. Sp. z o.o. ma przypaść działka z Budynkiem C, a Y. Sp. z o.o. ma zostać wyłącznym użytkownikiem wieczystym działki, na której znajdować się będą Budynki (dalej jako: „Zniesienie Współwłasności”). Konsekwencje podatkowe Zniesienia Współwłasności również nie są przedmiotem wniosku (w tym zakresie Y. Sp. z o.o. i W.I. Sp. z o.o. także złożyły oddzielny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej).

Po Zniesieniu Współwłasności powstaną oddzielne działki z odrębnymi księgami wieczystymi. W wyniku dokonanego Zniesienia Współwłasności, Y. Sp. z o.o. i W.I. Sp. z o.o. otrzymają działki odpowiadające pod względem wartości dokładnie wielkości ich ułamkowych udziałów we współwłasności i współużytkowaniu wieczystym Nieruchomości oraz Budynku C. Innymi słowy, wartość otrzymanej części Nieruchomości oraz Budynku C przez Y. Sp. z o.o. i W.I. Sp. z o.o. w wyniku Zniesienia Współwłasności tej Nieruchomości będzie mieściła się w udziale, jaki przysługuje Y. Sp. z o.o. i W.I. Sp. z o.o. we współwłasności i współużytkowaniu wieczystym Nieruchomości i Budynku C.

Obecnie planowana jest sprzedaż na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (dalej jako: „Nabywca” dalej łącznie ze Sprzedającym jako: „Zainteresowani”) nieruchomości obejmującej Budynki, Budowle X (zgodnie z definicją w dalszej części wniosku) oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu, na których są one położone (dalej jako: „Grunt X”; dalej łącznie jako: „Nieruchomość X”; dalej w odniesieniu do transakcji jako: „Scenariusz 2” lub „Transakcja 2”).

Nabywca jest spółką prawa handlowego z siedzibą we Francji, zarejestrowaną zgodnie z prawem francuskim i posiadającym francuski numer identyfikacji podatkowej.

Zainteresowani podkreślają jednak, że choć celem Nabywcy jest zakup Nieruchomości X, to podstawowym rozważanym scenariuszem (ze względu na potencjalne opóźnienie procesu podziału geodezyjnego Gruntu) jest sprzedaż do Nabywcy 100% udziału w Nieruchomości przysługującego łącznie Y. Sp. z o.o. i W.I. Sp. z o.o., oraz wyburzenie Budynku C (dalej jako: „Scenariusz 1” lub „Transakcja 1”).

Realizacja Scenariusza 1 bądź Scenariusza 2 zależy od spełnienia się określonych w Umowie Przedwstępnej (zdefiniowana poniżej) warunków, w szczególności wydania ostatecznego i niezaskarżalnego pozwolenia na rozbiórkę Budynku C do wskazanej w Umowie Przedwstępnej daty.

Scenariusz 2

Jeżeli zgodnie z warunkami określonymi w Umowie Przedwstępnej (zdefiniowana poniżej), realizacja Scenariusza 1 okaże się niemożliwa, po Zniesieniu Współwłasności, Y. Sp. z o.o. planuje sprzedaż na rzecz Nabywcy prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynków i budowli, która przypadnie jej w wyniku Zniesienia Współwłasności, tj. Nieruchomości X (obejmującej prawo użytkowania wieczystego do Gruntu X, Budynek Biurowy A, Budynek Biurowy B oraz Budowle).

Na obiekty, które oprócz Budynków będą wchodzić w skład Nieruchomości X w momencie jej zbycia przez Sprzedającego w ramach Transakcji 2, składać się będą między innymi:

a.budowle:

i.wiaty rowerowe;

b.urządzenia budowlane:

ii.drogi i chodniki;

iii.oświetlenie zewnętrzne;

iv.zasilanie oświetlenia zewnętrznego;

v.kanalizacja sanitarna;

vi.kanalizacja deszczowa;

vii.kanalizacja teletechniczna;

c.obiekty małej architektury:

viii.ławy betonowe;

ix.stojaki rowerowe;

x.punkty świetlne zewnętrzne.

Zainteresowani podkreślają, że Budynki oraz ww. budowle, urządzenia budowlane i obiekty małej architektury (dalej jako: „Budowle X”) stanowią budynki, budowle lub ich części, urządzenia budowlane albo obiekty małej architektury w rozumieniu Prawa budowlanego.

W stosunku do wydatków związanych z Budynkami i Budowlami X, Sprzedającemu przysługiwało i przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedający nabył działkę Gruntu nr (…) w dniu 18 grudnia 2012 r. wraz z Budynkiem C oraz drogami i chodnikami. Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości. Budynki oraz pozostałe obiekty nie znajdowały się na Gruncie w momencie jego nabycia przez Sprzedającego.

Sprzedający wybudował Budynki oraz pozostałe obiekty znajdujące się na działce (budowle, urządzenia techniczne itp.) z wyjątkiem dróg i chodników, które znajdowały się na Gruncie w momencie jego nabycia. Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z ich budową, zgodnie z terminami wynikającymi z właściwych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Budynki po wybudowaniu nie były wykorzystywane we własnej działalności gospodarczej Sprzedającego – były one przeznaczone wyłącznie do wynajmu podmiotom trzecim.

Sprzedający ponosił nakłady na Budynki i Budowle X. Nakłady poniesione na Budynek Biurowy A przekroczyły co najmniej 30% wartości początkowej tego budynku w 2019 r. Natomiast nakłady poniesione na Budynek Biurowy B i Budowle X nie przekroczyły co najmniej 30% wartości początkowej Budynku B lub Budowli X. Niemniej, Zainteresowani nie wykluczają potencjalnej możliwości przekroczenia ww. wskaźnika na dzień Transakcji 2.

Budynek Biurowy A został oddany do użytkowania pierwszemu najemcy 9 maja 2017 r., zaś Budynek Biurowy B został oddany do użytkowania pierwszemu najemcy 12 kwietnia 2019 r. Następnie pozostałe powierzchnie biurowe i parkingowe w Budynkach były oddawane do użytkowania kolejnym najemcom. Na moment złożenia wniosku doszło już do pierwszego zasiedlenia Budynków w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Nastąpiło ono w następujący sposób:

  • 96,5% (51,12% – według pisma uzupełniającego wniosek) powierzchni w Budynkach zostało oddanych do użytkowania najemcom przed sprzedażą udziału w nieruchomości do W.I. Sp. z o.o.;
  • po ulepszeniu Budynku A, o którym mowa powyżej doszło do ponownego pierwszego zasiedlenia części powierzchni w Budynku A;
  • do pierwszego zasiedlenia pozostałej części Budynków doszło w wyniku sprzedaży ww. udziału na rzecz W.I. Sp. z o.o.

W odniesieniu do Budowli X (z wyjątkiem dróg i chodników znajdujących się na Gruncie w momencie jego nabycia przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania) pierwsze ich zasiedlenie nastąpiło w momencie oddania do użytkowania Budynku A pierwszemu najemcy (nastąpiło to 9 maja 2017 r.). Od pierwszego zasiedlenia upłynęły 2 lata.

Wszystkie opisane Budowle X w momencie przeprowadzenia Transakcji 2 na rzecz Nabywcy stanowić będą część składową Nieruchomości X w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej jako: „Kodeks cywilny”) – są trwale z nią związane.

Przedsięwzięcie gospodarcze Y. Sp. z o.o. polegało na zrealizowaniu deweloperskiej inwestycji biurowej obejmującej Budynki i Budowle X. W celu uatrakcyjnienia Nieruchomości X jako aktywa przeznaczonego do sprzedaży, Sprzedający podejmował i podejmuje działania mające na celu wynajem powierzchni w Budynkach (dalej jako: „Działalność Sprzedającego”).

Prawa i/lub obowiązki wynikające z zawartych umów najmu zostaną przeniesione z Zainteresowanego będącego stroną postępowania na Nabywcę z mocy prawa (art. 678 Kodeksu cywilnego) bądź za zgodą najemcy w sytuacji, gdy przedmiot najmu nie zostanie wydany przed datą Transakcji 2.

Nabywca to spółka, która będzie na dzień zawarcia umowy przyrzeczonej (dalej jako: „Umowa Przyrzeczona”) zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Nabywca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności polegającej na wynajmie komercyjnym nieruchomości własnych (dalej jako: „Działalność Nabywcy”). Działalność Nabywcy będzie polegała na wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze obecny przedmiot działalności gospodarczej Sprzedającego oraz planowaną Działalność Nabywcy warto zauważyć, iż Działalność Sprzedającego różni się od Działalności Nabywcy. Działalność Sprzedającego to jak wspomniano wyżej realizacja projektów deweloperskich, na które składa się budowa/renowacja budynków biurowych, komercjalizacja tych budynków (tj. zawarcie umów najmu) w celu zwiększenia atrakcyjności nieruchomości, a następnie sprzedaż (typowa działalność deweloperska), natomiast Działalnością Nabywcy będzie wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi (działalność inwestycyjna). Przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem planowanej Transakcji 2, Nabywca zamierza prowadzić działalność gospodarczą generującą przychody głównie z realizacji umów najmu. Po nabyciu Nieruchomości X Nabywca nie zamierza zatem kontynuować Działalności (deweloperskiej) Sprzedającego, natomiast jedynie formalnej kontynuacji podlegać będzie część Działalności Sprzedającego w zakresie wynajmu Nieruchomości X. Należy jednak podkreślić, że Działalność Sprzedającego w zakresie najmu jest działalnością tymczasową, mającą na celu jedynie uatrakcyjnienie Nieruchomości X z perspektywy potencjalnego kupującego (w tym Nabywcy).

Sprzedający oraz Nabywca (jak również W.I. Sp. z o.o.) zawarli 28 lipca 2020 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości/Nieruchomości X (dalej jako: „Umowa Przedwstępna”). Zgodnie z postanowieniami Umowy Przedwstępnej, po spełnieniu warunków zawieszających określonych w Umowie Przedwstępnej, dojdzie do Transakcji 2 lub Transakcji 1 (Transakcja 1 nie stanowi przedmiotu wniosku), tj. zawarcia Umowy Przyrzeczonej, na podstawie której Nabywca kupi od Sprzedającego Nieruchomość X lub Nieruchomość (od Sprzedającego i W.I. Sp. z o.o.) na zasadach i warunkach określonych w Umowie Przedwstępnej.

Przewidywana data Transakcji 2 lub Transakcji 1 to grudzień 2020 r. – marzec 2021 r. Zainteresowani podkreślają jednak, że jest to jedynie orientacyjna data i niewykluczone jest dokonanie Transakcji 2 lub Transakcji 1 we wcześniejszym bądź późniejszym terminie.

Cena zostanie zapłacona przez Nabywcę na rzecz Sprzedającego z chwilą zawarcia Umowy Przyrzeczonej.

Na dzień Transakcji 2, Sprzedający zobowiązany będzie wobec Nabywcy do dokonania określonych świadczeń pieniężnych, między innymi z tytułu rozliczenia tzw. zachęt dla najemców czy kaucji wpłaconych Sprzedającemu na zabezpieczenie zobowiązań najemców. Wierzytelność Sprzedającego wobec Nabywcy do zapłaty ceny i część wierzytelności Nabywcy wobec Sprzedającego zostanie następnie wzajemnie potrącona przez Sprzedającego i Nabywcę.

Po zawarciu Umowy Przedwstępnej, a przed dokonaniem Transakcji 2, obowiązywać będzie okres przejściowy (dalej jako: „Okres Przejściowy”). W Okresie Przejściowym Sprzedający będzie prowadził dotychczasową działalność z należytą starannością w zwykłym zakresie (realizacja, wynajem, prace wykończeniowe w lokalach najemców, co do najmów, jakie zostaną zawarte w Okresie Przejściowym i eksploatacja Budynków).

W skład przedmiotu Transakcji 2 wejdą w szczególności następujące składniki majątkowe, prawa i obowiązki obejmujące Nieruchomość X:

  1. prawo użytkowania wieczystego Gruntu X,
  2. prawo własności Budynków, Budowli X (w tym urządzeń budowlanych) stanowiących odrębne przedmioty własności,
  3. prawa Sprzedającego wynikające z dokumentów na zabezpieczenie najmu (z wyjątkiem praw wynikających z oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji),
  4. autorskie prawa majątkowe i prawa zależne do projektów opracowanych w związku z inwestycją, w szczególności na podstawie umowy z architektem oraz umowy z generalnym wykonawcą wraz z wszelkimi przenoszalnymi zgodami i upoważnieniami w zakresie praw osobistych lub zależnych, jak również przenoszalne zgody na dokonywanie zmian przedmiotowych projektów, w zakresie nabytym przez Sprzedającego, w szczególności zgodnie z umową z architektem i umową z generalnym wykonawcą oraz innymi wykonawcami oraz w zakresie, w jakim podlegają one przeniesieniu,
  5. prawa i obowiązki wynajmującego wynikające z umów najmu, w odniesieniu do których przekazanie wynajętej powierzchni nie nastąpi przed datą podpisania Umowy Przyrzeczonej,
  6. prawa Sprzedającego wynikające z gwarancji generalnego wykonawcy i zabezpieczenia generalnego wykonawcy w zakresie, w jakim do czasu przeniesienia nie zostało ono wykorzystane w celu usunięcia usterek generalnego wykonawcy lub wad,
  7. prawa Sprzedającego wynikające z rękojmi i gwarancji udzielonych na podstawie umowy z architektem, umów z innymi wykonawcami i innych istotnych umów dotyczących robót budowlanych, wykończeniowych oraz prac projektowych oraz zabezpieczeń dostarczonych przez innych wykonawców zgodnie z umowami z innymi wykonawcami oraz zgodnie z innymi istotnymi umowami,
  8. prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości X (niewykluczone jednak, że umowy te zostaną rozwiązane przez Sprzedającego, a Nabywca zawierał będzie nowe umowy dotyczące dostawy mediów),
  9. prawa z licencji oraz prawa do oprogramowania niezbędnych do korzystania z budynków,
  10. wyposażenie znajdujące się w Budynkach,
  11. prawa Sprzedającego wynikające z niektórych umów zawartych z najemcami w zakresie przyznanych zachęt pieniężnych;
  12. prawa i obowiązki Zainteresowanego będącego stroną postępowania wynikające z umowy operacyjnej dla parkingu samochodowego;
  13. prawa i obowiązki Zainteresowanego będącego stroną postępowania wynikające z umowy na świadczenie usług recepcyjnych;
  14. prawa i obowiązki Zainteresowanego będącego stroną postępowania wynikające z umowy dotyczącej udostępnienia dostawcy usług telekomunikacyjnych pomieszczeń technicznych oraz całej infrastruktury technicznej w Budynku Biurowym A oraz Budynku Biurowym B do wyłącznego korzystania w celu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż planowanej Transakcji 2 nie będzie towarzyszyć przeniesienie innych, niż wymienione wyżej, składników majątkowych niemających bezpośredniego związku z Nieruchomością X, w tym należności i zobowiązań Sprzedającego związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. W szczególności, następujące składniki majątkowe nie zostaną nabyte przez Nabywcę:

  1. prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie zarządzania Nieruchomością X,
  2. prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono Sprzedającemu finansowania dłużnego na nabycie i/lub budowę Nieruchomości X – Nabywca we własnym zakresie zapewni finansowanie Transakcji 2,
  3. prawa i obowiązki z umów rachunków bankowych oraz środki pieniężne należące do Sprzedającego, z wyjątkiem ewentualnych depozytów od najemców lub wykonawców, związanych z Nieruchomością X,
  4. prawa i obowiązki wynikające z umów na usługi: wywozu śmieci, zarządzania aktywami, utrzymania wind, ochrony pożarowej, monitoringu przeciwpożarowego, dezynsekcji, utrzymania zieleni, itp.,
  5. księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej, za wyjątkiem uzgodnionych przez strony (Sprzedającego i Nabywcę) kopii ograniczonego zakresu dokumentacji bezpośrednio dotyczącej Nieruchomości X,
  6. zobowiązania Sprzedającego, z wyjątkiem zabezpieczeń związanych z umowami najmu;
  7. wierzytelności,
  8. firma Sprzedającego,
  9. prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu lokalu, gdzie zarejestrowana jest siedziba Sprzedającego.

Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników, dlatego Nabywca nie zostanie stroną żadnych umów z pracownikami zgodnie z art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Sprzedający nie będzie posiadał innych nieruchomości w dacie Transakcji 2. Zarówno na dzień złożenia wniosku, jak również w dacie Transakcji 2:

  1. Nieruchomość X nie jest, ani nie będzie organizacyjnie wyodrębniona w strukturze Sprzedającego jako zakład, oddział itp.,
  2. Sprzedający nie prowadzi odrębnej rachunkowości w stosunku do Nieruchomości X,
  3. potencjalnie będzie możliwe przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności oraz zobowiązań do Nieruchomości X – co wynika z faktu, iż Sprzedający nie prowadzi innej działalności operacyjnej z wyjątkiem Nieruchomości X.

Po przeprowadzeniu Transakcji 2, Sprzedający co do zasady zaprzestanie prowadzenia części swojej działalności w zakresie najmu – jak wskazano bowiem powyżej, działalność Sprzedającego w tym zakresie ma jedynie tymczasowy charakter, niezwiązany bezpośrednio z jego głównym przedmiotem działalności (tj. działalnością deweloperską).

Sprzedający nie jest przedsiębiorcą przesyłowym.

Przyłącze kanalizacji deszczowej, o którym jest mowa we Wniosku, nie stanowi elementu (części składowej) przedsiębiorstwa przesyłowego.

Przedmiotem wniosku są podatkowe skutki potencjalnej realizacji Scenariusza 2. W zakresie Scenariusza 1, Zainteresowani złożyli odrębny wniosek o interpretację.

W piśmie z 7 października 2020 r. Zainteresowany będący stroną postępowania wskazał, że we wniosku zaistniała potrzeba doprecyzowania zdarzenia przyszłego i przedstawił fragment i zmianę, która wymaga dostosowania.

„Budynek Biurowy A został oddany do użytkowania pierwszemu najemcy 9 maja 2017 r., zaś Budynek Biurowy B został oddany do użytkowania pierwszemu najemcy 12 kwietnia 2019 r. Następnie pozostałe powierzchnie biurowe i parkingowe w Budynkach były oddawane do użytkowania kolejnym najemcom. Na moment złożenia niniejszego Wniosku doszło już do pierwszego zasiedlenia Budynków w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Nastąpiło ono w następujący sposób:

  • 51,12°/o powierzchni w Budynkach zostało oddanych do użytkowania najemcom przed sprzedażą udziału w nieruchomości do W.I. Sp. z o.o.;
  • po ulepszeniu Budynku A, o którym mowa powyżej doszło do ponownego pierwszego zasiedlenia części powierzchni w Budynku A;
  • do pierwszego zasiedlenia pozostałej części Budynków doszło w wyniku sprzedaży ww. udziału na rzecz W.I. Sp. z o.o.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania (oznaczone we wniosku nr 5):

Czy przedmiotowa Transakcja 2, w przypadku gdy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja 2, w przypadku gdy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej, na mocy art. 2 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej, Transakcja 2 może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. będzie przeprowadzona w okresie do 2 lat od pierwszego zasiedlenia lub podlegać będzie zwolnieniu, a Nabywca i Sprzedający zdecydują się wybrać opodatkowanie dostawy Nieruchomości X. W takim wypadku, gdy Transakcja 2 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację indywidualną z 3 listopada 2020 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.608.2020.1.KO.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że po Zniesieniu Współwłasności Zainteresowany będący stroną postępowania planuje sprzedaż na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (w ramach „Scenariusza 2” lub „Transakcji 2”) prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynków i budowli, która przypadnie mu w wyniku Zniesienia Współwłasności, tj. Nieruchomości X (obejmującej prawo użytkowania wieczystego do Gruntu X, Budynek Biurowy A, budynek Biurowy B oraz Budowle).

Należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług, wydanej 3 listopada 2020 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.608.2020.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych wskazując, że planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż ww. części Budynku Biurowego A w odniesieniu, do której nastąpiło pierwsze zasiedlenie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, jeżeli od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia w 2019 r. do chwili sprzedaży (tj. grudzień 2020 r. – marzec 2021 r.) miną co najmniej dwa lata. Z kolei jeżeli nie upłynie okres 2 lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia ww. części budynku w 2019 r. do chwili jego sprzedaży to dostawa ww. części Budynku A nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w odniesieniu do Budynku Biurowego B w części w odniesieniu, do której nastąpiło pierwsze zasiedlenie należy stwierdzić, że doszło do pierwszego zasiedlenia, tj. 12 kwietnia 2019 r. ale od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży (tj. grudzień 2020 r. – marzec 2021 r.) nie miną co najmniej dwa lata. Zatem sprzedaż ww. części Budynku Biurowego B nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Do pierwszego zasiedlenia części powierzchni (100% - 51,12% = 48,88%) Budynków (Budynku A i Budynku B) doszło w dniu zawarcia umowy sprzedaży, tj. 18 lutego 2020 r. Tym samym dla tej części powierzchni w Budynkach nie znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. W odniesieniu do Budowli należy wskazać, że dostawa będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca pierwsze zasiedlenie nastąpiło w momencie oddania do użytkowania Budynku A pierwszemu najemcy, tj. 9 maja 2017 r., a od pierwszego zasiedlenia upłynęły 2 lata. Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży Budynku Biurowego A i B na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków na ich budowę i modernizację. Dostawa urządzeń budowlanych przynależnych do budynków i budowli, lub ich części, których dostawa będzie korzystała ze zwolnienia również będzie objęta powyższym zwolnieniem. Natomiast dostawa urządzeń budowlanych przynależnych do Budynków bądź ich części, których dostawa nie będzie korzystała ze zwolnienia również nie będzie objęta powyższym zwolnieniem. Wnioskodawcy mogą zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i wybrać opodatkowanie planowanej części dostawy Transakcji 2 na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem Transakcji 2 złożą wspólne oświadczenie – zgodnie z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ww. ustawy – o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i wyborze opodatkowania dostawy podatkiem od towarów i usług. Przy sprzedaży budynków i budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków i budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli korzysta (nie korzysta) ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta (nie korzysta) również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

A zatem, należy zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, zgodnie z którym jeżeli dostawa Nieruchomości, tj. sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynków i budowli w ramach omawianej we wniosku Transakcji 2, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli w sytuacji gdy Transakcja 2 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku bowiem zastosowania wyłączenia z opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, której przedmiot stanowi m.in. prawo wieczystego użytkowania czy nieruchomość, decydujące znaczenie ma fakt, aby w wyniku zawarcia tej umowy doszło do faktycznego (efektywnego) opodatkowania podatkiem od towarów i usług (tj. w określonej stawce). Przy umowie sprzedaży wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stosuje się bowiem – w odniesieniu do nieruchomości czy też użytkowania wieczystego – tylko w zakresie, w jakim jest ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie jest z tego podatku zwolniona, co wprost wynika z treści art. 2 pkt 4 lit. a) oraz lit. b) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Nadmienić przy tym należy, że w przypadku braku efektywnego (tj. według określonej stawki) opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy sprzedaży nieruchomości czy prawa wieczystego użytkowania (w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego), a więc w razie objęcia takiej transakcji zwolnieniem z tego podatku – wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajdzie zastosowania.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj