Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.299.2020.2.RD
z 6 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2020 r. (data wpływu 23 lipca 2020 r.), uzupełnionym w dniu 28 października 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 28 października 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 13 października 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania dostawy Maszyny jednomodułowej i wielomodułowej za dostawę towarów z montażem (pytanie nr 1 i 2) – jest nieprawidłowe,
  • rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z nabyciem Maszyny jednomodułowej i wielomodułowej (pytanie nr 5 i 6) – jest prawidłowe,
  • wystawienia faktur korygujących do wystawionych zgodnie z czeskimi przepisami faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech (pytanie nr 7) – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 lipca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia Maszyny jednomodułowej i wielomodułowej oraz dostawy Maszyny jednomodułowej i wielomodułowej.


Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 28 października 2020 r., złożonym za pośrednictwem platformy e-PUAP w dniu 28 października 2020 r., będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 13 października 2020 r.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:


A. jest spółką z siedzibą na terytorium Republiki Czeskiej (dalej: Spółka, Wnioskodawca, A. ). Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy (dalej: Grupa). Spółka jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce.

Wnioskodawca posiada na terytorium Polski oddział Spółki działający pod nazwą D. Sp. z o.o. oddział w Polsce, będący wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności prowadzoną poza główną siedzibą Spółki (dalej: Oddział).


Działalność Spółki polega na produkcji i sprzedaży maszyn przemysłowych m.in. do obróbki metalu (dalej: Maszyny). Zgodnie z wpisem do rejestru handlowego, przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa obrabiarek, zaś przedmiotem pozostałej działalności Spółki jest m. in. sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń, a także produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana.


Wnioskodawca sprzedaje Maszyny, które produkowane są przez inne podmioty z Grupy do finalnych nabywców, którzy zlokalizowani są m.in. w Polsce. Maszyny transportowane są do Polski i sprzedawane polskim nabywcom w ramach następującego modelu:

  • maszyny importowane są w Antwerpii (Belgia) przez inny podmiot z Grupy tj. B. (B.), mający siedzibę w Wielkiej Brytanii, zarejestrowany dla celów VAT również w Belgii;
  • B. dokonuje dostawy Maszyn na rzecz A. ;
  • Wnioskodawca dokonuje jednocześnie dostawy Maszyn do finalnego nabywcy, który zlokalizowany jest w Polsce (dalej: Nabywca, finalny nabywca). Finalny nabywca jest każdorazowo podatnikiem zarejestrowanym w Polsce dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych;
  • fizyczny transport Maszyn odbywa się bezpośrednio z miejsca importu Maszyn (tj. z Antwerpii) do miejsca ich ostatecznego przeznaczenia na rzecz finalnego nabywcy na terytorium Polski, zgodnie z regułami Incoterms 2010 DDP (ang. Delivered Duty Paid) i jest organizowany przez A. lub B.;
  • po przetransportowaniu maszyn do miejsca ostatecznego przeznaczenia pracownicy Oddziału dokonują odpowiednich czynności opisanych poniżej celem umożliwienia użytkowania Maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem;
  • prace wykonywane przez pracowników Oddziału mogą być również wykonywane przez zewnętrznego usługodawcę świadczącego usługi w zakresie odpowiadającym zakresowi czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału. Zewnętrzny usługodawca działa na zlecenie A. i nie łączy go żaden stosunek prawny z finalnym nabywcą.


Sprzedawane przez Spółkę Maszyny różnią się w zależności od:

  • ceny;
  • rozmiaru / wielkości;
  • złożoności struktury;
  • ilości modułów.


Maszyny będące przedmiotem dostaw Wnioskodawcy na rzecz finalnych nabywców mogą być jednomodułowe (dalej: Maszyny jednomodułowe) lub mogą składać się z kilku modułów (dalej: Maszyny wielomodułowe). Około 80% Maszyn dostarczanych przez Spółkę to Maszyny jednomodułowe, natomiast pozostałą część stanowią Maszyny wielomodułowe.

Po dostarczeniu danej Maszyny do jej finalnego nabywcy, wykonuje on odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny (jednomodułowej lub wielomodułowej) na miejscu jej docelowego przeznaczenia wraz z usunięciem powłoki ochronnej i podłączeniem jej do sieci elektrycznej oraz instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem.

W celu wykonania powyższych, niezbędnych czynności Spółka podaje finalnemu nabywcy szczegółową specyfikację techniczną Maszyny (jednomodułowej lub wielomodułowej). Po przeprowadzeniu powyższych czynności i umiejscowieniu danej Maszyny w miejscu docelowym jej przeznaczenia, pracownicy Oddziału otrzymują polecenie wykonania czynności mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania konkretnej Maszyny.


Przebieg czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału, mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania Maszyny jest zróżnicowany w zależności od złożoności struktury danej Maszyny. Przede wszystkim dana Maszyna jest poddana odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu prawidłowości jej wykonania, kalibracji oraz próbnemu uruchomieniu w celach testowych. Taka inicjacja (uruchomienie maszyny) może być wykonana jedynie przez pracownika Oddziału bądź pracownika zewnętrznego usługodawcy, albowiem tylko taki pracownik dysponuje odpowiednim kodem, który jest przez niego wprowadzany celem uruchomienia danej Maszyny. Bez wprowadzenia wspomnianego kodu uruchomienie i użytkowanie Maszyny nie jest możliwe.

Konieczność wprowadzenia generowanego uprzednio kodu przed pierwszym uruchomieniem Maszyn stanowi zabezpieczenie przed ich niepożądanym wykorzystaniem, gdyż Maszyny stanowią produkty podwójnego zastosowania, tj. mogą służyć do produkcji zarówno cywilnej, jak i militarnej. W konsekwencji zdecydowana większość Maszyn podlega kontroli eksportu i wymaga wydawania licencji eksportowych przed dostarczeniem do użytkowników. Przyjęty przez Wnioskodawcę proces postępowania w tym zakresie, zakładający generowanie kodu w trakcie instalacji i otrzymanie go przez pracownika dopiero w momencie, w którym powinien on zostać wprowadzony do Maszyny, gwarantuje zatem niezbędne w tym względzie bezpieczeństwo.


Wykonywane czynności mogą również obejmować składanie / łączenie poszczególnych modułów Maszyny w kompletną Maszynę bądź rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny.


Czas trwania procesu wykonania przez pracowników Oddziału niezbędnych czynności waha się w zależności od konkretnej dostawy. Najczęściej proces trwa:

  • 2-5 dni robocze w przypadku Maszyn jednomodułowych;
  • 5-20 dni roboczych w przypadku Maszyn wielomodułowych, przy czym w przypadku bardziej skomplikowanych Maszyn proces może trwać do 40 dni.


Obydwa rodzaje wykonywanych czynności wymagają zróżnicowanego zaangażowania specjalistów. W przypadku Maszyn jednomodułowych takie zaangażowanie wymaga jednego specjalisty (pracownika Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy), natomiast w przypadku Maszyn wielomodułowych może istnieć konieczność wykonania czynności w stosunku do Maszyny za pomocą zespołu składającego się z większej grupy, np. 8 specjalistów (pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy).


Wartość wykonywanych na tym etapie prac (czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy) nie przekracza 1-3% wartości dostarczanej Maszyny.


Z uwagi na cały proces obejmujący czynności przygotowawcze wykonywane w przypadku danej Maszyny oraz jej uruchomienie, a także przemieszczenie takiej Maszyny od miejsca importu do finalnego nabywcy niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy pozwalającej na wykonanie tychże czynności zgodnie ze specyfikacją techniczną danej Maszyny.

W związku z powyższym zarówno pracownicy Oddziału, jak również pracownicy podmiotu działającego w imieniu Spółki (który jest zewnętrznym usługodawcą świadczącym usługi w opisanym wyżej zakresie) muszą posiadać odpowiednią, specjalistyczną wiedzę w przedmiotowym zakresie.


Ponadto należy zaznaczyć, iż Maszyny są produkowane zgodnie z przedstawioną przez finalnego nabywcę specyfikacją, zapotrzebowaniem. Tym samym zarówno Maszyna jednomodułowa, jak również Maszyna wielomodułowa jest dostosowana do indywidualnych wymogów nabywcy (dalej: spersonalizowana) na etapie produkcyjnym zgodnie z przewidzianą przez finalnego nabywcę specyfikacją. Finalny nabywca określa swoją specyfikację na etapie składanego zamówienia i następujący po tym proces produkcji jest realizowany zgodnie z określonym przez niego zapotrzebowaniem.

Po dokonaniu odpowiednich czynności w stosunku do dostarczanej Maszyny jednomodułowej lub Maszyny wielomodułowej Spółka przeprowadza szkolenia dla finalnego nabywcy w zakresie obejmującym użytkowanie Maszyny, jej konserwację oraz funkcjonowanie.


Spółka, przed zleceniem podmiotowi z Grupy rozpoczęcia produkcji spersonalizowanej na rzecz finalnego nabywcy Maszyny, otrzymuje od nabywcy zaliczkę na poczet dostawy takiej Maszyny. Znaczna część wynagrodzenia za daną Maszynę zostaje również uiszczona w formie zaliczki w momencie, gdy spersonalizowana Maszyna jest gotowa do przekazania na rzecz finalnego nabywcy. Ostatnia część wynagrodzenia należnego Spółce jest uiszczana po podpisaniu protokołu zdawczo- odbiorczego danej Maszyny przez finalnego odbiorcę, tj. po wykonaniu wszystkich czynności opisanych powyżej przez pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy.


A. w ramach swojej działalności dokonywało/dokonuje opisanych wyżej dostaw wraz z czynnościami towarzyszącymi oraz planuje je dokonywać w przyszłości. Poszczególne dostawy były/ są realizowane głównie w następującym modelu transakcyjnym: Model 1 - B. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz Spółki (przy czym Spółka posługuje się swoim czeskim numer identyfikacji dla celów VAT i rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Republice Czeskiej). Następnie Spółka dokonuje dostawy towarów z Czech na rzecz finalnego nabywcy w Polsce (również stosując swój czeski numer identyfikacji dla celów VAT). W tym modelu strony stosują uproszczenie dla transakcji trójstronnych, o którym mowa w art. 135 ustawy o VAT. Spółka wystawia na rzecz finalnego nabywcy w Polsce fakturę, na której oprócz standardowych elementów faktury wskazane są m.in. wyrażenia „dostawa wewnątrzwspólnotowa” (ang. Intra- community delivery) oraz - dosłowne tłumaczenie z jęz. angielskiego - „VAT:WE (wspólnota europejska) Artykuł 28 uproszczenie faktura” (ang. VAT:EC Article 28 Simplification invoice). Finalny nabywca zlokalizowany w Polsce rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce.

Niektóre dostawy były realizowane również w innym modelu transakcyjnym: Model II - B. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz Spółki (która dla celów tej transakcji posługuje się swoim polskim numerem VAT), a następnie Spółka rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce oraz dokonuje lokalnej dostawy towarów w Polsce na rzecz finalnego nabywcy (nalicza przy tym VAT należny). Przedmiotowy Model II wskazany został jedynie dla kompletnego przedstawienia stanu faktycznego i nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację.


Mogą również wystąpić sytuacje, w których Maszyna jest przez Spółkę sprzedawana na rzecz nabywcy, który jako leasingodawca (polski podatnik VAT) wydaje Maszynę w leasing jej finalnemu użytkownikowi. Wtedy sprzedaż realizowana jest w następującym modelu: B. sprzedaje Maszynę na rzecz A. , A. sprzedaje Maszynę na rzecz leasingodawcy, który wydaje Maszynę finalnemu nabywcy (leasingobiorcy). Maszyna dostarczana jest bezpośrednio do leasingobiorcy. Przy czym pozostałe okoliczności transakcji pozostają niezmienione.


W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał informacje odnośnie maszyn jednomodułowych (dalej: MJ) oraz Maszyn wielomodułowych (dalej: MW).


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy nabycie Maszyny jest elementem głównym i pożądanym przez finalnego nabywcę” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: każdorazowo nabycie Maszyny jest elementem głównym i pożądanym przez finalnego nabywcę, mającym w efekcie na celu pozyskanie Maszyny zdatnej do użytkowania.
  • MW: każdorazowo nabycie Maszyny jest elementem głównym i pożądanym przez finalnego nabywcę, mającym w efekcie na celu pozyskanie Maszyny zdatnej do użytkowania.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy wszystkie wykonywane przez Wnioskodawcę czynności są tak blisko związane ze sprzedażą Maszyny, że tworzą w obiektywny sposób jedno niepodzielne świadczenie, którego podział byłby sztuczny” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: nabycie Maszyny jest związane z koniecznością jej instalacji, bez której samo nabycie Maszyny nie miałoby ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ Maszyna bez instalacji nie byłaby zdatna do użytku. Tym samym w ocenie Wnioskodawcy wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę związane ze sprzedażą Maszyny są blisko związane z jej sprzedażą i tworzą jedno niepodzielne świadczenie, którego podział byłby sztuczny.
  • MW: nabycie Maszyny jest związane z koniecznością jej instalacji, bez której samo nabycie Maszyny nie miałoby ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ Maszyna bez instalacji nie byłaby zdatna do użytku. Tym samym w ocenie Wnioskodawcy wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę związane ze sprzedażą Maszyny są blisko związane z jej sprzedażą i tworzą jedno niepodzielne świadczenie, którego podział byłby sztuczny.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie co konkretnie należy rozumieć przez wykonywane przez finalnego nabywcę „odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny na miejscu jej docelowego przeznaczenia” (należy bez wskazywania szczegółów technicznych opisać na czym konkretnie polegają „odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny na miejscu jej docelowego przeznaczenia”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób są realizowane; na jakich zasadach są realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji)” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: przez odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny na miejscu jej docelowego przeznaczenia należy rozumieć czynności przygotowania do instalacji, a mianowicie działania polegające na fizycznym ustawieniu (umieszczeniu) Maszyny w miejscu, gdzie będzie ona docelowo stać i przygotowaniu Maszyny do podłączenia mediów. Ustawienie Maszyny nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak w tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego i osobowego. Przygotowanie Maszyny do podłączenia mediów wymaga natomiast specjalistycznej wiedzy dotyczącej zarówno Maszyny, jak i odpowiednich instalacji u finalnego nabywcy. Czynności mogą być wykonane samodzielnie przez nabywcę lub poprzez kolejnego podwykonawcę.
  • MW: przez odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny na miejscu jej docelowego przeznaczenia należy rozumieć czynności przygotowania do instalacji, a mianowicie działania polegające na fizycznym ustawieniu (umieszczeniu) Maszyny w miejscu, gdzie będzie ona docelowo stać i przygotowaniu Maszyny do podłączenia mediów. Ustawienie Maszyny nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak w tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego i osobowego. Przygotowanie Maszyny do podłączenia mediów wymaga natomiast specjalistycznej wiedzy dotyczącej zarówno Maszyny, jak i odpowiednich instalacji u finalnego nabywcy. Czynności mogą być wykonane samodzielnie przez nabywcę lub poprzez kolejnego podwykonawcę.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie co konkretnie należy rozumieć przez wykonywane przez finalnego nabywcę „usunięcie powłoki ochronnej” (należy bez wskazywania szczegółów technicznych opisać na czym konkretnie polegają „usunięcie powłoki ochronnej”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji)” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: usunięcie powłoki ochronnej polega na usunięciu zabezpieczenia danej Maszyny, którym może być np. folia, specjalny wosk, drewno, plastik itd., mającego chronić Maszynę w trakcie jej transportu drogą lądową lub morską. Usunięcie takiej powłoki jest niezbędne do użytkowania Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy, usunięcie powłoki ochronnej nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
  • MW: usunięcie powłoki ochronnej polega na usunięciu zabezpieczenia danej Maszyny, którym może być np. folia, specjalny wosk, drewno, plastik itd., mającego chronić Maszynę w trakcie jej transportu drogą lądową lub morską. Usunięcie takiej powłoki jest niezbędne do użytkowania Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy, usunięcie powłoki ochronnej nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie co konkretnie należy rozumieć przez wykonywane przez finalnego nabywcę „podłączenie Maszyny do sieci elektrycznej” (należy bez wskazywania szczegółów technicznych opisać na czym konkretnie polega „podłączenie Maszyny do sieci elektrycznej”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nią składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji)” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: podłączenie Maszyny do sieci elektrycznej polega na podłączeniu kilku przewodów elektrycznych do Maszyny w miejscu, w którym maszyna ma być użytkowana przez finalnego nabywcę, co wymaga odpowiedniego przygotowania, specjalistycznej wiedzy i umiejętności, jak również właściwych uprawnień zawodowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Ta czynność, z uwagi na inne przepisy, może być wykonana wyłącznie przez finalnego nabywcę (właściciela sieci elektrycznej do której będzie podłączona Maszyna).
  • MW: podłączenie Maszyny do sieci elektrycznej polega na podłączeniu kilku przewodów w miejscu, w którym maszyna ma być użytkowana przez finalnego nabywcę, co wymaga odpowiedniego przygotowania, specjalistycznej wiedzy i umiejętności, jak również właściwych uprawnień zawodowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Ta czynność, z uwagi na inne przepisy, może być wykonana wyłącznie przez finalnego nabywcę (właściciela sieci elektrycznej do której będzie podłączona Maszyna).


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie co konkretnie należy rozumieć przez wykonywane przez finalnego nabywcę „podłączenie Maszyny do instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem” (należy bez wskazywania szczegółów technicznych opisać na czym konkretnie polega „podłączenie Maszyny do instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji)” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: podłączenie Maszyny do instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem polega na podłączeniu przewodu, który łączy układ pneumatyczny Maszyny z układem całego zakładu nabywcy. W ocenie Wnioskodawcy, takie podłączenie wymaga specjalnej wiedzy technicznej i odpowiednich umiejętności. Ta czynność, z uwagi na inne przepisy, może być wykonana wyłącznie przez finalnego nabywcę (właściciela instalacji do której będzie podłączona Maszyna).
  • MW: podłączenie Maszyny do instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem polega na podłączeniu przewodu, który łączy układ pneumatyczny Maszyny z układem całego zakładu nabywcy. W ocenie Wnioskodawcy, takie podłączenie wymaga specjalnej wiedzy technicznej i odpowiednich umiejętności. Ta czynność, z uwagi na inne przepisy, może być wykonana wyłącznie przez finalnego nabywcę (właściciela instalacji do której będzie podłączona Maszyna).


Na pytanie Organu w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy rozpoczęcie wykonywania przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania Maszyny następuje po wykonaniu przez finalnego nabywcę czynności polegających na umieszczeniu Maszyny” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, rozpoczęcie wykonywania tych czynności następuje po wykonaniu przez finalnego nabywcę czynności polegających na umieszczeniu Maszyny.
  • MW: tak, rozpoczęcie wykonywania tych czynności następuje po wykonaniu przez finalnego nabywcę czynności polegających na umieszczeniu Maszyny.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie jaki konkretnie jest przebieg czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania Maszyny w tym należy precyzyjnie wskazać jakie są to konkretnie czynności” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: czynności polegają na sprawdzeniu podłączenia Maszyny do sieci elektrycznej i do instalacji powietrza, poddaniu Maszyny odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, ustawieniu (kalibracji) Maszyny, jej próbnym uruchomieniu, rozkładaniu Maszyny i jej ponownemu składaniu (w razie konieczności) oraz wprowadzeniu właściwego kodu. Pracownicy Wnioskodawcy lub podwykonawca przeprowadzają instalację według indywidualnej procedury przypisanej do danej Maszyny, co oznacza, że każda Maszyna ma indywidualną procedurę instalacji.
  • MW: czynności polegają na sprawdzeniu podłączenia Maszyny do sieci elektrycznej i do instalacji powietrza, poddaniu Maszyny odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, ustawieniu (kalibracji) Maszyny, jej próbnym uruchomieniu, składaniu/łączeniu poszczególnych modułów Maszyny, rozkładaniu Maszyny i jej ponownemu składaniu (w razie konieczności) oraz wprowadzeniu właściwego kodu. Pracownicy Wnioskodawcy lub podwykonawca przeprowadzają instalację według indywidualnej procedury przypisanej do danej Maszyny, co oznacza, że każda Maszyna ma indywidualną procedurę instalacji.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) Maszyna jest poddawana odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, kalibracji oraz próbnemu uruchomieniu” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, Maszyna jest poddawana odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, kalibracji oraz próbnemu uruchomieniu przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę).
  • MW: tak, Maszyna jest poddawana odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, kalibracji oraz próbnemu uruchomieniu przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę).


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) Maszyna jest poddawana odpowiednim pomiarom należy bez wskazywania szczegółów technicznych precyzyjnie opisać na czym konkretnie polega „poddawanie Maszyny odpowiednim pomiarom”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: poddawanie Maszyny odpowiednim pomiarom polega na sprawdzeniu, czy Maszyna odpowiada parametrom technicznym nadanym jej w trakcie produkcji w fabryce poprzez przeprowadzenie pomiarów geometrycznych. Tym samym pomiary są przeprowadzane celem osiągnięcia parametrów nominalnych lub celem określenia konieczności regulacji Maszyny, ponieważ sam proces instalacji może mieć wpływ na specyfikację danej Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy, poddawanie Maszyny odpowiednim pomiarom wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
  • MW: poddawanie Maszyny odpowiednim pomiarom polega na sprawdzeniu, czy Maszyna odpowiada parametrom technicznym nadanym jej w trakcie produkcji w fabryce poprzez przeprowadzenie pomiarów geometrycznych. Tym samym pomiary są przeprowadzane celem osiągnięcia parametrów nominalnych lub celem określenia konieczności regulacji Maszyny, ponieważ sam proces instalacji może mieć wpływ na specyfikację danej Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy, poddawanie Maszyny odpowiednim pomiarom wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) Maszyna jest poddawana sprawdzeniu poprawności jej wykonania należy bez wskazywania szczegółów technicznych precyzyjnie opisać na czym konkretnie polega „poddawanie Maszyny sprawdzeniu poprawności jej wykonania”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: poddawanie Maszyny sprawdzeniu poprawności jej wykonania jest związane (j.w. w odpowiedzi na powyższe pytanie) z dążeniem do osiągnięcia nominalnych parametrów Maszyny i polega na weryfikacji poprawności wykonania Maszyny i przeprowadzeniu pomiarów geometrycznych. W ocenie Wnioskodawcy, sprawdzenie poprawności wykonania Maszyny wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej jej konstrukcji.
  • MW: poddawanie Maszyny sprawdzeniu poprawności jej wykonania jest związane (j.w. w odpowiedzi na powyższe pytanie) z dążeniem do osiągnięcia nominalnych parametrów Maszyny i polega na weryfikacji poprawności wykonania Maszyny i przeprowadzeniu pomiarów geometrycznych. W ocenie Wnioskodawcy, sprawdzenie poprawności wykonania Maszyny wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej jej konstrukcji.


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) Maszyna jest poddawana kalibracji należy bez wskazywania szczegółów technicznych precyzyjnie opisać na czym konkretnie polega „poddawanie Maszyny kalibracji”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: poddawanie Maszyny kalibracji polega na odpowiednim wyregulowaniu Maszyny po porównaniu jej specyfikacji z parametrami nominalnymi osiągniętymi w procesie jej produkcji w fabryce. Taka kalibracja może być manualna lub za pomocą oprogramowania. W ocenie Wnioskodawcy, jej przeprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, urządzeń i umiejętności. Jeżeli podczas sprawdzenia specyfikacji Maszyny okaże się, że nie wymaga ona kalibracji i osiąga właściwe parametry nominalne, kalibracja nie jest przeprowadzana.
  • MW: poddawanie Maszyny kalibracji polega na odpowiednim wyregulowaniu Maszyny po porównaniu jej specyfikacji z parametrami nominalnymi osiągniętymi w procesie jej produkcji w fabryce. Taka kalibracja może być manualna lub za pomocą oprogramowania. W ocenie Wnioskodawcy, jej przeprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, urządzeń i umiejętności. Jeżeli podczas sprawdzenia specyfikacji Maszyny okaże się, że nie wymaga ona kalibracji i osiąga właściwe parametry nominalne, kalibracja nie jest przeprowadzana.


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) Maszyna jest poddawana próbnemu uruchomieniu należy bez wskazywania szczegółów technicznych precyzyjnie opisać na czym konkretnie polega „poddawanie Maszyny próbnemu uruchomieniu”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: poddawanie Maszyny próbnemu uruchomieniu polega próbnym uruchomieniu Maszyny celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny, jak również sprawdzenia czy Maszyna uruchamia się po podłączeniu do sieci elektrycznej. W ocenie Wnioskodawcy, próbne uruchomienie oraz sprawdzenie wskazanych wyżej okoliczności wymaga specjalistycznej wiedzy.
  • MW: poddawanie Maszyny próbnemu uruchomieniu polega próbnym uruchomieniu Maszyny celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny, jak również sprawdzenia czy Maszyna uruchamia się po podłączeniu do sieci elektrycznej. W ocenie Wnioskodawcy, próbne uruchomienie oraz sprawdzenie wskazanych wyżej okoliczności wymaga specjalistycznej wiedzy.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie na czym polega (do jakich czynności/świadczeń się sprowadza) wprowadzenie odpowiedniego kodu celem uruchomieniu Maszyny” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: jako że Maszyny sprzedawane przez Wnioskodawcę są towarami podwójnego zastosowania, każda Maszyna ze względów bezpieczeństwa posiada detektor wskazujący miejsce jej lokalizacji. Detektor ma na celu wykrycie każdego przemieszczenia Maszyny i pomaga w weryfikacji, czy Maszyna dotarła do miejsca docelowego. Weryfikowane jest w szczególności, czy Maszyna trafiła do nabywcy będącego stroną umowy i czy taka Maszyna będzie w istocie użytkowania zgodnie z jej przeznaczeniem zawartym w umowie. Po potwierdzeniu powyższych faktów następuje proces wprowadzenia kodu, który nada danemu nabywcy możliwość pełnego korzystania z Maszyny tj. umożliwi jej pełną funkcjonalność. Taki kod jest więc niezbędny na etapie odbioru Maszyny. Każdorazowo wprowadzenie kodu polega na jego wygenerowaniu dla konkretnej Maszyny i tylko tak wygenerowany kod umożliwia nadanie tej konkretnej Maszynie pełnej funkcjonalności zgodnie z umową zawartą z jej nabywcą. Fizycznie wprowadzenie kodu polega na wpisaniu alfanumerycznego ciągu znaków na odpowiednim ekranie Maszyny przez pracownika Spółki.
  • MW: jako że Maszyny sprzedawane przez Wnioskodawcę są towarami podwójnego zastosowania, każda Maszyna ze względów bezpieczeństwa posiada detektor wskazujący miejsce jej lokalizacji. Detektor ma na celu wykrycie każdego przemieszczenia Maszyny i pomaga w weryfikacji, czy Maszyna dotarła do miejsca docelowego. Weryfikowane jest w szczególności, czy Maszyna trafiła do nabywcy będącego stroną umowy i czy taka Maszyna będzie w istocie użytkowania zgodnie z jej przeznaczeniem zawartym w umowie. Po potwierdzeniu powyższych faktów następuje proces wprowadzenia kodu, który nada danemu nabywcy możliwość pełnego korzystania z Maszyny tj. umożliwi jej pełną funkcjonalność. Taki kod jest więc niezbędny na etapie odbioru Maszyny. Każdorazowo wprowadzenie kodu polega na jego wygenerowaniu dla konkretnej Maszyny i tylko tak wygenerowany kod umożliwia nadanie tej konkretnej Maszynie pełnej funkcjonalności zgodnie z umową zawartą z jej nabywcą. Fizycznie wprowadzenie kodu polega na wpisaniu alfanumerycznego ciągu znaków na odpowiednim ekranie Maszyny przez pracownika Spółki.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy wprowadzenie odpowiedniego kodu celem uruchomienia Maszyny stanowi czynność, która wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też jest to prosta czynność niewymagająca specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiająca funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, którą można byłoby wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji posiadając kod” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: taka czynność polega na wpisaniu wygenerowanego kodu na ekranie Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a jedynie posiadania kodu wygenerowanego zgodnie z procedurą opisaną w odpowiedzi na powyższe pytanie,
  • MW: taka czynność polega na wpisaniu wygenerowanego kodu na ekranie Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a jedynie posiadania kodu wygenerowanego zgodnie z procedurą opisaną w odpowiedzi na powyższe pytanie.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności obejmują składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: Maszyny jednomodułowe posiadają wyłącznie jeden moduł, w związku z czym czynności wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) nie obejmują składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny.
  • MW: w przypadku Maszyn wielomodułowych, czynności wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) obejmują składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny.


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności obejmują składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny należy bez wskazywania szczegółów technicznych precyzyjnie opisać na czym konkretnie polega „składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób są realizowane; na jakich zasadach są realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: w przypadku Maszyn jednomodułowych, wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności nie obejmują składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny.
  • MW: czynności dotyczące składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny wielomodułowej polegają na mechanicznym oraz elektrycznym łączeniu ze sobą poszczególnych elementów (modułów) Maszyny wielomodułowej, przykładowo poprzez skręcenie śrubami, połączenie zatrzaskami czy połączenie elektryczne. Czynności te wymagają w ocenie Wnioskodawcy doświadczenia i specjalistycznej wiedzy dotyczącej konstrukcji Maszyny. Zdaniem Wnioskodawcy nie byłoby możliwe przeprowadzenia takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję.


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności obejmują składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny należy precyzyjnie wyjaśnić czemu służą te czynności w tym czy mają one na celu prawidłowe jej uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania Maszyny; czy to jest standardowa procedura” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: w przypadku Maszyn jednomodułowych, wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności nie obejmują składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny.
  • MW: czynności dotyczące składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny, gdyż bez połączenia modułów Maszyna nie może funkcjonować lub może funkcjonować w ograniczonym zakresie. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności obejmują rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli występuje konieczność rozłożenia Maszyny i jej ponownego złożenia np. w przypadku konieczności ponownej regulacji Maszyny. Jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności, dana Maszyna nie będzie rozkładana i ponownie składana.
  • MW: tak, taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli występuje konieczność rozłożenia Maszyny i jej ponownego złożenia np. w przypadku konieczności ponownej regulacji Maszyny. Jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności, dana Maszyna nie będzie rozkładana i ponownie składana.


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności obejmują rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny należy bez wskazywania szczegółów technicznych precyzyjnie opisać na czym konkretnie polega „rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie”; jakie konkretnie czynności/świadczenia się na nie składają; w jaki sposób jest realizowane; na jakich zasadach jest realizowane; czy są to czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności czy też są to proste czynności niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności umożliwiające funkcjonowanie Maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem, które można wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji/specyfikacji” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: czynności dotyczące rozkładania Maszyny i jej ponownego składania polegają na demontażu poszczególnych części danej Maszyny celem jej dostosowania do danej specyfikacji. Następnie takie części są ponownie montowane tworząc Maszynę zdatną do użytkowania. W ocenie Wnioskodawcy, wspomniane czynności wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Nie jest możliwe przeprowadzenia takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Dodatkowo niezbędne są tutaj specjalistyczne narzędzia.
  • MW: czynności dotyczące rozkładania Maszyny i jej ponownego składania polegają na demontażu poszczególnych części danej Maszyny celem jej dostosowania do danej specyfikacji. Następnie takie części są ponownie montowane tworząc Maszynę zdatną do użytkowania. W ocenie Wnioskodawcy, wspomniane czynności wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Nie jest możliwe przeprowadzenia takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Dodatkowo niezbędne są tutaj specjalistyczne narzędzia.


Na pytanie Organu „jeśli w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności obejmują rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny należy precyzyjnie wyjaśnić czemu służą te czynności w tym czy mają one na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania Maszyny; czy to jest standardowa procedura” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: czynności obejmujące rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Rozkładanie oraz ponowne składanie Maszyny nie jest dokonywane, jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności
  • MW: czynności obejmujące rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Rozkładanie oraz ponowne składanie Maszyny nie jest dokonywane, jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy Wnioskodawca w związku z dostawą Maszyny wystawia fakturę zgodnie z czeskimi przepisami regulującymi wystawianie faktur i uznaje transakcję na terytorium Czech jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, Wnioskodawca dotychczas wystawiał fakturę zgodnie z czeskimi przepisami regulującymi wystawianie faktur i uznawał transakcję na terytorium Czech jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
  • MW: tak, Wnioskodawca dotychczas wystawiał fakturę zgodnie z czeskimi przepisami regulującymi wystawianie faktur i uznawał transakcję na terytorium Czech jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy Wnioskodawca stosuje wobec B. i finalnego odbiorcy ten sam numer identyfikacyjny na potrzeby VAT, który został mu przyznany przez państwo członkowski inne niż Belgia oraz niż Polska” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, Wnioskodawca stosował czeski numer identyfikacyjny na potrzeby VAT wobec obydwu podmiotów.
  • MW: tak, Wnioskodawca stosował czeski numer identyfikacyjny na potrzeby VAT wobec obydwu podmiotów.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy finalny nabywca stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT nadany w Polsce” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, finalny nabywca stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT nadany w Polsce.
  • MW: tak, finalny nabywca stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT nadany w Polsce.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy dostawa Maszyny na rzecz finalnego nabywcy jest poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów przez Wnioskodawcę na terytorium Czech rozliczanym na terytorium Czech” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, dostawa na rzecz finalnego nabywcy jest poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów przez Wnioskodawcę na terytorium Czech rozliczanym na terytorium Czech.
  • MW: tak, dostawa na rzecz finalnego nabywcy jest poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów przez Wnioskodawcę na terytorium Czech rozliczanym na terytorium Czech.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy finalny nabywca jest wskazany przez Wnioskodawcę jako podmiot obowiązany do rozliczenia podatku VAT od dostawy Maszyny w ramach procedury uproszczonej” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: nie, takie wskazanie nie było dotychczas zamieszczane na fakturze.
  • MW: nie, takie wskazanie nie było dotychczas zamieszczane na fakturze.


Na pytanie Organu „w przypadku transakcji, której dotyczy pytanie czy Maszyna jest transportowana z terytorium Belgi na terytorium Polski przez B. lub Wnioskodawcę bądź na ich rzecz” Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: tak, Maszyna jest transportowana z terytorium Belgi na terytorium Polski przez B. lub Wnioskodawcę bądź na ich rzecz.
  • MW: tak, Maszyna jest transportowana z terytorium Belgi na terytorium Polski przez B. lub Wnioskodawcę bądź na ich rzecz.


Na pytanie Organu „czy pytanie nr 7 dotyczy faktur wystawionych zgodnie z czeskimi przepisami regulującymi wystawianie faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na terytorium Czech: Wnioskodawca wskazał, że

  • MJ: pytanie nr 7 dotyczy błędnie wystawionych faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na terytorium Czech, które mają podlegać korekcie zgodnie z przepisami polskiej ustawy o VAT w przypadku konieczności rozliczenia krajowej dostawy towarów na terytorium Polski.
  • MW: pytanie nr 7 dotyczy błędnie wystawionych faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na terytorium Czech, które mają podlegać korekcie zgodnie z przepisami polskiej ustawy o VAT w przypadku konieczności rozliczenia krajowej dostawy towarów na terytorium Polski.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sprecyzowane w uzupełnieniu wniosku):


  1. Czy dokonywane przez Wnioskodawcę dostawy Maszyn jednomodułowych stanowią dostawy towarów, które są instalowane lub montowane w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji dostawy te podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski (tj. w jest kraju, w którym są one instalowane lub montowane)?
  2. Czy dokonywane przez Wnioskodawcę dostawy Maszyn wielomodułowych stanowią dostawy towarów, które są instalowane lub montowane w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji dostawy te podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski (tj. w jest kraju, w którym są one instalowane lub montowane)?
  3. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 1 jest prawidłowe - czy transakcje opisane w Modelu I powinny być rozliczone przez Wnioskodawcę z zastosowaniem uproszczenia dla transakcji trójstronnych, przewidzianym w art. 135 ustawy o VAT, i w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce?
  4. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 2 jest prawidłowe - czy transakcje opisane w Modelu I powinny być rozliczone przez Wnioskodawcę z zastosowaniem uproszczenia dla transakcji trójstronnych, przewidzianym w art. 135 ustawy o VAT, i w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce?
  5. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 1 jest nieprawidłowe czy Wnioskodawca jest zobowiązany do rozpoznawania w Polsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu nabycia towarów od B.?
  6. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 2 jest nieprawidłowe - czy Wnioskodawca jest zobowiązany do rozpoznawania w Polsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu nabycia towarów od B.?
  7. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 1 lub pytania nr 2 jest nieprawidłowe - czy Wnioskodawca w celu dokonania odpowiednich korekt rozliczeń transakcji opisanych w Modelu I jest zobowiązany do wystawienia faktur korygujących dla wystawionych wcześniej faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech i doliczenia polskiego VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku):


  1. Dokonywane przez Wnioskodawcę dostawy Maszyn jednomodułowych nie stanowią dostaw towarów, które są instalowane lub montowane w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji dostawy te nie podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.
  2. Dokonywane przez Wnioskodawcę dostawy Maszyn wielomodułowych nie stanowią dostaw towarów, które są instalowane lub montowane w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji dostawy te nie podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski.
  3. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 1 jest prawidłowe - transakcje opisane w Modelu I powinny być rozliczone przez Wnioskodawcę z zastosowaniem uproszczenia dla transakcji trójstronnych, przewidzianym w art. 135 ustawy o VAT, i w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce.
  4. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 2 jest prawidłowe - transakcje opisane w Modelu I powinny być rozliczone przez Wnioskodawcę z zastosowaniem uproszczenia dla transakcji trójstronnych, przewidzianym w art. 135 ustawy o VAT, i w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce.
  5. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 1 jest nieprawidłowe - Wnioskodawca jest zobowiązany do rozpoznawania w Polsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu nabycia towarów od B..
  6. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 2 jest nieprawidłowe - Wnioskodawca jest zobowiązany do rozpoznawania w Polsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu nabycia towarów od B..
  7. W przypadku uznania, że stanowisko dotyczącego pytania nr 1 lub pytania nr 2 jest nieprawidłowe - Wnioskodawca w celu dokonania odpowiednich korekt rozliczeń transakcji opisanych w Modelu I jest zobowiązany do wystawienia faktur korygujących dla wystawionych wcześniej faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech i doliczenia polskiego VAT.


Uzasadnienie:


Ad. 1


  1. Uwagi wstępne


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotową dostawa towarów.


Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.


W przypadku sprzedaży towarów, które są transportowane lub wysyłane z państw członkowskich Unii Europejskiej dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy / nabycia towarów.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumieć należy nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.


Dla obowiązku rozpoznania tego typu transakcji jako wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów ustawodawca przewidział wyłączenia enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy o VAT.


Do takich wyłączeń należy zakwalifikować dostawę charakteryzującą się montażem lub instalacją na ostatnim etapie jej dokonania.


Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje wtedy gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju stanowiłaby dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.


I tak, w myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT: „Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem”.


Zgodnie z powyższym przy dostawie, w ramach której następuje montaż lub instalacja danego towaru, miejsce opodatkowania określane jest zgodnie z miejscem dokonania montażu lub instalacji.


Należy podkreślić, iż powyższy przepis z polskiej ustawy o VAT jest odzwierciedleniem przepisu art. 36 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347/1 z 11 grudnia 2006 r., str. 1-118; dalej: Dyrektywa VAT), zgodnie z którym „W przypadku gdy towary wysyłane lub transportowane przez dostawcę, nabywcę lub osobę trzecią są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dostawcę lub w jego imieniu, za miejsce dostawy uznaje się miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.


W przypadku gdy instalacja lub montaż dokonywane są w państwie członkowskim innym niż państwo dostawcy, państwo członkowskie, na terytorium którego dokonywana jest instalacja lub montaż, podejmuje środki niezbędne, aby uniknąć podwójnego opodatkowania w tym państwie członkowskim. ”


Z uwagi na powyższe zasady miejsce i sposób opodatkowania dostawy towarów, mogą różnić się w zależności od dokonywanych wraz z dostawą czynności. W szczególności, istotnym jest określenie, czy dokonywane w ramach danej dostawy czynności powinny być postrzegane jako instalacja lub montaż bądź czy stanowią wyłącznie proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.


  1. Montaż lub instalacja w rozumieniu przepisów o VAT


Jak już wyżej wskazano, powołany przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 reguluje szczególne zasady opodatkowania dostawy towarów w przypadku, gdy towary te są montowane lub instalowane. W takim wypadku miejscem opodatkowania dostawy, będzie miejsce, w którym te towary są instalowane lub montowane.


Warto jednocześnie zauważyć, iż ustawa o VAT nie zawiera definicji instalacji lub montażu. Przywołany już przepis wskazuje jednak na sytuacje, w których nie dojdzie do montażu lub instalacji.


I tak, za montaż lub instalację nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.


Zgodnie ze słownikową definicją montażu należy przez niego rozumieć „składanie maszyn, aparatów, urządzeń itp. z gotowych części’’ (https: //sip.pwn.slowniki /monta%C5/BC html dostęp dnia 23 czerwca 2020 r.), podczas gdy instalacja powinna być rozumiana jako „montowanie gdzieś urządzeń technicznych” (https: //sip.pwn.slowniki /instalacja.html dostęp dnia 23 czerwca 2020 r.).

Analizując przepisy regulujące przedmiotową materię oraz słownikowe definicje montażu i instalacji, w ocenie Wnioskodawcy nie sposób określić uniwersalnego katalogu czynności, który stanowił będzie montaż lub instalację danego towaru. Zdaniem Spółki, powinny o tym decydować każdorazowo zróżnicowane czynniki, takie jak w szczególności specyfikacja danego towaru (maszyny), zakres wykonywanych czynności, ilość faktycznie zaangażowanych w dane czynności specjalistów oraz ich czasowe zaangażowanie, konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy lub umiejętności przez wykonujących czynności czy wartość wykonanych czynności w stosunku do wartości dostarczanej maszyny.

Wnioskodawca pragnie również wskazać, iż kwestia rozumienia pojęcia montażu lub instalacji na gruncie przepisów o VAT była niejednokrotnie przedmiotem rozważań przedstawicieli doktryny prawa podatkowego oraz organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lipca 2019 roku o sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.270.2019.2.IR wnioskodawca wymienił czynności uznawane przez praktykę organów podatkowych za czynności kwalifikowane jako instalacja lub montaż w rozumieniu ustawy o VAT, z którą to oceną zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zgodnie z powyższym za instalację lub montaż uznawane są czynności, które:

  1. są pracochłonne (przykładowo, w sytuacji kiedy czas poświęcony na montaż urządzenia przekracza standardowy czas potrzebny na wykonanie prostych czynności mających na celu uruchomienie tego urządzenia, takich jak podłączenie do sieci elektrycznej, podłączenie wody itd.,) lub
  2. mogą być wykonane wyłącznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi lub
  3. wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności, tj., gdy osoby montujące urządzenie posiadają odpowiednią wiedzę o urządzeniu, są dobrze wyszkolone i posiadają wystarczające doświadczenie do montażu tego urządzenia (K. Wróblewska, K. Kantor, Klasyfikacja transakcji jako dostawy z montażem w rozumieniu przepisów o VAT; Monitor Podatkowy 3/2015).

Zgodnie natomiast z interpretacją z dnia 4 maja 2017 roku o sygn. 1061-IPTPP2.4512.113.2017.2.IR wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: „przez „proste czynności” należy rozumieć działania umożliwiające funkcjonowanie danego towaru, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji. Dlatego też za montaż lub instalację w rozumieniu art. 22 ustawy należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru.”

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy zasadnym jest odrębne rozważenie prawidłowego sposobu opodatkowania dostaw Maszyn jednomodułowych oraz Maszyn wielomodułowych z uwagi na różnice w ich specyfikacji oraz zakresie czynności niezbędnych do podjęcia celem uruchomienia i prawidłowego funkcjonowania poszczególnych maszyn.


  1. Kwalifikacja dostaw Maszyn jednomodułowych


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym po dostarczeniu Maszyny jednomodułowej finalny nabywca jest odpowiedzialny za wykonanie szeregu czynności związanych z umiejscowieniem Maszyny w jej miejscu docelowym. Do takich czynności zalicza się:

  • fizyczne umieszczenie Maszyny jednomodułowej w miejscu jej przeznaczenia,
  • usunięcie powłoki ochronnej zabezpieczającej Maszynę jednomodułową,
  • podłączenie Maszyny jednomodułowej do sieci elektrycznej,
  • wykonanie instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem.


Co istotne zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym każda Maszyna jest spersonalizowana zgodnie z wymogami postawionymi przez jej finalnego nabywcę. To finalny nabywca określa jej szczegółową specyfikację. Oznacza to, iż dana Maszyna w procesie produkcji tworzona jest zgodnie z zapotrzebowaniem finalnego nabywcy i nie mogą jej być nadane cechy w oderwaniu od umówionej specyfikacji. W konsekwencji, to finalny nabywca w związku z wyborem specyfikacji danej Maszyny posiada odpowiednią wiedzę umożliwiającą wykonanie powyżej wymienionych czynności niezbędnych do umieszczenia danej Maszyny w docelowym miejscu jej późniejszego funkcjonowania.


Następujący po tym proces uruchomienia danej Maszyny przeprowadzany przez pracowników Oddziału jest procesem następczym po dokonaniu czynności przeprowadzonych przez finalnego nabywcę. Przede wszystkim to pracownicy Oddziału lub też pracownicy zewnętrznego usługodawcy są dysponentami specjalnego kodu zezwalającego na uruchomienie danej Maszyny. Należy zaznaczyć, iż pełna specyfikacja Maszyny jest spersonalizowana zgodnie z wymogami postawionymi przez finalnego nabywcę jeszcze na etapie produkcji, co oznacza, iż posiada on pewną wiedzę na temat struktury danej Maszyny oraz zasad jej funkcjonowania.


Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, za montaż lub instalację nie sposób uznać czynności zmierzających do określenia, czy dana Maszyna jednomodułowa została prawidłowo wykonana i nie została uszkodzona w transporcie. Do takich czynności należą w szczególności pomiary, sprawdzenie prawidłowości wykonania czy próbne uruchomienie. Jednocześnie, czynności związane z ewentualnym rozebraniem maszyny oraz jej późniejszym złożeniem również mają na celu upewnienie się co do prawidłowego wykonania danej Maszyny jednomodułowej.


Warto również zauważyć w kwestii samych czynności uruchomienia Maszyn jednomodułowych, iż w tym zakresie obecność pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy jest konieczna przede wszystkim z uwagi na posiadanie przez nich specjalnego kodu, bez którego uruchomienie danej Maszyny nie jest możliwe. Stosowanie szczególnych środków bezpieczeństwa, wymaganych przy tego typu urządzeniach podwójnego zastosowania, poprzez niepodawanie kodu finalnemu użytkownikowi danej Maszyny nie stanowi jednak automatycznie, iż dokonywane przez pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy czynności są skomplikowane i stanowią montaż lub instalację w rozumieniu ustawy o VAT. Przeciwnie, w ocenie Wnioskodawcy sam charakter czynności należałoby określić jako prosty.

Warto również zauważyć, iż ilość specjalistów zaangażowana do wykonania czynności niezbędnych do uruchomienia danej Maszyny oraz ich faktycznie zaangażowanie czasowe są stosunkowo niewielkie (tj. najczęściej 2-5 dni pracy jednego pracownika).


Zdaniem Wnioskodawcy przeciwko uznaniu dokonywanych dostaw Maszyn jednomodułowych za dostawy z montażem lub instalacją przemawia również faktyczna wartość dostarczanych Maszyn jednomodułowych oraz prac związanych z ich uruchomieniem. Wartość prac wykonywanych następczo (już po dokonaniu czynności przez finalnego nabywcę we własnym zakresie) stanowi jedynie nie więcej niż 1-3% wartości Maszyny. Zatem w przypadku dostaw Maszyn jednomodułowych około 97-99% ich ceny jest związane ze sprzedażą danej Maszyny i dokonaniem jej przemieszczenia do miejsca docelowego wyznaczonego przez finalnego nabywcę.


Podsumowując powyższe rozważania, w ocenie Wnioskodawcy czynności wykonywane przez pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy stanowią proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym dostawy Maszyn jednomodułowych nie powinny być kwalifikowane jako dostawy towarów z montażem lub instalacją w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają one opodatkowaniu VAT w Polsce (tj. w kraju, w którym są instalowane lub montowane).


Ad 2


  1. Kwalifikacja dostaw Maszyn wielomodułowych


Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym po dostarczeniu Maszyny wielomodułowej finalny nabywca jest odpowiedzialny za wykonanie szeregu czynności związanych z umiejscowieniem Maszyny w jej miejscu docelowym. Do takich czynności zalicza się:

  • fizyczne umieszczenie Maszyny wielomodułowej w miejscu jej przeznaczenia,
  • usunięcie powłoki ochronnej zabezpieczającej Maszynę wielomodułową,
  • podłączenie Maszyny wielomodułowej do sieci elektrycznej,
  • wykonanie instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem;


Co istotne zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym każda Maszyna jest spersonalizowana zgodnie z wymogami postawionymi przez jej finalnego nabywcę. To finalny nabywca określa jej szczegółową specyfikację. Oznacza to, iż dana Maszyna w procesie produkcji tworzona jest zgodnie z zapotrzebowaniem finalnego nabywcy i nie mogą jej być nadane cechy w oderwaniu od umówionej specyfikacji. W konsekwencji, to finalny nabywca w związku z wyborem specyfikacji danej Maszyny posiada odpowiednią wiedzę umożliwiającą wykonanie powyżej wymienionych czynności niezbędnych do umieszczenia danej Maszyny w docelowym miejscu jej późniejszego funkcjonowania.


Następujący po tym proces uruchomienia danej Maszyny przeprowadzany przez pracowników Oddziału jest procesem następczym po dokonaniu czynności przeprowadzonych przez finalnego nabywcę. Przede wszystkim to pracownicy Oddziału lub też pracownicy zewnętrznego usługodawcy są dysponentami specjalnego kodu zezwalającego na uruchomienie danej Maszyny. Należy zaznaczyć, iż pełna specyfikacja Maszyny jest spersonalizowana zgodnie z wymogami postawionymi przez finalnego nabywcę jeszcze na etapie produkcji, co oznacza, iż posiada on pewną wiedzę na temat struktury danej Maszyny, ilości jej modułów oraz zasad jej funkcjonowania.


Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, za montaż lub instalację nie sposób uznać czynności zmierzających do określenia, czy dana Maszyna wielomodułowej została prawidłowo wykonana i nie została uszkodzona w transporcie. Do takich czynności należą w szczególności pomiary, sprawdzenie prawidłowości wykonania czy próbne uruchomienie. Jednocześnie, czynności związane z ewentualnym rozebraniem maszyny oraz jej późniejszym złożeniem również mają na celu upewnienie się co do prawidłowego wykonania danej Maszyny wielomodułowej.


W przypadku dostaw Maszyn wielomodułowych dla ich prawidłowego uruchomienia konieczne jest również złożenie więcej niż jednego modułu, tak aby stworzyły one gotową konstrukcję funkcjonalnej Maszyny. Zdaniem Wnioskodawcy, te czynności stanowią jednak proste czynności zmierzające do uruchomienia danej Maszyny, gdyż ich zakres ogranicza się jedynie do mechanicznego połączenia gotowych modułów, w szczególności nie wymaga on dokonywania zmiany ich właściwości fizycznych czy fizykochemicznych oraz wykonywania skomplikowanych czynności.


Warto również zauważyć w kwestii samych czynności uruchomienia Maszyn wielomodułowych, iż w tym zakresie obecność pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy jest konieczna przede wszystkim z uwagi na posiadanie przez nich specjalnego kodu, bez którego uruchomienie danej Maszyny nie jest możliwe. Stosowanie szczególnych środków bezpieczeństwa, wymaganych przy tego typu urządzeniach podwójnego zastosowania, poprzez niepodawanie kodu finalnemu użytkownikowi danej Maszyny nie stanowi jednak automatycznie, iż dokonywane przez pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy czynności są skomplikowane i stanowią montaż lub instalację w rozumieniu ustawy o VAT. Przeciwnie, w ocenie Wnioskodawcy sam charakter czynności należałoby określić jako prosty.


Zdaniem Wnioskodawcy przeciwko uznaniu dokonywanych dostaw Maszyn wielomodułowych za dostawy z montażem lub instalacją przemawia również przede wszystkim faktyczna wartość dostarczanych Maszyn wielomodułowych oraz prac związanych z ich uruchomieniem. Wartość prac wykonywanych następczo (już po dokonaniu czynności przez finalnego nabywcę we własnym zakresie) stanowi jedynie nie więcej niż 1-3% wartości Maszyny. Zatem w przypadku dostaw Maszyn wielomodułowych około 97-99% ich ceny jest związane ze sprzedażą danej Maszyny i dokonaniem jej przemieszczenia do miejsca docelowego wyznaczonego przez finalnego nabywcę.


Podsumowując powyższe rozważania, w ocenie Wnioskodawcy czynności wykonywane przez pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy stanowią proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym dostawy Maszyn wielomodułowych nie powinny być kwalifikowane jako dostawy towarów z montażem lub instalacją w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają one opodatkowaniu VAT w Polsce (tj. w kraju, w którym są instalowane lub montowane).


Ad. 3 i 4


W przypadku uznania stanowiska wyrażonego przez Wnioskodawcę w kwestii pytań 1 i 2 za prawidłowe, dostawy Maszyn jednomodułowych i wielomodułowych dokonywane przez A. nie powinny być kwalifikowane do kategorii dostaw z montażem lub instalacją, dla których ustawodawca zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przewidział szczególne zasady ustalania miejsca opodatkowania. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy należałoby rozważyć prawidłowy sposób opodatkowania wspomnianych dostaw na gruncie VAT.


Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, w Modelu I B. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz Spółki (przy czym Spółka posługuje się swoim czeskim numer identyfikacji dla celów VAT i rozlicza wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Czechach), a następnie Spółka dokonuje dostawy towarów z Czech na rzecz finalnego nabywcy w Polsce (również stosując swój czeski numer identyfikacji dla celów VAT). Strony stosują zatem uproszczenie dla transakcji trójstronnych, o którym mowa w art. 135 ustawy o VAT. Finalny nabywca zlokalizowany w Polsce rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce.


Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki najważniejszą kwestią jest ustalenie, czy w rozważanym wypadku może znaleźć zastosowanie uproszczenie dla transakcji trójstronnych, przewidziane w art. 135 ustawy o VAT.


  1. Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne


W myśl art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
  2. przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.


Przepisy formułują jednocześnie dodatkowe warunki które muszą zostać spełnione, aby skorzystać z procedury uproszczonej, w której ostatni w kolejności podatnik VAT rozlicza VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika VAT. Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT możliwe jest skorzystanie z przedmiotowego uproszczenia, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT była bezpośrednio poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u drugiego w kolejności podatnika VAT,
  2. drugi w kolejności podatnik VAT dokonujący dostawy na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka,
  3. drugi w kolejności podatnik VAT stosuje wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika VAT ten sam numer identyfikacyjny na potrzeby VAT, który został mu przyznany przez państwo członkowskie inne niż to, w którym zaczyna się lub kończy transport lub wysyłka,
  4. ostatni w kolejności podatnik VAT stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka,
  5. ostatni w kolejności podatnik VAT został wskazany przez drugiego w kolejności podatnika VAT jako obowiązany do rozliczenia podatku VAT od dostawy towarów realizowanej w ramach procedury uproszczonej.


Warto również zauważyć, iż w myśl art. 135 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, na potrzeby stosowania rozdziału 8 ustawy o VAT, tj. rozdziału regulującego kwestie związane z wewnątrzwspólnotowymi transakcjami trójstronnymi, przez VAT rozumie się zarówno podatek (VAT), jak i podatek od wartości dodanej.


  1. Dostawy dokonywane przez Wnioskodawcę


W świetle przywołanych wyżej przepisów Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż możliwe jest w opisywanym przypadku skorzystanie z procedury uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych, gdyż w rozważanej sprawie spełnione są wszystkie niezbędne warunki. W szczególności:

  1. w transakcji uczestniczy trzech podatników VAT, tj. B., A. oraz Nabywca Maszyny, którzy są zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich - odpowiednio w Belgii, Czechach i Polsce,
  2. Maszyna transportowana jest bezpośrednio z miejsca jej zaimportowania przez B. w Belgii do Nabywcy na terytorium kraju, przy czym dostawa tej Maszyny w rozumieniu przepisów o VAT jest dokonywana między pierwszym i drugim podatnikiem VAT (B. oraz A. ) oraz drugim i ostatnim (Spółka i Nabywca Maszyny) w kolejności podatnikiem VAT,
  3. transport Maszyny organizowany jest przez pierwszy lub drugi podmiot w łańcuchu (tj. B. lub Wnioskodawca),
  4. dostawa na rzecz Nabywcy Maszyny (tj. ostatniego w kolejności podatnika VAT) jest bezpośrednio poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u A. (drugiego w kolejności podatnika VAT) - rozliczanym na terytorium Czech,
  5. Spółka nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski, tj. państwa członkowskiego, w którym kończy się transport Maszyny,
  6. Wnioskodawca stosuje wobec B. oraz Nabywcy Maszyny ten sam numer identyfikacyjny nadany na potrzeby VAT, przyznany mu przez Czechy (tj. przez państwo członkowskie inne niż to, w którym zaczyna się lub kończy transport lub wysyłka),
  7. Nabywca Maszyny stosuje Polski numer identyfikacyjny na potrzeby VAT.


W ocenie Wnioskodawcy, powyższe warunki należy uznać za spełnione również w przypadku transakcji, w których A. dokonuje dostaw Maszyn na rzecz leasingodawcy. W takim bowiem przypadku transakcja pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą ma charakter lokalnej dostawy towarów na terytorium kraju, a poprzedzające ją transakcje spełniają warunki dla zastosowania procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych. Są to bowiem, w szczególności transakcje pomiędzy trzema podmiotami z różnych państw członkowskich, korzystających z numerów VAT nadanych im przez trzy różne państwa członkowskie. Warto również zaznaczyć, iż wydanie towaru następuje wprawdzie w miejscu prowadzenia działalności przez leasingobiorcę, jednak dla Wnioskodawcy jest to miejsce wskazane przez leasingodawcę, występującego w charakterze jego nabywcy. W konsekwencji, zdaniem Spółki możliwe jest uznanie, że transport Maszyny odbywa się od miejsca importu do leasingodawcy (miejsca wskazanego przez niego).


Dodatkowo, faktura wystawiona przez A. zawiera również informacje dotyczące wewnątrzwspólnotowego charakteru dokonywanej transakcji. Faktura nie zawiera wprawdzie bezpośredniego odwołania do właściwego przepisu Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1-118; dalej: Dyrektywa VAT), ani konkretnego wskazania ostatniego w kolejności podatnika jako obowiązanego do rozliczenia VAT z tytułu dostawy towarów, jednak w ocenie Wnioskodawcy jest to błąd mniejszej wagi, niewpływający na merytoryczną poprawność transakcji i możliwość zastosowania rozliczenia w procedurze uproszczonej.

Jeżeli natomiast organ uznałby, iż przedmiotowy warunek powinien być obligatoryjnie spełniony dla zastosowania procedury uproszczonej, Spółka wystawi faktury korygujące do wspomnianych wyżej faktur, uzupełniające wystawione pierwotnie faktury o wskazanie nabywców Maszyn jako obowiązanych do rozliczenia VAT od dostaw Maszyn oraz o odwołanie do właściwego przepisu Dyrektywy VAT i ustawy o VAT.


Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w kwestii odpowiednich oznaczeń na fakturze została potwierdzona m.in. w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 14 listopada 2019 r. o sygn. 0114-KDIP1-2.4012.464.2019.1.RD, w której organ wskazał, że „skoro okoliczności przeprowadzanych transakcji spełniają warunki rozliczenia ich w ramach tzw. trójstronnej procedury uproszczonej o której mowa w art. 135 ustawy natomiast transakcja nie została rozliczona w ramach tzw. trójstronnej procedury uproszczonej Wnioskodawca skoryguje fakturę wystawioną na rzecz Spółki C, tak że będzie zawierać dane wymagane w art. 136 ustawy oraz ewidencję, o której mowa w art. 138 ustawy, a ponadto wszystkie podmioty biorące udział w transakcji rozliczą krajowe deklaracje oraz informacje podsumowujące w okresie w którym pierwotnie należało rozliczyć transakcje Wnioskodawca ma prawo, w okresie rozliczeniowym w którym ujęto tą transakcję i wobec której powstał obowiązek podatkowy, transakcję rozliczyć w ramach tzw. trójstronnej procedury uproszczone”.


Jak zostało wskazane powyżej, w rozważanej sytuacji wszystkie warunki niezbędne do zastosowania procedury uproszczonej dla wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych zostały spełnione, w związku z czym zdaniem Wnioskodawcy w tej sprawie powinno znaleźć zastosowanie przedmiotowe uproszczone rozliczanie. W związku z tym, podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce powinien być Nabywca Maszyny.


Ad. 5 i 6


  1. Rozpoznanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu transakcji zakupu Maszyn jednomodułowych oraz Maszyn wielomodułowych


W przypadku uznania stanowiska wyrażonego przez Wnioskodawcę w kwestii pytań 1 i 2 za nieprawidłowe, tj. stwierdzenia, że dostawy dokonywane przez Spółkę na rzecz finalnych nabywców powinny być zakwalifikowane jako dostawy z montażem lub instalacją, przedmiotowe dostawy w takim wypadku powinny być traktowane jako podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium Polski w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (z uwagi na fakt, iż montaż lub instalacja odbywają się na terytorium Polski). Jednocześnie, zdaniem Spółki nabycie przez nią Maszyn od B. będzie w takim wypadku stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów opodatkowane VAT w Polsce.


Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.


Dokonana przez B. na rzecz A. transakcja stanowiąca zakup Maszyn po stronie A. wypełnia przedmiotową definicję, gdyż w jej ramach Maszyny są transportowane na terytorium Polski (terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium rozpoczęcia wysyłki) z terytorium Belgii.

Spółka pragnie jednocześnie zauważyć, iż w jej ocenie w takiej sytuacji nie znajdą zastosowania przepisy art. 7 ust. 8 i art. 22 ust. 2 dotyczące tzw. transakcji łańcuchowych z uwagi na brak tożsamości przedmiotu i charakteru dostaw. Dostawa pomiędzy B. a Wnioskodawcą stanowi bowiem wyłącznie dostawę Maszyn, podczas gdy dostawa dokonywana przez Spółkę na rzecz finalnego nabywcy stanowi dostawę Maszyn wraz z ich montażem lub instalacją. Z uwagi na okoliczności, iż Wnioskodawca oprócz dostawy samej Maszyny dokonuje jeszcze dodatkowo jej montażu, przedmiot obydwu dostaw nie jest tożsamy. Dodatkowo, Spółka zaznacza, iż dostawa towarów oraz dostawa towarów z montażem korzystają z odmiennych zasad opodatkowania na gruncie VAT, w związku z czym w ocenie Wnioskodawcy nie jest możliwe zastosowanie przywołanych wyżej regulacji dotyczących dostaw łańcuchowych.

Co więcej w przypadku uznania, że dostawy na rzecz finalnych nabywców powinny być traktowane jako dostawy towarów opodatkowane na terytorium kraju, nie mogą one jednocześnie stanowić dla finalnego nabywcy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Spółka pragnie również wskazać, iż w przedmiotowej sytuacji nie znajdzie zastosowania wyłączenie z obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce, przewidziane w art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem „wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy (...) 3) dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju (...) stanowiłaby dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 (tj. dostawę towarów z montażem - przyp. Wnioskodawcy)”. Spółka wskazuje, iż dokonane przez nią nabycie Maszyn od B. nie może być w żadnym wypadku uznane za dostawę z montażem, gdyż Spółka nabywa od B. wyłącznie towary bez jakichkolwiek usług instalacji lub montażu. Tym samym nie jest możliwe skorzystanie z powyższego wyłączenia i konsekwentnie Spółka jest zobowiązana rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższy sposób opodatkowania VAT poszczególnych dostaw powinien być tożsamy w przypadku dostaw Maszyn jednomodułowych i Maszyn wielomodułowych, gdyż w obydwu przypadkach sam sposób ukształtowania dostawy jest identyczny (z różnicami wyłącznie na etapie czynności wykonywanych celem uruchomienia danej Maszyny).

Mając na uwadze powyższe, w przypadku uznania, iż dostawy dokonywane przez Spółkę na rzecz Nabywców powinny być zakwalifikowane jako dostawy z montażem lub instalacją i powinny podlegać opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznawania w Polsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu nabycia towarów od B.

Ad. 7


  1. Faktury korygujące do faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech


W przypadku uznania stanowiska wyrażonego przez Wnioskodawcę w kwestii pytań 1 i 2 za nieprawidłowe, tj. stwierdzenia, że dostawy dokonywane przez Spółkę na rzecz finalnych nabywców powinny być zakwalifikowane jako dostawy z montażem lub instalacją, przedmiotowe dostawy w takim wypadku powinny być traktowane jako podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium kraju w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (z uwagi na fakt, iż montaż lub instalacja odbywają się na terytorium Polski).

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, dostawy dokonywane przez Spółkę na rzecz finalnych nabywców były dotychczas rozliczane w ramach Modelu I jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów z Czech. Wnioskodawca wystawiał zatem faktury dokumentujące przedmiotowe dostawy zgodnie z czeskimi regulacjami o VAT, traktując przedmiotowe dostawy jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów z Czech.

W myśl art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT obowiązek wystawienia faktury korygującej istnieje gdy po wystawieniu faktury „podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury”.

W niniejszym stanie faktycznym w związku z potencjalnie błędnym rozpoznaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z Czech zamiast dostawy z montażem opodatkowanej na terytorium Polski, zastosowanie znajdzie zdaniem Wnioskodawcy właśnie przywołany wyżej art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Jest to umotywowane w szczególności koniecznością odzwierciedlenia rzeczywistego przebiegu zdarzenia gospodarczego.

Spółka chciałaby także wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, przez fakturę rozumie się „dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie”. Ustawowa definicja faktury nie wyłącza zatem ze swojego zakresu faktur wystawionych przez podatników zagranicznych. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy wystawione przez niego wcześniej dokumenty mogą być uznane za faktury w rozumieniu przedmiotowego przepisu, a w konsekwencji możliwe będzie zastosowanie do ich skorygowania przywołanej już regulacji art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.

Wnioskodawca pragnie również zauważyć, iż inny sposób udokumentowania przedmiotowych transakcji, taki jak w szczególności wystawienie nowych faktur dokumentujących opisywane dostawy, nie byłby zgodny z regulacjami ustawy o VAT i skutkowałby istnieniem nieprzejrzystości dokumentacyjnej. Każda transakcja na gruncie ustawy o VAT powinna być bowiem, zgodnie z art. 106b ustawy o VAT, dokumentowana odrębną fakturą. Jeżeli jednak faktura została już wystawiona, ustawodawca przewidział dla takich przypadków przywołany już wyżej mechanizm wystawiania faktur korygujących.

W ocenie Spółki korzystanie z przedmiotowych rozwiązań oraz utrzymanie jednolitego podejścia dokumentacyjnego nie powinno ograniczać się jedynie do transakcji rozpoznanych początkowo jako krajowe, a powinno obejmować również transakcje, które w następstwie późniejszego określenia ich prawidłowej kwalifikacji na gruncie VAT będą podlegały polskim regulacjom o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w praktyce organów podatkowych wyrażonej m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2017 r. o sygn. 2461-IBPP2.4512.994.2016.2.ICz, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż „ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera szczególnych uregulowań, dotyczących zasad korygowania faktur VAT dokumentujących WDT, w związku z tym należy zastosować ogólne zasady dotyczące korekt. Tym samym, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy, Wnioskodawca zobowiązany jest do wystawienia faktur korygujących”. Przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczyło wprawdzie sytuacji, w której faktura dokumentująca dostawę lokalną podlegała skorygowaniu na fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jednak w ocenie Spółki zajęte przez organ stanowisko znajdzie odpowiednie zastosowanie do sytuacji Wnioskodawcy,
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lutego 2020 r. o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.796.2019.2.IK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że „faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Zdaniem Wnioskodawcy wystawiane przez nią faktury korygujące spełniają przedstawione warunki i wskazany wyżej cel ich wystawienia, w związku z czym stanowisko wyrażone przez organ znajdzie odpowiednie zastosowanie do sytuacji Wnioskodawcy.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku uznania, że stanowisko dotyczące pytania nr 1 lub pytania nr 2 jest nieprawidłowe - Wnioskodawca w celu dokonania odpowiednich korekt rozliczeń transakcji opisanych w Modelu I jest zobowiązany do wystawienia faktur korygujących dla wystawionych wcześniej faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech i doliczenia na nich polskiego VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest:


  • nieprawidłowe w zakresie nieuznania dostawy Maszyny jednomodułowej i wielomodułowej za dostawę towarów z montażem (pytanie nr 1 i 2)
  • prawidłowe w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z nabyciem Maszyny jednomodułowej i wielomodułowej (pytanie nr 5 i 6)
  • nieprawidłowe w zakresie wystawienia faktur korygujących do wystawionych zgodnie z czeskimi przepisami faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech (pytanie nr 7).

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a (art. 2 pkt 1 ustawy).


Natomiast przez terytorium Unii Europejskiej rozumie się terytoria państw członkowskich Unii Europejskiej (...) (art. 2 pkt 3 ustawy).


Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Natomiast jak wskazuje art. 7 ust. 8 ustawy, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.


Transakcja łańcuchowa cechuje się tym, że towar będący przedmiotem więcej niż jednej transakcji, jest fizycznie wydawany tylko raz bezpośrednio przez pierwszy podmiot ostatniemu nabywcy. Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie, co oznacza, że dla każdej z nich odrębnie ustalane jest też miejsce dokonania dostawy.

Zatem dla zaistnienia dostawy, o której mowa w art. 7 ust. 8 ustawy (czyli dostawy łańcuchowej), konieczne jest łączne wystąpienie następujących okoliczności:

  • w transakcji musi uczestniczyć kilka podmiotów,
  • transakcja musi dotyczyć tego samego towaru,
  • towar musi zostać wydany końcowemu nabywcy bezpośrednio przez pierwszego w kolejności uczestnika transakcji.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z zasadą terytorialności wynikającą z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione w tym przepisie czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane, na gruncie przepisów regulujących podatek od towarów i usług, za wykonane na terytorium kraju. Określenie miejsca świadczenia (dostawy) determinuje miejsce opodatkowania.


Przy tym wskazać należy, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, świadczenie to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych. Jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy. Na świadczenie złożone składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu – do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast świadczenie należy uznać za pomocnicze, jeśli nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania świadczenia zasadniczego. Pojedyncze świadczenie traktowane jest zatem jak element świadczenia kompleksowego wówczas, jeżeli cel świadczenia pomocniczego jest zdeterminowany przez świadczenie główne oraz nie można wykonać lub wykorzystać świadczenia głównego bez świadczenia pomocniczego. Jeżeli jednak w skład realizowanego świadczenia wchodzą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu świadczenia kompleksowego.


Z opisu sprawy wynika, że A. jest spółką z siedzibą na terytorium Republiki Czeskiej (Spółka, Wnioskodawca, A. ). Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy A (dalej: Grupa). Spółka jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce. Wnioskodawca posiada na terytorium Polski oddział Spółki działający pod nazwą D sp. z o.o. oddział w Polsce, będący wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności prowadzoną poza główną siedzibą Spółki (Oddział). Działalność Spółki polega na produkcji i sprzedaży maszyn przemysłowych m.in. do obróbki metalu (Maszyny). Zgodnie z wpisem do rejestru handlowego, przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa obrabiarek, zaś przedmiotem pozostałej działalności Spółki jest m. in. sprzedaż hurtowa pozostałych maszyn i urządzeń, a także produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana. Wnioskodawca sprzedaje Maszyny, które produkowane są przez inne podmioty z Grupy do finalnych nabywców, którzy zlokalizowani są m.in. w Polsce. Maszyny transportowane są do Polski i sprzedawane polskim nabywcom w ramach następującego modelu: maszyny importowane są w Antwerpii (Belgia) przez inny podmiot z Grupy tj. B., mający siedzibę w Wielkiej Brytanii, zarejestrowany dla celów VAT również w Belgii, B. dokonuje dostawy Maszyn na rzecz A. , Wnioskodawca dokonuje jednocześnie dostawy Maszyn do finalnego nabywcy, który zlokalizowany jest w Polsce (Nabywca, finalny nabywca). Finalny nabywca jest każdorazowo podatnikiem zarejestrowanym w Polsce dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Fizyczny transport Maszyn odbywa się bezpośrednio z miejsca importu Maszyn (tj. z Antwerpii) do miejsca ich ostatecznego przeznaczenia na rzecz finalnego nabywcy na terytorium Polski, zgodnie z regułami Incoterms 2010 DDP (ang. Delivered Duty Paid) i jest organizowany przez A. lub B.. Po przetransportowaniu maszyn do miejsca ostatecznego przeznaczenia pracownicy Oddziału dokonują odpowiednich czynności celem umożliwienia użytkowania Maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem. Prace wykonywane przez pracowników Oddziału mogą być również wykonywane przez zewnętrznego usługodawcę świadczącego usługi w zakresie odpowiadającym zakresowi czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału. Zewnętrzny usługodawca działa na zlecenie A. i nie łączy go żaden stosunek prawny z finalnym nabywcą. Sprzedawane przez Spółkę Maszyny różnią się w zależności od ceny, rozmiaru / wielkości, złożoności struktury, ilości modułów. Maszyny będące przedmiotem dostaw Wnioskodawcy na rzecz finalnych nabywców mogą być jednomodułowe (Maszyny jednomodułowe, MJ) lub mogą składać się z kilku modułów (Maszyny wielomodułowe, MW). Około 80% Maszyn dostarczanych przez Spółkę to Maszyny jednomodułowe, natomiast pozostałą część stanowią Maszyny wielomodułowe. Każdorazowo nabycie Maszyny (MJ jak i MW) jest elementem głównym i pożądanym przez finalnego nabywcę, mającym w efekcie na celu pozyskanie Maszyny zdatnej do użytkowania. Nabycie maszyn (MJ, MW) jest związane z koniecznością ich instalacji, bez której samo nabycie Maszyny nie miałoby ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ Maszyna bez instalacji nie byłaby zdatna do użytku. Wszystkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę związane ze sprzedażą Maszyny są blisko związane z jej sprzedażą i tworzą jedno niepodzielne świadczenie, którego podział byłby sztuczny. Po dostarczeniu danej Maszyny do jej finalnego nabywcy, wykonuje on odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny (jednomodułowej lub wielomodułowej) na miejscu jej docelowego przeznaczenia wraz z usunięciem powłoki ochronnej i podłączeniem jej do sieci elektrycznej oraz instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem. W celu wykonania powyższych, niezbędnych czynności Spółka podaje finalnemu nabywcy szczegółową specyfikację techniczną Maszyny (jednomodułowej lub wielomodułowej). Po przeprowadzeniu powyższych czynności i umiejscowieniu danej Maszyny w miejscu docelowym jej przeznaczenia, pracownicy Oddziału otrzymują polecenie wykonania czynności mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania konkretnej Maszyny. Przebieg czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału, mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania Maszyny jest zróżnicowany w zależności od złożoności struktury danej Maszyny. Przede wszystkim dana Maszyna jest poddana odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu prawidłowości jej wykonania, kalibracji oraz próbnemu uruchomieniu w celach testowych. Taka inicjacja (uruchomienie maszyny) może być wykonana jedynie przez pracownika Oddziału bądź pracownika zewnętrznego usługodawcy, albowiem tylko taki pracownik dysponuje odpowiednim kodem, który jest przez niego wprowadzany celem uruchomienia danej Maszyny. Bez wprowadzenia wspomnianego kodu uruchomienie i użytkowanie Maszyny nie jest możliwe. Konieczność wprowadzenia generowanego uprzednio kodu przed pierwszym uruchomieniem Maszyn stanowi zabezpieczenie przed ich niepożądanym wykorzystaniem, gdyż Maszyny stanowią produkty podwójnego zastosowania, tj. mogą służyć do produkcji zarówno cywilnej, jak i militarnej. W konsekwencji zdecydowana większość Maszyn podlega kontroli eksportu i wymaga wydawania licencji eksportowych przed dostarczeniem do użytkowników. Przyjęty przez Wnioskodawcę proces postępowania w tym zakresie, zakładający generowanie kodu w trakcie instalacji i otrzymanie go przez pracownika dopiero w momencie, w którym powinien on zostać wprowadzony do Maszyny, gwarantuje zatem niezbędne w tym względzie bezpieczeństwo. Wykonywane czynności mogą również obejmować składanie / łączenie poszczególnych modułów Maszyny w kompletną Maszynę bądź rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny. Czas trwania procesu wykonania przez pracowników Oddziału niezbędnych czynności waha się w zależności od konkretnej dostawy. Najczęściej proces trwa:

  • 2-5 dni robocze w przypadku Maszyn jednomodułowych (MJ);
  • 5-20 dni roboczych w przypadku Maszyn wielomodułowych (MW), przy czym w przypadku bardziej skomplikowanych Maszyn proces może trwać do 40 dni.

Obydwa rodzaje wykonywanych czynności wymagają zróżnicowanego zaangażowania specjalistów. W przypadku Maszyn jednomodułowych takie zaangażowanie wymaga jednego specjalisty (pracownika Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy), natomiast w przypadku Maszyn wielomodułowych może istnieć konieczność wykonania czynności w stosunku do Maszyny za pomocą zespołu składającego się z większej grupy, np. 8 specjalistów (pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy). Wartość wykonywanych na tym etapie prac (czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy) nie przekracza 1-3% wartości dostarczanej Maszyny. Z uwagi na cały proces obejmujący czynności przygotowawcze wykonywane w przypadku danej Maszyny oraz jej uruchomienie, a także przemieszczenie takiej Maszyny od miejsca importu do finalnego nabywcy niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy pozwalającej na wykonanie tychże czynności zgodnie ze specyfikacją techniczną danej Maszyny. W związku z powyższym zarówno pracownicy Oddziału, jak również pracownicy podmiotu działającego w imieniu Spółki (który jest zewnętrznym usługodawcą świadczącym usługi w opisanym wyżej zakresie) muszą posiadać odpowiednią, specjalistyczną wiedzę w przedmiotowym zakresie. Ponadto należy zaznaczyć, iż Maszyny są produkowane zgodnie z przedstawioną przez finalnego nabywcę specyfikacją, zapotrzebowaniem. Tym samym zarówno Maszyna jednomodułowa, jak również Maszyna wielomodułowa jest dostosowana do indywidualnych wymogów nabywcy (spersonalizowana) na etapie produkcyjnym zgodnie z przewidzianą przez finalnego nabywcę specyfikacją. Finalny nabywca określa swoją specyfikację na etapie składanego zamówienia i następujący po tym proces produkcji jest realizowany zgodnie z określonym przez niego zapotrzebowaniem. Po dokonaniu odpowiednich czynności w stosunku do dostarczanej Maszyny jednomodułowej lub Maszyny wielomodułowej Spółka przeprowadza szkolenia dla finalnego nabywcy w zakresie obejmującym użytkowanie Maszyny, jej konserwację oraz funkcjonowanie. Spółka, przed zleceniem podmiotowi z Grupy rozpoczęcia produkcji spersonalizowanej na rzecz finalnego nabywcy Maszyny, otrzymuje od nabywcy zaliczkę na poczet dostawy takiej Maszyny. Znaczna część wynagrodzenia za daną Maszynę zostaje również uiszczona w formie zaliczki w momencie, gdy spersonalizowana Maszyna jest gotowa do przekazania na rzecz finalnego nabywcy. Ostatnia część wynagrodzenia należnego Spółce jest uiszczana po podpisaniu protokołu zdawczo- odbiorczego danej Maszyny przez finalnego odbiorcę, tj. po wykonaniu wszystkich czynności opisanych powyżej przez pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy.


W odniesieniu do Maszyn Jednomodułowych (MJ) jaki Wielomodułowych (MW) przez odpowiednie czynności polegające na umieszczeniu Maszyny na miejscu jej docelowego przeznaczenia należy rozumieć czynności przygotowania do instalacji, a mianowicie działania polegające na fizycznym ustawieniu (umieszczeniu) Maszyny w miejscu, gdzie będzie ona docelowo stać i przygotowaniu Maszyny do podłączenia mediów. Ustawienie Maszyny nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak w tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego i osobowego. Przygotowanie Maszyny do podłączenia mediów wymaga natomiast specjalistycznej wiedzy dotyczącej zarówno Maszyny, jak i odpowiednich instalacji u finalnego nabywcy. Czynności mogą być wykonane samodzielnie przez nabywcę lub poprzez kolejnego podwykonawcę. W przypadku zarówno Maszyn jednomodułowych jak i wielomodułowych usunięcie powłoki ochronnej polega na usunięciu zabezpieczenia danej Maszyny, którym może być np. folia, specjalny wosk, drewno, plastik itd., mającego chronić Maszynę w trakcie jej transportu drogą lądową lub morską. Usunięcie takiej powłoki jest niezbędne do użytkowania Maszyny. W ocenie Wnioskodawcy, usunięcie powłoki ochronnej nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Podłączenie Maszyn (MJ, MW) do sieci elektrycznej polega na podłączeniu kilku przewodów elektrycznych do Maszyny w miejscu, w którym maszyna ma być użytkowana przez finalnego nabywcę, co wymaga odpowiedniego przygotowania, specjalistycznej wiedzy i umiejętności, jak również właściwych uprawnień zawodowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Ta czynność, z uwagi na inne przepisy, może być wykonana wyłącznie przez finalnego nabywcę (właściciela sieci elektrycznej do której będzie podłączona Maszyna). Podłączenie Maszyn (MJ, MW) do instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem polega na podłączeniu przewodu, który łączy układ pneumatyczny Maszyny z układem całego zakładu nabywcy. W ocenie Wnioskodawcy, takie podłączenie wymaga specjalnej wiedzy technicznej i odpowiednich umiejętności. Ta czynność, z uwagi na inne przepisy, może być wykonana wyłącznie przez finalnego nabywcę (właściciela instalacji do której będzie podłączona Maszyna). Czynności jakie wykonują pracownicy Oddziału lub zewnętrzny usługodawca w celu prawidłowego uruchomienia i rozpoczęcia użytkowania Maszyny jednomodułowej polegają na sprawdzeniu podłączenia Maszyny do sieci elektrycznej i do instalacji powietrza, poddaniu Maszyny odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, ustawieniu (kalibracji) Maszyny, jej próbnym uruchomieniu, rozkładaniu Maszyny i jej ponownemu składaniu (w razie konieczności) oraz wprowadzeniu właściwego kodu. Pracownicy Wnioskodawcy lub podwykonawca przeprowadzają instalację według indywidualnej procedury przypisanej do danej Maszyny, co oznacza, że każda Maszyna ma indywidualną procedurę instalacji. W przypadku zaś Maszyny Wielomodułowej polegają na sprawdzeniu podłączenia Maszyny do sieci elektrycznej i do instalacji powietrza, poddaniu Maszyny odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, ustawieniu (kalibracji) Maszyny, jej próbnym uruchomieniu, składaniu/łączeniu poszczególnych modułów Maszyny, rozkładaniu Maszyny i jej ponownemu składaniu (w razie konieczności) oraz wprowadzeniu właściwego kodu. Pracownicy Wnioskodawcy lub podwykonawca przeprowadzają instalację według indywidualnej procedury przypisanej do danej Maszyny, co oznacza, że każda Maszyna ma indywidualną procedurę instalacji. Poddawanie Maszyn (MJ, MW) odpowiednim pomiarom polega na sprawdzeniu, czy Maszyna odpowiada parametrom technicznym nadanym jej w trakcie produkcji w fabryce poprzez przeprowadzenie pomiarów geometrycznych. Tym samym pomiary są przeprowadzane celem osiągnięcia parametrów nominalnych lub celem określenia konieczności regulacji Maszyny, ponieważ sam proces instalacji może mieć wpływ na specyfikację danej Maszyny. Poddawanie Maszyny odpowiednim pomiarom wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Poddawanie Maszyn (MJ, MW) sprawdzeniu poprawności jej wykonania jest związane z dążeniem do osiągnięcia nominalnych parametrów Maszyny i polega na weryfikacji poprawności wykonania Maszyny i przeprowadzeniu pomiarów geometrycznych. Sprawdzenie poprawności wykonania Maszyny wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej jej konstrukcji. Poddawanie Maszyn (MJ, MW) kalibracji polega na odpowiednim wyregulowaniu Maszyny po porównaniu jej specyfikacji z parametrami nominalnymi osiągniętymi w procesie jej produkcji w fabryce. Taka kalibracja może być manualna lub za pomocą oprogramowania. Jej przeprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, urządzeń i umiejętności. Jeżeli podczas sprawdzenia specyfikacji Maszyny okaże się, że nie wymaga ona kalibracji i osiąga właściwe parametry nominalne, kalibracja nie jest przeprowadzana. Poddawanie Maszyn (MJ, MW) próbnemu uruchomieniu polega na próbnym uruchomieniu Maszyny celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny, jak również sprawdzenia czy Maszyna uruchamia się po podłączeniu do sieci elektrycznej. Próbne uruchomienie oraz sprawdzenie wskazanych wyżej okoliczności wymaga specjalistycznej wiedzy. Jako że Maszyny (MJ, MW) sprzedawane przez Wnioskodawcę są towarami podwójnego zastosowania, każda Maszyna ze względów bezpieczeństwa posiada detektor wskazujący miejsce jej lokalizacji. Detektor ma na celu wykrycie każdego przemieszczenia Maszyny i pomaga w weryfikacji, czy Maszyna dotarła do miejsca docelowego. Weryfikowane jest w szczególności, czy Maszyna trafiła do nabywcy będącego stroną umowy i czy taka Maszyna będzie w istocie użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem zawartym w umowie. Po potwierdzeniu powyższych faktów następuje proces wprowadzenia kodu, który nada danemu nabywcy możliwość pełnego korzystania z Maszyny tj. umożliwi jej pełną funkcjonalność. Taki kod jest więc niezbędny na etapie odbioru Maszyny. Każdorazowo wprowadzenie kodu polega na jego wygenerowaniu dla konkretnej Maszyny i tylko tak wygenerowany kod umożliwia nadanie tej konkretnej Maszynie pełnej funkcjonalności zgodnie z umową zawartą z jej nabywcą. Fizycznie wprowadzenie kodu polega na wpisaniu alfanumerycznego ciągu znaków na odpowiednim ekranie Maszyny przez pracownika Spółki i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Maszyny jednomodułowe posiadają wyłącznie jeden moduł, w związku z czym czynności wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) nie obejmują składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny. W przypadku Maszyn wielomodułowych, czynności wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) obejmują składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny. W przypadku Maszyn jednomodułowych, wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) czynności nie obejmują składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny. W przypadku Maszyn wielomodułowych czynności dotyczące składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny wielomodułowej polegają na mechanicznym oraz elektrycznym łączeniu ze sobą poszczególnych elementów (modułów) Maszyny wielomodułowej, przykładowo poprzez skręcenie śrubami, połączenie zatrzaskami czy połączenie elektryczne. Czynności te wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy dotyczącej konstrukcji Maszyny. Nie byłoby możliwe przeprowadzenia takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Ponadto w przypadku Maszyn wielomodułowych czynności dotyczące składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny, gdyż bez połączenia modułów Maszyna nie może funkcjonować lub może funkcjonować w ograniczonym zakresie. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Odnośnie rozkładania i składania Maszyny w przypadku Maszyny jednomodułowej taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli występuje konieczność rozłożenia Maszyny i jej ponownego złożenia np. w przypadku konieczności ponownej regulacji Maszyny. Jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności, dana Maszyna nie będzie rozkładana i ponownie składana. W przypadku Maszyn wielomodułowych taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli występuje konieczność rozłożenia Maszyny i jej ponownego złożenia np. w przypadku konieczności ponownej regulacji Maszyny. Jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności, dana Maszyna nie będzie rozkładana i ponownie składana. Czynności dotyczące rozkładania Maszyn (MJ, MW) i jej ponownego składania polegają na demontażu poszczególnych części danej Maszyny celem jej dostosowania do danej specyfikacji. Następnie takie części są ponownie montowane tworząc Maszynę zdatną do użytkowania. Wspomniane czynności wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Nie jest możliwe przeprowadzenia takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Dodatkowo niezbędne są tutaj specjalistyczne narzędzia. Czynności obejmujące rozkładanie Maszyny (MJ, MW) i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Rozkładanie oraz ponowne składanie Maszyny nie jest dokonywane, jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności.


A. w ramach swojej działalności dokonywało/dokonuje opisanych wyżej dostaw wraz z czynnościami towarzyszącymi oraz planuje je dokonywać w przyszłości. Poszczególne dostawy były/ są realizowane głównie w następującym modelu transakcyjnym: Model 1 - B. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz Spółki (przy czym Spółka posługuje się swoim czeskim numer identyfikacji dla celów VAT i rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Republice Czeskiej). Następnie Spółka dokonuje dostawy towarów z Czech na rzecz finalnego nabywcy w Polsce (również stosując swój czeski numer identyfikacji dla celów VAT). W tym modelu strony stosują uproszczenie dla transakcji trójstronnych, o którym mowa w art. 135 ustawy o VAT. Spółka wystawia na rzecz finalnego nabywcy w Polsce fakturę, na której oprócz standardowych elementów faktury wskazane są m.in. wyrażenia „dostawa wewnątrzwspólnotowa” (ang. Intra- community delivery) oraz - dosłowne tłumaczenie z jęz. angielskiego - „VAT:WE (wspólnota europejska) Artykuł 28 uproszczenie faktura” (ang. VAT:EC Article 28 Simplification invoice). Finalny nabywca zlokalizowany w Polsce rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce. Mogą również wystąpić sytuacje, w których Maszyna jest przez Spółkę sprzedawana na rzecz nabywcy, który jako leasingodawca (polski podatnik VAT) wydaje Maszynę w leasing jej finalnemu użytkownikowi. Wtedy sprzedaż realizowana jest w następującym modelu: B. sprzedaje Maszynę na rzecz A. , A. sprzedaje Maszynę na rzecz leasingodawcy, który wydaje Maszynę finalnemu nabywcy (leasingobiorcy). Maszyna dostarczana jest bezpośrednio do leasingobiorcy. Przy czym pozostałe okoliczności transakcji pozostają niezmienione.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprecyzowane w pytaniu nr 1 i 2 dotyczą kwestii czy dostawy Maszyn jednomodułowych oraz wielomodułowych stanowią dostawę z instalacją i montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, a w konsekwencji czy dostawy te podlegają opodatkowaniu w Polsce tj. w kraju w którym są one instalowane lub montowane.

Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Stosownie zaś do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.


Jednocześnie wskazać należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć „montaż lub instalacja”, niemniej jednak stosownie do cytowanego art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, do instalacji lub montażu nie zalicza się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Jako „proste czynności” należy rozumieć działania, umożliwiające funkcjonowanie danego towaru/sprzętu, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie. Zatem, za montaż lub instalację należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru/sprzętu.


Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że czynności realizowane przez Wnioskodawcę w przypadku dostawy Maszyn jednomodułowych jak i wielomodułowych obejmujących również montaż tych maszyn i ich prawidłowe uruchomienie stanowi świadczenie kompleksowe. Czynności realizowane przez Wnioskodawcę są ze sobą ściśle powiązane i w aspekcie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie, miałoby sztuczny charakter. Wszystkie świadczenia składające się na przedmiot umowy łączącej Wnioskodawcę i finalnego nabywcę Maszyn jednomodułowych oraz wielomodułowych prowadzą do uzyskania przez finalnego nabywcę Maszyny zdatnej do użytkowania. Nabycie Maszyny zarówno jednomodułowej jak i wielomodułowej jest związane z koniecznością jej instalacji, bez której samo nabycie Maszyn nie miałoby ekonomicznego uzasadnienia, gdyż Maszyna bez instalacji nie byłaby zdatna do użytku. Czynności które wchodzą w skład świadczenia opisywanego we wniosku zarówno dla Maszyn jednomodułowych jak i wielomodułowych rozpatrywane osobno nie miałyby dla finalnego nabywcy znaczenia. Co więcej, mając na uwadze przedstawione okoliczności należy stwierdzić, że wymienione we wniosku czynności składające się na świadczenie realizowane przez Wnioskodawcę obejmujące dostawę Maszyn jednomodułowych oraz wielomodułowych wraz z ich instalacja i prawidłowym uruchomieniem należy uznać za świadczenie złożone, które należy rozliczyć jako dostawę z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.


Jak wynika z treści wniosku odnośnie Maszyn jednomodułowych po przetransportowaniu maszyn do miejsca ostatecznego przeznaczenia pracownicy Oddziału Wnioskodawcy dokonują odpowiednich czynności celem umożliwienia użytkowania Maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem. Prace wykonywane przez pracowników Oddziału mogą być również wykonywane przez zewnętrznego usługodawcę świadczącego usługi w zakresie odpowiadającym zakresowi czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału (zewnętrzny usługodawca działa na zlecenie Wnioskodawcy). Gdy Maszyna jednomodułowa jest umieszczona na miejscu docelowego przeznaczenia po usunięciu powłoki ochronnej i po podłączeniu jej do sieci elektrycznej oraz instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem (czynności te wykonywane są przez finalnego nabywcę) pracownicy Oddziału otrzymują polecenie wykonania czynności mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania konkretnej Maszyny. Czynności jakie wykonują pracownicy Oddziału lub zewnętrzny usługodawca w celu prawidłowego uruchomienia i rozpoczęcia użytkowania Maszyny jednomodułowej polegają na sprawdzeniu podłączenia Maszyny do sieci elektrycznej i do instalacji powietrza, poddaniu Maszyny odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, ustawieniu (kalibracji) Maszyny, jej próbnym uruchomieniu, rozkładaniu Maszyny i jej ponownemu składaniu (w razie konieczności) oraz wprowadzeniu właściwego kodu. Pracownicy Wnioskodawcy lub podwykonawca przeprowadzają instalację według indywidualnej procedury przypisanej do danej Maszyny, co oznacza, że każda Maszyna ma indywidualną procedurę instalacji. Poddawanie Maszyn jednomodułowych odpowiednim pomiarom polega na sprawdzeniu, czy Maszyna odpowiada parametrom technicznym nadanym jej w trakcie produkcji w fabryce poprzez przeprowadzenie pomiarów geometrycznych. Pomiary te są przeprowadzane celem osiągnięcia parametrów nominalnych lub celem określenia konieczności regulacji Maszyny, ponieważ sam proces instalacji może mieć wpływ na specyfikację danej Maszyny. Poddawanie Maszyny jednomodułowej odpowiednim pomiarom wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Poddawanie Maszyn jednomodułowych sprawdzeniu poprawności jej wykonania jest związane z dążeniem do osiągnięcia nominalnych parametrów Maszyny i polega na weryfikacji poprawności wykonania Maszyny i przeprowadzeniu pomiarów geometrycznych. Sprawdzenie poprawności wykonania Maszyny wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej jej konstrukcji. Poddawanie Maszyn jednomodułowych kalibracji polega na odpowiednim wyregulowaniu Maszyny po porównaniu jej specyfikacji z parametrami nominalnymi osiągniętymi w procesie jej produkcji w fabryce. Taka kalibracja może być manualna lub za pomocą oprogramowania. Jej przeprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, urządzeń i umiejętności. Jeżeli podczas sprawdzenia specyfikacji Maszyny okaże się, że nie wymaga ona kalibracji i osiąga właściwe parametry nominalne, kalibracja nie jest przeprowadzana. Poddawanie Maszyn jednomodułowych próbnemu uruchomieniu polega na próbnym uruchomieniu Maszyny celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny, jak również sprawdzenia czy Maszyna uruchamia się po podłączeniu do sieci elektrycznej. Próbne uruchomienie oraz sprawdzenie wskazanych wyżej okoliczności wymaga specjalistycznej wiedzy. Jako że Maszyny jednomodułowe, sprzedawane przez Wnioskodawcę są towarami podwójnego zastosowania, każda Maszyna ze względów bezpieczeństwa posiada detektor wskazujący miejsce jej lokalizacji. Detektor ma na celu wykrycie każdego przemieszczenia Maszyny i pomaga w weryfikacji, czy Maszyna dotarła do miejsca docelowego. Weryfikowane jest w szczególności, czy Maszyna trafiła do nabywcy będącego stroną umowy i czy taka Maszyna będzie w istocie użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem zawartym w umowie. Po potwierdzeniu powyższych faktów następuje proces wprowadzenia kodu, który nada danemu nabywcy możliwość pełnego korzystania z Maszyny tj. umożliwi jej pełną funkcjonalność. Taki kod jest więc niezbędny na etapie odbioru Maszyny. Każdorazowo wprowadzenie kodu polega na jego wygenerowaniu dla konkretnej Maszyny i tylko tak wygenerowany kod umożliwia nadanie tej konkretnej Maszynie pełnej funkcjonalności zgodnie z umową zawartą z jej nabywcą. Fizycznie wprowadzenie kodu polega na wpisaniu alfanumerycznego ciągu znaków na odpowiednim ekranie Maszyny przez pracownika Spółki i w tym przypadku nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Maszyny jednomodułowe posiadają wyłącznie jeden moduł, w związku z czym czynności wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) nie obejmują składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny. Odnośnie rozkładania i składania Maszyny w przypadku Maszyny jednomodułowej taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli występuje konieczność rozłożenia Maszyny i jej ponownego złożenia np. w przypadku konieczności ponownej regulacji Maszyny. Jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności, dana Maszyna nie będzie rozkładana i ponownie składana. Czynności dotyczące rozkładania Maszyn jednomodułowych i jej ponownego składania polegają na demontażu poszczególnych części danej Maszyny celem jej dostosowania do danej specyfikacji. Następnie takie części są ponownie montowane tworząc Maszynę zdatną do użytkowania. Wspomniane czynności wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Nie jest możliwe przeprowadzenie takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Dodatkowo niezbędne są tutaj specjalistyczne narzędzia. Czynności obejmujące rozkładanie Maszyny jednomodułowej i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Rozkładanie oraz ponowne składanie Maszyny nie jest dokonywane, jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności. Czas trwania procesu wykonania przez pracowników Oddziału niezbędnych czynności waha się w zależności od konkretnej dostawy. Najczęściej proces trwa od 2-5 dni roboczych. W przypadku Maszyn jednomodułowych takie zaangażowanie wymaga jednego specjalisty (pracownika Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy).


Zatem mając na uwadze informacje przedstawione w niniejszej sprawie należy wskazać, że dostawa Maszyny jednomodułowej wraz z jej instalacją i próbnym uruchomieniem stanowi świadczenie kompleksowe, które powinno być rozliczane na zasadach właściwych dla dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Dostawa z montażem odbywa się na terytorium Polski zatem miejscem opodatkowania przedmiotowej transakcji jest, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, terytorium Polski.


Nie sposób zgodzić się z Wnioskodawcą że czynności wykonywane przez pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy stanowią proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Opis czynności realizowanych przez Wnioskodawcę w związku z dostawą i montażem Maszyn jednomodułowych wskazują, że czynności realizowane przez Wnioskodawcę wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy ale także w niektórych sytuacjach specjalistycznych narzędzi. Jak sam wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy z uwagi na cały proces obejmujący czynności przygotowawcze wykonywane w przypadku danej Maszyny oraz jej uruchomienie, a także przemieszczenie takiej Maszyny od miejsca importu do finalnego nabywcy niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy pozwalającej na wykonanie tychże czynności zgodnie ze specyfikacją techniczną danej Maszyny. W związku z powyższym zarówno pracownicy Oddziału, jak również pracownicy podmiotu działającego w imieniu Spółki (który jest zewnętrznym usługodawcą świadczącym usługi w opisanym wyżej zakresie) muszą posiadać odpowiednią, specjalistyczną wiedzę w przedmiotowym zakresie. Nawet poddanie maszyny próbnemu uruchomieniu celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny wymaga specjalistycznej wiedzy, zaś ewentualne rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem jej dostosowania do danej specyfikacji wymaga nie tylko doświadczenia i specjalistycznej wiedzy ale także specjalistycznych narzędzi. Choć nie wszystkie opisane czynności są lub będą zawsze wykonywane to w sytuacji gdy zajdzie taka potrzeba wymagają one specjalistycznej wiedzy. Wykonywanych czynności, jak wskazuje Wnioskodawca, nie sposób przeprowadzić tylko w oparciu o dołączoną instrukcję bez fachowej specjalistycznej wiedzy. Zaś sama wartość dostarczonych Maszyn jednomodułowych do wartości prac związanych z ich uruchomieniem (czynności wykonywane przez pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy nie przekraczają 1-3% wartości dostarczanej Maszyny) nie jest w tym przypadku przesłanką, na podstawie której Maszyny jednomułowe nie powinny być kwalifikowane jako dostawy towarów z montażem, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. O kwalifikacji danego świadczenia jako dostawy towarów z montażem decyduje m.in. to czy montaż lub instalacja wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności co ma/miało miejsce w przedmiotowym przypadku odnośnie Maszyn jednomodułowych.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 1 należy uznać za nieprawidłowe.


W odniesieniu do Maszyn wielomodułowych również należy stwierdzić, że wymienione we wniosku czynności składające się na świadczenie realizowane przez Wnioskodawcę obejmujące dostawę Maszyn wielomodułowych wraz z ich instalacją i prawidłowym uruchomieniem należy uznać za świadczenie złożone, które należy rozliczyć jako dostawę z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.


Jak wynika z treści wniosku odnośnie Maszyn wielomodułowych po przetransportowaniu maszyn do miejsca ostatecznego przeznaczenia pracownicy Oddziału Wnioskodawcy dokonują odpowiednich czynności celem umożliwienia użytkowania Maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem. Prace wykonywane przez pracowników Oddziału mogą być również wykonywane przez zewnętrznego usługodawcę świadczącego usługi w zakresie odpowiadającym zakresowi czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału (zewnętrzny usługodawca działa na zlecenie Wnioskodawcy). Gdy Maszyna wielomodułowa jest umieszczona na miejscu docelowego przeznaczenia po usunięciu powłoki ochronnej i po podłączeniu jej do sieci elektrycznej oraz instalacji powietrza pod wysokim ciśnieniem (czynności te wykonywane są przez finalnego nabywcę) pracownicy Oddziału otrzymują polecenie wykonania czynności mających na celu prawidłowe uruchomienie i rozpoczęcie użytkowania konkretnej Maszyny. Czynności jakie wykonują pracownicy Oddziału lub zewnętrzny usługodawca w celu prawidłowego uruchomienia i rozpoczęcia użytkowania Maszyny wielomodułowej polegają na sprawdzeniu podłączenia Maszyny do sieci elektrycznej i do instalacji powietrza, poddaniu Maszyny odpowiednim pomiarom, sprawdzeniu poprawności jej wykonania, ustawieniu (kalibracji) Maszyny, jej próbnym uruchomieniu, składaniu/łączeniu poszczególnych modułów Maszyny, rozkładaniu Maszyny i jej ponownemu składaniu (w razie konieczności) oraz wprowadzeniu właściwego kodu. Pracownicy Wnioskodawcy lub podwykonawca przeprowadzają instalację według indywidualnej procedury przypisanej do danej Maszyny, co oznacza, że każda Maszyna ma indywidualną procedurę instalacji. Poddawanie Maszyn wielomodułowych odpowiednim pomiarom polega na sprawdzeniu, czy Maszyna odpowiada parametrom technicznym nadanym jej w trakcie produkcji w fabryce poprzez przeprowadzenie pomiarów geometrycznych. Pomiary te są przeprowadzane celem osiągnięcia parametrów nominalnych lub celem określenia konieczności regulacji Maszyny, ponieważ sam proces instalacji może mieć wpływ na specyfikację danej Maszyny. Poddawanie Maszyny wielomodułowej odpowiednim pomiarom wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Poddawanie Maszyn wielomodułowych sprawdzeniu poprawności jej wykonania jest związane z dążeniem do osiągnięcia nominalnych parametrów Maszyny i polega na weryfikacji poprawności wykonania Maszyny i przeprowadzeniu pomiarów geometrycznych. Sprawdzenie poprawności wykonania Maszyny wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej jej konstrukcji. Poddawanie Maszyn wielomodułowych kalibracji polega na odpowiednim wyregulowaniu Maszyny po porównaniu jej specyfikacji z parametrami nominalnymi osiągniętymi w procesie jej produkcji w fabryce. Taka kalibracja może być manualna lub za pomocą oprogramowania. Jej przeprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, urządzeń i umiejętności. Jeżeli podczas sprawdzenia specyfikacji Maszyny okaże się, że nie wymaga ona kalibracji i osiąga właściwe parametry nominalne, kalibracja nie jest przeprowadzana. Poddawanie Maszyn wielomodułowych próbnemu uruchomieniu polega na próbnym uruchomieniu Maszyny celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny, jak również sprawdzenia czy Maszyna uruchamia się po podłączeniu do sieci elektrycznej. Próbne uruchomienie oraz sprawdzenie wskazanych wyżej okoliczności wymaga specjalistycznej wiedzy. Jako że Maszyny wielomodułowe sprzedawane przez Wnioskodawcę są towarami podwójnego zastosowania, każda Maszyna ze względów bezpieczeństwa posiada detektor wskazujący miejsce jej lokalizacji. Detektor ma na celu wykrycie każdego przemieszczenia Maszyny i pomaga w weryfikacji, czy Maszyna dotarła do miejsca docelowego. Weryfikowane jest w szczególności, czy Maszyna trafiła do nabywcy będącego stroną umowy i czy taka Maszyna będzie w istocie użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem zawartym w umowie. Po potwierdzeniu powyższych faktów następuje proces wprowadzenia kodu, który nada danemu nabywcy możliwość pełnego korzystania z Maszyny tj. umożliwi jej pełną funkcjonalność. Taki kod jest więc niezbędny na etapie odbioru Maszyny. Każdorazowo wprowadzenie kodu polega na jego wygenerowaniu dla konkretnej Maszyny i tylko tak wygenerowany kod umożliwia nadanie tej konkretnej Maszynie pełnej funkcjonalności zgodnie z umową zawartą z jej nabywcą. Fizycznie wprowadzenie kodu polega na wpisaniu alfanumerycznego ciągu znaków na odpowiednim ekranie Maszyny przez pracownika Spółki i w tym przypadku nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W przypadku Maszyn wielomodułowych, czynności wykonywane przez pracowników Oddziału (bądź zewnętrznego usługodawcę) obejmują składanie/łączenie poszczególnych modułów Maszyny. W przypadku Maszyn wielomodułowych czynności dotyczące składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny wielomodułowej polegają na mechanicznym oraz elektrycznym łączeniu ze sobą poszczególnych elementów (modułów) Maszyny wielomodułowej, przykładowo poprzez skręcenie śrubami, połączenie zatrzaskami czy połączenie elektryczne. Czynności te wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy dotyczącej konstrukcji Maszyny. Nie byłoby możliwe przeprowadzenie takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Ponadto w przypadku Maszyn wielomodułowych czynności dotyczące składania/łączenia poszczególnych modułów Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny, gdyż bez połączenia modułów Maszyna nie może funkcjonować lub może funkcjonować w ograniczonym zakresie. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Odnośnie rozkładania i składania Maszyny w przypadku Maszyny wielomodułowej taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli występuje konieczność rozłożenia Maszyny i jej ponownego złożenia np. w przypadku konieczności ponownej regulacji Maszyny. Jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności, dana Maszyna nie będzie rozkładana i ponownie składana. Czynności dotyczące rozkładania Maszyn wielomodułowych i jej ponownego składania polegają na demontażu poszczególnych części danej Maszyny celem jej dostosowania do danej specyfikacji. Następnie takie części są ponownie montowane tworząc Maszynę zdatną do użytkowania. Wspomniane czynności wymagają doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Nie jest możliwe przeprowadzenia takich czynności bez specjalistycznej wiedzy w oparciu o dołączoną instrukcję. Dodatkowo niezbędne są tutaj specjalistyczne narzędzia. Czynności obejmujące rozkładanie Maszyny wielomodułowej i jej ponowne składanie celem pomiaru lub sprawdzenia wewnętrznych części Maszyny mają na celu osiągnięcie zadeklarowanej funkcjonalności Maszyny. Co do zasady sam proces jest standardowy, gdyż odbywa się podobnie co do każdej Maszyny, jednakże procedura jest zindywidualizowana zgodnie ze specyfikacją danej Maszyny, tym samym taka procedura różni się w zależności od Maszyny. Rozkładanie oraz ponowne składanie Maszyny nie jest dokonywane, jeżeli pomiary zewnętrzne oraz sprawdzenie funkcjonalności Maszyny nie wykażą takiej konieczności. Czas trwania procesu wykonania przez pracowników Oddziału niezbędnych czynności waha się w zależności od konkretnej dostawy. Najczęściej proces trwa od 5-20 dni roboczych, przy czym w przypadku bardziej skomplikowanych Maszyn proces może trwać do 40 dni. W przypadku Maszyn wielomodułowych może istnieć konieczność wykonania czynności w stosunku do Maszyny za pomocą zespołu składającego się z grupy, np. 8 specjalistów (pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy).


Zatem mając na uwadze informacje przedstawione w niniejszej sprawie należy wskazać, że dostawa Maszyny wielomodułowej wraz z jej instalacją i próbnym uruchomieniem stanowi świadczenie kompleksowe, które powinno być rozliczane na zasadach właściwych dla dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.


Dostawa z montażem odbywa się na terytorium Polski zatem miejscem opodatkowania przedmiotowej transakcji jest, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, terytorium Polski.


Nie sposób zgodzić się z Wnioskodawcą że czynności wykonywane przez pracowników Oddziału lub pracowników zewnętrznego usługodawcy stanowią proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Opis czynności realizowanych przez Wnioskodawcę w związku z dostawą i montażem Maszyn wielomodułowych wskazują, że czynności realizowane przez Wnioskodawcę wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy ale także specjalistycznych narzędzi. Jak sam wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy z uwagi na cały proces obejmujący czynności przygotowawcze wykonywane w przypadku danej Maszyny oraz jej uruchomienie, a także przemieszczenie takiej Maszyny od miejsca importu do finalnego nabywcy niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy pozwalającej na wykonanie tychże czynności zgodnie ze specyfikacją techniczną danej Maszyny. W związku z powyższym zarówno pracownicy Oddziału, jak również pracownicy podmiotu działającego w imieniu Spółki (który jest zewnętrznym usługodawcą świadczącym usługi w opisanym wyżej zakresie) muszą posiadać odpowiednią, specjalistyczną wiedzę w przedmiotowym zakresie. Nawet poddanie maszyny próbnemu uruchomieniu celem sprawdzenia spełnienia przez nią wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawidłowości działania funkcjonalności Maszyny wymaga specjalistycznej wiedzy, zaś ewentualne rozkładanie Maszyny i jej ponowne składanie celem jej dostosowania do danej specyfikacji wymagają nie tylko doświadczenia i specjalistycznej wiedzy ale także specjalistycznych narzędzi. Choć nie wszystkie opisane czynności są lub będą zawsze wykonywane to w sytuacji gdy zajdzie taka potrzeba wymagają one specjalistycznej wiedzy. Wykonywanych czynności, jak wskazuje Wnioskodawca, nie sposób przeprowadzić tylko w oparciu o dołączoną instrukcję bez fachowej specjalistycznej wiedzy. Zaś sama wartość dostarczonych Maszyn wielomodułowych do wartości prac związanych z ich uruchomieniem (czynności wykonywanych przez pracowników Oddziału lub zewnętrznego usługodawcy nie przekracza 1-3% wartości dostarczanej Maszyny) nie jest w tym przypadku przesłanką, na podstawie której Maszyny wielomodułowe nie powinny być kwalifikowane jako dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. O kwalifikacji danego świadczenia jako dostawy towarów z montażem decyduje m.in. to czy montaż lub instalacja wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności co ma/miało miejsce w przedmiotowym przypadku odnośnie Maszyn wielomodułowych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 2 należy uznać za nieprawidłowe.


Wątpliwości Wnioskodawcy sprecyzowane w pytaniu nr 5 i 6 dotyczą kwestii czy nabycie Maszyn jednomodułowych oraz wielomodułowych stanowi dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski.


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przy czym zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

      - z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Jednocześnie, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.


Zatem, przy spełnieniu warunków odnośnie podmiotów biorących udział w transakcji, wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy ma miejsce na terytorium Polski wówczas, gdy w wyniku dostawy w ramach której dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel towary są wysyłane lub transportowane na terytorium Polski z terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski.


Przy tym stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju stanowiłaby dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca posiadający siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej jest zarejestrowany dla celów podatku VAT w Polsce. Wnioskodawca nabywa od B. mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii zarejestrowanego dla celów podatku w Belgii towar (Maszynę jednomodułową bądź wielomodułową). Maszyny jednomodułowe bądź wielomodułowe są transportowane z terytorium Belgii na terytorium Polski. Przy tym w ramach transakcji między B. a Wnioskodawcą nie dochodzi do żadnego montażu czy instalacji Maszyn.


Zatem należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku Wnioskodawca winien rozpoznać na terytorium Polski wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy. Jak wskazano w wyniku sprzedaży dokonanej przez B. na rzecz Wnioskodawcy Maszyny jednomodułowe bądź wielomodułowe są transportowane na terytorium Polski z terytorium Belgii. Przy tym Maszyny jednomodułowe bądź wielomodułowe służą działalności gospodarczej Wnioskodawcy zaś B. jest zarejestrowany dla celów podatku w Belgii a Wnioskodawca na terytorium Polski. Ponadto jak słusznie zauważył Wnioskodawca wyłączenie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy nie ma zastosowania w przedmiotowym przypadku (Wnioskodawca od B. nabywa tylko towar, i dopiero na późniejszym etapie dokonuje dostawy tego towaru z jego montażem). Ponadto brak tożsamości przedmiotu transakcji pomiędzy B. a Wnioskodawcą (Wnioskodawca nabywa tylko Maszyny) oraz Wnioskodawcą a finalnym nabywcą (finalny nabywca nabywa Maszyny wraz z montażem i próbnym uruchomieniem) nie daje podstaw do zastosowania w przedmiotowej sprawie przepisów związanych z transakcjami łańcuchowymi.


Zatem Wnioskodawca nabywając Maszyny jednomodułowe i wielomodułowe od B. jest zobowiązana w Polsce do rozpoznania wewnąrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5 i 6 należy uznać za prawidłowe.


Ponadto wątpliwości Wnioskodawcy sprecyzowane w pytaniu nr 7 dotyczą kwestii wystawiania faktur korygujących do wystawionych zgodnie z czeskimi przepisami faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z Czech.


Na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży – art. 106g ust. 1 ustawy.


Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy – faktura powinna zawierać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi.


Podkreślić należy, że w systemie podatku od towarów i usług faktury są dokumentami sformalizowanymi potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi wówczas, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt sprzedaży określonych towarów lub usług. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.


Należy wskazać, że w praktyce w obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, w których należy skorygować uprzednio wystawiony i wprowadzony do obrotu prawnego dokument.


Jednocześnie na mocy art. 106j ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,
  2. udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,
  3. dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
  4. dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
  5. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– podatnik wystawia fakturę korygującą.


W myśl art. 106j ust. 2 ustawy, faktura korygująca powinna zawierać:

  1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
  2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
    1. określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,
    2. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
  4. przyczynę korekty;
  5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
    40
  6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

Ze wskazanych przepisów wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą.


Fakturę korygującą wystawia się więc m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku, bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Tym samym, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych tak, aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych. Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Należy przy tym zauważyć, że prawo wystawienia faktury korygującej przysługuje wyłącznie sprzedawcy i dotyczy sytuacji, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturą.


Z opisu sprawy wynika, że w ramach Modelu 1 - B. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz Spółki (przy czym Spółka posługuje się swoim czeskim numer identyfikacji dla celów VAT i rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Republice Czeskiej). Następnie Spółka dokonuje dostawy towarów z Czech na rzecz finalnego nabywcy w Polsce (również stosując swój czeski numer identyfikacji dla celów VAT). W tym modelu strony stosują uproszczenie dla transakcji trójstronnych, o którym mowa w art. 135 ustawy. Spółka wystawia na rzecz finalnego nabywcy w Polsce fakturę, na której oprócz standardowych elementów faktury wskazane są m.in. wyrażenia „dostawa wewnątrzwspólnotowa” (ang. Intra- community delivery) oraz - dosłowne tłumaczenie z jęz. angielskiego - „VAT:WE (wspólnota europejska) Artykuł 28 uproszczenie faktura” (ang. VAT:EC Article 28 Simplification invoice). Finalny nabywca zlokalizowany w Polsce rozpoznaje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce. Wnioskodawca zarówno w odniesieniu do Maszyn jednomodułowych jak i wielomodułowych wystawiał fakturę zgodnie z czeskimi przepisami regulującymi wystawianie faktur i uznawał transakcję na terytorium Czech jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Wnioskodawca wobec finalnego nabywcy z Polski i B. stosował czeski numer identyfikacyjny na potrzeby VAT. Finalny nabywca stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT nadany w Polsce.


Jak już wcześniej rozstrzygnięto dokonane przez Wnioskodawcę dostawy Maszyn jednomodułowych oraz wielomodułowych na rzecz finalnych nabywców powinny być rozliczane na zasadach właściwych dla dostawy towarów z montażem, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy. Ze względu na fakt, że montaż i instalacja odbywa się na terytorium Polski to miejscem opodatkowania jest terytorium Polski. Dostawa Maszyn jednomodułowych i wielomodułowych przez Wnioskodawcę zarejestrowanego również jako czynnego podatnika podatku VAT w Polsce powinna być traktowana jako transakcja krajowa podlegająca opodatkowaniu na terytorium Polski. Zaś jak wskazał Wnioskodawca rozliczanie dostaw Maszyn jednomodułowych i wielomodułowych w opisanym Modelu 1 rozliczane było jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów z Czech. Wnioskodawca dokumentował dostawy Maszyn jednomodułowych oraz wielomodułowych przez wystawienie faktury na zasadach obowiązujących w kraju siedziby stosując czeski numer identyfikacyjny na potrzeby podatku VAT. Zatem korektę faktury wystawioną na zasadach obowiązujących w kraju siedziby będą regulowały przepisy ustawy obowiązujące w państwie siedziby Wnioskodawcy. Jak wskazywano istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych tak, aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych. Faktura pierwotna nie była wystawiona na podstawie ustawy obowiązującej w Polsce tylko wystawiona była w myśl przepisów obowiązujących w kraju siedziby Wnioskodawcy i korektę do tak wystawionej faktury będą regulowały właśnie przepisy obowiązujące w Republice Czeskiej a nie w Polsce.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 7 należy uznać za nieprawidłowe.


W związku z rozstrzygnięciem odnośnie pytań oznaczonych nr 1 oraz 2 i uznaniem stanowiska za nieprawidłowe nie wydaje się interpretacji w zakresie pytań oznaczonych nr 3 oraz 4.


Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych z dnia 17 lipca 2019 r. sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.270.2019.2.IR, z dnia 4 maja 2017 r. sygn. 1061-IPTPP2.4512.113.2017.2.IR z dnia 27 marca 2017 r. sygn. 2461-IBPP2.4512.994.2016.2.ICz oraz z dnia 21 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-1.4012.796.2019.2.IK należy podkreślić, że zapadły one na gruncie odmiennego stanu faktycznego, niż przedstawiony w niniejszej sprawie, gdzie nie zaszły wszystkie okoliczności o jakich mowa we wniosku. Wskazane przez Wnioskodawcę interpretacje potraktowane zostały jako element argumentacji Wnioskodawcy lecz nie mogły one wpłynąć na ocenę prawidłowości analizowanej kwestii, gdyż są osadzone w odmiennych stanach faktycznych. Ponadto należy w tym miejscu wskazać, że powołane interpretacje dotyczące dostaw towarów z montażem potwierdzają przyjęte przez Organ rozstrzygnięcie. I tak interpretacja na którą powoływał się Wnioskodawca z dnia 17 lipca 2019 r. dotyczyła zakupu maszyn poligraficznych gdzie transakcję pomiędzy Spółką a klientem końcowym uznano za transakcję dostawy z montażem. Również interpretacja z dnia 4 maja 2017 r. dotycząca dostawy systemu schładzania mleka wraz montażem uznano za dostawę towarów z montażem. W wydanym rozstrzygnięciu wskazano że montaż systemów schładzania mleka to skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu chłodnictwa, instalacji, automatyki i elektryki, a także szerokiej wiedzy technicznej i spawalniczej znanej przede wszystkim dostawcy instalowanych systemów, i w rozważanym przypadku znajdzie zastosowanie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, pozwalający określić miejsce dostawy towaru dla tzw. dostawy z montażem. Nie jest to tożsamy stan faktyczny jak w sprawie będącej przedmiotem wniosku jednakże fakt posiadania specjalistycznej wiedzy był i w tej powoływanej sprawie kluczowy. Odnośnie zaś interpretacji sygn. 2461-IBPP2.4512.994.2016.2.ICZ dotyczącej korygowania faktur należy zauważyć, że korekta faktury pierwotnej dotyczyła wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a więc czynności podlegającej opodatkowaniu w Polsce. Nie była to faktura wystawiana w myśl innych przepisów niż obowiązujących w Polsce jak to ma miejsce w wydanym rozstrzygnięciu. Zaś interpretacja sygn. 0111-KDIB3-1.4012.796.2019.2.IK dotyczyła wystawienia korekty do faktury pierwotnej w której do dostawy wyrobów nieujętych w załączniku nr 11 do ustawy zastosowano błędnie mechanizm odwrotnego obciążenia, zamiast właściwej stawki podatku. I w tym przypadku faktura pierwotna była wystawiona w myśl polskich przepisów ustawy regulujących wystawiania faktur. Zatem powyższe interpretacje dotyczyły zupełnie odmiennych stanów faktycznych, niż będący przedmiotem niniejszego wniosku w zakresie pytania nr 7, przez co nie mogą stanowić poparcia stanowiska Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Tut. Organ informuje, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP lub /KIS/wnioski. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj