Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.524.2020.4.AKA
z 12 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 3 września 2020 r. (data wpływu 7 września 2020 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28 października 2020 r. (data wpływu 28 października 2020 r.) na wezwanie z dnia 21 października 2020 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.524.2020.3.AKA oraz 0111-KDIB2-3.4014.273.2020.4.BD (data odbioru 21 października 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania przedmiotu planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 wraz z prawami związanymi za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym brak wyłączenia jej z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy - jest prawidłowe,
  • zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2) - jest prawidłowe,
  • opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2) w przypadku, rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy - jest prawidłowe,
  • prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 września 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2) oraz w zakresie prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem ww. Nieruchomości.


We wniosku wspólnym złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

  • A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

  • B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w (…) (dalej: A., Kupujący) jest spółką komandytową działającą na rynku nieruchomościowym, na którym realizuje projekty deweloperskie. A. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) i nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w zakresie tego podatku. B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w (…) (dalej: B., Sprzedający) jest spółką komandytową działającą na rynku nieruchomościowym, na którym realizuje projekty deweloperskie, specjalizując się w inwestycjach hotelowych. B. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) i nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w zakresie tego podatku.

W toku prowadzonej działalności A. poszukuje gruntów w perspektywicznych lokalizacjach, na których możliwa byłaby efektywna realizacja projektu deweloperskiego.


Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości gruntowej, składającej się z działki ewidencyjnej nr 1/1, (…), położonej w (…) („Nieruchomość 1”). Nieruchomość ta zabudowana jest trzema budynkami biurowymi.


Sprzedający jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej, składającej się z działki ewidencyjnej nr 1/2, (…), położonej w (…) („Nieruchomość 2”). Nieruchomość zabudowana jest dwoma budynkami, które w dziale (…) księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, opisane zostały jako budynek czterokondygnacyjny w części zasadniczej i dwukondygnacyjny w pozostałej o łącznej kub. 9199 m3, zaś w wypisie z kartoteki budynków wydanym z upoważnienia Prezydenta (…) wskazany budynek został zaewidencjonowany jako dwa budynki mieszkalne. W ocenie Sprzedającego, pomimo treści wpisu w ewidencji gruntów i budynków dwóch budynków, budynki usytuowane na nieruchomości stanowią całość gospodarczą i traktowane były jako jeden budynek.

B. nabyła prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 wraz z własnością usytuowanych na niej budynków na podstawie umowy przeniesienia użytkowania wieczystego i prawa własności budynków oraz umowy sprzedaży zawartej dnia 29 listopada 2018 roku, objętej aktem notarialnym za Rep. A nr (…), sporządzonym przez (…), notariusza w (…). B. nabyła prawo własności Nieruchomości 2 wraz z własnością usytuowanych na niej budynków na podstawie umowy przeniesienia użytkowania wieczystego i prawa własności budynków oraz umowy sprzedaży zawartej dnia 9 października 2018 roku, objętej aktem notarialnym za Rep. A nr (…), sporządzonym przez (…), notariusza w (…).

Obie transakcje nabycia przedmiotowych nieruchomości były opodatkowane podatkiem od towarów i usług w oparciu o prawidłowo wystawioną fakturę VAT. Po nabyciu przedmiotowych nieruchomości Sprzedający nie dokonywał ulepszeń przewyższających 30% ich wartości początkowej.


Przedmiotowe Nieruchomości były wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.


W stosunku do Nieruchomości 1 zawarta została umowa, w której Sprzedający wyraził zgodę na posadowienie na elewacji budynku położonego na Nieruchomości 1 dwóch klimatyzatorów przez podmiot trzeci oraz zobowiązał się do przeniesienia na Nabywcę Nieruchomości 1 wszystkich praw i obowiązków wynikających z tej umowy. Poza wskazaną umową, Nieruchomość 1 nie stanowi przedmiotu najmu, ani przedmiotu jakichkolwiek innych umów zawieranych z osobami trzecimi, za wyjątkiem umów najmu oraz umów z dostawcami mediów zawieranych w odniesieniu do budynków posadowionych na Nieruchomości 1.


Nieruchomość 2 nie stanowi przedmiotu najmu, ani przedmiotu jakichkolwiek umów zawieranych z osobami trzecimi, za wyjątkiem umów najmu oraz umów z dostawcami mediów zawieranych w odniesieniu do budynku posadowionego na Nieruchomości 2.


Przedmiotowe Nieruchomości nie są przedmiotem żadnych toczących się postępowań.


Przedmiotowe Nieruchomości objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP), który określa warunki jej zabudowy oraz użytkowania. Zgodnie z MPZP, nieruchomość znajduje się na terenie m.in. o przeznaczeniu: mieszkalnictwo, usługi towarzyszące, biura, usługi centrotwórcze, nauka, zdrowie i opieka, rekreacja, obiekty infrastruktury drogowej oraz technicznej.


Budynek kamienicy oraz budynki oficyn znajdujące się na Nieruchomości 1 oraz budynek kamienicy znajdujący się na Nieruchomości 2 zostały wpisane do rejestru zabytków.


W związku z zainteresowaniem Kupującego nabyciem Nieruchomości, A. oraz Sprzedający podpisali list intencyjny oraz umowę przedwstępną, w których ustalili ramowe warunki współpracy, w ramach których w dobrej wierze będą prowadzić negocjacje celem sfinalizowania sprzedaży Nieruchomości, Nabywcą nieruchomości będzie spółka kapitałowa, którą utworzy A.

W ramach planowanej transakcji, Sprzedający planuje sprzedać Kupującemu prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 oraz prawo własności Nieruchomości 2, wraz z prawami związanymi z przedmiotowymi nieruchomościami tj. wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń, prawem własności intelektualnej oraz prawem własności nośników i papierowych egzemplarzy dokumentacji projektowej dotyczących przedmiotowych nieruchomości.


Dokumentacja Projektowa, o której mowa powyżej, obejmuje dokumentację architektoniczno-budowlaną zatwierdzoną:

  • ostateczną decyzją Prezydenta (…) nr (…) z dnia 3 kwietnia 2019 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę B. na rozbudowę, przebudowę i remont budynku usługowego wraz z budową instalacji słaboprądowych (dźwiękowym systemem ostrzegawczym i systemem sygnalizacji pożaru) i wentylacji ciśnieniowej klatek schodowych oraz zmiana sposobu użytkowania na hotel, z zagospodarowaniem terenu i oświetleniem, rozbiórką fragmentu istniejącego muru przy ul. (…), W (…) (działki nr 1/1, nr 1/2, obręb (…)), oraz
  • decyzją Prezydenta (…) nr (…)z dnia 22 lipca 2020 r. zmieniającą ostateczną decyzję Prezydenta (…) nr (…)o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla B. w zakresie zwiększenia programu inwestycji o przebudowę budynku zamieszkania zbiorowego zlokalizowanego przy ul. (…), na budynek usług hotelowych oraz przyłączenie go do budynku przy ul. (…) oraz w zakresie projektu zagospodarowania działki poprzez powiększenia terenu inwestycji o działkę nr 1/2, obręb (…), oraz zatwierdzającą projekt budowlany zmian i udzielającą pozwolenia na budowę w zakresie wprowadzonych zmian.


Prawa własności intelektualnej, będące jednym z przedmiotów planowanej transakcji, stanowią autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej i obejmują pola eksploatacji takie jak:

  1. utrwalanie oraz reprodukcja projektów poprzez wydruk, za pomocą urządzeń reprograficznych oraz technik cyfrowych;
  2. zapis w formie cyfrowej, wprowadzenie oraz zapisywanie projektów w pamięci komputera;
  3. wprowadzenie projektów do sieci informatycznych, w szczególności do Internetu, w celu udostepnienia Projektów w takich sieciach, w sposób umożliwiający komukolwiek dostępu do nich w dowolnym miejscu i czasie;
  4. udostępnianie projektów, w szczególności ich wystawianie i publiczne udostępnianie w środkach masowego przekazu;
  5. wprowadzanie kopii projektów do obrotu gospodarczego (z zastrzeżeniem, iż kopie te nie mogą być wykorzystane do budowy dalszych budynków na podstawie projektów w innej lokalizacji);
  6. użyczanie, wynajmowanie lub wydzierżawianie oryginalnych projektów lub ich kopii;
  7. wykorzystywanie projektów w celu przeprowadzenia prac remontowych w obiektach powstałych na podstawie projektów, jak również utrzymania ich w należytym stanie technicznym;
  8. wykorzystywanie projektów w celu budowy i rozbudowy inwestycji;
  9. wykorzystywanie projektów w celach reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w szczególności w celu promowania działalności;
  10. wykorzystywanie projektów w celu wprowadzenia dalszych zmian w pozwoleniach uzyskanych w związku z realizacją inwestycji, której dotyczą projekty.


Ponadto Sprzedający udzieli zgody oraz prawa do udzielania dalszych zgód na dokonywanie dowolnych zmian, przeróbek, modyfikacji, tłumaczeń i adaptacji dokumentacji projektowej oraz we wszelkiej związanej z nią dokumentacji na wszystkich wyżej wskazanych polach eksploatacji i korzystania z takich utworów zależnych, a także wraz z wyłącznym prawem do zezwalania na wykonywanie autorskich praw majątkowych do dokumentacji projektowej oraz utworów zależnych, także tych które mogą zostać stworzone przez osoby trzecie inne niż B.


W związku z planowanym zawarciem transakcji, Kupujący wpłacił do depozytu notarialnego kaucje na zabezpieczenie roszczeń Sprzedającego z tytułu kar umownych, którymi Kupujący może zostać obciążony na mocy zawartej umowy przedwstępnej.


Nieruchomość należąca do Sprzedającego zostanie nabyta przez Kupującego lub jego spółkę kapitałową, którą A. utworzy jako udziałowiec.


W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany będący stroną postępowania wyjaśnił, że spółka, o której mowa we wniosku zostanie utworzona w przyszłości. Wnioskodawca będzie udziałowcem tej spółki.


Przedwstępna umowa sprzedaży została podpisana po stronie Kupującego, przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania, tj. spółkę A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Ostateczna umowa przeniesienia własności zostanie podpisana z nowo utworzoną spółką kapitałową, której udziałowcem będzie Wnioskodawca.

Znajdujące się na nieruchomości biura nie funkcjonują tzn. nie są użytkowane. Zainteresowany będący stroną postępowania, nie zamierza wznawiać ich działalności. Spółka planuje nabyć nieruchomość wraz z istniejącymi na niej budynkami, projektem budowlanym i pozwoleniem zamiennym. Pozwolenie na budowę, Spółka planuje częściowo wykorzystać, a w części zmienić. Zainteresowany będący stroną postępowania planuje zmienić funkcje istniejących obecnie na nieruchomości budynków. Inwestycja zostanie przeprojektowana, po czym na nieruchomości powstanie nowa inwestycja, która następnie zostanie sprzedana. Nie jest możliwe funkcjonalne, finansowe lub operacyjne wyodrębnienie ani przyporządkowanie przychodów lub kosztów.

Sprzedający był w trakcie procesu projektowania budynku, uzyskiwania zgód i pozwoleń (m.in. pozwolenia na budowę). Nie prowadził natomiast jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Po zbyciu tych składników majątku nie będzie prowadził dalszej działalności w tym zakresie, z uwagi na brak przedmiotu takiej działalności. Kupujący nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej przy wykorzystaniu istniejących budynków. Jak wspomniano powyżej, Spółka planuje nabyć nieruchomość wraz z istniejącymi na niej budynkami, projektem budowlanym i pozwoleniem zamiennym. Jednakże pozwolenie na budowę, zostanie wykorzystane w części, zaś w części zmienione. Zainteresowany będący stroną postępowania planuje zmienić funkcje istniejących obecnie na nieruchomości budynków. Inwestycja zostanie przeprojektowana, po czym na nieruchomości powstanie nowa inwestycja, która następnie zostanie sprzedana. Wnioskodawca pragnie jednocześnie podkreślić, iż nie jest możliwe organizacyjne, finansowe lub funkcjonalne wydzielenie przedmiotu transakcji, przez co nie można mówić o wydzieleniu części przedsiębiorstwa, o której wspomina urząd w wezwaniu. Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, iż nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o nabyty przedmiot transakcji, nie jest on wystarczający do wykonywania zadań (kontynuacji działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez Sprzedającego).

Po nabyciu przedmiotowych nieruchomości, Zainteresowany będący stroną postępowania planuje przeprojektować dotychczasowe zagospodarowanie nieruchomości i przygotować nową inwestycję. Nowa inwestycja przygotowana przez Kupującego zostanie następnie sprzedana inwestorowi końcowemu. Na obecną chwilę Wnioskodawca zakłada, że transakcja ta zostanie opodatkowana podatkiem VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania w zakresie podatku od towarów i usług:


  1. Czy planowana transakcja sprzedaży przedmiotowych Nieruchomości, stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
  2. Czy, w przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na pierwsze pytanie, planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT?
  3. Czy, w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na drugie pytanie, Sprzedający i Kupujący będą uprawnieni do rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania i wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT dostawy Nieruchomości, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT?
  4. Czy w związku z planowanym nabyciem Nieruchomości Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z nabycia?


Stanowisko Zainteresowanych,


  1. Planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 i 2 wraz z prawami związanymi nie stanowi transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
  2. Planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
  3. Strony będą uprawnione do skorzystania z opcji opodatkowania transakcji podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 10.
  4. W związku z planowanym nabyciem Nieruchomości Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z nabycia.


Ad 1


Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja sprzedaży opisanych nieruchomości wraz z prawami z nimi związanymi, nie stanowi transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy VAT.


Pojęcie „przedsiębiorstwa” nie zostało zdefiniowane na gruncie ustaw podatkowych. Dlatego, zgodnie z poglądem powszechnie przyjętym w orzecznictwie sądowym oraz w interpretacjach organów podatkowych, niezbędne jest sięgnięcie do definicji wyrażonej w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z treścią art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


W świetle powołanej definicji, w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie składniki materialne i niematerialne, które w sposób zorganizowany służą prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa działalności gospodarczej. W związku z tym by doszło do zbycia przedsiębiorstwa, przenoszone składniki majątkowe muszą umożliwiać prowadzenie samodzielnej działalności wyłącznie w oparciu o te składniki.

Przedmiot planowanej transakcji jakim jest sprzedaż Nieruchomości wraz z prawami związanymi oraz przeniesienie na Kupującego praw i obowiązków wynikających z zawartych z osobami trzecimi umów, w ocenie Wnioskodawcy, nie wyczerpuje przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa. W przypadku planowanej transakcji nie można mówić w szczególności o zdolności przenoszonego majątku do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. W szczególności, planowanej sprzedaży nie będzie towarzyszyło przeniesienie szeregu kluczowych składników wchodzących w skład definicji i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Sprzedającego.

Wnioskodawcy podkreślają, że przedmiotem nabycia będą jedynie przedmiotowe Nieruchomości wraz ze związanymi z nimi prawami własności intelektualnej, w tym prawami i obowiązkami wynikającymi z umów zawartych z osobami trzecimi, zaś pozostałe składniki majątkowe pozostaną przy Sprzedającym. Zatem większość składników majątkowych wskazanych jako niezbędne z punktu widzenia definicji przedsiębiorstwa nie zostanie przeniesiona na Kupującego.


W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawców, zbywana Nieruchomość nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa.


Zdaniem Wnioskodawców, planowana transakcja nie stanowi również sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy VAT.


Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Analiza powyższej definicji prowadzi do wniosku, że status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać zespołowi składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, który w ramach istniejącego przedsiębiorstwa spełnia łącznie następujące warunki:

  • jest wyodrębniony organizacyjnie;
  • jest wyodrębniony finansowo;
  • jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniony funkcjonalnie) oraz
  • mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.


Odnosząc powyższe do zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawców, wobec sprzedawanych nieruchomości nie można mówić o spełnieniu powyższych warunków.


Zdaniem Wnioskodawców, odrębność organizacyjna wiąże się z możliwością ustalenia, które składniki majątkowe przedsiębiorstwa przynależą do danej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, odrębność organizacyjna wymaga, aby możliwe było przyporządkowanie do takiego odrębnego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych odrębnej dokumentacji, łącznie z księgami rachunkowymi, umowami stanowiącymi źródło praw i obowiązków dotyczących wyłącznie zakresu działalności prowadzonej przez ten zespół składników, bądź wyłącznie z wykorzystaniem tego zespołu.

W opisanym zdarzeniu przyszłym sprzedawane w ramach planowanej transakcji Nieruchomości nie zostały formalnie wydzielone w strukturze organizacyjnej Sprzedającego (nie stanowią odrębnego oddziału, wydziału, dywizji, pionu lub jakiejkolwiek innej jednostki organizacyjnej Sprzedającego). Sprzedający nie zgłosił również żadnej z Nieruchomości jako odrębnego podatnika czy płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych lub składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawców, nie można mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym Nieruchomości stanowiących przedmiot planowanej sprzedaży. Nieruchomości będące przedmiotem planowanej sprzedaży, nie stanowią formalnie odrębnego przedsiębiorstwa ani organizacyjnie wydzielonej części przedsiębiorstwa Sprzedającego w ramach prowadzonej przez niego działalności, lecz zostały włączone do jego działalności, w ramach której funkcjonują jedno przedsiębiorstwo Sprzedającego.


Sprzedający nie zatrudnia pracowników, dla których którakolwiek z przedmiotowych Nieruchomości stanowiłaby zakład pracy.


Nieruchomości nie są również wyodrębnione na płaszczyźnie finansowej. Sprzedający nie jest w stanie określić wyniku finansowego dotyczącego tych Nieruchomości. Sprzedający nie sporządza również dla Nieruchomości odrębnego sprawozdania finansowego lub sprawozdań finansowych ani nie sporządza innych raportów finansowych. Sprzedający nie prowadzi w odniesieniu do tych Nieruchomości ksiąg rachunkowych, w sposób który pozwalałby na bieżące rozdzielenie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa od przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów całego przedsiębiorstwa. W konsekwencji, w rozważanym zdarzeniu przyszłym nie można wskazać odrębności finansowej Nieruchomości jako przedmiotu planowanej sprzedaży.

Odrębność funkcjonalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zdaniem Wnioskodawców, oznacza, że wyodrębnione składniki muszą posiadać pełną zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo. W ocenie Wnioskodawcy, Nieruchomości stanowiące przedmiot planowanej transakcji, nie mają możliwości samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych, które powinny stanowić pewną całość, mogącą stanowić przedmiot działalności samodzielnego przedsiębiorstwa.


W ocenie Wnioskodawcy, przedmiotem planowanej umowy sprzedaży będą Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2, niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e oraz art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Ad 2


Zdaniem Wnioskodawcy, bazując na zaprezentowanym opisie zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących przepisach, przedmiotowa transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei, jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. A zatem, w świetle powyższej definicji towaru, jak również z uwagi na fakt, iż planowana transakcja dotycząca sprzedaży Nieruchomości będzie przeprowadzona za wynagrodzeniem, uznać należy, iż mieści się ona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jako odpłatna dostawa towarów.


Należy zauważyć, że grunt stanowiący przedmiot transakcji jest gruntem zabudowanym. W przypadku dostawy nieruchomości zabudowanej, zastosowanie znajdzie ogólna zasada wynikająca z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, zgodnie z którą zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


W przypadku przedmiotowej nieruchomości, żadna z powyższych przesłanek wyłączenia zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT nie została spełniona. Dostawa będąca przedmiotem zdarzenia przyszłego, nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia. Dodatkowo okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a przedmiotową dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

W analizowanej transakcji zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.


Ad 3


Zdaniem Wnioskodawcy, Strony planowanej transakcji będą uprawnione do rezygnacji z przysługującego im zwolnienia z opodatkowania i wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT planowanej dostawy Nieruchomości, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy VAT w odniesieniu do tych budynków, budowli lub ich części w stosunku, co do których upłynęły 2 lata od ich pierwszego zasiedlenia.


Jak zostało przedstawione w części Ad 2, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, planowana transakcja, zdaniem Wnioskodawcy, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.


Jednocześnie, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, możliwa jest rezygnacja ze zwolnienia od podatku, o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, i wybór opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Sprzedający i Kupujący są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT i złożą przed dniem dokonania dostawy przedmiotowych Nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości. Oświadczenie to będzie zawierać wszystkie elementy, o których mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

Ad 4


Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego definiowane jest przez art. 86 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego.

W odniesieniu do zaprezentowanego stanu zdarzenia przyszłego należy w pierwszej kolejności zaznaczyć, iż nabycie przedmiotowych nieruchomości wraz z prawami z nimi związanymi, jest traktowane dla celów VAT jak nabycie gruntu, w związku z czym planowaną transakcję należy rozpatrywać na gruncie podatku VAT jako dostawę towarów.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż A. jest zarejestrowana dla celów podatku VAT i dokonując nabycia własności nieruchomości działa w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT. Na gruncie będącym przedmiotem umowy realizowany będzie projekt deweloperski, w związku z czym bezsporne jest, iż nabycie będzie wykorzystywane do celów czynności opodatkowanych VAT.


Mając na uwadze powyższe, zdaniem Kupującego będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z nabycia Nieruchomości wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego.


Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT kwotę podatku VAT naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak zostało to wskazane powyżej przedmiotowa transakcja podlegać będzie opodatkowaniu VAT.


Ustawodawca zapewnił podatnikowi (kupującemu) prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto w odniesieniu do opisywanego zdarzenia przyszłego nie wystąpią przesłanki określone w art. 88 ustawy VAT.


W świetle powyższego, zdaniem Kupującego, będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z nabycia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w zakresie nieuznania przedmiotu planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 wraz z prawami związanymi za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym brak wyłączenia jej z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2), opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2) w przypadku, rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy oraz prawa Kupującego do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2.


Ad 1


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W tym miejscu należy wskazać, że w myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740).


Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów
    i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.


Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące ze sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.


Zatem, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.


Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Z opisu sprawy wynika, że Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz posiada prawo własności zabudowanej działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2). Nieruchomość 1 zabudowana jest trzema budynkami biurowymi. Natomiast Nieruchomość 2 zabudowana jest dwoma budynkami, które w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, opisane zostały jako budynek czterokondygnacyjny w części zasadniczej i dwukondygnacyjny w pozostałej o łącznej kub. 9199 m3, zaś w wypisie z kartoteki budynków wydanym z upoważnienia Prezydenta wskazany budynek został zaewidencjonowany jako dwa budynki mieszkalne. W ocenie Sprzedającego, pomimo treści wpisu w ewidencji gruntów i budynków dwóch budynków, budynki usytuowane na nieruchomości stanowią całość gospodarczą i traktowane były jako jeden budynek. Przedmiotowe Nieruchomości były wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.

W stosunku do Nieruchomości 1 zawarta została umowa, w której Sprzedający wyraził zgodę na posadowienie na elewacji budynku położonego na Nieruchomości 1 dwóch klimatyzatorów przez podmiot trzeci oraz zobowiązał się do przeniesienia na Nabywcę Nieruchomości 1 wszystkich praw i obowiązków wynikających z tej umowy. Poza wskazaną umową, Nieruchomość 1 nie stanowi przedmiotu najmu, ani przedmiotu jakichkolwiek innych umów zawieranych z osobami trzecimi, za wyjątkiem umów najmu oraz umów z dostawcami mediów zawieranych w odniesieniu do budynków posadowionych na Nieruchomości 1.


Nieruchomość 2 nie stanowi przedmiotu najmu, ani przedmiotu jakichkolwiek umów zawieranych z osobami trzecimi, za wyjątkiem umów najmu oraz umów z dostawcami mediów zawieranych w odniesieniu do budynku posadowionego na Nieruchomości 2.


W związku z zainteresowaniem Kupującego nabyciem Nieruchomości, Zainteresowany będący stroną postępowania oraz Sprzedający podpisali list intencyjny oraz umowę przedwstępną, w których ustalili ramowe warunki współpracy, w ramach których w dobrej wierze będą prowadzić negocjacje celem sfinalizowania sprzedaży Nieruchomości, Nabywcą nieruchomości będzie spółka kapitałowa, którą utworzy Zainteresowany będący stroną postępowania.

W ramach planowanej transakcji, Sprzedający planuje sprzedać Kupującemu prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 oraz prawo własności Nieruchomości 2, wraz z prawami związanymi z przedmiotowymi nieruchomościami tj. wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń, prawem własności intelektualnej oraz prawem własności nośników i papierowych egzemplarzy dokumentacji projektowej dotyczących przedmiotowych nieruchomości.


Dokumentacja Projektowa, o której mowa powyżej, obejmuje dokumentację architektoniczno-budowlaną.


Prawa własności intelektualnej, będące jednym z przedmiotów planowanej transakcji, stanowią autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej i obejmują pola eksploatacji takie jak:

  1. utrwalanie oraz reprodukcja projektów poprzez wydruk, za pomocą urządzeń reprograficznych oraz technik cyfrowych;
  2. zapis w formie cyfrowej, wprowadzenie oraz zapisywanie projektów w pamięci komputera;
  3. wprowadzenie projektów do sieci informatycznych, w szczególności do Internetu, w celu udostepnienia Projektów w takich sieciach, w sposób umożliwiający komukolwiek dostępu do nich w dowolnym miejscu i czasie;
  4. udostępnianie projektów, w szczególności ich wystawianie i publiczne udostępnianie w środkach masowego przekazu;
  5. wprowadzanie kopii projektów do obrotu gospodarczego (z zastrzeżeniem, iż kopie te nie mogą być wykorzystane do budowy dalszych budynków na podstawie projektów w innej lokalizacji);
  6. użyczanie, wynajmowanie lub wydzierżawianie oryginalnych projektów lub ich kopii;
  7. wykorzystywanie projektów w celu przeprowadzenia prac remontowych w obiektach powstałych na podstawie projektów, jak również utrzymania ich w należytym stanie technicznym;
  8. wykorzystywanie projektów w celu budowy i rozbudowy inwestycji;
  9. wykorzystywanie projektów w celach reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w szczególności w celu promowania działalności;
  10. wykorzystywanie projektów w celu wprowadzenia dalszych zmian w pozwoleniach uzyskanych w związku z realizacją inwestycji, której dotyczą projekty.


Przedwstępna umowa sprzedaży została podpisana po stronie Kupującego, przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania, tj. spółkę A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Ostateczna umowa przeniesienia własności zostanie podpisana z nowo utworzoną w przyszłości spółką kapitałową, której udziałowcem będzie Wnioskodawca.

Znajdujące się na nieruchomości biura nie funkcjonują tzn. nie są użytkowane. Kupujący nie zamierza wznawiać ich działalności. Spółka planuje nabyć nieruchomość wraz z istniejącymi na niej budynkami, projektem budowlanym i pozwoleniem zamiennym. Pozwolenie na budowę, Spółka planuje częściowo wykorzystać, a w części zmienić. Kupujący planuje zmienić funkcje istniejących obecnie na nieruchomości budynków. Inwestycja zostanie przeprojektowana, po czym na nieruchomości powstanie nowa inwestycja, która następnie zostanie sprzedana.

Sprzedający był w trakcie procesu projektowania budynku, uzyskiwania zgód i pozwoleń (m.in. pozwolenia na budowę). Nie prowadził natomiast jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Po zbyciu tych składników majątku nie będzie prowadził dalszej działalności w tym zakresie, z uwagi na brak przedmiotu takiej działalności. Kupujący nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej przy wykorzystaniu istniejących budynków. Spółka planuje nabyć nieruchomość wraz z istniejącymi na niej budynkami, projektem budowlanym i pozwoleniem zamiennym, jednakże pozwolenie na budowę, zostanie wykorzystane w części, zaś w części zmienione. Inwestycja zostanie przeprojektowana, po czym na nieruchomości powstanie nowa inwestycja, która następnie zostanie sprzedana. Wnioskodawca podkreśla, że nie jest możliwe organizacyjne, finansowe lub funkcjonalne wydzielenie przedmiotu transakcji, przez co nie można mówić o wydzieleniu części przedsiębiorstwa. Nie jest możliwe funkcjonalne, finansowe lub operacyjne wyodrębnienie ani przyporządkowanie przychodów lub kosztów, przez co nie można mówić o wydzieleniu części przedsiębiorstwa. Wnioskodawca podkreśla, że nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o nabyty przedmiot transakcji, nie jest on wystarczający do wykonywania zadań (kontynuacji działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez Sprzedającego).

W świetle przedstawionej treści wniosku i przywołanych przepisów należy stwierdzić, że brak jest podstaw do uznania opisanego przedmiotu transakcji za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, jak również za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.


Jak wynika z wniosku, planowanej dostawie Nieruchomości nie będzie towarzyszyło przeniesienie szeregu kluczowych składników majątku, składających się na definicję przedsiębiorstwa.


Należy więc stwierdzić, że przedmiotowa transakcja nie będzie obejmować składników majątkowych pozwalających na kontynuowanie działalności gospodarczej bez konieczności angażowania przez nabywcę innych składników majątku lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.


W związku z tym, przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny.


Przedmiot transakcji nie będzie również stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem z okoliczności sprawy wynika, że przedmiot transakcji nie stanowi masy majątkowej wydzielonej organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedawcy, która umożliwiłaby funkcjonowanie jako niezależne przedsiębiorstwo.

W konsekwencji, opisany we wniosku przedmiot transakcji sprzedaży, tj. Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 wraz z prawami związanymi nie będzie stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, jak również zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym jej sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.


Ad 2 i 3.


Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Stosownie do art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Zgodnie z art. 146aa ust. 1a ustawy, jeżeli w roku następującym po roku, dla którego osiągnięte zostały wartości, o których mowa w ust. 1, zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 112d ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, stosowanie stawek, o których mowa w ust. 1, przedłuża się do końca roku następującego po roku, w którym:

  1. kwota wydatków jest obliczana zgodnie z art. 112aa ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w związku ze spełnieniem warunków, o których mowa w art. 112d ust. 4 tej ustawy, oraz
  2. wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%.


W myśl art. 146aa ust. 2 ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” koniec okresu obowiązywania stawek podatku, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 października roku następującego po roku, dla którego zostały spełnione warunki określone w ust. 1.

Jak wynika z art. 146aa ust. 3 ustawy, w przypadku wystąpienia przesłanek, o których mowa w ust. 1a, termin, o którym mowa w ust. 2, przedłuża się do dnia 31 października roku następującego po roku, w którym są spełnione warunki, o których mowa w ust. 1a.


Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku (podmiotowe lub przedmiotowe).


Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.


W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.


Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie, według art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.


Należy zauważyć, że w przypadku budynków niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT ustawodawca umożliwia podatnikom skorzystanie ze zwolnienia, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Stosownie do treści art. 43 ust. 10, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Wątpliwości Wnioskodawców dotyczą opodatkowania podatkiem VAT transakcji nabycia zabudowanej działki gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) i zabudowanej działki gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2) przy założeniu, że Strony złożą zgodne oświadczenie (o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 Ustawy o VAT) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Kupujący jest spółką komandytową działającą na rynku nieruchomościowym, na którym realizuje projekty deweloperskie, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w zakresie tego podatku.


Sprzedający jest spółką komandytową działającą na rynku nieruchomościowym, na którym realizuje projekty deweloperskie, specjalizując się w inwestycjach hotelowych i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w zakresie tego podatku.


Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej, składającej się z działki ewidencyjnej nr 1/1 (Nieruchomość 1) zabudowanej trzema budynkami biurowymi.


Sprzedający jest właścicielem nieruchomości gruntowej, składającej się z działki ewidencyjnej nr 1/2 (Nieruchomość 2) zabudowanej dwoma budynkami, które w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, opisane zostały jako budynek czterokondygnacyjny w części zasadniczej i dwukondygnacyjny w pozostałej o łącznej kub. 9199 m3, zaś w wypisie z kartoteki budynków wskazany budynek został zaewidencjonowany jako dwa budynki mieszkalne. W ocenie Sprzedającego, pomimo treści wpisu w ewidencji gruntów i budynków dwóch budynków, budynki usytuowane na nieruchomości stanowią całość gospodarczą i traktowane były jako jeden budynek.

Sprzedający nabył prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 wraz z własnością usytuowanych na niej budynków na podstawie umowy przeniesienia użytkowania wieczystego i prawa własności budynków oraz umowy sprzedaży zawartej dnia 29 listopada 2018 r., natomiast prawo własności Nieruchomości 2 wraz z własnością usytuowanych na niej budynków nabył na podstawie umowy przeniesienia użytkowania wieczystego i prawa własności budynków oraz umowy sprzedaży zawartej dnia 9 października 2018 r.


Obie transakcje nabycia przedmiotowych nieruchomości były opodatkowane podatkiem od towarów i usług w oparciu o prawidłowo wystawioną fakturę VAT. Po nabyciu przedmiotowych nieruchomości Sprzedający nie dokonywał ulepszeń przewyższających 30% ich wartości początkowej.


Przedmiotowe Nieruchomości były wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej.


W stosunku do Nieruchomości 1 zawarta została umowa, w której Sprzedający wyraził zgodę na posadowienie na elewacji budynku położonego na Nieruchomości 1 dwóch klimatyzatorów przez podmiot trzeci oraz zobowiązał się do przeniesienia na Nabywcę Nieruchomości 1 wszystkich praw i obowiązków wynikających z tej umowy. Poza wskazaną umową, Nieruchomość 1 nie stanowi przedmiotu najmu, ani przedmiotu jakichkolwiek innych umów zawieranych z osobami trzecimi, za wyjątkiem umów najmu oraz umów z dostawcami mediów zawieranych w odniesieniu do budynków posadowionych na Nieruchomości 1.

Przedmiotowe Nieruchomości objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa warunki jej zabudowy oraz użytkowania. Zgodnie z MPZP, nieruchomość znajduje się na terenie m.in. o przeznaczeniu: mieszkalnictwo, usługi towarzyszące, biura, usługi centrotwórcze, nauka, zdrowie i opieka, rekreacja, obiekty infrastruktury drogowej oraz technicznej.

Budynek kamienicy oraz budynki oficyn znajdujące się na Nieruchomości 1 oraz budynek kamienicy znajdujący się na Nieruchomości 2 zostały wpisane do rejestru zabytków.


Nieruchomość należąca do Sprzedającego zostanie nabyta przez Kupującego lub jego spółkę kapitałową, którą utworzy w przyszłości jako udziałowiec. Przedwstępna umowa sprzedaży została podpisana po stronie Kupującego, przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Ostateczna umowa przeniesienia własności zostanie podpisana z nowo utworzoną spółką kapitałową, której udziałowcem będzie Wnioskodawca.

Z uwagi na przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że dostawa ww. budynków znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jak wynika z treści sprawy budynki znajdujące się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 są wpisane do rejestru zabytków. Dodatkowo jak wskazali Zainteresowani Sprzedający nie dokonywał ulepszeń przewyższających 30% wartość początkową budynków.

W związku z powyższym dostawa budynków znajdujących się na działce gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz na działce gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż zostaną spełnione warunki wynikające z tego przepisu. Odpowiednio zwolnieniem tym objęta będzie także dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu nr 1/1 oraz dostawa prawa własności gruntu nr 1/2, na których budynki te są posadowione (art. 29 ust. 8).

W przypadku dostawy budynków znajdujących się na Nieruchomości 1 oraz na Nieruchomości 2 w myśl ww. art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy Sprzedający oraz Kupujący mogą zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opcję opodatkowania jeśli przed dniem transakcji strony złożą zgodne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, że wybierają opcje opodatkowania sprzedaży budynków znajdujących się na Nieruchomości.

Zatem, należy stwierdzić, że Strony transakcji będą miały prawo do zastosowania, do planowanej dostawy budynków znajdujących się na działce gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1), oraz na działce gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2), zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, z opcją ich opodatkowania po spełnieniu warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy.

W związku z powyższym dostawa budynków znajdujących się na działce gruntu nr działkach gruntu nr 1/1 (Nieruchomość 1) oraz na działce gruntu nr 1/2 (Nieruchomość 2), będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT.


Zatem, stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 2 i 3 uznano za prawidłowe.


Ad 4


Zainteresowani mają także wątpliwości, czy Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem Nieruchomości na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.


W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.


Z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawę dokonania odliczenia stanowi faktura wystawiona przez uprawniony podmiot i dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z opisu sprawy wynika, że Kupujący jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w zakresie tego podatku. Po nabyciu Kupujący planuje przeprojektować dotychczasowe zagospodarowanie nieruchomości i przygotować nową inwestycję. Nowa inwestycja przygotowana przez Kupującego zostanie następnie sprzedana inwestorowi końcowemu. Na chwilę obecną Wnioskodawca zakłada, że transakcja ta zostanie opodatkowana podatkiem VAT.


Jednocześnie jak wskazano w niniejszej interpretacji, transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT.


Zatem w przedmiotowej sprawie z tytułu transakcji sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2, będą spełnione warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy. Jednocześnie w ww. przypadku nie znajduje zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy. W konsekwencji, w powyższej sytuacji, przy braku zaistnienia negatywnych przesłanek, Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy w związku z nabyciem ww. Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2.


Tym samym, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 4 także należało uznać za prawidłowe.


Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj