Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.167.2020.7.MZ
z 12 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 10 sierpnia 2020 r. (data wpływu – 13 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym 5 i 15 października 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 2 października 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.394.2020.2.AA, 0111-KDIB2-2.4014.167.2020.3.MZ oraz pismem z 15 października 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.394.2020.4.AA, 0111-KDIB2

-2.4014.167.2020.6.MZ wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 5 i 15 października 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X Spółka Akcyjna
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujący stan faktyczny:

X Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Kupujący”) zawarła z Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania dalej: „Sprzedający”) Umowę Przedwstępną Sprzedaży udokumentowaną aktem notarialnym sporządzonym w dniu 16 lipca 2020 r. (dalej: „Umowa Przedwstępna”). Zarówno Sprzedający, jak i Kupujący figurują w rejestrze VAT jako podatnicy VAT czynni. Przedmiotem Umowy Przedwstępnej jest będąca w użytkowaniu wieczystym Sprzedającego nieruchomość położona w N., na którą składają się działki gruntu o numerach (…), dla której Sąd prowadzi księgę wieczystą (zwana dalej: „Nieruchomością”).

Na moment zawarcia Umowy Przedwstępnej na części Nieruchomości rozpoczęto już roboty budowlane związane z budową inwestycji, stanowiącej wielkopowierzchniowy obiekt handlowy A wraz z infrastrukturą techniczną (w tym doprowadzonymi mediami i przyłączami mediów), parkingami, drogami wewnętrznymi oraz wjazdami i zjazdami z drogi publicznej na teren nieruchomości zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę (dalej: „Inwestycja”). Prace związane z realizacją Inwestycji zostały przez Sprzedającego powierzone B Sp. z o.o., działającej jako Generalny Wykonawca. Sprzedającemu przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego w stosunku do nakładów na realizację Inwestycji.

Nieruchomość w całości objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym Uchwałą Rady Miasta z 26 czerwca 2012 roku (dalej: „MPZP”).

Przedmiotem sprzedaży przez Sprzedającego na rzecz Kupującego, na podstawie Umowy Przyrzeczonej zawartej w wykonaniu Umowy Przedwstępnej, będzie Nieruchomość obejmująca działki o następujących charakterze:

  1. (…) – działki zabudowane Inwestycją, tj. wielkopowierzchniowym obiektem handlowym A i/lub budowlami stanowiącymi infrastrukturę towarzyszącą; działki te zgodnie z MPZP mają przeznaczenie U/UC/P,
  2. (…) – działka niezabudowana, która zgodnie z MPZP ma przeznaczenie U/UC/P,
  3. (…) – działki niezabudowane, które zgodnie z MPZP mają przeznaczenie ZU.

Zgodnie z treścią MPZP dla terenu oznaczonego U/UC/P ustala się przeznaczenie terenu: usługi, w tym obiekty handlu o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, produkcja.

Natomiast w odniesieniu do terenu zieleni urządzonej, oznaczonego symbolem ZU w MPZP ustala się:

  1. obowiązek ochrony istniejącej zieleni,
  2. obowiązek utrzymania i zapewnienie ciągłości i swobody przepływu istniejących potoków,
  3. dopuszcza się przełożenie i przebudowę potoku oraz prowadzenie prac regulacyjnych zgodnie z przepisami odrębnymi,
  4. zakaz realizacji obiektów budowlanych za wyjątkiem sieci i urządzeń infrastruktury technicznej i komunikacji oraz elementów małej architektury.

Działki o numerach (…) będą dalej zwane: „Działkami zabudowanymi”, natomiast działki o numerach (…) będą dalej zwane: „Działkami niezabudowanymi”.

Strony Umowy Przedwstępnej oświadczyły, że Nieruchomość jest sprzedawana Kupującemu przez Sprzedającego w celu:

  1. nabycia przez Kupującego od Sprzedającego, zrealizowanej przez Sprzedającego na moment zawarcia Umowy Przyrzeczonej Inwestycji. Zgodnie z Umową Przedwstępną, Sprzedający jest zobowiązany do uzyskania ostatecznej i prawomocnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie Inwestycji, a także wszelkich innych decyzji, pozwoleń, postanowień, zgłoszeń, zezwoleń, uzgodnień, opinii itp. o treści pozwalającej na realizację i użytkowanie Inwestycji. Na moment zawarcia Umowy Przyrzeczonej część Nieruchomości (Działki zabudowane) będzie zabudowana, tj. na każdej z Działek zabudowanych posadowiony będzie budynek i/lub budowle wchodzące w skład Inwestycji,
  2. budowy centrum handlowego (typu Retail Park) wraz z infrastrukturą techniczną (w tym doprowadzeniem i przyłączami mediów), parkingami, drogami wewnętrznymi oraz wjazdami i zjazdami z drogi publicznej na terenie Nieruchomości (na terenie, który nie będzie zabudowany Inwestycją).

Strony oświadczyły, że w dniu zawarcia Umowy Przedwstępnej została zawarta pomiędzy Kupującym, jako wynajmującym, oraz A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako najemcą, umowa najmu, na podstawie której Kupujący odda w najem A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Inwestycję (dalej: „Umowa najmu”), przy czym Umowa najmu zawarta została pod warunkiem zawieszającym, jaki stanowi nabycie przez Kupującego Nieruchomości na podstawie Umowy Przyrzeczonej.

Kupujący i Sprzedający w Umowie Przedwstępnej zobowiązali się do zawarcia Umowy Przyrzeczonej, na podstawie której Sprzedający sprzeda na rzecz Kupującego, a Kupujący kupi od Sprzedającego, prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości wraz z prawem własności wszelkich budynków, budowli i naniesień zlokalizowanych na gruncie i stanowiących odrębny przedmiot własności Sprzedającego, w szczególności stanowiących Inwestycję, wraz z wybudowaną zgodnie z przepisami prawa Inwestycją, w odniesieniu do której zostanie uprzednio wydane pozwolenie na użytkowanie.

Ponadto Sprzedający zobowiązał się przenieść (albo spowodować przeniesienie) na rzecz Kupującego:

  1. wszystkie prawa i roszczenia z rękojmi i gwarancji wynikających z umowy z Generalnym Wykonawcą oraz wszelkich umów z wykonawcami robót budowlanych lub budowlano
  2. -montażowych, dostaw, związanych z Inwestycją,
  3. wszystkie autorskie prawa majątkowe do projektów powstałych w związku z realizacją Inwestycji, prawa i roszczenia z rękojmi i gwarancji wynikające z umów zawartych z projektantami dotyczących Inwestycji,
  4. o ile Kupujący o to poprosi, wszystkie prawa i roszczenia oraz obowiązki wynikające z umów o obsługę Inwestycji, niezbędnych do jej funkcjonowania po oddaniu do użytkowania – oraz wszelkie depozyty, kaucje, gwarancje, kwoty zatrzymane oraz prawa i roszczenia z gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych zabezpieczających rękojmię i gwarancję.

Ponadto jeśli w ocenie Kupującego konieczne będzie przeniesienie na niego pozwolenia na użytkowanie Inwestycji, Sprzedający zobowiązał się podjąć wszelkie niezbędne działania prawnie dopuszczone w celu umożliwienia przeniesienia pozwolenia na użytkowanie. Sprzedający przeniesie na Kupującego także prawo własności dokumentów dotyczących Inwestycji.

Natomiast Kupujący zobowiązał się do zapłaty na rzecz Sprzedającego ceny sprzedaży netto, na którą składać się będą:

  1. cena za Nieruchomość (grunt),
  2. kwota stanowiąca wartość wszystkich nakładów związanych z realizacją Inwestycji netto, które to nakłady zostały uprzednio zaakceptowane przez Kupującego. Przy czym nakłady oznaczają wszystkie udokumentowane koszty i wydatki poniesione przez Sprzedającego w związku z przygotowaniem, organizacją i realizacją Inwestycji. Cena sprzedaży zostanie powiększona o należny podatek VAT.

Strony ustaliły, że Umowa Przyrzeczona zawarta zostanie w ciągu 7 dni od dnia spełnienia ostatniego z ustalonych Warunków zawieszających, do których należą:

  1. uzyskanie przez Kupującego umowy kredytowej albo dokumentu potwierdzającego, że Kupujący dysponuje lub będzie dysponował środkami finansowymi wystarczającymi na pokrycie ceny sprzedaży za Nieruchomość oraz nieruchomość w S., która jest przedmiotem odrębnej umowy przedwstępnej między tymi samymi stronami,
  2. wydania ostatecznej, prawomocnej i bezwarunkowej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dla Inwestycji,
  3. odbioru Inwestycji na podstawie trójstronnego protokołu odbioru w rozumieniu Umowy najmu, zawartego pomiędzy Sprzedającym jako przekazującym, A Sp. z o.o. jako najemcą i Kupującym jako kupującym i wynajmującym,
  4. otwarcie Inwestycji dla klientów A Sp. z o.o., co zostanie potwierdzone trójstronnym protokołem otwarcia zawartym pomiędzy ww. podmiotami,
  5. otrzymania przez Kupującego od A Sp. z o. o. oświadczenia o poddaniu się egzekucji, o którym mowa w Umowie najmu,
  6. zawarcie umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości w S.

Cena sprzedaży netto powiększona o należny podatek VAT zostanie zapłacona Sprzedającemu przez Kupującego w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej (w szczególności może to mieć miejsce poprzez uwolnienie środków z depozytu notarialnego). Wraz z zawarciem Umowy Przyrzeczonej, Sprzedający doręczy Kupującemu oryginał należycie wystawionej (w związku z transakcją objętą Umową Przyrzeczoną) faktury VAT na kwotę ceny sprzedaży.

Strony Umowy Przedwstępnej ustaliły, że przeniesienie posiadania Nieruchomości (wraz z Inwestycją) na Kupującego nastąpi w sposób przewidziany w art. 350 Kodeksu cywilnego, tj. poprzez zawarcie Umowy Przyrzeczonej i zawiadomienie o tym A Sp. z o. o. jako posiadacza zależnego (najemcy), na podstawie pisemnego zawiadomienia podpisanego przez strony w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej i wysłanego w tym dniu do A Sp. z o.o.

Kupujący będzie wykorzystywał Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W szczególności od momentu nabycia Nieruchomości będzie osiągał obrót opodatkowany VAT z najmu Inwestycji. Kupujący planuje realizację na pozostałym terenie Nieruchomości własnej inwestycji w postaci parku, która po wybudowaniu zostanie wynajęta (co wygeneruje obrót opodatkowany VAT z tytułu najmu) albo sprzedana (co wygeneruje obrót opodatkowany VAT – w ocenie Kupującego – z tytułu sprzedaży nieruchomości). Kupujący alternatywnie może dokonać sprzedaży całości lub części Nieruchomości niedługo po jej nabyciu, co w jego ocenie także będzie stanowiło czynność opodatkowaną.

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło 5 października 2020 r., Zainteresowani wskazali m.in., że 15 września 2020 r. została zawarta Umowa Przyrzeczona sprzedaży Nieruchomości. Na Działkach zabudowanych są posadowione dwa budynki wraz z infrastrukturą techniczną (zwane w niniejszym wniosku: „Inwestycją”).

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzupełnienia stanu faktycznego wniosku, która jest istotna dla rozstrzygnięcia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Pozostały opis uzupełnienia stanu faktycznego wniosku został zawarty w interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 4):

Czy zawarcie Umowy Przyrzeczonej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, zawarcie Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak wskazano w stanowisku dotyczącym pytań 1 i 2, dostawa całej Nieruchomości (zarówno Działek zabudowanych, jak też Działek niezabudowanych) będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 23%. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Skoro więc dostawa Nieruchomości będzie czynnością opodatkowaną VAT, to jej sprzedaż podlegać będzie wyłączeniu spod zastosowania Ustawy PCC.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia – m.in. interpretacja indywidualna z 29 października 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.394.2020.5.AA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika m.in., że Kupujący – Zainteresowany będący stroną postępowania nabył na podstawie umowy sprzedaży od Sprzedającego – Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania Nieruchomość, stanowiącą prawo użytkowania wieczystego działek gruntu. Nieruchomość obejmuje działki zabudowane i działki niezabudowane. Na działkach zabudowanych są posadowione dwa budynki wraz z infrastrukturą techniczną (zwane w niniejszym wniosku: „Inwestycją”). W dniu 16 lipca 2020 r. Zainteresowani zawarli umowę przedwstępną sprzedaży. Kupujący i Sprzedający w Umowie Przedwstępnej zobowiązali się do zawarcia Umowy Przyrzeczonej, na podstawie której Sprzedający sprzeda na rzecz Kupującego, a Kupujący kupi od Sprzedającego, prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości wraz z prawem własności wszelkich budynków, budowli i naniesień zlokalizowanych na gruncie i stanowiących odrębny przedmiot własności Sprzedającego. W dniu 15 września 2020 r. została zawarta Umowa Przyrzeczona sprzedaży Nieruchomości.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 października 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.394.2020.5.AA, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) Wątpliwości Zainteresowanych powstałe na tle przedstawionego we wniosku opisu sprawy dotyczą w pierwszej kolejności tego, czy sprzedaż Działek zabudowanych będzie stanowiła czynność opodatkowaną VAT i czy nie znajdzie zastosowania żadne ze zwolnień z opodatkowania VAT. W pierwszej kolejności wskazać należy, że opisana we wniosku transakcja zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (…) W konsekwencji dostawa budynków stanowiących Inwestycję będzie opodatkowana właściwą stawką podatku VAT. Z uwagi na fakt, że dostawa ww. budynków nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, także dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym są posadowione budynki (tj. Działek zabudowanych), będzie opodatkowana stawką podatku VAT właściwą dla przedmiotu transakcji (art. 29a ust. 8 ustawy). (…) sprzedaż Działek niezabudowanych nie będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, jak również nie będzie zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. W konsekwencji transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT (…)”.

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj