Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.477.2020.2.IZ
z 6 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 10 sierpnia 2020 r. (data wpływu 12 sierpnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności Podziału przez wydzielenie – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności Podziału przez wydzielenie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług.


Jedynym wspólnikiem Spółki jest Spółka Akcyjna (dalej jako: „A”). Wspólnikami „A” są Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „B”) oraz zagraniczny fundusz inwestycyjny (dalej: „Fundusz”) (razem dalej jako: „Wspólnicy”).W chwili obecnej Spółka posiada 2 zrealizowane projekty elektrowni wiatrowych oraz jest w trakcie budowy kolejnego projektu. Obecnie w ramach Spółki można zatem wyodrębnić:

  1. X, w skład którego wchodzą w szczególności 2 zrealizowane projekty elektrowni wiatrowych (dalej jako: „X”) oraz
  2. Y, który składa się w szczególności z projektu elektrowni wiatrowej będącego w budowie (dalej jako: „Y”).


Spółka wygrała aukcję na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach odnawialnego źródła energii dotyczącą projektu „Y”. Po wygranej przez Spółkę aukcji, jeden ze wspólników Spółki, tj. Fundusz podjął decyzję o braku dalszego zaangażowania w realizację projektu elektrowni wiatrowej „Y”, podczas gdy drugi ze Wspólników wyraził zainteresowanie budową elektrowni wiatrowej „Y”.


Z uwagi na rozbieżne interesy Wspólników, została podjęta decyzja o wydzieleniu „Y” po zrealizowaniu budowy projektu elektrowni wiatrowej do spółki z siedzibą w Polsce, tj. Zainteresowanego będącego stroną postępowania, Sp. z o.o (dalej: „C”), poprzez podział Spółki przez wydzielenie „Y” do „C” (dalej: Podział). „A” jest 100% udziałowcem „C”. Stąd, Wnioskodawca wskazuje, że głównym lub jednym z głównych celów Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podział odbędzie się z uwagi na rozbieżne stanowisko Wspólników co do realizacji projektu „Y”, tj. odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.


Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2019 poz. 505 ze zm. dalej: KSH), czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną tzw. podział przez wydzielenie. Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.


Wnioskodawca pragnie wskazać, że wartość emisyjna udziałów w „C” przyznanych w związku z Podziałem „A” będzie odpowiadać wartości rynkowej projektu „Y”, który w związku z Podziałem zostanie wydzielony do „C”. Nie zostanie ona jednak określona w statucie, umowie spółki ani w innym dokumencie o podobnym charakterze.


Wnioskodawca wskazuje, że w przedmiotowej sprawie podmioty, o których mowa we Wniosku występują w następujących rolach:

  • Zainteresowany będący stroną postępowania, tj. „C” Sp. z o.o. jest spółką do której zostanie przeniesiony majątek „Y” po podziale (spółka przejmująca).
  • Zainteresowany niebędący stroną postępowania, tj. Spółka spółką dzieloną.
  • Zainteresowany niebędący stroną postępowania, tj. „A” jest jedynym wspólnikiem Spółki oraz „C”.


„X”


„X” stanowi kompleks 2 zrealizowanych projektów elektrowni wiatrowych. Aktywa przyporządkowane do „X” to w szczególności środki trwałe związane z elektrowniami wiatrowymi oraz stacją …, wyposażenie w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, na których posadowione są elektrownie wiatrowe, dokumentacja techniczna i prawa do niej, prawa podmiotowe wynikające z decyzji administracyjnych (lub innych aktów), wydanych w odniesieniu do zrealizowanych elektrowni wiatrowych, koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej, umowy na sprzedaż energii elektrycznej i praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii, tzw. zielonych certyfikatów, przyznane świadectwa pochodzenia energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii, w tym prawa z wniosków w toku rozpoznania, umowa przyłączeniowa, prawa i obowiązki z umów ubezpieczeń dotyczące elektrowni wiatrowej „X”, prawa z gwarancji (o ile będą istniały), a także umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez „B”, w tym w szczególności w zakresie obsługi i zarządzania elektrowni wiatrowych (…), wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu, itp. (dalej: Umowa o Zarządzanie), wiedza i doświadczenie w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (know-how).


W skład majątku związanego z „X” wchodzą także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunkach bankowych, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z elektrowniami wiatrowymi „X”.


Powyższe aktywa są wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z „X” - poza Umową o Zarządzanie, która dotyczy całej spółki (dalej: Majątek „X”).

Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na przygotowanie odrębnego bilansu obejmującego działalność „X”, uwzględniającego w szczególności wymienione powyżej aktywa, a także należności, gotówkę na rachunku bankowym oraz pasywa, w tym w szczególności zobowiązania. Spółka jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z „X”, przedstawiający przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie „X”, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. Spółka jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy „X”, takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. Spółka posiada odrębne rachunki bankowe związane z działalnością „X”.


Majątek przyporządkowany do „X” pozwala na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.


„Y”


Na moment Podziału, projekt „Y” będzie zakończony i będzie stanowił działającą elektrownię wiatrową, tj. elektrownia będzie w fazie operacyjnej, będzie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną. Do „Y” będą przydzielone w szczególności aktywa w postaci środków trwałych związanych z elektrownią wiatrową „Y”, wyposażenie elektrowni, w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, służebności przesyłu, pozwolenie na budowę, umowa przyłączeniowa, decyzja środowiskowa, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja lokalizacyjna, decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, wyniki prowadzonego monitoringu ptactwa i wietrzności, modele biznesowe, prawa wynikające z wygranej przez Spółkę aukcji …. Do „Y” przyporządkowana jest także stacja … na gruntach będących w dzierżawie. Dodatkowo, elementy, które będą na moment Podziału przyporządkowane do „Y” i które zostaną wydzielone do „C” to także prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę elektrowni wiatrowej „Y” „pod klucz”, w tym w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, itp. (dalej: „Umowa …”), pełna dokumentacja techniczna dotycząca elektrowni „Y” i prawa do tej dokumentacji, umowa ubezpieczeniowa.


Po zakończeniu budowy „Y”, Spółka zawrze dwie umowy dotyczące obsługi i zarządzania elektrownią wiatrową „Y” z …. Jedna z tych umów będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez spółkę z Grupy (dalej: „Wewnątrzgrupowy …”), podczas gdy druga z tych umów będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez zewnętrzny podmiot, tj. dostawcę turbin, z którym umowa na obsługę i zarządzanie „Y” została zawarta przez …. (dalej: „Zewnętrzny …”). Zarówno umowa dotycząca Wewnątrzgrupowego … jak i Zewnętrznego … będzie przedmiotem wydzielenia do „C” w związku z Podziałem. Po Podziale, dojdzie do cesji umowy dotyczącej obsługi i zarządzania „Y” zawartej przez „B” z dostawcą turbin na „C”. W konsekwencji, umowa dotycząca Zewnętrznego …, której przedmiotem było refakturowanie kosztów związanych z obsługą i zarządzaniem elektrownią wiatrową „Y” przez dostawcę turbin, stanie się bezprzedmiotowa, w związku z czym dojdzie do jej rozwiązania. Tym samym, po Podziale, pomimo, że „C” stanie się stroną umowy z dostawcą turbin, sposób zarządzania „Y” będzie identyczny jak przed Podziałem.


W skład majątku związanego z „Y” mogą wchodzić także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunku bankowym, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z „Y”.


Przed Podziałem, Spółka zawrze także umowę dystrybucyjną z operatorem systemu dystrybucyjnego (dalej: „Umowa Dystrybucyjna”).

Powyższe aktywa są i będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z „Y” (dalej: „Majątek „Y”).


Wnioskodawca pragnie także wskazać, że umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez „B”, w tym w szczególności w zakresie wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu, itp., tj. Umowa o Zarządzanie obejmuje działalność Spółki zarówno w zakresie „X” oraz w zakresie „Y”. Jednocześnie, koszty wynikające z Umowy o Zarządzanie są w odpowiedniej proporcji alokowane dla celów sprawozdawczych do działalności Spółki związanej z „Y”. Spółka pragnie podkreślić, że „C” już zawarło stosowną umowę o zarządzanie z „B”, tym samym Umowa o Zarządzanie nie będzie naturalnie przedmiotem wydzielenia w ramach Podziału do „C”. Niemniej, z uwagi na to, że warunki (w tym w szczególności zakres i parametry finansowe) Umowy o Zarządzanie jak i analogicznej umowy, którą zawarła „C” są podobne, sposób zarządzania i obsługi przedsiębiorstwa „Y” nie ulegnie w istocie zmianie po Podziale.


Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na sporządzenie bilansu przedstawiającego przyporządkowane do „Y” aktywa i na moment Podziału będą to w szczególności aktywa wskazane powyżej, środki trwałe, gotówka, należności (jeżeli takie występują), a także zobowiązania. Spółka jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z „Y”, przedstawiający na moment Podziału przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. Spółka jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy „Y”, takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. Spółka posiada odrębny rachunek bankowy związany z działalnością „Y”.


Majątek przyporządkowany do „Y” będzie pozwalał na moment Podziału na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.


Spółka otrzymała pożyczkę na realizację tzw. fazy developmentu elektrowni wiatrowej w ramach „Y” (co pozwoliło w części pokryć koszty tej fazy realizacji inwestycji), która została następnie spłacona ze środków własnych Spółki. Następnie Spółka otrzymała pożyczkę na dalszą realizację projektu „Y” (w tym na realizację fazy budowy elektrowni wiatrowej), co pozwoliło częściowo pokryć tą część fazy realizacji inwestycji. Następnie już po decyzji jednego ze Wspólników o braku dalszego zaangażowania w realizację „Y”, „B” udzielił kolejną pożyczkę Spółce na realizację projektu, ze środków której spłacona została także poprzednia pożyczka. Tym samym obecnie, koszty związane z budową elektrowni wiatrowej „Y” są pokrywane w całości z pożyczki udzielonej Spółce i w całości przypisanej do „Y” (dalej: Pożyczka „Y”). Pożyczka „Y” zostanie również przeniesiona do „C” w ramach Podziału.


Na moment Podziału, elektrownia wiatrowa „Y”, składająca się z Majątku „Y” będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek „Y” umożliwi „C” kontynuację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w zakresie „Y”.


Dla celów działalności związanej z „Y”, został utworzony wydział, działający w ramach struktury Spółki, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej „Y” (dalej: Wydział „Y”). Zarząd Spółki mianował także dyrektora Wydziału „Y”.


W ramach Podziału, do „C” zostanie w szczególności wydzielony Majątek „Y”, Pożyczki „Y”, a także rachunek bankowy związany z „Y”. Koncesja, o którą wystąpi Spółka po zakończeniu budowy „Y” nie będzie mogła zostać wydzielona do „C”, stąd „C” wystąpi o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej we własnym zakresie.


Spółka pragnie podkreślić, że razem z pozostałymi zainteresowanymi wystąpiła już o analogiczną interpretację podatkową, niemniej w stanie faktycznym zakładającym, że do podziału doszłoby w trakcie trwania inwestycji. Z uwagi na wydłużający się proces m.in., uzyskiwania zgód korporacyjnych po stronie obu Wspólników, a także rozmów z bankami w tym zakresie oraz ewentualnymi problemami z uzyskaniem koncesji na produkcję energii, przeprowadzenie wydzielenia przed zakończeniem inwestycji stało się niemożliwe. Stąd Spółka wraz z pozostałymi zainteresowanymi, składa ponownie wniosek o interpretację wskazując, że do podziału dojdzie już po zakończeniu inwestycji.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w związku z Podziałem po stronie „A” nie powstanie przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy w związku z Podziałem po stronie Spółki nie powstanie przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  3. Czy w związku z Podziałem po stronie „C” wartość majątku „Y” otrzymanego przez „C” odpowiadającego wartości emisyjnej udziałów przydzielonych „A” będzie stanowiła przychód podatkowy?
  4. Czy Podział będzie podlegał opodatkowaniu VAT?
  5. Czy Podział będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie „C”?


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania numer 4 dotyczące podatku od towarów i usług. W zakresie pytania numer 1-3 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych oraz pytania numer 5 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Stanowisko Wnioskodawców:


W odniesieniu do Pytania 4: Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców w zakresie Pytania nr 4:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zdaniem Spółki, Podział nie stanowi żadnej z powyżej wymienionych czynności, w szczególności nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług. Tak jak wskazano opisie zdarzenia przyszłego, w skład Majątku „Y” nie będą wchodziły towary w rozumieniu Ustawy o VAT (tj. rzeczy lub ich części, a także wszelkie postacie energii). Przez świadczenie usług natomiast, rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT).


„Analiza art. 8 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że nie ma w nim słowa na temat odpłatności. Nie można jednak zapominać, że ustęp ten bezpośrednio odwołuje się do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdzie stwierdza się, że opodatkowaniu VAT podlega właśnie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...) Odpłatne świadczenie usług wymaga istnienia stosunku prawnego pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi więc istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę. Odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług mogą więc zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę a ich beneficjentem istnieje jawny lub choćby dorozumiany stosunek prawny, w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne” (za: Matarewicz Jacek, Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz aktualizowany; Opublikowano: LEX/el. 2019).


Mając na uwadze powyższe, Spółka pragnie podkreślić, że Podział nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W szczególności, Podziału nie można uznać za transakcję, w której występuje jakakolwiek odpłatność ze strony „C” (tj. podmiotu, na rzecz którego przenoszony jest Majątek „Y”) na rzecz Spółki. Spółka nie osiąga żadnej korzyści w związku z Podziałem, a wręcz przeciwnie: w efekcie Podziału majątek Spółki się uszczupla, więc Spółka jest ekonomicznie na tej transakcji wręcz „stratna”.


Podział należy zdaniem Spółki traktować jako realizację przez Spółkę obowiązków korporacyjnych wynikających z przepisów prawa handlowego wobec udziałowców Spółki. Innymi słowy, to w efekcie decyzji podjętej przez Wspólników i w związku z odmiennym podejściem do Wspólników do kwestii realizacji projektu „Y”, dojdzie do Podziału, a nie w wyniku decyzji Spółki czy w związku z realizacją planów biznesowych Spółki. Nie można mówić w takiej sytuacji o odpłatnym świadczeniu usługi przez Spółkę, skoro ośrodek decyzyjny i cele biznesowe związane z Podziałem są daleko poza Spółką, majątek Spółki ulega uszczupleniu a w zamian Spółka nie otrzymuje od „C” żadnego świadczenia wzajemnego, które mogłoby wiązać się z osiągnięciem jakiegokolwiek przysporzenia.


Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w interpretacja prawa podatkowego, np.:

  • interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2016 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1/4512-259/16-2/AS),: „W wyniku podziału przez wydzielenie zostanie przeniesiona własność Nieruchomości, czyli przeniesione zostanie prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Czynność ta jest dla Wnioskodawcy nieodpłatna, gdyż nie otrzymuje on od spółek przejmujących żadnego ekwiwalentu, ekwiwalentność dotyczy wyłącznie udziałowców, którzy otrzymają udziały w spółkach przejmujących, zatem podział nie wypełnia definicji odpłatnej dostawy towarów, określonej w art. 7 ust. 1 ustawy”.
  • interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2017 r., wydana przez Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0114-KDIP4.4012.300.2017.1.IGO),: „Ponadto, organy podatkowe wielokrotnie podkreślały w wydanych interpretacjach podatkowych, iż podział przez wydzielenie jest transakcją neutralną z perspektywy VAT i nie stanowi odpłatnej dostawy towarów”.

Na marginesie Spółka pragnie wskazać, że dodatkowo, jako że zdaniem Spółki Majątek „Y” będzie stanowił ZCP, to zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów Ustawy o VAT nie stosuje się w przypadku transakcji zbycia ZCP lub przedsiębiorstwa, tym samym dodatkowo przeniesienie Majątku „Y” do „C” w związku z Podziałem nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy rozumnie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę rozumnie towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumnie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Jedynym wspólnikiem Spółki jest Spółka Akcyjna „A”. Wspólnikami „A” są „B” oraz zagraniczny fundusz inwestycyjny („Fundusz”) W chwili obecnej Spółka posiada 2 zrealizowane projekty elektrowni wiatrowych oraz jest w trakcie budowy kolejnego projektu. Obecnie w ramach Spółki można zatem wyodrębnić:

  1. „X”, w skład którego wchodzą w szczególności 2 zrealizowane projekty elektrowni wiatrowych oraz
  2. „Y”, który składa się w szczególności z projektu elektrowni wiatrowej będącego w budowie.


Spółka wygrała aukcję na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach odnawialnego źródła energii dotyczącą projektu „Y”. Po wygranej przez Spółkę aukcji, jeden ze wspólników Spółki, tj. Fundusz podjął decyzję o braku dalszego zaangażowania w realizację projektu elektrowni wiatrowej „Y”, podczas gdy drugi ze Wspólników wyraził zainteresowanie budową elektrowni wiatrowej „Y”.


Z uwagi na rozbieżne interesy Wspólników, została podjęta decyzja o wydzieleniu „Y” po zrealizowaniu budowy projektu elektrowni wiatrowej do spółki z siedzibą w Polsce, tj. Zainteresowanego będącego stroną postępowania, „C” poprzez Podział Spółki przez wydzielenie „Y” do „C”. Wnioskodawca wskazuje, że głównym lub jednym z głównych celów Podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podział odbędzie się z uwagi na rozbieżne stanowisko Wspólników co do realizacji projektu „Y”, tj. odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.


Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną tzw. podział przez wydzielenie. Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że wartość emisyjna udziałów w „C” przyznanych w związku z Podziałem „A” będzie odpowiadać wartości rynkowej projektu „Y”, który w związku z Podziałem zostanie wydzielony do „C”. Nie zostanie ona jednak określona w statucie, umowie spółki ani w innym dokumencie o podobnym charakterze.


Wnioskodawca wskazuje, że w przedmiotowej sprawie podmioty, o których mowa we Wniosku występują w następujących rolach:

  • Zainteresowany będący stroną postępowania, tj. „C” jest spółką do której zostanie przeniesiony majątek „Y” po podziale (spółka przejmująca).
  • Zainteresowany niebędący stroną postępowania, tj. Spółka jest spółką dzieloną.
  • Zainteresowany niebędący stroną postępowania, tj. „A” jest jedynym wspólnikiem Spółki oraz „C”.


Na moment Podziału, projekt „Y” będzie zakończony i będzie stanowił działającą elektrownię wiatrową, tj. elektrownia będzie w fazie operacyjnej, będzie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną. Do „Y” będą przydzielone w szczególności aktywa w postaci środków trwałych związanych z elektrownią wiatrową „Y”, wyposażenie elektrowni, w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, służebności przesyłu, pozwolenie na budowę, umowa przyłączeniowa, decyzja środowiskowa, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja lokalizacyjna, decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, wyniki prowadzonego monitoringu ptactwa i wietrzności, modele biznesowe, prawa wynikające z wygranej przez Spółkę aukcji …. Do „Y”, przyporządkowana jest także stacja .. na gruntach będących w dzierżawie. Dodatkowo, elementy, które będą na moment Podziału przyporządkowane do „Y” i które zostaną wydzielone do „C” to także prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę elektrowni wiatrowej „Y” „pod klucz”, w tym w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, itp. ( „Umowa …”), pełna dokumentacja techniczna dotycząca elektrowni „Y” i prawa do tej dokumentacji, umowa ubezpieczeniowa.


Po zakończeniu budowy „Y”, Spółka zawrze dwie umowy dotyczące obsługi i zarządzania elektrownią wiatrową „Y” z …) Jedna z tych umów będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez spółkę z Grupy ( „Wewnątrzgrupowy …”), podczas gdy druga z tych umów będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez zewnętrzny podmiot, tj. dostawcę turbin, z którym umowa na obsługę i zarządzanie „Y” została zawarta przez „B” („Zewnętrzny …”). Zarówno umowa dotycząca Wewnątrzgrupowego … jak i Zewnętrznego .. będzie przedmiotem wydzielenia do „C” w związku z Podziałem. Po Podziale, dojdzie do cesji umowy dotyczącej obsługi i zarządzania „Y” zawartej przez „B” z dostawcą turbin na „C”. W konsekwencji, umowa dotycząca Zewnętrznego …, której przedmiotem było refakturowanie kosztów związanych z obsługą i zarządzaniem elektrownią wiatrową „Y” przez dostawcę turbin, stanie się bezprzedmiotowa, w związku z czym dojdzie do jej rozwiązania. Tym samym, po Podziale, pomimo, że „C” stanie się stroną umowy z dostawcą turbin, sposób zarządzania „Y” będzie identyczny jak przed Podziałem.


W skład majątku związanego z „Y” mogą wchodzić także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunku bankowym, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z „Y”.


Przed Podziałem, Spółka zawrze także umowę dystrybucyjną z operatorem systemu dystrybucyjnego („Umowa Dystrybucyjna”).


Powyższe aktywa są i będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z „Y” („Majątek „Y””).


Wnioskodawca pragnie także wskazać, że umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez „B”, w tym w szczególności w zakresie wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu, itp., tj. Umowa o Zarządzanie obejmuje działalność Spółki zarówno w zakresie „X” oraz w zakresie „Y”. Jednocześnie, koszty wynikające z Umowy o Zarządzanie są w odpowiedniej proporcji alokowane dla celów sprawozdawczych do działalności Spółki związanej z „Y”. Spółka pragnie podkreślić, że „C” już zawarło stosowną umowę o zarządzanie z „B”, tym samym Umowa o Zarządzanie nie będzie naturalnie przedmiotem wydzielenia w ramach Podziału do „C”. Niemniej, z uwagi na to, że warunki (w tym w szczególności zakres i parametry finansowe) Umowy o Zarządzanie jak i analogicznej umowy, którą zawarła „C” są podobne, sposób zarządzania i obsługi przedsiębiorstwa „Y” nie ulegnie w istocie zmianie po Podziale.


Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na sporządzenie bilansu przedstawiającego przyporządkowane do „Y” aktywa i na moment Podziału będą to w szczególności aktywa wskazane powyżej, środki trwałe, gotówka, należności (jeżeli takie występują), a także zobowiązania. Spółka jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z „Y”, przedstawiający na moment Podziału przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. Spółka jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy „Y”, takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. Spółka posiada odrębny rachunek bankowy związany z działalnością „Y”.

Majątek przyporządkowany do „Y” będzie pozwalał na moment Podziału na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.


Spółka otrzymała pożyczkę na realizację tzw. fazy developmentu elektrowni wiatrowej w ramach „Y” (co pozwoliło w części pokryć koszty tej fazy realizacji inwestycji), która została następnie spłacona ze środków własnych Spółki. Następnie Spółka otrzymała pożyczkę na dalszą realizację projektu „Y” (w tym na realizację fazy budowy elektrowni wiatrowej), co pozwoliło częściowo pokryć tą część fazy realizacji inwestycji. Następnie już po decyzji jednego ze Wspólników o braku dalszego zaangażowania w realizację „Y”, „B” udzielił kolejną pożyczkę Spółce na realizację projektu, ze środków której spłacona została także poprzednia pożyczka. Tym samym obecnie, koszty związane z budową elektrowni wiatrowej „Y” są pokrywane w całości z pożyczki udzielonej Spółce i w całości przypisanej do „Y” (dalej: Pożyczka „Y”). Pożyczka „Y” zostanie również przeniesiona do „C” w ramach Podziału.


Na moment Podziału, elektrownia wiatrowa „Y”, składająca się z Majątku „Y” będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek „Y” umożliwi „C” kontynuację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w zakresie „Y”.

Dla celów działalności związanej z „Y”, został utworzony wydział, działający w ramach struktury Spółki, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej „Y” (dalej: Wydział „Y”). Zarząd Spółki mianował także dyrektora Wydziału „Y”.


W ramach Podziału, do „C” zostanie w szczególności wydzielony Majątek „Y”, Pożyczki „Y”, a także rachunek bankowy związany z „Y”. Koncesja, o którą wystąpi Spółka po zakończeniu budowy „Y” nie będzie mogła zostać wydzielona do „C”, stąd „C” wystąpi o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej we własnym zakresie.

Na tle przedstawionego opisu sprawy Wnioskodawcy mają wątpliwość, czy Podział Spółki jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 poz. 1526), zwanej dalej „k.s.h.”.


Art. 529 § 1 k.s.h. wskazuje na cztery sposoby możliwości dokonania podziału spółek kapitałowych. Jednym z nich jest, zgodnie z pkt 4 tego przepisu, jest podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 k.s.h.).


Stosownie do art. 531 § 1 k.s.h., spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.


Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art. 531 § 2 k.s.h.).

Zgodnie z art. 532 § 1 k.s.h., do podziału spółki stosuje się przepis art. 441 § 3 oraz odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.


Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną). W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 k.s.h.), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).


Uwzględniając treść złożonego wniosku w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, że Podział Spółki nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podział Spółki., który nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, nie stanowi czynności odpłatnej w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy i art. 8 ust. 1 ustawy, gdyż podmiot dzielony (Spółka) nie uzyska z tytułu tej czynności żadnego wynagrodzenia, żadnego świadczenia wzajemnego, które mogłoby wiązać się z osiągnięciem jakiegokolwiek przysporzenia.


Czynność Podziału Spółki nie wyczerpuje dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy, a tym samym stanowić będzie czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W tym miejscu tut. Organ informuje, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział spółki dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), powoduje przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel wydzieloną częścią majątku, składnikami majątku, co stanowi na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Wyjaśnić jednak należy, że w sytuacji gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem wydzielenia, a w efekcie zbycia są składniki materialne i niematerialne stanowiące przedsiębiorstwo (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zdefiniowane w art. 2 pkt 27 ustawy), to mamy do czynienia z transakcją w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) zarówno przedsiębiorstwa jak i zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy

Zatem, w sytuacji gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem wydzielenia, a w efekcie zbycia, są składniki materialne i niematerialne stanowiące przedsiębiorstwo (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zdefiniowane w art. 2 pkt 27 ustawy), to mamy do czynienia z transakcją w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „przedsiębiorstwo.”


Jak podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych (zob. wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2018 r. sygn. akt I FSK 1113/16) „przedsiębiorstwo” w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy oznacza każdy zespół składników służących do realizacji określonych zadań gospodarczych, jeżeli jest wystarczający do prowadzenia przez nabywcę w oparciu o przekazane składniki majątkowe w sposób trwały samodzielnej działalności gospodarczej.

Pojęcie przedsiębiorstwa określonego w tym przepisie można interpretować też w świetle art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740), ale wyłącznie pomocniczo z uwagi na autonomię prawa podatkowego. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,


Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika z art. 2 pkt 27e ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Z analizy art. 2 pkt 27e wynika, że zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.


Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).


Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.


Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.


W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.


Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.


Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić ponadto należy następujące okoliczności:

  1. zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
  2. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.


Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy uznać należy, że wydzielony ze Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych – „Y” - stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy, gdyż będzie stanowił funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie (Spółce) zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące te zadania.


Jak bowiem wskazano we wniosku w Spółce został utworzony wydział, działający w ramach struktury Spółki, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej „Y” (Wydział „Y). Zarząd Spółki mianował także dyrektora Wydziału „Y”. Na moment Podziału, projekt „Y” będzie zakończony i będzie stanowił działającą elektrownię wiatrową, tj. elektrownia będzie w fazie operacyjnej, będzie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną. Do „Y” będą przydzielone w szczególności aktywa w postaci środków trwałych związanych z elektrownią wiatrową „Y”, wyposażenie elektrowni, w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, służebności przesyłu, pozwolenie na budowę, umowa przyłączeniowa, decyzja środowiskowa, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja lokalizacyjna, decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, wyniki prowadzonego monitoringu ptactwa i wietrzności, modele biznesowe, prawa wynikające z wygranej przez Spółkę aukcji ... Do „Y”, przyporządkowana jest także stacja .. na gruntach będących w dzierżawie. Dodatkowo, elementy, które będą na moment Podziału przyporządkowane do „Y” i które zostaną wydzielone do „C” to także prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę elektrowni wiatrowej „Y” „pod klucz”, w tym w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, itp. („Umowa …”), pełna dokumentacja techniczna dotycząca elektrowni „Y” i prawa do tej dokumentacji, umowa ubezpieczeniowa.


W skład majątku związanego z „Y” mogą wchodzić także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunku bankowym, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z „Y”. Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na sporządzenie bilansu przedstawiającego przyporządkowane do „Y” aktywa i na moment Podziału będą to w szczególności aktywa, środki trwałe, gotówka, należności (jeżeli takie występują), a także zobowiązania. Spółka jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z „Y”, przedstawiający na moment Podziału przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. Spółka jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy „Y”, takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. Spółka posiada odrębny rachunek bankowy związany z działalnością „Y”.

Na moment Podziału, elektrownia wiatrowa „Y”, składająca się z Majątku „Y” będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek „Y” umożliwi „C” kontynuację prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.


Tym samym, skoro opisany przez Wnioskodawców „Y”, spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa według art. 2 pkt 27e ustawy, uznać należy, że planowana czynność przeniesienia w ramach Podziału Spółki zespołu tych składników do „C” (zbycia tych składników) będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawców uznać należy za prawidłowe.


Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty opis sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj