Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.256.2020.4.BB
z 17 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 11 sierpnia 2020 r. (data wpływu – 11 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym 05 i 06 listopada 2020 r, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków i budowli – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży praw użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków i budowli.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 30 października 2020 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.325.2020.2.AAT, 0111-KDIB2-3.4014.256.2020.3.BB wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 05 listopada 2020 r. (wpływ dodatkowej opłaty) oraz 06 listopada 2020 r. (pozostałe braki formalne).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

V. S.A. („Kupujący”),

  • Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania:

P. S.A. („Sprzedający”)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Kupujący”) planuje zakup nieruchomości od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (dalej: „Sprzedający”). Sprzedający prowadzi podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług działalność w zakresie produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków.

Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowych oraz właścicielem posadowionych na nich obiektów, tj.:

  1. działki nr 1, 2, 3 oraz 4, o łącznej powierzchni 6,9460 ha, będącej własnością Skarbu Państwa, dla których prowadzona jest księga wieczysta i na których posadowiony jest szereg budynków zakładu produkcyjnego i budowli stanowiących odrębne nieruchomości, w tym budynki magazynowe, budynki administracyjne oraz budynki magazynowo-produkcyjne (dalej: „Nieruchomość 1”),
  2. działki nr 5, o powierzchni 0,1865 ha, która jest własnością Skarbu Państwa, dla której prowadzona jest księga wieczysta i na której posadowiony jest budynek magazynowy (dalej: „Nieruchomość 2”),
  3. działki nr 6, o powierzchni 0,0296 ha, która jest własnością Skarbu Państwa, dla której prowadzona jest księga wieczysta i na której posadowione są: budynek magazynowy (w części), droga przeciwpożarowa, podziemna instalacja przeciwpożarowa wraz z hydrantami, sieć kanalizacyjna, instalacja oświetleniowa zakładu oraz ogrodzenie terenu (dalej: „Nieruchomość 3”),
  4. działki nr 7, o powierzchni 2,5823 ha, która jest własnością Gminy, dla której prowadzona jest księga wieczysta i na której posadowione są: budynek magazynowy, rurociąg przesyłu wody przemysłowej, dystrybutor na olej napędowy, instalacja oświetlenia zewnętrznego terenu oraz ogrodzenie terenu (dalej: „Nieruchomość 4”),
  5. działki nr 8, o powierzchni 0,4641 ha, która jest własnością Skarbu Państwa, dla której prowadzona jest księga wieczysta i na której posadowiona jest budowla stanowiąca tory kolejowe (dalej: „Nieruchomość 5”)

(dalej Nieruchomości 1-5 łącznie jako: „Nieruchomości”; nieruchomości gruntowe łącznie jako: „Grunty”, budynki posadowione na Gruntach łącznie jako: „Budynki”; budowle posadowione na Gruntach łącznie jako: „Budowle”).

Przedmiotem zbycia na rzecz Kupującego (dalej: „Transakcja”) będą „Nieruchomości”, na które składają się: prawo użytkowania wieczystego Gruntów oraz prawo własności Budynków i Budowli, a także własność urządzeń budowlanych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, położonych na Gruntach i stanowiących od nich odrębną własność, które zapewniają możliwość użytkowania Budynków i Budowli zgodnie z ich przeznaczeniem (m.in. ogrodzenie i przejazdy; dalej jako: „Pozostałe obiekty”).

Historia Nieruchomości.

Sprzedający nabył prawo użytkowania wieczystego Gruntów oraz prawo własności do znajdujących się na nich Budynków oraz Budowli na podstawie przyrzeczonej umowy sprzedaży przenoszącej własność z dnia 12 czerwca 2015 r.

Na Nieruchomościach nabytych przez Sprzedającego mieścił się zakład produkcyjny, w którym poprzedni właściciel (użytkownik wieczysty) Nieruchomości prowadził działalność w zakresie produkcji chemii gospodarczej.

Dostawa Nieruchomości 1 w odniesieniu do budynków i budowli wraz z przyporządkowanym im udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione, których wartość stanowiła 91,3% ceny Nieruchomości 1, podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku ze złożeniem przez strony transakcji oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług dla budynków objętych fakultatywnym zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Dostawa pozostałych budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości 1 oraz przyporządkowanego im udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym są posadowione była natomiast zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Dostawa Nieruchomości 2, Nieruchomości 3 oraz Nieruchomości 4 podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podstawowej 23%. Natomiast dostawa Nieruchomości 5 korzystała z obligatoryjnego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Z tytułu nabycia Nieruchomości, których dostawa podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego.

Wykorzystanie Nieruchomości w działalności gospodarczej Sprzedającego.

Nieruchomości i wchodzące w ich skład Budynki oraz Budowle od momentu nabycia w 2015 r. są wykorzystywane przez Sprzedającego na cele prowadzonej przez niego działalności przemysłowej w zakresie produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków.

Od czasu ich nabycia przez Sprzedającego niektóre Budynki oraz Budowle były przedmiotem ulepszeń, w tym ulepszeń, na które wydatki stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej Budynków oraz Budowli dla celu podatku dochodowego. Niektóre z Budowli posadowionych na Gruntach zostały wybudowane przez Sprzedającego już po nabyciu przez niego Nieruchomości. Inne z Budynków i Budowli mogą podlegać procesowi ulepszenia, który nie będzie zakończony na dzień Transakcji. Sprzedający odliczał podatek od towarów i usług naliczony od nakładów ponoszonych na ulepszenie tych Budynków i Budowli oraz wzniesienie Budowli.

Zatem poszczególne Budynki i Budowle mające być przedmiotem Transakcji można zaliczyć do jednej z trzech grup:

  1. Budynki i Budowle, które są użytkowane od ponad 2 lat i nie były przedmiotem ulepszeń albo które były przedmiotem takich ulepszeń, w tym stanowiących co najmniej 30% ich wartości początkowej, lecz po ich ulepszeniu rozpoczęto ich użytkowanie wcześniej niż dwa lata przed datą Transakcji (dalej jako: „Budynki/Budowle zasiedlone”);
  2. Budynki i Budowle, które były przedmiotem ulepszeń o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej oraz Budowle wzniesione przez Sprzedającego, których rozpoczęcie użytkowania po wybudowaniu lub ulepszeniu nastąpiło w okresie krótszym niż dwa lata przed datą Transakcji (dalej jako: „Budynki/Budowle ulepszone”),
  3. Budynki/Budowle, które będą w trakcie procesu ulepszania rozpoczętego przez Sprzedającego, lecz nie zakończonego na dzień Transakcji (dalej jako: „Budynki/Budowle ulepszane”).

Przedmiot Transakcji.

Nieruchomości ani żadne ich części nie są wyodrębnione organizacyjnie jako dział/oddział/wydział w przedsiębiorstwie Sprzedającego.

W wyniku przedmiotowej Transakcji na Kupującego przejdzie prawo użytkowania wieczystego Gruntów, wraz z prawem własności posadowionych na nim Budynków i Budowli. Maszyny i urządzenia służące Sprzedającemu do prowadzenia działalności produkcyjnej, które znajdują się na Nieruchomościach, nie będą przedmiotem Transakcji.

W ramach Transakcji Sprzedający wyda Kupującemu dokumentację dotyczą Nieruchomości, która może obejmować w szczególności:

  • wszystkie podręczniki oraz inne instrukcje dotyczące eksploatacji lub utrzymania Budynków/Budowli lub ich dowolnej części,
  • kopie umów, gwarancji lub innych dokumentów znajdujących się w posiadaniu Sprzedającego, dotyczących projektu, budowy, pomiarów, instalacji, zmian, napraw lub konserwacji (w zależności od przypadku) Budynków/Budowli lub ich dowolnej części,
  • wszelkie plany, rysunki, projekty znajdujące się w posiadaniu Sprzedającego (włącznie z planami architektoniczno-budowlanymi lub projektem wykonawczym) całości lub dowolnej części Nieruchomości, w tym Budynków/Budowli (przykładowo: jakichkolwiek instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych lub innych mediów znajdujących się na Nieruchomości lub obsługujących Nieruchomość),
  • wszelkie inne istniejące dokumenty dotyczące Nieruchomości, znajdujące się w posiadaniu Sprzedającego, które w sposób zwyczajowy przekazywane są kupującym nieruchomości.

Poza tym, Sprzedający może przenieść na Kupującego majątkowe prawa autorskie do projektów przygotowanych na potrzeby budowy Budynków/Budowli, w szczególności do projektów budowlanych oraz prawa wynikające z wszelkich gwarancji dotyczących jakości Budynków/Budowli obowiązujące na dzień Transakcji, udzielone przez wykonawcę w odniesieniu do Budynków/Budowli.

W związku z planowaną Transakcją na Kupującego będą mogły także zostać przeniesione w odpowiednim trybie (odrębne decyzje właściwego organu) wydane dla Nieruchomości decyzje administracyjne, w tym decyzje dotyczące pozwolenia na rozbiórkę wybranych Budynków/Budowli, które nie zostały dotąd wykonane (jeżeli decyzje te mogą być przedmiotem przeniesienia).

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Kupującego:

  • wyposażenia Budynków, służącego Sprzedającemu do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez Sprzedającego o dostawę mediów (takich jak woda, prąd, gaz) i innych umów zawartych z usługodawcami na świadczenie usług związanych z eksploatacją Nieruchomości (takich jak sprzątanie, bieżące konserwacje, ochrona fizyczna),
  • praw i obowiązków wynikających z umów rachunków bankowych Sprzedającego,
  • środków pieniężnych Sprzedającego zgromadzonych na rachunkach bankowych i w kasie,
  • praw i obowiązków z umów ubezpieczeniowych zawartych przez Sprzedającego,
  • praw i obowiązków wynikających z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności przez Sprzedającego, w tym w szczególności umów o prowadzenie rozliczeń księgowo-podatkowych, umów o doradztwo podatkowe, umów o doradztwo prawne, itp.,
  • tajemnic przedsiębiorstwa Sprzedającego oraz know-how Sprzedającego,
  • ksiąg rachunkowych Sprzedającego i innych dokumentów (np. handlowych, korporacyjnych) związanych z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej,
  • firmy przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • umów z pracownikami lub zakładu pracy Sprzedającego,
  • umów z kontrahentami (tj. umów w oparciu, o które Sprzedający prowadzi działalność produkcyjną),
  • zapasy surowców oraz produktów.

Dodatkowe kwestie dotyczące Nieruchomości i Transakcji.

Sprzedaż Nieruchomości będzie udokumentowana fakturą VAT (fakturami VAT) wystawioną (wystawionymi) przez Sprzedającego i dostarczoną (dostarczonymi) Kupującemu w dniu Transakcji.

W odniesieniu do Budynków i Budowli zasiedlonych oraz Budynków i budowli ulepszanych Sprzedający i Kupujący mają zamiar zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i dokonać wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy tych Budynków/Budowli przez złożenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego przed dniem Transakcji zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług ich dostawy, tj. oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającego wszystkie elementy, o których mowa w art. 43 ust. 11 ww. ustawy.

Zarówno Sprzedający, jak i Kupujący, są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług i będą utrzymywać taki status także na dzień Transakcji.

Intencją stron jest, aby przez pewien czas (nie dłużej niż dwa lata) po sfinalizowaniu Transakcji, Sprzedający kontynuował na Nieruchomościach swoją działalność gospodarczą w zakresie produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków na podstawie umowy najmu Nieruchomości.

Po zakończeniu umowy najmu zawartej na czas określony, Kupujący zamierza częściowo lub w całości wyburzyć Budynki i Budowle oraz Pozostałe obiekty i zrealizować na Nieruchomościach inwestycję obejmującą zabudowę mieszkaniową, w formie budynków wielorodzinnych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz z potencjalnym uzupełnieniem zabudową usługową lub biurową (dalej: „Inwestycja”). Inwestycja może polegać na wzniesieniu nowych budynków i budowli na Gruntach, jak również przebudowie, rozbudowie, nadbudowie lub adaptacji Budynków. Powstałe w wyniku realizacji Inwestycji lokale Kupujący będzie wynajmował (lokale użytkowe) lub sprzedawał (lokale mieszkalne i/lub lokale użytkowe), tj. Inwestycja będzie służyć mu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kupujący nie przewiduje wynajmu lokali mieszkalnych powstałych w ramach Inwestycji na cele mieszkalne, który to wynajem podlegałby zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Kupujący nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej odpowiadającej działalności prowadzonej przez Sprzedającego. Oddanie Nieruchomości w najem Sprzedającemu na pewien czas po Transakcji ma umożliwić Sprzedającemu zakończenie prowadzenia tej działalności na Nieruchomościach w normalnym trybie, a Kupującemu pozwolić na spełnienie wszelkich wymagań, w tym uzyskanie stosownych pozwoleń budowlanych, niezbędnych w celu rozpoczęcia realizacji inwestycji mieszkaniowej.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, nie przywołano powyżej uzupełnienia wniosku dotyczącego opisu zdarzenia przyszłego, ponieważ odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pełna treść tego uzupełnienia została przedstawiona w interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2020 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.325.2020.3.AAT.

W związku z powyższym opisem – po przeformułowaniu – zadano m.in. następujące pytanie:

Czy umowa sprzedaży Nieruchomości (tj. praw użytkowania wieczystego Gruntów wraz z prawem własności posadowionych na nich Budynków i Budowli), nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)

Zdaniem Zainteresowanych, umowa sprzedaży Nieruchomości (tj. prawa użytkowania wieczystego Gruntów wraz z prawem własności posadowionych na nich Budynków i Budowli) nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium lub wykonywanych terytorium Polski.

Jednocześnie, stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie opodatkowania Transakcji podatkiem od towarów i usług:

  1. Transakcja nie będzie stanowić dostawy przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;
  2. w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży (dostawy) Budynków/Budowli zasiedlonych oraz Budynków/Budowli ulepszanych przez złożenie zgodnego oświadczenia Sprzedającego i Kupującego na podstawce art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku do towarów i usług, że wybierają opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy tych Budynków i Budowli, ich sprzedaż (dostawa) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  3. w odniesieniu do Budynków/Budowli ulepszonych, ich dostawa nie może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług w oparciu o przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 ani 10a ww. ustawy,
  4. wartość praw użytkowania wieczystego Gruntów, na których posadowione są Budynki/Budowle będzie podlegać uwzględnieniu w podstawie opodatkowania przy dostawie Budynków/Budowli i w ten sposób „pośrednio” będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

A zatem umowa sprzedaży Nieruchomości (tj. praw użytkowania wieczystego Gruntów wraz z prawem własności posadowionych na nich Budynków i Budowli) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia w tym podatku, a w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w wydano odrębne rozstrzygnięcia – interpretacja z 17 listopada 2020 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.325.2020.3.AAT.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku – wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza zbyć na rzecz Kupującego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) zespół składników majątkowych, na który składają się prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2020 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.325.2020.3.AAT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, iż:

  • planowana Transakcja nie będzie sprzedażą przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Nie dojdzie więc do zastosowania wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Zatem transakcja sprzedaży będzie stanowiła czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług;
  • w sytuacji gdy, w odniesieniu do Budynków i Budowli zasiedlonych oraz Budynków i Budowli ulepszanych Sprzedający i Kupujący zrezygnują ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy podatku od towarów i usług przez złożenie zgodnego oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy i art. 43 ust. 11 ww. ustawy, dostawa zasiedlonych, ulepszonych oraz ulepszanych Budynków i Budowli, wraz z prawem wieczystym użytkowania gruntów na których są one posadowione będzie podlegała opodatkowaniu według właściwej stawki podatku.

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia w części, w której takie zwolnienie będzie przysługiwało), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj