Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.296.2020.2.BD
z 20 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 18 września 2020 r. (data wpływu – 23 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości niezabudowanej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości niezabudowanej.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    • P. Sp. z o.o. (Spółka, Kupujący);
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    • Panią J. I. (Sprzedająca, Zbywca),
    • Pana A. P. (Sprzedający, Zbywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Spółka”, „Kupujący”), zamierza zakupić nieruchomość gruntową, składającą się z działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi: (…), (…) i (…), o łącznym obszarze 2,4177 ha, położoną w miejscowości P., (dalej: „Nieruchomość”). Dla Nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta przez Sąd Rejonowy, III Wydział Ksiąg Wieczystych, o numerze Kw Nr (…).

Właścicielami Nieruchomości są Zainteresowani niebędący stroną postępowania: Pani J. I. w udziale wynoszącym 3/5 części (dalej: „Sprzedająca”) oraz Pan A. P. w udziale wynoszącym 2/5 części (dalej: „Sprzedający”). Sprzedająca i Sprzedający w dalszej części wniosku będą łącznie zwani: „Zbywcy”.

Prawo własności Nieruchomości zostanie zbyte na rzecz Kupującego na mocy umowy sprzedaży zawartej przez Kupującego ze Zbywcami, w której Zbywcy sprzedadzą Kupującemu przysługujące im udziały w prawie własności Nieruchomości.

W dniu 10 czerwca 2019 r. Zbywcy zawarli ze spółką P. E. sp. z o.o. („P. E. dalej: PE”); przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości („Umowa Przedwstępna”). W Umowie Przedwstępnej Zbywcy wyrazili zgodę na przeniesienie przez PE wszelkich praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej na inną spółkę z siedzibą w Polsce. Dlatego też, przed zakupem Nieruchomości przez Kupującego, PE przeniesie na Kupującego prawa i obowiązki wynikające z Umowy Przedwstępnej. Umożliwi to Kupującemu zakup Nieruchomości od Zbywców.

Zgodnie z okazanym przy zawarciu Umowy Przedwstępnej wypisem z rejestru gruntów: (i) działka nr (…) ma obszar 2,2500 ha, zawiera użytki stanowiące pastwiska oraz grunty pod rowami i jest niezabudowana; (ii) działka nr (…) ma obszar 0,0690 ha, zawiera użytki stanowiące w całości grunty orne i jest niezabudowana; (iii) działka nr (…) ma obszar 0,0987 ha, zawiera użytki stanowiące w całości grunty orne i jest niezabudowana.

Nieruchomość podlega ustaleniom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie ze wskazanym planem miejscowym:

  1. działka nr (…) przeznaczona jest na: (i) funkcję oznaczoną symbolem „015.KDD” – tereny dróg publicznych – drogi dojazdowe; (ii) funkcję oznaczoną symbolem „A.23.P/U” – tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów i tereny zabudowy usługowej oraz (iii) funkcję oznaczoną symbolem „A.22.P/U” – tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów i tereny zabudowy usługowej,
  2. działka nr (…) przeznaczona jest na: (i) funkcję oznaczoną symbolem „002.KDZ” – tereny dróg publicznych – drogi zbiorcze; (ii) funkcję oznaczoną symbolem „033.KDW” – tereny dróg wewnętrznych oraz (iii) funkcję oznaczoną symbolem „A.24.P/U” – tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów i tereny zabudowy usługowej,
  3. działka nr (…) przeznaczona jest na funkcję oznaczoną symbolem „A.24.P/U” – tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów i tereny zabudowy usługowej.

Żadna z wyżej wskazanych działek nie jest zabudowana. Nie znajdują się na nich naniesienia w postaci budynków, budowli lub urządzeń budowlanych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

Sprzedająca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadzi działalności gospodarczej. Sprzedająca wynajmuje mieszkanie otrzymane w spadku po rodzicach oraz część będącego jej własnością domu jednorodzinnego, w którym mieszka na stałe. Wynajem powyższy wykonywany jest przez Sprzedającą, jako osobę prywatną. Jest to wynajem okazjonalny, długoterminowy na cele mieszkaniowe.

Sprzedająca nabyła udział we współwłasności Nieruchomości na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej oraz umowy o podział majątku, które zostały zawarte 27 września 2006 r. Udział w Nieruchomości został wcześniej zakupiony przez Sprzedającą i jej małżonka od osób fizycznych w dniu 24 listopada 2004 r. Przy transakcji nie wystąpił naliczony podatek od towarów i usług.

Sprzedająca planuje zarejestrować się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług przed sprzedażą Kupującemu udziału w prawie własności Nieruchomości.

Sprzedający nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej. Sprzedający jest wspólnikiem spółki jawnej – U. Spółka Jawna J. I. A. P..

Sprzedający nabył udział we współwłasności Nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży zawartej 24 listopada 2004 r. Udział w Nieruchomości został zakupiony od osób fizycznych. Przy transakcji nie wystąpił naliczony podatek od towarów i usług.

Sprzedający planuje zarejestrować się jako czynny podatnik przed sprzedażą Kupującemu udziału w prawie własności Nieruchomości.

W dniu 1 czerwca 2015 r. Zbywcy zawarli z osobą fizyczną umowę odpłatnej dzierżawy działki nr (…) wchodzącej w skład Nieruchomości. Zbywcy wydzierżawili grunt wyłącznie na cele prowadzenia na gruncie upraw rolnych. Umowa ta została rozwiązana 1 sierpnia 2020 r.

Kupujący jest zarejestrowany jako czynny podatnik od towarów i usług. Kupujący zamierza przeprowadzić na zakupionej Nieruchomości inwestycję, polegającą na wybudowaniu budynku (lub budynków) magazynowo-logistyczno-produkcyjnego.

W zawartej Umowie Przedwstępnej Zbywcy wyrazili zgodę i zezwolili PE (tj. nabywcy, zgodnie z zawartą Umową Przedwstępną) na dysponowanie Nieruchomością dla celów budowlanych w rozumieniu Prawa budowlanego, to jest dla składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do prowadzenia na niej – na koszt nabywcy – badań i odwiertów, niezbędnych do potwierdzenia, iż Nieruchomość wolna jest od zanieczyszczeń, a warunki gruntowe umożliwiają realizację zamierzonej inwestycji na Nieruchomości. Umowa Przedwstępna uprawnia PE do cesji powyższych uprawnień na dowolną osobę trzecią.

W Umowie Przedwstępnej Zbywcy udzielili również pełnomocnictw na rzecz nabywcy oraz określonych przedstawicieli nabywcy (z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw) do:

  1. przeglądania akt księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości, składania wniosków o sporządzenie kserokopii i fotokopii oraz ich odbioru, przeglądania i sporządzania kopii dokumentów stanowiących podstawę zamieszczania wzmianek w księdze wieczystej,
  2. uzyskiwania od właściwych organów administracji rządowej i samorządowej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów, wyrysów dotyczących stanu faktycznego i prawnego Nieruchomości, koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Nieruchomości,
  3. uzyskiwania wypisów z ewidencji gruntów i budynków oraz wyrysów z map ewidencyjnych, dotyczących Nieruchomości, w tym uzyskiwania archiwalnych materiałów geodezyjnych,
  4. uzyskania, wyłącznie w celu zawarcia umowy sprzedaży, we właściwych dla Zbywców oraz ze względu na miejsce położenia Nieruchomości: urzędzie gminy, urzędach skarbowych, oddziale ZUS lub KRUS oraz PFRON zaświadczeń potwierdzających, że Zbywcy nie zalegają z podatkami i innymi świadczeniami publicznoprawnymi lub składkami, lub też, że nie figurują w rejestrze lub zaświadczeń o wysokości zaległości,
  5. uzyskania zaświadczenia w przedmiocie objęcia Nieruchomości uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej,
  6. wystąpienia w imieniu Zbywców do właściwych podmiotów, celem uzyskania technicznych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury technicznej, umożliwiającej odprowadzenie wód opadowych oraz włączenia do układu drogowego, w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru, a nadto zawarcia w imieniu Zbywców umów przyłączenia do sieci oraz umów określających warunki włączenia do układu drogowego,
  7. wystąpienia w imieniu Zbywców do właściwych organów w celu uzyskania – na koszt nabywcy – decyzji zezwalającej na wycinkę drzew i krzewów znajdujących się na Nieruchomości oraz decyzji o wykonaniu nasadzeń zastępczych,
  8. wystąpienia w imieniu Zbywców do właściwych organów w celu uzyskania decyzji o wyłączeniu Nieruchomości z produkcji rolniczej, zmiany klasyfikacji gruntów we właściwych rejestrach oraz uzyskania decyzji dotyczącej gospodarowania masami ziemi podlegającymi ochronie,
  9. złożenia oświadczenia woli w imieniu właściciela Nieruchomości o braku sprzeciwu wobec wydanych decyzji związanych z realizacją inwestycji na Nieruchomości,

przy czym wszystkie koszty oraz opłaty związane z warunkami technicznymi, decyzjami i dokumentami wskazanymi w powyższych punktach, będą obciążały nabywcę.

Zbywcy zobowiązali się w Umowie Przedwstępnej także do udzielenia wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, które mogą być konieczne w odniesieniu do przygotowania planowanej przez nabywcę inwestycji, w szczególności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń i uzgodnień.

W zawartej Umowie Przedwstępnej strony zawarły również szereg warunków, od których uzależnione jest zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży Nieruchomości. Warunki te obejmują, między innymi, uzyskanie stosownych zaświadczeń podatkowych potwierdzających brak zaległości podatkowych oraz z tytułu składek ZUS po stronie Zbywców, satysfakcjonujący wynik badania prawnego Nieruchomości przez nabywcę, uzyskanie warunków gruntowo-środowiskowych dla Nieruchomości potwierdzających możliwość realizacji inwestycji, potwierdzenie warunków technicznych dotyczących zaopatrzenia Nieruchomości w media, potwierdzenie dostępu Nieruchomości do drogi publicznej, uzyskanie przez nabywcę decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenie na budowę.

W dniu 27 sierpnia 2020 r. Zbywcy zawarli umowę dzierżawy Nieruchomości ze spółką PE (nabywca, zgodnie z Umową Przedwstępną) oraz ze spółką P. sp. z o.o., która, zgodnie z założeniami, będzie zaangażowana w proces inwestycyjny. Umowa ta została zawarta na czas oznaczony od dnia jej zawarcia do dnia 31 stycznia 2021 r. Umowa ta została zawarta w celu przygotowania i realizacji wskazanej wyżej inwestycji związanej z budową budynku/ów magazynowo-logistyczno-produkcyjnego. Zgodnie z tą umową, Dzierżawcy mają prawo korzystać z Nieruchomości w celu przygotowania i realizacji inwestycji i w tym zakresie mają pełne prawo do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, w tym w szczególności do uzyskiwania wszelkich pozwoleń i uzgodnień, w tym uzgodnienia warunków przyłączenia i dostawy mediów z gestorami sieci, wjazdów i zjazdów na drogi publiczne oraz pozwolenia na budowę, wraz z prawem do pobierania pożytków w zakresie wymaganym dla realizacji praw określonych w umowie dzierżawy.

Jak wyżej wskazano, Nieruchomość zostanie zakupiona przez Kupującego po scedowaniu na Kupującego przez PE praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej. Zamierzeniem Kupującego jest komercyjny wynajem powierzchni użytkowej w budynku/ budynkach wybudowanych na Nieruchomości, ewentualnie sprzedaż Nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy przy sprzedaży udziałów w Nieruchomości Zbywcy (tj. zarówno Sprzedająca, jak i Sprzedający) będą działać jako podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i czy w związku z tym sprzedaż przez Zbywców udziałów w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy, w przypadku gdy stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe i sprzedaż udziałów w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Zainteresowany będący stroną postępowania będzie miał prawo do odliczenia kwoty podatku od towarów i usług naliczonego w związku z zakupem udziałów w Nieruchomości oraz do zwrotu nadwyżki kwoty podatku od towarów i usług naliczonego wykazanego w związku z zakupem udziałów w Nieruchomości nad podatkiem należnym wykazanym w danym okresie rozliczeniowym?
  3. Czy, w przypadku gdy stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, Zainteresowany będący stroną postępowania zobowiązany będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów w Nieruchomości?

Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku gdy stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za prawidłowe, tj. gdy przy sprzedaży udziałów w Nieruchomości Zbywcy (tj. zarówno Sprzedająca, jak i Sprzedający) będą działać jako podatnicy podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a sprzedaż przez Zbywców udziałów w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to wówczas Zainteresowany będący stroną postępowania nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Niemniej jednak, jak wynika z art. 2 pkt 4 lit a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają tej daninie czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość i w takim przypadku nabywca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze, iż, zgodnie ze stanowiskiem Zainteresowanych w ramach pytania nr 1, sprzedaż Nieruchomości będzie dokonana przez podatników podatku od towarów i usług, przez co będzie ona opodatkowana tym podatkiem, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży Nieruchomości.

Zgodnie z zakresem niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację z 18 listopada 2020 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.563.2020.2.EW.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania, zamierza zakupić nieruchomość gruntową, składającą się z działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi: (…), (…) i (…), o łącznym obszarze 2,4177 ha („Nieruchomość”). Właścicielami nieruchomości są Zainteresowani niebędący stroną postępowania, którzy posiadają w niej udziały wynoszące 3/5 części przypadającej na rzecz Sprzedającej oraz 2/5 części przypadającej na rzecz Sprzedającego.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży prawa własności nieruchomości (udziałów w niej) podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2020 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.563.2020.2.EW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w niej m.in., że:

  • planowana przez Sprzedającego i Sprzedającą transakcja zbycia udziałów w przedmiotowej Nieruchomości (działkach niezabudowanych nr (…), (…) i (…)), z tytułu której Sprzedający i Sprzedająca będą podatnikami podatku od towarów i usług, będzie dostawą dokonywaną w ramach działalności gospodarczej zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji transakcja sprzedaży ww. udziałów w Nieruchomości – na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ww. ustawy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • sprzedaż udziałów we współwłasności Nieruchomości niezabudowanej, jako terenu budowlanego nie będzie korzystała ze zwolnieni wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki.

A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana transakcja sprzedaży udziałów we współwłasności Nieruchomości niezabudowanej będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów w przedmiotowej Nieruchomości.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa o

raz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj