Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-819/11-4/PS
z 28 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-819/11-4/PS
Data
2011.11.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
prawa autorskie
systemy
wartości niematerialne i prawne
wpis


Istota interpretacji
Prawo do amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych w z związku z nabyciem ich przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa.



Wniosek ORD-IN 725 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2011r. (data wpływu 23.08.2011r.) uzupełnionego pismem z dnia 21.11.2011 r. (data wpływu 22.11.2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 09.11.2011 r. Nr IPPB5/423-819/11-2/PS (data nadania 09.11.2011 r., data doręczenia 15.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych w z związku z nabyciem ich przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 23.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych w z związku z nabyciem ich przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego, której siedziba oraz rzeczywisty ośrodek zarządzania znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do Spółki ma zostać wniesione w formie aportu przez jej udziałowca - Grupa X Sp. z o.o. dalej: Spółka G. lub Grupa X) przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16, Poz. 93 ze zm., dalej: kodeks cywilny).

Wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego jest elementem procesu reorganizacji Grupy X. Spółka G. planuje uzyskać status spółki publicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. (dalej: GPW). W związku z powyższymi planami, w najbliższym czasie Spółka G. dokona przekształcenia swojej formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną (w chwili składania niniejszego wniosku zostały już podjęte działania mające na celu przekształcenie Grupy X w spółkę akcyjną). Jednocześnie Spółka G. planuje reorganizację działalności operacyjnej polegającą na stworzeniu struktury holdingowej, w której to strukturze spółka notowana na GPW (Grupa X) pełnić będzie rolę spółki holdingowej.

Nowa struktura holdingowa pozwoli Grupie X na oddzielenie zarządzania strategicznego oraz relacji z inwestorami giełdowymi od dotychczasowej działalności podstawowej (gospodarczego wykorzystywania serwisów internetowych, w tym portalu), będzie również skutkować centralizacją i zwiększeniem efektywności działalności zarządczej. W 2009 roku Zarząd Grupy X podjął decyzję o koncentracji na działalności mediowej w Polsce i zapoczątkował działania porządkujące aktywa Grupy X. W 2011 roku realizowany jest plan skoncentrowanego rozwoju organicznego. Obecnie holding przygotowywany jest do planowanych w 2012 roku akwizycji. Docelowa struktura zakłada brak działalności operacyjnej w spółce holdingowej - Grupa X S.A., która w pierwszym kwartale 2012 roku ma stać się spółką notowaną na GPW. Działalność operacyjna z uwagi na zróżnicowany poziom ryzyka realizacji poszczególnych projektów będzie realizowana w spółkach córkach Grupy X, w tym w Spółce.

W skład przedsiębiorstwa Grupy X, będącego przedmiotem aportu, wchodzą między innymi systemy informatyczne, będące utworami w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity w Dz. U. z 2006 roku, Nr 90, poz. 631 z późn. zm., dalej: ustawa o prawie autorskim) (dalej zwane łącznie: Systemami Informatycznymi). W stosunku do Systemów Informatycznych uprawnioną w zakresie majątkowych praw autorskich jest Grupa X. Do Systemów Informatycznych używanych wewnętrznie w Grupie X należą m.in.: e-raporty (do raportowania czasu pracy), e-zam (system do obsługi zamówień), adserver (do zliczania kampanii), antycham (do moderacji), system do zarządzania kontent unitami, itd. W większości przypadków Systemy Informatyczne powstały w toku działalności Grupy X i nie były wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Grupa X nabywała jedynie prawa majątkowe do podstawowych fragmentów systemów (moduły, funkcjonalności itp.), z których powstały Systemy Informatyczne. Następnie, w kolejnych miesiącach i latach użytkowania Systemów Informatycznych programiści współpracujący z Grupą X wprowadzali do nich zmiany w postaci nowych funkcjonalności (nieistniejących pierwotnie) albo zmiany już istniejących funkcjonalności (np. w celu usprawnienia działania systemu lub jego przyspieszenia bądź unowocześnienia) (dalej zwane łącznie: Nowymi Funkcjonalnościami). Jako przykładowe Nowe Funkcjonalności w zakresie Systemów Informatycznych, Grupa X może wymienić:

  • dodanie nowych opcji;
  • dodanie nowych funkcji;
  • zaprogramowanie połączeń pomiędzy Systemami Informatycznymi;
  • stworzenie dodatkowego / nowego mechanizmu;
  • refaktoryzacja (przebudowa) danego mechanizmu;
  • stworzenie (napisanie) dodatkowego / nowego modułu do danego systemu;
  • stworzenie (napisanie) dodatkowego / nowego skryptu do danego systemu.

W każdym kolejnym miesiącu wprowadzane zmiany są sygnowane inicjałami programisty, który opracował Nową Funkcjonalność oraz miesiącem i rokiem jej wytworzenia. Nowe Funkcjonalności nie zastępują w całości istniejącego Systemu Informatycznego (kodu źródłowego) stanowią jego „ulepszenie” - odpowiednio zmianę lub dopełnienie. Periodycznie następują gruntowane refaktoryzacje (przebudowy) Systemów Informatycznych - wykonywane są one etapowo (co oznacza, że przepisywane są pewne moduły albo funkcjonalności a nie ma zmiany całego oprogramowania / Systemu Informatycznego na nowy system).

Nowe Funkcjonalności Systemów Informatycznych stanowią odrębne utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Programiści rozliczani są z wykonanych utworów (dzieł) miesięcznie, czyli są one przenoszone na Grupę X w miesięcznym okresie rozliczeniowym (w niektórych przypadkach okres rozliczeniowy wynosi pół miesiąca).

Co do zasady, większość Nowych Funkcjonalności wprowadzanych przez współpracujących z Grupą X programistów i nabywanych od nich przez Grupę X wchodzi w skład bądź serwisów internetowych bądź Systemów informatycznych. Jak wspomniano same Systemy informatyczne powstały w toku działalności Grupy X nie były wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast w zakresie wydatków na zakup Nowych Funkcjonalności kryterium decydującym o wprowadzeniu do ewidencji była ich wartość jednostkowa - do ewidencji były wprowadzane Nowe Funkcjonalności o wartości jednostkowej powyżej 3.500 zł (z tego względu część była, a część nie była wprowadzona do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, mimo że w momencie ich nabycia przez Grupę X stanowiły one odrębne utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim). W wyniku dołączenia Nowych Funkcjonalności w toku działalności Spółki powstały całkowicie nowe systemy informatyczne stanowiące utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim (dalej zwane łącznie: Nowymi Systemami Informatycznymi) różniące się od pierwotnie istniejących.

W chwili wniesienia aportu Nowe Systemy Informatyczne są gospodarczo eksploatowane przez Grupę X jako całość. Wnioskodawca, przejmując przedsiębiorstwo Grupy X, również planuje wykorzystać dla swojej działalności Nowe Systemy Informatyczne jako całość.

Rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy. Pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 roku i skończy się 30 listopada 2011 roku w związku z czym w oparciu o przepisy przejściowe. W pierwszym roku prowadzenia działalności, Spółka stosuje przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.

W piśmie z dnia 21.11.2011 r. (data wpływu 22.11.2011 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 09.11.2011 r. Nr IPPB5/423-819/11-2/PS (data nadania 09.11.2011 r., data doręczenia 15.11.2011 r.) Spółka wskazała, że:

  1. w skład przedsiębiorstwa Grupy X, będącego przedmiotem aportu, wchodzą między innymi systemy informatyczne, będące utworami w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej zwane łącznie: Systemami Informatycznymi). W stosunku do Systemów Informatycznych uprawnioną w zakresie majątkowych praw autorskich jest Grupa X. Do Systemów Informatycznych używanych wewnętrznie w Grupie X należą m.in.: e-raporty (do raportowania czasu pracy), e-zam (system do obsługi zamówień), adserver (do zliczania kampanii), antycham (do moderacji), system do zarządzania kontent unitami, itd.

W większości przypadków Systemy Informatyczne powstały w toku działalności Grupy X i nie były wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Grupa X nabywała jedynie prawa majątkowe do podstawowych fragmentów systemów (moduły, funkcjonalności itp.), z których powstały Systemy Informatyczne. W kolejnych miesiącach i latach użytkowania Systemów Informatycznych programiści współpracujący z Grupą X wprowadzali do nich zmiany w postaci nowych funkcjonalności (nieistniejących pierwotnie) albo zmiany już istniejących funkcjonalności (np. w celu usprawnienia działania systemu lub jego przyspieszenia bądź unowocześnienia) (dalej zwane łącznie: Nowymi Funkcjonalnościami).

W wyniku dołączenia Nowych Funkcjonalności do Systemów Informatycznych w toku działalności Spółki powstały całkowicie nowe systemy informatyczne stanowiące utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim (dalej zwane łącznie: Nowymi Systemami Informatycznymi) różniące się od pierwotnie istniejących.

  1. planowana transakcja będzie polegała na podjęciu przez Zgromadzenie Wspólników Spółki stosownej uchwały o podniesieniu kapitału zakładowego Spółki, na pokrycie którego Grupa X wniesie aport w postaci swojego przedsiębiorstwa. JednocześniE Grupa X oraz Spółka podpiszą oddzielną umowę dotyczącą przeniesienia własności przedmiotu aportu (a więc przedsiębiorstwa Grupy X) na Spółkę.

W konsekwencji, poprzez umowę regulującą przeniesienie na Spółkę własności przedmiotu aportu (a więc przedsiębiorstwa Grupy X, zawierającego m.in. Nowe Systemy Informatyczne) nastąpi przeniesienie na Spółkę (w formie umowy) autorskich praw majątkowych do Nowych Systemów Informatycznych, którymi dysponuje Grupa X.

  1. Nowe Systemy informatyczne stanowią utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim o złożonej strukturze. W związku z tym, skład poszczególnych Nowych Systemów Informatycznych może się różnić i będzie ustalany każdorazowo w odniesieniu do danego Nowego Systemu Informatycznego.

Wnioskodawca występuje po stronie otrzymującego aport w postaci przedsiębiorstwa Grupy X (a więc zasadniczo wszystkich składników majątkowych wykorzystywanych przez Grupę X w prowadzonej działalności gospodarczej). Spółka nie dokonywała u wnoszącego aport inwentaryzacji składników majątkowych wchodzących w skład nabywanego przedsiębiorstwa. Na obecnym etapie przygotowań do dokonania aportu, Spółce jest wiadome, że w skład aportu wejdzie znacząca ilość Nowych Systemów Informatycznych, które mogą się różnić pod względem tworzących je elementów. Spółka nie jest jednak w stanie w sposób precyzyjny wymienić składników poszczególnych Nowych Systemów Informatycznych. Dlatego też we Wniosku Spółka wskazała katalog elementów, tj. Nowych Funkcjonalności, które mogą wchodzić w skład Nowego Systemu Informatycznego.

Spółka pragnie podkreślić, że wskazane przez nią we Wniosku Nowe Funkcjonalności, które mogą wchodzić w skład Nowego Systemu Informatycznego mają charakter przykładowy. Na prośbę Organu Spółka pragnie się odnieść do każdej z Nowych Funkcjonalności, które mogą wchodzić w skład Nowego Systemu Informatycznego, wymienionych we Wniosku:

  • dodanie nowych opcji,
  • dodanie nowych funkcji,
  • zaprogramowanie połączeń pomiędzy Systemami Informatycznymi,
  • stworzenie dodatkowego / nowego mechanizmu,
  • refaktoryzacja (przebudowa) danego mechanizmu,
  • stworzenie (napisanie) dodatkowego / nowego modułu do danego systemu,
  • stworzenie (napisanie) dodatkowego / nowego skryptu do danego systemu,

- według wiedzy Spółki, w zakresie wydatków na zakup Nowych Funkcjonalności kryterium decydującym o wprowadzeniu do ewidencji była ich wartość jednostkowa do ewidencji były wprowadzane Nowe Funkcjonalności o wartości jednostkowej powyżej 3.500 zł. Z tego względu część ze wskazanych powyżej Nowych Funkcjonalności była, a część nie była wprowadzona do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, mimo że w momencie ich nabycia przez Grupę X stanowiły one odrębne utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Na obecnym etapie przygotowań do dokonania aportu, Spółka nie dokonywała u wnoszącego aport inwentaryzacji w tym zakresie.

  1. niektóre z Nowych Funkcjonalności, które mogą wchodzić w skład Nowego Systemu Informatycznego, były ujawnione w ewidencji spółki wnoszącej aport (Grupy X) jako majątkowe prawa autorskie. W konsekwencji okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla tych składników ustalany był na zasadach ogólnych, tzn. zgodnie z art. 16m ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynosił on dwadzieścia cztery miesiące. Z uwagi na przyjęty okres amortyzacji stawka amortyzacyjna wynosiła 50%.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż istnieje szereg wariacji ujęcia wskazanych powyżej Nowych Funkcjonalności, które po połączeniu z Systemami Informatycznymi mogą tworzyć Nowy System informatyczny, nie jest możliwe wyszczególnienie wszystkich przypadków bez dogłębnej analizy składu aportu, która to analiza zostanie dokonana dopiero na dalszym etapie przygotowań do wniesienia wkładu.

Z tej właśnie przyczyny, Spółka, jako podmiot mający otrzymać w przyszłości aport, wskazała we Wniosku przykładowe, wyliczenie Nowych Funkcjonalności tworzących Nowy System Informatyczny. Zdaniem Spółki, takie przedstawienie przyszłego stanu faktycznego jest wystarczające dla potrzeb udzielenia odpowiedzi na zadane przez nią pytanie.

W tej sytuacji wyszczególnienie konkretnych Nowych Funkcjonalności, które wchodzą w skład poszczególnych Nowych Systemów Informatycznych wraz ze wskazaniem, czy były one ujawnione w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport, czy też nie, a jeśli tak, to przy zastosowaniu jakich okresów i jakich stawek były amortyzowane, nie powinno mieć żadnego znaczenia przy udzieleniu odpowiedzi na zadane przez Spółkę we Wniosku pytania. Spółka we Wniosku zwróciła się bowiem o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska odnośnie do generalnej zasady ujmowania w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych takiego rodzaju wartości niematerialnej i prawnej, jaką jest majątkowe prawo autorskie do Nowego Systemu Informatycznego- a więc składającego się z wielu elementów utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim.

Z uwagi na fakt, że Spółka zamierza ująć w swojej ewidencji prawo majątkowe do Nowego Systemu Informatycznego jako jedną pozycję - osobną i samodzielną wartość niematerialną i prawną, nie powinna mieć znaczenia kwestia, w jaki sposób poszczególne Nowe Funkcjonalności wchodzące w skład Nowego Systemu Informatycznego były ujmowane w ewidencji podmiotu wnoszącego aport.

W związku z powyższym:

  1. Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska, zgodnie z którym, na gruncie opisanego stanu faktycznego, każdy Nowy System Informatyczny nabyty przez Spółkę w ramach otrzymanego aportem przedsiębiorstwa, będący samodzielnym utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, stanowi autorskie prawo majątkowe określone w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP. W konsekwencji, każdy Nowy System Informatyczny będzie podlegał wpisowi do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki jako jedna wartość niematerialna i prawna.
  2. Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska, zgodnie z którym korzystając z Nowych Systemów Informatycznych jako całości Spółka nie jest zobowiązana do odrębnego ujmowania dla celów podatkowych elementów wchodzących w skład Nowych Systemów Informatycznych (w szczególności Systemów informatycznych).

Zdaniem Wnioskodawcy

Stanowisko ad 1:

Spółka stoi na stanowisku, że każdy poszczególny Nowy System Informatyczny, stanowiący autorskie prawo majątkowe, nabyty przez Spółkę w ramach otrzymanego aportem przedsiębiorstwa, będzie podlegał wpisowi do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki jako odrębna, samodzielna wartość niematerialna i prawna.

Uzasadnienie stanowiska ad 1:

1.

Spółka pragnie dokonać prawidłowej klasyfikacji na gruncie ustawy o PDOP otrzymanych w drodze aportu Nowych Systemów Informatycznych.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) przewiduje zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, które mogą podlegać amortyzacji. W konsekwencji, aby prawidłowo rozpoznać Nowe Systemy Informatyczne da celów podatkowych i amortyzować je jako wartość niematerialną i prawną należy je w pierwszej kolejności zakwalifikować do jednej z kategorii wymienionych w art. 16b ustawy o PDOP oraz stwierdzić spełnienie przesłanek zawartych w tym przepisie.

Stosownie do art. 16b ust. 1 ustawy o PDOP, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  • licencje,
  • prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  • wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Art. 16b ustawy o PDOP wymaga, aby dany składnik majątkowy podlegający amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna spełniał następujące warunki:

  1. był nabyty przez podatnika,
  2. nadawał się do gospodarczego wykorzystania,
  3. przewidywany okres jego ekonomicznej użyteczności wynosił co najmniej rok,
  4. był przeznaczony do używania na potrzeby podatnika.

Wszystkie wymienione powyżej warunki zaliczenia przez Spółkę Nowych Systemów Informatycznych do odrębnych wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zostaną spełnione z uwagi na to, iż:

  • Nowe Systemy Informatyczne zostaną przez Spółkę nabyte w drodze aportu wniesionego do niej przez jej wspólnika - Grupę X - w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym;
  • Spółka będzie kontynuowała dotychczasową działalność Grupy X w zakresie gospodarczego wykorzystywania Nowych Systemów Informatycznych, w związku z czym uznać należy, że Nowe Systemy Informatyczne nadają się do gospodarczego wykorzystania i przeznaczone będą do używania na potrzeby podatnika;
  • przewidywany okres ekonomicznej użyteczności Nowych Systemów Informatycznych będzie wynosił więcej niż rok.

2.

Odnośnie zakwalifikowania Nowych Systemów Informatycznych do jednej z kategorii wymienionych w art. 16b ustawy o PDOP, należy wskazać, że na gruncie doktryny prawa cywilnego przyjmuje się, iż System Informatyczny (a więc również Nowe Systemy Informatyczne powstałe wskutek wprowadzenia Nowych Funkcjonalności) jest przedmiotem ochrony prawa autorskiego (jako utwór), w konsekwencji powinien on zostać zakwalifikowany jako autorskie prawo majątkowe, o którym mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP.

Ustawa o PDOP nie wskazuje wprost, jak należy definiować autorskie prawa majątkowe, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4. Jednakże, jak wskazuje doktryna, w tym zakresie należy się odwołać do ustawy regulującej to zagadnienie, a więc ustawy o prawie autorskim (m.in. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT Podatki i Rachunkowość, Komentarz, Warszawa 2010, s. 578).

3.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W ustępie drugim art. 1 ustawy o prawie autorskim ustawodawca przytacza przykładowy katalog utworów będących przedmiotem prawa autorskiego (np. utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), utwory plastyczne, fotograficzne, lutnicze itd.). Katalog utworów wskazany w art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim ma charakter przykładowy i zaliczają się do niego również wszystkie inne przejawy działalności twórczej, w tym m.in. systemy informatyczne i ich modyfikacje.

Systemy informatyczne, podobnie jak serwisy internetowe, można kwalifikować jako utwory o charakterze złożonym, tj. łączące w sobie elementy należące do różnych dziedzin (m.in. programy komputerowe, bazy danych, elementy graficzne), sprowadzone do jednorodnego zapisu cyfrowego.

Twórczość przy utworach o charakterze złożonym przejawia się nie tyle w dobieraniu składników, co w całości dzieła oraz w płaszczyźnie interakcji zachodzącej pomiędzy elementami składowymi całego utworu, jakim jest system informatyczny. Powołane cechy dzieła złożonego powodują, że jest ono oceniane jako całość (i tak też odbierane zarówno przez użytkowników tego utworu), jak i przez rynek, na którym transakcje sprzedaży dotyczące systemu informatycznego dotyczą systemu informatycznego jako całości wszystkich jego elementów, a nie jako zbiór wyróżnialnych składników tworzących utwór, jakim jest np. opcja dodawania nowych opcji.

Jak już było podnoszone wstanie faktycznym, przy wytwarzaniu systemów Grupa X nabywała wyłącznie poszczególne funkcjonalności, jej kosztem więc były poszczególne Nowe Funkcjonalności, do których odrębnie były przenoszone prawa autorskie i one to stanowiły ewentualną wartość niematerialną i prawną. Natomiast w momencie wniesienia aportu następuje zbycie systemu wg stanu na dzień wniesienia, czyli Nowego Systemu Informatycznego stanowiącego system mający konkretny zbiór funkcjonalności i cech. W tej sytuacji następuje więc nabycie konkretnej całości w postaci Nowego Systemu Informatycznego, a nie poszczególnych modułów.

4.

O poprawności ujęcia Nowych Systemów Informatycznych jako jednej / spójnej całości świadczy również fakt, iż z perspektywy Spółki Nowe Systemy Informatyczne stanowić będą ekonomiczną całość, grupującą wchodzące w ich skład elementy. To wykorzystywanie/użytkowanie Nowych Systemów Informatycznych, a nie ich poszczególnych elementów, będzie dla Spółki bezpośrednim źródłem przychodów. Dlatego też, z punktu widzenia art. 16b ustawy o PDOP, każdy Nowy System Informatyczny powinien zostać ujawniony w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych jako odrębna / samodzielna pozycja, tzn. autorskie prawo majątkowe określone w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy PDOP.

Spółka pragnie przy tym podkreślić, że możliwość ujęcia w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, składającego się z wielu elementów, znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych organów podatków, zwłaszcza w odniesieniu do baz danych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 sierpnia 2008 r., znak ILPBI/415-332/08-4/AG oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 maja 2009 r., znak IPB3/423-142c/09/DK.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że biorąc pod uwagę spełnienie przesłanek z art. 16b ustawy o PDOP, Spółka powinna wprowadzić poszczególne Nowe Systemy Informatyczne do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i amortyzować każdy z nich jako odrębną samodzielną wartość niematerialną i prawną - autorskie prawo majątkowe określone w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy PDOP.

Stanowisko ad. 2:

Spółka stoi na stanowisku, że w przedstawionym stanie faktycznym nie jest zobowiązana do odrębnego ujmowania dla celów podatkowych elementów wchodzących w skład Nowych Systemów Informatycznych.

Uzasadnienie stanowiska ad. 2:

Mając na uwadze argumentację przedstawioną w uzasadnieniu do pytania pierwszego, Spółka uważa, że skoro Nowy System Informatyczny:

  • stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i, w związku z jego nabyciem przez Spółkę, jedną wartość niematerialną i prawną w rozumieniu ustawy o PDOP
  • będzie wykorzystywany przez Spółkę wyłącznie jako całość i jako całość będzie generował przychody podatkowe Spółki to Spółka nie ma w związku z tym konieczności odrębnego wykazywania w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych elementów składowych Nowego Systemu Informatycznego (takich jak poszczególne funkcjonalności).

Odrębne ujęcie elementów Nowego Systemu Informatycznego skutkowałoby tym, iż przestałby on być zdatny do użytkowania dla Spółki zgodnie z celem, w jakim Spółka go nabyła (tj. kontynuowania działalności prowadzonej przez Grupę X). Nie jest bowiem możliwe kontynuowanie takiej samej działalności gospodarczej przez Spółkę, jaką prowadziła Grupa X, w przypadku wyodrębnienia („wyjęcia”) niektórych lub tym bardziej wszystkich Nowych Funkcjonalności. W takiej sytuacji bowiem ani Nowe Systemy informatyczne ani ich odrębne elementy (Systemy Informatyczne oraz Nowe Funkcjonalności) nie byłyby w pełni zdatne do gospodarczego wykorzystania przez Spółkę zgodnie z zamierzonym przez Spółkę celem. Pozbawienie Nowych Systemów Informatycznych poszczególnych Nowych Funkcjonalności mogłoby doprowadzić do tego, iż przestałby one funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Wynika to z faktu, że jak wskazano powyżej w uzasadnieniu stanowiska do pytania 1, w przypadku utworów złożonych takich jak system informatyczny - dla użytkownika istotny jest nie tyle dobór elementów składowych utworu, co interakcja zachodząca pomiędzy nimi.

Z punktu widzenia Spółki Nowe Systemy Informatyczne będą nabyte jako gospodarcza, ekonomiczna i prawna całość nadająca się do gospodarczego wykorzystywania (niezależnie od tego, że Spółka G., wnosząca je aportem, wytworzyła je z różnych elementów - w tym również takich, które stanowiły dla niej wartości niematerialne i prawne ujawnione w ewidencji. W tym zakresie nie ma wątpliwości, iż przedmiotem gospodarczego wykorzystania dla Spółki będą Nowe Systemy informatyczne - jako całość, a nie poszczególne ich elementy, które jedynie łącznie, dzięki odpowiedniemu ich zgrupowaniu, dają możliwość prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, z perspektywy Spółki, Nowe Systemy Informatyczne muszą zostać ujęte w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych jako jedna wartość niematerialna i prawna uwzględniająca wszystkie składające się na nie elementy.

Oznacza to, że Spółka powinna wykazać w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych wyłącznie nabyte przez nią Nowe Systemy Informatyczne, a nie odrębnie składające się na nie elementy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj