Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.711.2020.2.RG
z 26 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2020 r. (data wpływu 22 września 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2020 r. (data wpływu 13 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego dotyczące:

  • budynku mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem tj. częścią działki nr 1 - jest nieprawidłowe,
  • budynków i budowli tj.: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora – cielętnik, obora – jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła – magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż – stajnia, wiaty – warsztat – garaże, hala magazynowa, budynek chłodni, studnia głębinowa, silosy betonowe, budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna, drogi i podjazdy do budynków, sieć oświetlenia zewnętrznego wraz z przynależnym do nich gruntem tj. częścią działki nr 1 oraz pozostałej części działki nr 1 nieprzyporządkowanej do ww. budynków i budowli - jest prawidłowe,
  • niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego nieruchomości składającej się z działki zabudowanej 1 oraz niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5, dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 listopada 2020 r. (data wpływu 13 listopada 2020 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca jest Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w … wykonującym czynności egzekucyjne przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) Wnioskodawca jest płatnikiem tego podatku od dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, towarów, w tym nieruchomości, będących własnością dłużnika.

Wnioskodawca prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko:

J ….. PESEL ….

A …. PESEL ….

z nieruchomości opisanej jako:

położenie (adres): … gm. ….

oznaczenie: nieruchomość rolna zabudowana

granice i obszar:

Nieruchomość składa się z działek gruntu 1, 2, 3, 4, 5.

powierzchnia łączna nieruchomości: wg treści księgi wieczystej 185,012 ha

wg rejestru gruntów 185,0105 ha.

oznaczenie księgi wieczystej/zbioru dokumentów: ….1.

Budowle i inne urządzenia ze wskazaniem przeznaczenia gospodarczego oraz przynależności nieruchomości i zapasy objęte zajęciem:

  • działka nr 2 o powierzchni 0,67 ha i kształcie prostokąta usytuowana jest przy drodze powiatowej i przylega do obszaru innej działki wchodzącej w skład tej samej nieruchomości, stanowi grunty orne klasy IIIb i użytkowana jest jako rola pod uprawy polowe. Wskaźnik bonitacji użytków rolnych wynosi 1,25. Grunty orne są zmeliorowane, urządzenia melioracyjne są na bieżąco konserwowane. Teren jest płaski, gleby utrzymane są w dobrej kulturze.
  • działka nr 3 w kształcie zwartego wielokąta, zbliżonym do trapezu, o powierzchni 82,38 ha, położona jest przy drodze powiatowej o asfaltowej nawierzchni, wieloużytkowa, według ewidencji stanowiąca grunty orne klas: RII w 15%, RIIIa w 53%, RIIIb w 26%, łąki IV i V klasy w 2%, oraz w pozostałym udziale grunty zadrzewione, rowy i nieużytki. Wskaźnik bonitacji z uwzględnieniem przeliczników z ustawy o podatku rolnym gleb wynosi 1,44. Grunty orne są użytkowane w większości pod uprawy polowe natomiast na powierzchni 5 ha jest 14 letni sad jabłoniowy a na powierzchni ok. 11,9 ha szkółka z podkładkami na powierzchni 6,7 ha i drzewkami jabłoni 1 i 2 letnimi na powierzchni 5,2 ha.
    Drzewa jabłoni sadu towarowego szczepione na podkładkach … i …, odmiany: (…) są prowadzone przy podporach z nawodnieniem kropelkowym. Stan nasadzeń sadu towarowego jest średni - uwzględniając dobór odmian, wiek, poziom agrotechniczny w tym urządzenie sadu i gęstość nasadzeń, nawożenie stopień pokrycia zapotrzebowania na wodę, stan zdrowotny na miarę oględzin w fazie formowania zawiązanych owoców.
    Szkółka składa się z upraw podkładek i drzewek szczepionych:
    podkładki na powierzchni 6,7 ha, ok. 140 tys. szt. siewek, 170 tys. szt. 1-rocznych i 31 tys. szt. 2-letnich; drzewka szczepione na powierzchni 5,2 ha, ok. 81 tys. szt. 1-rocznych i 61 tys. szt. 2-letnich.
  • działka nr 4 o powierzchni 0,56 ha i kształcie wydłużonego pasa drogi wewnętrznej, według ewidencji grunty orne klasy IIIa i IIIb, w części ok. 1/3 stanowi w dalszym ciągu odcinek drogi wewnętrznej śródpolnej natomiast w pozostałej części rolę użytkowaną pod jednoroczne uprawy polowe razem z działką nr ….
  • działka nr 1 o nieregularnym kształcie, o powierzchni 101,0372 ha, położona jest jedna z granic przy drodze powiatowej o asfaltowej nawierzchni. Działka jest wieloużytkowa, według ewidencji stanowi grunty orne RII w 3%, RIIIa w 81%, RIIIb w 9%, w udziale 4% użytki rolne zabudowane Br-RII i Br-RIIIa oraz w pozostałym udziale grunty zadrzewione, rowy i nieużytki. Wskaźnik bonitacji z uwzględnieniem przeliczników z ustawy o podatku rolnym gleb wynosi 1,49.
    Na działce znajduje się siedlisko gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzą stare, remontowane budynki byłego państwowego gospodarstwa rolnego oraz dwa stosunkowo nowe budynki: magazynowo-garażowy oraz przechowalni-chłodni materiału szkółkarskiego i drzewek owocowych.
    Grunty orne są użytkowane w większości pod uprawy polowe natomiast na powierzchni 15,8 ha jest sad jabłoniowy w wieku od 3 do 8 lat.
    Drzewa jabłoni sadu towarowego szczepione na podkładkach … i …, w przewadze odmiany: (…), są prowadzone przy podporach. Stan nasadzeń sadu towarowego jest średni - uwzględniając dobór odmian, wiek, poziom agrotechniczny w tym urządzenie sadu i gęstość nasadzeń, nawożenie stopień pokrycia zapotrzebowania na wodę, stan zdrowotny na miarę oględzin w fazie formowania zawiązanych owoców.

Budynki i budowle na działce nr …:

  1. Obora

Budynek wybudowany wg wykazu w 1968 roku jako murowany, ze stropami żelbetowymi, z dachem drewnianym dwuspadowym, nad poddaszem składowym, pokrytym eternitem. Budynek inwentarski o typie płytkim, ściołowym, z bocznym korytarzem paszowym. Stan techniczny konstrukcji budynku średni, funkcjonalność mniej niż średnia.

Powierzchnia zabudowy budynku - 901,5 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 897 m2

  1. Budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem

Budynek wybudowany wg wykazu w 1920 roku, remontowany w 1983 roku i gruntownie wyremontowany od zewnątrz w 2012 roku. Budynek murowany, częściowo podpiwniczony, ze stropami żelbetowymi, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym blachodachówką. Stan techniczny konstrukcji budynku średni, wykończenie w podstawowym standardzie z końca ubiegłego wieku: okna nowego systemu z PCV, posadzki gresowe, tynki zwykłe, instalacje: elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania. Elewacja budynku z obramieniami otworów i boniowanymi narożnikami budynku. W łączniku zlokalizowana jest kotłownia na paliwo stałe.

Powierzchnia zabudowy budynku 81,3 m2+50 m2 =131,3 m2

Powierzchnia użytkowa budynku 83,7 m2

  1. Obora - cielętnik

Budynek wybudowany wg wykazu w 1986 roku jako murowany, ze stropodachem żelbetowym, z dachem drewnianym dwuspadowym, nad poddaszem składowym, pokrytym papą. Budynek inwentarski o typie płytkim, ściołowym, z bocznym korytarzem paszowym. Stan techniczny budynku średni, funkcjonalność raczej niska.

Powierzchnia zabudowy budynku - 474 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 444 m2

  1. Obora - jałownik

Budynek wybudowany wg wykazu w 1951 roku jako murowany, ze stropami drewnianymi, podpartymi podciągami drewnianymi z dwoma rzędami słupów drewnianych i w części wymienionych na stalowe, z dachem drewnianym dwuspadowym, nad poddaszem składowym, pokrytym eternitem. Budynek inwentarski o typie płytkim, ściołowym, z bocznym korytarzem paszowym. Stan techniczny konstrukcji budynku slaby, funkcjonalność raczej niska.

Powierzchnia zabudowy budynku - 386,9 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 350 m2

  1. Stodoła

Budynek wybudowany wg wykazu w 1953 roku jako murowany, z dachem drewnianym dwuspadowym, o konstrukcji sochowej, pokrytym eternitem. Budynek adaptowany do funkcji magazynowej. Wrota drewniane wymienione na stalowe, podwieszane, przesuwne. Stan techniczny budynku słaby, funkcjonalność raczej niska.

Powierzchnia zabudowy budynku - 661,3 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 589 m2

  1. Budynek stacji paliw

Budynek wybudowany wg wykazu w 1986 roku jako murowany, ze stropodachem żelbetowym, pokrytym papą. Stan techniczny budynku średni, funkcjonalność raczej niska.

Powierzchnia zabudowy budynku - 21,9 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 19,1 m2

  1. Stodoła - magazyn

Budynek wybudowany wg wykazu w 1955 roku jako murowany, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym eternitem. Budynek wcześniej adaptowany do funkcji inwentarskiej - kurnik, ostatnio wykorzystywany do podstawowych funkcji garażowych. Konstrukcja słupów murowanych z wypełnieniem ścian osłonowych murem z cegły, wzmacnianych pilastrami, ze stropem drewnianym, podpartym słupami stalowymi. Wrota drewniane i stalowe poszyte blachą. Stan techniczny budynku słaby, funkcjonalność raczej niska.

Powierzchnia zabudowy budynku - 683,5 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 612 m2

  1. Magazyn zbożowy

Budynek wybudowany wg wykazu w 1915 roku jako murowany, trzykondygnacyjny, ze stropami drewnianymi, podpartymi na słupach stalowych, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym eternitem. Stan techniczny budynku słaby, funkcjonalność raczej niska. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Powierzchnia zabudowy budynku - 268,8 m2

Powierzchnia całkowita budynku - 806,4 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 717 m2

  1. Magazyn paszowy z przybudówką

Budynek wybudowany wg wykazu w 1954 roku jako murowany, parterowy, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym blachą trapezową. Stan techniczny budynku słaby, funkcjonalność raczej niska.

Powierzchnia zabudowy budynku - 152,3 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 135 m2

  1. Garaż - stajnia

Budynek wybudowany wg wykazu w 1930 roku jako murowany, parterowy, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym papą. W 2012 roku wykonany został remont stanu zewnętrznego w stylizacji podobnej do budynku mieszkalnego i mieszkalno-biurowego. Budynek byłej stajni obecnie adaptowany został do funkcji garażowej i gospodarczej. Stan techniczny budynku średni, funkcjonalność średnia.

Powierzchnia zabudowy budynku - 241,9 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 204 m2

  1. Wiaty - warsztat - garaże

Budynek w kształcie litery „L”, z jednym skrzydłem dobudowanym do stodoły. Wybudowany wg wykazu w 1958 roku i rozbudowany w 1983 roku. Konstrukcja wiaty jest stalowa, posiadająca tylko część ścian osłonowych murowanych, dach stalowy, pokryty eternitem. Stan techniczny budynku słaby, funkcjonalność niska, ograniczona do zabezpieczenia sprzętu przed opadami atmosferycznymi.

Powierzchnia zabudowy budynku - 1135,8 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 1092 m2

  1. Budynek mieszkalny

Budynek wybudowany wg wykazu w 1920 roku, remontowany w 1983 roku i gruntownie wyremontowany w 2012 roku. Budynek murowany, częściowo podpiwniczony, ze stropami żelbetowymi, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym blachodachówką. Stan techniczny konstrukcji budynku dobry, wykończenie w średnim aktualnym standardzie: okna nowego systemu z PCV, posadzki gresowe i parkietowe, tynki gładkie, instalacje: elektryczna, wodnokanalizacyjna, centralnego ogrzewania. Elewacja budynku z obramieniami otworów i boniowanymi narożnikami budynku.

Powierzchnia zabudowy budynku - 245,47 m2

Powierzchnia użytkowa budynku - 271,62 m2

  1. Hala magazynowa

Budynek został wybudowany na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia 14.05.2004 r.

Hala magazynowa składa się z dwóch pomieszczeń: głównej hali magazynowej o wymiarach 18,4 m x 36,4 m x 6,0 m, wewnątrz której znajduje się część stanowiąca zaplecze biurowo-socjalne o wymiarach rzutu poziomego 6,0 m x 6,8 m.

Konstrukcja budynku jest stalowa, z dachem stalowym, dwuspadowym. Ściany oraz dach obudowane są płytami warstwowymi. Wnętrze hali magazynowej doświetlone jest świetlikiem kalenicowym. Posadzki hali z durobetu. Pomieszczenia socjalne o łącznej powierzchni 37,1 m2 wykończone są w podstawowym standardzie. Budynek jest wyposażony w instalację elektryczną zasilającą i oświetleniową, wodno-kanalizacyjną w pomieszczeniach socjalnych. Stan techniczny oraz funkcjonalność budynku są dobre.

Powierzchnia zabudowy budynku hali - 670 m2

Powierzchnia zabudowy zadaszenia - 216 m2

Powierzchnia użytkowa budynku hali - 691 m2

  1. Budynek chłodni

Budynek został wybudowany w 2013 roku jako typowa i podobna do hali magazynowej hala, o funkcji przechowalni. Budynek jednoprzestrzennej, typowej hali o konstrukcji stalowej, z dachem stalowym, dwuspadowym, poszytej płytami warstwowymi.

Posadzki hali z durobetu. Budynek jest wyposażony w instalację elektryczną oświetleniową i zasilającą oraz chłodniczą, zamontowaną w łączniku chłodni z halą magazynową. Budynek służy do przechowywania materiału szkółkarskiego i drzewek owocowych. Stan techniczny oraz funkcjonalność budynku są dobre.

Powierzchnia zabudowy budynku hali (według kartoteki budynków) 495 m2.

Powierzchnia użytkowa budynku hali 480 m2.

  1. Studnia głębinowa

Studnia głębinowa zaopatrująca gospodarstwo w wodę do celów produkcyjnych i gospodarczych. Studnia z układem pompy, filtrów, odżelaziacza.

  1. Silosy betonowe

Budowle silosów betonowych na kiszonkę, w postaci ścian oporowych betonowych, z podłożami betonowymi.

Powierzchnia zabudowy 46 m x 20 920 m2

  1. Budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna.

Mały budynek stróżówki o powierzchni zabudowy 14 m2 - stan dobry.

Waga elektroniczna pomostowa 40 ton. Budowla i urządzenie sprawne.

  1. Drogi i podjazdy do budynków.

Większość budynków inwentarskich i gospodarczych posiada co najmniej, utwardzone podjazdy. Drogi wewnętrzne do budynków są utwardzone, w okolicy budynku mieszkalnego, mieszkalno-biurowego i garażowego teren jest utwardzony trylinką betonową.

  1. Sieć oświetlenia zewnętrznego

Sieć napowietrzna na słupach żelbetowych z lampami na wysięgnikach.

Łączna powierzchnia całkowita starszych i remontowanych budynków siedliska (bez nowej hali magazynowej i chłodni): 5.856,27 m2

Łączna powierzchnia użytkowa starszych i remontowanych budynków siedliska (bez nowej hali magazynowej i chłodni: 5.414,42 m2

  • działka nr 5 o powierzchni 0,3633ha i nieregularnym i wydłużonym kształcie, usytuowana jest przy drodze gminnej, pomiędzy terenem osiedla pracowniczego gospodarstwa rolnego a zespołem dworsko-parkowym, zarośnięta pojedynczymi drzewami i krzewami, według ewidencji stanowi grunty zadrzewione Lzr-RIIIa. Wśród drzew rosnących na działce nie ma drzew pomnikowych. Przy granicy z terenem osiedlowym znajduje się fragment ogrodzenia murowanego zamykającego od tej strony teren zespołu parkowego, łącząc funkcjonalnie przedmiotową działkę z tym zespołem.

Wnioskodawca przewiduje, że w ramach przysądzenia własności na rzecz nabywcy, w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym i licytacja, nastąpi dostawa wyżej opisanej nieruchomości.

W celu prawidłowego ustalenia, czy dostawa wyżej opisanej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wnioskodawca zwrócił się do właścicieli nieruchomości wyżej wskazanych z wezwaniem do wskazania:

„w terminie 7 dni pisemnego oświadczenia, czy w razie sprzedaży nieruchomości wyżej opisanej na dłużniku spoczywałby obowiązek wystawienia faktury VAT oraz odprowadzenia podatku VAT na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Jeżeli tak - należy wskazać siedzibę Urzędu Skarbowego do którego podatek VAT należy odprowadzić”.

Na tak sformułowane pytanie dłużnicy (właściciele) nie złożyli odpowiedzi, w związku z czym Komornik skierował do nich kolejne zapytania o treści:

  1. Czy toczy się bądź toczyło postępowanie podatkowe bądź kontrola podatkowa dotyczące opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości, której dotyczy postępowanie egzekucyjne? Jeżeli tak - przed jakim organem, kiedy zostało wszczęte i zakończone, a jeśli postępowanie zostało zakończone - jaka jest treść rozstrzygnięcia organu podatkowego?
  2. Czy sprawa ustalenia opodatkowania sprzedaży nieruchomości została rozstrzygnięta co do istoty w drodze decyzji bądź postanowienia organu podatkowego, a jeżeli tak – o wskazanie organu, daty rozstrzygnięcia i przedmiotu rozstrzygnięcia.
  3. Czy dłużnicy są podatnikami podatku VAT z siedzibą na terytorium Polski zarejestrowanymi zgodnie z treścią art. 96 Ustawy o VAT? Jeśli nie - czy (i kiedy) dłużnik zamierza się zarejestrować?
  4. Czy obiekty znajdujące się na terenie nieruchomości stanowią budynki i/lub budowle w rozumieniu Ustawy z 7 lipca 1994 Prawo Budowlane (Dz.U. z 2017 r. poz. 1332)?
  5. Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania, oraz wyszczególnienie budynków i/lub budowli wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. z 1999 r. Nr 112 poz. 1316 ze zm.)?
  6. Kiedy nastąpiło pierwsze używanie/zasiedlenie budynków i/lub budowli znajdujących się na nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji (dokładna data)?
  7. Czy od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów ustawy o VAT upłynął okres dłuższy niż 2 lata?
  8. Czy budynki i/lub budowle były oddawane innym podmiotom do użytkowania? Jeżeli tak - należy wskazać w jakim okresie, na jakiej podstawie prawnej, i w jakiej formie (odpłatnej/nieodpłatnej)?
  9. Czy ponoszono wydatki na ulepszenie budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym? Jeżeli tak, należy wskazać:
    1. kto ponosił wydatki na ulepszenia,
    2. w jakim okresie były ponoszone te wydatki,
    3. czy wydatki na ulepszenie budynku/budowli były wyższe niż 30% wartości początkowej tego obiektu?
    4. Czy w stosunku do tych wydatków podmiotowi który je ponosił przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
    5. kiedy ulepszenia oddano do użytkowania?
    6. czy po zakończonym ulepszeniu budynki/budowle były oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, a jeżeli tak - należy wskazać, kiedy nastąpiło to oddanie do użytkowania?
  10. Czy budynki/budowle znajdujące się na nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji były wykorzystywane przez dłużników wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT?

W zakreślonym terminie, ani później - do dnia sporządzenia niniejszego wniosku - właściciele nieruchomości (dłużnicy) nie udzielili odpowiedzi na wyżej przytoczone pytania.

Do akt sprawy wpłynęła sporządzona - jak wynika z pisma przewodniego - na zlecenie dłużników (właścicieli nieruchomości) opinię prawnopodatkową, z której treści wynika, że doliczenie podatku VAT jest uzasadnione.

Rozpoznając skargę na czynności Komornika Sąd Okręgowy w … postanowieniem z 14 lipca 2020 roku sygn. … nakazał Wnioskodawcy „uzupełnienie opisu i oszacowania nieruchomości sporządzonego 4 kwietnia 2019 roku poprzez jednoznaczne rozstrzygnięcie czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym podlega opodatkowaniu (bądź nieopodatkowaniu) podatkiem VAT, z przytoczeniem w tym zakresie przyjętej argumentacji (nie wyłączając wystąpienia o indywidualną interpretację podatkową)”.

Ponieważ rozpoznający skargę Sąd świadom był zarówno tego, że Komornik podjął działania w celu ustalenia podstaw zwolnienia dostawy nieruchomości z opodatkowania podatkiem VAT (bezskutecznie), jak i normy z art. 43 ust. 21 Ustawy o VAT, oczywiste jest, że w celu ustalenia kwestii opodatkowania konieczne jest wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową.

W związku z tak zarysowanym stanem faktycznym, wnioskodawca powziął wątpliwości, czy:

Sprzedaż licytacyjna nieruchomości bądź przejęcie nieruchomości na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Na pytania Organu:

  1. Czy nieruchomość składająca się z działek nr 2, 3, 4, 1, 5 wraz z zabudowaniami, będąca przedmiotem wniosku, stanowi współwłasność małżeńską dłużników?
  2. Czy dostawa w trybie egzekucji przez Wnioskodawcę nieruchomości składającej się z działek nr 2, 3, 4, 1, 5 już nastąpiła czy będzie dopiero miała miejsce? Jeżeli dostawa już nastąpiła, należy wskazać dokładną datę dokonania dostawy.
  3. Na jakiej podstawie (np. nabycie, darowizna) dłużnicy stali się właścicielami ww. nieruchomości?
  4. Która z działek nr 2, 3, 4, 1, 5 jest działką zabudowaną, a która jest niezabudowana?
  5. Czy na dzień sprzedaży w trybie egzekucji, poszczególne działki niezabudowane będą objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to jakie jest przeznaczenie poszczególnych działek wg miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
  6. Jeżeli brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to należy wskazać, czy dla którejś niezabudowanych działek, objętych zakresem pytania, przed dokonaniem dostawy została/zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy bądź też decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 lub pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r., poz. 1945 z późn. zm.)?
  7. Czy dłużnik/dłużnicy byli/są czynnym/czynnymi, zarejestrowanym/zarejestrowanymi podatnikiem/podatnikami podatku VAT? Jeżeli tak, to należy wskazać, który z dłużników był/jest podatnikiem podatku VAT.
  8. Czy nabycie przez dłużników nieruchomości składającej się z działek nr 2, 3, 4, 1, 5, nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i czy transakcja ta została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?
  9. Czy dłużnikom przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. działek?
  10. W jaki sposób, do jakich celów, dłużnicy wykorzystywali działki oraz budynki/budowle od dnia nabycia do dnia sprzedaży?
  11. Czy działki oraz budynki/budowle były wykorzystywane przez dłużników w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.)?
  12. Czy działki wykorzystywane były przez dłużników wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane były ww. działka, wykonywał dłużnik/wykonywali dłużnicy – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
  13. Czy dłużnik/dłużnicy wykorzystywał/wykorzystywali działki w działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ww. ustawy o podatku od towarów i usług?
  14. Czy z działek, dokonywane były/są zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych w rozumieniu art. 2 pkt 20 ww. ustawy? Jeżeli tak, to czy dostawa była opodatkowana czy zwolniona?
  15. Czy któryś z dłużników, był/jest rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy?
  16. Czy działki i/lub zabudowania lub ich części były udostępniane osobom trzecim, np. na podstawie umów najmu, dzierżawy, użyczenia? Jeżeli tak, to należy wskazać, kiedy działki i/lub zabudowania lub ich część zostały oddane w najem/dzierżawę/użyczenie oraz czy udostępnianie to miało charakter odpłatny, czy nieodpłatny?
  17. Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 16 jest twierdząca to należy wskazać:
    1. Kto był stroną umowy najmu? Oboje dłużnicy, czy tylko jeden z nich – który?
    2. Czy dłużnik/dłużnicy rozliczali podatek VAT z tytułu najmu/dzierżawy, jeżeli tak, to który z dłużników rozliczał ten podatek?
  18. Czy, a jeżeli tak to które budynki lub ich części wymienione we wniosku były wykorzystywane przez dłużników na cele prywatne, osobiste (np. budynek mieszkalny, budynek mieszkalno-biurowy, inne - jakie)?
  19. Czy budynki znajdujące się na działce nr … tj.: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora-cielętnik, obora-jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła-magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż-stajnia, wiaty-warsztat-garaże, budynek mieszkalny, hala magazynowa, budynek chłodni, budynek stróżówki, są budynkami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020., poz. 1333)?
  20. Jeżeli na przedmiotowych działkach znajdują się budowle, to należy wskazać, jakie to budowle, na jakich działkach się znajdują oraz czy są one budowlami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane?
  21. Jeśli na działkach nr …, …, …, …, … znajdują się urządzenia budowalne, to należy wskazać jakie to urządzenia, na jakich działkach się znajdują oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane?
  22. Czy urządzenia budowalne stanowią urządzenia budowalne, o których mowa w art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane?
  23. Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie budynków/budowli, położonych na działce/działkach objętej/objętych zakresem pytania wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, z późn. zm.)?
  24. Czy poszczególne budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
  25. Czy budynki, budowle, urządzenia budowalne zostały nabyte, czy wybudowane przez dłużnika/dłużników? Należy wskazać datę nabycia lub wybudowania.
  26. Czy z tytułu nabycia/wybudowania poszczególnych budynków/budowli dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
  27. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.)? Jeżeli tak, to należy wskazać dokładną datę.
  28. Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części budynków/budowli, to należy wskazać w jakiej w części?
  29. Kiedy nastąpiło zajęcie do używania budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.
  30. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 27 należy wskazać w wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli lub ich części?
  31. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowych budynków/budowli lub ich części a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
  32. Czy dłużnicy ponosili nakłady na ulepszenie budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej budynków/budowli? Jeśli tak, to należy wskazać (odpowiedzi na poniższe pytania należy udzielić tylko w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie 32):
    1. kiedy takie wydatki były ponoszone?
    2. czy nakłady, ponoszone przez dłużników na ulepszenie budynków/budowli stanowiły „przebudowę” rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania nieruchomości lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?
    3. czy w stosunku do wydatków na ulepszenie budynków/budowli będących przedmiotem sprzedaży, dłużnikom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
    4. kiedy budynki/budowle po dokonaniu ulepszeń, zostały oddane do użytkowania? Należy wskazać dokładną datę.
    5. czy po oddaniu do użytkowania ulepszonych budynków/budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie tych budynków/budowli? Jeżeli tak, to należy wskazać dzień, miesiąc i rok, kiedy nastąpiło/nastąpi „pierwsze zasiedlenie”.
    6. w ramach jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ulepszonych budynków/budowli po oddaniu ich do użytkowania?
    7. czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonych budynków/budowli, a ich dostawą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
    8. w jaki sposób, do jakich czynności dłużnicy wykorzystywali ulepszone budynki/budowle po oddaniu ich do użytkowania?
    Odpowiedzi na ww. pytania należy udzielić odpowiednio odrębnie w odniesieniu do każdej działki i odrębnie w odniesieniu do każdego budynku/budowli.
  33. Czy w wyniku przejęcia nieruchomości na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego następuje przeniesienie prawa do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel?
  34. Jeżeli Wnioskodawca nie posiada informacji, o których mowa w ww. pytaniach, które są niezbędne do oceny, czy w przedmiotowej sprawie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, 9, 10, 10a ustawy o podatku od towarów i usług, to należy wskazać:
    • czy ten brak informacji jest wynikiem podjętych przez Wnioskodawcę działań?
    • czy działania te zostały udokumentowane?
    • czy podjęte działania potwierdzają brak możliwości uzyskania tych niezbędnych informacji od dłużników?

Wnioskodawca odpowiedział:

  1. prawo własności nieruchomości przysługuje A… i J…i małż. … do małżeńskiej wspólności majątkowej.
  2. Dostawa nieruchomości dopiero będzie miała miejsce, co wskazano w treści wniosku o interpretację, cyt: „Wnioskodawca przewiduje, że w ramach przysądzenia własności na rzecz nabywcy, w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym i licytacja, nastąpi dostawa wyżej opisanej nieruchomości.”.
  3. Dłużnicy stali się właścicielami nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży Rep A Nr ….
  4. Zabudowana jest działka 1, zaś niezabudowane są działki 2, 3, 4, 5. Stan zagospodarowania działek został obszernie i szczegółowo opisany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
  5. Według obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy …, zatwierdzonego Uchwałą Nr … Rady Gminy … z dnia 8.09.1995 r., przedmiotowe działki znajdują się w obszarach opisanych w planie symbolem i ustaleniami jak niżej:

Działka nr 2

działka znajduje się na terenie: 7.33.ZD - tereny ogrodów działkowych.

Działka nr 3

działka położona jest na terenie, dla którego gmina nie posiada uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego; w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy …. działka leży w obszarze Rl - obszary rolniczej przestrzeni produkcyjnej szczególnie chronione.

Działka nr 4

działka położona jest na terenie, dla którego gmina nie posiada uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego; w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy … działka leży w obszarze Rl - obszary rolniczej przestrzeni produkcyjnej szczególnie chronione.

Działka nr 1

działka w części jej obszaru znajduje się na terenach oznaczonych symbolami i przeznaczonym zgodnie z zapisami poniżej:

7.23.R - tereny rolne z zakazem realizacji budynków. Teren w strefie ochrony konserwatorskiej obiektu zabytkowego położonego w terenie, 7.19.ZP,MNp. Realizacja zagospodarowania podlega rygorom nadzoru konserwatorskiego określonym przepisami szczególnymi.

7.19.ZP,MNp - tereny zieleni ogólnodostępnej oraz zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Zespół pałacowo parkowy wpisany do rejestru zabytków. Wszelkie prace i roboty podlegają rygorom nadzoru konserwatorskiego określonym przepisami szczególnymi.

7.24.R - tereny rolne, z zakazem realizacji budynków. Teren w strefie ochrony konserwatorskiej obiektu zabytkowego położonego w terenie 7.19.ZP,MNp. Realizacja zagospodarowania podlega rygorom nadzoru konserwatorskiego określonym przepisami szczególnymi.

7.21.RP,EE - tereny obiektów i urządzeń produkcji rolniczej oraz urządzeń elektroenergetycznych. Zasięg uciążliwości obiektów i urządzeń nie wykraczający na tereny 7.12.MNp, 7.11.MNp, 7.19.ZP,MNp. Teren stanowi strefę ochrony konserwatorskiej obiektu (spichrz) wpisanego do rejestru zabytków. Wszelkie prace i roboty podlegają rygorom nadzoru konserwatorskiego określonym przepisami szczególnymi,

7.22.R - tereny rolne z zakazem realizacji budynków. Teren w strefie ochrony konserwatorskiej obiektu zabytkowego położonego w terenie, 7.19.ZP,MNp. Realizacja zagospodarowania podlega rygorom nadzoru konserwatorskiego określonym przepisami szczególnymi.

W pozostałych częściach obszaru działka położona jest na terenie, dla którego gmina nie posiada uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy … działka w częściach nie objętych planem leży w obszarze Rl - obszary rolniczej przestrzeni produkcyjnej szczególnie chronione.

Działka nr …

  • działka w części znajduje się na terenie:

7.19.ZP,MNp - tereny zieleni ogólnodostępnej oraz zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Zespół pałacowo parkowy wpisany do rejestru zabytków. Wszelkie prace i roboty podlegają rygorom nadzoru konserwatorskiego określonym przepisami szczególnymi, oraz w części:

zgodnie z uchwałą Nr … Rady gminy … z dnia 24 lutego 2012r.:

7.49.ZPp. - tereny zieleni - parki;

  1. Nie dotyczy - w zw. z treścią pkt 6.
  2. J… jest czynnym podatnikiem VAT, od dnia 04-10-2000 r. Co do A., Komornik nie posiada jej numerów NIP i/lub REGON, i z tego względu ustalenie czy jest ona podatnikiem VAT nie jest możliwe.
  3. Komornik nie ustalił i nie zna żadnych danych stanowiących odpowiedź na wezwanie Organu a dotyczących cech transakcji nabycia przez dłużników nieruchomości, w tym czy transakcja była opodatkowana i czy została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.
  4. Komornik nie ustalił i nie zna żadnych danych stanowiących odpowiedź na wezwanie Organu a dotyczących tego, czy dłużnikom przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. działek.
  5. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji. Wydaje się, że dłużnicy wykorzystywali działki oraz budynki i budowle do celów rolniczych (produkcji rolnej) oraz mieszkalnych. Sposób wykorzystania i zagospodarowania działek opisany został szczegółowo we wniosku o wydanie interpretacji; na tej podstawie Komornik określił sposób wykorzystywania.
  6. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji. Wydaje się, że dłużnicy wykorzystywali działki oraz budynki i budowle w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT. Ponieważ jednak dłużnicy są właścicielami nieruchomości od 1995 roku, zaś Komornik prowadzi egzekucję od 2018 r, Komornik nie wie, w jaki sposób nieruchomość była wykorzystywana w całym okresie od dnia nabycia.
  7. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  8. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  9. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  10. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  11. W trakcie opisu i oszacowania obecny przy czynności J… złożył do protokołu oświadczenie, iż w ramach umów dzierżawy nieruchomość jest wykorzystywana przez syna dłużników F…, w ramach prowadzonej przez niego działalności związanej z produkcją roślinną, oraz przez ich córkę C…, prowadzącą produkcję zwierzęcą. Adresem do korespondencji dzierżawców jest …. Umowy dzierżawy nie zostały przedstawione, i z tego powodu Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia pozostałych informacji żądanych w wezwaniu Organu.
  12. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  13. Na cele prywatne wykorzystywany był budynek mieszkalny na działce 1 wybudowany wg wykazu w 1920 roku, remontowany w 1983 roku i gruntownie wyremontowany w 2012 roku. Budynek murowany, częściowo podpiwniczony, ze stropami żelbetowymi, z dachem drewnianym dwuspadowym, pokrytym blachodachówką. Stan techniczny konstrukcji budynku dobry, wykończenie w średnim aktualnym standardzie: okna nowego systemu z PCV, posadzki gresowe i parkietowe, tynki gładkie, instalacje: elektryczna, wodnokanalizacyjna, centralnego ogrzewania. Elewacja budynku z obramieniami otworów i boniowanymi narożnikami budynku. Powierzchnia zabudowy budynku 245,47 m. Powierzchnia użytkowa budynku 271,62 m2. Budynek został szczegółowo opisany we wniosku o wydanie interpretacji.
  14. Tak. Wynika to wprost z opisu technicznego budynków zawartego we wniosku o wydanie interpretacji.
  15. Na działkach znajdują się budowle i naniesienia szczegółowo opisane we wniosku o interpretację. O innych budowlach i naniesieniach Komornik nie posiada żadnych informacji. Opis techniczny budowli pozwala stwierdzić że są one budowlami w rozumieniu art. 3 ust. 3 Prawa Budowlanego. Brak jest w aktach dokumentu potwierdzającego klasyfikację budowli.
  16. Na działkach brak jest urządzeń budowlanych innych, niż wskazane i szczegółowo opisane we wniosku o interpretację. Brak powiązań urządzeń budowlanych z budynkami i budowlami, innych, niż szczegółowo opisane we wniosku o interpretację. Brak jest w aktach dokumentu potwierdzającego klasyfikację urządzeń budowlanych.
  17. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji. Brak jest w aktach dokumentu potwierdzającego klasyfikację urządzeń budowlanych.
  18. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  19. Tak. Wynika to wprost z opisu technicznego budynków zawartego we wniosku o wydanie interpretacji.
  20. Daty budowy poszczególnych budynków zostały wskazane w ich opisie zawartym we wniosku o wydanie interpretacji. Porównanie tych dat z datą nabycia nieruchomości (1995 rok) wskazuje, że budynki zostały nabyte, za wyjątkiem hali magazynowej i chłodni, które zostały przez dłużników wybudowane.
  21. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  22. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji. Budynki są użytkowane, jednak nie ustalono, i nie da się ustalić, czy oddanie do użytkowania miało skutki pierwszego zasiedlenia.
  23. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  24. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  25. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  26. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  27. Komornik nie wie i nie ma możliwości ustalenia tej informacji.
  28. Skutki przejęcia nieruchomości w trybie art. 984 KPC regulowane są przez Ustawę. O ile Komornik wyrazić ma własną opinię w tym zakresie - owszem, przejęcie takie przenosi prawo do rozporządzania nieruchomością jak właściciel.
  29. Brak informacji na sformułowane pytania wynika z podjętych przez wnioskodawcę działań. Działania te zostały udokumentowane i ich efekty potwierdzają brak możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż licytacyjna nieruchomości opisanej w niniejszym wniosku bądź przejęcie nieruchomości na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego, dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego w celu wyegzekwowania należności pieniężnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, (doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku), sprzedaż licytacyjna nieruchomości opisanej w niniejszym wniosku bądź przejęcie nieruchomości na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego, dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sadowego w celu wyegzekwowania należności pieniężnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadających przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z treści przepisu ww. wynika, że komornik jest podatnikiem podatku od dostawy.

Z obowiązujących przepisów wynika także, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. W przypadku gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Na podstawie art. 106c pkt 2 Ustawy o VAT faktury dokumentujące dostawę towarów wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. .

Zgodnie z art. 43 ust. 21 Ustawy o VAT, jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

Komornik podjął udokumentowane pisemnie działanie zmierzające do uzyskania odpowiedzi na szereg wyżej wymienionych, szczegółowych pytań dotyczących nieruchomości. Odpowiedzi na wskazane pytania umożliwiłyby ustalenie przesłanek istnienia zwolnienia dostawy wyżej opisanej nieruchomości z podatku VAT. Właściciele nieruchomości (dłużnicy) przedłożyli, w miejsce odpowiedzi na wskazane pytania, opinię prawnopodatkową, z której treści wynika, że doliczenie podatku VAT jest uzasadnione.

W realiach niniejszej sprawy Wnioskodawca stwierdza, że istnieje obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku VAT. Wnioskodawca stwierdza, że zasadne będzie również wystawienie faktury.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, że jego intencją jest wyłącznie uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości składającej się z działek nr …, …, …, …, ….

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego dotyczące:

  • budynku mieszkalnego budynku mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem tj. częścią działki nr 1 - jest nieprawidłowe,
  • budynków i budowli tj.: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora – cielętnik, obora – jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła – magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż – stajnia, wiaty – warsztat – garaże, hala magazynowa, budynek chłodni, studnia głębinowa, silosy betonowe, budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna, drogi i podjazdy do budynków, sieć oświetlenia zewnętrznego wraz z przynależnym do nich gruntem tj. częścią działki nr 1 oraz pozostałej części działki nr 1 nieprzyporządkowanej do ww. budynków i budowli - jest prawidłowe,
  • niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5, dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1438, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), zgodnie z którym płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.

Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 952 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 1360, z późn. zm.), zajęta nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

W myśl art. 982 § 1 ww. ustawy, jeżeli na licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, a przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, współwłaściciel nieruchomości wystawionej na licytację i nie będący dłużnikiem osobistym, ma prawo przejęcia nieruchomości na własność w cenie nie niższej od trzech czwartych sumy oszacowania. Art. 958 § 2 stosuje się odpowiednio.

Jeżeli nikt nie zgłosił wniosku o przejęcie nieruchomości w myśl artykułu poprzedzającego albo przedmiot egzekucji nie jest nieruchomością rolną, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość (art. 983 k.p.c.).

Stosownie do treści art. 984 § 1 k.p.c., jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 z wynikającą z niniejszego przepisu zmianą co do ceny przejęcia. W przypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle ww. przepisów, budynki, budowle oraz grunt spełniają definicję towaru, wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż stanowić będzie dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność, stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - według art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ze wskazanych regulacji wynika, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą, istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dla uznania danego majątku za prywatny istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. W tym miejscu należy podkreślić, że wprawdzie pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy o VAT, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92, które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze wskazanego powyżej orzeczenia C-291/92 wynika, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania nieruchomości (lub jej części) wyłącznie do celów osobistych.

Tym samym, określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Zatem, jak wskazano wyżej, dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działania podmiotu dokonującego tej dostawy wskażą znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, które mogą składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności takie jak np. poniesienie wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.

Dlatego też, aby uznać, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku VAT należy ustalić, czy działa on jako producent, handlowiec lub usługodawca.

Ponadto z treści orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach C-180/10 i C-181/10 wynika, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Trybunał orzekł również, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.

W przypadku, gdy brak jest przesłanek świadczących o aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem – zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.

Aby ustalić, czy sprzedaż licytacyjna bądź przejęcie na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego nieruchomości składającej się z działki zabudowanej 1 oraz niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5, dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, należy dokonać analizy, czy dłużnicy w okolicznościach opisanych we wniosku byli podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko J…i Az nieruchomości rolnej zabudowanej, składającej się z działki zabudowanej 1 oraz niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5. J… jest czynnym podatnikiem VAT, od dnia 04-10-2000 r. Co do A… ustalenie czy jest ona podatnikiem VAT nie jest możliwe.

Budynki i budowle na działce nr 1 to: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora – cielętnik, obora – jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła – magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż – stajnia, wiaty – warsztat – garaże, budynek mieszkalny, hala magazynowa, budynek chłodni, studnia głębinowa, silosy betonowe, budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna, drogi i podjazdy do budynków, sieć oświetlenia zewnętrznego.

Na pytanie Organu, czy działki oraz budynki/budowle były wykorzystywane przez dłużników w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca wskazał m.in., że wydaje się, że dłużnicy wykorzystywali działki oraz budynki i budowle w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (do celów rolniczych (produkcji rolnej) oraz mieszkalnych. W ramach umów dzierżawy nieruchomość jest wykorzystywana przez syna dłużników F…, w ramach prowadzonej przez niego działalności związanej z produkcją roślinną, oraz przez ich córkę C…, prowadzącą produkcję zwierzęcą.

Na cele prywatne wykorzystywany był budynek mieszkalny na działce 1 wybudowany w 1920 roku.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w odniesieniu do sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego budynku mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem tj. częścią działki nr 1, wykorzystywanego do celów prywatnych, dłużników nie można uznać za podatników podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, a tym samym przedmiotowa sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem działanie należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W konsekwencji uznać należy, iż Wnioskodawca z tytułu planowanej sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego nieruchomości dokonanej w ramach postępowania egzekucyjnego dotyczącej budynku mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem (częścią działki nr 1), zgodnie z art. 18 ustawy, nie będzie płatnikiem podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego nieruchomości dokonanej w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego budynku mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem tj. częścią działki nr 1, należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego dokonanej w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego:

  • budynków i budowli tj.: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora – cielętnik, obora – jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła – magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż – stajnia, wiaty – warsztat – garaże, hala magazynowa, budynek chłodni, studnia głębinowa, silosy betonowe, budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna, drogi i podjazdy do budynków, sieć oświetlenia zewnętrznego wraz z przynależnym do nich gruntem tj. częścią działki nr 1 oraz pozostałej części działki nr 1 nieprzyporządkowanej do budynków i budowli,
  • niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5,

należy wskazać, że:

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że opodatkowanie danej czynności podatkiem od towarów i usług uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek. Po pierwsze konkretna czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po wtóre – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem w pierwszej kolejności należy rozważyć kwestię, czy dłużnicy będą działać jako podatnicy podatku od towarów i usług w odniesieniu do sprzedaży części ww. nieruchomości, a tym samym sprzedaż ta będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

Jak wskazano wyżej, na pytanie Organu, czy działki oraz budynki/budowle były wykorzystywane przez dłużników w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawca wskazał m.in., że wydaje się, że dłużnicy wykorzystywali działki oraz budynki i budowle w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (do celów rolniczych (produkcji rolnej) oraz mieszkalnych. Ponadto w ramach umów dzierżawy nieruchomość jest wykorzystywana przez syna dłużników F…, w ramach prowadzonej przez niego działalności związanej z produkcją roślinną, oraz przez ich córkę C…, prowadzącą produkcję zwierzęcą.

W tym miejscu należy zauważyć, że stosownie do art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740) przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Stosownie do § 2 ww. przepisu, czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Stosownie do treści powołanych przepisów prawa dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego polegającego na oddaniu rzeczy do używania jest świadczenie dzierżawcy polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Tak więc, oddanie w ramach umowy dzierżawy, tj. czynności cywilnoprawnej innemu podmiotowi nieruchomości skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie wydzierżawiającego i tym samym stanowi świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

Tym samym stwierdzić należy, że oddanie nieruchomości w dzierżawę stanowi odpłatne świadczenie usług, które na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że sprzedaż licytacyjna bądź przejęcie na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego:

  • budynków i budowli tj.: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora – cielętnik, obora – jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła – magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż – stajnia, wiaty – warsztat – garaże, hala magazynowa, budynek chłodni, studnia głębinowa, silosy betonowe, budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna, drogi i podjazdy do budynków, sieć oświetlenia zewnętrznego wraz z przynależnym do nich gruntem tj. częścią działki nr 1 oraz pozostałej części działki nr 1 nieprzyporządkowanej do budynków i budowli,
  • niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5,

dokonane w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego, będą stanowiły zbycie majątku wykorzystywanego przez dłużników w działalności gospodarczej. W związku z dostawą ww. części nieruchomości, wykorzystywanej w celach zarobkowych, tj. skutkujących uzyskiwaniem korzyści majątkowych (dzierżawa), dłużnicy będą występować w charakterze podatników podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzących działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem zbycie nieruchomości w ww. części będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie sprzedaży licytacyjnej bądź przejęcia na podstawie wniosku wierzyciela w trybie art. 984 Kodeksu Postępowania Cywilnego, dotyczące:

  • budynku mieszkalnego budynku mieszkalnego wraz z przynależnym do niego gruntem tj. częścią działki nr 1 - jest nieprawidłowe,
  • budynków i budowli tj.: obora, budynek mieszkalno-biurowy z łącznikiem, obora – cielętnik, obora – jałownik, stodoła, budynek stacji paliw, stodoła – magazyn, magazyn zbożowy, magazyn paszowy z przybudówką, garaż – stajnia, wiaty – warsztat – garaże, hala magazynowa, budynek chłodni, studnia głębinowa, silosy betonowe, budynek stróżówki i waga pomostowa elektroniczna, drogi i podjazdy do budynków, sieć oświetlenia zewnętrznego wraz z przynależnym do nich gruntem tj. częścią działki nr 1 oraz pozostałej części działki nr 1 nieprzyporządkowanej do ww. budynków i budowli - jest prawidłowe,
  • niezabudowanych działek nr 2, 3, 4, 5 - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, w tym w szczególności zastosowanie przepisu art. 43 ust. 21 ustawy o VAT oraz wystawienie faktury, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, w szczególności wykorzystywanie efektów projektu do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów usług, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Jednocześnie należy zauważyć, że wskazane we wniosku przez Wnioskodawcę publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. jest nieaktualny. Obowiązujący publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług to Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj