Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.314.2020.4.LM
z 27 listopada 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 września 2020 r. (data wpływu – 28 września 2020 r.), uzupełnionym 19 listopada 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych działu spadku oraz nieodpłatnego zniesienia współwłasności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych działu spadku oraz nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 17 listopada 2020 r. znak: 0112-KDIL2-1.4011.705.2020.2.KB, 0111-KDIB2-3.4014.314.2020.3.LM, 0111-KDIB2-3.4015.144.2020.3.LM wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 19 listopada 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 10 sierpnia 2007 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy. W skład spadku wchodziła nieruchomość gruntowa, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr (…). W skład tej nieruchomości wchodzą działki ewidencyjne o numerach: (…), (…), (…), (…), (…), (…), (…), Działki o numerze (…) i (…) były i są nadal w części zabudowane budynkiem mieszkalnym dwupiętrowym, garażem i budynkiem gospodarczym, a w pozostałej części są niezbudowane.

Pozostałe działki ((…), (…), (…), (…), (…)) są niezabudowane. Właścicielami tej nieruchomości na zasadzie wspólności małżeńskiej był zmarły ojciec Wnioskodawcy oraz matka Wnioskodawcy – jak wynika z zapisów w elektronicznej księdze wieczystej, własność tejże nieruchomości nabyli na podstawie umowy darowizny zawartej 30 października 1992 r. Następnie Sąd Rejonowy postanowieniem o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po ojcu Wnioskodawcy, wydanym 29 listopada 2011 r. stwierdził, że spadek po zmarłym ojcu na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyli w udziałach 1/3: żona zmarłego (matka Wnioskodawcy) oraz ich wspólne dzieci: siostra Wnioskodawcy i Wnioskodawca. Fakt nabycia spadku został zgłoszony do właściwego Urzędu Skarbowego. Po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym obecnie współwłaścicielami nieruchomości jest matka Wnioskodawcy w udziale 4/6 oraz siostra Wnioskodawcy i Wnioskodawca w udziałach 1/6.

W lipcu ubiegłego roku Wnioskodawca i pozostali spadkobiercy złożyli do Sądu Rejonowego wniosek o zgodny dział spadku i nieodpłatne zniesienie współwłasności bez dokonywania jakichkolwiek spłat czy dopłat na rzecz którejkolwiek strony. We wniosku spadkobiercy zaproponowali następujący podział nieruchomości:

  • działki o nr (…), (…) (w części zabudowane) spadkobiercy chcą podzielić geodezyjnie, na część zabudowaną i część niezabudowaną, z czego powstaną cztery nowe działki (na dokumentacji opracowanej przez geodetę są oznaczone numerami (…), (…), (…) (…)). Część zabudowana (według nowej numeracji działek oznaczona jako działki (…), (…)) oraz działki o nr (…), (…) spadkobiercy chcą, żeby przypadły siostrze Wnioskodawcy;
  • pozostałe działki o nr (…), (…), (…) oraz nowopowstałe działki, na dokumentacji opracowanej przez geodetę oznaczone numerami (…), (…) – wszystkie niezabudowane – spadkobiercy chcą żeby otrzymał Wnioskodawca;
  • matka Wnioskodawcy zrzeka się nieodpłatnie swojego udziału na rzecz dzieci. Dzieci na rzecz matki chcą ustanowić nieodpłatną i dożywotnią służebność mieszkania na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego wraz z możliwością swobodnego korzystania z całej nieruchomości; dom, garaż i budynek gospodarczy obecnie znajdują się na działkach o nr (…), (…) – spadkobiercy chcą je podzielić na cztery działki (część zabudowaną i niezabudowaną), na dokumentacji opracowanej przez geodetę są oznaczone numerami (…), (…), (…), (…). Część zabudowana, która ma być obciążona służebnością na rzecz matki Wnioskodawcy, znajdować się będzie na działkach (…), (…) i przypadnie siostrze Wnioskodawcy. Spadkobiercy nie chcą, aby na czyjąkolwiek rzecz były dokonywane spłaty czy dopłaty.

Postępowanie o dział spadku jest w toku. Z zaproponowanego podziału wynika, że Wnioskodawca oraz siostra Wnioskodawcy otrzymają w wyniku działu spadku nieruchomości ponad swój udział w spadku – ponad 1/6. Natomiast matka Wnioskodawcy otrzyma udział poniżej swojego udziału w spadku (poniżej 4/6). Następnie, po przeprowadzeniu działu spadku i wyodrębnieniu przypadających Wnioskodawcy działek do odrębnych ksiąg wieczystych Wnioskodawca zamierza sprzedać niektóre działki i środki otrzymane ze sprzedaży przeznaczyć na zakup mieszkania. Wnioskodawca planuje przeprowadzić sprzedaż w okresie około roku od zakończenia postępowania w sądzie. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zamierza dokonywać dalszych podziałów tych działek.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji nie przywoływano treści uzupełnienia z 19 listopada 2020 r., bowiem odnosi się ono wyłącznie do zagadnienia dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

  1. Czy w wyniku tak przeprowadzonego działu spadku którakolwiek ze stron (Wnioskodawca, jego matka oraz siostra) będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
  2. Czy w wyniku tak przeprowadzonego działu spadku którakolwiek ze stron (Wnioskodawca, jego matka oraz siostra) będzie zobowiązana do zgłoszenia wyżej opisanych zdarzeń do Urzędu Skarbowego? Jeśli tak to czy na jakimś formularzu – jakim? – czy też może w zaznaniu PIT-39? Jeśli takie zgłoszenie jest wymagane to w jakim terminie i od kiedy liczyć jego bieg – od uprawomocnienia się postanowienia sądu o dziale spadku czy od wyodrębnienia nieruchomości do odrębnych ksiąg wieczystych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 (dotyczy pytania oznaczonego we wniosku nr 2).

W ocenie Wnioskodawcy żadna ze stron (Wnioskodawca, jego matka oraz siostra) nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Art. 1 pkt 1 ppkt f) (winno być: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f)) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat. Przepis ten odnosi się także do orzeczeń sądów, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2. Jednak w przedmiotowej sprawie nie będą dokonywane spłaty czy dopłaty na rzecz którejkolwiek strony.

Ad. 2 (dotyczy pytania oznaczonego we wniosku nr 4).

W ocenie Wnioskodawcy żadna ze stron (Wnioskodawca, jego matka oraz siostra) nie będzie zobowiązana do zgłoszenia wyżej opisanych zdarzeń do Urzędu Skarbowego. Nie powstanie obowiązek składania zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) ani zeznania o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (SD-3).

Nie będzie też konieczności zaznaczenia powyższych zdarzeń w zeznaniu rocznym PIT-39.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku dotyczącym podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych jak również w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie matki oraz siostry Wnioskodawcy wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 cytowanej ustawy).

Z treści wniosku wynika, że 10 sierpnia 2007 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy. W dniu 29 listopada 2011 r. Sąd Rejonowy postanowieniem o stwierdzeniu nabycia praw do spadku po ojcu Wnioskodawcy stwierdził, że spadek po zmarłym (w skład którego wchodziła nieruchomość) na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyli w udziałach po 1/3 żona zmarłego (matka Wnioskodawcy) oraz ich wspólne dzieci – siostra Wnioskodawcy i Wnioskodawca. Fakt nabycia spadku został zgłoszony do właściwego Urzędu Skarbowego. Właścicielami tej nieruchomości na zasadzie wspólności małżeńskiej był zmarły ojciec Wnioskodawcy oraz matka Wnioskodawcy. Po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym obecnie współwłaścicielami nieruchomości jest matka Wnioskodawcy w udziale 4/6 oraz siostra Wnioskodawcy i Wnioskodawca w udziałach 1/6.W lipcu ubiegłego roku Wnioskodawca i pozostali spadkobiercy złożyli do Sądu Rejonowego wniosek o zgodny dział spadku i nieodpłatne zniesienie współwłasności bez dokonywania jakichkolwiek spłat czy dopłat na rzecz którejkolwiek strony. Z zaproponowanego podziału wynika, że Wnioskodawca oraz siostra Wnioskodawcy otrzymają w wyniku działu spadku nieruchomości ponad swój udział w spadku – ponad 1/6. Natomiast matka Wnioskodawcy otrzyma udział poniżej swojego udziału (poniżej 4/6).

Jak już powyżej wskazano w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano, iż opodatkowaniu tym podatkiem podlega dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego jasno wynika, iż planowany dział spadku oraz zniesienie współwłasności nastąpi bez spłat i dopłat. Zatem czynność ta, jako niewymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Zatem na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym, odnosząc się do kwestii składania formularzy - w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek złożenia żadnego formularza.

Końcowo Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zagadnienia odnoszącego się do podatku od czynności cywilnoprawnych i nie rozstrzyga kwestii związanych z podatkiem od spadków i darowizn oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zawarte we wniosku kwestie dotyczące tych podatków (a więc i składania ewentualnych formularzy) będą przedmiotem odrębnej interpretacji.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, iż przedmiotowa interpretacja – zgodnie ze złożonym wnioskiem – została wydana wyłącznie dla Wnioskodawcy. Stosownie bowiem do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualną). Funkcja ochronna płynąca z przedmiotowej interpretacji, wynikająca z przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej, zgodnie z uprawnieniami Organu interpretacyjnego nadanymi przez art. 14b § 1 tejże ustawy ma zastosowanie wyłącznie dla wnioskodawcy. Tym samym interpretacja niniejsza nie wywołuje żadnego skutku prawnego dla matki oraz siostry Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj