Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.202.2020.4.MM
z 9 grudnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 10 września 2020 r. (data wpływu 29 września 2020 r.), uzupełnionym 1 i 2 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z zabudowaniami – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z zabudowaniami.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 24 listopada 2020 r. Znak: 0113-KDIPT1-1.4012.726.2020.1.WL 0111-KDIB2-2.4014.202.2020.3.MM, wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 1 i 2 grudnia 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”, „Sprzedający”). Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT, podatek).

Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (dalej: „Nabywca”) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiących działki gruntu o numerach ewidencyjnych:

  • …, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (dalej: „MPZP”) stanowi tereny zabudowy produkcyjnej, magazynów i składów (przy czym przed dniem dostawy planowane jest przeprowadzenie podziału działki … na działki …, … oraz … o czym więcej poniżej);
  • …, która zgodnie z MPZP stanowi teren dróg wewnętrznych oraz jest zabudowana drogą dojazdową;
  • … i …, które zgodnie z MPZP stanowią tereny ulic dojazdowych oraz są zabudowane drogami dojazdowymi;
  • …, która zgodnie z MPZP stanowi teren zabudowy produkcyjnej, magazynów i składów oraz na której posadowione są: estakada kolejowa (wiadukt i tor), drogi i place, ogrodzenie, instalacja wodociągowa, instalacja oświetleniowa, kanalizacja deszczowa oraz instalacja telekomunikacyjna;
  • …, która zgodnie z MPZP stanowi teren zabudowy produkcyjnej i jest zabudowana: drogą kolejową (tory), ogrodzeniem, instalacjami: wodociągową, oświetleniową oraz telekomunikacyjną.

Jak wskazano powyżej, przed dniem dostawy planowane jest przeprowadzenie podziału działki … na działki …, … oraz … . Zgodnie z planowanym podziałem na nowo powstałych działkach będą znajdować się następujące zabudowania:

  • budynek stacji trafo, 2 budynki „inne niemieszkalne”, budynek kontenerowy, utwardzony zjazd z działki drogowej …, droga utwardzona, 2 budowle wagi z kanałami, ogrodzenie z bramą, instalacja wodna, instalacja kanalizacji sanitarnej, instalacja kanalizacji deszczowej, instalacja elektroenergetyczna i instalacja telekomunikacyjna na działce nr …;
  • budynek magazynowy, budynek warsztatowy, budynek biurowy, wiata stalowa, budynek portierni, estakada do przeładunku kruszywa (która częściowo będzie również położona na działce nr …), 4 zbiorniki podziemne, drogi utwardzone, utwardzony zjazd z działki drogowej …, utwardzony plac, plac z płyt betonowych wzdłuż estakady, fontanna, ogrodzenie z bramą, instalacja wodna, instalacja kanalizacji sanitarnej, instalacja kanalizacji deszczowej, instalacja elektroenergetyczna i instalacja telekomunikacyjna na działce nr …;
  • estakada do przeładunku kruszywa (która częściowo będzie również położona na działce nr …), droga utwardzona, plac z płyt betonowych wzdłuż estakady, ogrodzenie, instalacja wodna, instalacja kanalizacji sanitarnej, instalacja kanalizacji deszczowej, instalacja elektroenergetyczna i instalacja telekomunikacyjna na działce nr … .

Zdaniem Spółki, poszczególne znajdujące się na powyższych działkach zabudowania stanowią budynki i budowle w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: „Prawo budowlane”).

Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego ww. działek w drodze decyzji administracyjnych o numerach: (…) oraz (…), wydanych w latach 90. XX wieku. W konsekwencji Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z ich nabyciem (nabycie nieruchomości nie podlegało opodatkowaniu VAT).

Wspomniane działki wraz ze znajdującymi się na nich budynkami i budowlami (dalej łącznie jako: „Nieruchomość”), od momentu nabycia prawa użytkowania wieczystego, przez okres dłuższy niż 2 lata:

  • były wykorzystywane w części (dalej: „Część A”) na cele opodatkowanej VAT (niekorzystającej ze zwolnienia od tego podatku) działalności gospodarczej Sprzedającego;
  • w pozostałej części (dalej: „Część B”) stanowiły przedmiot najmu na rzecz innych podmiotów gospodarczych, przy czym najem ten był dokonywany w wykonaniu czynności opodatkowanych VAT, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku – najem ten w szczególności nie miał charakteru najmu na cele mieszkaniowe, który korzystałby ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Obecnie, w związku z planowaną transakcją, umowy najmu Nieruchomości do czasu dostawy zostaną rozwiązane. W konsekwencji, w związku z dostawą Nieruchomości, na Nabywcę nie zostaną przeniesione prawa i obowiązki wynikające z umów najmu jej części. Do czasu dostawy Nieruchomości Spółka zaprzestanie również użytkowania biur.

Spółka poniosła w przeszłości wydatki na ulepszenie niektórych zabudowań położonych na działce nr … (2 obiektów pełniących funkcję wiaty oraz warsztatu), które przekroczyły 30% wartości początkowej tych obiektów. Ulepszenia te zostały dokonane odpowiednio w 2012 r. i 2010 r. W tych też latach wspomniane obiekty w stanie ulepszonym (dalej również jako: „Obiekty ulepszone”) zostały oddane do użytkowania i od tego momentu były, przez okres dłuższy niż 2 lata, wykorzystywane do celów własnej działalności gospodarczej Spółki (jako składowe Części A) bądź stanowiły przedmiot najmu (jako składowe Części B). Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących powyżej opisane wydatki na ulepszenia.

Natomiast w stosunku do pozostałych obiektów posadowionych na działkach będących przedmiotem transakcji, Spółka nie ponosiła wydatków na ich ulepszenie, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej tych obiektów. Co więcej, Wnioskodawca nie zamierza ponosić jakichkolwiek wydatków na ulepszenie budynków, budowli lub ich części znajdujących się na Nieruchomości w przyszłości.

Spółka obecnie planuje dokonanie sprzedaży Nieruchomości na rzecz Nabywcy. Sprzedający nie planuje dokonywać rozbiórki budynków i budowli znajdujących się na nieruchomościach przed ich dostawą.

Sprzedający oraz Nabywca (dalej łącznie jako: „Strony”) pragną zaznaczyć, że przedmiotem dostawy będą składniki materialne składające się na Nieruchomość (grunty, budynki i budowle). W związku z zawarciem umowy sprzedaży na Nabywcę mogą również zostać przeniesione wybrane zobowiązania Sprzedającego związane bezpośrednio z Nieruchomością (przykładowo wynikające z umów dostawy wody, energii elektrycznej itp., a więc tzw. mediów) – powyższe może nastąpić za porozumieniem Stron, w drodze cesji, w przypadku gdy Sprzedający przed dniem sprzedaży Nieruchomości nie rozwiąże zawartych w tym zakresie umów z dostawcami. Jednocześnie, w ramach analizowanej transakcji, nie zostaną na Nabywcę przeniesione rachunki bankowe związane z analizowaną Nieruchomością, strona internetowa, znaki towarowe, pracownicy, księgi rachunkowe związane z prowadzoną przez Sprzedającego działalnością wykonywaną na terenie Nieruchomości.

Nabywca zamierza wykorzystywać Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w zakresie, w jakim przedmiotowa transakcja będzie opodatkowana VAT oraz nie będzie podlegała zwolnieniu z VAT, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o PCC? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, w związku z opodatkowaniem przedmiotowej transakcji VAT oraz brakiem zwolnienia z VAT, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu PCC.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zamiany w zakresie, w jakim są opodatkowanie VAT.

Zdaniem Zainteresowanych, do przedmiotowej transakcji nie będzie miał zastosowania wyjątek z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. W przedmiotowej sprawie dojdzie bowiem do faktycznego opodatkowania VAT, tj. transakcja dostawy Nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, ze sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała przepisom ustawy o VAT, przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została m.in. wydana odrębna interpretacja z 07 grudnia 2020 r. Znak: 0113-KDIPT1-1.4012.726.2020.3.WL.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j Dz.U. z 2020 r., poz. 1740) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W oparciu o art. 47 § 1 ww. Kodeksu część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (§ 2 cyt. przepisu). Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych (§ 3 ww. przepisu).

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Stosownie do treści art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

W świetle art. 235 § 1 Kodeksu cywilnego budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność.

W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i tym samym przedmiotem odrębnego obrotu prawnego.

W art. 48 wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o budynki i inne urządzenia znajdujące się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (art. 235 § 1), a także o tzw. urządzenia przesyłowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1).

Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).

Przechodząc ponownie na grunt przepisów podatkowych, należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Sprzedający) jest użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym znajdują się zabudowania. Obecnie Sprzedający planuje sprzedać Nieruchomość na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Kupujący).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 07 grudnia 2020 r. Znak: 0113-KDIPT1-1.4012.726.2020.3.WL wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ potwierdził w trybie art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym: „Dostawa Nieruchomości (zarówno jej Części A, jak i Części B) będzie stanowiła po stronie Sprzedającego odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT (…) w przypadku Nieruchomości (zarówno w odniesieniu do jej Części A jak i Części B) pomiędzy dostawą a jej pierwszym zasiedleniem upłynął okres dłuższy niż 2 lata i tym samym jej dostawa będzie korzystała w całości ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednocześnie jednak Strony, jako czynni, zarejestrowani podatnicy VAT, będą uprawnione do rezygnacji z powyższego zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości na zasadach ogólnych, stosownie do art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, pod warunkiem, że przed jej dokonaniem złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania tej dostawy (…) w odniesieniu do przedmiotowej transakcji nie będzie miało zastosowania zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT”.

A zatem, jeżeli analizowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT), to do opisanej we wniosku sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym opisana we wniosku umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym w związku z opodatkowaniem przedmiotowej transakcji podatkiem VAT oraz brakiem zwolnienia z VAT, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj