Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.328.2020.2.ASZ
z 11 grudnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 09 października 2020 r. (data wpływu – 12 października 2020 r.), uzupełnionym 02 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania wraz z prawem własności budynku oraz budowli ‒ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania wraz z prawem własności budynku oraz budowli. Wniosek uzupełniono 02 grudnia 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

S. Sp. z o.o. (Kupujący);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

A. Sp. z o.o. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany niebędący stroną postępowania, jako sprzedający (dalej: „Sprzedający”) oraz Zainteresowany będący stroną postępowania, jako kupujący (dalej: „Nabywca”) planują zawrzeć transakcję sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowo-usługowo-mieszkaniowym wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą, na którą składają się budowle oraz inne obiekty, zlokalizowanej w W. (dalej: „Transakcja”).

Sprzedający jest spółką kapitałową, której statutowy przedmiot działalności obejmuje działalność deweloperską. Sprzedający jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Nabywca jest spółką kapitałową, której działalność polega na dokonywaniu inwestycji w nieruchomości komercyjne w celu uzyskiwania zysków z wynajmu powierzchni handlowych lub usługowych w budynkach. Na dzień zawarcia planowanej Transakcji (a także na dzień złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, o którym będzie mowa w dalszej części opisu) Nabywca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Sprzedający oraz Nabywca będą w dalszej części łącznie określani jako „Zainteresowani”.

Przedmiotem wniosku o wydanie wspólnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest potwierdzenie konsekwencji podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług (w tym prawa Nabywcy do dokonania odliczenia podatku od towarów i usług) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych planowanej Transakcji. W dalszych punktach Zainteresowani przedstawią: (pkt 2) nieruchomość będącą przedmiotem planowanej Transakcji, (pkt 3) szczegółowy zakres Transakcji, a także (pkt 4) inne informacje istotne z punktu widzenia pytań przedstawionych we wniosku.

2.Opis nieruchomości oraz sposobu jej nabycia oraz zabudowania przez Sprzedającego.

2.1.Opis nieruchomości

Przedmiotem Transakcji będzie prawo użytkowania wieczystego dwóch działek gruntu zlokalizowanych w W., w obrębie ewidencyjnym(…): działka gruntu o numerze A objęta księgą wieczystą o numerze (…) oraz działka gruntu o numerze B objęta księgą wieczystą o numerze (…). W dalszej części wniosku działki te będą łącznie określane jako „Grunt”.

Grunt (obydwie działki) jest zabudowany budynkiem biurowym o nazwie „S.B” (dalej: „Budynek”). Budynek jest sklasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej: „PKOB”) w dziale 12. Należy wskazać, że niewielki fragment Budynku, w tym wjazd do Budynku, wykracza poza granice Gruntu i jest usytuowany na sąsiadującej działce o numerze C. Działka ta nie będzie przedmiotem Transakcji. Ponieważ jednak użytkownikiem wieczystym tej sąsiadującej działki jest również Sprzedający, w ramach Transakcji (lub przed Transakcją) zostanie ustanowiona na rzecz Nabywcy służebność gruntowa (tzw. służebność budynkowa).

Jednocześnie, należy wskazać, że na ósmym piętrze Budynku, zgodnie z jego projektem zatwierdzonym właściwą decyzją administracyjną (pozwoleniem na budowę), usytuowana jest przestrzeń o powierzchni ok. 35 m2 o przeznaczeniu mieszkalnym (dalej: „Przestrzeń mieszkalna”). Przestrzeń mieszkalna nie stanowi samodzielnego, wyodrębnionego lokalu mieszkalnego. W odniesieniu do Przestrzeni mieszkalnej nie wydano zaświadczenia o samodzielności lokalu, a ponadto w odniesieniu do niej nie jest prowadzona odrębna księga wieczysta. Przestrzeń mieszkalna stanowi część przedmiotu umowy najmu zawartej przez Sprzedającego z jednym ze swych najemców i nie była/nie jest wykorzystywana przez Sprzedającego na cele zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie, na Gruncie znajdują się obiekty stanowiące infrastrukturę współtowarzyszącą Budynkowi, w tym w szczególności:

  • chodniki,
  • słupy oświetleniowe,
  • tzw. amfiteatr (przy czym, analogicznie do uwag dotyczących Budynku, niewielki fragment amfiteatru wykracza poza granice Gruntu na sąsiadującą działkę o numerze C i w tym zakresie na rzecz Nabywcy zostanie ustanowiona służebność gruntowa),
  • pylon informacyjny,
  • słupki (w tym, oznaczenia funkcji terenu, otwierania drzwi dla osób niepełnosprawnych),
  • przyłącza (telekomunikacyjne, kanalizacji sanitarnej, wodociągowe). Wymienione przyłącza są zlokalizowane częściowo poza granicami Gruntu, jednakże stanowią one własność Sprzedającego na odcinku do punktu przyłączenia do sieci przedsiębiorcy przesyłowego i w tym zakresie będą one przedmiotem Transakcji;

-które to obiekty stanowią budowle w rozumieniu przepisów prawa budowlanego i w dalszej części będą łącznie określane jako „Budowle”. Zgodnie z PKOB ‒ są one objęte zakresem oznaczenia 1220 „Budynek biurowy z usługami, podziemnym garażem oraz towarzyszącą infrastrukturą”, gdyż z konstrukcyjnego punktu widzenia są one związane z Budynkiem.

Na Gruncie zlokalizowane są także inne, „drobne” obiekty/naniesienia niestanowiące Budynków ani Budowli w rozumieniu przepisów prawa budowlanego np. urządzenia budowlane, obiekty małej architektury lub rzeczy ruchome związane funkcjonalnie z Budynkiem (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, popielniczki przy wejściach do Budynku, rzeczy ruchome składające się na wyposażenie terenów zielonych). W Budynku znajdują się także rzeczy ruchome służące jego prawidłowemu funkcjonowaniu (np. meble znajdujące się w holu głównym Budynku, meble znajdujące się w pomieszczeniu ochrony, itp.).

Elementy infrastruktury, między innymi sieci telekomunikacyjne, zlokalizowane na Nieruchomości, niebędące własnością Sprzedającego, tylko przedsiębiorców przesyłowych, nie będą stanowiły przedmiotu Transakcji.

Grunt wraz z Budynkiem oraz Budowlami będą w dalszej części określane łącznie jako „Nieruchomość”.

2.2.Nabycie Gruntu wraz Budynkiem oraz częścią Budowli przez Sprzedającego.

Sprzedający nabył prawo użytkowania wieczystego Gruntu składającego się na Nieruchomość (wraz z prawem własności znajdującego się na nim już wówczas Budynku oraz części istniejących już wówczas Budowli) na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 17 grudnia 2018 r. z funduszem S. Fundusz Inwestycyjny („Poprzedni Właściciel”). W ramach tej transakcji Poprzedni Właściciel działał w charakterze podatnika od towarów i usług i dostawa dokonana przez Poprzedniego Właściciela do Sprzedającego podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (tj. nie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług), co zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W dacie nabycia przez Sprzedającego Gruntu od Poprzedniego Właściciela, znajdujący się na nim Budynek nie był jeszcze ukończony (przy czym ukończona była jego zasadnicza konstrukcja, był zadaszony i spełniał definicję „budynku” w rozumieniach przepisów prawa budowlanego). Zgodnie z powołaną powyżej interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dostawa Budynku na rzecz Sprzedającego została zakwalifikowana jako dostawa budynku dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkowo podlegająca podatkowi od towarów i usług. Jednocześnie, w dacie nabycia przez Sprzedającego Gruntu od Poprzedniego Właściciela, na Gruncie znajdowała się już część Budowli. W tym zakresie, zgodnie z powołaną powyżej interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • dostawa części Budowli na rzecz Sprzedającego (określanych dalej jako: „Budowle Kategorii A”) została zakwalifikowana jako dostawa dokonywana po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, a więc jako zasadniczo korzystająca ze zwolnienia z opodatkowania, przy czym Poprzedni Właściciel oraz Sprzedający mieli prawo zrezygnować ze zwolnienia oraz wybrać opcję opodatkowania. Poprzedni Właściciel oraz Sprzedający skorzystali z tego prawa;
  • dostawa części Budowli na rzecz Sprzedającego (określanych dalej jako: „Budowle Kategorii B”) została zakwalifikowana jako dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, obowiązkowo opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Podatek od towarów i usług (zarówno w zakresie Budynku, jak również w zakresie obu ww. kategorii Budowli) został wykazany na fakturze VAT wystawionej przez Poprzedniego Właściciela na rzecz Sprzedającego i został odliczony przez Sprzedającego.

2.3.Ukończenie Budynku oraz wybudowanie nowych Budowli.

Po nabyciu, Budynek (jak również Grunt oraz Budowle i inne obiekty na nim zlokalizowane) nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Sprzedającego (zostały potraktowane jako tzw. produkcja w toku/produkty gotowe). Sprzedający dokończył budowę Budynku (w drodze nabycia usług budowlanych od podmiotu trzeciego) oraz dokonał wykończenia jego wnętrza.

Prace budowlane dotyczące zasadniczego korpusu budynku zakończyły się w lutym 2019 r. i w dniu 12 lutego 2019 r. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie wydane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na podstawie ostatecznej decyzji. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Budynku, nadal wykonywane są prace wykończeniowe na powierzchniach najmu Budynku.

Nakłady poniesione przez Sprzedającego na ukończenie prac budowlanych oraz wykonanie prac wykończeniowych w Budynku przekroczyły 30% ceny nabycia Budynku. Przekroczenie powyższego limitu nastąpiło w pierwszym kwartale 2020 r. (przy czym, jak wskazano powyżej, Budynek nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Sprzedającego). Po tej dacie, Sprzedający nie ponosił kolejnych nakładów związanych z Budynkiem, których wartość przekroczyłaby 30% ceny nabycia Budynku. Sprzedający odliczył podatek od towarów i usług przy nabyciu prac budowlanych oraz wykończeniowych mających na celu ukończenie Budynku.

W zakresie tych z Budowli, które istniały na Gruncie w dacie jego nabycia przez Sprzedającego (tj. Budowle Kategorii A oraz Budowle Kategorii B, przy czym, jak wskazano powyżej, nie zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych Sprzedającego) po ich nabyciu Sprzedający:

  • albo nie ponosił nakładów na te budowle, które przekroczyłyby 30% ich wartości z daty nabycia,
  • albo też ponosił takie nakłady (tj. nakłady, których wartość przekroczyła 30% wartości nabycia budowli). Z uwagi na treść pytania odnoszącego się do tych budowli, Zainteresowani nie wskazują dokładnych dat poniesienia nakładów.

Dodatkowo, po nabyciu Gruntu od Poprzedniego Właściciela, Sprzedający wybudował na Gruncie nowe, inne z Budowli, określane w dalszej części jako „Budowle Kategorii C”. Sprzedający dokonał odliczenia podatku od towarów i usług w związku z budową Budowli Kategorii C.

2.4.Przekazanie powierzchni Najemcom.

Po ukończeniu oraz oddaniu do użytkowania Budynku (które miało miejsce w lutym 2019 r.), powierzchnia Budynku była stopniowo oddawana do użytkowania poszczególnym najemcom (łącznie jest to kilkunastu najemców) na podstawie przejętych przez Sprzedającego od Poprzedniego Właściciela lub zawartych przez Sprzedającego umów najmu. W zakresie powierzchni wydanych przed pierwszym kwartałem 2020 r. (tj. przed datą kiedy poniesiono nakłady na Budynek, które przekroczyły 30% ceny jego nabycia), najmy te były kontynuowane.

Wydanie powierzchni najemcom następowało od lipca 2019 r. do sierpnia 2020 r., przy czym na dzień dokonania Transakcji w Budynku będą znajdowały się jeszcze powierzchnie niewynajęte, lub wynajęte, ale jeszcze nieprzekazane najemcom.

Zawierane umowy najmu przewidują prawo do korzystania przez najemców z wyodrębnionych w Budynku, przewidzianych powierzchni wyłącznych do ich użytku, jak również do korzystania z części wspólnych powierzchni Budynku ‒ takich jak korytarze, hole, recepcja budynku, itp. (poza tzw. powierzchniami technicznymi, a więc powierzchniami, na których np. znajdują się instalacje elektryczne, kanalizacyjne, serwery budynku, itp.). W zakresie powierzchni technicznych Budynku, od dnia oddania powierzchni pierwszemu najemcy (lipiec 2019 r.), są one wykorzystywane przez Sprzedającego do wykonywania czynności opodatkowanych (polegających na wynajmie Budynku). Budowle znajdujące się na Gruncie nie są przedmiotem oddzielnego wynajmu, jednak z obiektów tych mają prawo korzystać wszyscy najemcy Budynku oraz podmioty trzecie. Korzystanie z nich przez najemców jest wpisane w istotę zawartych umów najmu.

Na potrzeby zawartych umów najmu został opracowany szczegółowy regulamin Budynku, który był dołączany do umów najmu lub w inny sposób przedstawiany najemcom.

3.Zakres planowanej Transakcji.

Przedmiotem Transakcji będą:

  1. Składające się na Nieruchomość prawo użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawo własności Budynku oraz Budowli.
  2. Prawo własności aktywów stanowiących wyposażenie Budynku (związanych z nim w sposób trwały) oraz ruchomości służących jego prawidłowemu funkcjonowaniu (nie obejmuje to aktywów oraz ruchomości, które stanowią własność najemców np. własny sprzęt biurowy najemców), jak również prawo własności obiektów znajdujących się na Gruncie niestanowiących Budynku ani Budowli (wspomniane powyżej urządzenia budowlane, obiekty małej architektury, itp.).
  3. Prawa i obowiązki wynikające z zawartych lub przejętych przez Sprzedającego umów najmu (w tym obowiązki nałożone na Sprzedającego w regulaminie Budynku). W tym zakresie, w wyniku Transakcji nastąpi wstąpienie Nabywcy w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni Budynku z mocy prawa na podstawie art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ‒ Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 19 czerwca 2019 r., poz. 1145). Jednocześnie w zakresie najmów, w przypadku których na datę Transakcji powierzchnie nie zostaną jeszcze wydane najemcom, może nastąpić przeniesienie przez Sprzedającego na Nabywcę praw i obowiązków z takich umów najmu w umowie sprzedaży.
  4. Prawa i obowiązki z dwóch umów udostępnienia nieruchomości przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym ‒ są to umowy zawarte w związku z prawem telekomunikacyjnym, zezwalające tym dostawcom korzystać z Budynku i nieruchomości w celu świadczenia przez nich usług telekomunikacyjnych. Należy wskazać, że jedna z tych umów jest źródłem (niewielkich) przychodów Sprzedającego.
  5. Dokumentacja projektowa, techniczna i prawna związana z Nieruchomością.
  6. Prawa z zabezpieczeń prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z umów najmu ustanowionych przez poszczególnych najemców i zobowiązań do zwrotu takich zabezpieczeń, a także kaucje najemców.
  7. Majątkowe prawa autorskie do utworów powstałych w związku z realizacją Budynku (wraz z Budowlami i przynależnościami) ‒ w zakresie określonym w umowie sprzedaży Nieruchomości.
  8. Wyłączne prawo do upoważniania osób trzecich do wykonywania praw zależnych dotyczących majątkowych praw autorskich do utworów powstałych w związku z realizacją Budynku (wraz z Budowlami i przynależnościami), w zakresie określonym w umowie sprzedaży Nieruchomości.
  9. Upoważnienia do wykonywania osobistych praw autorskich do Projektów w celu udzielenia dalszych upoważnień do tego ‒ w zakresie określonym w umowie sprzedaży Nieruchomości.
  10. Prawa własności nośników, na których utrwalono utwory związane z Budynkiem i Budowlami.
  11. Prawa z tytułu udzielonych przez wykonawców robót budowlanych oraz twórców dokumentacji projektowej Budynku (wraz z przynależnościami) gwarancji jakości lub rękojmi za wady dotyczące Budynku i Budowli oraz dokumentacji projektowej. W ramach Transakcji rozważane jest również udzielenie nowej lub zmiana dotychczasowej gwarancji jakości Budynku udzielonej przez S. SA (tj. jednego z generalnych wykonawców) na rzecz Nabywcy.
  12. Prawa i obowiązki wynikające z umów licencji dotyczących systemów zainstalowanych w Budynku oraz aplikacji budynkowych służących użytkownikom Budynku.
  13. Prawo do używania znaku towarowego Budynku („S”) ‒ w tym zakresie Nabywcy zostanie udzielona licencja (w szczególności, w zakresie oznaczania Budynku oraz używania przedmiotowego znaku towarowego przez Kupującego do celów promocyjnych i marketingowych).

W ramach Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania Nabywcy:

  • Danych finansowych prowadzonych przez zarządcę nieruchomości dotyczących Nieruchomości oraz świadczenia usług i opłat eksploatacyjnych związanych z Nieruchomością;
  • Instrukcji użytkowania (lub innych) dotyczących działalności lub utrzymania Budynku bądź instalacji, maszyn, urządzeń znajdujących się na Nieruchomości lub ją obsługujących;
  • Pozostałych istniejących dokumentów dotyczących Nieruchomości, znajdujących się w posiadaniu Sprzedającego (w szczególności np. książki obiektu budowlanego).

Przedmiotem Transakcji nie będą natomiast objęte:

  • Prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono Sprzedający finansowania na nabycie Nieruchomości/budowę Budynków wraz Infrastrukturą;
  • Umowa o zarządzenie Nieruchomością. Należy wskazać, że Sprzedający zawarł umowę o zarządzenie Nieruchomością ‒ jednak prawa i obowiązki wynikające z tej umowy nie zostaną przeniesione na Nabywcę. Po zawarciu Transakcji Sprzedający (ani żaden podmiot z grupy kapitałowej Sprzedającego) nie będzie także świadczył na rzecz Nabywcy usług zarządzania Nieruchomością;
  • Umowy zarządzania aktywami Sprzedającego ‒ Sprzedający nie zawarł takiej umowy;
  • Należności Sprzedającego o charakterze pieniężnym związane z Nieruchomością, w tym w szczególności należności Sprzedającego wynikające z umów najmu. W tym zakresie, jeżeli do Transakcji dojdzie w trakcie miesiąca, wówczas rozliczenie kwot stanowiących należności od najemców należnych proporcjonalnie od daty Transakcji do zakończenia danego miesiąca nastąpi bezpośrednio pomiędzy Sprzedającym oraz Nabywcą;
  • Prawa i obowiązki z umów na dostawę mediów do budynku oraz odbiór i wywóz odpadów/ścieków z budynku);
  • Prawa i obowiązki z tzw. umów serwisowych (umów służących obsłudze budynku) na które składają się m.in.:
    • Umowa na usługi utrzymania technicznego nieruchomości;
    • Umowa o podłączenie dźwigów (wind) do całodobowego systemu serwisowego;
    • Umowa w zakresie prac konserwacyjnych oraz przeglądów dźwigów (wind);
    • Umowa o wykonanie usług utrzymywania czystości w obiekcie;
    • Umowa o wykonanie usług ochrony fizycznej;
    • Umowa świadczenia usługi monitoringu pożarowego;
    • Umowa o świadczenie usług recepcyjnych;
    • Umowa o świadczenie usług doradztwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
    • Umowa w zakresie świadczenia usług na utrzymanie systemem (…);
    • Umowa dotycząca bieżącej pielęgnacji aranżacji roślinnej zlokalizowanej w Budynku.


W związku z Transakcją planowane jest, iż Sprzedający rozwiąże powyższe umowy w zakresie obsługi budynku zawarte z poszczególnymi podmiotami (tj. umowy w zakresie dostawy mediów do budynku, odbioru i wywozu odpadów/ścieków z budynku oraz umowy serwisowe), dokonując rozliczenia zobowiązań i należności z nich wynikających. Po Transakcji, na Nabywcy będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Ze względów biznesowych niektóre z nowo zawartych przez Nabywcę umów mogą zostać zawarte na identycznych lub podobnych warunkach z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Sprzedającego. Może się również okazać, że w stosunku do niektórych z tych umów, zamiast wskazanej powyżej konstrukcji (w której Sprzedający rozwiązuje określoną umowę), Nabywca wstąpi w prawa i obowiązki Sprzedającego. Jednakże nie jest to opcja preferowana przez Strony Transakcji i nawet jeśli będzie miała miejsce, to będzie miała charakter wyjątkowy.

Zainteresowani będą koordynować swoje działania i współpracować w dobrej wierze, aby zapewnić, że nie wystąpią przerwy w dostawie mediów do Nieruchomości oraz że nowe umowy o świadczenie usług i dostawę mediów zostaną zawarte jak najszybciej. Nie wyklucza się jednak tymczasowego korzystania przez Nabywcę z praw wynikających z niektórych z powyższych umów zawartych przez Sprzedającego (do czasu zawarcia odpowiednich umów przez Nabywcę i przy założeniu dokonania odpowiednich rozliczeń pomiędzy stronami).

Jednocześnie, w ramach transakcji na Nabywcę nie zostaną przeniesione składniki materialne oraz niematerialne związane z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Sprzedającego. Na Nabywcę nie przejdą w szczególności:

  • Oznaczenie indywidualizujące Sprzedającego (czyli „firma” Sprzedającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego),
  • Prawa i obowiązki z umów rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których dokonuje on rozliczeń z najemcami),
  • Prawa i obowiązki z umów o świadczenie usług księgowych, prawnych, marketingowych,
  • Środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • Zobowiązania kredytowe Sprzedającego,
  • Inne zobowiązania Sprzedającego,
  • Know-how i tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne Sprzedającego, z wyjątkiem tych ściśle związanych z dokumentacją projektową dotyczącą Nieruchomości (w szczególności dokumentacją projektu budowlanego),
  • Koncesje, licencje i zezwolenia wydane dla Sprzedającego, z zastrzeżeniem decyzji i licencji dotyczących Nieruchomości,
  • Księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej.

W ramach Transakcji na Nabywcę nie zostanie przeniesiony również zakład pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy. Sprzedający nie zatrudnia pracowników (Zarządzanie Nieruchomością i aktywami Sprzedającego jest wykonywane przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi. Sprzedający zapewnia obsługę Nieruchomości korzystając z infrastruktury i zasobów kadrowych zewnętrznych dostawców usług).

W stosunku do powierzchni w Budynku, które w dniu Transakcji nie będą wynajęte, oraz części wynajętych powierzchni, Sprzedający zobowiąże się, na podstawie odrębnej umowy gwarancji czynszowej, do wypłaty na rzecz Nabywcy odpowiedniej kwoty gwarancji czynszowej, której celem będzie wynagrodzenie Nabywcy braku najemców. Aby zmniejszyć kwotę wypłacanej gwarancji czynszowej, po Transakcji Sprzedający będzie mógł podejmować uzgodnione między stronami działania zmierzające do zachęcenia nowych najemców do wynajęcia powierzchni w Budynku i zawarcia przez nich nowych umów najmu z Nabywcą.

Zainteresowani wskazują również, że w momencie dokonania Transakcji najprawdopodobniej:

  • zawarta zostanie przez Zainteresowanych umowa dobrosąsiedzka dotycząca między innymi regulacji stosunków międzysąsiedzkich w związku z planowaną budową budynku znanego jako „S. A”, w ramach kompleksu S. na działce o numerze ewidencyjnym C oraz budynku znanego jako „S. D”, w ramach kompleksu S., na działce o numerze ewidencyjnym D;
  • Nabywca przystąpi do umowy dobrosąsiedzkiej zawartej przez Sprzedającego z właścicielem działki przyległej do Nieruchomości będącym właścicielem budynku znanego jako „S. C”, na podstawie której strony wzajemnie zobowiązały się m.in. nie podejmować działań mających na celu utrudnienie realizacji inwestycji budowlanych na zasadach określonych w tej umowie.

4.Inne informacje istotne z punktu widzenia pytań zadanych we wniosku.

Na dzień zawarcia Transakcji Sprzedający nie będzie właścicielem innych budynków. Sprzedający rozpoczął jednak realizację innej inwestycji deweloperskiej, na opisanej we wcześniejszej części wniosku działce o numerze C (która nie będzie przedmiotem Transakcji). Inwestycja ta polega na budowie budynku biurowego, znanego jako „S. A”, który to budynek ‒ po ukończeniu oraz tzw. komercjalizacji (wynajęciu powierzchni biurowej) zostanie sprzedany do inwestora zewnętrznego. W związku z tym, że budynek, który zostanie wybudowany na działce C prawdopodobnie, będzie częściowo przekraczał granice Gruntu, możliwe jest, że w ramach Transakcji zostanie ustanowiona przez Nabywcę, służebność obciążająca Grunt na rzecz każdoczesnego użytkownika wieczystego działki C, dotycząca posadowienia budynku A oraz amfiteatru powiązanego funkcjonalnie z budynkiem A, częściowo na Gruncie (tzw. służebność budynkowa). W ramach Transakcji rozważane jest też ustanowienie służebności dotyczących dostępu do tarasu łączącego budynek „S. A” oraz „S. B”, który to taras zostanie wybudowany wraz z budynkiem „S. A” i będzie przynależał do tego budynku.

Ponadto, możliwe jest, że w ramach Transakcji, zostaną ustanowione wzajemne służebności przejazdu i przechodu przez właściciela budynku C zlokalizowanego na działce o numerze E, znanego jako „S. C”. Nabywcę jako właściciela Budynku oraz Sprzedającego jako użytkownika wieczystego działki o numerze C, na którym planowana jest budowa budynku A oraz D, na którym planowana jest budowa budynku „S. D”.

Po dokonaniu Transakcji, poza ww. działką o numerze C oraz prowadzoną na niej inwestycją Sprzedający, jak również udziału w prawie do innej działki zlokalizowanej w W. (działka o numerze D, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (…)), nie będzie posiadał innych istotnych aktywów.

Jak wskazano powyżej, Sprzedający nie zatrudnia pracowników i jego działalność była i jest prowadzona poprzez umowy z podmiotami zewnętrznymi (najpierw dotyczącymi przeprowadzenia lub ukończenia inwestycji budowlanej, a następnie poprzez umowy o zarządzenia oraz umowy serwisowe).

Do decyzji Sprzedającego (oraz jego udziałowców) będzie należało, czy na bazie środków pieniężnych otrzymanych z tytułu Transakcji podejmie on kolejny projekt deweloperski.

Głównym przedmiotem działalności Sprzedającego jest działalność deweloperska. Niemniej jednak, w okresie pomiędzy komercjalizacją Budynku a datą zawarcia Transakcji, Sprzedający uzyskiwał, uzyskuje i będzie uzyskiwał przychody wynikające z realizacji zawartych umów najmu.

Sprzedający nie dokonał wyodrębnienia organizacyjnego Budynku, czy też Nieruchomości jako wydziału, oddziału czy innej (innych) jednostki organizacyjnej, zarówno formalnie poprzez rejestrację oddziału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, jak również wewnętrznie w drodze przyjęcia odpowiednich uchwał. Nieruchomość ta nie stanowi oddziału/działu ani innej jednostki organizacyjnej w strukturze działalności Sprzedającego. Sprzedający nie prowadzi także w stosunku do niej odrębnych ksiąg rachunkowych dla celów statutowych.

Nabywca dokona zakupu Nieruchomości w celu prowadzenia działalności obejmującej wynajem powierzchni użytkowej w nabytym Budynku podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (Nabywca nie będzie wykorzystywał Nieruchomości dla celów działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług lub niepodlegającej temu podatkowi). Zamiarem Nabywcy jest kontunuowanie wynajmu wobec tych samych najemców, którzy obecnie najmują powierzchnie w Budynku. Nabywca zamierza prowadzić powyższą działalność w oparciu o własne zasoby, względnie w oparciu o zasoby podwykonawców. Nie jest również wykluczone, że Nabywca w przyszłości podejmie biznesową decyzję o zbyciu nabytej Nieruchomości (na chwilę obecną Nabywca nie ma tego rodzaju planów).

Jak wskazano na wstępie, przed datą Transakcji (oraz przed dniem złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia), Sprzedający oraz Nabywca będą zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni. Przed datą Transakcji Zainteresowani złożą do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Budynków oraz Budowli zlokalizowanych na Gruncie zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim Budynek i Budowle korzystałyby ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przeprowadzenie transakcji planowane jest przed 30 czerwca 2021.

Budynek nie był wykorzystywany do celów działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług przez Sprzedającego. Jak wskazano powyżej, Zainteresowani planują również, że w momencie dokonania Transakcji na rzecz Nabywcy zostanie ustanowiona służebność gruntowa (tzw. służebność budynkowa), w zakresie w jakim Budynek, w tym wjazd do Budynku, oraz budowla amfiteatru wykracza poza granice działek B oraz A.

Zainteresowani uzupełnili wniosek o dodatkowe informacje w zakresie opisu zdarzenia przyszłego planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości wskazując, że w toku negocjacji prowadzonych przez strony planowanej transakcji ustalono, że oprócz elementów transakcji wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku o interpretację, w ramach transakcji na Nabywcę przejdą również następujące składniki majątku Sprzedającego:

-Prawa i obowiązki z umowy zawartej ze spółką będącą przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym (operatorem sieci komórkowej), dotyczącej udostępnienia określonych powierzchni w Budynku, tj.:

  • części powierzchni pomieszczenia telekomunikacyjnego (ok. 2,5 m2);
  • części tras kablowych z przeznaczeniem na instalację okablowania wewnętrznego stacji bazowej telefonii komórkowej oraz okablowania światłowodowego i miedzianego;
  • miejsca w kanalizacji teletechnicznej z przeznaczeniem na instalacje przyłącza światłowodowego miedzianego;
  • okablowania instalacji wewnętrznej telefonii komórkowej.

Powierzchnie te zostały udostępnione na potrzeby wykonania instalacji wewnętrznej telefonii komórkowej w Budynku, wraz z montażem urządzeń stacji bazowej telefonii komórkowej i przyłączeń teletechnicznych zgodnie z posiadanymi przez tą spółkę koncesjami i zezwoleniami telekomunikacyjnymi,

-Prawa i obowiązki z umowy zawartej ze spółką będącą przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym dotyczącej oddania do używania powierzchni 1m2 niezbędnej do instalacji szafy telekomunikacyjnej, wraz z szachtami instalacyjnymi, w celu ułożenia niezbędnego okablowania telekomunikacyjnego i podłączenia usług tego operatora;

-Prawa i obowiązki z umowy zawartej z G. dotyczącej uzyskania dla Budynku certyfikatu LEED;

Certyfikaty LEED są amerykańskim systemem oceny budynków pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Aby uzyskać taki certyfikat, budynek musi spełniać szereg rygorystycznych wymagań, które są sprawdzane i zatwierdzane przez tzw. certyfikatorów (takich jak ww. podmiot, tj. G.).

-Prawa z gwarancji związanej z umieszczonym w Budynku muralem.

Dodatkowo, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego wniosku, w stosunku do powierzchni w Budynku, które w dniu Transakcji nie będą wynajęte, oraz części wynajętych powierzchni, Sprzedający zobowiąże się, na podstawie odrębnej umowy gwarancji czynszowej, do wypłaty na rzecz Nabywcy odpowiedniej kwoty gwarancji czynszowej, której celem będzie wynagrodzenie Nabywcy braku najemców.

W tym zakresie w ramach wzajemnych rozliczeń na podstawie ww. wskazanej umowy gwarancji czynszowej, Sprzedający, oprócz wynagrodzenia Nabywcy w przypadku braku najemców, będzie również zobowiązany do zapłaty na rzecz Nabywcy odpowiednio skalkulowanych kwot mających rekompensować Nabywcy również inne sytuacje, takie jak:

  • obniżenia czynszu,
  • przyznane zwolnienia z czynszu lub inne formy wsparcia/zachęt dla bieżących lub przyszłych najemców (np. wykonanie prac adaptacyjnych w wynajmowanych lokalach na koszt wynajmującego, czy też zapłata ich równowartości),
  • brak płatności czynszu ze strony niektórych najemców czy też niewystarczające pokrycie przez najemców kosztów utrzymania Nieruchomości tj. wydatków i opłat eksploatacyjnych (eng. service charges), jak również 
  • pokrycie kosztów utrzymania Nieruchomości w przypadku braku najemców.

Ostateczna umowa gwarancji czynszowej może obejmować wypłaty przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy kwot pieniężnych także w innych niż wymienione powyżej przypadkach, mających na celu zrekompensować Nabywcy nieziszczenie się określonych założeń biznesowych związanych z Budynkiem.

Ponadto, Strony informują, z uwagi na przysługujące Miastu W. prawo pierwokupu w stosunku do prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej księgą wieczystą o numerze (…) (stanowiącej część przedmiotu Transakcji ‒ działkę gruntu o numerze B) na podstawie art. 111a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, Transakcja zostanie przeprowadzona w ten sposób, że Strony, po zawarciu umowy przedwstępnej, zawrą umowę warunkową co do działki gruntu o numerze B (pod warunkiem niewykonania przez Miasto W. wskazanego wyżej prawa pierwokupu) oraz umowę zobowiązującą sprzedaży co do działki gruntu o numerze A (wraz z pozostałymi prawami objętymi Transakcją), a następnie ‒ w przypadku niewykonania przez Miasto W. prawa pierwokupu ‒ umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego do Nieruchomości (wraz z pozostałymi prawami objętymi Transakcją).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)

Zdaniem Zainteresowanych, planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zainteresowani wskazali, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako czynność opodatkowaną należy uznać umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany ‒ w przypadku sprzedaży nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie jednak z treścią art. 2 pkt 4 cyt. ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

Mając na uwadze treść ww. przepisu, w ocenie Sprzedającego i Nabywcy, opisana w zdarzeniu przyszłym planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z tym, że transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług ‒ co wykazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2.

Tym samym, Nabywca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Nieruchomości w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

Zgodnie z zakresem niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznano za prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację z 10 grudnia 2020 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.530.2020.2.PS.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku – wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany będący strona postępowania zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania „Nieruchomość”, tj. prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem biurowo-usługowo-mieszkaniowym wraz z towarzyszącą infrastrukturą, na którą składają się budowle oraz inne obiekty. Pod pojęciem „Nieruchomości” Zainteresowani rozumieją prawo użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawo własności Budynku oraz Budowli.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2020 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.530.2020.2.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, wskazując m.in., że:

  • opisany we wniosku Przedmiot Transakcji nie będzie stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, jak również zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym jego sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 cyt. ustawy;
  • planowana sprzedaż Budynku oraz Budowli Kategorii „A” i Kategorii „B” będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; przy czym jeżeli obie strony transakcji spełnią warunki wynikające z art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy, to dostawa Budynku oraz Budowli będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • sprzedaż Budowli Kategorii „C” będzie obowiązkowo podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • sprzedaż dokonana na rzecz Kupującego dotycząca prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdują się przedmiotowe Budynek i Budowle Kategorii „A” oraz Kategorii „B” również będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie tych samych przepisów co sprzedaż Budynku i Budowli Kategorii „A” oraz Kategorii „B”; w przypadku, gdy strony transakcji, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy opodatkują Transakcję podatkiem od towarów i usług, wówczas dostawa gruntu również będzie opodatkowana; sprzedaż gruntu, na którym znajdują się Budowle Kategorii „C” będzie podlegała obowiązkowo opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie tych samych przepisów co sprzedaż tych Budowli.

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży „Nieruchomości”,tj. prawa użytkowania wieczystego Gruntu oraz prawa własności Budynku oraz Budowli, będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Na Nabywcy nie będzie zatem ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przedstawionej transakcji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj