Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.289.2020.4.ASZ
z 16 grudnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 07 września 2020 r. (data wpływu – 17 września 2020 r.), uzupełnionym 06 października oraz 20 listopada 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży gruntu wraz z naniesieniami znajdującymi się na tym gruncie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży gruntu wraz z naniesieniami znajdującymi się na tym gruncie. Wniosek uzupełniono 06 października 2020 r.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 17 listopada 2020 r. znak: 0114-KDIP4-3.4012.510.2020.2.DM oraz 0111-KDIB2-3.4014.289.2020.3.ASZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 20 listopada 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: V. Sp. z o.o. (Nabywca);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: M. Sp. z o.o. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

1. Strony Transakcji.

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Nabywca) jest spółką prawa polskiego zajmującą się działalnością deweloperską. Nabywca jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Projekty realizowane/planowane przez Nabywcę obejmują zarówno budowę celem odsprzedaży jak i budowę celem wynajmu (dzierżawy). W celu realizacji projektów, nabywca aktywnie poszukuje nieruchomości do zakupu.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Sprzedawca) jest spółką prawa polskiego, która jest właścicielem nieruchomości zlokalizowanej w W. (Nieruchomość), będącej przedmiotem wniosku o interpretację. Sprzedawca jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny.

2. Przedmiot transakcji.

Nieruchomość obejmuje trzy działki gruntu, dla których prowadzona jest jedna księga wieczysta (…):

  • Działka gruntu nr A (Działka nr 1) częściowo zabudowana naniesieniem w postaci chodnika. Chodnik znajdujący się na Działce nr 1 jest trwale związany z gruntem i stanowi budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.
  • Działka gruntu nr B (Działka nr 2) zabudowana aktualnie naniesieniami w postaci parkingu utwardzonego kostką granitową, ogrodzenia, szlabanu oraz biletomatu.

Parking znajdujący się na Działce nr 2 stanowi budowlę w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane.

Ogrodzenie otaczające Działkę nr 2 oraz szlaban stanowią części budowli parkingu jako urządzenia budowlane w rozumieniu Prawa Budowlanego ‒ są to bowiem urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym (parkingiem), zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wolnostojący biletomat nie stanowi budowli, lecz tymczasowy obiekt budowlany (obiekt niepołączony trwale z gruntem) w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Budowlane.

Szlaban oraz wolnostojący biletomat zostały wzniesione na Działce nr 2 przez dzierżawcę na własny koszt i zostaną one usunięte przed Transakcją.

  • Działka gruntu nr C (Działka nr 3) otoczona tymczasowym ogrodzeniem dla potrzeb planowanych prac budowlanych.

Tymczasowe ogrodzenie zostało wzniesione przez Sprzedawcę w lutym 2019 r. dla potrzeb planowanych prac budowlanych (dla potrzeb zaplecza budowlanego). Nie stanowi ono budowli w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane, poza tym na Działce nr 3 nie znajdują się inne naniesienia.

Przez całą Nieruchomość przebiegają sieci uzbrojenia podziemnego: wodna i energetyczna. Sprzedający nie jest właścicielem tych sieci (nie wybudował ich ani nigdy ich nie nabył), brak również ustanowionej służebności na jego rzecz. Sprzedawca nie ma prawa do dysponowania sieciami uzbrojenia jak właściciel a zatem sieci te nie będą przedmiotem Transakcji. Sprzedawca nie jest przedsiębiorcą przesyłowym.

Nieruchomość jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zgodnie z MPZP Nieruchomość (Działki nr 1, 2 i 3) przeznaczona jest pod usługi komercyjne z zakresu użyteczności publicznej (tj. przeznaczona pod zabudowę).

Intencją stron jest zbycie przez Sprzedawcę i nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w stanie wolnym od obciążeń (Transakcja). Nie jest intencją Nabywcy ani Sprzedawcy zbycie/nabycie całego przedsiębiorstwa Sprzedawcy lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z zamierzeniami stron, w ramach planowanej Transakcji nastąpi wyłącznie:

  • przeniesienie przez Sprzedawcę na Nabywcę prawa własności Nieruchomości, tj. Działek nr 1, 2, 3 wraz z opisanymi wyżej obiektami;
  • przeniesienie przez Sprzedawcę na Nabywcę pozwolenia na budowę oraz decyzji dotyczącej środowiskowych uwarunkowań budowy;
  • przeniesienie przez Sprzedawcę na Nabywcę prawa własności intelektualnej dla Nieruchomości, tj. praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego budynku i innych projektów budowlanych.

Ponadto w ramach Transakcji nastąpi przekazanie na rzecz Nabywcy oryginałów wszelkiej dokumentacji dotyczącej Nieruchomości, w tym dokumentacji technicznej i prawnej, dziennika budowy, w szczególności oryginału projektu budowlanego zatwierdzonego pozwoleniem na budowę na Gruntach budynku i całości dokumentacji archeologicznej.

W ramach Transakcji nie zostaną nabyte ani przekazane żadne inne materialne składniki ani prawa majątkowe Sprzedawcy, w szczególności Transakcją nie będą objęte:

  • nazwa przedsiębiorstwa Sprzedawcy,
  • własność innych nieruchomości lub ruchomości,
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  • koncesje, licencje i zezwolenia (za wyjątkiem opisanych wyżej: pozwolenia na budowę oraz pozwolenia środowiskowego),
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (za wyjątkiem opisanych wyżej praw do projektu budowlanego),
  • tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedawcy,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nabywca nie przejmie również żadnych pracowników ani współpracowników Sprzedawcy.

Ponadto, lista składników majątku Sprzedawcy niepodlegających przeniesieniu na rzecz Nabywcy obejmuje również:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów w zakresie dostawy mediów do Nieruchomości, oraz innych umów serwisowych i najmu/dzierżawy zawartych przez Sprzedawcę:
  • umowy na zarządzanie aktywami i nieruchomością (umowy takie nie zostały zawarte przez Sprzedawcę);
  • źródła finansowania działalności Sprzedawcy, w szczególności pożyczki od podmiotu powiązanego.

3. Etapy Transakcji.

Transakcja najprawdopodobniej składać się będzie z kilku czynności prawnych:

  • umowa przedwstępna,
  • umowa przyrzeczona warunkowa, zawierana pod warunkiem nieskorzystania przez organ gminy z prawa pierwokupu,
  • umowa przenosząca Nieruchomość.

Tak, jak w przypadku każdej umowy przedwstępnej, po obu stronach będzie występować zobowiązanie do zawarcia umowy przyrzeczonej według treści ustalonej w umowie przedwstępnej oraz odpowiadające temu zobowiązaniu prawo do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Zgodnie ze standardami rynkowymi, strony przewidują również nałożenie szeregu warunków/obowiązków (oraz odpowiadających im praw do żądania ich wykonania), których wykonanie jest niezbędne do zawarcia umowy przyrzeczonej, m.in.:

  • obowiązki w zakresie dostarczenia określonych zaświadczeń dotyczących stanu zaległości w opłatach publicznoprawnych,
  • obowiązek zawarcia umowy powierniczej (w celu zabezpieczenia płatności ceny),
  • obowiązek zastosowania się treści interpretacji podatkowej.

Ponadto, na Sprzedawcy będzie ciążył obowiązek utrzymywania Nieruchomości w należytym stanie technicznym, niewprowadzania zmian do Nieruchomości oraz niezawierania umów dotyczących Nieruchomości pomiędzy datą zawarcia umowy przedwstępnej do daty umowy przenoszącej.

Nabywcy przysługiwać będzie prawo do dokonania płatności ceny z zastosowaniem mechanizmu płatności podzielonej (jeśli będzie to miało zastosowanie) oraz do powstrzymania się z płatnością ceny w przypadku, gdyby wskazany przez Sprzedającego rachunek bankowy nie był wykazany w wykazie, o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług.

4. Sposób nabycia Nieruchomości przez Sprzedawcę.

Sprzedawca nabył Nieruchomości na podstawie jednej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego z dnia 27 września 2006 r. od Gminy W. Cena sprzedaży została ustalona na drodze przetargu.

  • Transakcja nabycia Nieruchomości podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej a Sprzedawca odliczył podatek naliczony wynikający z transakcji nabycia. Na moment nabycia Nieruchomości przez Sprzedawcę, na Nieruchomości posadowione były:
  • chodnik znajdujący się na Działce nr 1 oraz
  • parking i ogrodzenie znajdujące się na Działce nr 2 (według wiedzy Sprzedającego parking istnieje co najmniej od 1994 r.).

5. Stan oraz sposób użytkowania Nieruchomości.

Po nabyciu Nieruchomości, na początku 2008 r. Sprzedawca złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę budynku usługowego z mieszkaniami apartamentowymi i garażem podziemnym zlokalizowanego w obrębie Nieruchomości. Na tej podstawie Sprzedawcy udzielono pozwolenia na budowę, które pozostanie ważne na dzień Transakcji. Pierwotny plan Sprzedawcy nie został jednak zrealizowany ‒ dokonano jedynie czynności przygotowawczych:

  • w 2016 r. prace geodezyjne na terenie inwestycji,
  • w 2019 r. wytyczenie geodezyjne obszaru pod zaplecze budowy,
  • w 2019 r. ogrodzenie terenu budowy płotem siatkowym o długości 130 mb.

Żadne inne prace nie zostały jednak podjęte.

Począwszy od sierpnia 2008 r. Sprzedawca wynajmował powierzchnię Nieruchomości podmiotowi trzeciemu na cele prowadzenia parkingu, w tym na dalszy wynajem miejsc parkingowych. Po zakończeniu poprzedniej umowy najmu, Sprzedawca zawarł w tym samym celu z innym podmiotem trzecim w 2014 r. umowę dzierżawy (Dzierżawca). Wynajem/dzierżawa Nieruchomości na podstawie powyższych umów była opodatkowana podatkiem od towarów i usług oraz Sprzedawca wystawiał w tym zakresie faktury podatku od towarów i usług z właściwą stawką. Umowa z Dzierżawcą zostanie rozwiązana przed dniem Transakcji.

Sprzedawca nie wykorzystywał Nieruchomości do prowadzenia działalności podlegającej zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

6. Uwagi końcowe.

Nieruchomość nie została wyodrębniona przez Sprzedawcę w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. W szczególności, nie dokonano wyodrębnienia prawnego oraz organizacyjnego w postaci utworzenia dla Nieruchomości odrębnego działu, wydziału lub oddziału wydzielonego w ramach prowadzonej przez Sprzedawcę działalności. Nieruchomość jest głównym aktywem Sprzedawcy, a sprawozdania finansowe Sprzedawcy nie wskazują na finansowe wyodrębnienie Nieruchomości (zarówno w bilansie jak i w rachunku zysków i strat) w ramach przedsiębiorstwa Sprzedawcy.

Nieruchomość została przez Sprzedawcę zakwalifikowana dla celów rachunkowych jako aktywo inwestycyjne (Działki 1, 2, 3 oraz posadowione na nich obiekty nie są kwalifikowane przez Sprzedawcę jako środki trwałe). Sprzedawca nie dokonywał i nie będzie dokonywał wydatków na ulepszenie budowli posadowionych na Działce nr 1 i Działce nr 2, które podnosiłyby wartość początkową tych budowli w stopniu przekraczającym 30 %.

Nabywca nie zmierza do kontynuacji działalności Sprzedawcy tzn. nie ma zamiaru prowadzenia działalności parkingu ani we własnym zakresie ani w formie oddania w dzierżawę podmiotom trzecim. Nabywca ma zamiar nabytą Nieruchomość wykorzystać dla działalności deweloperskiej tzn. w celu realizacji inwestycji budowlanej na sprzedaż lub wynajem. Po Transakcji Nabywca zamierza rozpocząć prace budowlane polegające na wybudowaniu budynku lub budynków a następnie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (sprzedaż lub wynajem/dzierżawa). Nabywca we własnym zakresie zawrze niezbędne umowy dążące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności w zakresie dostawy mediów, zapewnienia czystości, bezpieczeństwa, itp.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzowano, że przeniesienie przez Sprzedawcę na Nabywcę prawa własności intelektualnej dla Nieruchomości, tj. praw autorskich do projektu budowlanego dotyczącego budynku i innych projektów budowlanych zostanie dokonane za odrębną odpłatnością, tzn. prawa te nie będą uwzględnione w cenie za Nieruchomość.

W 2019 r. Sprzedawca wykonał również prace polegające na przygotowaniu terenu pod roboty, korytowanie, załadunek, wywóz z utylizacją, profilowanie podłoża i niwelację terenu.

Obiekty budowlane posadowione na Nieruchomości nie są wyodrębnione w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach finansowych Sprzedawcy (stanowią część ogólnej pozycji Nieruchomość jako aktywo inwestycyjne).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na następujących zasadach:

  1. w zakresie Działki nr 1 i Działki nr 2 ‒ w przypadku, gdy strony złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Nieruchomości z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, Transakcja będzie w tym zakresie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
  2. w zakresie Działki nr 1 i Działki nr 2 ‒ w przypadku, gdy strony nie złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Nieruchomości z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, Transakcja będzie w tym zakresie opodatkowana 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
  3. w zakresie Działki nr 3 ‒ Transakcja będzie w tym zakresie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zainteresowani wskazali, że zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach.

W zakresie Działki nr 1 i Działki nr 2 ‒ przy założeniu, że strony Transakcji dokonają na podstawie art. art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług rezygnacji ze zwolnienia Transakcji od podatku od towarów i usług, o którym mowa w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy ‒ sprzedaż Nieruchomości, jako podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, byłaby w tym zakresie wyłączona od podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku, gdyby strony Transakcji nie złożyły powyższego oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i w efekcie, Transakcja byłaby w omawianym zakresie od podatku od towarów i usług zwolniona ‒ wówczas na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Transakcja podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Budowle posadowione na omawianych Działkach (chodnik, parking) ‒ jako niewymienione w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegałyby odrębnemu opodatkowaniu, gdyż stanowią część składową Nieruchomości.

W zakresie Działki nr 3 ‒ Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, że podlega w tym zakresie obligatoryjnemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia – interpretacja indywidualna, z 16 grudnia 2020 r. znak: 0114-KDIP4-3.4012.510.2020.3.DM oraz postanowienie znak: 0114-KDIP4-3.4012.661.2020.3.DM z 16 grudnia 2020 r.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawo własności nieruchomości gruntowej obejmującej działki gruntu wraz z naniesieniami znajdującymi się na tym gruncie.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku Transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną z 16 grudnia 2020 r., znak: 0114-KDIP4-3.4012.510.2020.3.DM, w której wskazano, że:

  • w analizowanej sprawie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania, w związku z czym planowana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy;
  • sprzedaż Działki nr 1 i nr 2 wraz z położonymi na nich Budowlami będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 29a ust. 8 ww. ustawy; w sytuacji, gdy Sprzedawca i Nabywca złożą oświadczenie, o którym mowa w ww. art. 43 ust. 10 cyt. ustawy, planowana Transakcja dostawy Działek nr 1 i 2 będzie podlegała opodatkowaniu (nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku) według właściwej stawki podatku od towarów i usług;
  • sprzedaż Działki nr 3 nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku Transakcja sprzedaży będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (bo mimo prawa do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, Strony transakcji zrezygnują ze zwolnienia w zakresie Działki nr 1 i Działki nr 2, a Działka nr 3 istotnie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług ) to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana Transakcja będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Na Nabywcy nie będzie zatem ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przedstawionej Transakcji.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj