Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.736.2020.2.KK
z 16 grudnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2020 r. (data wpływu 1 października 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2020 r. (data wpływu 9 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży wydzielonej części działki wraz z uzyskaną dokumentacją z przeznaczeniem na budowę stacji paliw – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży wydzielonej części działki wraz z uzyskaną dokumentacją z przeznaczeniem na budowę stacji paliw.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 7 grudnia 2020 r. (data wpływu 9 grudnia 2020 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

W 2011 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zakupił nieruchomość gruntową położoną w miejscowości ……, oznaczoną w rejestrze gruntów nr ….. o powierzchni ….. ha.

W 2012 r. na części tej nieruchomości Wnioskodawca wybudował budynek usługowy (budynek pod wynajem pod działalność gospodarczą).

Naokoło tego budynku plac został utwardzony i wyłożony kostką brukową, zrobiono również utwardzony, wykostkowany dojazd do tego budynku.

Po zakończeniu tej inwestycji, budynek ten został wynajęty pod działalność gospodarczą. Najemca prowadzi w tym budynku sklep jednej z sieci dyskontowych.

Z tytułu najmu tego budynku Wnioskodawca wraz z żoną odprowadzają zryczałtowany podatek dochodowy.

W związku z tym, że w/w inwestycja zajmuje tylko część działki, Wnioskodawca wraz z żoną podjęli decyzję, że na pozostałej części nieruchomości wybudują stację paliw.

W związku z tym, zaczęli Oni załatwiać wszelkie dokumenty, związane z możliwością wszczęcia tej budowy. Otóż uzyskali Oni następujące dokumenty, dotyczące przyszłej inwestycji:

  • decyzja środowiskowa;
  • pozwolenie wodno-prawne;
  • pozwolenie na budowę;
  • projekt budowlany.

W tym miejscu należy wskazać, że nieruchomość ta w całości jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość pod zabudowę usługową.

Jednak obecna sytuacja polityczno-gospodarcza wpłynęła na podjęcie decyzji, że Wnioskodawca wraz ze swą żoną nie będą tej inwestycji realizować.

W związku z czym, planują Oni, aby wydzielić tę część działki, na której może zostać wybudowana stacja paliw i po prostu ją odprzedać.

Jednocześnie Wnioskodawca chciałby nadmienić, że nie podjął wraz z żoną żadnych fizycznych czynności, związanych z rozpoczęciem budowy.

Nie uzbrajali tej części działki, nie wydzielali żadnych dróg wewnętrznych, nie prowadzili żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży tej działki.

Obecnie prowadzą rozmowy z jednym inwestorem, któremu sami zaproponowali odkupienie od Nich tej części nieruchomości (po wydzieleniu odpowiedniego obszaru), na której może zostać wybudowana stacja paliw.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca odpowiedział na postawione w wezwaniu pytania.

  1. Czy Wnioskodawca był zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT? Jeżeli tak, to w związku z jaką działalnością?
    Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy w okresie: 1997 – 1998. Był zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT od: 12/1997 do 07/1998.
  1. Czy działka nr …. została nabyta w związku z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej? W jakim celu, w związku z jakimi okolicznościami, została nabyta działka objęta zakresem wniosku?
    Działka nr …. została nabyta jako lokata kapitału. Wnioskodawca z małżonką nie planowali, aby tam prowadzić działalność gospodarczą. Na działce tej wybudowali budynek usługowy pod ewentualny najem.
    Jak wskazano we wniosku o interpretację, budynek ten jest obecnie oddany w najem podmiotowi, który prowadzi w nim działalność gospodarczą tj. sklep spożywczo- przemysłowy jednej z sieci dyskontowych. Kwoty uzyskane z tego najmu Wnioskodawca wraz z małżonką rozliczają w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.
    Do 2018 r. Wnioskodawca był pracownikiem samorządowym i nie myślał o fizycznym prowadzeniu działalności gospodarczej. Po przejściu na emeryturę wraz z żoną podjęli decyzję, aby spróbować wybudować na części tej nieruchomości stację paliw i aby tę stację prowadzić.
    Jednak po przeanalizowaniu wszelkich za i przeciw, biorąc pod uwagę również swój wiek, stwierdzili, że dokumentację mogą przygotować. Po przygotowaniu dokumentacji mieli podjąć decyzję czy sami będą ją prowadzić, czy też wybudowany budynek oddadzą innemu podmiotowi w używanie za stosowną opłatą.
    W związku z zaistniałą sytuacją gospodarczą Wnioskodawca wraz z żoną podjęli decyzję, że tej stacji nie będą jednak budować. Tak jak wskazywano we wniosku głównym, sami zaproponowali jednemu inwestorowi, aby ten, po wydzieleniu części działki, odkupił od Nich tę część wraz z przygotowaną dokumentacją.
  1. Kiedy nastąpił/nastąpi podział działki nr…..? Należy wskazać nr działki, będącej przedmiotem sprzedaży oraz jej powierzchnię.
    Działka ….. nie została do tej pory podzielona. Wnioskodawca i Jego żona nie mają też wiedzy, kiedy taki podział nastąpi. Na razie nie były składane żadne dokumenty co do ewentualnego wydzielenia części tej działki. Rozmowy z ewentualnym inwestorem nie są jeszcze w żaden sposób usankcjonowane.
    Nie podpisywali Oni do tej pory żadnych zobowiązań, co do warunków ewentualnej transakcji. W razie dokonania podziału, myśleli Oni, aby to była powierzchnia ok. …. ha.
  1. W jaki sposób/do jakich celów działka objęta zakresem wniosku, była/jest/będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę od dnia nabycia do dnia planowanej transakcji?
    Działka została nabyta w 2011 r. W 2012 r. na części tej nieruchomości Wnioskodawca wybudował budynek usługowy (budynek pod wynajem pod działalność gospodarczą). Dojazd do tego budynku został utwardzony oraz zrobiony obok budynku parking. Po zakończeniu budowy budynek ten został wynajęty pod działalność gospodarczą. Najemca prowadzi w tym budynku sklep jednej z sieci dyskontowych. Z tytułu wynajmu tego budynku Wnioskodawca wraz z żoną odprowadzają zryczałtowany podatek dochodowy.
  1. Czy Wnioskodawca wykorzystywał przedmiotową nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą? Jeśli tak, to do wykonywania jakich czynności od momentu nabycia Wnioskodawca wykorzystywał działkę objętą zakresem wniosku, tj. do czynności:?
    1. opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
    2. zwolnionych od podatku od towarów i usług,
    3. niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
    Osobiście na tej nieruchomości, ani Wnioskodawca ani Jego małżonka nie prowadzili żadnej działalności gospodarczej. Jak już wspomniano, wynajmują Oni jedynie budynek posadowiony na tej działce innemu podmiotowi, który tam prowadzi działalność gospodarczą.
  1. Czy przedmiotowa działka objęta zakresem wniosku była/jest/będzie udostępniana przez Wnioskodawcę innym osobom na podstawie umów cywilnoprawnych?
    Jeżeli tak, to należy wskazać:
    1. w jakim okresie (kiedy) działka była/jest/będzie udostępniana osobom trzecim?
    2. na podstawie jakiej umowy (najem, dzierżawa, użyczenie, inna umowa – jaka) działka była/jest/będzie udostępniana osobom trzecim?
    3. czy udostępnienie nieruchomości było/jest/będzie czynnością odpłatną czy bezpłatną?
    Wnioskodawca i Jego żona mają zawartą umowę najmu z podmiotem, który prowadzi w budynku posadowionym na części tej działki, działalność gospodarczą. Zgodnie z zapisami umowy za wynajem, najemca zobowiązał się do odprowadzania na Ich rachunek bankowy określonej kwoty czynszu. Z kwot uzyskanych od najemcy rozliczają się Oni z tytułu podatku dochodowego.
    Podatek jest rozliczany w formie ryczałtu. Umowa jest podpisana cały czas tylko z jednym podmiotem. Żadnych innych umów nie było. Pozostała część działki nie była ani przez Nich, ani przez żaden inny podmiot wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.
  1. Czy Wnioskodawca do dnia złożenia wniosku dokonywał kiedykolwiek sprzedaży działek? Jeśli tak, to należy wskazać:
    1. kiedy dokonano transakcji (proszę wskazać datę)?
    2. jakie było przeznaczenie tych działek (działki budowlane, rolne, leśne) lub czy były to działki zabudowane?
    3. ilu działek dotyczyła transakcja?
    Do dnia złożenia przedmiotowego wniosku Wnioskodawca nie dokonywał żadnych sprzedaży działek.
  1. Czy Wnioskodawca posiada inne działki, oprócz działki wskazanej we wniosku, które w przyszłości zamierza sprzedać?
    Wnioskodawca wraz z żoną są w posiadaniu działek oznaczonych w ewidencji gruntów gminy …… numerami:
    • ….
    • ….
    • ….
    • ….
    • ….

    Na chwilę obecną nie mają Oni w zamiarze sprzedaży jakiejkolwiek z w/w działek (poza ewentualnym wydzieleniem i sprzedażą części działki ….).
  1. Czy Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży działki (inną umowę) z potencjalnym nabywcą? Jeśli tak, to jakie są konkretne postanowienia umowy przedwstępnej sprzedaży działki niezabudowanej, zawartej między Wnioskodawcą a potencjalnym Nabywcą? Należy precyzyjnie i jednoznacznie opisać, czy w umowie przedwstępnej zostały określone warunki, które muszą zostać spełnione aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży działki (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.), należy precyzyjnie, w sposób niebudzący wątpliwości, wskazać od spełnienia jakich warunków, uzależnione jest zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży działki, w tym od uzyskania jakich zgód i pozwoleń.
    Do dnia sporządzenia niniejszego pisma Wnioskodawca i Jego żona nie zawierali żadnych umów przedwstępnych z potencjalnym nabywcą.
  1. Czy Wnioskodawca udzielił przyszłemu (potencjalnemu) Nabywcy działki niezabudowanej (lub innemu podmiotowi) pełnomocnictwa do działania w imieniu Wnioskodawcy, przy czynnościach związanych ze sprzedażą działki niezabudowanej będącej przedmiotem wniosku? Jeśli tak, należy wskazać zakres tego pełnomocnictwa (zakres czynności wykonywanych przez pełnomocnika na rzecz Wnioskodawcy).
    Wnioskodawca i jego żona nie udzielali nikomu żadnych pełnomocnictw do działania w Ich imieniu, przy czynnościach związanych ze sprzedażą działki niezabudowanej, będącej przedmiotem wniosku.
    Poza tym Wnioskodawca jeszcze raz podkreśla, że nie podejmowali Oni żadnych czynności, które wskazywałyby na chęć sprzedaży tej działki (jak też innych Ich działek).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż wydzielonej części działki wraz z uzyskaną dokumentacją na budowę stacji paliw będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o VAT, sprzedaż nieruchomości co do zasady jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jednakże w przypadku Wnioskodawcy i Jego żony, należy wziąć pod uwagę zapis art. 15 tejże ustawy, a mianowicie zastanowić się, czy z tytułu tej w/w czynności będą Oni podatnikami VAT. Art. 15 stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 mówi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W tym miejscu należy się zastanowić, czy z tytułu w/w czynności sprzedaży części nieruchomości będziemy traktowani jako podatnicy VAT. Co do zasady, aby sprzedaż podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, powinna być dokonana przez podatnika tego podatku w wykonaniu przez niego działalności gospodarczej. Wnioskodawca i Jego żona nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Nie prowadzą Oni żadnej działalności gospodarczej.

A sprzedaż części w/w nieruchomości będzie w ramach sprzedaży przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, jako dysponowanie majątkiem prywatnym niezwiązanym z działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę linię orzeczniczą oraz tezy doktryny w przedmiotowym zakresie, jeżeli sprzedaż przez osobę fizyczną np. wydzielonej działki, nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym, a nie jako przejaw zorganizowanej i profesjonalnej działalności, podobnej do obrotu nieruchomościami, to można przyjąć, że taka sprzedaż w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a co za tym idzie, nie ma potrzeby analizowania, czy w danym przypadku zachodzą przesłanki jej zwolnienia z VAT.

Aby określić, kiedy daną sprzedaż nieruchomości będzie można traktować jako przejaw działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, należy posiłkować się orzecznictwem sądów administracyjnych, gdyż ustawodawca nie wskazał jednoznacznych przesłanek, co do kwalifikacji tej czynności.

Sądy administracyjne w swoich orzeczeniach wskazują, że do oceny, czy w danej transakcji sprzedawca (np. działek) występuje w roli podatnika, istotne jest ustalenie warunków, w jakich dochodzi do transakcji potencjalnie podlegającej opodatkowaniu VAT.

I tak, fakt podjęcia takich czynności np. jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykle formy ogłoszenia, stanowią o takiej właśnie aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną, a w konsekwencji zorganizowaną).

W przypadku Wnioskodawcy i Jego żony, tak jak już wcześniej wspomniano, nie przygotowywali Oni tej części nieruchomości do sprzedaży. Nawet nie wystawiali żadnych ogłoszeń. Nie robili żadnych nakładów finansowych, aby ulepszyć czy też uatrakcyjnić tę działkę. Plany były, aby samemu wybudować tam stację paliw, jednak życie te plany pokrzyżowało i zmusiło Ich do podjęcia decyzji o wydzieleniu części działki i sprzedaży jej wraz z uzyskaną dokumentacją, dotyczącą ewentualnej budowy tej stacji.

Zdaniem Wnioskodawcy i Jego żony, w związku z tym, że nie sprzedają Oni tej nieruchomości w ramach działalności gospodarczej, jak też nie poczynili żadnych czynności, które mogłyby wskazywać na profesjonalny obrót nieruchomościami, ani też nie zwiększali atrakcyjności tej nieruchomości, wskazują, że przy tej czynności sprzedaży nie będą Oni zobligowani do występowania w charakterze podatników VAT, a co za tym idzie, podatek VAT od tej czynności w ogóle nie wystąpi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 112”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.). Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego). W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego).

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 ustawy Kodeks cywilny). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy w tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2019 r., poz. 2086, z późn. zm.).

Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych – art. 15 ust. 2 ustawy.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawca, w celu dokonania sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podejmował/będzie podejmował aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Wnioskodawcy za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10), dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Z ww. orzeczeń C-180/10 i C-181/10 wynika również, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Wskazać należy, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Stwierdzić należy, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem planowanej sprzedaży będzie działka wydzielona z działki nr …., którą Wnioskodawca wraz ze swą żoną nabyli w 2011 r. jako lokatę kapitału.

Następnie w 2012 r. na części tej nieruchomości Wnioskodawca wybudował budynek celem jego wynajmu.

Budynek ten został wynajęty pod działalność gospodarczą, Najemca prowadzi w nim sklep jednej z sieci dyskontowych. Z tytułu najmu tego budynku Wnioskodawca wraz z żoną odprowadzają zryczałtowany podatek dochodowy.

W związku z tym, że w/w inwestycja zajmuje tylko część działki, Wnioskodawca wraz z żoną podjęli decyzję, że na pozostałej części nieruchomości wybudują stację paliw. W związku z tym zaczęli Oni załatwiać wszelkie dokumenty, związane z możliwością wszczęcia tej budowy - uzyskali następujące dokumenty, dotyczące przyszłej inwestycji:

  • decyzja środowiskowa;
  • pozwolenie wodno-prawne;
  • pozwolenie na budowę;
  • projekt budowlany.

Nieruchomość ta w całości jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość pod zabudowę usługową.

W związku z podjęciem decyzji o nierealizowaniu tej inwestycji, planują Oni, aby wydzielić tę część działki, na której może zostać wybudowana stacja paliw i ją odprzedać.

W tym miejscu należy zauważyć, że przedmiotem sprzedaży nie będzie majątek prywatny Wnioskodawcy. Działka została nabyta jako lokata kapitału i wykorzystywana była w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Jak wynika z opisu Wnioskodawca wybudował budynek celem jego wynajmu.

Jednocześnie należy zauważyć, że w związku z planowaną sprzedażą niezabudowanej części działki nr …., będącej działką budowlaną Wnioskodawca dokonał szeregu określonych czynności.

Wnioskodawca dokonując sprzedaży działki budowlanej niezabudowanej, wydzielonej z działki nr ….., stanowiącej współwłasność małżeńską, nie będzie korzystał z przysługującego Wnioskodawcy prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca podejmując ww. czynności, zaangażował środki podobne do tych jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

W ocenie tut. Organu uznać należy, że podejmowane przez Wnioskodawcę działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej w ramach zarządu swoim majątkiem prywatnym. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Wnioskodawcę ww. nieruchomości będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Wnioskodawca będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego Wnioskodawcy, a sprzedaż działki niezabudowanej wydzielonej z działki nr … stanowiącej współwłasność małżeńską będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

W konsekwencji, skoro w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Wnioskodawcy za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, to czynność sprzedaży działki budowlanej niezabudowanej, wydzielonej z działki nr …., stanowiącej współwłasność małżeńską, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanej. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przez sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj