Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.765.2020.2.OS
z 12 stycznia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2020 r. (data wpływu 13 października 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2020 r. (data wpływu 29 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 grudnia 2020 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, przeformułowania pytania oraz własnego stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca spółka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w … pozostaje wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla … w … za nr KRS: ... Spółka pozostaje czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wspólnikami spółki są …, … oraz …. … wraz z żoną … są właścicielami - na prawach wspólności umownej małżeńskiej rozszerzonej - nieruchomości niezabudowanej położonej w …., składającej się z działek ewidencyjnych o numerach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9, dla której Sąd Rejonowy w …. IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …. Obecni właściciele nabyli tę nieruchomość na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomości w ramach podziału majątku spółki osobowej, w której byli wspólnikami, w związku z jej rozwiązaniem, zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 16 grudnia 2019 r. przy jednoczesnym ustaleniu jej wartości na kwotę 330.000.00 zł. Nieruchomość nie wchodziła w skład przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki osobowej, w związku z której rozwiązaniem nastąpiło nabycie własności tej nieruchomości.

Opisana powyżej nieruchomość została nabyta przez … i … oraz przez … i …w równych udziałach w 1998 r. za cenę 32 tys. zł; udziały te zostały wniesione następnie do spółki cywilnej, która została następnie przekształcona w spółkę jawną, a następnie w spółkę komandytową, która ostatecznie wniosła tę nieruchomość aportem do innej spółki komandytowej, która to spółka komandytowa została rozwiązana, wskutek czego nieruchomość została nabyta przez … i … na podstawie wskazanej wyżej umowy z dnia 16 grudnia 2019 r. Do wniesienia aportu doszło 30 marca 2009 r. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych w wartości 330.000,00 zł. Nieruchomość nie była gospodarczo wykorzystywana w spółce osobowej oraz nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT.

Stosownie do aktualnego zaświadczenia Wójta Gminy … przeznaczenie ww. działek - wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - jest następujące: 7, 4 ulica zbiorcza, tereny obiektów produkcyjnych, składów magazynów, 6 ulica zbiorcza, tereny obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, tereny dróg publicznych - droga dojazdowa, 1 tereny obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, 2, 3, 9 tereny dróg publicznych - droga dojazdowa, 5, 8 tereny obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, tereny dróg publicznych - droga dojazdowa.

Wyżej opisana spółka komandytowa, na skutek rozwiązania której … i … nabyli prawo własności opisanej nieruchomości, była również wspólnikiem spółki kapitałowej - Wnioskodawczyni. Na skutek podziału majątku tej spółki osobowej (komandytowej) w związku z jej rozwiązaniem …i … otrzymali także przysługujące tej spółce osobowej udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - Wnioskodawczyni.

… i … jako wspólnicy Wnioskodawczyni zamierzają sprzedać wskazaną wyżej nieruchomość niezabudowaną położoną w …, składającą się z działek ewidencyjnych o numerach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9, dla której Sąd Rejonowy w … IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze … na rzecz Wnioskodawczyni.

W uzupełnieniu wniosku wskazano:

  1. Odnosząc się do pierwszego pytania wskazanego w wezwaniu, tj. czy transakcja zbycia nieruchomości niezabudowanej położonej w …, składającej się z działek ewidencyjnych o numerach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9, będzie opodatkowana podatkiem VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia wskazano, iż w ocenie Wnioskodawczyni transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku.
  2. Odnosząc się do drugiego zapytania, tj. czy faktura dokumentująca zakup wymienionej we wniosku nieruchomości będzie wystawiona na Wnioskodawcę wskazano, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości niezabudowanej przez wspólników na rzecz Wnioskodawczyni faktura dokumentująca zakup przedmiotowej nieruchomości zostanie wystawiona na spółkę … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ….
  3. Odnosząc się do trzeciego pytania wskazano, iż Wnioskodawca będzie wykorzystywał nabyte działki wskazane we wniosku (działka nr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9) do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Czy przy transakcji sprzedaży wyżej opisanej nieruchomości niezabudowanej położonej w …., składającej się z działek ewidencyjnych o numerach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9, dla której Sad Rejonowy w … IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze … przez wspólników Wnioskodawczyni … i … na rzecz spółki …Sp. z o o. w … (Wnioskodawczyni), która będzie opodatkowana podatkiem VAT w stawce obowiązującej, Wnioskodawczyni po uiszczeniu na rzecz sprzedających ceny sprzedaży za nabywaną nieruchomość, powiększonej o naliczony podatek VAT, będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o tę kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 uptu?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku):

W ocenie Wnioskodawczyni wspólnicy spółki … i …, jako sprzedający w ramach sprzedaży nieruchomości niezabudowanej położonej w …, składającej się z działek ewidencyjnych o numerach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9, dla której Sąd Rejonowy w … IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze … na rzecz Wnioskodawczyni, będą występować w charakterze podatników VAT. Wobec tego od ustalonej pomiędzy stronami umowy sprzedaży ceny sprzedaży będą oni zobowiązani do naliczenia podatku VAT w stawce obowiązującej (23 %).

Konsekwencją powyższego stanu rzeczy jest uprawnienie Wnioskodawczyni jako nabywcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z nabycia przez podatnika towarów - przedmiotowej nieruchomości.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 uptu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 uptu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W świetle powyższej regulacji, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Stwierdzić należy, że każde nabycie towarów i usług, przeznaczonych do przyszłego wykorzystania ich do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie jego dokonania za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiera art. 5 ust. 1 ustawy (są nimi m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju).

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

Natomiast przez świadczenie usług, stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z powyższych unormowań wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego może dokonać podatnik który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Spółka będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, zamierza zakupić nieruchomości niezabudowane położone w …., składające się z działek ewidencyjnych o numerach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9. Transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku. Faktura dokumentująca zakup przedmiotowej nieruchomości zostanie wystawiona na spółkę. Wnioskodawca będzie wykorzystywał nabyte działki wskazane we wniosku (działka nr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9) do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazano wyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia zostaną spełnione, gdyż – jak wynika z okoliczności sprawy – Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotowa nieruchomość, po nabyciu, będzie służyła Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z powyższym, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie przedmiotowych działek niezabudowanych.

Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w okolicznościach niniejszej sprawy Wnioskodawcy - czynnemu zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług – będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu przedmiotowych działek niezabudowanych. Spełniona bowiem została podstawowa pozytywna przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowej nieruchomości, będzie przysługiwało Wnioskodawcy pod warunkiem niezaistnienia okoliczności wskazanych w art. 88 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja indywidualna nie wywiera zatem skutku prawnego dla wspólników dokonujących dostawy nieruchomości

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy

z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj