Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT3.4011.514.2020.5.JG
z 14 stycznia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2020 r. (data wpływu 4 września 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 listopada 2020 r. (data wpływu 4 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie niepowstania przychodu podatkowego po stronie darczyńcy z tytułu darowizny ZCP i braku obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów darowanych środków trwałych i wyposażenia – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie niepowstania przychodu podatkowego po stronie darczyńcy z tytułu darowizny ZCP i braku obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów darowanych środków trwałych i wyposażenia.


Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 17 listopada 2020 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.509.2020.2.MAZ 0115-KDIT3.4011.514.2020.3.JG 0111-KDIB2-3.4015.128.2020.3.BB Wnioskodawcę wezwano do uzupełnienia wniosku.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 30 listopada 2020 r. (data wpływu 4 grudnia 2020 r.).


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem jest (…) Wnioskodawca prowadzi również (…). Działalność gospodarcza została rozpoczęta w (…).


W ramach prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa funkcjonuje (…). Do zadań realizowanych (…) Wnioskodawca prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną (…) towarów (…). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jako formę opodatkowania przychodu wybrał zasady ogólne oraz prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.


Wnioskodawca rozważa dokonanie darowizny na rzecz (…) części przedsiębiorstwa obejmującej (…)


Przed dokonaniem darowizny Wnioskodawca planuje dokonać wyodrębnienia pomiędzy (…) i rozdzielenia prowadzonej przez siebie działalności na działalność usługową oraz działalność handlową. W chwili dokonania darowizny (…) będą funkcjonować niezależnie od siebie. Wyodrębnienie (…) oraz (…) polegać będzie na tym, że do każdego z nich będzie można przypisać określoną umowę, zdarzenie gospodarcze, dokument lub operację. System ewidencji księgowo-finansowej będzie umożliwiał przypisanie odrębnie do (…) związanych z ich działalnością przychodów, kosztów, jak również należności, środków pieniężnych oraz zobowiązań.


Na podstawie umowy darowizny (…) Wnioskodawcy stanie się właścicielem składników majątkowych i niemajątkowych, przy pomocy których będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie (…).


Na dzień dokonania darowizny Wnioskodawca sporządzi protokół przekazania określonych składników majątku, w którym wyszczególni składniki będące przedmiotem darowizny oraz poda następujące informacje w odniesieniu do:


  • środków trwałych - wartość początkową i dotychczasowe umorzenie;
  • wyposażenia - wartość początkową.


Przedmiotem darowizny będą:


  • nieruchomość, tj. grunt z budynkami, (…);
  • ruchomości, tj. urządzenia składające się na wyposażenie (…);
  • prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Wnioskodawcę z klientami i dostawcami, wszelkie zobowiązania wynikające z tytułu rękojmi w odniesieniu do (…), prawa i obowiązki wynikające z umów, które będą zawarte a nie zrealizowane na dzień zawarcia umowy darowizny;
  • wartości niematerialne: baza klientów, renoma, logo;
  • dokumenty i księgi związane z prowadzoną działalnością.


Wyżej wymienione składniki pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie (…), w jakim działalność ta prowadzona jest obecnie przez Wnioskodawcę. Przedmiotowe składniki pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, że stanowią całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.


Prowadzony przez Wnioskodawcę (…) nie będzie przedmiotem darowizny i tym samym pozostanie w dotychczasowej działalności Wnioskodawcy z przypisanymi do tej części przedsiębiorstwa środkami trwałymi, wyposażeniem, umowami, zobowiązaniami, itp.


Przedmiotem darowizny nie będą również (…). Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność gospodarczą w zakresie (…), prowadzoną w ramach (…)


Lokal, w którym mieści się (…) będzie przedmiotem darowizny na rzecz (…).


Wnioskodawca będzie korzystał z przedmiotowego lokalu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, którą planuje zawrzeć z (…).


Składniki majątku będące przedmiotem darowizny były faktycznie wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy oraz przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.


Wydatki na zakup środków trwałych, będących przedmiotem darowizny nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, w tym wypadku Wnioskodawca dokonywał odpisów amortyzacyjnych.


W ramach transakcji dojdzie do przejęcia przez (…) Wnioskodawcy pracowników zatrudnionych obecnie przez Wnioskodawcę. Przejęcie zostanie dokonane w trybie art. 23(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040) [winno być: (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320)].


(…) Wnioskodawcy zamierza prowadzić działalność w zakresie (…), w jakim działalność ta prowadzona jest obecnie przez Wnioskodawcę.


Ponadto w uzupełnieniu Wnioskodawca podał poniżej wskazane informacje:


  • Zdania - Prowadzony przez wnioskodawcę (…) nie będzie przedmiotem darowizny i tym samym pozostanie w dotychczasowej działalności wnioskodawcy z przypisanymi do tej części przedsiębiorstwa środkami trwałymi, wyposażeniem, umowami, zobowiązaniami itp. oraz (...) Lokal, w którym mieści się (…) będzie przedmiotem darowizny na rzecz (…). Wnioskodawca będzie korzystał z przedmiotowego lokalu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, którą planuje zawrzeć z (…). - nie należy czytać w oderwaniu od opisu zdarzenia przyszłego i treści akapitu, w którym się znalazły. Pierwsze ze zdań wskazuje, że w konsekwencji planowanego rozdzielenia działalności handlowej i usługowej prowadzonej dotychczas przez ojca, (…) działalność handlowa, nie będzie przedmiotem darowizny na rzecz (…), ponieważ ojciec będzie działalność tę kontynuował. Natomiast zdanie drugie stanowi o przedmiocie darowizny, którą ma być m.in. lokal służący do prowadzenia tej działalności (…).


W zdaniach tych wyraźnie użyto sformułowań:

  • (…) - w rozumieniu działalności handlowej, którą zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym ma nadal prowadzić ojciec, zatem przypisane do tej działalności składniki majątkowe i niemajątkowe nie będą przedmiotem planowanej darowizny, oprócz lokalu, w którym działalność ta jest prowadzona,
  • lokal, w którym mieści się (…)- w rozumieniu nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia dzielności handlowej, który będzie przedmiotem darowizny na rzecz (…), natomiast ojciec będzie mógł kontynuować działalność handlową korzystając z przedmiotowego lokalu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, którą planuje zawrzeć z (…).
  • Wnioskodawca w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów przyjął formę ewidencjonowania kosztów uregulowaną w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Wyposażenie, które Wnioskodawca zamierza darować było przez niego używane w działalności gospodarczej, a poniesione na jego zakup wydatki zostały jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
  • Przedmiotem planowanej darowizny będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które wypełniają warunki wskazane w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tym samym zespół tych składników nie wypełni warunków wskazanych w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przedmiotem darowizny nie będzie przedsiębiorstwo.
  • Wnioskodawca zamierza dokonać darowizny w (…) r. Przedmiotem planowanej darowizny będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa.
  • Przedmiotowa darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.


W związku z powyższym opisem we wniosku i jego uzupełnieniu sformułowano następujące pytania?


  1. Czy przedstawiona powyżej darowizna składników majątkowych i niemajątkowych stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106; dalej jako Ustawa), a tym samym korzysta z wyłączenia spod stosowania przepisów Ustawy na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy?
  2. Czy przedstawiona powyżej darowizna składników majątkowych i niemajątkowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  3. Jeżeli Wnioskodawca dokonywał amortyzacji środków trwałych na zasadach określonych w przepisach art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a po dokonaniu darowizny obejmującej przedmiotowe środki trwałe amortyzacja ta będzie kontynuowana z uwzględnieniem zasad dotychczas stosowanych, to czy zajdzie konieczność dokonania korekty (pomniejszenia) kosztów uzyskania przychodu o wartość darowanych środków trwałych?
  4. Czy w sytuacji, gdy wyposażenie, które Wnioskodawca zamierza darować (…) było faktycznie wykorzystywane w działalności i przyczyniło się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a tym samym przepis art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, nie miał w tym wypadku zastosowania, późniejsze przekazanie tych przedmiotów w drodze darowizny nie będzie skutkowało koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów w związku z uprzednim zaliczeniem do tych kosztów wydatków poniesionych na nabycie tych składników?
  5. Czy przedstawiona powyżej darowizna składników majątkowych i niemajątkowych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?


Niniejsza interpretacja dotyczy powyższych pytań nr 2, 3 i 4 oraz przedstawionego w tym zakresie stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie, a w zakresie podatku od spadków i darowizn odrębne rozstrzygnięcie wydano (…)


Stanowiska Wnioskodawcy:


Ad 2. Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1387) [winno być: (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.) – dopisek organu]; dalej jako ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Natomiast ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, zamiany czy darowizny.


Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019, poz. 1145 [winno być: (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.) – dopisek organu]; dalej jako Kodeks cywilny).


Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów. Natomiast z treści art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego, wynika, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.


W przypadku darowizny przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego. Po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zatem przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże, co do zasady, powstanie przychodu z odpłatnym zbyciem składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec powyższego, przekazanie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze darowizny nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńcy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.


W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Zdaniem Wnioskodawcy, przekazując (…) w formie darowizny zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie będzie zobowiązany dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów, gdyż przedmiotem darowizny będą m.in. wykorzystywane w działalności gospodarczej składniki majątku zaliczone do zużywających się stopniowo składników majątku, tj. wyposażenie.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Mając na względzie, że darowizna wskazanych we wniosku składników majątku, wchodzących w skład darowanego na rzecz (…) przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jest czynnością prawną nieodpłatną, stwierdzić należy, że w związku z jej dokonaniem nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cyt. powyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, przedstawiona w niniejszym wniosku darowizna składników majątkowych i niemajątkowych nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przedstawione wyżej stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy [winno być: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – dopisek organu] z dnia 23 stycznia 2019 roku, 0114-KDIP3-1.4011.566.2018.4.MT.


Ad 3. Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w drodze darowizny zamierza przekazać na rzecz (…) przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, w tym wyposażenie i środki trwałe. Przedmiotem darowizny nie będą towary handlowe, bowiem są one przypisane bezpośrednio do działalności prowadzonej w ramach sklepu, która nie jest objęta darowizną.


Zdaniem Wnioskodawcy, przekazując (…) w formie darowizny przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część nie będzie zobowiązany dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów, gdyż przedmiotem darowizny będą wykorzystywane w działalności gospodarczej składniki majątku zaliczone do zużywających się stopniowo składników majątku (wyposażenie) oraz składniki zaliczone do środków trwałych.


W myśl art. 22 ust. 1 podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.


Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 11 podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.


Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przypadku nieodpłatnego przekazania składników majątku będących środkami trwałymi, które podlegały amortyzacji, nie zachodzi potrzeba korekty kosztów, gdyż wydatki na zakup tych środków nie były zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, natomiast dokonywane odpisy amortyzacyjne odpowiadają okresowi używania tych składników majątku w działalności gospodarczej.


Odnosząc się do kwestii obowiązku skorygowania kosztów uzyskania przychodu o wartość darowanego wyposażenia, poza art. 22 ust. 1 podatku dochodowego od osób fizycznych, należy mieć na uwadze również przepis art. 23 ust. 1 pkt 49 podatku dochodowego od osób fizycznych, według którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, nie zaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.


Wobec powyższego, wyłączenie z kosztów podatkowych wyżej wskazanych wydatków może mieć miejsce jedynie wówczas, jeżeli składnik majątku podatnika nie jest wykorzystywany dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służy osobistym celom osób fizycznych lub bez uzasadnienia znajduje się poza siedzibą podatnika. Dotyczy więc przypadków, gdy zakup składników majątku nie był dokonany na cele działalności gospodarczej, ale na cele osobiste podatnika (określonej osoby).


W sytuacji będącej przedmiotem wniosku, składniki majątku były faktycznie wykorzystywane w działalności i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W takiej sytuacji podatnik ma prawo wydatki na ich nabycie zaliczyć do kosztów, bez względu na sposób ich późniejszego wykorzystania. Późniejsze przekazanie tych przedmiotów w drodze darowizny nie skutkuje koniecznością korygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość tych składników majątkowych. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, w takim przypadku nie ma zastosowania.


Reasumując, stwierdzić należy, że w świetle obowiązującego stanu prawnego, w związku z darowizną składników majątku przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nie jest obowiązany do korekty kosztów w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wydatków na zakup wyposażenia.


Przedstawione wyżej stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 sierpnia 2015 roku, IBPB-1-1/4511-249/15/ZK, interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 kwietnia 2017 roku 0461-ITPB1.4511.117.2017.1.PSZ.


Natomiast w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do organu 4 grudnia 2020 r. Wnioskodawca wskazał, że odnosząc się do kwestii obowiązku skorygowania kosztów uzyskania przychodu o wartość darowanego wyposażenia, czyli do pytania nr 4, że poza art. 22 ust. 1 podatku dochodowym od osób fizycznych, należy mieć na uwadze również przepis art. 23 ust. 1 pkt 49 podatku dochodowym od osób fizycznych, według którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, nie zaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego, wyłączenie z kosztów podatkowych wyżej wskazanych wydatków może mieć miejsce jedynie wówczas, jeżeli składnik majątku podatnika nie jest wykorzystywany dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służy osobistym celom osób fizycznych lub bez uzasadnienia znajduje się poza siedzibą podatnika. Dotyczy więc przypadków, gdy zakup składników majątku nie był dokonany na cele działalności gospodarczej, ale na cele osobiste podatnika (określonej osoby).


W sytuacji będącej przedmiotem wniosku, składniki majątku były faktycznie wykorzystywane w działalności i przyczyniły się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W takiej sytuacji podatnik ma prawo wydatki na ich nabycie zaliczyć do kosztów, bez względu na sposób ich późniejszego wykorzystania. Późniejsze przekazanie tych przedmiotów w drodze darowizny nie skutkuje koniecznością korygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość tych składników majątkowych. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w takim przypadku nie ma zastosowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo należy wskazać, że interpretacja indywidualna wywiera skutki ochronne jedynie dla Wnioskodawcy. Niniejsza interpretacja nie wywołuje zatem skutków prawnopodatkowych dla podmiotów, z którymi Wnioskodawca dokonuje transakcji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj