Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.711.2020.2.IM
z 18 stycznia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2020 r. (data wpływu 19 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży obrazów:

  • jest prawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 2 i nr 3,
  • jest prawidłowe – w odniesieniu do drugiej części pytania nr 4,
  • jest nieprawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 6.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek ‒ uzupełniony pismem z 12 grudnia 2020 r. (data wpływu 14 grudnia 2020 r.) ‒ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży obrazów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę w dziale marketingu. Z wykształcenia natomiast jest artystą plastykiem. Hobbystycznie maluje obrazy. Wnioskodawca chciałby je zacząć sprzedawać. Zainteresowany uważa, że w jednych miesiącach nic by nie sprzedał, a zdarzyłyby się takie, że sprzedał by trzy, cztery obrazy w kwocie np. 2 tys., 5 tys. lub 10 tys.

Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć tego. Oczywiście główny i stały zarobek Wnioskodawcy wynika z pracy na etacie w zupełnie innej branży. Sprzedaż nie będzie związana z przeniesieniem praw autorskich do dzieła, będzie obejmowała tylko sprzedaż konkretnego egzemplarza obrazu.

Czy Wnioskodawca jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Tak, Wnioskodawca jest twórcą w takim rozumieniu.

Czy obrazy tworzone przez Wnioskodawcę są przedmiotem prawa autorskiego, a więc spełniają przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Są przedmiotem praw autorskich.

Czy na okoliczność sprzedaży obrazów Wnioskodawca będzie zawierał umowy, z których będzie wynikać przeniesienie własności egzemplarza utworu, dzieła (obrazu), tj. na podstawie takich umów nastąpi przeniesienie własności do przedmiotu, który jest materialnym nośnikiem utworu (obrazu), oraz umowy te nie będą przewidywać przeniesienia majątkowych praw autorskich i Wnioskodawca nie będzie zawierać w nich żadnego rozporządzania Wnioskodawca nie będzie zawierać w nich żadnego rozporządzania majątkowymi prawami autorskimi na żadnym z pól eksploatacji, majątkowymi prawami autorskimi na żadnym z pól eksploatacji?

Tak, Wnioskodawca będzie zawierał umowy z przeniesieniem praw własności do egzemplarza dzieła i nie będzie przenosił praw autorskich na żadnym z pól eksploatacji itd.

Czy Wnioskodawca dokonywał wcześniej sprzedaży obrazów?

Wnioskodawca sprzedał w ostatnim czasie dwie prace w cenie 395 zł i 500 zł, na które wystawił ww. umowy.

Czy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę związane z malowaniem obrazów będą czynnościami powtarzającymi się, regularnie występującymi i trwającymi, czy też będą podejmowane sporadycznie i okazjonalnie, trwającymi, czy też będą podejmowane sporadycznie i okazjonalnie?

Trudno Wnioskodawcy to określić, jego jedna praca powstaje miesiąc/dwa, w czasie wolnym po pracy zawodowej, zdaniem Wnioskodawcy, jest to sporadyczne, ale jednak planuje to robić cały czas. Wnioskodawca ma również odbitki swoich prac, które może sprzedawać bez limitu, w zależności od popytu. Odbitki Wnioskodawca ma nadzieję sprzedawać kilka w miesiącu 1-3 szt. (jeżeli będą klienci).

Czy Wnioskodawca będzie malował obrazy na zlecenie osób trzecich, czy też będzie malował obrazy wg własnego uznania, wystawiając je następnie do będzie malował obrazy wg własnego uznania, wystawiając je następnie do sprzedaży?

Obrazy Wnioskodawca będzie malował (rysował grafiki) jedynie według własnego uznania, Wnioskodawca nie preferuje tworzenia na zamówienie.

Czy i jakie działania marketingowe Wnioskodawca podejmie w celu sprzedaży obrazów (np. ogłoszenia, reklamy)?

Wnioskodawca prowadzi własną stronę internetową (portfolio), konto na facebooku oraz Instagramie. Wnioskodawca zamierza tworzyć płatne posty w celu pozyskania nabywców.

W jaki sposób Wnioskodawca będzie pozyskiwać nabywców dla malowanych przez siebie obrazów, czy będzie to sprzedaż zorganizowana (m.in. za pośrednictwem galerii sztuki, domów aukcyjnych itp.), czy też sprzedaż będzie następować na rzecz osób fizycznych?

Wnioskodawca zamierza również sprzedawać poprzez itp.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca musi w związku z tym zakładać działalność gospodarczą?
  2. Czy Wnioskodawca może swoją działalność traktować jako sprzedaż okazjonalną?
  3. Czy może jest jakaś forma przewidziana specjalnie dla artystów?
  4. Czy Wnioskodawca może wystawiać ww. umowy i na podstawie nich rozliczać się w rocznym PIT?
  5. Czy dotyczą Wnioskodawcę 50% koszt uzyskania?
  6. Czy Wnioskodawca może odliczać koszty typu: materiały malarskie, wydruki odbitek, koszty reklamy etc.? I na podstawie jakich dokumentów je rozliczać (fv na osobę fizyczną)?

Pytania wynikają z uzupełnienia wniosku.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest kwestia odnosząca się do pytań oznaczonych we wniosku nr 2, 3, 4 (co do drugiej jego części) oraz nr 6. Natomiast w zakresie pytań nr 1, 4 (w części dotyczącej wystawiania umów) oraz nr 5 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż obrazów nie jest działalnością gospodarczą i Wnioskodawca nie musi rejestrować działalności. Może stosować 50% kosztów uzyskania przychodów.

Nie do końca Wnioskodawca zna się na przepisach, dlatego wystąpił o interpretację. Zdaniem Wnioskodawcy zalicza się do działalności artystycznej i sprzedaży okazjonalnej. Wnioskodawca mógłby się rozliczać w rocznym PIT, przedstawiając zysk (pomniejszony o koszty) i odprowadzając podatek od 50% zysków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych sprzedaży obrazów:

  • w odniesieniu do pytania nr 2 i nr 3 jest prawidłowe,
  • w odniesieniu do drugiej części pytania nr 4 jest prawidłowe,
  • w odniesieniu do pytania nr 6 jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W treści art. 10 ust. 1 tej ustawy zostały określone źródła przychodów, gdzie m.in. wymienia się:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7),
  • inne źródła (pkt 9).

Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 6 omawianej ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Dla uznania określonego pola aktywności gospodarczej za pozarolniczą działalność gospodarczą koniecznym jest zatem łączne zaistnienie trzech jej cech funkcjonalnych: zarobkowości, zorganizowania i ciągłości. Brak którejkolwiek z nich oznacza, że dana działalność nie może być zakwalifikowana do kategorii działalności gospodarczej.

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą: za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Wobec przywołanych przepisów w sytuacji, gdy wykonywanie określonych czynności dokonywane jest w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas działalność taka może posiadać znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, a uzyskany z tego tytułu przychód może być opodatkowany w ramach źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W rozumieniu powołanego przepisu przychodem z praw majątkowych będzie każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazane w ustawie.

Przychód z praw majątkowych powstaje zatem m.in. w przypadku przychodów związanych z prawami autorskimi w związku z wykonywaną działalnością artystyczną. Zatem w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dziełem (np. obraz, książka) i jego sprzedażą – przychody z tego tytułu należy kwalifikować właśnie do przychodów określonych tym przepisem.

Wskazany przepis normuje źródło przychodu związane z działalnością twórczą. Gdy przedmiotem umowy są prawa autorskie, to przychody z tego tytułu zalicza się do praw majątkowych, bez względu na podmiot, z którym zawarta została umowa, jak i na moment jej zawarcia (przed stworzeniem utworu – dzieła, czy też po jego powstaniu).

Należy zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak, np. „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych jak, np. „utwór”, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm.).

W myśl art. 1 ust. 1 tej ustawy: przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Na podstawie art. 1 ust. 2 ww. ustawy: w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

  1. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
  2. plastyczne;
  3. fotograficzne;
  4. lutnicze;
  5. wzornictwa przemysłowego;
  6. architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
  7. muzyczne i słowno-muzyczne;
  8. sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
  9. audiowizualne (w tym filmowe).

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. Ponadto, w myśl art. 8 ust. 1 i 2 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Uwzględniając powyższe, w przypadku podatnika, którego działalność zarobkowa jest związana z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami) – a przy tym nie jest wykonywana w sposób właściwy dla działalności gospodarczej – uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę oraz jest artystą plastykiem i hobbystycznie maluje obrazy. Wnioskodawca chciałby je zacząć sprzedawać. Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć ilości sprzedawanych obrazów. Głównym i stałym zarobkiem Wnioskodawcy jest praca na etacie. Sprzedaż nie będzie związana z przeniesieniem praw autorskich do dzieła, będzie obejmowała tylko sprzedaż konkretnego egzemplarza obrazu. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, obrazy tworzone przez Wnioskodawcę są przedmiotem prawa autorskiego. Wnioskodawca będzie zawierał umowy z przeniesieniem praw własności do egzemplarza dzieła i nie będzie przenosił praw autorskich na żadnym z pól eksploatacji. Wnioskodawca sprzedał w ostatnim czasie dwie prace na podstawie tak zawartej umowy. Z przedstawionych informacji wynika też, że jedna praca Wnioskodawcy powstaje miesiąc/dwa, w czasie wolnym po pracy zawodowej. Wnioskodawca wskazał, że jest to sporadyczne, ale jednak planuje to robić cały czas. Wnioskodawca ma również odbitki swoich prac, które może sprzedawać bez limitu, w zależności od popytu. Odbitki Wnioskodawca ma nadzieję sprzedawać kilka w miesiącu 1-3 szt. (jeżeli będą klienci). Obrazy Wnioskodawca będzie malował (rysował grafiki) jedynie według własnego uznania, Wnioskodawca nie preferuje tworzenia na zamówienie. Wnioskodawca prowadzi własną stronę internetową (portfolio), konto na (…) oraz Instagramie. Wnioskodawca zamierza tworzyć płatne posty w celu pozyskania nabywców. Wnioskodawca zamierza również sprzedawać obrazy przez galerie, domy aukcyjne.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że przychody ze sprzedaży obrazów tworzonych przez Wnioskodawcę należy traktować jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca, co prawda nie będzie przenosił praw autorskich do sprzedawanych obrazów, będzie to wyłącznie sprzedaż – jak stwierdził – praw własności do egzemplarza dzieła, jednak przychód ten będzie związany z korzystaniem z praw autorskich. To oznacza, że wskazany przychód należy zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych.

Reasumując – przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze sprzedaży namalowanych przez niego obrazów w opisanym zdarzeniu przyszłym należy zaliczyć do źródła określonego art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych.

Należy także wskazać, że jeżeli Wnioskodawca do uzyskanego przychodu ze sprzedaży obrazów zastosuje 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie może odliczać kosztów, takich jak: materiały malarskie, wydruki odbitek, koszty reklamy. Należy bowiem wyraźnie podkreślić, że w przypadku uzyskiwania przychodów ze źródła prawa majątkowe, Wnioskodawca odlicza koszty wynikające z ww. regulacji (w wysokości 50% uzyskanych przychodów) albo zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjmując za koszty podatkowe wydatki faktycznie poniesione w celu uzyskania tych przychodów i stosownie udokumentowane.

Reasumując – Wnioskodawca od przychodów z praw majątkowy nie może odliczać kosztów faktycznie poniesionych, takich jak: materiały malarskie, wydruki odbitek, koszty reklamy, jeżeli odliczy koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1 (art. 41 ust. 1a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) ‒ na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 1 tej ustawy: płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym przy pomocy których naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika wykonują swoje zadania ‒ imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Zatem w sytuacji, gdy kupującym obrazy od Wnioskodawcy będzie osoba fizyczna, to na Wnioskodawcy nie będzie spoczywał obowiązek samodzielnego uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy „w trakcie roku podatkowego”, ponieważ tego rodzaju źródło przychodu nie zostało wymienione w art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, normującym obowiązek „samodzielnego” wpłacania przez podatników zaliczek na podatek dochodowy. Wnioskodawca osiągnięte przez siebie przychody z tego tytułu (pomniejszone o koszty uzyskania przychodów) będzie zobowiązany wykazać w zeznaniu podatkowym, które należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku podatkowego, w którym przychody te zostały osiągnięte.

Natomiast w przypadku, gdy kupującym obrazy od Wnioskodawcy będzie podmiot prowadzący działalność gospodarczą (np. galerie, domy aukcyjne), to na tym podmiocie będzie ciążył obowiązek płatnika – pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy w sposób określony w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas wskazane (otrzymane) należności łącznie z pobraną zaliczką Wnioskodawca wykaże z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym składanym zgodnie z treścią art. 45 ust. 1 i następne ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując:

  • jeżeli kupującym obrazy jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, to Wnioskodawca otrzymane należności łącznie z pobraną zaliczką winien wykazać z pozostałymi dochodami w zeznaniu rocznym,
  • jeśli kupującym obrazy jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek samodzielnego uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, a osiągnięte przez niego przychody Wnioskodawca będzie zobowiązany wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj