Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.388.2020.2.ASZ
z 27 stycznia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 listopada 2020 r. (data wpływu – 27 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność deweloperską. Spółka zamierza nabyć nieruchomość (dalej: „Nieruchomość”) położoną w W., o łącznym obszarze 995,00 m2, dla której Sąd Rejonowy, XV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…), składającą się z działek ewidencyjnych o numerach:

  • A, obręb ewidencyjny (…), położonej (…), stanowiącej według sposobu korzystania tereny mieszkaniowe oznaczone symbolem B, oraz
  • B, obręb ewidencyjny (…), położonej (…), stanowiącej według sposobu korzystania tereny mieszkaniowe oznaczone symbolem B.

Obie działki, do momentu komunalizacji gruntów stanowiły całość jako „Osada (…) ”. Działka A jest zabudowana, fragmenty budynku (elewacje frontowe wraz z bramą i fragmentem ogrodzenia) od strony ul. (…) zostały wpisane do rejestru zabytków. Działka B jest niezabudowana, objęta jest jednak miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym określono teren tej części Nieruchomości jako teren przeznaczony do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usług. Wnioskodawca wskazał, że na działce B stały stajnie, które zostały rozebrane po przejęciu nieruchomości Dekretem z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. W., na podstawie którego przeszła na własność gm. M. W. (tzw. dekretem Bieruta).

Wnioskodawca ma zamiar wykorzystywać nabytą Nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej poprzez wybudowanie na niej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną (dalej: „Inwestycja”).

W dniu 16 września 2019 r. Spółka podpisała umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa”). Zgodnie z Umową transakcja sprzedaży przenosząca własność Nieruchomości na Spółkę zostanie zawarta po spełnieniu zdefiniowanych w umowie przedwstępnej warunków, w tym uzyskania przez Wnioskodawcę na jego koszt prawomocnego i ostatecznego pozwolenia na rozbiórkę istniejącej części budynku usytuowanego na Nieruchomości oraz prawomocnego i ostatecznego pozwolenia na budowę Inwestycji (w momencie sporządzania wniosku, Spółka jest już w posiadaniu przedmiotowego pozwolenia). W celu realizacji Inwestycji, Sprzedające udzieliły Wnioskodawcy prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, na zasadzie użyczenia oraz uzyskania wszelkich decyzji, postanowień i uzgodnień niezbędnych do jej realizacji. Wynagrodzenie z tego tytułu zawarte jest w cenie sprzedaży. Podjęcie powyższych czynności nastąpiło wskutek decyzji Spółki, nie było następstwem zleceń wydanych przez Sprzedające.

Nieruchomość nie była na moment sporządzenia Umowy i nie jest obecnie przedmiotem umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia przez Sprzedające, poza użyczeniem na rzecz Wnioskodawcy. Na Nieruchomości nie była prowadzona produkcja rolna ani leśna.

Wnioskodawca nie jest w stanie precyzyjnie określić daty rozpoczęcia użytkowania budynku mieszkalnego posadowionego na działce nr A po jego wybudowaniu. Pierwszy wpis w księgach wieczystych dotyczących Nieruchomości pochodzi z 1913 r.

Budynek znajdujący się na działce nr A nie był przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu, dokonywanej przez Sprzedające. Nieruchomość nie jest ani nie była zamieszkiwana przez Sprzedające ani przez członków ich rodzin (ani po 1945 r. ani po 2012 r.). W momencie nabycia Nieruchomości przez Sprzedające w 2012 r. w budynku znajdującym się na działce nr A znajdowały się trzy lokale kwaterunkowe. Dwa z nich zostały zwolnione przez lokatorów z dniem 1 listopada 2012 r. z uwagi na zły stan lokali. Trzeci lokal od 24 sierpnia 2005 był pustostanem. Od 31 sierpnia 2013 r. nieruchomość jest nieużytkowana, natomiast umowy na dostarczanie mediów zakończyły się w listopadzie 2013 r. Na działce nr 132, na której zlokalizowany jest budynek przy ul. (…) do 1945 r. funkcjonowała Piekarnia T. Od 1948 r. do 2007 r. piekarnię prowadziła Spółdzielnia (…) a następnie do 31 maja 2013 r. Spółdzielnia ta prowadziła w nieruchomości sklep firmowy.

Sprzedające nie ponosiły nakładów na ulepszenie budynku przekraczających 30% jego wartości początkowej. Sprzedające nie ponosiły nakładów na ulepszenie budynku mieszkalnego, które mogłyby stanowić przebudowę rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia ani nie nabywali towarów i usług przeznaczonych na ulepszenie budynku, a więc nie przysługiwało im prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego i nie działali w charakterze podatników podatku od towarów i usług.

Sprzedające nie dokonywały nakładów przeznaczonych na ulepszenie budynku, który cały czas, od momentu jego nabycia był wykorzystywany przez Sprzedające wyłącznie do celów osobistych.

Zgodnie z informacją znajdującą się w Umowie, nieruchomość została nabyta zgodnie z prawem przez Panią M.M., Panią M.W. oraz Pana C.R. na współwłasność na podstawie niżej opisanego wywodu prawnego:

Poprzednicy prawni Sprzedających, to jest: Pani A.R., Pani J.Z.W., Pani J.W. i Pan J. M.R. oraz Pani M.E.R. − byli w dniu 21 listopada 1945 r., to jest w dniu wejścia w życie Dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. W., na podstawie którego przeszła na własność gm. M. W. (tzw. dekretem Bieruta) właścicielami nieruchomości położonej w W. przy ulicy (…) o obszarze 218,65 sążni kwadratowych, objętej księgą hipoteczną pod nazwą: „Osada (…)”.

Z dniem 11 kwietnia 1949 r., to jest z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m. W. (Nr 5) nastąpiło objęcie Nieruchomości w posiadanie przez Gminę. Wniosek o ustanowienie prawa własności czasowej został złożony przez Panią A.R. działającą we własnym imieniu oraz w imieniu Pani J.W., Pani J.Z.W. i Pani M.E.R. dnia 21 maja 1948 r.

Stosownie do Uchwały Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 września 2003 r. (OPS 3/03) termin do zgłoszenia przez dotychczasowego właściciela gruntu wniosku o przyznanie prawa wieczystej dzierżawy/własności czasowej/ na gruncie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 dekretu jest zachowany także wówczas, gdy został zgłoszony przed objęciem gruntu w posiadanie przez gminę. Wobec powyższego, wniosek z dnia 21 maja 1948 r. został złożony w przewidzianym prawem terminie.

Na podstawie orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej m. W. nr (…) z dnia 14 czerwca 1952 r. odmówiono Pani A.R., Panu T.R., Pani J.Z.W., Pani J.W., Pani M.E.R. przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości położonej (…) oznaczonej rej.(…). Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 24 maja 2000 r. (nr (…)) stwierdziło nieważność powołanego orzeczenia z dnia 14 czerwca 1952 r.

Na podstawie umowy z dnia 2 kwietnia 2012 r. Nieruchomość została oddana Sprzedającym w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. Prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności na podstawie:

  • działka ewidencyjna nr A − ostatecznej (od dnia 6 listopada 2012 r.) decyzji Zarządu Dzielnicy (…) z dnia 11 października 2012 r., nr (…);
  • działka ewidencyjna nr B − ostatecznej (od dnia 6 listopada 2012 roku) decyzji Zarządu Dzielnicy (…) z dnia 11 października 2012 r. nr (…).

Następnie na podstawie następujących dokumentów:

  • decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nr (…) z dnia 11 października 2012 r„ wydanej przez Zarząd Dzielnicy (…),
  • decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nr (…) z dnia 11 października 2012 r., wydanej przez Zarząd Dzielnicy (…) oraz
  • aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 21 stycznia 2013 r., rep. A nr (…) Pani M.M., Pani M.W. oraz Pan C.R. stali się współwłaścicielami Nieruchomości.

W związku ze śmiercią Pana C.R. w dniu 9 sierpnia 2018 r., na podstawie testamentu notarialnego z dnia 15 maja 2014 r., otwartego i ogłoszonego przed Sądem Rejonowym w dniu 10 maja 2019, Pani B.P. i Pani A.P. nabyły spadek po Panu C.R. po 1/2 z części każda z nich, co stwierdzono postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 16 maja 2019 r. (sygn. Akt (…)). Postanowienie to jest prawomocne.

Sprzedające nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Sprzedające w momencie nabycia własności nieruchomości w 2012 r. nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Ponadto, Pani A.P. zawiesiła prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą, która, co Spółka pragnie podkreślić, nie miała związku ze sprzedażą Nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

Czy sprzedaż działki B będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Czy sprzedaż działki A będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że transakcja sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%, sprzedaż (działki B) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W opinii Wnioskodawcy, dostawa działki A wraz ze znajdującymi się tam budynkami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki. Jednakże, w przypadku gdy strony zdecydują się na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży tej nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług taka dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ww. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług;
  2. zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z kolei zgodnie z art. la pkt 7 cyt. ustawy, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, tj. czy przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 (pytanie dotyczy podatku od towarów i usług) sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedające na rzecz Wnioskodawcy nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki. Ewentualne objęcie przedmiotowej sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, przy sprzedaży Nieruchomości Sprzedające będą działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż, jego zdaniem, transakcja sprzedaży niezabudowanej działki nr B będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23% − nie będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, gdyż nie zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewidujących takie zwolnienia.

W konsekwencji spełniona zostanie przesłanka wskazana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i analizowana dostawa (działki B) będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, przy sprzedaży Nieruchomości Sprzedające będą działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości (działki nr A, zabudowanej budynkiem mieszkalnym) będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki. W związku z tym podatnikiem na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie Wnioskodawca.

Jednakże, w przypadku gdy strony zdecydują się na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży tej nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku podatkiem od towarów i usług, taka dostawa nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia – interpretacja indywidualna z 26 stycznia 2021 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.727.2020.3.EW oraz postanowienie o odmowie wydania interpretacji znak: 0114-KDIP1-3.4012.814.2020.1.EW z 26 stycznia 2022 r.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza nabyć Nieruchomość składającą się z dwóch działek. Jedna działka jest zabudowana, fragmenty budynku (elewacje frontowe wraz z bramą i fragmentem ogrodzenia) zostały wpisane do rejestru zabytków. Druga działka jest niezabudowana.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 26 stycznia 2020 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.727.2020.3.EW wskazano, że:

  • sprzedaż niezabudowanej działki gruntu B będącej przedmiotem wniosku, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług;
  • sprzedaż fragmentu budynku (elewacje frontowe wraz z bramą i fragmentem ogrodzenia) znajdujących się na działce gruntu A będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, tym samym dostawa gruntu, na którym budynek jest posadowiony, także będzie zwolniona z podatku od towarów i usług stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług;
  • jeśli strony transakcji skorzystają z uprawnienia zawartego w przepisie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, to transakcja zbycia zabudowanej nieruchomości działki gruntu nr A nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług, lecz będzie opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży działki B oraz działki nr A będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony transakcji ze zwolnienia w podatku od towarów i usług dotyczącego sprzedaży działki nr A) to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W takim przypadku opisana sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Na Wnioskodawcy nie będzie zatem ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przedstawionej transakcji.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj