Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1.4011.866.2020.4.MST
z 29 stycznia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2020 r. (data wpływu 13 listopada 2020 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek, który został uzupełniony w dniu 27 stycznia 2021 r.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym rozliczającym się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce. Nie ma on zarejestrowanej jednoosobowej działalności gospodarczej, której przedmiotem byłby obrót nieruchomościami. Wnioskodawca jest pracownikiem etatowym, a jego zawód nie jest związany z obrotem nieruchomościami.

Wnioskodawca, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 18 stycznia 2000 r., nabył w drodze spadku po zmarłym ojcu gospodarstwo rolne (sad z polem uprawnym) położone w … (przy ul. …, obręb ewidencyjny …, …), w skład którego wchodziła działka nr … o obszarze … ha 39a 5m2, wpisana w księdze wieczystej pod nr … . Posiadane przez Wnioskodawcę działki opodatkowane są podatkiem rolnym, który płacony jest przez Wnioskodawcę każdego roku.


W 2008 roku Wnioskodawca dokonał podziału nabytej w drodze spadku nieruchomości na działki o nr :


  • … (pow. 0,5586 ha),
  • … (pow. 0,4730 ha),
  • … (pow. 0,4122 ha),
  • … (pow. 0,2188 ha - działka pod drogę),
  • … (pow. 0,7246 ha).


28 grudnia 2008 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla działek nr …, …, …, …, … w …, obręb ewidencyjny …, … . W dniu 2 listopada 2009 r. Prezydent Miasta … wydał decyzję nr … o warunkach zabudowy dla ww. działek, ustalając przeznaczenie tego terenu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych wolnostojących i bliźniaczych z niezbędną infrastrukturą techniczną). W dniu 7 października 2010 r. Wnioskodawca zawarł z Gminą umowę o ustanowienie służebności, na mocy której Gmina ustanowiła:


  1. na działce nr … w …, obręb ewidencyjny …, … o obszarze 479 m2 służebność gruntową przechodu i przejazdu, bez prawa parkowania, na rzecz każdoczesnego właściciela działki gruntu nr … o obszarze 2188 m2, przy czym ograniczając prawo wykonywania tej służebności do pasa gruntu oznaczonego na mapce sytuacyjnej kolorem żółtym (50 m2),
  2. na działce nr … w …, obręb ewidencyjny …, … o obszarze 205 m2 służebność gruntową przechodu i przejazdu, bez prawa parkowania, na rzecz każdoczesnego właściciela działki gruntu nr … o obszarze 4122 m2, przy czym ograniczając prawo wykonywania tej służebności do pasa gruntu oznaczonego na mapce sytuacyjnej kolorem żółtym (40 m2).


W dniu 10 stycznia 2011 r. Wnioskodawca zawarł z Gminą zmianę umowy o ustanowienie służebności z dnia 7 października 2010 r., co było podyktowane okolicznością, że w zmienianym akcie nie złożono wniosku o odłączenie działek gruntu nr … i …, na rzecz których ustanowiono służebność z księgi wieczystej nr … . Dla działki nr … utworzona została księga wieczysta nr …, natomiast dla działki … księga wieczysta nr … .


Decyzją z dnia 19 stycznia 2011 r., na wniosek Podatnika zatwierdzono podział działki nr … o powierzchni 0,4122 ha na działki o nr:


  • … (pow. 0,1064 ha),
  • … (pow. 0,1125 ha),
  • … (pow. 0,1015 ha),
  • … (pow. 0,0917 ha).


Przedmiotowy podział wynikał z okoliczności, iż Wnioskodawca zamierzał sprzedać ww. działki (a okolicznością powszechnie znaną jest, że działki o mniejszej powierzchni sprzedają się lepiej – szybciej i za wyższą cenę) i przeznaczyć pozyskane w ten sposób środki pieniężne na budowę domu. Z powyższym planem związane były również takie działania Wnioskodawcy, jak:


  1. wycinka nadziemnych części drzew i krzewów na powierzchni około 0,48 ha (na działkach nr …, …, …, …, na przylegającym do nich fragmencie działki nr … i służebnych częściach działek nr … i …), której Wnioskodawca dokonał w 2011 roku,
  2. ogłoszenia o sprzedaży działek nr …, …, … i …, które Wnioskodawca zamieszczał w latach 2011-2013 za pośrednictwem biura nieruchomości i internetowego serwisu ogłoszeniowego.

Pomimo przeprowadzonych działań, do sprzedaży żadnej z działek stanowiących własność Wnioskodawcy nie doszło. W 2013 roku zrezygnował on z planu budowy domu i związanego z tym dalszego szukania nabywców na przeznaczone do sprzedaży działki.


Nieruchomości będące własnością Wnioskodawcy nie stanowiły nigdy środków trwałych. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie poczynił i nie zamierza poczynić na działkach nr …, …, …, …, …, …, … i … nakładów, które zwiększyłyby ich wartość, takich jak:


  • podział większych działek nr: … (pow. 0,5586 ha), … (pow. 0,4730 ha) i … (pow. 0,7246 ha) na mniejsze,
  • uzbrojenie terenu w sieci: wodociągową, kanalizacyjną, gazową, energetyczną,
  • wykonanie wjazdu na teren i drogi dojazdowej do działek nieleżących bezpośrednio przy ul. … ,
  • wycinka drzew i krzewów, ponieważ cały teren jest zarośnięty (również ten fragment, na którym wycinka już była przeprowadzona w 2011 roku),
  • ogrodzenie od nowa całego terenu, ponieważ to, które wykonał jeszcze ojciec Wnioskodawcy z metalowej siatki i drutu zostało prawie w całości rozkradzione po jego śmierci.


W lutym 2020 roku, w związku z nadchodzącą zmianą sytuacji życiowej – zawarcie związku małżeńskiego i narodziny syna – Wnioskodawca postanowił, że sprzeda większą część posiadanego terenu (działki nr …, …, …, …, …, … – pow. łączna 2,1682 ha), a pozostałe działki, tj. działkę nr … i … zatrzyma dla swojej rodziny, rozważając aby działki te stanowiły w przyszłości majątek jego potomstwa. Ze względu na okoliczność, że w okolicy działek, które Wnioskodawca przeznaczył na sprzedaż inwestycje budowlane prowadzi jeden z deweloperów, Podatnik zaproponował mu sprzedaż działek nr …, …, …, …, …, … o łącznej powierzchni 2,1682 ha. Oprócz tego, Wnioskodawca w okresie marzec-maj 2020 zamieścił w internetowym serwisie ogłoszeniowym ogłoszenie o sprzedaży ww. działek. Ze względu na brak zainteresowania kupnem całego terenu o łącznej pow. 2,1682 ha, dopuszczał on przez krótki czas możliwość częściowej sprzedaży ww. terenu, w tym pojedynczych działek. Ostatecznie jednak wskazany powyżej deweloper zdecydował się na zakup działek nr …, …, …, …, …, … o łącznej powierzchni 2,1682 ha i Wnioskodawca zamierza sprzedać mu je w ramach jednej transakcji. Ze względu na trwającą pandemię COVID-19, warunkiem przystąpienia dewelopera do transakcji jest jednak w miarę stabilna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce.


Środki ze sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca w części zamierza przeznaczyć na budowę domu, ewentualnie zakup większego mieszkania, które będzie realizowało cel mieszkaniowy jego i jego rodziny. Część pieniędzy może zostać przeznaczona przez Wnioskodawcę na cele konsumpcyjne jego i jego rodziny. Pozostałe środki rozważa on ulokować w funduszach inwestycyjnych lub instrumentach finansowych, które będą stanowić zabezpieczenie finansowe dla jego rodziny.


W piśmie uzupełniającym Wnioskodawca doprecyzował, że nie prowadzi w żadnej formie działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Działka nr … od dnia jej nabycia w drodze spadku do dnia podziału nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w żaden sposób. Działki powstałe z dokonanego w 2008 roku podziału działki nr … oraz nieruchomości powstałe z dokonanego w 2011 roku podziału działki nr … nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w jakikolwiek sposób od dnia dokonania ww. podziałów do chwili obecnej. Wnioskodawca wiąże realizację zamiaru dokonania sprzedaży działek na rzecz dewelopera w ramach jednej transakcji w 2021 roku.


Jak przy tym wskazano, poza opisaną (opisanymi) we wniosku nieruchomością (nieruchomościami) Wnioskodawca nabył w drodze spadku 18 stycznia 2000 r. własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (kawalerka), które sprzedał 9 marca 2001 r., po czym w dniu 18 maja 2001 r. dokonał nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do innego, większego lokalu mieszkalnego, w którym realizuje własny cel mieszkaniowy. Wnioskodawca nie planuje dokonywać kolejnych tego typu transakcji, tj. nabywać i odpłatnie zbywać nieruchomości w zakresie wykraczającym poza cele mieszkaniowe jego i jego rodziny. Wnioskodawca planuje budowę domu, ewentualnie zakup większego mieszkania, które będzie realizowało cel mieszkaniowy jego i jego rodziny.


W związku z powyższym opisem, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zadano następujące pytanie:


Czy w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego, z tytułu sprzedaży działek nr …, …, …, …, …, … powstałych z podziału działki nr … położonej przy ul. … w …, obręb ewidencyjny …, … na rzecz jednego nabywcy w ramach jednej transakcji Wnioskodawca osiągnie przychód niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zgodnie z treścią art. 10 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są m.in.:

    3) pozarolnicza działalność gospodarcza;
    8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


W okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego nabycie nieruchomości nastąpiło w 2000 roku, a zatem 20 lat temu. Temu nabyciu nie można przypisać znamion działalności handlowej, tj. działalności, która polegałaby na nabywaniu nieruchomości celem ich dalszej odsprzedaży, co czyniłoby nieruchomości towarem handlowym, a Wnioskodawcę przedsiębiorcą trudniącym się handlem nieruchomościami. W przypadku formy nabycia nieruchomości, jaka miała miejsce w opisanym zdarzeniu przyszłym, tj. nabycia w drodze spadku, nie można mówić o nabyciu celem dalszej odsprzedaży, gdyż samo to nabycie było związane z realizacją woli spadkodawcy. Wnioskodawca nabywając nieruchomość wypełnił wolę spadkodawcy – ojca. Chciał jedynie zachować ojcowiznę, nie myśląc o tym w kategoriach przyszłej sprzedaży i zarobku, którymi to kategoriami kierują się przedsiębiorcy.


Fakt, że Wnioskodawca dokonał podziału gruntu na mniejsze działki, uzyskał decyzję o warunkach zabudowy, zamieszczał ogłoszenia na portalu internetowym i za pośrednictwem biura nieruchomości oraz dokonał wycinki nadziemnych części drzew i krzewów na części terenu nie jest wystarczający dla uznania, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, bowiem całość powyższych elementów jest jedynie jego dążeniem do najkorzystniejszego zbycia własnego majątku, co mieści się w zwykłym zarządzie tym majątkiem, tzn. ma na celu prawidłowe gospodarowanie nim.


Okoliczności przedstawione w zdarzeniu przyszłym, takie jak: podział nieruchomości, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, wycinka nadziemnych części drzew i krzewów na części terenu, a także ogłoszenia na portalu internetowym i za pośrednictwem biura nieruchomości nie mogą samodzielnie świadczyć o prowadzeniu przez Wnioskodawcę działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Należy podkreślić, że oczywistym i naturalnym jest dążenie właściciela prywatnego majątku do najkorzystniejszego zbycia własnego majątku.


Faktem powszechnie znanym jest, że podział większego gruntu o charakterze rolniczym na mniejsze działki pozwoli na uzyskanie lepszych cen za zbywany grunt, ale też daje pewność łatwiejszego jego zbycia, ponieważ już od dłuższego czasu zainteresowanie małymi działkami jest znacznie większe niż dużymi, szczególnie w miastach. Podobne znaczenie ma uzyskanie dla terenu warunków zabudowy. W mieście trudno jest znaleźć chętnych na zakup gruntu o charakterze rolniczym bez uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanych warunków zabudowy. Nikt nie myśli o zakupie takiego gruntu na cele rolnicze i potrzebuje konkretnych informacji, czy będzie mógł ten grunt wykorzystać na własne cele, najczęściej mieszkaniowe lub inwestycyjne. Jeśli właściciel gruntu takich informacji nie posiada, to sprzedaż takiego gruntu jest trudna i jego wartość jest niska, ponieważ wiąże się z utrudnieniami i ryzykiem dla kupującego. Powyższe fakty dotyczą również niniejszej sprawy.


Przeprowadzona wycinka drzew i krzewów na części terenu miała na celu umożliwienie pokazania osobom zainteresowanym zakupem w całości tych działek. Działki były zarośnięte w takim stopniu, że niemożliwe było swobodne poruszanie się po nich i orientowanie się, jak wygląda ich powierzchnia (czy np. nie zalega na nich woda) i gdzie są ich granice.


Korzystanie z portalu internetowego i biura nieruchomości wiązało się z faktem, że Wnioskodawca nie dysponował żadnymi własnymi środkami, jak np. strona internetowa czy powierzchnie reklamowe, które umożliwiałyby mu znalezienie nabywców dla przeznaczonych na sprzedaż działek, dlatego wybrał formy ogłoszeń powszechnie wykorzystywane w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Podjęte przez Podatnika działania (podział działki, pozyskanie decyzji o warunkach zabudowy, ogłoszenia o sprzedaży na portalu internetowym i za pośrednictwem biura nieruchomości, czy usunięcie nadziemnych części drzew i krzewów z części terenu, który i tak na przestrzeni lat ponownie zarósł) były stosunkowo proste, nie wymagały nadzwyczajnej wiedzy, umiejętności w zakresie oceny ryzyka, ani też większych środków finansowych. Biorąc powyższe pod uwagę, działania te nie wykraczają poza zwykłe gospodarowanie mieniem prywatnym przez osoby fizyczne i miały na celu jedynie prawidłowe gospodarowanie nim.


Podkreślić należy również fakt, że w pełni zrozumiały jest podział działek dużych na mniejsze, ponieważ już od dłuższego czasu zainteresowanie małymi działkami jest znacznie większe niż dużymi, a tym samym sprzedaż większego majątku prywatnego w całości często jest trudna, wiąże się z długim okresem oczekiwania na nabywcę i często po znacznie obniżonej cenie. Stąd, właściciele dokonują podziału większych działek na mniejsze, co daje im większą gwarancję szybszego ich zbycia, a przynajmniej części z nich, i uzyskania dzięki temu potrzebnych środków finansowych.


Z okoliczności przywołanych w zdarzeniu przyszłym nie wynika, aby Wnioskodawca przejawiał aktywność w zakresie obrotu działkami podobną do aktywności producentów, handlowców i usługodawców prowadzących działalność gospodarczą. Wnioskodawca, w zakresie działek powstałych z podziału działki nr … położonej w … (przy ul. …, obręb ewidencyjny …, …) nie angażował i nie będzie angażował środków podobnych do tych, które wykorzystywane są przez przedsiębiorców, takich jak np. dalszy podział większych działek na mniejsze, uzbrojenie terenu w media, wykonanie wjazdu na teren i drogi dojazdowej do działek nieleżących bezpośrednio przy ulicy, ogrodzenie działek.


Należy uznać również, że w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, zbycie przez Wnioskodawcę działek powstałych z podziału działki nr … nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności Wnioskodawcy w przedmiocie zbycia tych nieruchomości, która to aktywność byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Działanie Wnioskodawcy należy traktować jako zdarzenie incydentalne, które nie będzie miało charakteru powtarzalnego, gdyż Wnioskodawca nie zamierza nabywać kolejnych gruntów, co do których miałby podejmować jakiekolwiek działania zmierzające do ich dalszej odsprzedaży. Ponadto, ze względu na upływ 20 lat od dnia nabycia nieruchomości – działki nr …, sprzedaż działek powstałych z jej podziału nie będzie stanowiła przychodu ze zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Mając na względzie okoliczności zdarzenia przyszłego, sprzedaż działek powstałych z podziału działki nr … nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie będzie generowała przychodu z działalności gospodarczej, ani przychodu ze zbycia nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c powołanej ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się zatem między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością – zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Ponadto, przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.


Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem wydzielonych nieruchomości (działek), o których mowa we wniosku.


Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.


Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.


Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.


Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Mając na uwadze powyższe, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę, a w szczególności fakt, że:


  • wchodząca w skład gospodarstwa rolnego działka nr …, z podziału której powstały działki mające być przedmiotem sprzedaży (tj. działki nr …, …, … i …) oraz działka nr … (podzielona następnie na działki nr … i …, które Wnioskodawca również planuje sprzedać) została nabyta przez Wnioskodawcę w 2000 roku, w drodze spadkobrania po zmarłym ojcu,
  • działka nr … od dnia jej nabycia w drodze spadku do dnia podziału nie była w żaden sposób wykorzystywana przez Wnioskodawcę,
  • działki powstałe z dokonanego w 2008 roku podziału działki nr … (m.in. działki nr …, …, … i …) oraz nieruchomości powstałe z dokonanego w 2011 roku podziału działki nr … (m.in. działki nr … i …) nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w jakikolwiek sposób od dnia dokonania ww. podziałów do chwili obecnej,
  • Wnioskodawca nie poczynił i nie zamierza poczynić na działkach mających być przedmiotem sprzedaży nakładów, które zwiększyłyby ich wartość, takich jak: podział większych działek na mniejsze, uzbrojenie terenu w sieci wodociągową, kanalizacyjną, gazową, energetyczną, wykonanie wjazdu na teren i drogi dojazdowej do działek nieleżących bezpośrednio przy ulicy, dalsza wycinka drzew i krzewów, wykonanie ogrodzenia,
  • Wnioskodawca ma zamiar dokonania sprzedaży działek na rzecz jednego Podmiotu w ramach jednej transakcji,

należy stwierdzić iż taka sprzedaż ma charakter nieprofesjonalny i mieści się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Z treści wniosku nie wynika bowiem, iż sprzedaż działek nastąpi w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto, z uwagi na formę nabycia nieruchomości – działki nr … (spadkobranie), z której powstały działki mające być przedmiotem sprzedaży nie można uznać, aby jej nabycie nastąpiło z zamiarem podziału i odsprzedaży. Brak jest zatem podstaw, aby podejmowane przez Wnioskodawcę czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Planowana sprzedaż działek nie będzie przy tym stanowić źródła przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, a co za tym idzie Wnioskodawca nie będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości.


Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.


W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj