Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.466.2020.2.PC
z 26 stycznia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 października 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem e-puap tego samego dnia), uzupełnionym 30 listopada 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy:

  • działania przedstawione przez Spółkę w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji uprawni Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ww. ustawy;
  • w odniesieniu do ponoszonych kosztów kwalifikowanych z tytułu materiałów i surowców wykorzystywanych przy produkcji prototypów, określanych zgodnie z opisem przedstawionym w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego Spółka będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

(pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2020 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy:

  • działania przedstawione przez Spółkę w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji uprawni Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ww. ustawy;
  • w odniesieniu do ponoszonych kosztów kwalifikowanych z tytułu materiałów i surowców wykorzystywanych przy produkcji prototypów, określanych zgodnie z opisem przedstawionym w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego Spółka będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 10 listopada 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.466.2020.1.PC, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 30 listopada 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce opodatkowaniu CIT. Rok podatkowy Wnioskodawcy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym.

Nie posiada on statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 141).

Wnioskodawca może uzyskiwać przychody z zysków kapitałowych w rozumieniu art. 7b Ustawy CIT, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach Ulgi B+R.

W celu skorzystania z Ulgi B+R, Wnioskodawca wyodrębnia i będzie wyodrębniał koszty działalności badawczo-rozwojowej w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b w zw. z art. 9 ust. 1 Ustawy CIT.

Ponoszone przez Spółkę wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach Ulgi B+R, będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu danego roku, o ile nie będą kapitalizowane w wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W takim przypadku bowiem, wydatki te będą zaliczane do kosztów podatkowych z uwzględnieniem przepisów art. 16a-16m Ustawy o CIT.

Spółka jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu na świecie producentem włókien światłowodowych oraz dostawcą kompleksowych rozwiązań w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej. Mając na uwadze powyższe wiele aspektów działalności Spółki wymaga pozyskania odpowiedniej wiedzy, sprzętu, technologii oraz przede wszystkim przeprowadzenia licznych badań i testów w celu uzyskania odpowiednich parametrów produkowanych wyrobów oraz nabrania tzw. „pewności technologicznej”.

Spółka stale rozwija oferowany asortyment oraz udoskonala prowadzone procesy produkcyjne, o czym świadczy m.in. planowane w tym roku podatkowym uruchomienie centrum badawczo-rozwojowego oraz rozpoczęcie produkcji w nowym zakładzie produkcyjnym - tzw. „Z. 2”.

Celem utworzenia nowej jednostki organizacyjnej jest m.in.:

  • zwiększenie efektywności (rozumianej m.in. jako mniejsza energochłonność) realizowanych procesów produkcyjnych w porównaniu z tymi realizowanymi dotychczas oraz
  • wdrożenie produkcji preform światłowodowych oraz
  • zastosowanie nowej technologii produkcji włókna światłowodowego.

Powyższe cele Spółki będą realizowane m.in. dzięki uzyskanym dotacjom:

  • projekt produkcyjny obejmujący badania rynku oraz wprowadzenie do produkcji efektów własnych prac badawczo-rozwojowych (zakończonych w 2017 roku). W tym celu wyprodukowane zostaną preformy (półprodukt do produkcji włókna) oraz włókna światłowodowe (z wytworzonych wcześniej preform);
  • projekt badawczo-rozwojowy mający na celu utworzenie w Spółce centrum badawczo- rozwojowego do opracowania włókien światłowodowych oraz realizację tzw. agendy badawczej.

Realizacja wskazanej powyżej agendy badawczej jest zaplanowana na 3 lata.

Spółka planuje skorzystać z Ulgi B+R w roku 2020 w zakresie projektowania i produkcji nowych oraz ulepszonych wyrobów, opracowania technologii produkcji preform oraz poszukiwania efektywności produkcyjnej w realizowanych procesach (dalej: „Prace B+R”).

Proces produkcyjny włókna światłowodowego.

Włókno światłowodowe to przewód szklany lub plastikowy o przekroju zwykle okrągłym. Najczęściej w telekomunikacji światłowodowej wykorzystywane jest szklane włókno światłowodowe, wytworzone ze szkła krzemionkowego. Dzięki specjalnej strukturze, tj. odpowiednio ukształtowanemu profilowi współczynnika załamania światła, włókno światłowodowe przenosi falę świetlną (dla celów telekomunikacyjnych z zakresu bliskiej podczerwieni) z ekstremalnie małymi stratami mocy, na odległości nawet dziesiątków tysięcy kilometrów. Wszystkie oceaniczne łącza dalekosiężne, np. Londyn-Nowy Jork, czy też Los Angeles-Tokio jako medium wykorzystują światłowody. Co więcej, praktycznie wszystkie kablowe sieci naziemne w tym momencie zbudowane są w oparciu o światłowody, stąd ogromne znaczenie telekomunikacji światłowodowej dla rozwoju gospodarki kraju, ale też dla zabezpieczenia jego strategicznych interesów.

Proces produkcji włókna światłowodowego jest wieloetapowy i bardzo skomplikowany. Mimo faktu, że włókno jest stosowane na świecie od lat, to w dalszym ciągu jest to technologia bardzo wysoka, znana przez niewiele firm na całym świecie a producentów włókna telekomunikacyjnego jest ok. 10. Co więcej, sprzęt i materiały do produkcji są bardzo specjalistyczne, co oznacza, że badania w tym zakresie są kosztowne (również ze względu na wymagania na jakość i czystość materiałów, zbliżonych do wymagań stawianych np. przy produkcji procesorów).

Wnioskodawca jest jedynym producentem włókna światłowodowego w Polsce (i jednym z kilku w Europie). Pod koniec 2015 r. Wnioskodawca zakończył inwestycję w postaci budowy małoseryjnej wieży do wyciągania włókien światłowodowych i instalacji do wytwarzania preform. Dzięki know-how zdobytemu dzięki tej inwestycji, jak również badaniom (i ich efektom) wykonanym w skali małoseryjnej Spółka była gotowa do zrealizowania kolejnej, znacznie większej inwestycji. Obecnie, Spółka uruchamia produkcję w nowej, wielkoseryjnej, a co za tym idzie bardziej efektywnej fabryce światłowodowej w Z. 2, gdzie będą wytwarzane włókna nowego typu. Opracowanie i wdrożenie do produkcji nowych typów włókien będzie m.in. efektem realizacji agendy badawczej, realizowanej przede wszystkim siłami własnej kadry B+R, ale też we współpracy z naukowcami z Zakładu Optyki Informacyjnej Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, będącego członkiem Narodowego Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych.

Proces produkcji włókna światłowodowego rozpoczyna się od wytworzenia tzw. preform światłowodowych. Preforma światłowodowa jest to szklane wrzeciono o wadze nawet 100 kg, średnicy niemal 200 mm i długości ponad 2 m, wykonane z ekstremalnie czystego szkła krzemionkowego, domieszkowanego najczęściej germanem, dodatkowo też fluorem lub fosforem. Preformy światłowodowe wytwarza się metodami osadzania z fazy gazowej, opisanych nieco dokładniej poniżej. Gotowa preforma światłowodowa w zależności od wielkości jest ekwiwalentem nawet kilku tysięcy km włókna światłowodowego. Transportowana jest na szczyt wieży do wyciągania, gdzie jest mocowana nad specjalnym piecem i topiona w temperaturze rzędu 2000 °C w taki sposób, że z dołu preformy, z topionego materiału szklanego wysnuwa się włókno. Typowa średnica szkła we włóknie telekomunikacyjnym to 125 um, co oznacza, że przewężenie materiału wynosi rzędu 1500 razy, od postaci grubego walca, do cieniutkiego włókna.

W telekomunikacji światłowodowej najczęściej stosowane są włókna zgodne z odpowiednimi standardami publikowanymi przez międzynarodowe telekomunikacyjne ciało standaryzujące, ITU-T. Najpopularniejsze obecnie są standardy włókna tzw. jednomodowego, G.652D, oraz rodzina włókien G.657. Włókna standardu G.652D stanowią podstawę światowych sieci telekomunikacyjnych. Jednocześnie włókno standardu G657A, czyli włókno o zredukowanym dopuszczalnym promieniu gięcia staje się coraz bardziej popularne dzięki swoim specyficznym własnościom. Włókna takie cechują się mniejszymi stratami makrozgięciowymi, tj. mniejszym „wyciekaniem” mocy optycznej przy zginaniu takiego włókna. Dzięki temu są preferowane przy instalacjach FTTH (z ang.: fiber to the home), w których kabel światłowodowy jest często prowadzony w zatłoczonych szachtach kablowych w budynkach wielorodzinnych, a następnie w mieszkaniu abonenta musi być ułożony wzdłuż ściany, nawet jeśli ściana załamuje się pod kątem 90°.

Proces produkcji preform światłowodowych, jak wspomniano powyżej jest fizykochemicznym procesem osadzania z fazy gazowej. W uruchamianej fabryce będą one wytwarzane w najnowocześniejszej obecnie na świecie technologii osadzania zewnętrznego, w mieszanym procesie VAD/OVD. Wnioskodawca podkreśla, że jest to technologia nieznana w praktyce w Polsce i żaden z polskich ośrodków akademickich zajmujących się technologią światłowodów jej nie posiada, a na świecie jest komercyjnie stosowana przez mniej niż 10 przedsiębiorstw (wszystkie posiadające co najmniej kilka mld USD obrotu). W procesie osadzania z fazy gazowej z prekursorów SiC14 i GeC14,w wyniku procesu hydrolizy wytwarzane są cząstki (mikronowej wielkości) tlenków SiO2 i GeO2, które są następnie osadzane na obracającym się targecie. W wyniku tego powstaje biaława masa porowatego, nieskonsolidowanego szkła krzemionkowego (tzw. sadza szklana) domieszkowanego germanem. Następnie w kolejnych etapach procesu ta masa (tzw. preforma proszkowa) jest fizycznie i chemicznie osuszana (pozbawiana wody do poziomów ppb, a więc pojedynczych cząstek na miliard), a następnie konsolidowana do przezroczystej, litej masy szklanej. Na tym etapie procesu prace badawcze Spółki będą miały na celu opracowanie i optymalizację technologii wytwarzania sadzy szklanej z prekursorów szkła SiC14 i GeC14, która wymaga przetestowania i ustalenia setek warunków reakcji (m.in. temperatur, ilości i ciśnienia podawanych substratów, energii palnika, nadmiarowości tlenu, wymaganego podciśnienia w komorze do osadzania w celu zachowania laminarności przepływu, profilu grzania, jednorodności rozpylenia chmury substratowej, itp.). Następnie, prowadzone będą prace B+R mające na celu:

  • optymalizację czystości i jakości uzyskiwanego szkła (zależnych m.in. od klasy czystości substratów, czystości i stabilności płomienia hydrolizującego, rodzaju filtrów, integracji i współpracy stanowisk do osadzania ze scrubberem mokrym, jakością cleanroomu, itp.),
  • optymalizację sprawności osadzania (zależną m.in. od energii palnika i prędkości posuwu, ilości podawanych substratów, temperatury reakcji, laminarności przepływu gazów w komorze osadzania, jednorodności temperatury w płomieniu, wielkości strumienia kropel substratów wstrzykiwanego przez waporyzatory, itp.),
  • opracowanie procesu usuwania pary wodnej (powstającej m.in. podczas spalania wodoru i metanu w komorach do osadzania) z porowatej sadzy szklanej do poziomów pojedynczych ppb, poprzez zastosowanie wstępnego wygrzewania w podciśnieniu, a następnie osuszania chemicznego (utleniania pozostałej wody w obecności czystego chloru), wraz z usuwaniem w bezpieczny sposób bardzo trującego chloru i jego pochodnych - jakakolwiek pozostałość wody skutkowałaby następnie podwyższeniem tłumienia docelowego włókna światłowodowego (powstawaniem tzw. piku wodnego), co jest niedopuszczalne,
  • opracowanie procesu konsolidacji preformy proszkowej do postaci litej i w pełni transparentnej, co wymaga podgrzewania masy szklanej w atmosferze helowej powyżej temperatury zeszklenia i następnie chłodzenia z odpowiednim gradientem, aby nie dopuścić do zamrożenia jakichkolwiek naprężeń w szkle, które skutkowałyby jego pękaniem. Jednocześnie optymalizacja będzie miała na celu opracowanie procesu, który będzie skutkował brakiem jakichkolwiek pęcherzyków gazu w skonsolidowanym.

Wszystkie opisane powyżej etapy procesu wytwarzania preform wymagają zastosowania bardzo wymagających technik ultraczystych (w tym np. osuszania gazów już o bardzo dobrej czystości 5.0 specjalnie zaprojektowanymi przez Wnioskodawcę instalacjami do poziomów 8.0 i 9.0, a więc 99.9999999%), próżniowych lub ciśnieniowych. Spółka jest jednym z nielicznych podmiotów posiadających instalację o tak wysokim stopniu czystości.

Wytworzona preforma jest następnie półproduktem do wyciągania włókna światłowodowego. W tym celu jest transportowana szczyt wieży do wyciągania włókna. W przypadku Wnioskodawcy, wytwarzane preformy będą miały wagę ok. 90 kg, co odpowiada ok. 3 000 km docelowego włókna. Preformy są instalowane w specjalnym podajniku sterowanym serwem nad grafitowym piecem do wyciągania, z atmosferą inercyjną. Wewnątrz pieca panuje temperatura rzędu 2000°C, odpowiadająca bardzo wysokiej temperaturze mięknięcia szkła krzemionkowego. Jak wspomniano, z preformy o średnicy 150 mm wyciągane jest włókno o średnicy 125 um, co oznacza przewężnie 1200 razy. Następnie gorące włókno musi być szybko, ale z odpowiednim gradientem, schłodzone (przy stosowaniu wymuszonego chłodzenia helem) i później pokryte powłoką akrylową, w celu zabezpieczenia przed wpływami środowiska oraz zagrożeniami mechanicznymi. Prace B+R na tym etapie będą obejmowały m.in.

  • optymalizację procesu i gradientu grzania w piecu grafitowym,
  • optymalizację gradientu chłodzenia na etapie chłodzenia swobodnego (aby uniknąć zamrożenia naprężeń w szkle i uniknąć powstawania szoków termicznych),
  • opracowanie procesu chłodzenia wymuszonego z wykorzystaniem helu w tubach helowych (maksymalizacja skuteczności chłodzenia przy jednoczesnej minimalizacji zużycia helu, który jest surowcem bardzo drogim, i trudno dostępnym na rynku),
  • opracowanie procesu odzysku i recyclingu helu (ze względu na jego cenę i procentowy udział tego surowca w całkowitych kosztach produkcji),
  • opracowanie i optymalizacja procesu nakładania powłok akrylowych (w rzeczywistości nakładane są dwie powłoki, pierwotna i wtórna, w tzw. procesie wet-on-wet i zachowanie odpowiednich grubości obydwu warstw, ich homogeniczności i jakości interfejsu między nimi, jak też jakości przylegania do szkła jest krytyczne). Proces wet-on-wet zależy od wielu parametrów, takich jak średnice stosowanych kalibrów, ciśnienia podawania obydwu akryli na aplikatorze, temperatury aplikatora, temperatury akryli w pojemnikach, stopnia i metody odgazowania akryli, stosowanego gazu antyspieniającego, stosowanej metody eliminowania tleniu i ilości tlenu resztkowego, lepkości i krzywych lepkości stosowanych akryli, itp.,
  • optymalizację procesu utwardzania UV nałożonych powłok akrylowych, który zależy od rodzaju stosowanych lamp i ich spektrum (w porównaniu do spektrum absorpcji stosowanych akryli), dozy promieniowania, rodzaju atmosfery ochronnej i ilości zawartego w niej tlenu resztkowego, itp.,
  • zastosowania autorskiej technologii teksturyzacji preform i elementów szklanych na wielkoseryjną skalę, opracowanej w ramach badań prowadzonych na uprzednio posiadanej instalacji małoseryjnej i chroniona patentowe (patent P.421023 Sposób chemicznej teksturyzacji powierzchni szklanych tub, prętów i innych elementów służących do wytwarzania preform światłowodowych). Dostosowanie opracowanej technologii do specyfiki produkcji wielkoseryjnej będzie wymagało przeprowadzenia Prac B+R.

Po wyciągnięciu włókna światłowodowego jest ono następnie poddawane procesowi deuteryzacji, który ma na celu zapobiegnięcie ewentualnemu odtwarzaniu się piku wodnego we włóknie narażonym na działanie wody lub penetrację wodoru. Proces deuteryzacji będzie musiał zostać zoptymalizowany, i działania optymalizacyjne będą miały na celu m.in. określenie optymalnego składu mieszanki deuterującej, określnie czasu trwania procesu, jego optymalnej temperatury i ciśnienia.

Po procesie deuteryzacji włókno jest poddawane proof-testowi, czyli przesiewowemu testowi przewijania pod zadanym naciągiem, w celu odsiania słabych mechanicznie punktów, w których włókno pod naciągiem pęknie. Pęknięte włókna są następnie analizowane metodami mikroskopii optycznej i elektronowej w celu zdiagnozowania przyczyn pęknięcia i następnie ich usuwania, gdyż każde takie zerwanie jest niepożądane.

Następnie po proof-teście włókno jest poddawane pomiarom i badaniom, w tym pomiarom optycznym (mierzona jest m.in. jego tłumienność, średnica plamki modowej, fala odcięcia, czy też dyspersja chromatyczna i polaryzacyjna), mechanicznym (w tym zrywania punktowego, w celu wygenerowania odpowiedniego wykresu Weibulla czy też pomiarom skrętności) oraz badaniom środowiskowym i klimatycznym (odporności na wodę i inne czynniki, zmian tłumienia w cyklach temp., itp.).

Wszystkie powyższe etapy produkcji włókna światłowodowego muszą być oczywiście optymalizowane ze względu nie tylko na końcowy efekt techniczny, ale również w celu optymalizacji kosztowej dzięki maksymalizacji ilości produkowanego włókna oraz maksymalizacji uzysku.

Jak widać z powyższego opisu, technologia produkcji preform światłowodowych, a następnie wyciągania z nich włókna i jego charakteryzacji jest bardzo skomplikowana, wieloetapowa i wymagająca. W celu jej skutecznego opracowania i wdrożenia Wnioskodawca w wyniku kilkuletnich inwestycji pozyskał zarówno bazę sprzętową, jak i specjalistów, posiadających absolutnie unikalne w skali Polski kompetencje. Podobnie posiadany sprzęt zarówno produkcyjny, jak i pomiarowy w większości nie posiada żadnych odpowiedników w kraju. W celu realizacji założonych celów Spółka utworzyła wewnętrzne centrum badawczo-rozwojowe, w ramach którego zatrudniła wykwalifikowanych pracowników. W dużej mierze to przedsięwzięcie jest objęte pozyskanym dofinansowaniem w ramach umowy zawartej z Ministerstwem Rozwoju i Finansów w ramach Programu operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, w ramach działania 2.1. Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw, przy czym w ramach programu nie są finansowane koszty funkcjonowania Centrum badawczo-rozwojowego takie jak koszty wynagrodzeń personelu badawczego, koszty materiałów czy też prób technologicznych.

Wnioskodawca wskazuje, że zarówno obecnie jak i w przyszłości nie będzie korzystał z Ulgi B+R w zakresie kosztów objętych dofinansowaniem.

Oferowany asortyment.

Wnioskodawca jest jedną z największych firm w Polsce produkujących nowoczesny osprzęt światłowodowy przeznaczony na rynek telekomunikacyjny, przemysłu i automatyki oraz sieci miejskich.

Spółka dostarcza m.in.:

  • kable optyczne: mikrokable, kable kanałowe, zbrojone, kable specjalne czy kable Telecom Aerial w których stosuje się m.in. włókno szklane jako element wzmacniający i blokujący wodę czy włókna niskostratne;
  • kable strukturalne wraz z autorskim systemem okablowania strukturalnego, który został dodatkowo wyposażony w rozwiązania światłowodowe;
  • kable światłowodowe - projektowane przez pracowników Spółki konstrukcje kabli światłowodowych oparte są na dedykowanych do tych kabli materiałach zapewniających uzyskanie określonych parametrów - takich jak materiały włókniste zawierające również superabsorbenty przeciwdziałające wzdłużnej penetracji wody w kablach, różnego typu włókna jednomodowe oraz wielomodowe przeznaczone do sieci transmisji danych o różnej przepływności liczonej w GBit/s;
  • szeroką gamę produktów standardowych takich jak: patchcordy światłowodowe, pigtaile, teleskopowe przełącznice światłowodowe 19" własnego projektu;
  • kable „rozbiegowe”;
  • kable w „peszlu”;
  • wielowłóknowe multipatchordy na kablach dowolnego typu, nanopatchcordy, patchcordy HomeCable;
  • pasywne elementy sieci światłowodowych: CWDM, MUX/DEMUX, splittery WDM i splittery z podziałem mocy do systemów telewizji CATV jak i dla systemów GPON.

Parametry, jakie muszą spełniać produkty Spółki podlegają określonym regulacjom prawnym. Należy do nich m.in. wprowadzona przez Parlament Europejski oraz Radę Europy nowa klasyfikacja ogniowa dla kabli elektrycznych, kontrolnych oraz teleinformatycznych czy też rozporządzenie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w którym zawarto minimalne parametry, jakimi powinny się charakteryzować niskoprądowe instalacje teletechniczne.

Mnogość parametrów, jakie mają spełniać opracowywane przez Spółkę produkty, jak i rosnące wymagania dotyczące szerokości pasm, minimalizowania strat energetycznych czy też ogólnych warunków finansowych ich nabycia, powodują konieczność stałego ulepszania posiadanej oferty produktów oraz zwiększania efektywności realizowanych procesów produkcyjnych.

Zdaniem Spółki, prowadzone działania będące przedmiotem wniosku spełniają przesłanki ustawowe działalności badawczo-rozwojowej do których należy:

  • działalność twórcza poprzez całokształt działań począwszy od opracowania projektu a następnie receptury nowego produktu, przez ich produkcję prototypową, testowanie aż po uzyskanie produktu o pożądanych parametrach jak również ulepszanie posiadanych w ofercie produktów oraz wprowadzanie usprawnień w realizowanych procesach produkcyjnych;
  • działalność „obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe” - poprzez zastosowanie dostępnej aktualnie wiedzy, w szczególności z zakresu technik konstrukcyjnych, dostępnych surowców i materiałów oraz ich właściwości w celu opracowania nowych produktów oraz ulepszania już posiadanych w ofercie;
  • działalność systematyczna - poprzez m.in. wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjnej Badania i Rozwój, jak również ciągłe podejmowanie działań badawczo- rozwojowych przez różne jej jednostki organizacyjne.

Ponadto, poszczególne Prace B+R realizowane w odniesieniu do oferowanych produktów oraz realizowanych procesów są planowane, przygotowywane a następnie wdrażane. Świadczy to o tym, że Prace B+R prowadzone są w sposób ciągły, uporządkowany, nie incydentalny, pomimo iż pomiędzy poszczególnymi projektami mogą występować określone odstępy czasowe.

Prace B+R realizowane przez Spółkę, będące przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego obejmują w szczególności działania polegające na tworzeniu nowych produktów i ulepszaniu dotychczasowych oraz usprawnianiu procesu produkcji. Wyłączone z zakresu Prac B+R są natomiast działania obejmujące czynności rutynowe, nie mające wpływu na walory użytkowe/właściwości produktu czy też ich produkcja seryjna.

Spółka prowadzi Prace B+R z wykorzystaniem pracowników J., Z., Z. 2 oraz Działu Sieciowych Rozwiązań Aktywnych.

J.

Oddział Spółki w J. zajmuje się projektowaniem oraz produkcją różnego rodzaju kabli. Kable produkowane są w oparciu o włókno światłowodowe. Prace B+R są realizowane przez:

  • Konstruktorów i Technologów z Działu Konstrukcyjno-Technologicznego,
  • pracowników Laboratorium,
  • Operatora maszyn kablowych z Działu produkcyjnego realizującego produkcję prototypową.

Działania podejmowane przez ww. pracowników J. obejmują następujące działania:

  1. Opracowanie matematycznego projektu nowego lub ulepszonego produktu (Konstruktorzy z Działu Konstrukcyjno-Technologicznego),
  2. Opracowanie receptury (tzw. Karty technologicznej) produktu (Technolodzy z Działu Konstrukcyjno-Technologicznego),
  3. Produkcja prototypu produktu (Operatorzy z Działu Produkcyjnego) na podstawie wewnętrznych tzw. Zleceń testowych, techniczny nadzór nad produkcją prototypu realizowany przez Technologów,
  4. Testowanie, badanie powstałych prototypów produktu m.in. przez pracowników Laboratorium,
  5. Modyfikacja projektu/receptury oraz powtórzenie powyższych kroków do momentu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów
  6. Optymalizowanie procesu produkcji, minimalizowanie odpadów celem poprawy efektywności wykorzystania materiałów oraz czasu.

Prowadzone przez Spółkę Prace B+R w określonych przypadkach kończą się po opracowaniu matematycznego projektu nowego produktu ze względu na przykładowo brak ekonomicznej opłacalności jego wykonania.

Wnioskodawca jako Prace B+R nie traktuje prac wykonywanych przez Dział Kontroli Jakości oraz Automatyków odpowiadających za zapewnienie ciągłości produkcyjnej.

Udział poszczególnych pracowników w Pracach B+R potwierdza również zakres wykonywanych na ich stanowiskach czynności służbowych przedstawiony poniżej.

J.-Konstruktor:

  • konstruowanie nowych i modyfikowanie istniejących wyrobów zgodnie z wytycznymi, założeniami projektu i/lub bieżącymi potrzebami powiązanych działów,
  • tworzenie i rozwijanie narzędzi umożliwiających realizację powierzonych zadań,
  • wycena projektów, walidacja kosztorysów i zużycia surowców w oparciu o dane produkcyjne
  • tworzenie i nadzór nad dokumentacją właściwą dla komórki organizacyjnej.

J.-Technolog:

  • opracowywanie dokumentacji technologicznej (karty technologiczne, wytyczne dla kontroli) dla nowych wyrobów w porozumieniu z konstruktorem, bieżącą aktualizację i archiwizowanie dokumentacji dla wyrobów,
  • prawidłowy dobór surowców oraz ich zamienników do produkcji wyrobów, poszukiwanie nowych rozwiązań oraz ich testy,
  • ustalanie i zapisywanie w systemie dla poszczególnych linii technologicznych recept technologicznych,
  • eliminowanie braków w produkcji, minimalizowanie odpadów celem poprawy efektywności wykorzystania materiałów oraz czasu,
  • inicjowanie usprawnień mających na celu podniesienie jakości oraz produktywności.

Działania podejmowane przez Technologów obejmują zarówno opracowywanie jak i ulepszanie receptur produktu jak również udoskonalanie jego procesu produkcyjnego m.in. dzięki obserwacjom dokonanym w trakcie nadzoru technologicznego nad produkcją i produkcją prototypową wyrobu.

  1. - Laboratorium.

Specjalista ds. Badań i Rozwoju w Laboratorium w J. jest odpowiedzialny m.in. za.:

  • opracowanie i wdrażanie produktów, półproduktów do sprzedaży i produkcji w oparciu o pisemne polecenie przełożonego,
  • opracowywanie i wdrażanie pod nadzorem nowych metod kontroli dla wyrobów gotowych oraz materiałów wejściowych,
  • prawidłowe i terminowe przeprowadzanie zleconych badań,
  • udział w opracowywaniu wymagań dla wyrobów, półfabrykatów i surowców.

Natomiast Starszy specjalista ds. Badań i Rozwoju w Laboratorium w J. jest odpowiedzialny m.in. za.:

  • modernizację oraz rozwój programów pomiarowych sprzętu kontrolno-pomiarowego,
  • modernizację oraz opracowywanie koncepcji urządzeń badawczych oraz pomocniczych,
  • opracowywanie wymagań dla produktów i materiałów wejściowych,
  • opracowywanie i wdrażanie nowych metod kontroli dla wyrobów gotowych oraz materiałów wejściowych.

W ramach Prac B+R Wnioskodawca nie uwzględnia działań podejmowanych przez pracowników Laboratorium w zakresie badania produktów nie prototypowych.

Operator maszyn kablowych w Dziale Produkcyjnym – J.:

  • pobieranie materiałów do zleceń z magazynu surowca zgodnie z kartą technologiczną, w tym: kontrola prawidłowości wydanych materiałów oraz zgłaszanie wszelkich uwag przed założeniem na urządzenia zdawcze oraz
  • wnioskowanie usprawnień.

W ramach Prac B+R Wnioskodawca nie uwzględnia działań podejmowanych przez Operatora maszyn kablowych dotyczących utrzymania linii produkcyjnych oraz realizacji produkcji seryjnej.

Z.

Pracownicy Z. zajmują się projektowaniem oraz testowaniem takich produktów jak patchcordy i pigtaile (patchcordy to odcinki kablowe zakończone obustronnie złączami światłowodowymi, pigtaile to odcinki kablowe zakończone z jednej strony złączem światłowodowym), systemy mocowania.

Prace B+R są realizowane przez:

  • Dział Technologiczny,
  • Dział Konstrukcyjny oraz
  • Laboratorium.

Udział poszczególnych pracowników w Pracach B+R potwierdza również zakres wykonywanych na ich stanowiskach czynności służbowych przedstawiony poniżej.

Z.-Konstruktor:

  • prace koncepcyjne w zakresie nowych oraz ulepszanych produktów oraz ich testowanie,
  • wprowadzanie zmian konstrukcyjnych w oferowanych produktach mających na celu przykładowo optymalizację procesów związanych z oferowanymi produktami takimi jak proces instalacji,
  • wprowadzanie zmian w realizowanych procesach wewnętrznych.

Z.-Technolog:

  • przeprowadzanie analiz parametrów procesu wyciągania, w celu jego optymalizacji,
  • przeprowadzanie testów technologicznych, mających na celu optymalizację procesu wyciągania włókna światłowodowego,
  • prowadzenie prac nad produktami prototypowymi,
  • minimalizowanie ilości odpadu.

Technolodzy pracują również w Dziale Wtryskami m.in. prowadząc prace nad produktami prototypowymi. Posiadana przez nich specjalistyczna wiedza jest wykorzystywana do opracowania ostatecznej receptury nowych oraz ulepszonych produktów oraz usprawniania ich procesu produkcyjnego.

  1. - Laboratorium:

Specjalista ds. Badań Światłowodowych w Laboratorium w Z. jest odpowiedzialny m.in. za.:

  • opracowywanie nowych produktów z zakresu pasywnych przyrządów optycznych oraz przygotowywanie dokumentacji dla opracowanych produktów,
  • rozwój możliwości badawczych i pomiarowych Laboratorium,
  • realizowanie projektów B+R oraz dokumentowanie ich wyników,
  • zaprojektowanie nowych stanowisk badawczych i pomiarowych, projektowanie nowych rodzajów badań,
  • wykonywanie badań optycznych, mechanicznych, klimatycznych i innych pasywnych przyrządów optycznych, w tym światłowodowych.

Z zakresu czynności służbowych na stanowisku Specjalisty ds. Badań Światłowodowych wynika również, że wspiera on działy produkcyjne w dokonywanych pomiarach oraz wspiera technicznie sprzedaż. Tego rodzaju działania pracowników Laboratorium nie są traktowane jako Prace B+R.

Z.2.

Zakres obowiązków Technologów będzie zbieżny z zakresem obowiązków przedstawionych w ramach opisu jednostki organizacyjnej Z. i będzie obejmował:

  • przeprowadzanie analiz parametrów procesu wyciągania, w celu jego optymalizacji,
  • przeprowadzanie testów technologicznych, mających na celu optymalizację procesu wyciągania włókna światłowodowego,
  • prowadzenie prac nad produktami prototypowymi,
  • minimalizowanie ilości odpadu.

Wiedza i doświadczenie Technologów w Z. 2 jest niezbędna m.in. do realizacji agendy badawczej realizowanej przez Spółkę.

Wnioskodawca jest w trakcie uruchomienia tzw. centrum badawczo-rozwojowego w Z. 2. W tym celu planuje zatrudnić około 20 specjalistów, którzy będą prowadzili badania naukowe oraz prace rozwojowe w zakresie technologii światłowodowych. Ich zadaniem będzie obecnie realizowanie agendy badawczej w związku z otrzymaną dotacją, przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego.

Będą oni zatrudnieni na stanowiskach:

-Młodszy specjalista ds. wytwarzania włókna światłowodowego realizuje takie czynności jak:

  • prowadzenie prac rozwojowych w zakresie ulepszenia technologii wytwarzania włókna światłowodowego,
  • wnioskowanie usprawnień w zakresie realizowanych procesów mających na celu m.in. minimalizowanie ilości odpadu,
  • sporządzanie dokumentacji technicznej niezbędnej do wprowadzenia wnioskowanych zmian.

Młodszy specjalista ds. wytwarzania włókna światłowodowego będzie odpowiadał również za bieżącą produkcję włókna światłowodowego poprzez takie czynności jak przygotowanie linii wyciągania włókna, obsługa wieży do wyciągania włókna, urządzenia proof-test, obsługa komory do deuteryzacji, nadzór nad parametrami procesu wyciągania i przewijania włókna czy sporządzanie raportów zmianowych. Czynności te nie są przez Spółkę traktowane jako Prace B+R.

-Specjalista ds. badań światłowodowych, który odpowiada za realizowanie projektów B+R poprzez:

  • opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów z zakresu pasywnych przyrządów optycznych,
  • przygotowywanie dokumentacji dla opracowanych produktów,
  • rozwijanie możliwości badawczych i pomiarowych laboratorium, dzięki m.in.: projektowaniu układów elektronicznych, tworzeniu oraz rozwijaniu oprogramowania sprzętu pomiarowego,
  • sporządzanie niezbędnej dokumentacji technicznej w zakresie prowadzonych prac.

Specjalista ds. badań światłowodowych podejmuje również takie czynności jak wsparcie techniczne sprzedaży czy wsparcie pomiarowe działów produkcyjnych. Czynności te nie są przez Spółkę traktowane jako Prace B+R.

-Młodszy technik pomiarów włókna światłowodowego, który podejmuje takie działania jak:

  • przeprowadzanie pomiarów parametrów włókna w trakcie ulepszenia technologii jego wytwarzania z uwzględnieniem takich czynników jak: tłumienie, dyspersja czy badania zerwań,
  • współpraca z Działem Produkcji oraz Technologii, w zakresie wprowadzanych usprawnień w realizowanych procesach,
  • sporządzanie niezbędnej dokumentacji technicznej w zakresie prowadzonych prac.

Młodszy technik pomiarów włókna światłowodowego odpowiada również za wykonywanie pomiarów w zakresie produkcji seryjnej włókna światłowodowego, w tym: zgłaszanie zaobserwowanych problemów, obsługę mierników, urządzeń pomiarowych i oprogramowania oraz wykonywanie szkoleń pracowników. Czynności te nie są przez Spółkę traktowane jako Prace B+R.

-Inżynier procesu osadzania szkła, który w zakresie prac B+R odpowiada za:

  • wykonywanie analiz parametrów procesu w celu opracowania usprawnień w zakresie jego realizacji,
  • sporządzanie niezbędnej dokumentacji technicznej w zakresie prowadzonych prac.

Inżynier procesu osadzania szkła podejmuje również czynności wynikające z udziału w bieżącej produkcji włóka takie jak: uruchamianie linii produkcyjnej, utrzymanie porządku czy uzupełnianie plików ewidencji parametrów włókna. Działań tych Spółka nie traktuje jako Prac B+R.

-Młodszy specjalista automatyk, który w zakresie prac B+R podejmuje takie działania jak:

  • rozwijanie oprogramowania automatyki sterującej maszynami, a także centralnej automatyki sterującej procesami laboratoryjnymi i aspektami bezpieczeństwa w laboratorium,
  • prowadzenie niezbędnej dokumentacji.

Młodszy specjalista automatyk odpowiada również za zapewnienie ciągłości produkcji poprzez m.in. bieżące przeglądy i naprawy urządzeń, udział w diagnozowaniu i usuwaniu przyczyn awarii, testowanie, regulację i kalibrację urządzeń automatyki procesowej. Czynności te nie są przez Spółkę traktowane jako Prac B+R.

-Inżynier procesu wyciągania włókna światłowodowego, który w zakresie prac B+R odpowiada za:

  • prowadzenie prac rozwojowych w zakresie realizowanego procesu wyciągania włókna światłowodowego,
  • opracowywanie dokumentacji wdrożeniowej w zakresie proponowanych usprawnień.

Inżynier procesu wyciągania włókna światłowodowego odpowiada również za seryjną produkcję włókna światłowodowego poprzez udział przy uruchamianiu nowych maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz pomiarowych, a także ich bieżącą obsługę. Działań tych Spółka nie traktuje jako Prac B+R.

Dział Sieciowych Rozwiązań Aktywnych.

Prace B+R w Dziale Sieciowych Rozwiązań Aktywnych polegają się na tworzeniu i rozwoju produktów sieciowych takich jak np. routery bezprzewodowe dla sieci optycznych (ONT). Proces wytworzenia takiego routera obejmuje dobór odpowiednich komponentów sprzętowych jak procesor, chipsety i inne układy scalone, na których implementowany jest system operacyjny Linux (open source).

Takie połączenie układów i systemu operacyjnego pozwala na dalsze ulepszenia produktu w postaci rozwoju oprogramowania (pisanie nowych aplikacji, modyfikacja istniejących, zwiększenie poziomu ich bezpieczeństwa).

Rozwój oprogramowania podzielony jest na kilka części w których dużą rolą oprócz wytwarzania oprogramowania na urządzenia końcowe jest wytwarzanie oprogramowania wspierającego takiego jak automatyzacja testów czy planów testowych.

Po udostępnieniu produktu na rzecz klienta, Dział Sieciowych Rozwiązań Aktywnych pracuje nad ulepszeniem oprogramowania aby wyeliminować mogące wystąpić zagrożenia oraz zwiększyć stabilność oferowanego rozwiązania.

Pracownicy Działu Sieciowych Rozwiązań Aktywnych współpracują również z inżynierami po stronie klienta, rekomendują im dostawców komponentów/firmy montażowe. Bieżące wsparcie (w tym również naprawa błędów) nie jest kwalifikowane przez Spółkę jako Prace B+R.

W Prace B+R w Dziale Sieciowych Rozwiązań Aktywnych zaangażowani są:

  • Dyrektor Techniczny,
  • Kierownik Działu Sieciowe Urządzenia Aktywne,
  • Programista Embeeded,
  • DevOPS (Inżynier sieciowy / młodszy programista),
  • Projektant i Konstruktor Urządzeń Aktywnych,
  • Tester / Inżynier Sieciowy.

Udział poszczególnych pracowników w Pracach B+R potwierdza również zakres wykonywanych na ich stanowiskach czynności służbowych przedstawiony poniżej.

Dyrektor Techniczny:

  • współtworzenie produktów oraz rozwiązań sieciowych jako członek zespołu lub opiekun produktu,
  • nadzór nad projektami oraz zadaniami w dziale.

Spółka w ramach Prac B+R uwzględnia czynności nadzorcze podejmowane przez Dyrektora Technicznego, które są niezbędne dla prawidłowej realizacji podejmowanych działań badawczo- rozwojowych.

Kierownik Działu Sieciowe Urządzenia Aktywne:

  • współtworzenie i realizacja strategii rozwoju,
  • inicjowanie działań oraz koordynacja prac związanych z rozwojem,
  • kierowanie i nadzór nad wybranymi projektami w dziale,
  • ocena i badanie rozwiązań, narzędzi oraz oprogramowania.

Spółka w ramach Prac B+R uwzględnia działania realizowane przez Kierownika Działu Sieciowe Urządzenia Aktywne wyłącznie w zakresie nowych lub ulepszonych rozwiązań sieciowych.

Programista Embeeded jest odpowiedzialny m.in. za:

  • rozwój oprogramowania dla projektów wbudowanych jak ONT, OLT, Routery, Wi-Fi, Switche,
  • pracę z narzędziami i systemami: git, Linux, phabricator w metodologii AGILE, LEAN,
  • automatyzację powtarzanych czynności i skracanie cyklu wytwarzania oprogramowania.

DevOPS (Inżynier sieciowy / młodszy programista) oprócz działań podejmowanych przez Programistę wskazanych wyżej odpowiada za:

  • identyfikację potrzeb klientów co do funkcjonalności w produktach sieciowych.

Projektant i Konstruktor Urządzeń Aktywnych odpowiadają za:

  • projektowanie układów elektronicznych, projektowanie sprzętów zgodnie z obowiązującymi zalecaniami co do energooszczędności (EkoProjekt) ale także określanie wytrzymałości sprzętowych dla urządzeń i produktów w szczególności takich jak: zakres temperatury, zasilanie, wilgotność, zasady montażu,
  • implementacja zaprojektowanych układów elektronicznych,
  • aktywną współpracę z osobami odpowiedzialnym za rozwój oprogramowania oraz serwis urządzeń.

Tester / Inżynier Sieciowy jest odpowiedzialny m.in. za:

  • opracowywanie automatycznych testów, scenariuszy testowych i budowę środowiska testowego,
  • przeprowadzanie testów rozwiązań sieciowych w celu oceny zgłoszonych błędów dla działu rozwoju oprogramowania,
  • współpracę z działem rozwoju oprogramowania oraz automatyzacji testów w celu odwzorowania środowiska w którym występuje dany błąd,
  • identyfikację potrzeb klientów co do funkcjonalności w produktach sieciowych oraz dobór odpowiednich urządzeń sieciowych.

Oprócz wskazanych powyżej zadań pracownicy Spółki zajmują się:

  • działaniami administracyjnymi takimi jak raportowanie zrealizowanych działań,
  • naprawą błędów,
  • wsparciem udzielanym kontrahentom w zakresie oferowanych dostępnych już rozwiązań.

Zadania te nie są przez Spółkę traktowane jako działania posiadające badawczo-rozwojowy charakter.

Mając na uwadze fakt, że działania podejmowane przez pracowników Spółki wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin a jej zastosowanie odznacza się wysokim poziomem niepewności technologicznej (wiele podejmowanych działań nie jest jeszcze przedmiotem opracowanej metodologii) oraz koniecznością uwzględnienia relacji przyczynowo- skutkowych podejmowanych czynności wyżej opisanych pracowników należy zdaniem Wnioskodawcy określić ich jako pracowników badawczo-rozwojowych.

W ramach Prac B+R Wnioskodawca nie uwzględnia działań podejmowanych przez pracowników odnoszących się do produktów seryjnych oraz takich, które te nie powodują ulepszenia realizowanego procesu czy właściwości produktu.

Ponoszone koszty Prac B+R:

I.Wynagrodzenia.

Spółka z tytułu zatrudniania pracowników wskazanych w niniejszej interpretacji ponosi koszty wynagrodzeń stanowiące należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawy PIT”), oraz koszty finansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca będzie uwzględniał w uldze wyłącznie koszty kwalifikowane z tytułu wynagrodzeń w części w jakiej dotyczą one realizacji działań badawczo-rozwojowych. Równocześnie, Spółka wskazuje, że przedmiotem zapytania w niniejszej interpretacji nie jest kwestia prawidłowości stosowanego mechanizmu ustalenia proporcji czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu a jedynie potwierdzenie możliwości uwzględnienia w Uldze B+R kosztów wynagrodzeń pracowników wskazanych we wniosku.

Uwzględnienie określonych składników wynagrodzenia pracowników w Uldze B+R również będzie przedmiotem odrębnego wniosku o interpretację.

  1. ateriały i surowce.

Produkcja prototypu nowego lub ulepszonego produktu realizowana w J. i Z. odbywa się zwykle w oparciu o dokument wewnętrzny: tzw. Zlecenie testowe.

Znajdują się w nim następujące informacje:

  • Koszt robocizny związanej z danym Zleceniem testowym uwzględniający koszt pracy pracowników wykonujących produkcję prototypową w ramach Zlecenia testowego oraz
  • Koszt materiałów zużytych do produkcji prototypowej.

Spółka w ramach Ulgi B+R planuje uwzględnić koszty materiałów zużytych do produkcji prototypowej nowych lub ulepszonych produktów.

Koszty materiałów i surowców dotyczące Zleceń testowych w sytuacji braku ulepszenia któregokolwiek parametru produktu, gdy przykładowo produkowany jest prototyp wyrobu innego koloru (pozostałe parametry pozostają bez zmian) nie będą przez Spółkę uwzględniane w Uldze B+R obecnie oraz w przyszłości.

Pobranie z magazynu materiału w celu realizacji Zlecenia testowego jest dokumentowane za pomocą dokumentu Rozchód wewnętrzny (tzw. RW). Opracowany prototyp jest najczęściej utylizowany. Jednakże, mogą zdarzyć się również takie przypadki, gdy opracowany prototyp zostanie sprzedany komercyjnie. Niezależnie od powyższego, materiały wykorzystane w produkcji prototypowej nie są następnie wykorzystywane w produkcji seryjnej.

W piśmie z 30 listopada 2020 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Spółka dodatkowo wskazała, że:

Wnioskodawca korzystał z dofinansowania na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Rozwoju i Finansów w ramach Programu operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, w ramach działania 2.1. Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Projekt ten ostał zakończony. Jak wskazywała Spółka w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego koszt wynagrodzeń personelu badawczego, koszty materiałów czy też prób technologicznych, a więc żadne wydatki z kategorii wymienionych w pytaniu nr 2 i 3 nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Oprócz wskazanej umowy o dofinansowanie Wnioskodawca uzyskuje również innego rodzaju wsparcie w prowadzonej działalności. Jednakże, wskazuje równocześnie, że zarówno obecnie jak i w przyszłości nie będzie korzystał z Ulgi B+R w zakresie kosztów objętych jakimkolwiek dofinansowaniem lub też w odniesieniu do kosztów, które zostaną mu zwrócone w jakiejkolwiek formie na podstawie uzyskanych form dofinansowania.

Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, jednak pomoc ta w ocenie Wnioskodawcy, została już wykorzystana. Wnioskodawca ma świadomość braku możliwości łączenia dwóch źródeł wsparcia, dlatego wnosi o wydanie niniejszej interpretacji w oparciu o założenie, że nie korzysta i nie będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284 i 1086).

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że na moment złożenia niniejszego uzupełnienia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nie korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie uzyskanej decyzji o wsparciu.

Wnioskodawca uzupełniając złożony wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskazuje ponadto, że zatrudnia i zamierza zatrudnić osoby na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło.



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania.

  1. Czy działania przedstawione przez Spółkę w opisie stanu faktycznego i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, co w konsekwencji uprawni Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT?
  2. Czy w odniesieniu do ponoszonych kosztów kwalifikowanych z tytułu materiałów i surowców wykorzystywanych przy produkcji prototypów, określanych zgodnie z opisem przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego Spółka będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ust. 1 Ustawy CIT?

(pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 3)

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1:

Zdaniem Wnioskodawcy, działania przedstawione przez Spółkę w opisie stanu faktycznego i analogiczne prace realizowane w przyszłości stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm., dalej: „Ustawa CIT”), co w konsekwencji uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W rozumieniu tego przepisu określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

  • działalność ma charakter twórczy,
  • działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
  • działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe mające na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Według Wnioskodawcy, wykonywane przez niego prace rozwojowe odznaczają się twórczym charakterem. Prowadzone Prace B+R, rozumiane jako całokształt działań od opracowania projektu a następnie receptury nowego produktu, przez ich produkcję prototypową, testowanie aż po uzyskanie produktu o pożądanych parametrach jak również ulepszanie posiadanych w ofercie produktów oraz wprowadzanie usprawnień w realizowanych procesach produkcyjnych spełniają zdaniem Wnioskodawcy, przesłankę twórczości. Dowodem na to może być między innymi fakt, że włókna światłowodowe to rozwiązania innowacyjne a Spółka jako jedyna w Polsce zajmuje się ich produkcją oraz dostarczeniem różnego rodzaju systemów i rozwiązań z ich zastosowaniem. Potrzeba wykonania szeregu prób i testów niezbędnych do powstania nowego lub ulepszonego produktu lub procesu powoduje, że otrzymane produkty mają unikatowy, specyficzny i niepowtarzalny charakter.

Prace prowadzone są również w systematyczny sposób. Świadczy o tym m.in. wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjnej Badania i Rozwój, jak również ciągłe podejmowanie działań badawczo-rozwojowych przez różne jej jednostki organizacyjne. Ponadto, poszczególne Prace B+R realizowane w odniesieniu do oferowanych produktów oraz realizowanych procesów są planowane, przygotowywane a następnie wdrażane. Świadczy to o tym, że Prace B+R prowadzone są w sposób ciągły, uporządkowany, nie incydentalny, pomimo iż pomiędzy poszczególnymi projektami mogą występować określone odstępy czasowe. Kwestię interpretacji przesłanki systematyczności przedstawił m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny, (dalej: „WSA”) w Warszawie w wyroku z dnia 14 listopada 2019 r., sygn. III SA/Wa 640/19. Jego zdaniem: działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Wystarczające jest, aby zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Prowadzone Prace B+R zdaniem Wnioskodawcy, można zdefiniować jako prace rozwojowe. Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm., dalej: „Prawo o SWiN”). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie Ustawy CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Realizacja prowadzonych przez pracowników Spółki Prac B+R jest możliwa dzięki zastosowaniu dostępnej aktualnie wiedzy, w szczególności z zakresu technik konstrukcyjnych, dostępnych surowców i materiałów oraz ich właściwości w celu opracowania nowych produktów oraz ulepszania już posiadanych w ofercie pod względem ich właściwości oraz efektywności procesów towarzyszących jego powstawaniu (produkcji, testowaniu).

Charakter badawczo-rozwojowy prac prowadzonych przez Spółkę w J. oraz Z. potwierdza m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 stycznia 2017 r. w której działalność wnioskodawcy polegała na produkcji i dostawie m.in. elementów elektroniki i wiązek elektrycznych na potrzeby przemysłu samochodowego. Wnioskodawca odpowiadał m.in. za konstruowanie podzespołów i urządzeń elektronicznych, wiązek elektrycznych oraz komponentów mechanicznych, badanie funkcjonowania projektowanych urządzeń w ich docelowym środowisku użytkowania, konstruowanie narzędzi, oprzyrządowania i stanowisk kontrolno-badawczych do automatyzacji, testowania i kontroli jakości, wykorzystywanych zarówno w procesie konstrukcji, jak i w procesie produkcji wyrobów.

Zdaniem Spółki, również prace prowadzone przez Dział Sieciowych Rozwiązań Aktywnych powinny one przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, w szczególności ze względu na ich twórczy charakter w postaci działań mających na celu rozwój oprogramowania, projektowanie i implementację układów elektronicznych, projektowanie sprzętów czy opracowywanie automatycznych testów. Podejmując wskazane działania pracownicy Spółki wykorzystują aktualnie dostępną wiedzę oraz umiejętności w celu tworzenia nowych lub ulepszonych produktów i usług. Powyższe potwierdza przykładowo interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: ,,KIS”) z 29 sierpnia 2018 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.261.2018.2.BM, w której jednym z projektów badawczo-rozwojowych spółki było wprowadzenie nowej architektury routera dla serwerów dedykowanych.

Ponadto, w świetle interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 21 stycznia 2020 r., znak: 0111- KDIB1-3.4010.504.2019.2.JKT jednym z obszarów działalności B+R spółki było nabycie nowej linii produkcyjnej do jednego ze swoich zakładów w celu opracowania nowego procesu technologicznego i rozpoczęcia produkcji dotychczas nie wy stępującej w spółce.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez Spółkę działalność przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność B+R, co uprawnia Spółkę do korzystania z ulgi B+R.

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2:

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do ponoszonych kosztów kwalifikowanych z tytułu materiałów i surowców wykorzystywanych przy produkcji prototypów, określanych zgodnie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Spółka będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową na podstawie art. 18d ust. 1 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę opisem stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania 1, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT tj. działalność B+R.

Koszt materiałów i surowców zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodu Spółki. Dzięki realizowanej produkcji prototypowej z wykorzystaniem materiałów i surowców Spółka jest w stanie pozyskiwać wiedzę niezbędną do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów oraz procesów stanowiących całokształt bieżącej działalności gospodarczej, co umożliwia zapewnienie stałego podnoszenia jakości oraz innowacyjności oferowanych produktów, przekładając się na przewagę konkurencyjną Wnioskodawcy.

Okoliczność, czy ewentualne rezultaty prowadzonych Prac B+R w postaci produkcji prototypowej zostaną następnie odsprzedane, w ocenie Wnioskodawcy pozostaje bez znaczenia dla możliwości rozliczenia Kosztu materiałów i surowców w ramach Ulgi B+R. Otrzymanie wynagrodzenia za rezultaty Prac B+R nie wyklucza wypełnienia definicji działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 26 kwietnia 2019 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.156.2019.1.MBD w świetle której wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych wymienionych rodzajowo w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT, może zaliczyć poniesione w 2018 r. koszty materiałów i surowców (w tym energii elektrycznej, wody, gazu) zużytych na wytworzenie prototypu lub serii pilotażowej, nawet jeżeli prototypy lub serie pilotażowe zostają następnie sprzedane.

Koszt materiałów i surowców który Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R nie stanowi kosztów działalności rutynowej oraz nieukierunkowanej na pozyskiwanie nowej wiedzy.

Ponadto, na podstawie gromadzonej dokumentacji Wnioskodawca jest w stanie zidentyfikować koszt wyłącznie tych materiałów i surowców, które zostaną wykorzystane bezpośrednio w działalności B+R Spółki.

Możliwość uwzględnienia w Uldze B+R kosztów kwalifikowanych z tytułu materiałów i surowców wykorzystywanych w produkcji prototypowej potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 24 stycznia 2020 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.627.2019.1.JKU w której projekty B+R wnioskodawcy obejmowały m.in. stworzenie prototypu o znacznie ulepszonych parametrach w stosunku do produktów (pojazdów bojowych) dostępnych na rynku lub cechujące się nowymi funkcjonalnościami.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj