Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.349.2020.4.BB
z 5 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 13 października 2020 r. (data wpływu – 26 października 2020 r.), uzupełnionym 7 i 29 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek. Wniosek uzupełniono samoistnie 7 stycznia 2021 r.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 12 stycznia 2021 r., znak: 0114-KDIP2-1.4010.381.2020.2.JF, 0114-KDIP1-2.4012.463.2020.3.AC, 0111-KDIB2-3.4014.349.2020.3.BB wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 29 stycznia 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Spółka zagraniczna 1;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Spółka zagraniczna 2

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: „Spółka przejmowana”) jest austriackim rezydentem podatkowym, tj. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Austrii. Spółka przejmowana prowadzi działalność głównie w zakresie marketingu, sprzedaży i serwisu produktów fotograficznych, naukowych i przemysłowych, takich jak aparaty cyfrowe, oprogramowanie do przetwarzania obrazu, lornetki, mikroskopy i przyrządy pomiarowe.

Wyłącznym udziałowcem Spółki przejmowanej jest Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Spółka przejmująca”), posiadający 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przejmowanej. Spółka przejmująca jest holenderskim rezydentem podatkowym, tj. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Holandii.

Zarówno Spółka przejmowana oraz Spółka przejmująca (dalej: „Spółki”) należą do międzynarodowej Grupy, będącej wiodącym światowym dostawcą produktów elektronicznych obejmujących w szczególności aparaty fotograficzne, lornetki czy mikroskopy. Spółką dominującą w Grupie jest spółka z siedzibą w Japonii.

Spółka przejmowana prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność za pośrednictwem oddziału działającego pod nazwą N. GmbH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce (dalej: „Oddział”). Oddział zajmuje się sprzedażą produktów fotograficznych i optycznych, naprawami serwisowymi, prowadzeniem kursów fotograficznych, delegowaniem pracowników do innych przedsiębiorstw. Obecnie jest planowane, aby w Oddziale utworzyć centrum usług wspólnych dla podmiotów z Grupy, prowadzących działalność w Europie. W konsekwencji powyższego, Oddział może świadczyć w przyszłości usługi finansowe i rachunkowe na rzecz ww. podmiotów.

Spółka przejmowana podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od dochodów osiąganych przez Oddział. Spółka przejmowana nie jest właścicielem nieruchomości w Polsce.

Połączenie.

W obecnym modelu biznesowym Grupy, działalność biznesowa jest prowadzona w Europie przez spółki zależne wobec Spółki przejmującej, mające siedzibę w różnych jurysdykcjach prawnych oraz ich oddziały.

Obecnie, Grupa planuje przeprowadzenie reorganizacji, mającej na celu uproszczenie struktury poprzez połączenie przez przejęcie przez Spółkę przejmującą jej spółek zależnych, w tym Spółki przejmowanej. W konsekwencji powyższego, działalność prowadzona dotąd przez Spółkę w Polsce – Spółkę przejmowaną poprzez Oddział, po Połączeniu będzie kontynuowana przez Spółkę przejmującą poprzez jej oddział w Polsce.

Przedmiotowa reorganizacja jest motywowana celami biznesowymi. Przede wszystkim ma stanowić odpowiedź Grupy na działania podejmowane przez konkurencję, które wpływają na nasycenie rynku, co w konsekwencji prowadzi do spadku przychodów Grupy. Celem poprawy osiąganego zysku operacyjnego Grupy konieczne jest zatem zmniejszenie ogólnych kosztów generowanych w związku z obecnie funkcjonującą rozbudowaną strukturą. Ponadto, zakładane jest również, że docelowa struktura biznesowa Grupy pozwoli na efektywniejsze reagowanie na przyszłe zmiany rynkowe oraz dostosowywanie się do potrzeb biznesowych kontrahentów.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ramach planowanego połączenia dojdzie do transgranicznego połączenia, na skutek którego Spółka przejmująca połączy się ze Spółką przejmowaną (dalej: „Połączenie”). Zgodnie z prawem austriackim i holenderskim, w stosunku do przedmiotowego Połączenia dojdzie do generalnej sukcesji prawnej i podatkowej. W wyniku sukcesji prawno-podatkowej Spółka przejmująca stanie się następcą prawnym Spółki przejmowanej i wstąpi we wszystkie stosunki prawne (prawa i obowiązki) tej spółki ze skutkiem takim, jakby to Spółka przejmująca od początku była ich stroną. W wyniku Połączenia, Spółka przejmowana przestanie istnieć jako podmiot prawa oraz wszystkie jej aktywa oraz zobowiązania zostaną w całości przeniesione na Spółkę przejmującą. Po Dniu połączenia, dotychczasowa działalność Spółki przejmowanej w Austrii będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez oddział Spółki przejmującej w Austrii, jak również dotychczasowa działalność Oddziału Spółki przejmowanej będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez oddział Spółki przejmującej w Polsce.

Połączenie przeprowadzone zostanie zgodnie z przepisami prawa holenderskiego i nastąpi efektywnie z dniem 1 kwietnia 2021 r. (dalej: „Dzień połączenia”), tj. w dniu następującym po dniu podpisania aktu połączenia w formie aktu notarialnego.

Z uwagi na fakt, iż Spółka przejmująca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przejmowanej, w związku z Połączeniem nie zostanie podwyższony kapitał zakładowy w Spółce przejmującej. W konsekwencji powyższego, nie zostaną również wydane nowe udziały Spółki przejmującej, ani nie ulegnie zmianie skład wspólników Spółki przejmującej.

Podatkowe i rachunkowe aspekty połączenia w Austrii i Holandii.

Połączenie będzie neutralne podatkowo w Holandii i Austrii.

Obecny rok obrotowy zarówno Spółki przejmowanej (w tym Oddziału), jak i Spółki przejmującej rozpoczął się w dniu 1 kwietnia 2020 r. i będzie trwać do 31 marca 2021 r.

Z perspektywy Spółki przejmowanej, zgodnie z prawem austriackim, dla celów rachunkowych i podatkowych Połączenie będzie mieć skutek retrospektywny i będzie wywierać skutki prawne od dnia 1 kwietnia 2020 r. W konsekwencji powyższego, od tego dnia, dane finansowe Spółki przejmowanej (w tym Oddziału) zostaną włączone do ksiąg rachunkowych Spółki przejmującej a następnie do sprawozdania finansowego Spółki przejmującej za okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

W uzupełnieniu wniosku, Zainteresowani wyjaśnili, że umowa połączenia Spółki przejmującej ze Spółką przejmowaną zostanie podpisana w Holandii. Zawarcie umowy nastąpi w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza w Holandii.

Rzeczywisty ośrodek zarządzania Spółki przejmującej oraz Spółki przejmowanej na dzień połączenia spółek nie będzie znajdował się na terytorium Polski.

Pozostała część uzupełnienia, jako że odnosi się do podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, została pominięta w niniejszej interpretacji.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym Połączenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5).

Zdaniem Zainteresowanych, Połączenie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.).

Zgodnie z normą art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz normą art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy czym, zgodnie z treścią art. 1 ust. 3 pkt 2 oraz pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

„W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

(...)

2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty, oraz

3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest (...) podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.”

Jednocześnie, zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki oraz jej zmiana podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

1) w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;

2) w przypadku spółki kapitałowej:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Na podstawie zaś art. 1a pkt 3 i 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, siedziba spółki to siedziba spółki określona w umowie spółki, zaś rzeczywisty ośrodek zarządzania to miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej.

Zgodnie z normą art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz normą art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi przy przekształceniu lub łączeniu spółek – wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia.

Niezależnie od powyższego, należy także dodatkowo zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączają z zakresu opodatkowania tym podatkiem określone czynności restrukturyzacyjne. Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz to, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym:

  • Spółka przejmująca ma siedzibę w Holandii, zatem w chwili dokonania Połączenia, zarówno siedziba, jak i rzeczywisty ośrodek zarządzania Spółki przejmującej nie będzie się znajdował w Polsce;
  • Spółka przejmująca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przejmowanej, a co za tym idzie w związku z Połączeniem nie zostanie zatem podwyższony kapitał zakładowy w Spółce przejmującej;
  • przedmiotowa transakcja stanowi z perspektywy prawnej połączenie spółek

należy stwierdzić, że Połączenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z przepisem art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając zatem powyższe na względzie, stosownie do powołanego art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj