Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.517.2020.1.AK
z 8 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 listopada 2020 r. (data wpływu 30 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. oraz art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.,
  • pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.,
  • w sytuacji uznania, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2018 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., to czy Wnioskodawca jest zobowiązany aktualizować sporządzoną dokumentacje, w roku 2019 i latach następnych, pomimo braku występowania w tym okresie powiązań,
  • w przypadku uznania przez Organ podatkowy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania osobowe, to czy w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia w stosunku do transakcji za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.,
  • w przypadku uznania przez Organ podatkowy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, to czy w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także w przypadku obowiązku aktualizacji dokumentacji podatkowej z wyłączenia za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dokumentacji cen transferowych.



We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

1.Opis przedmiotu działalności Wnioskodawcy

Wnioskodawca (dalej również: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest jednoosobową Spółką Gminy, utworzoną na podstawie uchwały Rady Miejskiej z dnia 8 grudnia 1995 r. oraz Aktu Założycielskiego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „akt założycielski”). Spółka realizuje zadania o charakterze użyteczności publicznej, w szczególności zadania własne gminy służące bieżącemu i nieprzerwanemu zaspakajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy, dotyczących głównie lokalnej komunikacji zbiorowej w zakresie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in.:

  • 49.31.Z - Transport lądowy pasażerski miejski i podmiejski
  • 49.39.Z - Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
  • 43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
  • 61.20.Z - Działalność w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej, z wyłączeniem telekomunikacji sanitarnej
  • 77.39.Z - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych
  • 73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach
  • 45.20.Z - Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
  • 47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami
  • 85.53.Z - Pozaszkolne formy działalności z zakresu nauki jazdy i pilotażu
  • 71.12.Z - Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne.

Wnioskodawca realizuje zadania w zakresie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej w oparciu o Zarządzenie Prezydenta z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie zasad zlecania i rozliczania z realizacji zadań powierzonych do wykonania Aktem Założycielskim Spółce X Sp. z o.o. oraz zawartą z Miastem umową o wieloletnie wykonywanie zadań powierzonych Spółce przez Miasto.

Działalność Spółki regulują również:

  • kodeks spółek handlowych,
  • ustawa o publicznym transporcie zbiorowym,
  • rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70,
  • ustawa o samorządzie gminnym,
  • ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami

2.Organy Spółki

Zgodnie z aktem założycielskim Organami Spółki są:

a.Zgromadzenie Wspólników

Jedynym udziałowcem Spółki jest Gmina posiadająca 100% udziałów.

Zgromadzenie Wspólników realizuje swoje zadania wydając stosowne uchwały.

Uchwały Wspólników zapadają na Zgromadzeniu Wspólników bezwzględną większością głosów, chyba że przepisy ustaw regulujących działalność spółek kapitałowych ustalają bardziej rygorystyczne warunki podjęcia tych uchwał.

Bez odbycia Zgromadzenia Wspólników mogą być powzięte uchwały, jeżeli Wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.

Na każdy udział przypada jeden głos.

Uchwał Zgromadzenia Wspólników wymagają sprawy dotyczące w szczególności:

  • rozpatrzenia i zatwierdzania rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdań finansowych,
  • udzielania absolutorium Członkom Organów Spółki,
  • zmiany umowy Spółki,
  • zaciągania zobowiązań przewyższających jednorazowo 5% kapitału zakładowego Spółki,
  • zatwierdzanie rocznych i wieloletnich planów finansowych Spółki.

Ponadto uchwał Zgromadzenia Wspólników wymagają sprawy stanowiące podstawę działalności Spółki i prowadzenia spraw Spółki przez Zarząd w zakresie wykonywania powierzonych jej przez Gminę zadań użyteczności publicznej.

b.Rada Nadzorcza

Zasady działania Rady Nadzorczej określa Akt Założycielski Spółki. Rada Nadzorcza składa się z trzech Członków i działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu, określającego jej organizację i sposób wykonywania czynności.

Zgodnie z Aktem Założycielskim, uchwały Rady Nadzorczej zapadają zwykłą większością głosów Członków Rady Nadzorczej. W przypadku, gdy wynik głosowania jest równy, rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Do ważności uchwał wymagane jest zaproszenie wszystkich Członków Rady Nadzorczej i obecność co najmniej połowy jej Członków.

Szczegółowy zakres kompetencji Rady Nadzorczej został przedstawiony w dalszej części wniosku. W okresie od 2015 r. do chwili obecnej w Radzie Nadzorczej Spółki zasiadają lub zasiadały m.in. następujące osoby:

  1. Przewodniczący Rady Nadzorczej, od 1 grudnia 2018 r. do chwili obecnej - jednocześnie pełniący funkcję Skarbnika Miasta.
  2. Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, będący przedstawicielem załogi.
  3. Członek Rady Nadzorczej, od 26 marca 2015 r. do 06 lipca 2018 r. - jednocześnie pełniący funkcję Członka Zarządu Województwa (funkcję Członka Zarządu Województwa przestał pełnić w listopadzie 2018 r.).

c.Zarząd

Zgodnie aktem założycielskim Spółki do kompetencji Zarządu należy prowadzenie wszelkich spraw związanych z prowadzeniem Spółki oraz reprezentacja Spółki.

Zarząd działa na podstawie regulaminu Zarządu Spółki, uchwalonego na wniosek Zarządu przez Radę Nadzorczą, określającego kompetencje i obowiązki Członków Zarządu oraz tryb działania Zarządu.

Zarząd składa się z jednego do czterech Członków Zarządu, w tym Prezesa, powołanych na okres wspólnej kadencji i odwoływanych uchwałą Rady Nadzorczej.

Jeżeli Zarząd jest wieloosobowy do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest, z zastrzeżeniem zapisów § 26 ust. 1a aktu założycielskiego Spółki, współdziałanie dwóch Członków Zarządu albo jednego Członka Zarządu łącznie z Prokurentem.

W przypadku Zarządu wieloosobowego uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku Zarządu jednoosobowego do składania oświadczeń w imieniu Spółki upoważniony jest Prezes Zarządu.

Osoby znajdujące się w organach Spółki w 2018 r. i 2019 r. nie były spokrewnione czy też spowinowacone z osobami będącymi w organach lub będącymi wspólnikami podmiotu, z którym Spółka dokonywała transakcji.

3.Okoliczności świadczenia usług przewozowych i kontroli biletowej przez Wnioskodawcę oraz sposób określania należnego wynagrodzenia.

Sprzedaż usług przewozowych w zakresie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej, stanowiąca zasadniczy przedmiot działalności Wnioskodawcy, realizowana jest w oparciu o umowę o wieloletnie wykonywanie zadań powierzonych Spółce przez Miasto na podstawie aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i aktów wykonawczych z dnia 26 marca 2010 r. (w skrócie dalej Umowa przewozowa) oraz zawierane do niej w kolejnych latach aneksy.

Umowa przewozowa została zawarta zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącym usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylającym rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 (Dz. U. UE L 315 z 03.12.2007 r., s. 1, ze zmianami), określającym ramy i niezbędne elementy umowy. W zakresie trakcji autobusowej Umowa przewozowa obowiązuje do 26 marca 2025 r., natomiast w zakresie trakcji tramwajowej - do 26 września 2032 r.

Spółka realizuje usługi przewozowe na terenie miasta, jak i na terenie niektórych gmin ościennych, wykorzystując posiadany tabor, bądź zapewniając realizację usług przez podwykonawców. Wnioskodawca realizuje przewozy na wyznaczonych przez Gminę trasach, na podstawie ustalonego rozkładu jazdy. Oprócz komunikacji regularnej, Spółka realizuje transport pasażerów na liniach okresowych i przewozy specjalne.

Zgodnie z zawartą Umową przewozową, roczne wynagrodzenie Spółki stanowi kwota środków finansowych wynikająca z zatwierdzonej przez Gminę kalkulacji. Kalkulacja przedstawiana przez Spółkę uwzględnia wszelkie niezbędne koszty dla świadczenia usług przewozowych, które następnie są pomniejszane o wszelkie przychody związane ze świadczeniem usług i powiększane o „rozsądny zysk”, o którym mowa w Rozporządzeniu (WE) nr 1370/2007.

Wnioskodawca w terminie do 31 października roku poprzedzającego rok, w którym świadczone są usługi, przekazuje Gminie propozycję wysokości rocznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to jest finalnie określone we Wskazaniach do Realizacji wystawianych przez Gminę. Wskazania do Realizacji wymagają akceptacji dwóch osób. W analizowanym okresie Wskazania podpisywane były przez Prezydenta lub Wiceprezydenta Miasta bądź przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu, jako dysponenta środków finansowych. Dodatkowo, Wskazania podlegały także kontrasygnacie Skarbnika Miasta lub osoby przez niego upoważnionej.

Kontrasygnata Skarbnika na Wskazaniach do realizacji nie wiąże się z dokonaniem czynności prawnej w imieniu gminy, a jedynie potwierdza, iż planowane zobowiązania mieszczą się w budżecie gminy. Złożenie podpisu Skarbnika lub jego brak nie konstytuuje w żaden sposób działań gminy.

W stosunku do usług przewozowych świadczonych przez Spółkę na rzecz Gminy w 2018 r., Wskazania do realizacji i aneksy do nich nie były kontrasygnowane przez Skarbnika, a wyłącznie przez dyrektorów lub kierowników przez niego upoważnionych. Natomiast Wskazanie do realizacji usług przewozowych świadczonych w 2019 r. zostało kontrasygnowane przez Skarbnika Miasta pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej, jednakże wszelkie aneksy do Wskazań do realizacji usług przewozowych były kontrasygnowane przez osoby pełniące funkcje dyrektorów lub kierowników, działających na podstawie upoważnienia Skarbnika.

Wynagrodzenie w Umowie przewozowej jest rozliczne odrębnie dla przewozów autobusowych i dla przewozów tramwajowych. Wynagrodzenie w obu przypadkach składa się z miesięcznej opłaty stałej oraz iloczynu ilości zrealizowanych kilometrów i ustalonej we Wskazaniu do Realizacji stawki brutto za jeden wozokilometr / pociągokilometr dla danego typu taboru.

W przypadku przewozów specjalnych, wynagrodzenie rozliczane jest na podstawie ustalonej we Wskazaniu do Realizacji stawki brutto za jedną wozogodzinę/pociągogodzinę pracy przewozowej. Ponadto, w ramach realizowanej usługi przewozowej, Gmina zleciła Wnioskodawcy świadczenie usług kontroli biletowej na podstawie Zarządzenia Prezydenta z dnia 27 grudnia 2007 r. oraz wydanych w oparciu o przedmiotowe Zarządzenie Wskazań do Realizacji.

W stosunku do usług kontroli biletowej świadczonych przez Spółkę na rzecz Gminy w 2018 r. i w 2019 r., Wskazania do Realizacji i aneksy do nich nie były kontrasygnowane przez Skarbnika, a wyłącznie przez dyrektorów lub kierowników przez niego upoważnionych.

W przypadku kontroli biletowej wynagrodzenie miesięczne brutto jest ustalane w wysokości równej wpływom z otrzymanych od dłużników opłat dodatkowych oraz dla kontroli prowadzonej na liniach utworzonych w oparciu o porozumienia międzygminne, jako miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe ustalone dla okresu, którego Wskazanie dotyczy. Dodatkowo, Gmina zwraca Spółce wydatki poniesione na dochodzenie w imieniu Miasta należności wynikających z wystawionych przez kontrolerów wezwań do zapłaty. Wydatki te obejmują koszty sądowe, koszty egzekucyjne i koszty zastępstwa procesowego.

4.Powiązania pomiędzy stronami transakcji oraz okoliczności przyznania Wnioskodawcy dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa.

Wnioskodawca w związku z powierzonymi mu przez Miasto zadaniami w zakresie zaspakajania zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy dotyczących lokalnej komunikacji zbiorowej, stosuje politykę taborową zakładającą sukcesywną wymianę taboru autobusowego i tramwajowego, co zwiększa atrakcyjność transportu publicznego.

Na projekty inwestycyjne dotyczące zakupu i modernizacji taboru, Spółka stara się w miarę możliwości pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach różnych programów i perspektyw czasowych. W związku z ww. działaniami, we wrześniu 2017 r. Wnioskodawca złożył Wniosek o dofinansowanie projektu inwestycyjnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedmiotem projektu był zakup 50 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów przegubowych spełniających normę emisji spalin EURO VI. Ich zakup miał pozwolić na wycofanie z użytkowania 50 wyeksploatowanych już autobusów. Planowane działania miały przyczynić się do osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności, poprzez nowoczesne rozwiązania zmniejszające emisję szkodliwych gazów i pyłów do powietrza mających negatywny wpływ na klimat. Projekt miał wpłynąć również na zwiększenie mobilności mieszkańców dzięki możliwości łączenia transportu rowerowego z komunikacją autobusową oraz przystosowaniom do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt został przyjęty już w 2015 r. do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Obszaru Funkcjonalnego (Uchwała Rady Miejskiej z dnia 26 listopada 2015 r.).

Konkurs był postępowaniem służącym wybraniu projektów do dofinansowania zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, tj. projektów, które spełniły kryteria wyboru projektów albo spełniły kryteria wyboru projektów i:

  1. uzyskały wymaganą liczbę punktów albo
  2. uzyskały kolejno największą liczbę punktów, w przypadku gdy kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie nie wystarczyła na objęcie dofinansowaniem wszystkich projektów, o których mowa w pkt 1.

O dofinansowanie w ramach konkursu mogły ubiegać się podmioty realizujące projekt na obszarze ZIT (…)OF, a więc:

  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
  • jednostki organizacyjne JST,
  • jednostki sektora finansów publicznych, inne niż wymienione powyżej,
  • przedsiębiorcy będący zarządcami infrastruktury lub świadczący usługi w zakresie transportu zbiorowego na terenach miejskich i podmiejskich.

Organizatorem konkursu była Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa 2014-2020 oraz Gmina pełniąca funkcję Instytucji Pośredniczącej w ramach Instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Obszaru Funkcjonalnego (ZIT (…)OF) - pełniące role Instytucji Organizującej Konkurs. Funkcję Instytucji Zarządzającej pełnił Zarząd Województwa.

Zgodnie z regulaminem konkursu RPO 2014-2020, zadania związane z naborem wniosków były realizowane przez Departament Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim oraz Gminę jako Instytucję Pośredniczącą.

Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, jest komórką organizacyjną podległą swym zakresem bezpośrednio Marszałkowi, tj. Przewodniczącemu Zarządu Województwa, odpowiedzialną m.in. za prowadzenie działań, wdrażanie, realizację, zarządzanie i kontrolę projektów realizowanych w ramach RPO 2014-2020.

Oceny spełnienia kryteriów wyboru projektów uczestniczących w konkursie dokonywała Komisja Oceny Projektów składająca się z 42 osób, w tym z pracowników Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego oraz Instytucji Pośredniczącej ZIT (…)OF, a także z osób spoza Urzędu - ekspertów z dziedziny analiz ekonomiczno-finansowych, infrastruktury ekologicznej oraz systemów transportowych. Komisja konkursowa realizowała swoje zadania w oparciu o „Kryteria wyboru projektów w ramach RPO 2014-2020”, zatwierdzone uchwałą z dnia 6 maja 2015 r. Komitetu Monitorującego RPO 2014-2020.

Wyboru projektu w trybie konkursowym do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2014-2020 dla Osi Priorytetowej 3 Gospodarka niskoemisyjna, Działania 3.4 Wdrażanie strategii niskoemisyjnych, dokonała Komisja Oceny Projektów. Natomiast organ kolegialny, tj. Zarząd Województwa, ze względu na swoje kompetencje, Uchwałą z dnia 15.11.2017 r. dokonał zatwierdzenia ww. wyboru.

Następnie na tej podstawie, w dniu 19 grudnia 2017 r. Województwo podpisało ze Spółką umowę o dofinasowanie przedmiotowego projektu. W imieniu Województwa dokument został podpisany przez dwuosobową reprezentację, w tym przez Członka Zarządu Województwa pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Członka Rady Nadzorczej. Podpisanie przedmiotowej umowy było końcowym etapem całej procedury dotyczącej przyznania dofinansowania do projektu inwestycyjnego Wnioskodawcy. Członek Zarządu pełniący jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej składając podpis na przedmiotowej umowie, potwierdził fakt przyznania Wnioskodawcy środków na realizację projektu wyłonionego w ramach procedury konkursowej przez Zarząd Województwa.

Do umowy o dofinansowanie zostały zawarte następnie aneksy: nr 1 z dnia 08 marca 2018 r., nr 2 z dnia 31 sierpnia 2018 r., nr 3 z dnia 12 czerwca 2019 r., nr 4 z dnia 04 lutego 2020 r. oraz aneks nr 5 z dnia 22 kwietnia 2020 r. ustalający ostateczną kwotę dofinansowania. Aneks nr 1 został podpisany m.in. przez Członka Zarządu Województwa, będącego jednocześnie do lipca 2018 r. członkiem Rady Nadzorczej Spółki, natomiast aneksy nr 2, 3, 4 i 5 zostały podpisane przez innych dwóch Członków Zarządu Województwa.

Zawarte aneksy wprowadzały jedynie postanowienia doprecyzowujące wykonanie umowy. Finalna wartość dofinansowania została ustalona na podstawie aneksu nr 5 z dnia 22 kwietnia 2020 r. i stanowi 69,02% wartości wydatków kwalifikowalnych. Jak wynika z ogłoszenia o naborze do konkursu, maksymalna stopa dofinansowania kosztów kwalifikowalnych w przedmiotowym programie wynosiła 85%. Oznacza to, że Komisja Oceny Projektów, która dokonywała oceny projektów, przyznała Spółce dofinansowanie mieszczące się w limicie określonym w warunkach konkursu.

W opisywanym przypadku, Członek Zarządu (pełniący jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy), kierował i koordynował pracą Departamentu Infrastruktury, w skład którego wchodził Wydział Transportu oraz Wydział Inwestycji, a także Departamentu Zdrowia, w skład którego wchodził Wydział Zdrowia oraz Wydział Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia. Zatem, zgodnie z obowiązującymi procedurami, do jego kompetencji należało podpisywanie dokumentów dotyczących zadań realizowanych przez w/w komórki organizacyjne. Członek Zarządu (pełniący jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy) nie nadzorował zadań realizowanych przez Departament Funduszy Europejskich.

Z analizy umowy o przyznanie dofinansowania oraz sporządzonych do niej aneksów wynika, iż dokumenty te były podpisywane zawsze przez dwóch Członków Zarządu - Marszałka lub jednego z Wicemarszałków oraz Członka Zarządu. Członek Zarządu (pełniący jednocześnie funkcję członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy) podpisał przedmiotową umowę oraz aneksy nr 1 i nr 2, w każdym przypadku dodatkowo z Marszałkiem lub Wicemarszałkiem. Tak jak wyżej wyjaśniono, podpisanie umowy przez Członka Zarządu pełniącego jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej stanowi jedynie efekt końcowy całej procedury związanej z przyznaniem dofinansowania.

Autobusy, których zakup dzięki umowie podpisanej z Województwem był współfinansowany z funduszy UE, zostały dostarczone do Spółki w 2019 r. i są wykorzystywane do świadczenia usług przewozowych zgodnie z Umową przewozową. W tym samym roku, Spółka otrzymała część środków z unijnego dofinansowania. Pozostała kwota dotacji została przekazana Wnioskodawcy w 2020 r.

5.Progi dokumentacyjne w latach 2017-2019.

Spółka wskazuje, że jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych w okresie 2017-2019, przekraczała określone przepisami ustawy o CIT, progi dotyczące przychodów lub kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych za rok poprzedzający dany rok podatkowy, a także progi dokumentacyjne dotyczące wartości niektórych jednorodnych transakcji, determinujące powstanie obowiązku sporządzenia dla nich dokumentacji cen transferowych.

Wnioskodawca nadmienia, iż pomimo stanowiska przedstawionego w uzasadnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, w związku z wątpliwościami w zakresie występowania w przypadku ww. Członków Rady Nadzorczej pełniących równocześnie funkcje w innych podmiotach, z którymi Spółka dokonywała transakcji, powiązań osobowych w rozumieniu przepisów ustawy o CIT oraz w zakresie możliwości zastosowania do ewentualnych powiązań określonych w przepisach wyłączeń z obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, Spółka z daleko posuniętej ostrożności sporządziła w ustawowych terminach dokumentację cen transferowych za 2017 r. do transakcji z Województwem, a także za 2018 r. do transakcji z Gminą oraz do transakcji z Województwem. Wątpliwości Spółki w tym zakresie stanowią przyczynę złożenia wniosku.



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. oraz art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.?
  2. Czy pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.?
  3. Czy w sytuacji uznania, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2018 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., to czy Wnioskodawca jest zobowiązany aktualizować sporządzoną dokumentacje, w roku 2019 i latach następnych, pomimo braku występowania w tym okresie powiązań?
  4. W przypadku uznania przez Organ podatkowy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania osobowe, to czy w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia w stosunku do transakcji za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.?
  5. W przypadku uznania przez Organ podatkowy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, to czy w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także w przypadku obowiązku aktualizacji dokumentacji podatkowej z wyłączenia za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.?

Stanowisko Wnioskodawcy:

1.Stanowisko dotyczące pytania nr 1, 2 i 3

W ocenie Wnioskodawcy, pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą nie występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. oraz art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

W ocenie Wnioskodawcy, również pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem nie występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.

W ocenie Wnioskodawcy w sytuacji uznania, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2018 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., to Wnioskodawca nie jest zobowiązany zaktualizować sporządzoną dokumentację w roku 2019 i latach następnych, w sytuacji braku występowania w tym okresie powiązań.

1.1.Powiązania na podstawie przepisów o cenach transferowych obowiązujących do 31 grudnia 2018 r.

Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. 2018 poz. 1036 z późn. zm., dalej jako: „ustawa o CIT”), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r., podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęli koszty lub przychody w równowartości 2 000 000 euro i dokonują w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT, mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej tych transakcji lub innych zdarzeń, zwanej dalej „dokumentacją podatkową”.

Definicja podmiotów powiązanych obowiązująca w okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. uregulowana była w art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT, w którym ustawodawca wskazał na powiązania kapitałowe jak i osobowe/zarządcze, których wystąpienie wpływa na istnienie powiązań pomiędzy podmiotami.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., jeżeli:

  1. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem krajowym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
  2. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem zagranicznym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
  3. ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów

-i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transakcyjnych dotyczy podmiotów powiązanych, w myśl ust. 4 powołanego wyżej art. 11 ustawy o CIT w sytuacji, gdy:

  1. podmiot krajowy, z wyłączeniem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
  2. ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, z wyłączeniem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów.

Natomiast art. 11 ust. 5 ustawy o CIT stanowi, że przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikających ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach.

Jak zostało opisane w stanie faktycznym, Wnioskodawca dokonywał transakcji:

  1. z Gminą posiadającą 100% udziałów w Spółce, której Skarbnik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej w Spółce (od 1 grudnia 2018 r.).
  2. z Województwem, którego Członek Zarządu pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej w Spółce (od 26 marca 2015 r. do 06 lipca 2018 r.).

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż aby ww. powiązania miały miejsce, ten sam podmiot musi pełnić funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w obu podmiotach.

W ocenie Wnioskodawcy przesłanka ta w opisanym stanie faktycznym nie jest spełniona w odniesieniu do Skarbnika Miasta oraz do Członka Zarządu Województwa. Ustawa o CIT w brzmieniu do 31 grudnia 2018 r. nie definiowała pełnienia funkcji zarządzających, kontrolnych czy nadzorczych. Z tego względu, pojęcia te należy interpretować posiłkując się słownikiem języka polskiego oraz doktryną prawa.

Zgodnie z internetowym słownikiem PWN (por. https://sjp.pwn.pl/), zarządzić - zarządzać, oznacza: wydać polecenie, sprawować nad czymś zarząd.

Natomiast kontrolować to według internetowego słownika PWN: sprawdzać, badać coś, sprawować nad kimś lub nad czymś nadzór, dominować w jakiejś dziedzinie.

Nadzór definiowany jest wg internetowego słownika PWN jako: kontrolowanie lub pilnowanie kogoś lub czegoś, komórka organizacyjna instytucji nadzorująca kogoś lub coś; też: personel nadzorujący. Z kolei zgodnie z doktryną prawa, pod pojęciem kontroli rozumie się: badanie zgodności stanu istniejącego ze stanem postulowanym (stan spełniający wymogi zgodności działania z tymi regułami, które w prawie uznane są za warunki jego poprawności), ustalenie zasięgu i przyczyn rozbieżności, przekazanie wyników tego ustalenia, a czasem i wynikających stąd dyspozycji zarówno podmiotowi kontrolowanemu, jak i podmiotowi organizacyjnie zwierzchniemu (J. Boć, Administracja publiczna, Wrocław: Kolonia Limited 2004, s. 327).

W ocenie Wnioskodawcy, Skarbnik Miasta nie pełni funkcji zarządzających, kontrolnych czy nadzorczych w Gminie. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. 2018 poz. 994), Skarbnik jest głównym księgowym budżetu.

Osoba głównego księgowego przyjmuje co do zasady odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych, wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi, dokonywanie wstępnej oceny zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym podmiotów, itp. Aby dokonać oceny funkcji Skarbnika w Gminie należy dokonać analizy przepisów prawnych, które wyznaczają ramy i zasady jego działalności w Gminie. W ocenie Wnioskodawcy analiza ta prowadzi do wniosku, iż charakter jego działalności nie stanowi zarządzania, kontroli, czy nadzoru.

Na podstawie art. 54 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 2077, dalej jako: „ustawa o finansach publicznych”), przepisy dotyczące głównego księgowego stosuje się odpowiednio do głównego księgowego budżetu państwa, głównego księgowego części budżetowej oraz skarbnika (głównego księgowego budżetu jednostki samorządu terytorialnego). Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, zwanym dalej „głównym księgowym”, jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

  1. prowadzenia rachunkowości jednostki;
  2. wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi;
  3. dokonywania wstępnej kontroli:
    1. zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,
    2. kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.



Należy zauważyć, iż żadne ze wskazanych zadań skarbnika (głównego księgowego) nie przyznaje mu uprawnień pozwalających na realny wpływ na podejmowane przez jednostkę decyzje i działania. Funkcje te mają jedynie charakter odtwórczy wobec operacji i wszelkich innych działań realizowanych przez jednostkę (pkt 1 i 2 przywołanego art. 54 ust. 1), a także wstępnej kontroli, jednak jedynie w charakterze wydania opinii i sformułowania ewentualnych sugestii czy zarzutów wobec planów jednostki (pkt 3 przywołanego art. 54 ust. 1). Żadne z wymienionych uprawnień nie daje mu realnej możliwości efektywnego wpływania na podjęcie przez jednostkę określonych działań lub wstrzymanie ich realizacji.

Jak stanowi art. 54 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli, o której mowa w art. 54 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji. Złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:

  1. nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem;
  2. nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących tej operacji;
  3. zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki.

Główny księgowy, w razie ujawnienia nieprawidłowości w zakresie określonym w ust. 3, zwraca dokument właściwemu rzeczowo pracownikowi, a w razie nieusunięcia nieprawidłowości odmawia jego podpisania (art. 54 ust. 4 ustawy o finansach publicznych).

O odmowie podpisania dokumentu i jej przyczynach główny księgowy zawiadamia pisemnie kierownika jednostki. Kierownik jednostki może wstrzymać realizację zakwestionowanej operacji albo wydać w formie pisemnej polecenie jej realizacji (art. 54 ust. 5 ustawy o finansach publicznych). Jeżeli kierownik jednostki wyda polecenie realizacji zakwestionowanej operacji, niezwłocznie zawiadamia o tym w formie pisemnej dysponenta części budżetowej, a w przypadku jednostki samorządu terytorialnego i jednostek wymienionych w art. 9 pkt 3, 4, 10, 13 i 14, dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego - zarząd jednostki samorządu terytorialnego, uzasadniając realizację zakwestionowanej operacji. W przypadku gdy polecenie wyda wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa, zawiadamia on organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego oraz właściwą regionalną izbę obrachunkową (art. 54 ust. 6 ustawy o finansach publicznych).

Z powyższego wynika, iż brak akceptacji działań podejmowanych przez jednostkę ze strony skarbnika (głównego księgowego) nie wpływa na konieczność odstąpienia od planowanych przez jednostkę operacji, transakcji, czy innych ruchów ekonomicznych. Cytowane przepisy wprost wskazują na możliwość wydania przez kierownika jednostki polecenia realizacji planowanych działań pomimo braku zgody ze strony skarbnika. Jego decyzja ma jedynie charakter informacyjny dla samej jednostki, jej kierownictwa, a także zarządu jednostki samorządu terytorialnego lub organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego oraz właściwej regionalnej izby obrachunkowej.

Zgodnie z art. 54 ust. 7 ustawy o finansach publicznych, w celu realizacji swoich zadań główny księgowy ma prawo:

  1. żądać od kierowników innych komórek organizacyjnych jednostki udzielania w formie ustnej lub pisemnej niezbędnych informacji i wyjaśnień, jak również udostępnienia do wglądu dokumentów i wyliczeń będących źródłem tych informacji i wyjaśnień;
  2. wnioskować do kierownika jednostki o określenie trybu, zgodnie z którym mają być wykonywane przez inne komórki organizacyjne jednostki prace niezbędne do zapewnienia prawidłowości gospodarki finansowej oraz ewidencji księgowej, kalkulacji kosztów i sprawozdawczości finansowej. Przywołane uprawnienia mają służyć skarbnikowi jedynie do realizacji zadań prowadzenia bieżących rozliczeń jednostki i/lub wstępnej weryfikacji, która ma jedynie cel opiniotwórczy. Również te uprawnienia nie dają skarbnikowi możliwości podejmowania decyzji o poszczególnych działaniach jednostki czy nawet wpływu na jej szeroko pojętą strategię ekonomiczną.

W myśl art. 46 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej.

We wskazanych przepisami przypadkach, dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji tzw. kontrasygnata. Złożenie kontrasygnaty przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:

  1. nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem;
  2. nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących tej operacji;
  3. zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki.

Złożenie kontrasygnaty przez głównego księgowego (skarbnika) nie wiąże się jednak z dokonaniem czynności prawnej w imieniu gminy. Kontrasygnata jedynie potwierdza prawidłowość formalno-rachunkową dokumentów poddanych ocenie. Poprzez dokonanie kontrasygnaty główny księgowy uznaje, iż planowane zobowiązania mieszczą się w planie finansowym, a w związku z tym dokonanie transakcji nie powoduje uszczerbku w budżecie gminy. Uprawnia to stwierdzenie, że podpis skarbnika (kontrasygnata) ma jedynie charakter ocenno-techniczny, a jego złożenie lub brak nie konstytuuje działań gminy.

W tym miejscu wymaga podkreślenia, iż w ramach usług przewozowych świadczonych przez Spółkę w 2018 r. Skarbnik i tak nie dokonywał kontrasygnaty na Wskazaniach do realizacji ww. transakcji. Wskazania oraz aneksy do nich zostały każdorazowo podpisane wyłącznie przez dyrektorów lub kierowników upoważnionych przez Skarbnika. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy w zakresie usług przewozowych nie powstały powiązania mogące skutkować obowiązkiem sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Zgodnie z § 2 pkt 9 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego (zarządzenie Prezydenta z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego), w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2018 r. (dalej jako: „Regulamin Organizacyjny”), Kierownictwo Urzędu oznacza Wiceprezydentów, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta.

Zgodnie z § 7 ust. 2 Regulaminu Organizacyjnego, prawidłowość przebiegu zidentyfikowanych procesów, spójność celów szczegółowych z ustanowioną polityką Zintegrowanego Systemu Zarządzania, stopień realizacji celów, występujące zagrożenia oraz stosowane działania korygujące i zapobiegawcze, stanowią przedmiot oceny dokonywanej przez Prezydenta, Wiceprezydentów, Sekretarza i Skarbnika w ramach okresowych przeglądów zarządzania.

Zgodnie z § 16 ust. 1 Regulaminu Organizacyjnego, Skarbnik jest głównym księgowym budżetu Miasta i wykonuje zadania w zakresie gospodarki finansowej Miasta.

Na podstawie Regulaminu Organizacyjnego, do zadań Skarbnika należy w szczególności:

  1. opracowywanie projektów budżetu Miasta;
  2. prowadzenie księgowości budżetowej gospodarki finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
  3. opracowywanie sprawozdań finansowych z wykonania budżetu Miasta;
  4. kontrasygnowanie oświadczeń woli mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych;
  5. opiniowanie projektów uchwał Rady Miejskiej i zarządzeń Prezydenta w sprawach dotyczących zobowiązań finansowych;
  6. nadzór nad gospodarowaniem środkami budżetowymi Miasta, a w szczególności nad przestrzeganiem dyscypliny finansów publicznych;
  7. wydawanie decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej w zakresie upoważnień udzielonych przez Prezydenta;
  8. wykonywanie innych zadań powierzonych przez Prezydenta.

Skarbnik kieruje Departamentem Finansów Publicznych i jako Dyrektor Departamentu realizuje zadania określone w § 32 Regulaminu (§ 16 ust. 5 Regulaminu Organizacyjnego).

W myśl § 35 ust. 1 i 2 Regulaminu Organizacyjnego, organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta jest Kolegium Prezydenta, a w skład Kolegium wchodzą: Prezydent, Wiceprezydenci, Skarbnik, Sekretarz. Dyrektorzy Departamentów.

Jak stanowi § 39 Regulaminu Organizacyjnego, upoważnienia do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków Miasta, w tym praw i obowiązków majątkowych oraz pełnomocnictwa otrzymują:

  1. Kierownictwo Urzędu - z inicjatywy Prezydenta;
  2. Dyrektorzy Departamentów - na wniosek Kierownictwa Urzędu;
  3. Dyrektorzy i kierujący komórkami organizacyjnymi utworzonymi w trybie § 18 ust. 3 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu - na wniosek Członka Kierownictwa Urzędu nadzorującego ich pracę;
  4. Dyrektorzy Wydziałów i Biur - na wniosek właściwego Dyrektora Departamentu, Sekretarza, Skarbnika;
  5. pracownicy komórek organizacyjnych oraz inne osoby - na wniosek właściwego Dyrektora komórki organizacyjnej, zatwierdzony przez właściwego Dyrektora Departamentu, Sekretarza, Skarbnika lub Członka Kierownictwa Urzędu;
  6. pracownicy komórek organizacyjnych utworzonych w trybie § 18 ust. 3 Regulaminu organizacyjnego Urzędu na wniosek Dyrektora lub kierującego komórką organizacyjną, zatwierdzony przez Członka Kierownictwa Urzędu nadzorującego jej pracę.

Także projekt aktu prawnego, którego skutkiem może być powstanie zobowiązań pieniężnych podlega uzgodnieniu ze Skarbnikiem (§ 45 ust. 5 Regulaminu Organizacyjnego).

Skarbnik podpisuje pisma, dokumenty oraz akty administracyjne w sprawach należących do jego właściwości wynikającej z przepisów prawa oraz z zadań powierzonych przez Prezydenta (§ 50 ust. 5 Regulaminu Organizacyjnego).

Obieg dokumentów finansowo-księgowych określa instrukcja opracowana przez Skarbnika i wprowadzona przez Prezydenta w drodze odrębnego zarządzenia (§ 51 ust. 3 Regulaminu Organizacyjnego).

W ocenie Wnioskodawcy, opisane powyżej czynności Skarbnika polegające m.in. na opracowywaniu projektów budżetu Miasta, prowadzeniu księgowości budżetowej gospodarki finansowej, opracowywaniu sprawozdań finansowych z wykonania budżetu Miasta, kontrasygnowaniu oświadczeń woli mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, opiniowaniu projektów uchwał Rady Miejskiej i zarządzeń Prezydenta w sprawach dotyczących zobowiązań finansowych, nie mają charakteru zarządzającego, nadzorczego czy kontrolującego. Działalność ta sprowadza się bowiem wyłącznie do realizacji czynności techniczno-rachunkowych i nie prowadzi do zarządzania czy kontroli nad Gminą. Prowadzenie księgowości Gminy ma charakter wyłącznie sprawozdawczy, gdyż nie wpływa na bieżące działania w jednostce.

Skarbnik nie posiada realnej i praktycznej możliwości kształtowania strategii ekonomiczno- gospodarczej instytucji w ramach której działa, a nawet nie może w sposób wiążący podejmować decyzji mających odzwierciedlenie w jej sytuacji finansowej. Z przywołanych wyżej regulacji jasno wynika, iż nie wchodzi w skład organów Gminy, a jego zadaniem jest bieżące rozliczanie działań podejmowanych przez Gminę i tylko bieżąca kontrola planowanych i realizowanych działań gospodarczych jednostki w powierzonym zakresie.

Potwierdzeniem tego jest chociażby instytucja kontrasygnaty, która ma raczej charakter weryfikacji i potwierdzenia jej dokonania, aniżeli wpływu w sposób decyzyjny na działalność podmiotu, którego dotyczy. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że Skarbnik nie pełni funkcji zarządzających, kontrolnych czy nadzorczych w Gminie w rozumieniu ustawy o CIT

Skarbnik Gminy pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Wnioskodawcy, która jest organem kolegialnym. Analogiczną funkcję (członka Rady Nadzorczej) w ramach Spółki pełnił również Członek Zarządu Województwa. Jak zostało opisane w dalszej części uzasadnienia, również pełnienie ww. funkcji nie skutkuje spełnieniem analizowanych przesłanek wynikających z przywołanych przepisów ustawy o CIT.

Rada Nadzorcza jako organ kolegialny, zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. 2019 poz. 505, dalej jako: „KSH”), swoje decyzje podejmuje na podstawie uchwał. Uchwały podejmowane są na podstawie głosów członków rady nadzorczej. Zatem członek rady nadzorczej jako osoba fizyczna nie ma możliwości indywidualnego, a co za tym idzie decydującego wpływu na decyzje i działalność Wnioskodawcy.

Podkreśla to art. 219 § 2 KSH, zgodnie z którym rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki.

Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdań, w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym, oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny (art. 219 § 3 KSH).

Uprawnienia rady nadzorczej wynikające z KSH nie wyłączają prawa do oceny działalności zarządu. Rada nadzorcza uprawiona jest również do wydawania uchwał, w których wskazuje zalecane z jej perspektywy działania zarządu. Z formalnego punktu widzenia uchwały te mają jednak jedynie charakter niewiążący zarząd w zakresie związanym z działalnością spółki.

W akcie założycielskim Spółki w brzmieniu obowiązującym w 2018 r. wskazano, że do kompetencji Rady Nadzorczej, oprócz spraw wymienionych w przepisach prawa oraz pozostałych postanowieniach Umowy Spółki należy:

  1. coroczna ocena sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz składanie Zgromadzeniu Wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny,
  2. przedkładanie Zgromadzeniu Wspólników corocznych sprawozdań z działalności Rady Nadzorczej,
  3. ocena wniosków Zarządu dotyczących podziału zysku lub pokrycia straty oraz przedkładanie w tych sprawach opinii Zgromadzeniu Wspólników,
  4. opiniowanie, sporządzonych przez Zarząd, rocznych i wieloletnich planów działalności Spółki oraz rocznych i wieloletnich planów finansowych Spółki,
  5. opiniowanie Zgromadzeniu Wspólników wniosków i uchwał Zarządu w sprawach tworzenia funduszy celowych oraz zatwierdzanie regulaminów tych funduszy,
  6. wyrażanie zgody na podejmowanie przez Zarząd czynności przekraczających zwykły zarząd, a nie przewidzianych do kompetencji Zgromadzenia Wspólników, tj. na czynności nie przewidziane w planie finansowym Spółki, a powodujące rozporządzenie przez Zarząd prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości przewyższającej jednorazowo 2% kapitału zakładowego, nie więcej jednak niż do 5% kapitału zakładowego,
  7. dokonywanie wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych Spółki,
  8. udzielanie zezwoleń Członkom Zarządu na zajmowanie się interesami konkurencyjnymi lub uczestniczenie w spółce konkurencyjnej,
  9. reprezentowanie Spółki w czynnościach prawnych między Spółką, a Członkami Zarządu,
  10. opiniowanie uchwał o przystąpieniu lub wystąpieniu z organizacji gospodarczych, stowarzyszeń, fundacji, o przystępowaniu do spółek oraz tworzeniu nowych spółek,
  11. składanie Zgromadzeniu Wspólników corocznych sprawozdań z przeprowadzonych kontroli Spółki,
  12. monitorowanie realizacji przyjętych w Spółce strategii, planów rocznych i długoterminowych, biznesplanów oraz monitorowanie korelacji między nimi,
  13. opiniowanie wszystkich pozostałych wniosków i uchwał Zarządu podlegających rozpatrzeniu przez Zgromadzenie Wspólników,
  14. kształtowanie wynagrodzeń Członków Zarządu.

Na podstawie powyższych przepisów oraz postanowień aktu założycielskiego Spółki, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, iż Członek Rady Nadzorczej pełni funkcje ocenno-sprawozdawczą w stosunku do Spółki. Postanowienia KSH przewidują bowiem, iż główna działalność rady nadzorczej sprowadzać ma się m.in. do oceny sprawozdań w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym, oraz składania zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny.

Członkowie Rady Nadzorczej nie mają również bezpośredniej mocy decyzyjnej w stosunku do czynności czy oświadczeń woli Spółki. W szczególności nie są uprawnieni do zawierania umów/transakcji z podmiotami trzecimi w imieniu Spółki oraz nie są osobami reprezentującymi Spółkę przed sądami czy organami administracji skarbowej. Członkowie Rady Nadzorczej nie są także uprawnieni do decydowania o stosunkach wewnętrznych w Spółce - nie tworzą działów/zespołów oraz nie są odpowiedzialni za zatrudnienie pracowników. Wszelkie wymienione wyżej czynności należą do zakresu działalności Zarządu lub upoważnionych pracowników Spółki. Powyższe powoduje, iż Rada Nadzorcza nie wywiera bezpośredniego i faktycznego wpływu na bieżącą działalność Spółki. Jak zostało wskazane, uchwały Rady Nadzorczej posiadają wyłącznie charakter zaleceń w stosunku do Zarządu.

Zatem działania podejmowane przez Zarząd wbrew uchwałom Rady Nadzorczej nie powodują konsekwencji faktycznych czy prawnych. Także uprawnienie Rady Nadzorczej w zakresie zawieszania w czynnościach Członków Zarządu ograniczone jest wyłącznie do przypadków, w których wystąpią ważne i uzasadnione interesem Spółki okoliczności.

Postanowienia Aktu założycielskiego Spółki również nie wskazują na charakter decyzyjny Rady Nadzorczej. Przewidują one czynności analogiczne do wskazanych przez KSH, jak również wprowadzają dodatkowe uprawnienia, które jednak nie posiadają zdaniem Wnioskodawcy charakteru decyzyjnego. Akt założycielski przewiduje m.in. opiniowanie sporządzonych przez Zarząd rocznych i wieloletnich planów działalności Spółki, opiniowanie Zgromadzeniu Wspólników wniosków i uchwał Zarządu w sprawach tworzenia funduszy celowych oraz zatwierdzanie regulaminów tych funduszy, czy dokonywanie wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych Spółki. Czynności te mają charakter doradczy i opiniodawczy, natomiast wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych nie wpływa na bieżącą działalność Spółki.

Rada Nadzorcza uprawniona jest również do udzielania zezwoleń Członkom Zarządu na zajmowanie się interesami konkurencyjnymi lub uczestniczenie w spółce konkurencyjnej (a więc nie są to czynności obejmujące Spółkę), reprezentowania Spółki w czynnościach prawnych między Spółką a Członkami Zarządu (są to wyłącznie stosunki wewnętrzne), czy monitorowania realizacji przyjętych w Spółce strategii, planów rocznych i długoterminowych, biznesplanów.

W regulaminie Rady Nadzorczej Wnioskodawcy w § 3 ust. 1 wskazano, że Rada Nadzorcza składa się z trzech Członków. Dwóch z nich powołuje Zgromadzenie Wspólników, zaś jednego Członka Rady Nadzorczej wybierają pracownicy Spółki. Uchwały Rady Nadzorczej zapadają zwykłą większością głosów Członków Rady Nadzorczej. W przypadku, gdy wynik głosowania jest równy, rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Do ważności uchwał wymagane jest zaproszenie wszystkich Członków Rady Nadzorczej i obecność co najmniej połowy jej członków. W związku z powyższym Członek Rady Nadzorczej Spółki nie może wpływać indywidualnie i samodzielnie na decyzje gospodarcze Wnioskodawcy, w szczególności stosowane w transakcjach ceny czy strategię pieniężną i biznesową Spółki. Uchwały bowiem zapadają kolegialnie, większością głosów, a ważność uchwały zależna jest od obecności na posiedzeniu co najmniej połowy członków Rady. Zdaniem Wnioskodawcy, także rozstrzygający głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej nie zmienia kolegialnego charakteru Rady Nadzorczej oraz jej wpływu i wpływu członków Rady na funkcjonowanie Spółki, gdyż jak zostało wyżej wykazane, uchwały te nie wywierają bezpośredniego wpływu na podejmowane przez Spółkę czynności faktyczne i prawne. Oznacza to, iż nawet posiadanie decydującego głosu w Radzie Nadzorczej nie przesądza o powstaniu powiązań.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższa argumentacja potwierdza, iż osoba pełniąca funkcję Członka Rady Nadzorczej Spółki nie spełnia przesłanek wskazanych w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.

Wnioskodawca stoi także na stanowisku, iż osoba pełniąca funkcję Członka Zarządu Województwa nie spełnia przesłanek wskazanych w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., co potwierdzają poniższe wyjaśnienia.

Zasady i tryb działania Zarządu Województwa określa statut Województwa - uchwała Sejmiku Województwa z dnia 18 lutego 2010 r.

Zgodnie z § 100 statutu Województwa, Członków Zarządu wybiera Sejmik w odrębnych głosowaniach.

Zarząd Województwa jest organem wykonawczym. W jego skład wchodzi 5 osób: marszałek, dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu.

Przewodniczącym Zarządu jest Marszałek, który z racji pełnienia tej funkcji organizuje jego pracę i w tym zakresie:

  • zwołuje posiedzenia Zarządu,
  • ustala porządek obrad Zarządu i przewodniczy jego obradom,
  • nadzoruje wykonanie uchwał Zarządu.

Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Zarządu, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej (§ 113 statutu Województwa).

Zarząd Województwa wykonuje zadania należące do samorządu województwa, niezastrzeżone na rzecz Sejmiku Województwa i wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych.

Do zadań Zarządu Województwa należy w szczególności:

  1. wykonywanie uchwał Sejmiku Województwa,
  2. gospodarowanie mieniem Województwa, w tym wykonywanie praw z akcji i udziałów posiadanych przez województwo,
  3. przygotowywanie projektu i wykonywanie budżetu Województwa,
  4. przygotowywanie projektów strategii rozwoju województwa i innych strategii rozwoju, planu zagospodarowania przestrzennego, regionalnych programów operacyjnych, programów służących realizacji umowy partnerstwa w zakresie polityki spójności oraz ich wykonywanie,
  5. monitorowanie i analizowanie procesów rozwojowych w układzie przestrzennym oraz strategii rozwoju województwa, regionalnych programów operacyjnych, programów rozwoju i programów służących realizacji umowy partnerstwa w zakresie polityki spójności oraz kontraktu terytorialnego, o których mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju,
  6. organizowanie współpracy ze strukturami samorządu regionalnego w innych krajach i z międzynarodowymi zrzeszeniami regionalnymi,
  7. kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych,
  8. uchwalanie regulaminu organizacyjnego urzędu marszałkowskiego.

Postawienia Regulaminu organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego (uchwała Zarządu Województwa z dnia 2 lutego 2015 r., z późniejszymi zmianami) określają, że kierownikiem Urzędu jest Marszałek, który kieruje pracą Urzędu przy pomocy Wicemarszałków, pozostałych Członków Zarządu, Skarbnika oraz Dyrektorów Departamentu.

W czasie nieobecności Marszałka obowiązki jego pełni wyznaczony przez niego Wicemarszałek (§ 105 ust. 1 statutu Województwa).

W celu uszczegółowienia i resortowego podziału zadań pomiędzy poszczególnych członków, Zarząd Województwa wydaje stosowne uchwały (§ 105 ust. 3 statutu Województwa). I tak m.in. Uchwałą Zarządu Województwa z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie zakresu zadań członków zarządu, skarbnika oraz sekretarza (z późniejszymi zmianami), dokonano przyporządkowania osobom wchodzącym w skład Zarządu, poszczególnych komórek organizacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Zgodnie z podjętą uchwałą wymienione osoby.

  1. koordynują, nadzorują i odpowiadają za działalność podległych komórek organizacyjnych urzędu,
  2. nadzorują podległe jednostki,
  3. wnioskują w sprawach zmian strukturalnych i organizacyjnych dotyczących podległych komórek organizacyjnych urzędu oraz jednostek,
  4. reprezentują Marszałka w zakresie spraw prowadzonych przez podległe komórki organizacyjne urzędu,
  5. realizują inne zadania określone odrębnymi zarządzeniami Marszałka.

§ 5 ust 1 Uchwały Zarządu Województwa nr ... z dnia 30 sierpnia 2016 r. (z późniejszymi zmianami), szczegółowo określa kompetencje Członka Zarządu, który jednocześnie pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy. Zgodnie z przytoczonym paragrafem, osoba ta pełniła funkcję członka zarządu właściwego do spraw infrastruktury, inwestycji i polityki zdrowotnej.

W związku z przydzielonym obszarem, wskazanemu Członkowi Zarządu podlegały:

  • komórki w urzędzie:
    1. Departament Infrastruktury (Wydział Inwestycji, Wydział Transportu),
    2. Departament Zdrowia (Wydział Zdrowia, Wydział Restrukturyzacji i Ochrony Zdrowia),
  • jednostki:
    1. Służba Dróg i Kolei,
    2. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w …,
    3. podmioty lecznicze.



Z kolei § 2 ust. 1 oraz § 2 ust. 2 Uchwały z dnia 19 lipca 2017 r. (zmieniający treść § 2 ust. 1 i § 2 ust. 2 Uchwały z dnia 30 sierpnia 2016 r.) reguluje kompetencje Marszałka Województwa, który oprócz pełnienia funkcji kierowniczej i reprezentacyjnej Województwa, pełnił także funkcję członka zarządu właściwego do spraw: informacji, nadzoru właścicielskiego, Regionalnego Programu Operacyjnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, współpracy z zagranicą. W związku z pełnionymi funkcjami Marszałkowi Województwa bezpośrednio podlegały komórki:

  • Sekretarza Województwa,
  • Departamentu Marszałka,
  • Departamentu Funduszy Europejskich,
  • Departament Prawny,
  • Kancelaria Sejmiku,
  • Wydział Nadzoru i Kontroli.

Zgodnie z obowiązującym wówczas Regulaminem organizacyjnym Urzędu Marszałkowskiego, do zadań Departamentu Funduszy Europejskich należało m.in.:

  • prowadzenie działań Województwa w zakresie RPO 2014-2020,
  • obsługa realizacji RPO 2014-2020 oraz wdrażanie projektów współfinansowanych z ... RPO 2014- 2020, obejmująca planowanie, zarządzanie, kontrolę oraz monitoring,
  • realizacja zadań współfinansowanych ze środków zagranicznych w ramach kompetencji realizowanych przez Departament,
  • realizacja zadań Sejmiku w zakresie zadań Departamentu,
  • realizacja i nadzór nad porozumieniami/aneksami z Instytucjami Pośredniczącymi w procesie wdrażania RPO 2014-2020,
  • przeprowadzanie kontroli systemowych w ramach realizacji RPO 2014-2020.

Przedstawiony wyżej podział zadań, przydzielony na mocy uchwały Członkowi Zarządu Województwa, który jednocześnie pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy, jednoznacznie wskazuje na brak zależności kompetencyjnych w stosunku do komórek odpowiedzialnych za organizację i przeprowadzanie konkursu, a także wyłonienie beneficjentów środków w ramach RPO 2014-2020, w tym Wnioskodawcy, które podlegały bezpośrednio Marszałkowi Województwa.

Członek Zarządu w ramach zajmowanego stanowiska w Zarządzie Województwa, pełnił funkcje kontrolne oraz koordynował pracę wyłącznie podległych mu jednostek oraz komórek organizacyjnych Urzędu. W ramach umocowania, nadanego odrębną uchwałą, Członek Zarządu może podpisywać pisma w sprawach przez siebie nadzorowanych, zgodnie z ustalonym zakresem zadań.

Wobec powyższego, Członek Zarządu Województwa wskazany we wniosku, nie pełnił funkcji nadzorczych czy kontrolnych wobec wszystkich komórek organizacyjnych funkcjonujących w Urzędzie Marszałkowskim. Nawet podczas nieobecności Marszałka jako Członek Zarządu nie mógł pełnić zastępstwa, a więc tym samym podejmować kluczowych decyzji dotyczących funkcjonowania Urzędu jako całości, ani podpisywać korespondencji zastrzeżonej do podpisu Marszałka. Mógł to zrobić jedynie zastępujący go Wicemarszałek.

Zgodnie z obowiązującą procedurą obiegu dokumentów i podpisywania korespondencji (§ 34 ust. 5 Uchwały Zarządu Województwa z dnia 2 lutego 2015 r., z późniejszymi zmianami), dokumenty przedkładane do podpisu Członkom Zarządu muszą być parafowane przez osobę sporządzającą, dyrektora komórki organizacyjnej Urzędu oraz w uzasadnionych przypadkach przez radcę prawnego, jako nie budzące zastrzeżeń pod względem formalno-prawnym.

W opisywanym przypadku, Członek Zarządu pełniący jednocześnie funkcję członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy, kierował i koordynował pracą Departamentu Infrastruktury w skład którego wchodził Wydział Transportu oraz Wydział Inwestycji, a także Departamentu Zdrowia w skład którego wchodził Wydział Zdrowia oraz Wydział Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia. Zatem, zgodnie z obowiązującą strukturą organizacyjną oraz procedurami, do jego kompetencji należało podpisywanie wyłącznie dokumentów dotyczących zadań realizowanych przez w/w komórki organizacyjne.

Z analizy umowy o przyznanie dofinansowania oraz sporządzonych do niej aneksów wynika, iż dokumenty te były podpisywane zawsze przez dwóch członków zarządu - Marszałka lub jednego z Wicemarszałków oraz Członka Zarządu. Członek Zarządu pełniący jednocześnie funkcję członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy podpisał przedmiotową umowę oraz aneksy nr 1 i nr 2, w każdym przypadku dodatkowo z Marszałkiem lub Wicemarszałkiem. Przy czym podpisanie umowy przez Członka Zarządu pełniącego jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej stanowi jedynie efekt końcowy całej procedury związanej z przyznaniem dofinansowania. Bieg wszystkich procedur związanych z organizacją i przebiegiem konkursu, oceną projektów i wyborem Beneficjenta był przeprowadzony przez powołaną Komisję Oceny Projektów, Instytucję Zarządzającą RPO 2014- 2020 oraz Gminę pełniącą funkcję Instytucji Pośredniczącej. Za prowadzenie i realizację zadań związanych z RPO 2014-2020 odpowiadał Departament Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, tj. komórka organizacyjna podległa swym zakresem Marszałkowi, a więc Przewodniczącemu Zarządu Województwa, a nie Członkowi Zarządu.

Wybór Komisji Oceny Projektów został zatwierdzony Uchwałą Zarządu Województwa z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawie wyboru projektów w trybie konkursowym do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2014-2020 dla Osi Priorytetowej 3 Gospodarka niskoemisyjna, Działania 3.4 Wdrażanie strategii niskoemisyjnych, Poddziałania 3.4.2 Wdrażanie strategii niskoemisyjnych - ZIT (…)OF (Numer naboru …). Zgodnie z zapisem § 4 wskazanej Uchwały, jej wykonanie zostało powierzone członkowi zarządu właściwemu do spraw Regionalnego Programu Operacyjnego, a więc Marszałkowi Województwa. Uchwała została podpisana zarówno przez Marszałka Województwa, jako Przewodniczącego Zarządu, ale także przez Z-cę Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich ds. Wdrażania EFRR, a więc przedstawiciela komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za sprawy związane z funduszami europejskimi, podległej bezpośrednio Marszałkowi Województwa.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Wnioskodawcy osoba pełniąca funkcję Członka Zarządu Województwa nie miała wpływu na wybór projektu inwestycyjnego Wnioskodawcy oraz na przyznanie przedmiotowego dofinansowania, gdyż w jej kompetencjach nie leżał nadzór i koordynacja pracy Departamentu Funduszy Europejskich. Zarząd Województwa jako organ kolegialny dokonał zatwierdzenia wyboru Wnioskodawcy jako Beneficjenta środków, wydając stosowną uchwałę. Podpisanie umowy dotyczącej przyznania dofinansowania było już końcowym etapem całej procedury. Złożenie na umowie podpisu przez Członka Zarządu Województwa pełniącego jednocześnie funkcję członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy miało zatem charakter czynności formalnej, potwierdzającej fakt wcześniejszego przyznania dofinansowania.

1.2.Powiązania na podstawie przepisów o cenach transferowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm., dalej jako ustawa o CIT), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r. cena transferowa oznacza rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy.

Podmiot - oznacza to osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz zagraniczny zakład (art. 11a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Na podstawie art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, podmioty powiązane to:

  1. podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
  2. podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
    • ten sam inny podmiot lub
    • małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
  3. spółka niemająca osobowości prawnej i jej wspólnicy, lub
  4. podatnik i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółka kapitałowa wchodząca w jej skład i jej zagraniczny zakład.



Przez wywieranie znaczącego wpływu, jak stanowi art. 11a ust. 2 ustawy o CIT, rozumie się:

  1. posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
    1. udziałów w kapitale lub
    2. praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
    3. udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
  2. faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
  3. pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.


Natomiast zgodnie z art. 11a ust. 3 ustawy o CIT, posiadanie pośrednio udziału lub prawa, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, oznacza sytuację, w której jeden podmiot posiada w drugim podmiocie udział lub prawo za pośrednictwem innego podmiotu lub większej liczby podmiotów, przy czym wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa odpowiada:

  1. wielkości udziału albo prawa łączącego dowolne dwa podmioty spośród wszystkich podmiotów uwzględnianych przy ustalaniu posiadania pośrednio udziału lub prawa – w przypadku gdy wszystkie wielkości udziałów lub praw łączących te podmioty są równe;
  2. najniższej wielkości udziału lub prawa łączącego podmioty, pomiędzy którymi wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa jest ustalana - w przypadku gdy wielkości udziałów lub praw łączących te podmioty są różne;
  3. sumie wielkości posiadanych pośrednio udziałów lub praw - w przypadku gdy podmioty, pomiędzy którymi wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa jest ustalana, łączy więcej niż jeden posiadany pośrednio udział lub prawo.

Z uwagi na powyższe, obecnie możemy wyróżnić następujące rodzaje powiązań występujących pomiędzy podmiotami:

  1. powiązania kapitałowe:
    1. bezpośrednie,
    2. pośrednie;
  2. powiązania rodzinne:
    1. wynikające z pozostawania w związku małżeńskim,
    2. wynikające z pokrewieństwa do drugiego stopnia,
    3. wynikające z powinowactwa do drugiego stopnia;
  3. powiązania spółki niemającej osobowości prawnej i jej wspólników;
  4. powiązania podatnika z zakładem zagranicznym;
  5. powiązania w ramach sztucznych struktur właścicielskich;
  6. powiązania polegające na faktycznej zdolności osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.



Podmioty powiązane to podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot. Przez wywieranie znaczącego wpływu, na podstawie art. 11a ust. 2 ustawy o CIT, rozumie się m.in. posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale.

Warunek ten został spełniony przez Gminę, która posiada bezpośrednio 100% udziałów w Spółce. Zatem w stosunku Spółka - Gmina w ocenie Wnioskodawcy występują powiązania kapitałowe.

Niemniej jednak powiązanie z Gminą nie wynika z faktu, iż Skarbnik Miasta pełni jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki.

Na podstawie art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, podmioty powiązane to m.in. podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot. Określenia znaczenia sformułowania „wywieranie znaczącego wpływu”, dokonuje art. 11a ust. 2 ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki pełniący jednocześnie funkcję Skarbnika Miasta, nie wywiera znaczącego wpływu na Spółkę w rozumieniu powołanego przepisu. Przede wszystkim, jak wykazano już powyżej, pełnienie funkcji skarbnika, w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych oraz Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego, nie daje osobie pełniącej tę funkcję uprawnień do podejmowania decyzji czy działań w imieniu jednostki, która powierzyła jej tę rolę. Już z tego względu brak jest powiązań będących przedmiotem zapytania pomiędzy Spółką, a Gminą.

Fakt ten potwierdza dotychczasowa analiza dokonana na gruncie regulacji prawnych oraz Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego.

Uprawnienia Skarbnika koncentrują się na zadaniach o charakterze odtwórczym i raportowym, a także weryfikacyjnym, jednak żadne z nich nie dają mu realnego wpływu na podejmowane decyzje i ścieżkę działań jednostki, w której pełni funkcję.

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, jakakolwiek funkcja pełniona w ramach organu, jakim jest Rada Nadzorcza nie powoduje istnienia ww. powiązań w rozumieniu przepisu art. 11 a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, co zostało już wykazane przez Wnioskodawcę powyżej.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych i jego art. 219 § 2, Rada Nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdań, w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym, oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny (art. 219 § 3 KSH).

Zapisy aktu założycielskiego Spółki w brzmieniu obowiązującym w 2019 r. były analogiczne do tych obowiązujących w 2018 r.

Art. 11a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, wskazuje także na wymóg posiadania - bezpośrednio lub pośrednio - co najmniej 25% głosów w organie. Przepisy KSH nie przewidują postanowień dotyczących obliczania procentowego udziału głosów w Radzie Nadzorczej, jaki przysługuje danemu członkowi organu. Na podstawie przepisów KSH nie jest zatem możliwe określenie, czy osoba zasiadająca w Radzie Nadzorczej posiada - bezpośrednio lub pośrednio - 25% głosów. Jednakże nawet w przypadku uznania, iż na każdego członka rady nadzorczej przypada więcej niż 25% głosów, w ocenie Wnioskodawcy okoliczność ta nie będzie miała wpływu na wystąpienie powiązania, gdyż jak zostało wykazane, członek rady nadzorczej nie posiada faktycznej zdolności do wywierania znaczącego wpływu na decyzje Spółki.

Faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej jest kolejnym obszarem definiowanym jako przesłanka wywierania znaczącego wpływu. Wymaga jednak podkreślenia, że w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej ustawę o CIT jako przykłady faktycznej zdolności osoby fizycznej do wpływania na decyzje gospodarcze podmiotu wskazano: wskazywanie przez osobę fizyczną członków organów zarządzających lub nadzorujących u podatnika, podejmowanie decyzji o rezygnacji z części działalności, wprowadzeniu na rynek nowego produktu lub przejęciu pewnego zakresu działalności od podmiotu powiązanego.

Rada nadzorcza jako organ kolegialny, zgodnie z KSH, swoje decyzje podejmuje na podstawie uchwał. Uchwały podejmowane są na podstawie głosów członków rady nadzorczej. W związku z powyższym, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki nie może wpływać indywidualnie i samodzielnie na decyzje gospodarcze Wnioskodawcy, w szczególności stosowane w transakcjach ceny czy strategię pieniężną i biznesową Spółki. Powyższej tezy nie zmienia również postanowienie, zgodnie z którym w przypadku równego wyniku głosowania, rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Ważność uchwały zależy bowiem również od obecności na posiedzeniu co najmniej połowy członków Rady Nadzorczej. Przewodniczący nie ma zatem faktycznej zdolności do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych Spółki.

Rozstrzygający głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej nie zmienia więc kolegialnego charakteru Rady Nadzorczej oraz jej wpływu i członków Rady na funkcjonowanie Spółki, gdyż jak zostało wyżej wykazane, uchwały te nie wywierają bezpośredniego wpływu na podejmowane przez Spółkę czynności faktyczne i prawne. Oznacza to, iż nawet posiadanie decydującego głosu w Radzie Nadzorczej nie przesądza o powstaniu powiązań. Zdaniem Wnioskodawcy powyższe powoduje, iż osoba pełniąca funkcje Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki nie spełnia przesłanek wskazanych w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

1.3.Aktualizacja dokumentacji sporządzonej za 2018 r., w roku 2019 i latach następnych, w sytuacji braku powiązań w tym okresie.

Zdaniem Wnioskodawcy, nawet w sytuacji uznania, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2018 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., to Wnioskodawca nie jest zobowiązany zaktualizować sporządzoną dokumentacje w roku 2019 i latach następnych, przy braku występowania w tym okresie powiązań.

Ustawodawca z dniem 1 stycznia 2019 r. wprowadził nowe regulacje prawne dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi. W myśl art. 11c ust. 1 ustawy o CIT, podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Należy podkreślić, że od 2019 r. nie było już z całą pewnością żadnych powiązań osobowych pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem, ponieważ członek Zarządu Województwa przestał pełnić funkcję członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy w dniu 6 lipca 2018 r. Dodatkowo, ww. osoba od listopada 2018 r. przestała pełnić również funkcję Członka Zarządu Województwa. W związku z powyższym, od 2019 r. nie można mówić o podmiotach powiązanych w relacjach Wnioskodawca - Województwo.

Należy również wskazać, że wprowadzenie nowych przepisów, spowodowało, iż istnienie powiązań we wcześniejszych okresach nie powoduje automatycznie, iż podmioty muszą aktualizować bądź sporządzać dokumentacje w stanie prawnych obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. W tym zakresie należy przeanalizować, czy w roku 2019 (bądź latach następnych) mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi, które zobowiązane są do sporządzenia dokumentacji podatkowych.

Tak jak wyżej wskazano, ze względu na fakt, iż członek Zarządu Województwa przestał pełnić funkcję Członka Rady Nadzorczej Wnioskodawcy w dniu 6 lipca 2018 r., a dodatkowo od listopada 2018 r. przestał również pełnić funkcję Członka Zarządu Województwa, nie można mówić w analizowanej sytuacji o podmiotach powiązanych, a tym samym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zaktualizowania dokumentacji podatkowej, nawet w sytuacji w której zostanie uznane, iż przed 2019 r. występowały powiązania osobowe.

Na brak obowiązku aktualizacji dokumentacji, która została stworzona na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r. wskazuje m.in. treść przepisów przejściowych.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie przepisy dotyczące cen transferowych.

Zgodnie z art. 44 ust. 2 przepisów przejściowych, podatnik może stosować do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. (tj. w 2018 r.) przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., przy czym przepisy te będą miały zastosowanie do wszystkich transakcji kontrolowanych podatnika realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r., a podatnik będzie zwolniony z obowiązków dokumentacyjnych na podstawie przepisów obowiązujących w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r.

Powyższy przepis wskazuje, że podmioty powiązane mogą stosować przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. dotyczące transakcji kontrolowanych do transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. Jednocześnie wybranie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r., jako właściwych do stosowania w odniesieniu do transakcji realizowanych po dniu 31 grudnia 2017 r., pociąga za sobą skutek w postaci zwolnienia z obowiązków dokumentacyjnych na podstawie przepisów obowiązujących w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r.

Skoro więc przepisy przejściowe i obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. nie przewidują konieczności aktualizacji dokumentacji podatkowych sporządzonych w minionych latach, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do aktualizacji w 2019 r. i latach kolejnych dokumentacji sporządzonej dla Województwa za rok 2018.

Podsumowanie stanowiska dotyczącego pytania nr 1, 2 i 3

Zdaniem Wnioskodawcy, pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą nie występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. oraz w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

Zdaniem Wnioskodawcy pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem także nie występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, nawet w sytuacji uznania, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2018 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., to Wnioskodawca nie jest zobowiązany zaktualizować sporządzoną dokumentację w roku 2019 i latach następnych, przy braku występowania w tym okresie powiązań.

1.Stanowisko dotyczące pytania nr 4 i 5

W przypadku uznania jednak przez Organ, pomimo szerokiej argumentacji Wnioskodawcy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania szeroko rozumiane jako osobowe, zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także w stosunku do transakcji za rok 2019 - z wyłączenia za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

Również w przypadku uznania przez Organ, iż pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania szeroko rozumiane jako osobowe, zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia za rok 2019 w stosunku do ewentualnej aktualizacji dokumentacji podatkowej za 2018 r., wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

2.1.Obowiązek dokumentacyjny za 2018 r.

Art. 11 ust. 4 ustawy o CIT przewiduje, iż obowiązek dokumentacyjny nie dotyczy podmiotów powiązanych ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związków. Zgodnie z tym ustępem, przepisy ust. 1-3a stosuje się odpowiednio, gdy ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, z wyłączeniem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli, albo posiada udział w kapitale tych podmiotów.

Powyższe stosuje się także do osób pełniących w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach (art. 11 ust. 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.). Wykładnia literalna art. 11 ust. 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., wskazuje również na wyłączenie z obowiązku dokumentacyjnego podmiotów powiązanych ze Skarbem Państwa (dalej także jako SP) lub jednostkami samorządu terytorialnego (dalej także jako JST). Przepis ten wskazuje bowiem, iż art. 11 ust. 4 ustawy o CIT stosuje się do osób, które łączą funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w danych podmiotach.

Jeżeli ustawodawca nie miałby zamiaru wyłączenia powiązań osobowych w podmiotach, wynikających ze stosunku pracy lub z pełnienia w tych podmiotach funkcji zarządzających lub kontrolnych albo nadzorczych, a związanych ze Skarbem Państwa lub z jednostkami samorządu terytorialnego, zgodnie z racjonalnością ustawodawcy art. 11 ust. 5 nie powinien wskazywać, iż przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikających ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje uzasadnienie również przy zastosowaniu wykładni celowościowej powołanych przepisów. Przyjmując racjonalność ustawodawcy, łączne brzmienie ust. 4 i 5 art. 11 wskazuje na wyłączenie z obowiązku dokumentacyjnego również, gdy jednocześnie występują oba, z wymienionych w przywołanych ustępach, sposoby powiązania, tj.:

  • powiązania podstawowe opisane w ust. 4 art. 11 ww. ustawy,
  • powiązanie uzupełniające opisane w ust. 5 art. 11 ww. ustawy.

Zatem, niezależnie od istnienia wskazanych powiązań kapitałowych, a jednocześnie powiązań osobowych, ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego, podmioty takie należałoby uznać za wyłączone z obowiązku dokumentacyjnego. Zawężenie wyłączenia z obowiązku dokumentacyjnego jedynie do podmiotów powiązanych kapitałowo ze Skarbem Państwa lub JST przeczyłoby założeniu wykluczenia tych podmiotów z obowiązku dokumentacyjnego.

2.2.Obowiązek dokumentacyjny za 2019 r.

Art. 11n ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., wskazuje transakcje kontrolowane nieobjęte obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zgodnie z pkt 5 ww. artykułu, obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych w przypadku gdy powiązania wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.

Podkreślić należy, iż ustawodawca nie wskazał konkretnych rodzajów powiązań, do których odnosi się przywołane wyłączenie, a sam art. 11n (w tym m.in. pkt 5) również nie jest powiązany z konkretnie wskazanymi przepisami ustawy mówiącymi o wybranych rodzajach powiązań. Powyższe pozwala wnioskować, iż celem przepisu jest wyłączenie z obowiązku dokumentacyjnego zdarzeń gospodarczych zrealizowanych pomiędzy podmiotami, w przypadku których powiązania wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego.

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację dotyczącą 2018 r., jeżeli pomiędzy Spółką a wskazanymi podmiotami występują powiązania, zdaniem Wnioskodawcy są to niewątpliwie powiązania wynikające wyłączenie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego.

Art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. kontynuuje zasadę wyłączenia z obowiązku dokumentacyjnego transakcji, w przypadku gdy podmiot powiązany jest ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego, niezależnie od rodzaju takiego powiązania.

W ocenie Wnioskodawcy należy stwierdzić, iż na podstawie przepisów ustawy o CIT obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Spółkę oraz opisane wyżej osoby w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, łączą wyłącznie powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami, zatem znajdzie zastosowanie art. 11n pkt 5 ustawy o CIT

Zdaniem Wnioskodawcy, intencją ustawodawcy było zachowanie (nie zawężanie) w przepisach ustawy o CIT wyłączenia z obowiązku dokumentacyjnego transakcji, w których powiązanie wynika wyłącznie z powiązań ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego, czy też ich związkami. Zgodnie z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT, obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych „w przypadku gdy powiązania wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami”. Wyłączenie to zostało wprowadzone przez ustawodawcę od 1 stycznia 2017 r. Ze względu na brak uregulowań odnoszących się do przedmiotowego zagadnienia, do 2017 r. linia orzecznicza wskazywała, iż Skarb Państwa nie był zwolniony z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Wprowadzenie od 2017 r. wyłączenia z tego obowiązku podmiotów powiązanych ze Skarbem Państwa oraz jednostkami samorządu terytorialnego oraz zawarcie analogicznych postanowień w przepisach wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r., przemawia zdaniem Wnioskodawcy za uznaniem, iż celem ustawodawcy było zachowanie ciągłości regulacji związanych z tym wyłączeniem.

Powyższe wyłączenie w ocenie Spółki dotyczy zarówno przypadków, w których mamy do czynienia z powiązaniami ze względu na udział/wpływ Skarbu Państwa lub JST, jak również gdy takim powiązaniom towarzyszą powiązania występujące za pośrednictwem osób pełniących odpowiednie funkcje w pomiotach powiązanych kontrolowanych przez SP lub JST.

W ocenie Spółki, przedmiotowe wyłączenie będzie miało również zastosowanie do ewentualnej aktualizacji dokumentacji podatkowej sporządzonej dla Województwa za 2018 r.

Podsumowanie stanowiska dotyczącego pytania nr 4 i 5.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w stosunku do transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

W ocenie Wnioskodawcy również, w stosunku do transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia z obowiązku sporządzenia dokumentacji za rok 2019 w stosunku do ewentualnej aktualizacji dokumentacji podatkowej za 2018 r., wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej „ustawa o CIT”) obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., podatnicy:

  1. których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro:
    1. dokonujący w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4, mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub
    2. ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty)
    - lub
  2. dokonujący, bezpośrednio lub pośrednio, zapłaty należności na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, wynikających z transakcji lub innego zdarzenia ujętego w księgach rachunkowych, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość 20 000 euro, lub
  3. zawierający z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową:
    1. umowę spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 20 000 euro lub
    2. umowę wspólnego przedsięwzięcia lub inną umowę o podobnym charakterze, w których wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia określona w umowie, a w przypadku braku określenia w umowie tej wartości, przewidywana na dzień zawarcia umowy, przekracza równowartość 20 000 euro
    - są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej tych transakcji lub innych zdarzeń, zwanej dalej „dokumentacją podatkową”.



Na podstawie art. 9a ust. 1d ustawy o CIT, za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 000 euro, z tym że w przypadku podatników, których przychody w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły równowartość:

  1. 2 000 000 euro, lecz nie więcej niż równowartość 20 000 000 euro - za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 50 000 euro powiększoną o 5000 euro za każdy 1 000 000 euro przychodu powyżej 2 000 000 euro;
  2. 20 000 000 euro, lecz nie więcej niż równowartość 100 000 000 euro - za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 140 000 euro powiększoną o 45 000 euro za każde 10 000 000 euro przychodu powyżej 20 000 000 euro;
  3. 100 000 000 euro - za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość w roku podatkowym przekracza kwotę stanowiącą równowartość kwoty 500 000 euro.

W myśl art. 9a ust. 3d ustawy o CIT, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej w przypadku podatników, o których mowa w ust. 1, 1b, 5a i 5b, nie ma zastosowania do transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.

Stosownie do art. 9a ust. 1a ustawy o CIT, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej również za rok podatkowy następujący po roku podatkowym, za który byli obowiązani sporządzić dokumentację podatkową, bez względu na wysokość osiągniętych, w roku podatkowym, za który byli obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, przychodów lub poniesionych kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

W myśl art. 9a ust. 2b pkt 2 ustawy o CIT, obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. dokumentacja podatkowa obejmuje w przypadku podatników:

  1. których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 10 000 000 euro albo
  2. posiadających udziały w spółce niebędącej osobą prawną, której przychody lub koszty, w rozumieniu obowiązujących tę spółkę przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w poprzednim roku obrotowym w rozumieniu tych przepisów równowartość 10 000 000 euro

-poza opisem, o którym mowa w pkt 1, także opis analizy danych podmiotów niezależnych lub danych ustalonych z podmiotem niezależnym, uznanych za porównywalne do warunków ustalonych w transakcjach lub innych zdarzeniach, o których mowa w ust. 1, zwanej dalej „analizą danych porównawczych”, wykorzystanych do kalkulacji rozliczeń, o której mowa w pkt 1 lit. e, wraz z podaniem źródła tych danych.

W świetle art. 9a ust. 2g ustawy o CIT obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., dokumentacja podatkowa dotycząca kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlega okresowemu przeglądowi i aktualizacji, nie rzadziej niż raz na rok podatkowy, przed dniem upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego za kolejne lata, w zakresie zawartych w niej informacji, z zastrzeżeniem ust. 2h.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli:

  1. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem krajowym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
  2. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem zagranicznym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
  3. ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów

-i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy o CIT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2017 r., przepisy ust. 1-3a stosuje się odpowiednio, gdy:

  1. podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
  2. ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów.

Przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikających ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz jeżeli którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach (art. 11 ust. 5 ustawy o CIT).

Stosownie do art. 11 ust. 5a ustawy o CIT, posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu, o którym mowa w ust. 1 i 4, oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 25%.

Ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z dnia 27 listopada 2017 r. poz. 2175 - dalej „ustawa zmieniająca”), która weszła w życie 1 stycznia 2018 r. - art. 11 ust. 4 ww. ustawy o CIT uzyskał nowe brzmienie:

Przepisy ust. 1–3a stosuje się odpowiednio, gdy:

  1. podmiot krajowy, z wyłączeniem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, albo
  2. ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, z wyłączeniem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów - art. 2 pkt 12 ustawy zmieniającej.

Co istotne, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 – ustawy zmieniającej przepisy ustaw zmienianych w art. 1-3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r., z tym że przepisy art. 11 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą – stosuje się do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r.

Przepis art. 11 ustawy o CIT jest przepisem szczególnym i dotyczy podmiotów powiązanych osobowo lub kapitałowo. Pozostawanie w związku kapitałowym lub osobowym nie jest w jakikolwiek sposób sankcjonowane. Znaczenie podatkowe ma natomiast wykorzystywanie powiązań i związków do zmiany poziomu opodatkowania wbrew obowiązkowi ustawowemu. W celu zapobieżenia przerzucaniu dochodów w obrocie międzynarodowym i krajowym ustawodawca wprowadził przepisy art. 11 powołanej ustawy. Przepisy te mają na celu stworzenie bariery przeciwdziałającej wykorzystywaniu umów cywilnoprawnych do omijania przepisów podatkowych w celu pomniejszania należnego podatku. W razie dokonywania transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 powołanej ustawy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy, są obowiązani do sporządzania stosownej dokumentacji. Celem wprowadzenia tego obowiązku przez ustawodawcę było umożliwienie badania czy działalność podmiotów powiązanych nie prowadzi do zaniżania dochodów.

W świetle powyższych wyjaśnień zauważyć należy, że obowiązujące do końca 2017 r. przepisy ustawy o CIT pozwalały na stosowanie przepisów o szacowaniu cen (a więc przepisów o cenach stosowanych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi – tzw. cenach transferowych) do każdej sytuacji, w której ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio brała udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadała udział w kapitale tych podmiotów. Przepisy o szacowaniu cen mogły być stosowane do każdej sytuacji, w której w wyniku takich powiązań zostały ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazywał dochodów albo wykazywał dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały (patrz art. 11 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy).

Na tej podstawie także podmioty publiczne, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa lub utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego były zobowiązane m.in. do przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Wprowadzona zmiana art. 11 ust. 4 ustawy o CIT oznacza, że podatnicy nie będą musieli sporządzać dokumentacji cen stosowanych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, jeżeli obowiązek dokumentacyjny wynika z faktu posiadania przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządową udziału w spółkach dokonujących transakcji.

Nowelizacja wyłącza z przepisów o cenach stosowanych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi spółki Skarbu Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w przypadku, gdy jedynym czynnikiem kwalifikującym do uznania je za „podmioty powiązane” jest fakt, że udziały (akcje) w tych podmiotach posiada Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego.

Stanowisko to potwierdza również uzasadnienie do projektowanych przepisów, gdzie wskazano, że: „celem zmiany wprowadzanej w ust. 4 jest nietraktowanie jako powiązanych, podmiotów których udziałowcem bezpośrednio lub pośrednio jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego”.

Art. 2 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193) do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dodano m.in. art. 11a. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu (aktualnie obowiązującym), ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

1.cenie transferowej - oznacza to rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy;

2.podmiocie - oznacza to osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz zagraniczny zakład;

3.podmiotach niepowiązanych - oznacza to podmioty inne niż podmioty powiązane;

4.podmiotach powiązanych - oznacza to:

  1. podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
  2. podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
    • ten sam inny podmiot lub
    • małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
  3. spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
  4. podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;

5.powiązaniach - oznacza to relacje, o których mowa w pkt 4, występujące pomiędzy podmiotami powiązanymi;

6.transakcji kontrolowanej - oznacza to identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań;

7.uprzednim porozumieniu cenowym - oznacza to uprzednie porozumienie cenowe w rozumieniu art. 81 pkt 1 ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. poz. 2200).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest jednoosobową Spółką Gminy, utworzoną na podstawie uchwały Rady Miejskiej oraz Aktu Założycielskiego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka realizuje zadania o charakterze użyteczności publicznej, w szczególności zadania własne gminy służące bieżącemu i nieprzerwanemu zaspakajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy, dotyczących głównie lokalnej komunikacji zbiorowej w zakresie przewozu osób i bagażu środkami komunikacji miejskiej. Jedynym udziałowcem Spółki jest Gmina posiadająca 100% udziałów.

Jak zostało opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca dokonywał transakcji:

  • z Gminą posiadającą 100% udziałów w Spółce, której Skarbnik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej w Spółce (od 1 grudnia 2018 r.).
  • z Województwem, którego Członek Zarządu (funkcję Członka Zarządu Województwa przestał pełnić w listopadzie 2018 r.) pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej w Spółce (od 26 marca 2015 r. do 06 lipca 2018 r.).

Spółka wskazała, że jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych w okresie 2017-2019, przekraczała określone przepisami ustawy o CIT, progi dotyczące przychodów lub kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych za rok poprzedzający dany rok podatkowy, a także progi dokumentacyjne dotyczące wartości niektórych jednorodnych transakcji, determinujące powstanie obowiązku sporządzenia dla nich dokumentacji cen transferowych.

We wniosku Wnioskodawca szczegółowo opisał jakie dokumenty były podpisywane/kontrasygnowane przez:

  • Skarbnika Miasta pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej,
  • Członka Zarządu Województwa pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Członka Rady Nadzorczej.

Z opisu sprawy wynika, że Członek Zarządu w ramach zajmowanego stanowiska w Zarządzie Województwa, pełnił funkcje kontrolne oraz koordynował pracę podległych mu jednostek oraz komórek organizacyjnych Urzędu. W ramach umocowania, nadanego odrębną uchwałą, Członek Zarządu mógł podpisywać pisma w sprawach przez siebie nadzorowanych, zgodnie z ustalonym zakresem zadań. Natomiast Skarbnik wykonywał czynności polegające m.in. na opracowywaniu projektów budżetu Miasta, prowadzeniu księgowości budżetowej gospodarki finansowej, opracowywaniu sprawozdań finansowych z wykonania budżetu Miasta, kontrasygnowaniu oświadczeń woli mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, opiniowaniu projektów uchwał Rady Miejskiej i zarządzeń Prezydenta w sprawach dotyczących zobowiązań finansowych.

Zdaniem tut. Organu czynności wykonywane zarówno przez Członka Zarządu Województwa jak i Skarbnika Miasta, którzy jednocześnie pełnili funkcję Członków Rady Nadzorczej Spółki miały charakter zarządzający i kontrolny, przez co spełniona została norma zarówno art. 11 ust. 4 i 5 updop w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. jak i art. 11a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy w brzmieniu aktualnie obowiązującym.

Organ nie podziela poglądu Wnioskodawcy, że Członkowie Rady Nadzorczej nie mają wpływu na zarządzanie Spółką. Wpływ ten wynika choćby z faktu, co podkreślił Wnioskodawca, wyrażania zgodny na podejmowanie przez Zarząd czynności przekraczających zwykły zarząd, czy coroczną ocena sprawozdania zarządu, a także wpływu na jego skład.

Odnosząc przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe do cytowanych wyżej przepisów prawa stwierdzić należy, że zgodnie z art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT, powiązania obligujące do sporządzenia dokumentacji podatkowej wystąpią w sytuacji łączenia przez jedną osobę funkcji kontrolnych i zarządczych w obu podmiotach, tj. w odniesieniu do Skarbnika Miasta pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz w odniesieniu do Członka Zarządu Województwa pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Członka Rady Nadzorczej.

Z powyższego wynika zatem, że pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. oraz art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. przez osobę Skarbnika Miasta pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Również pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. przez osobę Członka Zarządu Województwa pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Członka Rady Nadzorczej.

Zatem stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2 należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do pytania nr 3 dot. aktualizowania sporządzanej dokumentacji, wskazać należy, że zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193) przepisy art. 23m i art. 23w-23zd ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 11a i art. 11k-11 r. ustawy zmienianej w art. 2 podatnik może stosować do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r., przy czym przepisy te będą miały zastosowanie do wszystkich transakcji kontrolowanych podatnika realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r., a podatnik będzie zwolniony z obowiązków dokumentacyjnych na podstawie przepisów obowiązujących w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r.

Powyższy przepis wskazuje, że podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą stosować nowe przepisy dotyczące transakcji kontrolowanych do transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. Jednocześnie wybranie nowych przepisów, jako właściwych do stosowania w odniesieniu do transakcji realizowanych po dniu 31 grudnia 2017 r., pociąga za sobą skutek w postaci zwolnienia z obowiązków dokumentacyjnych na podstawie przepisów obowiązujących w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r.

Zauważyć również należy, że w przedmiocie dokumentacji cen transferowych wydana została interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 28 marca 2018 r. nr DCT.8201.6.2018, w której wskazano, że w przypadku transakcji lub innych zdarzeń kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym, nawet gdyby w wyniku przeglądu dokumentacji podatkowej stwierdzono, że nie nastąpiła żadna istotna zmiana, podatnik nadal jest obowiązany do dokonania aktualizacji dokumentacji podatkowej nie rzadziej niż raz na rok podatkowy. Wynika to m.in. z użycia spójnika „i” w wyrażeniu „przeglądowi i aktualizacji” w art. 9a ust. 2g ustawy o CIT. Efektem takiej aktualizacji będzie zatem dokumentacja podatkowa sporządzona za dany rok podatkowy, uwzględniająca m.in. aktualne dane finansowe dotyczące zarówno transakcji lub innych zdarzeń, jak i podatnika.

Z interpretacji ogólnej wynika również, że zgodnie z art. 9a ust. 2g ustawy o CIT dokumentacja podatkowa dotycząca kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlega okresowemu przeglądowi i aktualizacji, nie rzadziej niż raz na rok podatkowy, przed dniem upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego za kolejne lata, w zakresie zawartych w niej informacji, z zastrzeżeniem ust. 2h. Podano tu za przykład transakcje finansowe (np. pożyczki, kredyty, emisja obligacji, gwarancje, poręczenia), które - co do zasady - są transakcjami kontynuowanymi w kolejnych latach podatkowych, a zatem nie ulega wątpliwości, że w takim przypadku dokumentacja podatkowa sporządzona dla takich transakcji w roku podatkowym ich rozpoczęcia, powinna podlegać okresowemu przeglądowi i aktualizacji, nie rzadziej niż raz na rok podatkowy. Zatem w przypadku gdy w trakcie realizacji transakcji dojdzie np. do przedłużenia terminu spłaty kapitału lub odsetek, lub udzielenia kolejnej transzy pożyczki lub kredytu, lub zmiany wysokości oprocentowania, lub zmiany jakichkolwiek innych istotnych parametrów transakcji lub informacji wymienionych w art. 9a ust. 2b-2d ustawy o CIT, podatnik jest obowiązany do uwzględnienia informacji o tych zmianach w zaktualizowanej dokumentacji podatkowej. Powyższe odnosi się zarówno do transakcji, jak i do innych zdarzeń.

W związku z tym, że pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. Wnioskodawca jest zobowiązany aktualizować sporządzoną dokumentacje, w roku 2019 i latach następnych.

Stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 jest zatem nieprawidłowe.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy przedstawionych w pytaniach oznaczonych we wniosku nr 4 i 5 należy wskazać, że stosownie do art. 11 ust. 5 ustawy o CIT, przepisy ust. 4 stosuje się również do powiązań o charakterze rodzinnym lub wynikających ze stosunku pracy albo majątkowych pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w tych podmiotach funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze oraz którakolwiek osoba łączy funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze w tych podmiotach.

W związku z powyższym, obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dotyczy również powiązań, o których mowa w art. 11 ust. 5 updop, (…). Z wykładni przepisu art. 9a updop w związku z art. 11 updop nie wynika bowiem by obowiązek dokumentacyjny dotyczył tylko niektórych rodzajów powiązań. Powyższe potwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Gd 47/10.

Tym samym należy stwierdzić, że powiązania, o których mowa w art. 11 ust. 5 ustawy o CIT są również brane pod uwagę do oceny powstania ewentualnego obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej.

W tym przypadku wyłączenia z ustalania powiązań, dotyczące Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, określone w art. 11 ust. 4 ustawy o CIT nie mogą być przenoszone na powiązania określone w przepisie art. 11 ust. 5 ustawy o CIT, gdyż art. 11 ust. 5 ustawy o CIT jest odrębnym przepisem definiującym powiązania o charakterze rodzinnym, majątkowym lub wynikającym ze stosunku pracy.

W tym miejscu wskazać należy, że od 1 stycznia 2019 r. zasady dokumentacji cen transferowych ujęte zostały w Rozdziale 1a ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 11k ust. 1 ustawy o CIT, podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok obrotowy w celu wykazania, że ceny transferowe zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Z definicji legalnej zawartej w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że ilekroć w rozdziale 1a jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to:

  1. podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
  2. podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
    • ten sam inny podmiot lub
    • małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
  3. spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub
  4. podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie

  1. posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
    1. udziałów w kapitale lub
    2. praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
    3. udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

  2. faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
  3. pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.



Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r., obowiązek sprawozdawczy wprowadza przepis art. 11t ustawy o CIT. Zgodnie z ww. przepisem, podmioty powiązane:

  1. obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych – w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem lub
  2. realizujące transakcje kontrolowane określone w art. 11n pkt 1

-przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informację o cenach transferowych za rok podatkowy, sporządzoną na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

W myśl art. 11m ust. 1 ustawy o CIT, podmioty powiązane, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składają urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego.

Ustawodawca przewidział jednak wyłączenie obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych ustanawiając przepis art. 11n pkt 5 ustawy o CIT, zgodnie z którym obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych w przypadku gdy powiązania wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.

Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 23 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach samorządu terytorialnego − rozumie się przez to gminy, powiaty i województwa.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 713), w celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Formy prowadzenia gospodarki gminnej, w tym wykonywania przez gminę zadań o charakterze użyteczności publicznej, określa odrębna ustawa (art. 9 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym).

Ustawodawca, poprzez wprowadzenie art. 11l ust. 3 ustawy o CIT sprecyzował, że ta część transakcji kontrolowanej, która jest zwolniona z obowiązku dokumentacyjnego, nie jest brana pod uwagę przy ustalaniu wartości transakcji, która to wartość jest istotna pod kątem ustalenia obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11k ust. 2 ustawy o CIT. W konsekwencji, w przypadku gdy wartość transakcji w tej części, w której nie jest ona zwolniona z obowiązku dokumentacyjnego na podstawie art. 11n ustawy o CIT i przekracza progi określonych w art. 11k ust. 2 ww. ustawy o CIT, dla danej transakcji występuje obowiązek dokumentacyjny.

Analogicznie należy traktować przypadek, gdy transakcja kontrolowana tylko w odniesieniu do jednego z podmiotów, nie spełnia warunków przewidzianych w art. 11n ustawy o CIT. Jak bowiem wynika z powyższych rozważań, badanie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych powinno następować w odniesieniu do tej części transakcji, która nie spełnia warunków do zwolnienia.

Jak wskazano powyższej, z brzmienia przepisu art. 11n pkt 5 ustawy o CIT wynika, że obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych nie mają podmioty, u których jedynym czynnikiem kwalifikującym do uznania je za podmioty powiązane jest fakt, że udziały w tych podmiotach posiada Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego (związek). Innymi słowy, z brzmienia art. 11n pkt 5 wynika, że nie mają obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych te podmioty, które są powiązane bezpośrednio lub pośrednio tylko ze Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego (związkiem).

Przepis ten oznacza, że podatnicy nie będą musieli sporządzać dokumentacji cen stosowanych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, jeżeli obowiązek dokumentacyjny wynikał z faktu posiadania przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządową udziału w spółkach dokonujących transakcji.

Natomiast w przedmiotowej sprawie występują powiązania osobowe:

  • Wnioskodawcy z Gminą przez osobę Skarbnika Miasta pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej, oraz
  • Wnioskodawcy z Województwem przez osobę Członka Zarządu Województwa pełniącego w tym czasie w Spółce funkcję Członka Rady Nadzorczej.

W przedmiotowej sprawie, oprócz połączeń kapitałowych, które w określonym przypadku zwalniają z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych a które występują w relacji Wnioskodawca – Gmina, występują także powiązania o charakterze osobowym. Ta okoliczność sprawia, że Wnioskodawca nie będzie zwolniony z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.

Zatem w ocenie Organu w stosunku do transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą za rok 2018 Spółka nie może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

Również, w stosunku do transakcji pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem za rok 2018 Spółka nie może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia z obowiązku sporządzenia dokumentacji za rok 2019 w stosunku do ewentualnej aktualizacji dokumentacji podatkowej za 2018 r., wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

W tej relacji (Wnioskodawca-Województwo) nie występują bowiem powiązania kapitałowe o jakich mowa w ww. przepisach, a powiązania osobowe, które nie są objęte normą tych przepisów.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:

  • pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. oraz art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.,
  • pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.,
  • w sytuacji uznania, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2018 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występowały powiązania osobowe, o których mowa w art. 11 ust. 4 i 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., to czy Wnioskodawca jest zobowiązany aktualizować sporządzoną dokumentacje, w roku 2019 i latach następnych, pomimo braku występowania w tym okresie powiązań,
  • w przypadku uznania przez Organ podatkowy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występują powiązania osobowe, to czy w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także z wyłączenia w stosunku do transakcji za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.,
  • w przypadku uznania przez Organ podatkowy, że pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem występują powiązania osobowe, to czy w stosunku do transakcji za rok 2018 Spółka może korzystać z wyłączenia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, wynikającego z art. 11 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., a także w przypadku obowiązku aktualizacji dokumentacji podatkowej z wyłączenia za rok 2019, wynikającego z art. 11n pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.

-jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj