Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4012.621.2020.2.MS
z 8 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 października 2020 r. (data wpływu 20 października 2020 r.), uzupełnionym pismem z 20 października 2020 r. (data wpływu 20 października 2020 r.) oraz pismem z 9 grudnia 2020 r. (data wpływu 9 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży w drodze licytacji prawa użytkowania wieczystego działek nr … i … zabudowanych budynkami należącymi do dłużnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży w drodze licytacji prawa użytkowania wieczystego działek nr … i … zabudowanych budynkami należącymi do dłużnika.

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z 20 października 2020 r. (data wpływu 20 października 2020 r.) oraz pismem z 9 grudnia 2020 r. (data wpływu 9 grudnia 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 19 listopada 2020 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.621.2020.1.MS.



We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Mocodawca pełnomocnika działający jako Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w … w ramach przejętego po swoim poprzedniku postępowania egzekucyjnego planuje dokonać sprzedaży egzekucyjnej dwóch nieruchomości. Nieruchomości podlegające sprzedaży egzekucyjnej zostały objęte księgami wieczystymi o nr:

  1. KW: … jest to nieruchomość budynkowa położona w … przy ul. … w obrębie …, stanowiąca prawo użytkowania wieczystego działki gruntu o nr … o łącznej powierzchni 2,1392 ha wraz z budynkami niemieszkalnymi o funkcji produkcyjno-magazynowej o łącznej powierzchni zabudowy wynoszącej 1457 m2, stanowiące odrębne od gruntu prawo własności.
  2. KW: … jest to nieruchomość budynkowa położona w … przy ul. … w obrębie …, stanowiąca prawo użytkowania wieczystego działki gruntu o nr … o łącznej powierzchni 0,5861 ha wraz z budynkami niemieszkalnymi o funkcji produkcyjno-magazynowej o łącznej powierzchni zabudowy wynoszącej 1288 m2, stanowiące odrębne od gruntu prawo własności.

Ww. nieruchomości tworzyły infrastrukturę techniczną dawnego i obecnego przedsiębiorstwa drzewnego (tartaku). Właścicielem przedmiotowych budynków oraz dzierżawcą gruntów jest Spółka … . Spółka ta jest właścicielem i użytkownikiem przedmiotowych nieruchomości od 2002 r., do której zostały one wniesione jako wkład niepieniężny przez wspólników Spółki. Budynki te były wykorzystywane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy, iż uzasadnione jest wystąpienie przez Mocodawcę pełnomocnika z wnioskiem o indywidualną interpretację prawa podatkowego w związku z tym, iż dokonywać on będzie sprzedaży towaru należącego do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, w związku z powyższym Mocodawca w przypadku opodatkowania dostawy niniejszych nieruchomości zobowiązany będzie do naliczenia, pobrania oraz wpłaty podatku od towaru i usług.

Budynki znajdujące się na działce …:

I.Budynek produkcyjno-magazynowy oznaczony na mapie ewidencyjnej nr … oraz … . Niniejszy obiekt jest trwale związany z gruntem poprzez fundamenty betonowe, konstrukcja budynku została natomiast oparta o kształtowniki stalowe obudowane blachą falistą z ociepleniem natomiast dach stanowiły dźwigary stalowe pokryte blachą falistą. Dodatkowo wskazać należy, iż niniejszy budynek posiadał niewielką dobudówkę. Zgodnie z powyższym opisem konstrukcji należy uznać, że obiekt stanowi zabudowę wolnostojącą parterową, niepodpiwniczoną, wykonaną w technologii przemysłowej. Domniemywa się, iż budynek ten stanowił powierzchnie halową o funkcji magazynowo produkcyjnej. Stan obiektu określa się jako zły/średni - obiekt nie jest konserwowany ani wykorzystywany. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków sanowi 729 m2, budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek.

II. Budynek produkcyjno-magazynowy oznaczony na mapie ewidencyjnej nr …. Niniejszy obiekt jest trwale związany z gruntem poprzez fundamenty betonowe, konstrukcja budynku została natomiast oparta o kształtowniki stalowe obudowane deskami, dach dwuspadowy, oparty na belkach stalowych obity blachą falistą. Zgodnie z powyższym opisem konstrukcji należy uznać, że obiekt stanowi zabudowę wolnostojącą parterową, niepodpiwniczoną, wykonaną w technologii przemysłowej. Domniemywa się, iż budynek ten stanowił powierzchnie halową o funkcji magazynowo produkcyjnej. Stan obiektu określa się jako zły - obiekt nie jest konserwowany ani wykorzystywany a dodatkowo częściowo zdemolowany. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków sanowi 559 m2, budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek.

Budynki znajdujące się na działce …:

I.Budynek dawnej hali tartaku z częścią socjalną oznaczony na mapie ewidencyjnej nr …, …, …, …. Niniejszy obiekt jest trwale związany z gruntem poprzez fundamenty betonowe, konstrukcja budynku w części produkcyjno-magazynowej została wykonana w technologii szkieletowej, drewnianej, ściany zewnętrzne deskowane, dach drewniany pokryty papą, natomiast części socjalna stanowiła konstrukcję murowaną z cegły, dach płaski, pokryty papą. Zgodnie z powyższym opisem konstrukcji należy uznać, że obiekt stanowi zabudowę wolnostojącą parterową, niepodpiwniczoną, wykonaną w technologii przemysłowej. Domniemywa się, iż budynek ten stanowił powierzchnie halową o funkcji produkcyjnej z dobudowaną częścią socjalną. Stan obiektu określa się jako zły - obiekt nie jest konserwowany ani wykorzystywany, popadający w ruinę. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków sanowi 757 m2, budowę hali tartaku datuję się na lata przedwojenne, natomiast dobudówkę na lata 70-te ubiegłego wieku. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek.

II. Budynek oznaczony na mapie ewidencyjnej nr …. Niniejszy obiekt jest trwale związany z gruntem poprzez fundamenty betonowe, ściany murowane z cegły, pokryte tynkiem cementowo-wapiennym, konstrukcja dachu żelbetowa pokryta papą. Zgodnie z powyższym opisem konstrukcji należy uznać, że obiekt stanowi zabudowę wolnostojącą parterową, niepodpiwniczoną, wykonaną w technologii tradycyjnej. Budynek ten jest położony vis a vis hali tartaku. Domniemywa się, iż budynek ten prawdopodobnie mógł być wykorzystywany jako garaż lub warsztat. Stan obiektu określa się jako zły - obiekt nie jest konserwowany ani wykorzystywany, zdewastowany i rozkradziony. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków sanowi 167 m2. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek, budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku.

III. Budynek oznaczony na mapie ewidencyjnej nr …. Niniejszy obiekt jest trwale związany z gruntem poprzez fundamenty betonowe, ściany murowane z cegły, pokryte tynkiem cementowo-wapiennym, konstrukcja dachu żelbetowa pokryta papą. Zgodnie z powyższym opisem konstrukcji należy uznać, że obiekt stanowi zabudowę wolnostojącą parterową, niepodpiwniczoną, wykonaną w technologii tradycyjnej. Budynek ten usytułowany został obok zbiornika p.poż. Stan obiektu określa się jako zły - obiekt nie jest konserwowany ani wykorzystywany, zdewastowany i rozkradziony. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków sanowi 47 m2, budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek.

IV. Budynek oznaczony na mapie ewidencyjnej nr … i …. Niniejszy obiekt jest trwale związany z gruntem poprzez fundamenty betonowe, ściany drewniane deskowane, konstrukcja drewniana dwuspadowa pokryta papą. Budynek ten stanowi dwa odrębne budynki drewniane połączone ze sobą drewnianą wiatą usytułowaną w części środkowej budynku, Zgodnie z powyższym opisem konstrukcji należy uznać, że obiekt stanowi zabudowę wolnostojącą parterową, niepodpiwniczoną, wykonaną w technologii tradycyjnej. Stan obiektu określa się jako zły - obiekt nie jest konserwowany ani wykorzystywany, zdewastowany i rozkradziony, bliski zawaleniu. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków sanowi 450 m2. Domniemywa się, iż niniejszy budynek powstał w latach 40-tych ubiegłego wieku. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek.

V. Budynek oznaczony na mapie ewidencyjnej nr …, … i …. Niniejszy obiekt został wybudowany w zabudowie wolnostojącej, parterowej, niepodpiwniczonej, wykonany technologią uprzemysłowioną, ściany i dach z blachy w średnim stanie technicznym. Obiekt oznaczony jako … został rozebrany pozostała jedynie posadzka betonowa. Łączna powierzchnia zabudowy wg. wypisu z kartoteki budynków stanowi 66 m2, budowę budynku datuje się na lata 90-te ubiegłego wieku. Zgodnie z ustawą prawo budowlane obiekt ten uznawany jest jako budynek.

Wszystkie ww. budynki wskazane we wniosku oraz znajdujące się na przedmiotowych nieruchomościach są trwale związane z gruntem. Budynki te zostały trwale związane poprzez betonowe fundamenty.

Niniejsze nieruchomości zostały wniesione jako wkład niepieniężny do Spółki będącej dłużnikiem w 2002 r., co oznacza, iż pod rządami obowiązującej wówczas ustawy o VAT Spółka nie miała możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu tego aportu, gdyż aport ten nie podlegał opodatkowaniu VAT.

Na pytania organu „Czy w odniesieniu do każdego budynku, budowli lub ich części posadowionych na działkach nr … i … Dłużnik ponosił wydatki na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jeżeli ponosił takie wydatki to proszę o wskazanie (należy wskazać odrębnie dla każdego z obiektów):

  1. czy nakłady na to ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku, budowli lub ich części?
  2. kiedy ulepszenie to zostało oddane do użytkowania, jaka to była czynność?
  3. czy od tego ulepszenia Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego o podatek naliczony?”,

Wnioskodawca wskazał, że „Z informacji posiadanych przez Mocodawcę oraz z oględzin przedmiotowych nieruchomości wynika, iż niniejsze nieruchomości w trakcie ich eksploatowania przez Spółkę … nie zostały zmodernizowane, a) Nie dotyczy. b) Nie dotyczy. c) Nie dotyczy”.

Z informacji uzyskanych przez Mocodawcę … zgodnie z PKD prowadziła działalność gospodarczą związaną z produkcją wyrobów tatarczanych (PKD 16.10.Z) oraz byłą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym należy domniemywać, iż spółka wykorzystywała przedmiotowe nieruchomości wyłącznie do opodatkowanej działalności gospodarczej.



W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanych wykorzystywanych przez właściciela w działalności gospodarczej w drodze sprzedaży egzekucyjnej będzie podlegać przedmiotowemu zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?



Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie uregulowania zawartego w art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm. (dalej u.p.t.u.) organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2019 r. poz. 1438, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325), zgodnie z którym płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 u.p.t.u. wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik, a w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku. Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 u.p.t.u. co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towarów zawarta art. 2 pkt 6 u.p.t.u. stanowi, iż za towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.t.u. należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 u.p.t.u., a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 u.p.t.u.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 u.p.t.u. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika, który został zdefiniowany w przepisie art. 15 ust. 1 u.p.t.u.

Pod pojęciem podatnika należy rozumieć „osobę prawną, jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”. Pojęcie działalności gospodarczej określono w art. 15 ust. 2 u.p.t.u. i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w powołanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności podatkiem VAT konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik VAT. Analiza powyższych przepisów pozwala stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika podatku VAT, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do danej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów tej ustawy.

Zgodnie z powyższym wskazać należy wskazać, iż przy dokonaniu transakcji sprzedaży dwóch nieruchomości budowlanych o charakterze komercyjnym Spółka … spełni ww. przesłanki działalności gospodarczej. Co oznacza, iż w niniejszej transakcji będzie występować jako podatnik od towarów i usług, natomiast zgodnie z art. 18 u.p.t.u. do poboru, naliczenia, oraz wpłaty podatku zobowiązany będzie komornik dokonujący sprzedaży egzekucyjnej.

W art. 43 u.p.t.u. ustawodawca zawarł enumeratywny katalog zwolnień z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z ust. 10 pkt 1 ww. artykułu zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest, co do zasady zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wyjątek stanowi natomiast dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Analizując przepis art. 43 ust.10 należy przytoczyć definicję pierwszego zasiedlenia zawartą w art. 2 pkt 14, zgodnie z którą za pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata. Zgodnie z powyższym Spółka wykorzystując niniejsze budynki niemieszkalne w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej tj. produkcji wyrobów tartacznych wypełniła definicję pierwszego zasiedlenia. Wskazać należy również, iż oba budynki użytkowane były przez spółkę od ok. 2002 roku, w związku z powyższym domniemywać należy, iż było one wykorzystywane przez spółkę przez okres dłuższy niż dwa lata, co oznacza, iż sprzedaż niniejszych budynków podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust 10 u.p.t.u.

Potwierdzeniem niniejszej tezy jest ugruntowana linia interpretacyjna np.:

  1. Interpretacja Indywidualna dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 7 lutego 2020 r. sygn. 0114-KDlP1-2.4012.47.2020.1.PC „Wnioskodawca wskazał, że w latach 2010-2015 dłużnik wykorzystywał nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej (produkcja środków funkcjonalnych), natomiast od 2015 r. do chwili obecnej nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy (nieruchomość jest dzierżawiona innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością). Przy tym z opisu sprawy wynika, że ani dłużnik ani dzierżawca nie ponosili nakładów na ulepszenie bądź rozbudowę poszczególnych zabudowań znajdujących się na nieruchomości, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej danego poszczególnego zabudowania. Zatem należy stwierdzić, że względem zabudowań stanowiących budynek bądź budowlę powstało pierwsze zasiedlenie oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną transakcją upłynie okres co najmniej 2 lat. Tym samym spełnione są przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT względem dostawy zabudowań stanowiących budynek bądź budowlę. Zatem, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, również dostawa gruntu (działki....) będzie zwolniona od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT”.
  2. Interpretacja Indywidualna dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 31 marca 2020 r sygn. 0114-KDIP1-1.4012.10.2020.3.JO „W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności i przywołanych przepisów, należy stwierdzić, że dostawa budowli oraz budynków znajdujących się na działce nr 1 i 2 korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa nastąpi po pierwszym zasiedleniu i w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Jak wynika z wniosku, do pierwszego zasiedlenia budowli i budynku biurowego doszło najpóźniej w 1998 r., natomiast dwóch hal odpowiednio w 2003 r. i 2012 r. Ponadto co istotne w ostatnich 2 latach nie poniesiono nakładów na ulepszenie budowli oraz dwóch hal, natomiast budynek biurowy nie był i do chwili obecnej nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych, a więc nie stanowi środka trwałego u Wnioskodawcy, który mógłby ulec ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zatem w analizowanym przypadku spełnione są przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Tym samym planowana sprzedaż budowli oraz budynków przez Wnioskodawcę będzie podlegać zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie miało również zastosowanie dla dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu działek nr 1 oraz 2, na którym budowla oraz budynki są posadowione, gdyż zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu”.

Zaznaczyć należy również, iż zgodnie z powyższymi interpretacjami oraz zgodnie z literalną wykładnią przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie miało również zastosowanie dla dostawy udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu działek wskazanych w ww. zdarzeniu przyszłym, na których znajdują się budynki podlegające sprzedaży egzekucyjnej. Zgodnie bowiem z art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 106 ze zm.), zwanej dalej ustawą, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2018 r., poz. 1314, 1356, 1499 i 1629) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”, państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

  1. określone udziały w nieruchomości,
  2. prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
  3. udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunt (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu) jak i budynek, budowla, spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów – w rozumieniu art. 7 ustawy – podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

Uwzględniając powyższe przepisy stwierdzić należy, iż opodatkowanie danej czynności podatkiem od towarów i usług uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek. Po pierwsze więc, konkretna czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po wtóre – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podkreślić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tym przepisie warunki.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów istotne jest każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje sprzedać drodze licytacji prawo użytkowania wieczystego działki nr … o łącznej powierzchni 2,1392 ha KW: … zabudowanej:

  1. budynkiem produkcyjno-magazynowym oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … oraz … o powierzchni 729 m2, wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku,
  2. budynkiem produkcyjno-magazynowym oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … o powierzchni 559 m2, wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku,

oraz prawo użytkowania wieczystego działki nr … o łącznej powierzchni 2,1392 ha KW: … zabudowanej:

  1. budynkiem dawnej hali tartaku z częścią socjalną oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr …, …, …, … o powierzchni 757 m2 (budynek tartaku został wybudowanym przed II wojną światową a przybudówka w latach 70-tych ubiegłego wieku),
  2. budynkiem wykorzystywanym jako garaż, warsztat oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … o powierzchni 167 m2, wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku,
  3. budynkiem oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … o powierzchni 47 m2 wybudowanym w latach 70-tych ubiegłego wieku,
  4. budynkiem oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … i … (stanowiącym dwa odrębne budynki drewniane połączone ze sobą drewnianą wiatą usytułowaną w części środkowej obiektu) o powierzchni 450 m2, wybudowanym w latach 40-stych ubiegłego wieku,
  5. budynkiem oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr …, … i … (obiekt oznaczony jako … został rozebrany pozostała jedynie posadzka betonowa), o powierzchni 66 m2, wybudowanym w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Ww. nieruchomości tworzyły infrastrukturę techniczną tartaku dłużnika - Firmy …. Spółka ta jest właścicielem i użytkownikiem przedmiotowych nieruchomości od 2002 r., do której zostały one wniesione jako wkład niepieniężny przez wspólników Spółki. Budynki te były wykorzystywane przez Spółkę, czynnego podatnika podatku od towarów i usług. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów tartacznych (PKD 16.10.Z). Przedmiotowych nieruchomości w trakcie ich eksploatowania przez dłużnika nie były modernizowane.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą stwierdzenia czy planowana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działek nr … i … oraz prawa własności posadowionych na nich budynków będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek nr … i … oraz prawa własności posadowionych na nich budynków zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do przedmiotowych budynków posadowionych na działkach nr … i … miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia – zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy, należy stwierdzić, że planowana sprzedaż budynków posadowionych na działkach nr … i …, nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.

Jak wynika z okoliczności sprawy nieruchomość obejmującą działki nr … i … wraz z posadowionymi na nich budynkami:

  • produkcyjno-magazynowym oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … oraz … (budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku),
  • produkcyjno-magazynowym oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … (budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku),
  • dawnej hali tartaku z częścią socjalną oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr …, …, …, … (budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku),
  • wykorzystywanym jako garaż, warsztat oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … (budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku),
  • oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … (budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku),
  • oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr … i … (budowę datuje się na lata 70-te ubiegłego wieku),
  • oznaczonym na mapie ewidencyjnej nr …, … i … (budowę datuje się na lata 90-te ubiegłego wieku),

dłużnik nabył w 2002 r. w wyniku wniesienia przez wspólników wkładu niepieniężnego do spółki.

Przy czym po nabyciu nieruchomości budynki w trakcie ich eksploatowania przez dłużnika nie były modernizowane.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowe budynki były wykorzystywane przez spółkę, czynnego podatnika podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów tartacznych (PKD 16.10.Z).

Zatem, z uwagi na fakt, że od pierwszego zasiedlenia do chwili dostawy upłynie okres dłuższy niż 2 lata, a ponadto nie były ponoszone nakłady na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w odniesieniu do budynków zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podsumowując transakcja dostawy budynków posadowionej na działkach nr … i …, będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji dostawa prawa użytkowania wieczystego działek nr … i …, na których posadowione są wskazane we wniosku budynki przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy, również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż działek nr … i … wraz z posadowionymi na nich budynkami będzie podlegać zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 jest prawidłowe.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj