Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.459.2020.3.BM
z 10 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 września 2020 r. (data wpływu 6 października 2020 r.), uzupełnionym 14 grudnia 2020 r. i 15 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wskazana we wniosku działalność podejmowana w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów poprzez przebudowę przesiewacza oraz poprzez montaż i uruchomienie dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym do przesiewu kamienia wapiennego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 uCIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 uCIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 uCIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2020 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wskazana we wniosku działalność podejmowana w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów poprzez przebudowę przesiewacza oraz poprzez montaż i uruchomienie dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym do przesiewu kamienia wapiennego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 uCIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 uCIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 uCIT. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 listopada 2020 r. Znak 0111-KDIB1-3.4010.459.2020.1.BM i 22 grudnia 2020 r. Znak 0111-KDIB1-3.4010.459.2020.2.BM wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 14 grudnia 2020 r. i 15 stycznia 2021 r.



We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Prowadzi działalność w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytwarza (...). Jednym z produktów Wnioskodawcy są (...).

W odpowiedzi na potrzeby klientów oraz w związku z wolą ciągłego rozwoju i poprawy wydajności procesu technologicznego, Spółka podjęła działania zmierzające do zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów poprzez przebudowę przesiewacza X, z trójpokładowego na czteropokładowy oraz poprzez montaż i uruchomienie dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym Y do przesiewu kamienia wapiennego.

Ponadto, przeprowadzone obliczenia pozwoliły na ustalenie, że zastosowanie dwóch czteropokładowych przesiewaczy prowadzi do zmniejszenia energochłonności i kosztów pracy procesu przesiewania w przeliczeniu na tonę produktu.

Dotychczasowa wydajność procesu przesiewania, a w szczególności ilość ... grubej P, ... supergrubej F oraz ... - żwirku, prowadzi do wydłużonego czasu oczekiwania klientów na załadunek ..., blokuje rozwój wzrostu udziału Spółki w rynku oraz wymusza w zakładzie pracę w weekendy w celu uzyskania odpowiedniego poziomu produkcji. W wyniku realizacji projektu założono, że wydajność procesu przesiewania i finalna wydajność całego procesu produkcji wzrośnie średnio o 25%, w tym dla kluczowych produktów: ... gruba P - 30%, ... supergruba F - 30%, ... - żwirek - 50%. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zmniejszenie energochłonności, wynikające ze znacznej poprawy efektywności procesu przesiewania (średnio 25% większa wydajność w jednostce czasu), w sposób bezpośredni wpłynie korzystnie na środowisko (zmniejszenie poboru energii, zmniejszenie emisji pyłów). Dodatkowym efektem będzie obniżenie kosztów produkcji, w obszarze kosztów pracy.

Z przeprowadzonych analiz wydajności linii produkcyjnej wynika, iż w obecnej technologii produkcji nie ma technicznych możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku na produkt. W związku z tym rozważono modernizację istniejącej linii technologicznej poprzez unowocześnienie poszczególnych urządzeń.

Po pierwsze, zdecydowano się na wymianę istniejącego przenośnika na nowszej generacji podajnik kubełkowy z zastosowaniem pojemności kubełka transportowego 7,2 dm3, który zwiększy ilość transportowanego materiału do 45 Mg/h. Wzrost przepływu strugi podawanego materiału pozwoli otrzymać zwiększoną wydajność produkcyjną z zachowaniem zbliżonego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Podobne obliczenia wydajnościowe przeprowadzono dla przesiewacza kołowego. Wieloletnie doświadczenia z tym urządzeniem oraz współpraca z firmą (…) zainspirowała do (...). (...). Modernizacja istniejącego przesiewacza oraz zakup czteropokładowego przesiewacza kołowego zgodnie z wyliczeniami projektowymi umożliwi osiągnięcie zakładanego efektu końcowego. Zgodnie z założeniami projektu wprowadzone zmiany mają znacznie skrócić czas pracy maszyn, a tym samym zmniejszy całościowy pobór energii elektrycznej.

W obu opisanych przypadkach punktem wyjściowym jest zastosowanie innych urządzeń.

Po kolejnej kalkulacji sprawności i pracy urządzeń na linii technologicznej, rozważono zastosowanie dodatkowej kruszarki do rozdrobnienia nadgabarytów powstających w trakcie procesu przesiewania. W istniejącym układzie produkcyjnym materiał zawracany jest do energochłonnych młynów kulowych, co wpływa na czas i wysoki koszt pracy. Dlatego zastosowanie dodatkowego mechanizmu zredukuje emisję pyłów i gazów do powietrza i zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Automatyzacja procesu produkcyjnego, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz zdalną kontrolę pracy urządzeń. Powodzenie projektu uzależnione jest również od zwiększenia lub nienaruszalności dotychczasowej wydajności pozostałych maszyn. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na różnice w składzie i strukturze przetwarzanego surowca kamienia wapiennego, same czynności rachunkowe nie są wystarczające dla potwierdzenia przedstawionych założeń. Konieczne jest przeprowadzenie badań praktycznych, poprzez wdrożenie i prace testowe na zmodyfikowanych maszynach.

W przypadku zakończenia projektu zgodnie z założeniami, planowana jest eksploatacja zmodernizowanej instalacji technologicznej.

W celu wdrożenia wzmiankowanych projektów, Spółka podjęła następujące czynności:

  1. Przeprowadzenie wstępnych wyliczeń wydajności i przesiewu poszczególnych frakcji.
  2. Kosztorys wstępny inwestycji.
  3. Analiza obciążalności stropów pod kątem zastosowania urządzeń.
  4. Wyszukanie i wybór dostawców w oparciu o charakterystykę urządzeń.
  5. Zaprojektowanie rozmieszczenia urządzeń na hali produkcyjnej.
  6. Zakup i modernizacja linii technologicznej.
  7. Uruchomienie zmodernizowanej linii produkcyjnej wyposażonej w maszyny w wariantach:
    1. Zastosowanie podajnika kubełkowego, moc napędu 7 kW;
    2. Modernizacja istniejącego przesiewacza TSM 2000 z trzy na czteropokładowy, moc napędu 4kW;
    3. Zastosowanie drugiego przesiewacza TSM 2000, moc napędu 4 kW;
    4. Zastosowanie pionowej kruszarki młotkowej KM-PI-800, moc napędu 11 kW.

  8. Sporządzenie raportów z przeprowadzonych badań.
  9. Analiza raportów, wnioski, korekty.
  10. Powtórne przeprowadzenie badania po zastosowanych korektach np. wymiana sita o różnym prześwicie oczka – opcjonalnie.
  11. Raport końcowy.



Wymaga podkreślenia, że powyższe czynności podejmowane są zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego stanu faktycznego.

W celu realizacji czynności zmierzających do wdrożenia projektów, w Spółce powołano siedmioosobowy zespół badawczo-rozwojowy składający się z pracowników etatowych świadczących pracę w ramach umowy o pracę w wymiarze 1/1 etatu.

Pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku w systemie zmianowym. Członkowie zespołu są doświadczonymi pracownikami przedsiębiorstwa prowadzącego projekt, posiadającymi należytą wiedzę i doświadczenie.

Zgodnie z Regulaminem zespołu ustalono, że każdy z pracowników, w ramach zakładowej organizacji pracy będzie delegowany do prac badawczo-rozwojowych nad projektem w wymiarze 50 % etatu wynikającego z zawartej umowy o pracę tj. 4 godzin dziennie.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy że Spółka wykonuje działalność badawczo- rozwojową (dalej: „Działalność B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działalność B+R wykonywana przez Spółkę polega wprost na prowadzeniu prac rozwojowych, podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzone prace badawcze odbywają się obok stałej, dotychczasowej działalności Spółki.

W tym miejscu należy wskazać, że przeprowadzenie badań badawczo-rozwojowych w związku z realizacją wzmiankowanych projektów, spowodowało poniesienie przez spółkę dodatkowych kosztów, ściśle związanych z prowadzonymi badaniami, a które powstały z chwilą podjęcia pierwszych czynności związanych z realizacją projektów. Do kosztów tych należy zaliczyć:

  1. Koszty pracy Koordynatorów Projektu (50 %).
  2. Koszty pracy Członków Zespołu (50 %).
  3. Koszt wykonania projektu zmodyfikowanych maszyn i dokumentacji technologicznej.
  4. Koszty adaptacji instalacji i urządzeń według projektu.
  5. Koszty uruchomienia modernizowanej linii produkcyjnej, w tym:
    1. Koszty badań i analiz wstępnych, wykonanie instalacji, kalibracja;
    2. Koszty dodatkowego zużycia energii elektrycznej;
    3. Koszty montażu instalacji - projekt instalacji, zakup elementów instalacji, montaż;
    4. Koszty wyposażenia stanowiska w sprzęt specjalistyczny oraz zabezpieczenia BHP;
    5. Koszty produktów do prowadzonych testów;
    6. Koszty dodatkowe związane z utylizacją odpadów poprodukcyjnych;
    7. Koszt zakupu urządzeń pomiarowych (zużycie energii).

  6. Odpisy amortyzacyjne (opcjonalnie).
  7. Koszty uzyskania i utrzymania patentu (opcjonalnie).



W ocenie Spółki, powyższe koszty stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz ust. 3 ustawy o CIT tzw. „Koszty kwalifikowane”.

W związku z powyższym, Spółka zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R”) poprzez odliczenie na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, kosztów wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, poniesionych na czynności podejmowane na etapach 1-11 Projektów B+R.

Spółka zamierza dokonać odliczenia zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy o CIT, a w szczególności zaznacza, że:

  • prowadzona Działalność B+R nie stanowi i nie będzie stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT;
  • w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębniła koszty kwalifikowane związane z realizacją Działalności B+R i zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których Działalność B+R jest i będzie realizowana,
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,
  • Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT,
  • Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT,
  • Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

W uzupełnieniu z 5 stycznia 2021 r. Wnioskodawca wskazał, że jak przedstawiono we wniosku, według Głównego Urzędu Statystycznego (dalej: „GUS”), żeby mówić o realizacji prac badawczo-rozwojowych, działalność Spółki łącznie:

  1. jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska);
  2. u jej podstaw leżą oryginalne, nieoczywiste, koncepcje i hipotezy (działalność twórcza);
  3. brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności);
  4. jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność metodyczna);
  5. jej wyniki mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).

W zakresie powyższych kryteriów zakwalifikowania podejmowanych działań jako działalności o charakterze badawczo-rozwojowym, należy zwrócić uwagę na następujące cechy omawianej działalności Spółki:

1.Ukierunkowanie na nowe odkrycia (działalność nowatorska).

Przede wszystkim należy wskazać, że podjęte przez Spółkę działania zakładają wdrożenie rozwiązania, które w chwili obecnej nie funkcjonuje i nie jest praktykowane w ramach standardowej linii produkcyjnej związanej z przesiewem kamienia wapiennego. Warto zwrócić uwagę, iż rozwiązania proponowane przez Spółkę są unikatowe nie tylko dla samego zakładu Wnioskodawcy, ale dla uczestników rynku produkcji materiałów paszowych i sorbentów w ogólności. Wnioskodawca nie wzoruje się na istniejących rozwiązaniach, a zmierza do stworzenia i wdrożenia szczegółowo zaplanowanego i zaprojektowanego nowatorskiego rozwiązania mającego na celu znaczną poprawę:

  1. Czasu produkcji;
  2. Optymalizacji i automatyzacji produkcji;
  3. Emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprzez jej zmniejszenie;
  4. Jakości produktu końcowego z uwzględnieniem komfortu klienta.

Konkretnie działania spółki w powyższym zakresie polegają na autorskiej przebudowie stosowanego do tej pory przesiewacza (…), z trójpokładowego na czteropokładowy oraz na montażu i uruchomieniu dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym (…) do przesiewu kamienia wapiennego. Nowym rozwiązaniem jest również pomysł użycia podajnika kubełkowego oraz zastosowanie kruszarki młotkowej.

Jak wskazano we wniosku, przeprowadzone obliczenia pozwoliły na ustalenie, że zastosowanie dwóch czteropokładowych przesiewaczy prowadzi do zmniejszenia energochłonności i kosztów pracy procesu przesiewania w przeliczeniu na tonę produktu.

Dotychczasowa wydajność procesu przesiewania, a w szczególności ilość... grubej P, ... supergrubej F oraz ... - żwirku, prowadzi do wydłużonego czasu oczekiwania klientów na załadunek ..., blokuje rozwój wzrostu udziału Spółki w rynku oraz wymusza w zakładzie pracę w weekendy w celu uzyskania odpowiedniego poziomu produkcji.

Założono, że w wyniku realizacji projektu wydajność procesu przesiewania i finalna wydajność całego procesu produkcji wzrośnie średnio o 25%, w tym dla kluczowych produktów: ... gruba P - 30%, ... supergruba F - 30%, ... - żwirek - 50%. Jednocześnie, należy zwrócić uwagę, że zmniejszenie energochłonności, wynikające ze znacznej poprawy efektywności procesu przesiewania (średnio 25% większa wydajność w jednostce czasu), w sposób bezpośredni wpłynie korzystnie na środowisko (zmniejszenie poboru energii, zmniejszenie emisji pyłów).

Dodatkowy efekt stanowi obniżenie kosztów produkcji, w obszarze kosztów pracy, poprzez zakładane wyeliminowanie konieczności pracy w weekendy.

Z przeprowadzonych analiz wydajności linii produkcyjnej wynika, iż w obecnej technologii produkcji nie ma technicznych możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku na produkt. W związku z tym rozważono modernizację istniejącej linii technologicznej poprzez modyfikację poszczególnych urządzeń według autorskiego projektu. Powyższe oznacza, że Spółka nie dokonała zakupu kolejnej, tożsamej maszyny produkcyjnej, a podjęła indywidualne czynności modernizacyjne zmierzające do wdrożenia innowacyjnego, dotychczas niefunkcjonującego rozwiązania.

W związku z powyższym Spółka zdecydowała się podjąć następujące, konkretne działania:

  1. Przeprowadzenie wstępnych wyliczeń wydajności i przesiewu poszczególnych frakcji.
  2. Sporządzenie kosztorysu wstępnego inwestycji.
  3. Analiza obciążalności stropów pod kątem zastosowania urządzeń.
  4. Wyszukanie i wybór dostawców w oparciu o charakterystykę urządzeń.
  5. Zaprojektowanie rozmieszczenia urządzeń na hali produkcyjnej.
  6. Zakup i modernizacja linii technologicznej.
  7. Uruchomienie zmodernizowanej linii produkcyjnej wyposażonej w maszyny w wariantach:
    1. Zastosowanie podajnika kubełkowego, moc napędu 7 kW;
    2. Modernizacja istniejącego przesiewacza TSM 2000 z trzy na czteropokładowy, moc napędu 4kW;
    3. Zastosowanie drugiego przesiewacza TSM 2000, moc napędu 4 kW;
    4. Zastosowanie pionowej kruszarki młotkowej KM-PI-800, moc napędu 11 kW.
  8. Sporządzenie raportów z przeprowadzonych badań.
  9. Analiza raportów, wnioski, korekty.
  10. Powtórne przeprowadzenie badania po zastosowanych korektach np. wymiana sita o różnym prześwicie oczka - opcjonalnie.
  11. Raport końcowy.



W świetle powyższego stwierdzić należy, że wskazane działania Wnioskodawcy ukierunkowane są na nowe odkrycia tj. zmniejszenie czasu produkcji; optymalizację i automatyzację produkcji; redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz poprawę jakości produktu końcowego z uwzględnieniem komfortu klienta, co zbiorczo należy uznać jako niewątpliwą działalność nowatorską.

2.Oryginalne, nieoczywiste koncepcje i hipotezy (działalność twórcza).

W odniesieniu do działalności twórczej należy zwrócić uwagę, że a contrario oczywistą koncepcją pracy zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy jest dotychczasowy układ linii produkcyjnej tj. stosowanie jednego, trójpokładowego przesiewacza, brak podajnika kubełkowego oraz brak pionowej kruszarki młotkowej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że działania Wnioskodawcy nie polegają na nabyciu gotowych rozwiązań od podmiotów trzecich, a stanowią oparte na hipotezach czynności zmierzające do zwiększenia zasobów wiedzy oraz jej wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Innymi słowy, działania Wnioskodawcy nie polegają na nabyciu i wykorzystaniu nowych gotowych technologii, a stanowią zorganizowane działania zmierzające do stworzenia innowacyjnego systemu produkcji opartego o własne założenia i obliczenia, przygotowane przez pracowników będących członkami zespołu badawczo-rozwojowego.

Realizacja projektu Wnioskodawcy odbywa się na podstawie autorskiej koncepcji opartej na samodzielnie przeprowadzonych obliczeniach i przyjętych hipotezach.

Przeprowadzone przez technologów obliczenia pozwalają na przyjęcie, że wskutek planowanych rozwiązań, wydajność procesu przesiewania i finalna wydajność całego procesu produkcji wzrośnie średnio o 25%, w tym dla kluczowych produktów: ... gruba P - 30%, ... supergruba F - 30%, ... - żwirek - 50%.

Jednocześnie, należy ponownie zwrócić uwagę, że zmniejszenie energochłonności, wynikające ze znacznej poprawy efektywności procesu przesiewania, w sposób bezpośredni wpłynie korzystnie na środowisko.

Bez wątpienia podjęte przez Wnioskodawcę czynności stanowią swoiste novum w zakresie funkcjonowania zakładu produkcyjnego, a jednocześnie innowacyjne rozwiązania przyjęte przez Wnioskodawcę nie są oczywiste i pewne co do założonego skutku, przez co dopiero ich wdrożenie i praktyczne testy wykażą czy przyjęte założenia zostaną potwierdzone.

3.Brak pewności co do wyniku końcowego (działanie w warunkach niepewności).

Jak już wskazano, projekt Wnioskodawcy oparty jest na założeniach wynikających z przyjętych hipotez i poczynionych obliczeń. Bez wątpienia projekt oparty na powyższych czynnikach w swojej istocie nie może zostać uznany za pewny, co najmniej do czasu jego częściowego zrealizowania i przedstawienia chociażby cząstkowych wyników. W efekcie, nie ulega wątpliwości, że działanie Wnioskodawcy nie daje pewności co do wyniku końcowego.

Należy bowiem zwrócić uwagę, że założenia oparte na obliczeniach nigdy nie będą pewne ze względu na zasadę niepewności pomiaru wynikającą z ogólnych praw fizyki. Celem pomiaru jest określenie wartości wielkości mierzonej. Tak więc, pomiar zaczyna się od określenia wielkości mierzonej, metody pomiarowej (np. porównawcza, różnicowa, mostkowa, itp.) i procedury pomiarowej (zbiór czynności opisanych w szczegółowy sposób i realizowanych podczas wykonywania pomiarów wybraną metodą pomiarową). Wynik pomiaru jest tylko przybliżeniem lub oszacowaniem wielkości mierzonej i dlatego należy go podawać wraz z niepewnością tego oszacowania. Niepewność wyniku obrazuje brak dokładnej znajomości wartości wielkości mierzonej.

Również w projekcie realizowanym przez Wnioskodawcę, obliczenia co do zwiększenia wydajności procesu przesiewania, czy zmniejszenia energochłonności zostały dokonane w sposób zgodny z prawami fizyki, wraz z niepewnością wyniku włącznie. W efekcie, dopiero wykonanie zaplanowanych czynności zgodnie z założeniami projektu pozwoli na sporządzenie raportu końcowego i zaprezentowania wniosków, czy założenia zostały zrealizowane, a cel projektu osiągnięty.

4.Działalność zaplanowana i uwzględniona w budżecie (działalność metodyczna).

Działalność badawczo-rozwojowa podjęta przez Wnioskodawcę jest ściśle metodyczna. Taki wniosek wypływa wprost z analizy schematu organizacyjnego zaplanowanego dla realizacji projektu.

W celu realizacji czynności zmierzających do wdrożenia projektów, w Spółce powołano siedmioosobowy zespół badawczo-rozwojowy składający się z pracowników etatowych świadczących pracę w ramach umowy o pracę w wymiarze 1/1 etatu.

Pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku w systemie zmianowym. Członkowie zespołu są doświadczonymi pracownikami przedsiębiorstwa prowadzącego projekt, posiadającymi należytą wiedzę i umiejętności.

Zgodnie z Regulaminem zespołu ustalono, że każdy z pracowników, w ramach zakładowej organizacji pracy będzie delegowany do prac badawczo-rozwojowych nad projektem w wymiarze 50 % etatu wynikającego z zawartej umowy o pracę tj. 4 godzin dziennie.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że już samo uchwalenie ścisłego Regulaminu realizacji projektu oraz skonkretyzowane oddelegowanie pracowników pozwala na przyjęcie, iż działalność badawczo-rozwojowa Spółki jest ściśle zaplanowana. W ramach realizowanego projektu z góry ustalono wymiar czasu pracy w ramach projektu oraz rozdzielono obowiązki pomiędzy konkretnych uczestników projektu w celu wyeliminowania ewentualnego chaosu organizacyjnego prowadzącego do dezorganizacji zaplanowanych prac związanych z projektem.

Co więcej, zaplanowane z góry czynności oraz powołanie zespołu badawczo-rozwojowego wykonującego swoje obowiązki w ściśle określonych ramach czasowych, samoczynnie doprowadziły do konieczności wyodrębnienia środków w budżecie spółki na realizację projektu w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Uwzględnienie projektu w budżecie sprowadzało się do zarezerwowania środków w szczególności na wynagrodzenia członków zespołu, zakupy elementów potrzebnych do realizacji projektu (narzędzi, materiałów), koszty projektów, opinii i ekspertyz oraz zwiększenie kosztów zużycia mediów (energii elektrycznej, wody, paliw).

Warto zwrócić uwagę, że środki przeznaczone na powyższe wydatki zostały szczegółowo zaewidencjonowane, podobnie jak czas pracy członków zespołu badawczo- rozwojowego.

W związku z powyższym, działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy nosi cechy działalności zaplanowanej formalnie i wyodrębnionej w budżecie.

5.Wyniki działalności mogą być powtórzone.

Działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy w zakresie omawianego projektu oparta jest o szczegółową dokumentację techniczno-obliczeniową, zaplanowana według określonego harmonogramu oraz cyklicznie raportowana przez uczestników projektu.

W efekcie czynności przeprowadzone przez Wnioskodawcą mogą zostać odtworzone i powtórzone w każdej chwili, w tożsamych warunkach, przy użyciu analogicznych narzędzi i przy tych samych założeniach.

Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę są czynnościami cyklicznymi, systematycznymi cechującymi się innowacyjnością, przy jednoczesnym założeniu permanentności w przyszłości. Działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy nie jest incydentalna lecz szczegółowo zaplanowana i nastawiona na spełnienie określonych założeń i osiągnięcie skonkretyzowanych celów, przy czym nie można jej uznać za działalność o pewnym charakterze.

Podsumowując, stwierdzić należy że podjęta przez spółkę działalność badawczo-rozwojowa w zakresie omawianego projektu stanowi działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1.Czy działania podjęte przez Spółkę w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów poprzez przebudowę przesiewacza X, z trójpokładowego na czteropokładowy, a stanowiące:

  1. Przeprowadzenie wstępnych wyliczeń wydajności i przesiewu poszczególnych frakcji.
  2. Kosztorys wstępny inwestycji.
  3. Analiza obciążalności stropów pod kątem zastosowania urządzeń.
  4. Wybór dostawców w oparciu o charakterystykę urządzeń.
  5. Zaprojektowanie rozmieszczenia urządzeń na hali produkcyjnej.
  6. Zakup i modernizacja linii technologicznej.
  7. Uruchomienie zmodernizowanej linii produkcyjnej wyposażonej w maszyny w wariantach:
    1. Zastosowanie podajnika kubełkowego, moc napędu 7 kW;
    2. Modernizacja istniejącego przesiewacza TSM 2000 z trzy na czteropokładowy, moc napędu 4 kW;
    3. Zastosowanie drugiego przesiewacza TSM 2000, moc napędu 4 kW;
    4. Zastosowanie pionowej kruszarki młotkowej KM-PI-800, moc napędu 11 kW.
  8. Sporządzenie raportów z przeprowadzonych badań.
  9. Analiza raportów, wnioski, korekty.
  10. Powtórne przeprowadzenie badania po zastosowanych korektach np. wymiana sita o różnym prześwicie oczka - opcjonalnie.
  11. Raport końcowy,

stanowią działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

2.Czy działania podjęte przez Spółkę w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji poprzez montaż i uruchomienie dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym Y do przesiewu kamienia wapiennego, a stanowiące:

  1. Przeprowadzenie wstępnych wyliczeń wydajności i przesiewu poszczególnych frakcji.
  2. Kosztorys wstępny inwestycji.
  3. Analiza obciążalności stropów pod kątem zastosowania urządzeń.
  4. Wybór dostawców w oparciu o charakterystykę urządzeń.
  5. Zaprojektowanie rozmieszczenia urządzeń na hali produkcyjnej.
  6. Zakup i modernizacja linii technologicznej.
  7. Uruchomienie zmodernizowanej linii produkcyjnej wyposażonej w maszyny w wariantach:
    1. Zastosowanie podajnika kubełkowego, moc napędu 7 kW;
    2. Modernizacja istniejącego przesiewacza TSM 2000 z trzy na czteropokładowy, moc napędu 4kW;
    3. Zastosowanie drugiego przesiewacza TSM 2000, moc napędu 4 kW;
    4. Zastosowanie pionowej kruszarki młotkowej KM-PI-800, moc napędu 11 kW.
  8. Sporządzenie raportów z przeprowadzonych badań.
  9. Analiza raportów, wnioski, korekty.
  10. Powtórne przeprowadzenie badania po zastosowanych korektach np. wymiana sita o różnym prześwicie oczka - opcjonalnie
  11. Raport końcowy,

stanowią działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W ocenie Spółki, wskazane czynności podejmowane w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów poprzez przebudowę przesiewacza X, z trójpokładowego na czteropokładowy stanowią działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności.

Ad. 2.

W ocenie Spółki, wskazane czynności podejmowane w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji poprzez montaż i uruchomienie dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym Y do przesiewu kamienia wapiennego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności.

Stosownie do brzmienia art. 4a ust. 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa o CIT”), za działalność badawczo-rozwojową uznaje się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W dalszej kolejności należy mieć na uwadze, że art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o CIT, wskazują na odniesienie definicji badań podstawowych, badań aplikacyjnych oraz prac rozwojowych do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej „p.s.w.n.”)

Zgodnie z art. 4 p.s.w.n., badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 p.s.w.n );
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 p.s.w.n.).

Z kolei prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 p.s.w.n.).

Mając na uwadze powyższe definicje należy stwierdzić, że z ulgi badawczo-rozwojowej może skorzystać praktycznie każdy podmiot, który prowadzi prace dążące do rozwoju swojej działalności, swojego przedsiębiorstwa lub wytwarzanych produktów i świadczonych usług. Obecnie brak jest zamkniętego katalogu czynności, które mogą zostać uznane za kwalifikujące się do zastosowania ulgi.

W okolicznościach zaistniałego stanu faktycznego stwierdzić należy, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku działania Wnioskodawcy należy uznać za działalność badawczo-rozwojową polegającą na pracach rozwojowych zmierzających do zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów. Ponadto, przeprowadzone obliczenia pozwoliły na ustalenie, że zastosowanie dwóch czteropokładowych przesiewaczy prowadzi do zmniejszenia energochłonności i kosztów pracy procesu przesiewania w przeliczeniu na tonę produktu.

Przeprowadzone obliczenia pozwalają na przyjęcie, że wydajność procesu przesiewania i finalna wydajność całego procesu produkcji wzrośnie średnio o 25%, w tym dla kluczowych produktów: .... gruba P - 30%, ... supergruba F - 30%, ... - żwirek - 50%. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zmniejszenie energochłonności, wynikające ze znacznej poprawy efektywności procesu przesiewania (średnio 25% większa wydajność w jednostce czasu), w sposób bezpośredni wpłynie korzystnie na środowisko (zmniejszenie poboru energii, zmniejszenie emisji pyłów). Dodatkowym efektem będzie obniżenie kosztów produkcji, w obszarze kosztów pracy.

Bez wątpienia podjęte przez Wnioskodawcę czynności stanowią swoiste novum w zakresie funkcjonowania zakładu produkcyjnego, a nadto wynikają z analizy potrzeb klientów. Należy zwrócić uwagę, że wprowadzane modyfikacje mają na celu przeprowadzenie także praktycznych prac testowych, które finalnie pozwolą na weryfikację możliwości spełnienia pierwotnie przyjętych założeń projektu. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że wprowadzane modyfikacje oraz uruchomienie dodatkowej linii produkcyjnej odbywa się równolegle do bieżącej działalności spółki. W tym celu powołano zespół badawczo-rozwojowy oraz ustalono godziny pracy w ten sposób, aby w ramach swoich obowiązków pracowniczych zatrudnieniu w Spółce specjaliści mogli pracować zarówno przy pracach rozwojowych, jak i wykonywać swoje dotychczasowe obowiązkowi gwarantujące tożsame wyniki produkcyjne i sprzedażowe spółki. Nie ulega zatem wątpliwości, że omawiane prace rozwojowe spółki cechuje innowacyjność, celowość i systematyczność, a w konsekwencji spełniają one definicję prac badawczo-rozwojowych.

Należy również zaznaczyć, że pomiędzy czynnościami podjętymi w ramach realizacji projektu zachodzi oczywisty związek przyczynowy tworzący integralną zależność pomiędzy każdym kolejnym punktem projektu od chwili jego rozpoczęcia (początkowych wyliczeń) do zakończenia (raportu końcowego).

Powyższe stanowisko potwierdzają również polskie przepisy o statystyce publicznej. Według Głównego Urzędu Statystycznego (dalej: „GUS”), żeby mówić o realizacji prac badawczo-rozwojowych, działalność Spółki łącznie:

  1. jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska);
  2. u jej podstaw leżą oryginalne, nieoczywiste, koncepcje i hipotezy (działalność twórcza);
  3. brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności);
  4. jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność metodyczna);
  5. jej wyniki mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia).

Tym samym, działalność B+R realizowana przez Spółkę wypełnia znamiona definicji GUS, gdyż:

  • jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska polegająca na pozyskiwaniu nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów oraz produktów);
  • u jej podstaw leżą oryginalne, nieoczywiste, koncepcje i hipotezy (działalność twórcza oparta o samodzielnie wypracowane koncepcje przez Pracowników B+R);
  • brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności technologicznej);
  • jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność metodyczna, zaplanowana w budżecie, prowadzona przy wykorzystaniu zidentyfikowanych zasobów ludzkich oraz finansowych);
  • jej wyniki mogą być powtórzone (rezultaty działalności są udokumentowane i możliwe do odtworzenia).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, podejmowane przez niego czynności stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, a tym samym, Spółka uprawniona jest do skorzystania z możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1405 z późn. zm., dalej: „uCIT”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych zostały wskazane w art. 18d ust. 2-3 uCIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 uCIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić wyraźnie należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 uCIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Kryterium systematyczności należy rozumieć jako prowadzenie działań w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny ze wskazaniem harmonogramu i zasobów. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z wniosku wynika, że konkretnie działania Spółki w powyższym zakresie polegają na autorskiej przebudowie stosowanego do tej pory przesiewacza (…), z trójpokładowego na czteropokładowy oraz na montażu i uruchomieniu dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym (…) do przesiewu kamienia wapiennego. Nowym rozwiązaniem jest również pomysł użycia podajnika kubełkowego oraz zastosowanie kruszarki młotkowej. Podjęte przez Spółkę działania zakładają wdrożenie rozwiązania, które w chwili obecnej nie funkcjonuje i nie jest praktykowane w ramach standardowej linii produkcyjnej związanej z przesiewem kamienia wapiennego. Warto zwrócić uwagę, iż rozwiązania proponowane przez Spółkę są unikatowe nie tylko dla samego zakładu Wnioskodawcy, ale dla uczestników rynku produkcji materiałów paszowych i sorbentów w ogólności. Wnioskodawca nie wzoruje się na istniejących rozwiązaniach, a zmierza do stworzenia i wdrożenia szczegółowo zaplanowanego i zaprojektowanego nowatorskiego rozwiązania

W ocenie tut. Organu, opisane we wniosku prace, są działaniami podejmowanymi w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań. Zatem, realizowane przez Spółkę działania spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 uCIT.

Reasumując, za prawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy

wskazana we wniosku działalność podejmowana w celu zwiększenia wydajności procesu przesiewania i wielkości produkcji oraz poprawy struktury uzyskiwanych produktów poprzez przebudowę przesiewacza oraz poprzez montaż i uruchomienie dodatkowego czteropokładowego przesiewacza o ruchu zataczającym do przesiewu kamienia wapiennego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w myśl art. 4a pkt 26 uCIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 uCIT, jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 uCIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj