Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.463.2020.4.AC
z 11 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 13 października 2020 r. (data wpływu 26 października 2020 r.) uzupełnionym w dniu 7 stycznia 2021 r. oraz w dniu 25 stycznia 2021 r. (data wpływu 29 stycznia 2021 r.) na wezwanie Organu z dnia 12 stycznia 2021 r. (skutecznie doręczone w dniu 18 stycznia 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sukcesji podatkowej oraz powstania obowiązku podatkowego w związku z połączeniem spółek – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sukcesji podatkowej oraz powstania obowiązku podatkowego w związku z połączeniem spółek. Wniosek uzupełniono w dniu 7 stycznia 2021 r. oraz w dniu 25 stycznia 2021 r. (data wpływu 29 stycznia 2021 r.) na wezwanie Organu z dnia 12 stycznia 2021 r. (skutecznie doręczone w dniu 18 stycznia 2021 r.).


We wniosku złożonym przez:


  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Spółka A BV;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Spółka B GmbH


uzupełnionym pismem, które wpłynęło do Organu w dniu 29 stycznia 2021 r., przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka B GmbH (dalej: „Spółka przejmowana” lub „Spółka B”) jest austriackim rezydentem podatkowym, tj. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Austrii. Spółka B prowadzi działalność głównie w zakresie marketingu, sprzedaży i serwisu produktów fotograficznych, naukowych i przemysłowych, takich jak aparaty cyfrowe, oprogramowanie do przetwarzania obrazu, lornetki, mikroskopy i przyrządy pomiarowe.


Wyłącznym udziałowcem Spółka B jest Spółka A (dalej: „Spółka przejmująca” lub „…”, „Wnioskodawca”), posiadająca 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółka B. Spółka A jest holenderskim rezydentem podatkowym, tj. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Holandii.


Zarówno Spółka przejmowana oraz Spółka przejmująca (dalej: „Spółki”) należą do międzynarodowej grupy (…) (dalej: „Grupa (…)”), będącej wiodącym światowym dostawcą produktów elektronicznych obejmujących w szczególności aparaty fotograficzne, lornetki czy mikroskopy. Spółką dominującą w Grupie (…) jest (…), spółka z siedzibą w Japonii, notowana na (...)Giełdzie Papierów Wartościowych.


Spółka B prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność za pośrednictwem oddziału działającego pod nazwą Spółka B GmbH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce (dalej: „Oddział”). Oddział zajmuje się sprzedażą produktów fotograficznych i optycznych, naprawami serwisowymi, prowadzeniem kursów fotograficznych, delegowaniem pracowników do innych przedsiębiorstw. Obecnie jest planowane, aby w Oddziale utworzyć centrum usług wspólnych dla podmiotów z Grupy (…), prowadzących działalność w Europie. W konsekwencji powyższego, Oddział może świadczyć w przyszłości usługi finansowe i rachunkowe na rzecz ww. podmiotów.


Spółka B podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od dochodów osiąganych przez Oddział. Spółka B nie jest właścicielem nieruchomości w Polsce.


Połączenie


W obecnym modelu biznesowym Grupy (…), działalność biznesowa jest prowadzona w Europie przez spółki zależne wobec (…), mające siedzibę w różnych jurysdykcjach prawnych oraz ich oddziały.


Obecnie, Grupa (…) planuje przeprowadzenie reorganizacji, mającej na celu uproszczenie struktury poprzez połączenie przez przejęcie przez (…) jej spółek zależnych, w tym Spółki B. W konsekwencji powyższego, działalność prowadzona dotąd przez Spółkę B w Polsce poprzez Oddział, po Połączeniu będzie kontynuowana przez Spółkę A poprzez jej oddział w Polsce.

Przedmiotowa reorganizacja jest motywowana celami biznesowymi. Przede wszystkim ma stanowić odpowiedź Grupy (…) na działania podejmowane przez konkurencję, które wpływają na nasycenie rynku, co w konsekwencji prowadzi do spadku przychodów Grupy (…). Celem poprawy osiąganego zysku operacyjnego Grupy (…) konieczne jest zatem zmniejszenie ogólnych kosztów generowanych w związku z obecnie funkcjonującą rozbudowaną strukturą. Ponadto, zakładane jest również, że docelowa struktura biznesowa Grupy (…) pozwoli na efektywniejsze reagowanie na przyszłe zmiany rynkowe oraz dostosowywanie się do potrzeb biznesowych kontrahentów.


Biorąc pod uwagę powyższe, w ramach planowanego połączenia dojdzie do transgranicznego połączenia, na skutek którego Spółka A połączy się ze Spółką B (dalej: „Połączenie”). Zgodnie z prawem austriackim i holenderskim, w stosunku do przedmiotowego Połączenia dojdzie do generalnej sukcesji prawnej i podatkowej. W wyniku sukcesji prawno-podatkowej Spółka przejmująca stanie się następcą prawnym Spółki przejmowanej i wstąpi we wszystkie stosunki prawne (prawa i obowiązki) tej spółki ze skutkiem takim, jakby to Spółka przejmująca od początku była ich stroną. W wyniku Połączenia, Spółka przejmowana przestanie istnieć jako podmiot prawa oraz wszystkie jej aktywa oraz zobowiązania zostaną w całości przeniesione na Spółkę przejmującą. Po Dniu połączenia, dotychczasowa działalność Spółki B w Austrii będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez oddział (…) w Austrii, jak również dotychczasowa działalność Oddziału Spółki przejmowanej będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez oddział Spółki przejmującej w Polsce.


Połączenie przeprowadzone zostanie zgodnie z przepisami prawa holenderskiego i nastąpi efektywnie z dniem (…) r. (dalej: „Dzień połączenia”), tj. w dniu następującym po dniu podpisania aktu połączenia w formie aktu notarialnego.


Z uwagi na fakt, iż Spółka przejmująca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przejmowanej, w związku z Połączeniem nie zostanie podwyższony kapitał zakładowy w (…). W konsekwencji powyższego, nie zostaną również wydane nowe udziały (…), ani nie ulegnie zmianie skład wspólników (…).


Podatkowe i rachunkowe aspekty połączenia w Austrii i Holandii


Połączenie będzie neutralne podatkowo w Holandii i Austrii.


Obecny rok obrotowy zarówno Spółki przejmowanej (w tym Oddziału), jak i Spółki przejmującej rozpoczął się w dniu (…) r. i będzie trwać do (…) r.


Z perspektywy Spółka B, zgodnie z prawem austriackim, dla celów rachunkowych i podatkowych Połączenie będzie mieć skutek retrospektywny i będzie wywierać skutki prawne od dnia 1 kwietnia 2020 r. W konsekwencji powyższego, od tego dnia, dane finansowe Spółki Przejmowanej (w tym Oddziału) zostaną włączone do ksiąg rachunkowych Spółki Przejmującej a następnie do sprawozdania finansowego (…) za okres od (…) r. do (…) r.


W uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy Oddział Spółki B GmbH prowadzący działalność na terytorium Polski stanowił zakład w świetle art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406, dalej: „updop”) oraz art. 5 Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r., zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 4 lutego 2008 r., zmodyfikowanej przez Konwencję wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mającej na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, podpisaną przez Rzeczpospolitą Polska oraz Republikę Austrii dnia 7 czerwca 2017 r. (Dz.U. z 2005 r., poz. 1921) Wnioskodawca wskazał, że Oddział Spółki B GmbH prowadzący działalność na terytorium Polski stanowi zakład w świetle ww. przepisów.


W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy Oddział Spółki B GmbH po przejęciu spółki przez spółkę holenderską B będzie dalej prowadził działalność na terytorium Polski w formie zakładu w świetle art. 4a pkt 11 updop oraz art. 5 Konwencji między Rzeczpospolitą a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 13 lutego 2002 r. zmienionej Protokołem podpisanym w Warszawie dnia 13 lutego 2002 roku, jako zakład spółki holenderskiej (spółki przejmującej) Wnioskodawca wskazał, że Spółka przejmująca po Dniu połączenia będzie kontynuować działalność - prowadzoną dotychczas przez Oddział Spółki przejmowanej - poprzez oddział Spółki przejmującej, który będzie również prowadził działalność na terytorium Polski w formie zakładu w świetle ww. przepisów jako zakład spółki holenderskiej (spółki przejmującej).


W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy Oddział w Polsce, pierwotnie Spółki B GmbH a po przejęciu Spółki A BV, prowadził/będzie prowadził odrębne od Centrali (Spółki B GmbH - spółki przejmowanej / Spółki A BV – spółki przejmującej) księgi rachunkowe oraz ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na podstawie odpowiednich przepisów obowiązujących w Polsce, pozwalające na przepisanie należności i zobowiązań do Oddziału, a także ustalenie prowadzonych zasad amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawca wskazał, że Oddział w Polsce, pierwotnie Spółki B GmbH a po przejęciu Spółki A BV, prowadził/będzie prowadził odrębne od Centrali (Spółki B GmbH - spółki przejmowanej / Spółki A BV – spółki przejmującej) księgi rachunkowe oraz ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na podstawie odpowiednich przepisów obowiązujących w Polsce, pozwalające na przepisanie należności i zobowiązań do Oddziału, a także ustalenie prowadzonych zasad amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.


W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy w ramach planowanego połączenia dojdzie do przejęcia składników majątku stanowiących przedsiębiorstwo na gruncie przepisów prawa holenderskiego, Wnioskodawca wskazał, że w ramach planowanego połączenia dojdzie do przejęcia składników majątku stanowiących przedsiębiorstwo na gruncie przepisów prawa holenderskiego.


W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy przejęcie składników majątku znajdujących się na terytorium Polski nastąpi w ramach połączenia przeprowadzonego zgodnie z przepisami prawa holenderskiego (tj. przejęcie nastąpi w ramach jednej globalnej transakcji, której przedmiotem będzie przedsiębiorstwo na gruncie przepisów prawa holenderskiego) Wnioskodawca wskazał, że w przedmiotowym stanie faktycznym łączy się spółka austriacka (spółka przejmowana) i spółka holenderska (spółka przejmująca). Ze względu na transgraniczny charakter połączenia, przejęcie składników majątku znajdujących się na terytorium Polski nastąpi na podstawie prawa holenderskiego i prawa austriackiego. W wyniku połączenia, przez spółkę holenderską (spółkę przejmującą) zostanie przejęty majątek oddziału, który w chwili obecnej (przed połączeniem) stanowi majątek spółek austriackiej (spółki przejmowanej). Z perspektywy prawa holenderskiego, przedmiotem transakcji w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo.


W odpowiedzi na pytanie Organu dotyczące wskazania czy pytanie nr 4 dotyczy braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług w Polsce w związku z przejęciem składników majątku znajdujących się na terytorium Polski, Wnioskodawca wskazał, że pytanie nr 4 we wniosku dotyczy braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług w Polsce w związku z przejęciem przez Spółkę składników majątku Spółki B, które znajdują się na terytorium Polski.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (oznaczone we wniosku jako 2 i 4):


Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym:

  1. z Dniem połączenia, Spółka przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług („VAT”) w Polsce?
  2. w związku z Połączeniem nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie VAT w Polsce?


Zdaniem Zainteresowanych, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym:

  1. z Dniem połączenia, Spółka przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej w zakresie dotyczącym VAT w Polsce,
  2. w związku z Połączeniem nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie VAT w Polsce.


Ad. 1


Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji Podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych oraz osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji Podatkowej, art. 93 § 1 Ordynacji Podatkowej stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) i osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).


Należy zauważyć, że powołane przepisy wskazują na „osobę prawną zawiązaną (powstałą) w wyniku łączenia się” oraz „osobę prawną łączącą się przez przejęcie”. Wskazane sformułowania nie określają specyficznych cech (w szczególności miejsca siedziby lub zarządu), które powinny posiadać osoby prawne, aby w stosunku do nich znajdowała zastosowanie zasada sukcesji uniwersalnej. Skoro zatem zakres art. 93 § 1 pkt 1 oraz § 2 Ordynacji Podatkowej nie został ograniczony wyłącznie do łączenia się osób prawnych mających siedzibę lub miejsce zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej to należy uznać, że powołane wyżej przepisy dotyczące sukcesji podatkowej znajdują zastosowanie również do transgranicznego połączenia spółek w sytuacji, gdy spółką przejmującą jest podmiot nieposiadający w Polsce siedziby ani zarządu, a spółce przejmowanej przysługiwały określone prawa lub ciążyły na niej określone obowiązki na gruncie polskich przepisów prawa podatkowego.


Odnosząc się do zakresu przedmiotowego art. 93 § 1 pkt 1 Ordynacji Podatkowej należy podkreślić, że wskazany przepis posługuje się pojęciem „wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków’’. Zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji Podatkowej, przez przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Z kolei na podstawie art. 3 pkt 1 Ordynacji Podatkowej, ustawy podatkowe to ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich. Co więcej, na podstawie art. 93d Ordynacji Podatkowej, art. 93 Ordynacji Podatkowej, ma zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Mając na względzie treść przytoczonych wyżej przepisów, należy stwierdzić, że sukcesja podatkowa w przypadku połączenia obejmuje, co do zasady, wszelkie podatkowe konsekwencje zdarzeń prawnych, które zaistniały w spółce przejmowanej do dnia połączenia. W szczególności, zakres sukcesji obejmuje prawa i obowiązki poprzednika prawnego jako podatnika, płatnika i inkasenta. W wyniku sukcesji prawnopodatkowej spółka przejmująca wstępuje we wszelkie stosunki prawne (prawa i obowiązki) spółki przejmowanej ze skutkiem takim, jakby to sukcesor prawny (tj. spółka przejmująca) od początku był ich stroną.


Przepis art. 93e Ordynacji Podatkowej stanowi, że wskazane powyżej art. 93 § 1 pkt 1 oraz 93 § 2 pkt 1 Ordynacji Podatkowej stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.


W ocenie Wnioskodawcy, przepisy odrębnych aktów prawnych nie przewidują wyłączenia sukcesji generalnej w przypadku połączenia osoby prawnej z siedzibą w Holandii przez przejęcie spółki kapitałowej z siedzibą w Austrii, prowadzącej oddział na terytorium Polski.


Wyłączenia takiego nie przewidują również przepisy prawa Unii Europejskiej, w tym w szczególności Dyrektywa Rady 2009/133W/E z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (tekst jedn.: Dz. U. UE. L. z 2009 r. nr 310/34 ze zm., dalej: „Dyrektywa 2009/133”).


Zdaniem Wnioskodawcy, takiego wyłączenia nie zawierają również przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska.


W szczególności, ani umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921 ze zm.) ani Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów (dalej: „Konwencja") w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120) nie zawierają postanowień, które mogłyby mieć wpływ na sukcesję podatkową wynikającą z opisanego w zdarzeniu przyszłym Połączenia.


Zasada ta powinna znaleźć zastosowanie w odniesieniu do praw i obowiązków na gruncie ustawy o VAT. W konsekwencji, Spółka przejmująca, jako sukcesor prawny wchodzący w całość praw i obowiązków podatkowych Spółki przejmowanej, z Dniem połączenia, wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej w zakresie dotyczącym VAT w Polsce.

W szczególności, sukcesja podatkowa w zakresie działalności Oddziału obejmie:

  • obowiązek prawidłowego rozliczania VAT za okres, w którym nastąpi Połączenie;
  • obowiązek złożenia deklaracji VAT / prawo do złożenia korekty deklaracji VAT w imieniu Spółki przejmowanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi Połączenie;
  • prawo / obowiązek złożenia korekty deklaracji VAT w imieniu Spółki przejmowanej za okresy rozliczeniowe poprzedzające okres, w którym nastąpi Połączenie;
  • uprawnienia w zakresie VAT (np. prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym, prawo do „przeniesienia” tej nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy).


Ad. 2


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


W świetle powyższego, przepisy ustawy o VAT wyraźnie określają przedmiotowy zakres opodatkowania tym podatkiem, w którym nie zostały wyszczególnione działania restrukturyzacyjne polegające na łączeniu spółek. Przy tym, przejęcie majątku spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą nie może zatem zostać uznane za odpłatną dostawę towarów ani za świadczenia usług. Połączenie spółek jest bowiem operacją polegającą na przeniesieniu całości majątku jednej spółki na drugą w ramach przekształceń właścicielskich.


Dodatkowo, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji powyższego, należy uznać, że tym bardziej poza zakresem opodatkowania VAT znajdują się czynności, które polegają na przeniesieniu całości działalności jednej spółki na drugą spółkę w związku z przeprowadzeniem operacji połączenia przez przejęcie.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie również w interpretacjach organów podatkowych, m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej z dnia 31 lipca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-526/13-2/A),
  • interpretacji indywidualnej z dnia 24 września 2014 r. (sygn. IPPP3/443-611/14-2/SM).


Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że w związku z Połączeniem nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie VAT w Polsce.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z poźn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają ww. czynności, ale tylko wówczas, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które – w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).


Przy czym w myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Zatem na mocy powołanego przepisu ustawodawca wyłączył z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcję zbycia przedsiębiorstwa jak również zbycie jego zorganizowanej części.


Z opisu sprawy wynika, że łączy się spółka austriacka (Spółka przejmowana) i spółka holenderska (Spółka przejmująca). Zarówno Spółka przejmowana oraz Spółka przejmująca należą do międzynarodowej Grupy (…) będącej wiodącym światowym dostawcą produktów elektronicznych obejmujących w szczególności aparaty fotograficzne, lornetki czy mikroskopy. Spółka przejmowana (Spółka B) prowadzi działalność głównie w zakresie marketingu, sprzedaży i serwisu produktów fotograficznych, naukowych i przemysłowych, takich jak aparaty cyfrowe, oprogramowanie do przetwarzania obrazu, lornetki, mikroskopy i przyrządy pomiarowe. Spółka B prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność za pośrednictwem Oddziału. Oddział zajmuje się sprzedażą produktów fotograficznych i optycznych, naprawami serwisowymi, prowadzeniem kursów fotograficznych, delegowaniem pracowników do innych przedsiębiorstw. Wyłącznym udziałowcem Spółka B jest Spółka przejmująca (Wnioskodawca), posiadająca 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki B.


W ramach planowanego Połączenia dojdzie do transgranicznego połączenia, na skutek którego Spółka A połączy się ze Spółką B. W ramach planowanego Połączenia dojdzie do przejęcia składników majątku stanowiących przedsiębiorstwo na gruncie przepisów prawa holenderskiego. Z perspektywy prawa holenderskiego, przedmiotem transakcji w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo. W wyniku połączenia, przez spółkę holenderską (Spółkę przejmującą) zostanie przejęty majątek oddziału, który w chwili obecnej (przed połączeniem) stanowi majątek spółek austriackiej (spółki przejmowanej). W konsekwencji powyższego, działalność prowadzona dotąd przez Spółkę B w Polsce poprzez Oddział, po Połączeniu będzie kontynuowana przez Spółkę A poprzez jej oddział w Polsce. Ze względu na transgraniczny charakter połączenia, przejęcie składników majątku znajdujących się na terytorium Polski nastąpi na podstawie prawa holenderskiego i prawa austriackiego. Połączenie będzie neutralne podatkowo w Holandii i Austrii. Zgodnie z prawem austriackim i holenderskim, w stosunku do przedmiotowego Połączenia dojdzie do generalnej sukcesji prawnej i podatkowej. W wyniku sukcesji prawno-podatkowej Spółka przejmująca stanie się następcą prawnym Spółki przejmowanej i wstąpi we wszystkie stosunki prawne (prawa i obowiązki) tej spółki ze skutkiem takim, jakby to Spółka przejmująca od początku była ich stroną. W wyniku Połączenia, Spółka przejmowana przestanie istnieć jako podmiot prawa oraz wszystkie jej aktywa oraz zobowiązania zostaną w całości przeniesione na Spółkę przejmującą. Po Dniu połączenia, dotychczasowa działalność Spółki B w Austrii będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez oddział Spółki A w Austrii, jak również dotychczasowa działalność Oddziału Spółki przejmowanej będzie kontynuowana w tym samym zakresie przez oddział Spółki przejmującej w Polsce.


Wątpliwości m.in. dotyczą tego, czy z dniem połączenia, Spółka przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług w Polsce.


Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie podatkowym regulują m.in. przepisy zawarte w art. 93-93e Ordynacji podatkowej. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.


Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Jak stanowi art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych);
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).


Ponadto, na podstawie art. 93d Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.


Jednocześnie, w myśl art. 93e, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.


Powyższe przepisy formułują sukcesję generalną na gruncie prawa podatkowego, tj. skutek w postaci wstąpienia przez dany podmiot w ogół praw i obowiązków innego podmiotu przewidzianych w przepisach prawa podatkowego. Należy zwrócić uwagę, że zakres zastosowania art. 93 Ordynacji podatkowej nie został ograniczony do polskich podmiotów prawnych. W tym kontekście należy uznać, że ma on zastosowanie również do zagranicznych osób prawnych w zakresie prowadzonej przez te osoby działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione we wniosku oraz wskazane przepisy prawa stwierdzić należy, że z dniem połączenia, Spółka przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej w zakresie dotyczącym podatku od towarów i usług w Polsce.


Zatem stanowisko Zainteresowanych w powyższym zakresie uznaje się za prawidłowe.


Ponadto wątpliwości dotyczą braku powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług w Polsce w związku z przejęciem przez Spółkę przejmującą składników Spółki przejmowanej, które znajdują się na terytorium Polski.


Jak wskazano w wyniku Połączenia, przez spółkę holenderską (Spółkę przejmującą) zostanie przejęty majątek Oddziału w Polsce, który w chwili obecnej (przed połączeniem) stanowi majątek spółek austriackiej (Spółki przejmowanej). Ze względu na transgraniczny charakter połączenia, przejęcie składników majątku znajdujących się na terytorium Polski nastąpi na podstawie prawa holenderskiego i prawa austriackiego. Z perspektywy prawa holenderskiego, przedmiotem transakcji w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo. Natomiast stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy zbycie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem skoro, jak wskazał Wnioskodawca, przeniesienie własności składników majątkowych zlokalizowanych w Polsce nastąpi w ramach transakcji stanowiącej w świetle przepisów obowiązujących w Holandii zbycie przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji w Polsce w związku z przejęciem przez Spółkę przejmującą składników Spółki przejmowanej, które znajdują się na terytorium Polski nie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie podatku od towarów i usług.


Zatem stanowisko Zainteresowanych w powyższym zakresie uznaje się za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie wskazuje się, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 44-100 Gliwice, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP lub /KIS/wnioski. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj