Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.249.2020.2.PB
z 11 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 6 listopada 2020 r. (data wpływu 12 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Zbywanej Działalności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Zbywanej Działalności.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

  • A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

  • D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Sprzedający”) należy do Grupy (dalej: „Grupa”) i 100% udziałów Sprzedającego należy do B AB.

Grupa oferuje produkty i usługi w zakresie informacji biznesowych dotyczących oceny zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka, informacji marketingowych i innych celów związanych z informacjami biznesowymi. Podstawowym przedmiotem działalności Sprzedającego są produkty i usługi w zakresie informacji biznesowych dotyczących oceny zdolności kredytowej i oceny ryzyka na rynku polskim. Sprzedający świadczy również usługi marketingu BtC (Business to Consumer) dla globalnego klienta Grupy (dalej: „Klient”) jako podwykonawca C NV (dalej: „C BE”), która również należy do Grupy.

Sprzedający zamierza przenieść część swojej działalności, dedykowaną wyłącznie do obsługi Klienta (tj. świadczenia na rzecz C BE usług związanych z usługami świadczonymi na rzecz Klienta, dalej: „Zbywana Działalność”) do odrębnego podmiotu prawnego w Polsce, będącego w całości własnością C BE – tj. D Sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Kupujący”, Sprzedający i Kupujący zwani łącznie: „Stronami” i/lub „Zainteresowanymi”). Pozostała działalność Sprzedającego (w szczególności związana z produktami dotyczącymi informacji biznesowych dotyczących oceny zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka na rynku polskim) pozostanie i będzie kontynuowana przez Sprzedającego.

W dniu 7 października 2020 r. Strony zawarły przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: „PSA”) dotyczącą Zbywanej Działalności. Podpisanie ostatecznej umowy i prawne przeniesienie Zbywanej Działalności jest planowane w przyszłości (tj. po złożeniu niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej).

W ramach transakcji następujące składniki materialne i niematerialne wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia Zbywanej Działalności i przypisane do Zbywanej Działalności zostaną przekazane Kupującemu:

  1. Prawa i roszczenia Sprzedawcy wynikające z umów przypisanych do Zbywanej Działalności, w tym w szczególności Umowa o świadczenie usług zawarta pomiędzy C BE i Sprzedającym, na podstawie której Sprzedający świadczy na rzecz C BE zlecone usługi dotyczące Klienta;
  2. Aktywa trwałe (w tym związane z nimi wyposażenie technologiczne) zgodnie z stanem przypisanym do Zbywanej Działalności, w tym m.in. biurka, krzesła, szafki, laptopy, monitory, telefony, klawiatury oraz myszki komputerowe, wyposażenie Sali telekonferencyjnej;
  3. Ewidencję (dokumentację (także w formie elektronicznej)) związaną wyłącznie ze Zbywaną Działalnością.

Na podstawie PSA, zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., pozycja 1320, ze zmianami), Kupujący stanie się stroną umów o pracę z pracownikami przypisanymi do Przejmowanej Działalności (dalej: „Pracownicy”).

Po podpisaniu ostatecznej umowy, Kupujący będzie odpowiedzialny za wszystkie zobowiązania wynikające lub powiązane z prowadzeniem Zbywanej Działalności po jej przeniesieniu oraz za obowiązki wynikające z umów przenoszonych w ramach transakcji (zgodnie z opisem w punkcie a), które mają być wykonane po przeniesieniu Zbywanej Działalności, z wyjątkiem zobowiązań wynikających lub związanych z prowadzeniem Zbywanej Działalności lub innych obowiązków Sprzedającego (i) powstałych do dnia przeniesienia Zbywanej Działalności, oraz (ii) zobowiązań za okres przed przeniesieniem Zbywanej Działalności powstałych po takim przeniesieniu. Co do zasady, Kupujący będzie ponosił odpowiedzialność za wszelkie prawa i obowiązki Sprzedającego jako pracodawca w związku ze Zbywaną Działalnością, w szczególności zobowiązania związane z urlopami oraz zwolnieniami chorobowymi.

W praktyce, aktywa i Pracownicy przypisani do Zbywanej Działalności zostali organizacyjnie wyodrębnieni w strukturze Sprzedającego ze względu na i w oparciu o zapisy umowy zawartej pomiędzy C BE i Klientem oraz w zestawieniach płacowych. Pracownicy Zbywanej Działalności raportują bezpośrednio do C BE, która jest odpowiedzialna za relację z Klientem, podczas gdy działalność gospodarcza Sprzedającego inna niż Zbywana Działalność jest raportowana do B AB [Sprzedający nie przyjął formalnej dokumentacji (np. w formie uchwały) dotyczącej takiego wydzielenia]. Niemniej jednak, do zespołu wykonującego prace związane ze Zbywaną Działalnością odnoszono się odrębnie w zestawieniach płacowych, wewnętrznej komunikacji czy prezentacjach Sprzedającego jako „Interact.”

Ponadto Pracownicy zostali zatrudnieni specjalnie w celu świadczenia usług związanych ze Zbywaną Działalnością, a także są oni przypisani do konkretnego zespołu/działu noszącego nazwę „dział Interact”, wykonują zadania związane wyłącznie ze Zbywaną Działalnością (tj. nie wykonywali ani nie wykonują żadnej pracy związanej z innymi klientami Sprzedającego). Wydzielenie organizacyjne przejawia się dodatkowo, w tym że Pracownicy posiadają specyficzne kwalifikacje, a także od początku zatrudnienia są wyodrębnieni w ramach listy płac (dla Działu „Dział Interact” sporządzane jest odrębne podsumowanie listy płac), wykonują swoje zadania na wyodrębnionej powierzchni biurowej, i co do zasady nie dzielą przestrzeni biurowej z innymi pracownikami Sprzedającego.

Z perspektywy finansowej, istnieje pojedynczy i możliwy do wyodrębnienia strumień przychodów alokowany wyłącznie do usług świadczonych przez Sprzedającego dla Klienta w ramach Umowy o świadczenie usług, która zostanie przeniesiona w ramach transakcji (zgodnie z opisem w punkcie a)). Ponadto, zgodnie z polityką cen transferowych Grupy, Sprzedający fakturuje C BE za świadczone usługi na podstawie modelu koszt plus (uwzględniającego wszystkie koszty zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie takie jak koszty ogólnego zarządu, koszty HR oraz koszty usług finansowych) – w związku z tym również koszty przypisane do Przenoszonej Działalności mogą zostać zidentyfikowane oddzielnie w ramach księgowości Sprzedającego. Główna kategoria kosztów przypisanych do Przenoszonej Działalności dotyczy personelu (Pracowników), dla których – jak wskazano powyżej – sporządzana jest odrębna lista płac. Sprzedający nie sporządza odrębnych sprawozdań finansowych (lub ich elementów, w tym na potrzeby zarządcze) i nie posiada odrębnego rachunku bankowego dla Zbywanej Działalności.

Pracownicy przypisani do Zbywanej Działalności (przy użyciu alokowanych aktywów) pełnią funkcje dedykowane wyłącznie do tej działalności, w tym w szczególności:

  1. Zapisywanie i wczytywanie nowych danych do bazy danych;
  2. Wydobywanie danych z bazy danych do celów kalkulacji, wyciągów lub raportowania;
  3. Doraźne żądania lub zmiany w strukturze bazy danych;
  4. Zarządzanie i koordynowanie kampanii od chwili powstania briefingu;
  5. Monitoring rynku, badania konkurencji, analiza i porównania;
  6. Dzielenie się wiedzą z klientami;
  7. Analiza dostępnych na rynku narzędzi i praktyk;
  8. Analizy efektywności prowadzonych projektów;
  9. Usługi doradcze.

Kupujący będzie nadal pełnił powyższe funkcje (zamiast Sprzedającego) na rzecz C BE, a Sprzedający będzie kontynuować swoją działalność gospodarczą niezwiązaną ze Zbywaną Działalnością.

Ograniczone czynności pomocnicze (w tym te zlecone przez Sprzedającego w ramach outsourcingu) oraz składniki majątkowe wykorzystywane w ramach ogólnej działalności Sprzedającego (takie jak umowa najmu, księgowość, płace, IT, finanse, usługi prawne, internet), których nie można przypisać wyłącznie Zbywanej Działalności nie zostaną przeniesione w ramach transakcji, jednak przed transakcją Kupujący zawrze (lub już zawarł) nowe umowy (umowa podnajmu, księgowość, płace, IT, finanse, usługi, internet) z odpowiednimi dostawcami usług. Po transakcji nie będzie żadnych aktywów ani umów, z których Sprzedający i Kupujący będą korzystać wspólnie, z wyjątkiem korzystania z określonej powierzchni biurowej wykorzystywanej wspólnie przez Sprzedającego i Kupującego, zgodnie z postanowieniami odpowiedniej umowy.

Zbywana Działalność będzie mogła kontynuować swoją bieżącą działalność gospodarczą jako samodzielna jednostka i po transakcji Kupujący nie będzie musiał podejmować istotnych dodatkowych działań w tym zakresie.

Transakcja zostanie dokonana przez Strony w oparciu o istniejące cele ekonomiczne/biznesowe, a jej celem nie jest osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem lub celem jakiejkolwiek ustawy podatkowej lub jej przepisu.

Sprzedający i Kupujący są, oraz w dniu sprzedaży i przeniesienia Zbywanej Działalności będą, zarejestrowani jako czynni polscy podatnicy VAT prowadzący działalność podlegającą VAT. C BE jest podatnikiem VAT posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Belgii i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106, ze zmianami) w Polsce.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż Zbywanej Działalności będzie poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 pkt 1 lit. a) (winno być: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a)) oraz art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC płatnym przez Kupującego? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Zainteresowanych, biorąc pod uwagę stanowisko w odniesieniu do pytania pierwszego, sprzedaż Zbywanej Działalności będzie poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 pkt 1 lit. a) (winno być: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a)) oraz art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC płatnym przez Kupującego.

Zgodnie z ustawą o VAT, „przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (art. 6 pkt 1).

Zgodnie z ustawą o PCC:

  1. „Podatkowi podlegają następujące czynności prawne: (...) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (...)” (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a);
  2. „Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany: w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (...)” (art. 2 pkt 4 lit. a);
  3. „Obowiązek podatkowy (...), ciąży: przy umowie sprzedaży – na kupującym” (art. 4 pkt 1).

Mając zatem na uwadze przywołane powyżej przepisy, opis stanu faktycznego oraz stanowisko Zainteresowanych do Pytania 1:

  1. Transakcja sprzedaży Zbywanej Działalności, stanowiącej w opinii Zainteresowanych zorganizowaną część przedsiębiorstwa, będzie pozostawała poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT.
  2. W konsekwencji, transakcja nabycia przez Kupującego Zbywanej Działalności powinna zostać opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek podatkowy będzie ciążył na Kupującym.

Powyższe stanowisko Zainteresowanych znajduje przykładowo potwierdzenie w następującej praktyce organów podatkowych:

  • w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2020 r., Znak: 0111- KDIB2-2.4014.69.2020.4.MZ, zgodnie z którą: „(...) skoro omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Biznesu będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Nabywca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej umowy.”
  • w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 grudnia 2017 r., Znak: 0114-KDIP1-1.4012.547.2017.2.RR, zgodnie z którą: „Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana interpretacja z 10 lutego 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-3.4012.639.2020.2.IG, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza przenieść część swojej działalności – Zbywaną Działalność, dedykowaną wyłącznie do obsługi Klienta do Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. W ramach transakcji następujące składniki materialne i niematerialne wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia Zbywanej Działalności i przypisane do Zbywanej Działalności zostaną przekazane Kupującemu:

  1. Prawa i roszczenia Sprzedawcy wynikające z umów przypisanych do Zbywanej Działalności, w tym w szczególności Umowa o świadczenie usług zawarta pomiędzy C BE i Sprzedającym, na podstawie której Sprzedający świadczy na rzecz C BE zlecone usługi dotyczące Klienta;
  2. Aktywa trwałe (w tym związane z nimi wyposażenie technologiczne) zgodnie z stanem przypisanym do Zbywanej Działalności, w tym m.in. biurka, krzesła, szafki, laptopy, monitory, telefony, klawiatury oraz myszki komputerowe, wyposażenie Sali telekonferencyjnej;
  3. Ewidencję (dokumentację (także w formie elektronicznej)) związaną wyłącznie ze Zbywaną Działalnością.

Należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży Zbywanej Działalności podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 lutego 2021 r., Znak: 0114-KDIP4-3.4012.639.2020.2.IG, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, podzielając ich stanowisko, że „(…)Mając na uwadze przytoczoną powyżej argumentację, Zainteresowani pragną podkreślić, iż przedstawiona w opisie stanu faktycznego Zbywana Działalność, jako wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, odpowiada ustawowemu wzorcowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa z uwagi na:

  1. wyodrębnienie organizacyjne;
  2. wyodrębnienie finansowe;
  3. wyodrębnienie funkcjonalne;
  4. zdolność do bycia niezależnym podmiotem.

Należy zatem uznać, iż łącznie spełnione zostaną wszystkie przesłanki warunkujące uznanie Zbywanej Działalności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. (…)

Sprzedaż Zbywanej Działalności będzie poza zakresem podatku VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.”

W związku z powyższym, skoro przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży wyodrębnionej organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo Zbywanej Działalności będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży, w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy – wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jeżeli jednak podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, to stosownie do art. 6 ust. 3 ww. ustawy – organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 cyt. ustawy).

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy – podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu – notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Jako że przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1740, ze zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego – przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego – czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle wyżej przywołanej definicji przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.

W myśl art. 535 § 1 ww. Kodeksu – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Stosownie do art. 555 cyt. Kodeksu – przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego mogą być zatem, oprócz rzeczy również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

W świetle powyższego, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży, a jej przedmiot stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa jako całość. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Przy czym, jeżeli w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek winien być uiszczony według właściwych stawek. Jeżeli jednak przy dokonaniu czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek winien być uiszczony według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Opodatkowanie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa stawką 2% ma bowiem zastosowanie w przypadku, gdy cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odpowiadająca jej wartości rynkowej, ustalona jest przez strony czynności cywilnoprawnej w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.

Podsumowując, omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Zbywanej Działalności) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według zasad wyżej wskazanych. Na Kupującym – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj