Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.418.2020.4.MD
z 23 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 22 grudnia 2020 r. (data wpływu do Organu – 22 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 13 stycznia oraz 08 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Wniosek w dniu 13 stycznia 2021 r. został uzupełniony samoistnie.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 04 lutego 2021 r. znak: 0114-KDIP4-3.4012.749.2020.2.MP 0111-KDIB2-3.4014.418.2020.3.MD wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 08 lutego 2021 r.



We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

S.Sp. z o.o. (Sprzedający);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

S.S. P. Sp. z o.o. (wcześniej: I. I. Sp. z o.o.) (Kupujący)



przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania – S. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, lub „Sprzedający”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Spółka jest jednym z wiodących dostawców oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem (E.) w Polsce. Oferta Spółki obejmuje różne linie produktowe adresowane do klientów w zależności od skali i profilu ich działalności. Obecnie Spółka należy do międzynarodowej Grupy S., a podmiotem bezpośrednio dominującym wobec Spółki jest S. H. C. L. zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, posiadająca 100% udziałów w Spółce (dalej: „Udziałowiec”).

W pierwszym kwartale 2021 r., planowana jest transakcja zbycia udziałów w Spółce przez Udziałowca na rzecz podmiotu niepowiązanego. W związku z planowaną transakcją zbycia udziałów Spółki rozważane jest zatrzymanie w Grupie S. części składników materialnych i niematerialnych należących obecnie do Spółki, lecz związanych z usługami wspólnymi świadczonymi na rzecz Grupy S. (dalej: „Linia Usług wspólnych”) oraz związanych z globalnym produktem S. X3 (dalej: „Linia Produktu Globalnego”). W związku z powyższym, przed dokonaniem transakcji zbycia udziałów Spółki przez udziałowca planowana jest sprzedaż wybranych składników materialnych i niematerialnych przez Spółkę (dalej: „Planowana Transakcja”) na rzecz innego podmiotu powiązanego z Grupą S., tj. Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania – S. S. P. Sp. z o.o. (dawniej I. I. Sp. z o.o.) (dalej: „Kupujący”). Obecnie Kupujący nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Przedmiot działalności i struktura organizacyjna Spółki przed dokonaniem transakcji.

Podstawową działalnością Spółki jest tworzenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Obecnie przedmiot działalności Spółki obejmuje rozwój i sprzedaż następujących linii produktów (dalej łącznie: „Linia Wiodących Produktów”):

  • S. S. S. dla mikro firm prowadzących uproszczoną księgowość,
  • S. S. dla małych firm prowadzących pełną księgowość,
  • S. S. E. dla małych i średnich firm,
  • S. O. P. dedykowany do obsługi procesów kadrowo-płacowych,
  • S. dla małych firm prowadzących pełną księgowość, produkt oparty na kodach źródłowych S. E.

Dodatkowo, Spółka jest zaangażowana również w rozwój i sprzedaż S. X3 dla firm średnich i dużych, który stanowi Linię Produktu Globalnego.

Polskie kierownictwo Spółki jest odpowiedzialne za zarządzanie sprzedażą produktów informatycznych grupy na polskim rynku, a także za prowadzenie i rozwój codziennej działalności operacyjnej. Własność intelektualna związana z Linią Wiodących Produktów należy do Spółki, a produkty nie są oferowane przez inne podmioty Grupy S. Linie Wiodących Produktów odpowiadają za znaczącą część przychodów Spółki. W ofercie Spółki znajduje się również Linia Globalnego Produktu, który jest produktem globalnym oferowanym przez podmioty Grupy S. w wielu państwach na świecie. Podstawowa wersja tego produktu została opracowana przez zagraniczny podmiot należący do Grupy S. Linia Produktu Globalnego odpowiada za relatywnie małą część przychodów Spółki. Dodatkowo, Spółka świadczy również usługi wsparcia dla innych podmiotów z Grupy S. takie jak: usługi IT, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz w zakresie badań i rozwoju (dalej: „Linia Usług Wspólnych”).

Siedziba Spółki znajduje się w W. Obecnie Spółka zatrudnia ponad 380 osób. Biuro świadczy usługi na rzecz klientów zewnętrznych (spoza Grupy S.) („Klienci Zewnętrzni”) zarówno w zakresie Linii Wiodących Produktów oraz Linii Produktu Globalnego. Dodatkowo, część usług z zakresu Linii Usług Wspólnych jest świadczona przez pracowników z biura. W swoim biurze Spółka nie posiada wydzielonego miejsca przeznaczonego dla pracowników zajmujących się daną linią produktów i wszyscy pracownicy mogą korzystać z tej samej przestrzeni biurowej (są pewne przestrzenie biurowe, do których dostęp mają tylko określone osoby z uwagi na poufność i bezpieczeństwo).

Dodatkowo, Spółka posiada między innymi biuro regionalne w B., gdzie świadczona jest część usług wspólnych dla całej Grupy S.

Linia Wiodących Produktów, Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie są wydzielone prawnie w strukturze S., tj. nie stanowią one osobnych oddziałów, zakładów lub innych prawnie wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.

Pracami Linii Produktu Globalnego kieruje menadżer średniego szczebla, który podlega bezpośrednio przełożonemu na najwyższym szczeblu w strukturze Spółki. Do tego samego przełożonego raportują menadżerowie z Linii Wiodących Produktów. Natomiast pracownicy Linii Usług Wspólnych podlegają bezpośrednio przełożonemu na szczeblu globalnym Grupy S.

Dodatkowo, Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie posiadają dedykowanych pracowników świadczących bieżące wsparcie administracyjne – np. usługi działu kadr, IT, prawne oraz finansowe i księgowe. Usługi te są świadczone przez dedykowanych pracowników na rzecz całej Spółki (bez podziału na poszczególne linie produktu).

Co do zasady, pracownicy przypisani do każdej z linii, tj. Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych wykonują prace na potrzeby swoich linii.

Dla potrzeb sprawozdawczości zarządczej system księgowy/finansowy Spółki jest prowadzony w taki sposób, aby było możliwe przypisanie do Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych bezpośrednich kosztów oraz przychodów związanych z transakcjami dokonywanymi w ramach Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych. Może się zdarzyć, że dany klient kupi od Spółki więcej niż jeden produkt z Linii Wiodących Produktów – w takim wypadku Spółka nie przypisuje osiąganych przychodów do poszczególnych produktów, tylko do danego klienta. Dodatkowo, możliwe jest wydzielenie rozrachunków z dostawcami w zakresie danego produktu z Linii Wiodących Produktów lub Linii Produktu Globalnego (każdy dostawca jest ewidencjonowany na odrębnym koncie). Należności handlowe dotyczące działu Linii Wiodących Produktów i Linii Produktu Globalnego są osobno raportowane dla celów wewnętrznych. Powyższe pozycje bilansowe są możliwe do wydzielenia tylko dla celów zarządczych. Jednakże istnieją koszty, których nie da się bezpośrednio przypisać do danego produktu. Przykładowo usługi marketingowe są świadczone łącznie na wszystkie produkty Spółki, tj. zarówno na produkty z Linii Wiodących Produktów, jak i Linii Produktu Globalnego. Nie jest możliwe przypisanie poszczególnych działań marketingowych na poszczególny produkt. Co więcej, Spółka nie przygotowuje odrębnego bilansu oraz rachunku zysków i strat dla Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych.

Inne pozycje bilansowe takie jak pozostałe należności i zobowiązania np. należności i zobowiązania z tytułu podatków nie są automatycznie przypisywane do Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych i traktowane są wspólnie dla całej Spółki.

Środki trwałe, które są funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności Spółki nie są odrębnie przypisane do Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, z wyjątkiem aktywów przypisanych wyłącznie do danego pracownika (np. komputer, samochód).

S. nie używa także odrębnego rachunku bankowego na potrzeby rozliczeń finansowych związanych wyłącznie z działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych. Rozliczenia te, podobnie jak rozliczenia związane z pozostałymi obszarami działalności S. są realizowane z tych samych rachunków bankowych.

Departamenty wchodzące w skład obszarów działalności Spółki mają własne budżety, które są kontrolowane na poziomie zespołów wykonujących dany rodzaj procesu (usługi) na rzecz wielu klientów.

Koszty działów usług wspólnych takich jak HR, Finanse, IT, itp.: są alokowane do poszczególnych Linii wchodzących w skład Spółki na podstawie uzgodnionego klucza alokacyjnego.

Przedmiot Planowanej Transakcji.

Planowana Transakcja będzie polegała na sprzedaży przez Spółkę na rzecz Kupującego aktywów związanych z Linią Produktu Globalnego i Linii Usług Wspólnych, w skład których planowane jest, że będą wchodzić:

  1. Ogół praw i obowiązków wynikających z umów o pracę zawartych z pracownikami Spółki wykonującymi czynności związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych, które przejdą na Kupującego w ramach art. 231 Kodeksu pracy.
  2. Ogół praw i obowiązków wynikających z umów związanych z Linią Produktu Globalnego zawartych z Klientami Zewnętrznymi i pośrednikami w sprzedaży, w tym należności handlowe.
  3. Prawa do kilkudziesięciu domen i inne prawa własności intelektualnej, które nie są związane z Linią Wiodących Produktów.
  4. Ogół praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej w B. wykorzystywanej przed Planowaną Transakcją przez Spółkę na użytek pracowników obsługujących część Linii Usług Wspólnych – chyba że strony ustalą, że zostanie rozwiązana obecna umowa najmu ze Spółką i zostanie zawiązana nowa umowa najmu przez Kupującego.
  5. Sprzęt informatyczny związany z działalnością Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych.

Przedmiotem sprzedaży nie będą zobowiązania Spółki powstałe przed dniem zawarcia umowy sprzedaży. Natomiast w ramach sprzedaży dojdzie do przeniesienia obowiązków z umów, o których mowa powyżej, a które na dzień Planowanej Transakcji nie zostały jeszcze w pełni ukształtowane (np. obowiązek uiszczania przyszłych cyklicznych opłat za domeny internetowe, natomiast zobowiązania do zapłaty za domeny internetowe, które stały się wymagalne przed datą Planowanej Transakcji nie będą przedmiotem Transakcji).

Wszelkie zobowiązania związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych nie będą przedmiotem Planowanej Transakcji. Natomiast, przedmiotem Planowanej Transakcji będą rozliczenia przychodów otrzymywanych od Klientów Zewnętrznych związanych z Linią Produktu Globalnego. Dodatkowo, należności Spółki związane z Linią Usług Wspólnych także nie będą przedmiotem Planowanej Transakcji.

W ramach planowanej Transakcji, na Kupującego nie zostaną przeniesione m. in. następujące aktywa i zobowiązania:

  1. Prawa i zobowiązania związane z umowami dotyczące Linii Wiodących Produktów zawartymi przez Spółkę z Klientami Zewnętrznymi;
  2. Pozostali pracownicy Spółki związani z zarządzaniem Spółką, rozwojem i obsługą Linii Wiodących Produktów oraz obsługą techniczną i administracyjną Spółki. Personel związany z pracą wyłącznie przy Linii Wiodących Produktów, pozostający w Spółce, to około 300 osób;
  3. Zobowiązania Spółki;
  4. Obowiązki Spółki inne niż związane z umowami będące przedmiotem Planowanej Transakcji, które na dzień planowanej sprzedaży nie będą wymagalne;
  5. Prawa do własności intelektualnej dotyczące Linii Wiodących Produktów;
  6. Ogół praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej w W. wykorzystywanej przed Planowaną Transakcją przez pracowników Spółki na użytek pracowników obsługujących Linię Wiodących Produktów, Linię Produktu Globalnego oraz część Linii Usług Wspólnych;
  7. Środki trwałe inne niż bezpośrednio związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych;
  8. Środki pieniężne;
  9. Należności handlowe, za wyjątkiem tych związanych z Linią Produktu Globalnego.

Podsumowując, na Kupującego przejdą jedynie składniki materialne i niematerialne, które są bezpośrednio związane z działalnością Grupy S., tj. Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych.

Działalność Kupującego po Planowanej Transakcji.

Po dokonaniu Planowanej Transakcji Kupujący nie będzie w stanie kontynuować działalności Spółki w zakresie Linii Produktu Globalnego i Linii Usług Wspólnych bez dodatkowego dofinansowania. Dodatkowo, Kupujący będzie musiał we własnym zakresie zawrzeć umowy dystrybucyjne, serwisowe oraz badania i rozwoju z podmiotami zewnętrznymi (podmiotami z Grupy S.). W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez Kupującego, prognozowane jest, że w początkowej fazie rozwoju działalności Kupującego koszty działalności z zakresu Linii Produktu Globalnego i Lilii Usług Wspólnych będą przekraczały przychody Kupującego. W związku z powyższym, planowane jest dokapitalizowanie Kupującego przez podmiot z Grupy S. Na chwilę obecną nie jest znana forma dokapitalizowania działalności kupującego. Natomiast, w związku z planowanym zbyciem udziałów w Spółce przez Udziałowca, w wyniku czego Spółka nie będzie należeć już do Grupy S., dofinasowanie działalności Kupującego nie będzie pochodziło ze środków finansowych Spółki.

Co więcej, po Planowanej Transakcji Kupujący we własnym zakresie będzie musiał zatrudnić zewnętrzny podmiot/podmioty (planowane jest, że będzie/będą to podmioty z Grupy S.) świadczący/świadczące bieżące wsparcie administracyjne – np. usługi działu kadr, IT, prawne oraz finansowe i księgowe.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 8 lutego 2021 r. Zainteresowani wskazali, że składniki materialne i niematerialne związane z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych, które zostaną nabyte przez Kupującego będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tj. opodatkowanych stawką 23% (sprzedaż produktu S. X3, tj. oprogramowania dla przedsiębiorstw służącego do zarządzania procesami biznesowymi) oraz do świadczenia usług poza terytorium kraju niepodlegających opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju nabywcy (usługi wsparcia na rzecz z podmiotów z Grupy S. np. usługi IT, zarządzanie zasobami ludzkimi, usługi z zakresu badań i rozwoju).



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana Transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, planowana Transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuację, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Mając na uwadze treść przywołanego przepisu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, skoro sprzedaż składników materialnych i niematerialnych przez Sprzedającego na rzecz Kupującego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem składników materialnych i niematerialnych w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację z 23 lutego 2021 r. znak: 0114-KDIP4-3.4012.749.2020.3.MP.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku – wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (Zainteresowany będący stroną postępowania) zamierza dokonać na rzecz Kupującego (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości (udziałów w niej) podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2021 r., znak: 0114-KDIP4-3.4012.749.2020.3.MP, wydanej w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym opisane we wniosku składniki materialne i niematerialne, będące przedmiotem sprzedaży w ramach Planowej Transakcji nie stanowią Przedsiębiorstwa ani Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem sprzedaż tych składników, składających się na Linię Produktu Globalnego i Linię Usług Wspólnych na rzecz Kupującego nie została wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 tejże ustawy. Tym samym Planowana Transakcja na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży składników materialnych i niematerialnych będzie podlegała opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako zbycie poszczególnych składników tj. odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usług.

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży składników materialnych i niematerialnych będzie objęta podatkiem od towarów i usług jako odpłatne świadczenie usług oraz odpłatna dostawa towarów, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych a Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem ww. składników materialnych i niematerialnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj