Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-1.4011.978.2020.3.MKA
z 23 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 15 grudnia 2020 r. (data wpływu 22 grudnia 2020 r.), uzupełnionym w dniu 19 lutego 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wymiany udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wymiany udziałów oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z 15 lutego 2021 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.978.2020.2.MKA i 0111-KDIB1-2.4010.567.2020.3.BD, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawcę, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem, nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano 15 lutego 2021 r., natomiast 19 lutego 2021 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej 18 lutego 2021 r.).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Pana (…)
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
    A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

1.

Pan (…) (dalej: Wnioskodawca) jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce, posiadającą tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca posiada status rezydenta podatkowego w Polsce i podatnika podatku dochodowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT).

2.

Na moment realizacji przyszłych działań opisanych w niniejszym wniosku, Wnioskodawca będzie posiadał około 55 - 60% udziałów (tj. 841 078 udziałów o wartości nominalnej po 50 PLN) w B. Sp. z o.o. (dalej: B.) - polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałe około 40 - 45% udziałów w B. będzie wówczas posiadał Pan (…) - osoba fizyczna niebędąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wspólnik).

3.

Udziały posiadane przez Wnioskodawcę i Wspólnika w B. zostały objęte w grudniu 2016 r. w części (udziały B. o łącznej wartości nominalnej 5 000 PLN) za wkłady pieniężne wniesione po połowie przez Wnioskodawcę i Wspólnika, a w części (udziały B. o łącznej wartości nominalnej 84 102 800 PLN) - w wyniku tzw. wymiany udziałów, tj. w drodze wniesienia przez Wnioskodawcę oraz Wspólnika wkładów niepieniężnych w postaci po 1 150 udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę i Wspólnika w C. - spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Cypru (dalej: C.), tj. w sumie 2 300 udziałów C.

Łączna wartość wkładów niepieniężnych w postaci udziałów C. została określona w umowie spółki B. w wysokości 84 102 891 PLN, tj. po 42 051 445,50 PLN dla udziałów wnoszonych przez Wnioskodawcę oraz przez Wspólnika.

Jednocześnie, w 2018 r. w wyniku transgranicznego połączenia, B. jako spółka przejmująca połączyła się z C. (spółka przejęta).

4.

W przyszłości planowane jest dokonanie transakcji wymiany udziałów, w wyniku której rozważany jest scenariusz, w którym A. Sp. z o.o. (dalej: A.) - istniejąca obecnie spółka, w której Wnioskodawca posiada obecnie 52% udziałów - obejmie wszystkie należące do Wnioskodawcy udziały w B. (tj. około 55 - 60% wszystkich udziałów B.) w drodze ich nabycia od Wnioskodawcy (wymiany udziałów), zaś Wnioskodawca obejmie nowe udziały w A.

W rezultacie - w powyższym scenariuszu spółka nabywająca - tj. A. - uzyska bezwzględną większość praw głosów w B.

Jednocześnie, wnoszone przez Wspólnika udziały będą stanowiły wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

5.

Wszystkie podmioty biorące udział w planowanej transakcji wymiany udziałów podlegają/będą podlegały w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

B. oraz A. są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającymi opodatkowaniu na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa o CIT).

6.

Celem wymiany udziałów jest zreorganizowanie struktury podmiotów biorących udział w transakcji w kierunku, który w większym stopniu niż model aktualny będzie odzwierciedlał ich aktualną sytuację gospodarczą.

Tym samym, planowana transakcja wymiany udziałów ma uzasadnienie funkcjonalne i ekonomiczne, a jej celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto, w piśmie będącym uzupełnieniem wniosku Wnioskodawca wskazał dane identyfikacyjne spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Cypru.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów polegającą na nabyciu przez A. od Wnioskodawcy udziałów B. - co spowoduje po stronie spółki nabywającej uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w B. - oraz przekazaniu w zamian za nie przez A. na rzecz Wnioskodawcy własnych udziałów, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie Ustawy o PIT?
  2. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów polegającą na nabyciu przez A. od Wnioskodawcy udziałów B. - co spowoduje po stronie spółki nabywającej uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w B. - oraz przekazaniu w zamian przez A. na rzecz Wnioskodawcy własnych udziałów, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym po stronie spółki nabywającej udziały w B. (tj. A.) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie Ustawy o CIT?
  3. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów polegającą na nabyciu przez A. od Wnioskodawcy udziałów B. - co spowoduje po stronie spółki nabywającej uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w B. - oraz przekazaniu w zamian przez A. na rzecz Wnioskodawcy własnych udziałów, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym po stronie B. nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie Ustawy o CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 1), natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytania nr 2 i nr 3) zostanie wydane odrębne rozstrzygniecie.

Zdaniem Wnioskodawcy/Zainteresowanych (tj. A. oraz B.), w świetle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów polegającą na nabyciu przez A. od Wnioskodawcy udziałów B. - co spowoduje po stronie spółki nabywającej uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w B. - oraz przekazaniu w zamian przez A. na rzecz Wnioskodawcy własnych udziałów, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie Ustawy o PIT;

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 24 ust. 8a Ustawy o PIT, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

‒ do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Ponadto, zgodnie z ust. 8b tej regulacji, przepis ust. 8a omawianej regulacji stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do Ustawy o PIT lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Mając na uwadze przywołane regulacje, powyższe unormowania gwarantują tzw. neutralność podatkową transakcji wymiany udziałów na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli transakcja ta odpowiada warunkom określonym we wskazanych przepisach Ustawy o PIT.

Jednocześnie, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych prezentowanym w interpretacjach indywidualnych, dla uznania transakcji za wymianę udziałów, która to transakcja będzie neutralna w rozumieniu wskazanych powyżej regulacji zawartych w Ustawie o PIT, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

  • spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki;
  • w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki spółka nabywająca przekazuje jej wspólnikowi: (i) własne udziały (akcje) albo (ii) własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji);
  • w wyniku nabycia spółka nabywająca: (i) uzyskuje bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo (ii) jeżeli posiada już bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane - zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce;
  • podmioty biorące udział w transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia;
  • spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są: (i) podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do Ustawy o PIT lub (ii) spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
  • wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego;
  • udziały (akcje) wnoszone przez wspólnika stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Spełnienie wskazanych powyżej warunków skutkuje brakiem powstania przychodu dla stron transakcji określonych jako spółka nabywająca i wspólnik spółki, której udziały obejmie spółka nabywająca.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej - przykładowo w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.306.2019.1.AK) oraz interpretacjach indywidualnych wydanych 16 października 2017 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.228.2017.1.KS oraz sygn. 0114-KDIP3-1.4011.224.2017.2.KS).

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku wszystkie wskazane powyżej warunki będą spełnione w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów.

Podkreślić należy, że w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku, A. nabędzie ponad 50% udziałów w B. w drodze wymiany udziałów, zaś Wnioskodawca obejmie w zamian nowe udziały w A. Tym samym, w analizowanej sytuacji spółka nabywająca, tj. A. obejmie bezwzględną większość praw głosu w B.

Ponadto, wszystkie podmioty biorące udział w planowanej transakcji wymiany udziałów podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Tym samym - w szczególności mając na uwadze fakt, że w wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę posiadanych przez niego udziałów w B., nabywająca je A. posiadać będzie bezwzględną większość praw głosu w B. - stwierdzić należy, że omawiana transakcja stanowić będzie wymianę udziałów, o której mowa art. 24 ust. 8a Ustawy o PIT, a w konsekwencji planowana transakcja pozostanie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo na dzień jej dokonania.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z planowaną transakcją wymiany udziałów polegającą na nabyciu przez A. od Wnioskodawcy udziałów B. - co spowoduje po stronie spółki nabywającej uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w B. - oraz przekazaniu w zamian przez A. na rzecz Wnioskodawcy własnych udziałów, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie Ustawy o PIT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca/Zainteresowani wnoszą o potwierdzenie stanowiska przedstawionego we wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426, z poźn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Przy czym stosownie do art. 5a pkt 28 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  5. spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1a ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki, spółdzielni albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
    2a) przeniesienia na spółkę własności przedmiotu wkładu – w przypadku gdy spółka lub podwyższenie kapitału spółki nie podlegają obowiązkowi rejestracji we właściwym rejestrze zgodnie z przepisami państwa, w którym spółka ma siedzibę lub zarząd, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego, albo
  4. podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni.

Na tle analizy przytoczonych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że jeżeli aport wniesiony do spółki kapitałowej w postaci składnika majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (wkład niepieniężny) następuje w warunkach, o których mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej, to u wnoszącego taki wkład powstanie przychód kwalifikowany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych.

Stosownie jednak do art. 24 ust. 8a ww. ustawy, jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

– do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z przedstawionych powyżej uregulowań prawnych zawartych w art. 24 ust. 8a wynika, że efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów (akcji) dotyczy sytuacji, gdy wspólnik spółki wniesie posiadane udziały (akcje) do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami (akcjami) otrzyma, bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) zostały wniesione. Przy czym należy nadmienić, że powyższy przepis znajduje zastosowanie wówczas, gdy w wymianie uczestniczą już istniejące podmioty.

Natomiast stosownie do treści art. 24 ust. 8b ww. ustawy, przepis ust. 8a stosuje się, jeżeli:

  1. spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz
  2. wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej.

Stosownie do art. 24 ust. 8c ww. ustawy, przepis ust. 8a stosuje się również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie.

Z kolei w myśl art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 8a i art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 20 przywołanej ustawy, jeżeli wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że w przedmiotowej sprawie planowana jest wymiana udziałów między Wnioskodawcą (Panem (…)) a A. Sp. z o. o. (A.), w wyniku której A. obejmie wszystkie należące do Wnioskodawcy udziały w B. sp. z o.o (B.) (tj. około 55 - 60% wszystkich udziałów B.) w drodze ich nabycia od Wnioskodawcy (wymiany udziałów), zaś Wnioskodawca obejmie nowe udziały w A. W rezultacie spółka nabywająca (A.) uzyska bezwzględną większość praw głosów w B.

Wszystkie podmioty biorące udział w transakcji są podatnikami podatku dochodowego oraz podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce.

Wnioskodawca wskazał, że opisana transakcja dokonana została w celu zreorganizowania struktury podmiotów biorących udział w transakcji w kierunku, który w większym stopniu niż model aktualny będzie odzwierciedlał ich aktualną sytuację gospodarczą. Planowana transakcja wymiany udziałów ma uzasadnienie funkcjonalne i ekonomiczne, a jej celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle powyższego, transakcja, w ramach której A. nabędzie od Wnioskodawcy wszystkie należące do Wnioskodawcy udziały w B. dające A. bezwzględną większość praw głosów w B., w zamian za przekazanie na rzecz Wnioskodawcy własnych udziałów, będzie stanowiła „wymianę udziałów” określoną w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji wartość udziałów otrzymanych od A. przez Wnioskodawcę w ramach wymiany udziałów nie będzie zaliczona do przychodów Wnioskodawcy.

Końcowo, w odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy:

  • zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj