Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4019.1.2021.1.PK
z 3 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 lutego 2021 r. (data wpływu 5 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej w przedmiocie braku opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem sklepu internetowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej w przedmiocie braku opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem sklepu internetowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka (Wnioskodawca) jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i składa miesięczne deklaracje VAT-7. Wiodącym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż detaliczna towarów (w szczególności artykułów spożywczych, ale także chemii, środków czystości, artykułów higienicznych, akcesoriów kosmetycznych, elektroniki domowej, napojów alkoholowych i bezalkoholowych), prowadzona za pośrednictwem sklepu internetowego (dalej: „Sklep Internetowy”), sklasyfikowana pod numerem PKD 47.91.Z.

Prowadzona przez Spółkę sprzedaż dokonywana jest wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Zakupów w Sklepie Internetowym można dokonywać jedynie za pośrednictwem witryny internetowej (dalej: „Witryna”). Nie dochodzi w tym zakresie do jednoczesnej obecności stron umowy sprzedaży. Komunikacja na wszystkich etapach sprzedaży opiera się na wykorzystaniu określonych środków porozumiewania się na odległość (specjalistycznych systemów informatycznych).

Prowadzony przez Wnioskodawcę Sklep Internetowy działa w oparciu o udostępniony w Witrynie regulamin (dalej: „Regulamin”), określający warunki i zasady dokonywania zakupów w Sklepie Internetowym. Dokonując rejestracji w Sklepie Internetowym, klient obowiązany jest potwierdzić, że zapoznał się z treścią Regulaminu i wyraża zgodę na zawarte w nim postanowienia. Formularz rejestracyjny dostępny w witrynie uniemożliwia założenie konta w Sklepie Internetowym w przypadku braku akceptacji Regulaminu.

W myśl pkt 2.9 Regulaminu, w sklepie internetowym Spółki umowy sprzedaży zawierane są w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość przy wykorzystaniu mechanizmów Sklepu Internetowego.

Zamówienia mogą być składane przez klientów jedynie w formie elektronicznej, za pośrednictwem Witryny. Sklep Internetowy wysyła klientowi numer zamówienia na adres poczty elektronicznej klienta. Przyjęcie zamówienia klienta również jest potwierdzane drogą elektroniczną, poprzez e-mail wysłany na adres wskazany przez klienta podczas rejestracji konta w Sklepie Internetowym.

Produkty znajdujące się w ofercie Spółki dostarczane są do klientów przez dostawców Spółki, zewnętrzną firmę kurierską lub też za pośrednictwem skrytki pocztowej. Usługi oferowane przez Sklep Internetowy dostępne są na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że prowadzona przez nią za pośrednictwem Sklepu Internetowego sprzedaż nie stanowi sprzedaży detalicznej w rozumieniu przepisów ustawy o PSD, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej?

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez nią za pośrednictwem Sklepu Internetowego sprzedaż nie stanowi sprzedaży detalicznej w rozumieniu przepisów ustawy o PSD, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 4 ustawy o PSD, podatnikami podatku od sprzedaży detalicznej są sprzedawcy detaliczni. Z kolei art. 5 ustawy o PSD stanowi, że przedmiotem opodatkowania jest przychód ze sprzedaży detalicznej.

Sprzedaż detaliczna została zdefiniowana w art. 3 pkt 5 ustawy o PSD jako dokonywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatnego zbywania towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub poza lokalem przedsiębiorstwa - także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej.

W zakresie rozumienia pojęć umowy zawartej „w lokalu przedsiębiorstwa” oraz „poza lokalem przedsiębiorstwa”, w art. 3 pkt 5 lit. „a” i „b” ustawy o PSD zawarto odesłanie do przepisów ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 287 ze zm.; dalej: „u.p.k.”). Ustawa ta definiuje:

  1. umowy zawierane na odległość - zgodnie z art. 2 pkt 1 u.p.k. są to umowy zawierane z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;
  2. umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 2 pkt 2 u.p.k. są to umowy z konsumentami zawierane:
    1. przy jednoczesnej fizycznej obecności stron w miejscu, które nie jest lokalem przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy,
    2. w wyniku przyjęcia oferty złożonej przez konsumenta w okolicznościach, o których mowa w pkt a powyżej,
    3. w lokalu przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość bezpośrednio po tym, jak nawiązano indywidualny i osobisty kontakt z konsumentem w miejscu, które nie jest lokalem przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy, przy jednoczesnej fizycznej obecności stron,
    4. podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami;
  3. lokal przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 2 pkt 3 u.p.k. jest to:
    1. miejsce prowadzenia działalności będące nieruchomością albo częścią nieruchomości, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność na stałe,
    2. miejsce prowadzenia działalności będące rzeczą ruchomą, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność zwyczajowo albo na stałe.


Jak wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca zorganizował swoją działalność gospodarczą w taki sposób, że w całym procesie komunikacji z klientami prowadzącym do zawarcia umowy (włącznie ze składaniem oświadczeń woli) wykorzystuje się środki porozumiewania się na odległość. W świetle powyższego oraz powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że umowy zawierane w ramach Sklepu Internetowego stanowią umowy zawierane na odległość w rozumieniu art. 2 pkt 1 u.p.k. Spełnione są bowiem wskazane w tym przepisie przesłanki: umowy są zawierane z w ramach zorganizowanego systemu informatycznego zawierania umów na odległość (wyłącznie za pośrednictwem Witryny), nie dochodzi do jednoczesnej fizycznej obecności stron i wykorzystywane są odpowiednie środki porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie. Wskazany sposób zawierania umów sprzedaży znajduje odzwierciedlenie w Regulaminie, którego pkt 2.9 wprost wskazuje, że umowy sprzedaży zawierane są w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość przy wykorzystaniu mechanizmów Sklepu Internetowego.

W kontekście sygnalizowanego wyżej wymogu braku jednoczesnej fizycznej obecności stron trzeba podkreślić, że przesłanka ta nie jest spełniona nawet w przypadku późniejszej fizycznej dostawy towarów do klienta lub odbioru osobistego towaru przez klienta w lokalu przedsiębiorcy. Kluczowy w tym zakresie pozostaje bowiem sposób zawarcia umowy, nie zaś późniejszej dostawy zakupionych towarów. Jak podkreślono w doktrynie, „w sytuacji, w której umowa zostanie zawarta na odległość (przy wykorzystaniu zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość), a towary zostaną odebrane przez konsumenta w lokalu przedsiębiorstwa, mamy do czynienia z umową zawartą na odległość. Okoliczność wykonania umowy (tj. wydania towarów) w lokalu przedsiębiorstwa nie powoduje, że umowa staje się umową zawartą w lokalu przedsiębiorstwa. Jest to nadal umowa zawarta na odległość” (por. A. Bartosiewicz, Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Komentarz, LEX, Warszawa 2016, art. 3).

W przypadku Spółki umowa sprzedaży zostaje niewątpliwie zawarta za pośrednictwem Internetu. Klient nie ma możliwości złożenia zamówienia w innej formie niż elektroniczna (za pośrednictwem Witryny - czyli na odległość), również Spółka może przyjąć zamówienie wyłącznie elektronicznie. Zawierając umowę, strony (Spółka oraz klienci) nie pozostają ze sobą w fizycznej styczności w określonym punkcie przestrzennym w całym okresie do momentu zawarcia umowy. W procesie komunikacji - ze względu na odległość - muszą skorzystać z pośrednictwa urządzenia do przekazywania informacji. W taki też sposób strony składają sobie wzajemne oświadczenia woli. Z kolei sama dostawa towarów ma charakter następczy i sposób jej dokonania nie zmienia w ocenie Wnioskodawcy charakteru zawartej umowy, która nadal pozostaje umową zawartą przez Internet.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 3 pkt 5 ustawy o PSD, opodatkowaniem podatkiem od sprzedaży detalicznej podlega wyłącznie sprzedaż dokonywana na podstawie umów zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa oraz poza lokalem przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę powołane wyżej definicje zaczerpnięte z przepisów u.p.k. w kontekście sposobu/miejsca zawierania umów, wskazać należy, że sprzedaż dokonywana w formie umowy zawieranej na odległość nie stanowi sprzedaży detalicznej, a zatem osiągane z niej przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od sprzedaż detalicznej. Gdyby zamiarem ustawodawcy było objęcie analizowanym podatkiem także umów zawieranych na odległość, w treści art. 3 pkt 5 ustawy o PSD zostałoby dodatkowo przewidziane stosowne odesłanie do art. 2 pkt 1 u.p.k. Na podstawie aktualnego brzmienia art. 3 pkt 5 ustawy o PSC można jednak wysnuć wniosek, że nie taka była intencja ustawodawcy.

Pogląd, zgodnie z którym umowy zawierane na odległość znajdują się poza zakresem opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej znajduje potwierdzenie zarówno w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych, jak również w piśmiennictwie. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 20 września 2019 r. (nr 0111-KDIB3-3.4019.1.2019.1.PK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: „Zatem opodatkowaniu podlegają sprzedaże dokonane na podstawie umów zawartych w lokalu oraz poza nim przy czym konieczna jest fizyczna obecność stron przynajmniej na etapie złożenia oferty, która inicjuje zawarcie umowy. Warto zauważyć, że lokalem przedsiębiorstwa jest też miejsce prowadzenia działalności gospodarczej przez pełnomocnika lub zastępcę pośredniego przedsiębiorcy, przy czym bez znaczenia jest tytuł prawny (własność, wynajem, dzierżawa) na podstawie którego sprzedawca korzysta z lokalu oraz to czy w ogóle korzysta z danego lokalu na podstawie prawnej. Natomiast nie podlega opodatkowaniu sprzedaż na odległość (m.in. przez Internet, telefon) ”.

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji z dnia 7 listopada 2019 r. (nr 0111-KDIB3-3.4019.5.2019.2.PK), w którym organ interpretacyjny wskazał, że opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie podlega sprzedaż na odległość, tj. m.in. przez Internet.

W komentarzu do ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej podkreślono zaś, że „nie będzie sprzedażą detaliczną w rozumieniu ustawy sytuacja, w której do odpłatnego zbywania towarów dochodzi na podstawie umowy zawartej na odległość w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta. Przepisy tej ustawy wyróżniają bowiem w sposób rozłączny umowy zawarte w lokalu przedsiębiorstwa, umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umowy zawierane na odległość. Dwa pierwsze przypadki są kwalifikowane jako sprzedaż detaliczna. Umowy wymienione jako ostatnie nie będą kwalifikowane jako sprzedaż detaliczna w rozumieniu ustawy. (...) Przyjęta definicja powoduje, że podatkowi nie podlega (ponieważ nie jest sprzedażą detaliczną w rozumieniu ustawy) odpłatne zbywanie rzeczy w ramach tzw. sprzedaży internetowej czy też handlu elektronicznego” (A. Bartosiewicz, Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Komentarz, LEX, Warszawa 2016, art. 3).

Co więcej, brak opodatkowania sprzedaży dokonywanej na odległość został podkreślony przez samego ustawodawcę w uzasadnieniu projektu ustawy o PSD. W uzasadnieniu tym wprost wskazano, że „sprzedaż na odległość (m.in. przez internet) nie będzie objęta podatkiem” (Uzasadnienie projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, druk sejmowy nr 615, s. 2, dostępny na stronie internetowej Sejmu RP: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/ druk.xsp?nr=615).

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy oraz przedstawioną argumentację, uznać należy, że prowadzona przez Spółkę sprzedaż za pośrednictwem Sklepu Internetowego nie stanowi sprzedaży detalicznej w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy o PSD. W konsekwencji przychody z tej sprzedaży nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w niniejszym wniosku znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowej, doktrynie podatkowej oraz uzasadnieniu projektu ustawy o PSD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego, w zakresie braku opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem sklepu internetowego – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj