Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.256.2020.4.MZ
z 4 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 16 listopada 2020 r. (data wpływu – 24 listopada 2020 r.), uzupełnionym 1 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwajest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 22 stycznia 2021 r. Znak: 0112-KDIL1-3.4012.459.2020.2.MR, 0111-KDIB2-2.4014.256.2020.3.MZ wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 1 lutego 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X Spółka akcyjna
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

1. Wstęp

Przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie wspólnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest potwierdzenie kwalifikacji na gruncie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych planowanej transakcji sprzedaży zespołu aktywów składających się na zakład produkcyjny należący do X Spółka akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Sprzedający”) na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Nabywca”), jako transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.

Sprzedający oraz Nabywca są w dalszej części określani łącznie jako „Zainteresowani”.

2. Sprzedający

a) Grupa A

Sprzedający jest spółką należącą do globalnej Grupy A, działającej w obszarze ochrony zdrowia z główną siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wszystkie akcje w X Spółka akcyjna należą do B. Sprzedający posiada siedzibę w Polsce oraz jest, a także będzie na moment sfinalizowania Transakcji, zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Sprzedający prowadzi działalność w obszarze produktów farmaceutycznych Grupy A. Pozostałe obszary działalności Grupy A to dział szczepionek oraz dział C.

Przed opisaniem działalności gospodarczej prowadzonej przez Sprzedającego należy wskazać, że działalność wykonywaną przez poszczególne podmioty w ramach Grupy A można podzielić na:

  • działalność Właścicieli Praw Własności Intelektualnej (IP) – są to podmioty posiadające prawa własności intelektualnej. Podmioty te są odpowiedzialne za kierunek strategiczny Grupy oraz alokację środków na projekty badawczo-rozwojowe i udoskonalanie produktów.
  • działalność Partnerów Handlowych – są to podmioty odpowiedzialne za organizacje globalnego łańcucha dostaw, za projektowanie sieci produkcji oraz za zarządzanie łańcuchem dostaw w imieniu Właścicieli IP. Partnerzy Handlowi zawierają umowy dystrybucyjne i produkcyjne z Producentami Grupy A oraz lokalnymi spółkami operacyjnymi Grupy A w imieniu Właścicieli IP.
  • działalność Producentów – są to podmioty pełniące funkcję produkcyjną, z uwzględnieniem procesów i standardów jakości opracowanych przez Właścicieli IP. Producenci działają na zlecenie Partnera Handlowego, wykorzystując procesy zaprojektowane przez Właścicieli IP.
  • działalność Lokalnych Dystrybutorów – są to podmioty, które wdrażają strategię komercjalizacji (opracowaną przez Właścicieli IP i przekazaną Dystrybutorom Grupy A za pośrednictwem Partnera Handlowego) na rynku lokalnym i prowadzą dystrybucję, marketing i promocję produktów. W większości przypadków Dystrybutorzy nabywają produkty od Partnera Handlowego w celu sprzedaży podmiotom niepowiązanym na danym rynku.

b) Działalność produkcyjna X Spółka akcyjna

Sprzedający wykonuje przede wszystkim działalność produkcyjną w Grupie A. Funkcja ta realizowana jest w modelu tzw. produkcji na zlecenie („contract manufaturing”). Model ten polega na tym, że na zlecenie Partnera Handlowego (jest nim spółka C; dalej: „Partner Handlowy”), Sprzedający jest odpowiedzialny za zakup substancji czynnych i innych półproduktów niezbędnych w procesie produkcji, zakup sprzętu i niektórych materiałów produkcyjnych od firm trzecich, wyprodukowanie produktu (lub półproduktu), a następnie jego sprzedaż do Partnera Handlowego.

W tym zakresie:

  • Sprzedający nabywa aktywne składniki farmaceutyczne, surowce, a także półprodukty od Partnera Handlowego lub od wskazanych dostawców zewnętrznych.
  • Sprzedający jest następnie odpowiedzialny za proces produkcyjny, a także odpowiada za pakowanie produktów na podstawie instrukcji otrzymanych od Partnera Handlowego oraz za lokalną logistykę.
  • Po zakończeniu procesu produkcyjnego, Sprzedający sprzedaje produkty przede wszystkim do Partnera Handlowego.

Produkty wytwarzane w Polsce są przeznaczone głównie na rynki międzynarodowe, na których działa Grupa A. Część produktów wytwarzanych w Polsce sprzedawana jest jednak także na rynek krajowy.

c) Zakład produkcyjny X Spółka akcyjna

Działalność Sprzedającego prowadzona jest w zakładzie produkcyjnym w P. (dalej: „Zakład”). Zakład mieści się na terenie o powierzchni ok. 130 tys. m2 (prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, obejmującej pięć działek gruntowych oraz prawo własności nieruchomości, obejmującej działkę gruntową) na którym znajdują się budynki, w tym dwa główne budynki produkcyjne, cztery magazyny, laboratoria (budynek przeznaczony na wykonywanie funkcji z zakresu kontroli jakości) oraz dwa budynki administracyjne (dalej: „Nieruchomości”). Zakład został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków jako zakład zajmujący się produkcją różnych form farmaceutycznych (tabletki, kapsułki, żele, kremy i maści). Zakład posiada również infrastrukturę laboratoryjną wspierającą kontrolę jakości, rozwój procesów, badania i transfer techniczny. Zakład jest również przygotowany do prowadzenia serializacji, tj. działań w ramach międzynarodowego systemu ewidencjonowania leków.

Spośród ok. 800 pracowników zatrudnianych przez Sprzedającego, w działalność produkcyjną Zakładu zaangażowanych jest bezpośrednio lub pośrednio ok. 750 pracowników (są to pracownicy zatrudnieni w poszczególnych segmentach związanych z produkcja, sprzedażą i logistyką).

Należy także wskazać, że w odniesieniu do ograniczonej grupy produktów farmaceutycznych (…) Sprzedający jest także podmiotem posiadającym prawa własności intelektualnej.

Posiadanie praw własności intelektualnej jest wynikiem nabycia Zakładu przez Grupę A. Zakład został nabyty w 1998 r. w drodze umowy prywatyzacyjnej przez B, na mocy której B nabyła od Skarbu Państwa większościowy pakiet akcji w D. S.A. Przedmiotowa własność intelektualna nie podlega już ochronie patentowej związanej z recepturą produktu. W związku z tym większość produktów wymaga obecnie jedynie minimalnych inwestycji, przede wszystkim w utrzymanie istniejących praw. W związku z tym X Spółka akcyjna nie podejmuje znaczących wysiłków i działań badawczo-rozwojowych, zwłaszcza w fazie odkryć i rozwoju. Główny nacisk kładzie na fazę komercjalizacji.

d) Działalność usługowa

Oprócz działalności produkcyjnej Sprzedający prowadzi także działalność uboczną polegającą na świadczeniu na rzecz innych spółek należących do Grupy A usług wsparcia biznesu. Usługi świadczone przez Sprzedającego obejmują m.in. usługi wsparcia w zarządzaniu oraz usługi administracyjne (inżynieryjne, finanse, BHP, HR, globalne dostawy, kwestie jakości, dostawy zewnętrzne, IT). W tym zakresie Sprzedający zatrudnia ok. 55 pracowników, którzy zaangażowani są głównie w świadczenie usług wsparcia biznesu na rzecz innych podmiotów Grupy A, a w ograniczonym zakresie wspierają także działalność Sprzedającego.

e) Zasady rozdzielenia linii biznesowych Sprzedającego

Jak wskazano powyżej, dominującą częścią całej działalności Sprzedającego jest produkcja leków. Przychody z kontraktowej produkcji leków (tj. produkcji innej niż wykonywana na podstawie posiadanych przez X Spółka akcyjna praw własności intelektualnej) stanowią ok. 91% jej wszystkich przychodów operacyjnych, a przychody z produkcji i sprzedaży leków na podstawie posiadanych praw własności intelektualnej stanowią ok. 8% wszystkich przychodów operacyjnych. Przychody z tytułu świadczenia usług wsparcia biznesu stanowią ok. 1% wszystkich przychodów operacyjnych Sprzedającego.

Sprzedający prowadzi dla całości działalności jedne księgi rachunkowe i sporządza jeden rachunek zysków i strat (oraz jeden bilans obejmujący wszystkie rodzaje działalności, tj. kontraktową produkcję leków, produkcję i sprzedaż leków na podstawie posiadanych praw własności intelektualnej oraz usługi wsparcia biznesu). Sprzedający przypisuje odpowiednie koszty do każdego rodzaju działalności, oblicza przychody osiągane z każdego rodzaju działalności, a w konsekwencji oblicza rentowność każdego rodzaju działalności dla celów wewnętrznych, kontrolnych i cen transferowych. Innymi słowy Sprzedający jest w stanie, przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych w ramach ksiąg rachunkowych, przyporządkowywać przychody i koszty oraz należności i zobowiązania osobno do każdej z linii biznesowych (np. poprzez odpowiednie ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych). Co istotne, takie oddzielne ustalanie wyniku finansowego, tj. kosztów i przychodów ma miejsce w praktyce – odrębne wyniki działalności produkcyjnej, działalności usługowej oraz działalności właściciela IP są ustalane dla potrzeb wewnętrznych, a także na potrzeby cen transferowych (przychody są bowiem ustalane zgodnie z przyjętymi metodami zgodnymi z przepisami o cenach transferowych). Odrębna prezentacja przychodów/ kosztów i wyników działalności produkcyjnej, działalności usługowej oraz działalności właściciela IP jest również ujmowana w dokumentacji cen transferowych (local file).

Zarząd X Spółka akcyjna składa się z trzech członków. W strukturze organizacyjnej X Spółka akcyjna znajduje się Dyrektor Zakładu i sześciu kierowników wyższego szczebla podlegających Dyrektorowi Zakładu: menedżer ds. strumienia produkcyjnego nr I oraz menedżer ds. strumienia produkcyjnego nr II, menedżer ds. BHP i ryzyka, menedżer ds. logistyki, menedżer ds. inżynierii, menedżer ds. GPS (A Production System) oraz menedżer ds. transferów i technologii.

Działalność produkcyjna oraz działalność polegająca na świadczeniu usług wsparcia biznesowego nie są formalnie wyodrębnione do odrębnych jednostek organizacyjnych, działów, oddziałów itp.

Działalność w zakresie wytwarzania produktów farmaceutycznych jest zorganizowana w określonych obszarach, za które odpowiedzialni są menedżerowie różnych szczebli. Jeśli chodzi o zespoły funkcyjne, w strukturę organizacyjną działalności produkcyjnej X Spółka akcyjna wchodzą: strumień produkcyjny nr I, strumień produkcyjny nr II, Zespół Jakości (w skład którego wchodzą: Zespół Jakości Dostaw, Kontrola Jakości, Jakość Dostaw Zewnętrznych, Zespoły Walidacji), Partnerzy Biznesowi, GMS (Global Manufacturing Supply) IT i GMS HR, Konserwacje/Utrzymanie, BHP i Zarządzanie Ryzykiem, Logistyka, Transfery Produktów i Technologii, Doskonalenie Operacyjne.

Obok powyżej pisanej struktury produkcyjnej istnieje zespół pracowników odpowiedzialnych za realizację usług wsparcia biznesu. Zespół tych pracowników podlega dyrektorowi Zakładu X Spółka akcyjna w zakresie wszystkich spraw związanych ze stosunkiem pracodawca-pracownik. W zakresie odpowiedzialności funkcjonalnej i operacyjnej pracownicy ściśle współpracują z odpowiednimi zespołami i menedżerami w ramach danego strumienia usług wsparcia w Grupie A, co oznacza, że ich bezpośredni przełożeni mogą znajdować się w innych jednostkach Grupy A.

3. Nabywca

Nabywca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej E.

Grupa E prowadzi działalność w zakresie produkcji i rozwoju leków dla firm farmaceutycznych. E jest jedną z głównych grup działających w zakresie rozwoju i wytwarzania na zlecenie (tzw. CDMO). Posiada 170 klientów, 2 600 typów produktów i działa we wszystkich sektorach przemysłu farmaceutycznego: sektorze leków markowych, generycznych, OTC (over the counter, tj. bez recepty), weterynaryjnych, suplementów diety, biotechnologii i wyrobów medycznych. E posiada 17 zakładów, w których pracuje 4 700 pracowników. Od około 30 lat E rozwija swoją działalność dzięki przejęciom zakładów produkcyjnych od różnych firm farmaceutycznych w Europie i Ameryce Północnej.

Nabywca jest obecnie, a także będzie na moment Sfinalizowania Transakcji, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

4. Transakcja

a) Wprowadzenie

Przedmiotem transakcji (dalej: „Transakcja”) jest sprzedaż przez X Spółka akcyjna na rzecz Nabywcy działalności produkcyjnej Sprzedającego, tj. Przedsiębiorstwa (w tym Zakładu i Nieruchomości) oraz przeniesienie pracowników związanych z działalnością produkcyjną Sprzedającego.

Przedmiotowy wniosek dotyczy zarówno stanu faktycznego (w zakresie opisanych w dalszej części wniosku umów zawartych w dniu 9 października 2020 r. o charakterze warunkowym lub zobowiązującym) oraz stanu przyszłego (w zakresie zawarcia w przyszłości umów, do których zawarcia zobowiązują umowy zawarte w dniu 9 października 2020 r. oraz spełnienia warunków i wykonania umów zawartych w dniu 9 października 2020 r.)

W dniu 9 października 2020 roku Sprzedający, Nabywca oraz Grupa E jako Poręczyciel zawarły:

  • Warunkową umowę sprzedaży Przedsiębiorstwa Sprzedającego (dalej: „Umowa B”) poddaną prawu angielskiemu, oraz
  • Warunkową Umowę przeniesienia Nieruchomości składających się na Zakład Sprzedającego (z uwagi na wymóg sporządzenia umowy w tym zakresie w formie aktu notarialnego rządzonej prawem polskim oraz brak możliwości w prawie polskim zawarcia warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości, umowa ta ma charakter przedwstępnej umowy zobowiązującej; (dalej: „Umowa Przeniesienia Nieruchomości”).

Przeniesienie własności Przedsiębiorstwa, w tym Nieruchomości, nastąpi w dniu zamknięcia transakcji w ciągu kilku miesięcy od dnia zawarcia wyżej wymienionych umów (dalej: „Sfinalizowanie Transakcji”).

Również w dniu 9 października 2020 r. Spółka C, Nabywca oraz Grupa E zawarły umowę o świadczenie usług przejściowych (opisaną bliżej w dalszej części wniosku; dalej: „Umowa T”) oraz zobowiązały się do zawarcia w dniu Sfinalizowania Transakcji Umowy o Produkcji i Dostawie (opisanej bliżej w dalszej części wniosku; dalej: „Umowa M”).

Należy podkreślić, że użyte powyżej stwierdzenie „Przedsiębiorstwo” Sprzedającego zostało zdefiniowane w Umowie B jako działalność produkcyjna (w tym usługi badań laboratoryjnych) prowadzona w Zakładzie na dzień zawarcia umowy, z wyłączeniem jednak materiałów Sprzedającego (tj. półproduktów lub gotowych materiałów wytwarzanych w Zakładzie przed Sfinalizowaniem Transakcji) oraz Produktów Sprzedającego wytworzonych w trakcie prowadzenia działalności produkcyjnej (tj. produktów wprowadzanych do obrotu, importowanych, składowanych, dystrybuowanych i/lub sprzedawanych przez lub w imieniu któregokolwiek z członków Grupy A).

Stosując w ramach niniejszego opisu zwrot „Przedsiębiorstwo”, Zainteresowani nie przesądzają ani nie deklarują w ramach opisu stanu faktycznego, że przedmiotem Transakcji jest „przedsiębiorstwo” w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego lub też w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, gdyż kwalifikacja Transakcji jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT jest przedmiotem pytania Zainteresowanych.

Sfinalizowanie Transakcji zostało na podstawie ww. Umowy B uzależnione od spełnienia określonych warunków. W szczególności warunki te obejmują:

  • Zakończenie przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością instalacji i testów systemu informatycznego do obsługi aplikacji i infrastruktury operacyjnej oraz back-office, w miejsce centralnych/współdzielonych systemów informatycznych wykorzystywanych w działalności bezpośrednio przed dniem Sfinalizowania Transakcji, tak aby Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogła kontynuować działalność w zwykłym trybie po dniu Sfinalizowania Transakcji, w uzasadnionym stopniu spełniając wymagania X Spółka akcyjna;
  • Uzyskanie przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością potwierdzenia od Głównego Inspektora Farmaceutycznego, że pozwolenie na produkcję i import (o którym mowa w art. 38 ust. 1 Prawa Farmaceutycznego) zostanie udzielone Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w odniesieniu do Zakładu w dniu Sfinalizowania Transakcji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i rozporządzeniami, pod warunkiem zakończenia kontroli Zakładu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego;
  • Uzyskanie przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sublicencji, na podstawie której ww. Spółka może korzystać z niektórych praw własności intelektualnej w związku z wytwarzaniem konkretnego leku dla Grupy A w Zakładzie.

b) Wynagrodzenie

Wynagrodzenie płatne przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za przeniesienie Przedsiębiorstwa stanowi sumę:

  1. ceny głównej;
  2. kwoty należnej tytułem przekazanych zapasów;
  3. kwoty należnej tytułem inżynieryjnych części zamiennych.


c) Aktywa przenoszone w ramach Transakcji

Zgodnie z Umową B aktywa wchodzące w skład Przedsiębiorstwa i zbywane na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach Transakcji będącej przedmiotem niniejszego wniosku obejmują następujące pozycje:

  1. Nieruchomości tworzące Zakład (Sprzedający sprzedaje wszystkie nieruchomości, w tym oba budynki administracyjne, przy czym po Sfinalizowaniu Transakcji jeden budynek administracyjny ma zostać wynajęty zwrotnie przez Nabywcę do X Spółka akcyjna (X Spółka akcyjna będzie wykorzystywać przedmiotowy budynek w celu kontynuacji działalności w zakresie nieobjętym Transakcją) wraz z zapewnieniem świadczenia odpowiedniej obsługi dla potrzeb kontynuowania przez Sprzedającego działalności usługowej).
  2. Zapasy:
    1. obejmuje, w zakresie zarejestrowanym w systemie planowania zapasów Grupy A: wszystkie surowce i dostawy na terenie Zakładu lub w tranzycie, z reguły także produkcję w toku na terenie Zakładu, a także Zapasy Bezpieczeństwa (wszelkie zapasy, które są utrzymywane na wypadek powtarzalnych zmian w produkcji, transporcie i popycie lub innych istotnych nieprzewidywalnych zdarzeń);
    2. nie obejmuje: materiałów gotowych ani półfabrykatów, które zostały wydane przez Zakład – innych niż Zapasy Bezpieczeństwa, aktywnych składników farmaceutycznych, materiałów gotowych ani półfabrykatów, które są kwalifikowane jako materiały powierzone do produkcji (Toll Materials) zgodnie z Umową M;
  3. Techniczne części zamienne: techniczne materiały eksploatacyjne i części zamienne wykorzystywane jako części zamienne w ramach zwykłej działalności Zakładu, w każdym przypadku będące w posiadaniu, użytkowane lub będące własnością X Spółka akcyjna na dzień Sfinalizowania Transakcji wyłącznie w związku z Zakładem;
  4. Pracownicy (ok. 750 pracowników) – w tym zakresie Umowa B zawiera listę ok. 750 pracowników przejmowanych (na zasadzie przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy), przypisanych do działalności produkcyjnej (bez ujawniania ich danych osobowych, a jedynie odpowiednich oznaczeń i zajmowanych stanowisk pracy). Lista ta może ulec zmianie w okresie kilku miesięcy pomiędzy podpisaniem Umowy B, a dniem Sfinalizowania Transakcji zgodnie z normalnym tokiem prowadzenia działalności (np. w wyniku wypowiedzenia umów o pracę);
  5. X Spółka akcyjna przekaże Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością informacje historyczne dotyczące wszystkich Przenoszonych Pracowników, jakie w uzasadniony sposób będą potrzebne do prowadzenia działalności;
  6. Przenoszone Systemy Informatyczne: systemy informatyczne, sprzęt, oprogramowanie i aplikacje będące własnością X Spółka akcyjna, które są używane na dzień Sfinalizowania Transakcji w Zakładzie i są zlokalizowane w Zakładzie, z wyłączeniem dostarczonych do Zakładu jako część centralnych systemów informatycznych Grupy A;
  7. Umowy handlowe Przedsiębiorstwa: ze skutkiem od dnia Sfinalizowania Transakcji Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przejmie prawa i obowiązki X Spółka akcyjna wynikające z Kontraktów Przedsiębiorstwa.
    Kontrakty Przedsiębiorstwa to wszystkie umowy, ustalenia, porozumienia, zobowiązania, gwarancje, licencje (w tym licencje na oprogramowanie), zamówienia oraz inne zobowiązania odnoszące się wyłącznie do Przedsiębiorstwa, których stroną lub beneficjentem jest członek Grupy A w momencie Sfinalizowania Transakcji (ale nie wcześniej), z wyjątkiem niektórych Kontraktów Wyłączonych.
  8. Własność Intelektualna Przedsiębiorstwa: co do zasady, cała własność intelektualna wykorzystywana wyłącznie w ramach Przedsiębiorstwa (ale z wyłączeniem wszelkiej takiej własności intelektualnej, która odnosi się do jakiegokolwiek Materiału X Spółka akcyjna (materiałów wyprodukowanych w Zakładzie przed dniem Finalizacji Transakcji) lub Produktu X Spółka akcyjna (produktów wyprodukowanych w Zakładzie przed dniem Finalizacji Transakcji);
  9. Informacje Przedsiębiorstwa: co do zasady, wszelkie informacje (projekty, formuły, specyfikacje, rysunki, Know-How, podręczniki i instrukcje; wykazy sprzedawców/dostawców; korespondencja, zamówienia i zapytania; biznesplany i prognozy; ekspertyzy techniczne i inne), które są wykorzystywane wyłącznie w Przedsiębiorstwie lub wynikają wyłącznie z Przedsiębiorstwa, będące w posiadaniu lub pod kontrolą któregokolwiek z członków Grupy A bezpośrednio przed dniem Sfinalizowania Transakcji, są łatwo dostępne dla Grupy Sprzedającego i dotyczą wyłącznie działalności prowadzonej obecnie przez Grupę Sprzedającego;
  10. Dokumentacja Przedsiębiorstwa: co do zasady, księgi i rejestry zawierające Informacje Przedsiębiorstwa lub na których zapisane są Informacje Przedsiębiorstwa (w tym wszystkie dokumenty i inne materiały, zarówno odręczne, jak i komputerowe lub maszynowe) oraz akty, tytuły własności, certyfikaty i rejestry odnoszące się do Zakładu, ale z wyłączeniem Wyłączonych Dokumentów Przedsiębiorstwa;
  11. Urządzenia techniczne i sprzęt: wszystkie maszyny, pojazdy, narzędzia, urządzenia konserwacyjne i dystrybucyjne, urządzenia analityczne, instrumenty, sprzęt komunikacyjny, systemy sterowania, meble, wyposażenie, części zamienne, akcesoria i inne towary, osprzęt i wyposażenie znajdujące się w Zakładzie i wykorzystywane wyłącznie w związku z Przedsiębiorstwem, z wyłączeniem: wszelkich zapasów, wszelkich inżynieryjnych części zamiennych, wszelkich serwerów, komputerów, laptopów, telefonów i tabletów oraz wszelkich urządzeń technicznych i sprzętu, które są przedmiotem leasingu, zakupu w formie leasingu, wynajmu lub zakupu ratalnego, sprzedaży kredytowej, sprzedaży warunkowej lub sprzedaży ratalnej;
  12. Wszelkie inne prawa i aktywa wykorzystywane na dzień Sfinalizowania Transakcji wyłącznie w Przedsiębiorstwie.

Zapewnieniu kompletności przenoszonych składników majątkowych na Nabywcę służy postanowienie Umowy B, zgodnie z którym przedmiotem Transakcji są wszelkie inne prawa i aktywa wykorzystywane na dzień Sfinalizowania Transakcji wyłącznie w działalności produkcyjnej.

d) Aktywa X Spółka akcyjna wyłączone z Transakcji

Umowa B zawiera również listę Wyłączonych Aktywów, które nie są przedmiotem Transakcji i pozostają u Sprzedającego:

  1. Należności: płatności należne X Spółka akcyjna bezpośrednio przed dniem Sfinalizowania Transakcji za dostarczone towary, usługi lub prawa licencjonowane przez X Spółka akcyjna (lub w jej imieniu) w zwykłym i zwyczajowym trybie prowadzenia działalności gospodarczej (w tym część kwot odnoszących się do podatku VAT);
  2. Wyłączone Ewidencje Przedsiębiorstwa:
    1. wszelkie księgi i rejestry oraz informacje, które nie są wykorzystywane wyłącznie w Przedsiębiorstwie lub nie wynikają wyłącznie z jego działalności;
    2. wszelkie księgi i rejestry oraz informacje odnoszące się do wszelkich Wyłączonych Aktywów lub Wyłączonych Zobowiązań;
    3. wszelkie księgi i rejestry oraz informacje dotyczące podatków dowolnego członka Grupy Sprzedającego;
    4. wszelkie księgi, rejestry i informacje, które którykolwiek z członków Grupy Sprzedającego jest zobowiązany zachować w celu wypełnienia wszelkich wiążących zobowiązań wynikających z obowiązującego prawa lub wobec osób trzecich;
    5. wszelkie księgi i rejestry lub inne informacje, które dotyczą sprzedaży lub planowanej sprzedaży całości lub części Przedsiębiorstwa, w tym informacje dotyczące negocjacji transakcji przewidzianych w umowie;
    6. wszelkie księgi i rejestry oraz informacje odnoszące się do Polityki Zatwierdzania Systemów lub zawierające takie informacje;
    7. wszelkie dane dotyczące transakcji, które zostały zakończone;
    8. dane źródłowe, które są nieaktualne lub historyczne;
    9. wszelkie księgi i rejestry zawierające informacje, w których jakikolwiek członek Grupy Sprzedającego jest prawnie uprzywilejowany;
  3. Wyłączona Własność Intelektualna: wszelka własność intelektualna, która nie jest Własnością Intelektualną Przedsiębiorstwa;
  4. Wyłączone Umowy, które obejmują w szczególności:
    1. Umowy Przedsiębiorstwa, które odnoszą się do produkcji lub dostawy materiałów powierzonych do produkcji (Toll Materials) zgodnie z definicją w Umowie M;
    2. wszelkie umowy dotyczące produkcji i dostaw związane z dostawą Materiałów X Spółka akcyjna lub Produktów ww. Spółki przez Zakład oraz wszelkie powiązane lub pomocnicze umowy;
    3. umowy lub porozumienia odnoszące się do materiałów, które mają być dostarczone do Zakładu po dniu Sfinalizowania Transakcji przez członka Grupy A na potrzeby produkcji na zlecenie zgodnie z Umową o Produkcji i Dostawie;
    4. wszelkie inne umowy, ustalenia, porozumienia, zobowiązania, gwarancje, licencje, zamówienia, umowy dotyczące pakowania oraz inne zobowiązania, które nie odnoszą się wyłącznie do Przedsiębiorstwa lub które dotyczą jakiejkolwiek własności, dzierżawy lub innej nieruchomości nie wchodzącej w skład Zakładu;
    5. porozumienia, które zawarte są pomiędzy członkami Grupy Sprzedającego; lub
    6. zezwolenia środowiskowe i zezwolenia regulacyjne.
  5. wszelkie środki pieniężne w kasie lub w banku któregokolwiek z członków Grupy A oraz wszelkie bieżące inwestycje prowadzone na rzecz Przedsiębiorstwa przez członka Grupy A;
  6. korzystanie z jakichkolwiek praw wynikających z jakiejkolwiek polisy ubezpieczeniowej X Spółka akcyjna lub innego członka Grupy A (wystawionej przez jakąkolwiek osobę trzecią) związanej z Przedsiębiorstwem lub jakimikolwiek Aktywami lub jakimikolwiek Przejętymi Zobowiązaniami;
  7. wszelkie podstawy powództwa lub roszczenia któregokolwiek z członków Grupy A lub któregokolwiek z ich pracowników, dyrektorów, agentów lub doradców związane z jakimikolwiek Wyłączonymi Zobowiązaniami lub jakimikolwiek Wyłączonymi Aktywami;
  8. wszelkie:
    • podstawy powództwa i/lub roszczenia dowolnego członka Grupy A istniejące w dniu Sfinalizowania Transakcji; oraz
    • kwoty należne każdemu członkowi Grupy A z tytułu roszczeń, powództw lub wyroków, które w każdym przypadku pozostają w związku z Przedsiębiorstwem lub którymkolwiek z Aktywów, ale tylko w odniesieniu do okresu przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  9. Jakiekolwiek własności, dzierżawy lub inne nieruchomości (inne niż Zakład), w których X Spółka akcyjna lub inny członek Grupy A ma jakiekolwiek prawa, tytuły prawne lub udziały;
  10. pilotażowa linia serializacyjna, w tym wszelkie związane z nią prawa, tytuły prawne i udziały;
  11. wszelkie elementy wyposażenia, mebli, umeblowania i innego sprzętu znajdującego się na terenie budynku administracyjnego, który zostanie wynajęty zwrotnie na rzecz X Spółka akcyjna;
  12. wszyscy obecni i byli pracownicy, konsultanci, indywidualni niezależni wykonawcy, pracownicy tymczasowi lub podobne osoby, inne niż Przenoszeni Pracownicy (np. pracownicy zaangażowani w działalność usługową Sprzedającego);
  13. systemy informatyczne niepodlegające przeniesieniu;
  14. wszelkie aktywa, które mają być wykorzystywane przez któregokolwiek z członków Grupy A do wykonywania jakichkolwiek zobowiązań (lub wykonywania swoich praw) wynikających z Umowy M;
  15. świadczenia z tytułu Umów Przedsiębiorstwa (w tym wszelkie zobowiązania kontrahenta do dokonania płatności z tytułu Umów Przedsiębiorstwa), w zakresie, w jakim takie świadczenie stało się wymagalne przed dniem Sfinalizowania Transakcji, w tym zobowiązania do dokonania płatności po dniu Sfinalizowania Transakcji w zakresie, w jakim płatność odnosi się do okresu przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  16. wszelkie prawa do zwrotu wszelkich podatków związanych z Przedsiębiorstwem, które można przypisać do okresów lub transakcji zakończonych przed dniem Sfinalizowania Transakcji; oraz
  17. wszelkie inne prawa i aktywa Sprzedającego lub jakiegokolwiek innego członka Grupy Sprzedającego, w tym wszelkie prawa należące do jakiegokolwiek członka Grupy Sprzedającego (lub udzielone mu na nie licencje) w odniesieniu do Materiałów X Spółka akcyjna i Produktów ww. Spółki.


e) Inne elementy wyłączone z Transakcji

Transakcja nie obejmuje żadnych praw własności intelektualnej do marek lub produktów X Spółka akcyjna, które są własnością Sprzedającego (niezależnie od tego, czy są one obecnie produkowane w Zakładzie ww. Spółki).

Ponadto transakcja nie obejmuje linii pilotażowej serializacji. Jednakże Zakład wciąż będzie posiadał zdolności do wykonywania komercyjnej serializacji (jest to proces identyfikacji każdego produktu za pomocą niepowtarzalnego numeru seryjnego oprócz pochodzenia, okresu trwałości i numeru partii dla tego produktu).

Zakład X Spółka akcyjna korzysta z systemów informatycznych i finansowych ww. Spółki, które są stosowane na całym świecie w Grupie A i jako takie nie mogą być przekazywane podmiotom zewnętrznym. Istnieją jednak systemy i aplikacje informatyczne dedykowane specjalnie dla Zakładu Spółka akcyjna w P. i takie systemy/aplikacje są objęte Transakcją (pod warunkiem zawarcia umów licencyjnych).

Również spółki zależne należące do X Spółka akcyjna, tj. W Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie zostaną sprzedane przez X Spółka akcyjna nabywcy.

f) Zobowiązania przejmowane w ramach Transakcji

W wyniku Sfinalizowania Transakcji, Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przejmuje następujące zobowiązania:

  1. wszystkie zobowiązania i obowiązki Sprzedającego wynikające z lub związane z Umowami Przedsiębiorstwa w zakresie, w jakim takie zobowiązania lub obowiązki powstają w odniesieniu do okresu po dniu Sfinalizowania Transakcji;
  2. wszystkie obowiązki i zobowiązania związane z warunkiem ziszczającym się po dniu Sfinalizowania Transakcji, lub jakąkolwiek wadą wynikającą z wydarzeń, okoliczności lub spraw, które nie istniały przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  3. wszystkie obowiązki i zobowiązania związane z jakimikolwiek sprawami i postępowaniami dotyczącymi środowiska w zakresie Aktywów lub Zakładu w odniesieniu do zdarzeń, okoliczności lub kwestii, które:
    • nie istniały przed dniem Sfinalizowania Transakcji, lub
    • istniały przed dniem Sfinalizowania Transakcji, ale uległy zmianie przez jakiekolwiek działania Nabywcy lub członka Grupy Nabywcy, jednakże tylko w odniesieniu do zmienionej części takich obowiązków lub zobowiązań;
  4. przejmowane Zobowiązania Pracownicze; oraz
  5. wszelkie obowiązki, zobowiązania i straty powstałe w związku z Przedsiębiorstwem, Aktywami lub Zakładem w zakresie, w jakim takie obowiązki, zobowiązania lub straty (odpowiednio) przypadają do wykonania lub odnoszą się do jakiegokolwiek działania lub zaniechania, które miało miejsce nie wcześniej niż w chwili Sfinalizowania Transakcji.

a) Zobowiązania, które nie będą przenoszone w ramach Transakcji

W wyniku Sfinalizowania Transakcji, Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie przejmuje następujących zobowiązań:

  1. żadnych obowiązków i zobowiązań związanych z Kontraktami Przedsiębiorstwa w zakresie, w jakim takie obowiązki lub zobowiązania powstały lub powinny zostać wykonane przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  2. wszystkie zobowiązania wynikające z lub związane ze stanem lub jakąkolwiek wadą Towaru w zakresie spowodowanym prowadzeniem działalności gospodarczej przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  3. wszystkie zobowiązania związane ze stanem lub jakąkolwiek wadą Towaru w zakresie spowodowanym prowadzeniem działalności gospodarczej przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  4. wszelkie zobowiązania lub obowiązki wynikające z jakiegokolwiek naruszenia lub zaniedbania przez Sprzedającego w ramach Umowy Przedsiębiorstwa, które nastąpiły przed dniem Sfinalizowania Transakcji (nawet jeśli takie naruszenie lub zaniedbanie jest zgłaszane do wiadomości obu stron po dniu Sfinalizowania Transakcji);
  5. wszelkie zobowiązania, obowiązki lub straty w odniesieniu do wszelkich roszczeń, żądań, postępowań lub dochodzeń związanych z wytwarzaniem jakiegokolwiek produktu w Zakładzie lub sprzedażą, użytkowaniem lub dzierżawą jakichkolwiek Aktywów, w zakresie, w jakim takie roszczenie, żądanie, postępowanie lub dochodzenie odnosi się do jakiegokolwiek działania lub zaniechania, które miało miejsce przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  6. zobowiązanie któregokolwiek z członków Grupy A do faktycznej zapłaty podatku w odniesieniu do okresu kończącego się przed dniem Sfinalizowania Transakcji w odniesieniu do Przedsiębiorstwa;
  7. wszelkie obowiązki i zobowiązania związane z jakimikolwiek sprawami lub postępowaniami w zakresie ochrony środowiska dotyczącymi Zakładu lub Aktywów w zakresie wynikającym ze zdarzeń, okoliczności lub spraw istniejących przed dniem Sfinalizowania Transakcji;
  8. wszelkie zobowiązania lub obowiązki związane z Wyłączonymi Aktywami;
  9. Wyłączone zobowiązania wobec pracowników; oraz
  10. wszystkie inne zobowiązania i obowiązki, które powstały w odniesieniu do okresu przed zakończeniem okresu sprawozdawczego w odniesieniu do Przedsiębiorstwa i Aktywów.

b) Przeniesienie pozwoleń regulacyjnych i środowiskowych.

Ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania określonych zezwoleń regulacyjnych i środowiskowych, stosownie do postanowień Umowy B, Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do ubiegania się o i uzyskania wymaganych zezwoleń w zakresie, w jakim zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa zezwolenia takie nie mogą być przeniesione z X Spółka akcyjna na Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Strony będą współpracować i podejmować wszelkie działania wymagane przez odpowiednie właściwe organy w celu dokonania przeniesienia, zmiany lub zastąpienia wszelkich wymaganych zezwoleń z X Spółka akcyjna na Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

c) Rozliczenia zaliczek, opłat oraz rozchodów

Strony ustaliły, że zaliczki otrzymane przez X Spółka akcyjna przed dniem Sfinalizowania Transakcji w zakresie, w jakim dotyczą świadczeń, do których wykonania zobowiązany będzie Nabywca po dniu Sfinalizowania Transakcji, należą do Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i X Spółka akcyjna wypłaci Nabywcy pełną kwotę tych zaliczek. Odpowiednio, wszelkie przedpłaty uiszczone przez X Spółka akcyjna przed dniem Sfinalizowania Transakcji, w związku z którymi Nabywca będzie uprawniony do jakichkolwiek świadczeń po dniu Sfinalizowania Transakcji, należą do X Spółka akcyjna i Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zapłaci Sprzedającemu pełną kwotę wszelkich tego typu przedpłat.

Wszelkie okresowe opłaty i rozchody Przedsiębiorstwa wynikające z którejkolwiek z Umów Biznesowych, czynsze, stawki, opłaty oraz wszelkie płatności za zatrudnienie w związku z Przenoszonymi Pracownikami będą rozłożone w czasie w taki sposób, aby ta część odpowiednich opłat i rozchodów, która wynika z okresu przed dniem Sfinalizowania Transakcji, została poniesiona przez Sprzedającego, a ta część odpowiednich opłat i rozchodów, która wynika z okresu rozpoczynającego się w dniu lub po dniu Sfinalizowania Transakcji, została poniesiona przez Nabywcę. Podobną zasadę stosuje się do podziału okresowych dochodów i wpływów (przychodów). Wszystkie takie płatności stanowią korektę Wynagrodzenia za przeniesienie Przedsiębiorstwa.

d) Podsumowanie

Odnosząc się do zakresu Transakcji oraz wyłączeń z jej zakresu (opisanych powyżej) należy wskazać, że podział aktywów, pasywów, umów i pracowników na:

  • przenoszone w ramach Transakcji oraz
  • wyłączone z przeniesienia w ramach Transakcji

ma przede wszystkim charakter funkcjonalny. Przenoszone na rzecz Nabywcy będą tylko takie aktywa, które są używane wyłącznie w działalności produkcyjnej. Poza zakresem Transakcji pozostanie jedynie określona grupa składników materialnych i niematerialnych, praw i zobowiązań, umów oraz pracowników, które nie są funkcjonalnie związane z działalnością produkcyjną.

Ponadto poza zakresem Transakcji pozostają wybrane aktywa, pasywa, czy umowy, które nie mogą zostać przeniesione na Nabywcę z powodów prawnych, jak pozwolenia, decyzje administracyjne, lub biznesowych, jak prawo do używania systemów centralnych IT Grupy A.

Ponadto, powodem wyłączenia z Transakcji części aktywów, czy pasywów jest przygotowanie do przyszłego modelu współpracy w zakresie produkcji pomiędzy Nabywcą a Grupą A, która będzie odbywała się w modelu tzw. toll manufacturing, w którym Nabywca, jako świadczący usługi produkcyjne, co do zasady nie będzie właścicielem surowców i półproduktów wykorzystywanych do produkcji (w przeciwieństwie do obecnego modelu tzw. produkcji na zlecenie, w której X Spółka akcyjna jest co do zasady właścicielem zapasów).

Końcowo, Strony postanowiły, że data Sfinalizowania Transakcji będzie datą graniczną rozdzielającą korzyści, zobowiązania, czy ryzyka X Spółka akcyjna oraz Nabywcy związane z działalnością produkcyjną.

5. Kontynuacja działalności Sprzedawcy przez Nabywcę

Po dokonaniu oceny sieci zakładów produkcyjnych Grupa A uznała, że Zakład X Spółka akcyjna w Polsce nie wykorzystuje pełnego potencjału produkcyjnego. Grupa A uznała, że pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych Zakładu, przy zachowaniu produkcji dla Grupy A, jest możliwe w przypadku sprzedaży Zakładu w Polsce podmiotowi zewnętrznemu specjalizującemu się w produkcji na zlecenie.

Sprzedaż Zakładu X Spółka akcyjna w Polsce będzie jednoznacznie i nierozerwalnie związana z jednoczesnym zawarciem z Nabywcą umowy na produkcję na zlecenie (tj. Umowy M), na okres co najmniej pięciu lat. Oznacza to, że świadczenie usług produkcyjnych na rzecz Grupy A będzie kontynuowane przez Nabywcę, jako podmiot spoza Grupy A. W tym zakresie, Nabywca będzie kontynuował działalność gospodarczą bez żadnych istotnych zmian w oparciu o aktywa, pracowników i umowy przejęte w ramach Transakcji. Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie działał jako dostawca usług produkcyjnych (toll manufacturer) dla Grupy A i może współpracować z innymi przedsiębiorstwami farmaceutycznymi na warunkach ustalanych z takimi stronami trzecimi.

W tym celu, w podpisanej w dniu 9 października 2020 r. Umowie B Strony uzgodniły również i zobowiązały się, że Spółka C i Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawrą w dniu Sfinalizowania Transakcji Umowę M. Zgodnie z Umową M, Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wytwarzać produkty na terenie Zakładu i dostarczać je do Spółki C. Umowa M zawiera szczegółowe zasady dotyczące wszystkich istotnych aspektów związanych z wytwarzaniem i dostawą produktów przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do Grupy A (C) w ramach systemu produkcji na zlecenie, w tym wynagrodzenie, które ma być otrzymywane przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co do zasady, Umowa M będzie obowiązywać przez początkowy okres pięciu lat i może zostać przedłużona przez X Spółka akcyjna o dodatkowe dwa lub pięć lat.

Również w Umowie B strony uzgodniły, że Spółka C i Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawrą w dniu Sfinalizowania Transakcji Umowę o świadczenie usług laboratoryjnych (dalej: „Umowa L”), zgodnie z którą Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie świadczyć na rzecz Grupy A (C) określone usługi laboratoryjne na terenie Zakładu. Zgodnie z Umową L, Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma świadczyć na terenie Zakładu następujące usługi w odniesieniu do produktów wytwarzanych przez X Spółka akcyjna w Wielkiej Brytanii:

  • Podstawowe usługi testowania (testowanie produktów pod kątem stwierdzenia, że produkty te są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, dobrymi praktykami oraz odpowiednimi pozwoleniami na dopuszczenie produktów do obrotu, aby umożliwić Grupie A dopuszczenie tych produktów do obrotu na terenie Unii Europejskiej); oraz
  • Inne powiązane usługi badawcze (np. monitorowanie i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowych wyników badań, generowanie i dostarczanie podsumowań lub analiz danych uzyskanych podczas badań, przechowywanie przez wymagany okres próbek referencyjnych w odniesieniu do każdej partii badanych produktów).

Umowa pozostaje w mocy przez okres pięciu lat, o ile nie zostanie rozwiązana wcześniej zgodnie z odpowiednimi warunkami.

6. Dodatkowe informacje, które mogą być istotne w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zadane przez Wnioskodawców.

a) Umowa o świadczenie usług przejściowych

Grupa A będzie świadczyć na rzecz Nabywcy pewne usługi przejściowe, aby pomóc mu w sprawnym przejęciu działalności i kontynuowaniu jej bez przeszkód. Również systemy i usługi informatyczne Grupy A będą wykorzystywane przez Nabywcę w ramach umowy o świadczenie usług przejściowych w celu wsparcia wytwarzania produktów X Spółka akcyjna, jednakże wyłącznie do czasu pełnego wykorzystania przez Nabywcę własnych systemów informatycznych.

W tym celu, dnia 9 października 2020 r. Spółka C z siedzibą w Irlandii i Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisały Umowę o świadczenie usług przejściowych (dalej: „Umowa T”). Zgodnie z Umową T, Spółka C ma zapewniać określone wsparcie i pomoc dla Zakładu. Spółka C i Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarły Umowę T w celu uregulowania świadczenia określonych usług przez Spółkę C na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • w okresie pomiędzy datą podpisania Umowy T, a dniem Sfinalizowania Transakcji (faza realizacji); oraz
  • w okresie pomiędzy dniem Sfinalizowania Transakcji, a datą wygaśnięcia (faza usług przejściowych). Celem Umowy T jest ułatwienie sfinalizowania Transakcji bez powodowania opóźnień w wydzieleniu Zakładu z Grupy A.

Usługi przejściowe świadczone przez Spółkę C obejmują: Usługi informatyczne (dostęp i wsparcie dla niektórych systemów informatycznych niepodlegających przeniesieniu; dalsze korzystanie z adresów e-mail X Spółka akcyjna przez Przenoszonych Pracowników w zakresie niezbędnym do otrzymywania powiadomień z systemów; wsparcie helpdeskowe; korzystanie z systemu myLearning w celu zapewnienia monitorowania szkoleń dla Przenoszonych Pracowników oraz aktualizacje oprogramowania i poprawki błędów w odniesieniu do Przenoszących Systemów Informatycznych), obsługa płatności (wykonywanie pewnych zwyczajowych zadań i czynności związanych z zobowiązaniami, które są niezbędne do przejściowego prowadzenia działalności w Zakładzie), rachunków należności, zamówień (zakup towarów i usług w imieniu Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z wyłączeniem umów handlowych) oraz jakości (audyty dostawców materiałów zamówionych przez Spółkę C w imieniu Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), z pewnymi wyjątkami wyraźnie wymienionymi w Umowie T, które dotyczą przykładowo zarządzania, kwestii regulacyjnych, inżynieryjnych, finansowych i księgowych, podatkowych, prawnych, kadrowych czy technicznych. Świadczenie usług przewidziano za uzgodnionym wynagrodzeniem miesięcznym.

  1. Działania Sprzedającego po Transakcji

Długofalowe plany przyszłej działalności X Spółka akcyjna lub potencjalna restrukturyzacja z udziałem ww. Spółki są przedmiotem analizy i zostaną rozstrzygnięte w przyszłości.

Po zbyciu Przedsiębiorstwa X Spółka akcyjna będzie nadal prowadzić działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług wsparcia na rzecz Grupy A oraz wykorzystywaniu własnych praw własności intelektualnej do niektórych produktów farmaceutycznych.

X Spółka akcyjna pozostanie w posiadaniu akcji swoich dwóch spółek zależnych, tj. W Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresowani w uzupełnieniu wniosku, dotyczącym podatku od czynności cywilnoprawnych wskazali, że zgodnie z Umową B, wynagrodzenie płatne przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za przeniesienie Przedsiębiorstwa stanowi sumę:

  1. ceny głównej;
  2. kwoty należnej tytułem przekazanych zapasów;
  3. kwoty należnej tytułem inżynieryjnych części zamiennych.

Załącznik do Umowy B zawiera alokację wynagrodzenia do następujących grup składników majątkowych przenoszonych w ramach Transakcji:

  1. grunt,
  2. budynki/budowle oraz
  3. aktywa fabryki, wyposażenie i pojazdy (w praktyce obejmujące maszyny, pojazdy, narzędzia, sprzęt do konserwacji i dystrybucji, sprzęt analityczny, instrumenty, sprzęt komunikacyjny, systemy sterowania, meble, wyposażenie, porcjowanie, konserwacja i części zamienne, akcesoria i inne towary, wyposażenie i wyposażenie).

Kwotę stanowiącą cenę za przenoszone w ramach Transakcji Nieruchomości (grunt i budynki), będącą częścią całkowitej ceny za przeniesienie przedmiotu Transakcji, wskazano także w Umowie Przeniesienia Nieruchomości.

Pozostały opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści uzupełnienia wniosku, jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług i nie jest istotny dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, przedstawiony został w interpretacji Znak: 0112-KDIL1-3.4012.459.2020.3.MR, obejmującej swym zakresem ocenę stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 2):

Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym Transakcja będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawek właściwych dla poszczególnych składników wchodzących w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych?

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawek właściwych dla poszczególnych składników wchodzących w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Na mocy art. 2 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona - przy czym w odniesieniu do umów sprzedaży nieruchomości lub ich części, wyłączenie to nie ma zastosowania, jeśli transakcja jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Jak wskazano w stanowisku dotyczącym pytania nr 1, przedmiotowa Transakcja będzie wyłączona z zakresu zastosowania ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż przedmiotem Transakcji będzie przedsiębiorstwo lub ZCP. Oznacza to, iż sprzedaż składników majątku działalności produkcyjnej mieści się w definicji czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera odrębnych regulacji w zakresie podstawy opodatkowania przy nabyciu przedsiębiorstwa. Ponieważ przedsiębiorstwo nie stanowi odrębnego, jednolitego prawa majątkowego, ale zbiór rzeczy i praw majątkowych (i w konsekwencji sprzedaż przedsiębiorstwa należy traktować jako sprzedaż zbioru rzeczy i praw majątkowych), podstawę opodatkowania oraz stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych należy ustalać odrębnie dla każdego składnika wchodzącego w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych z osobna. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przewiduje bowiem odrębnej stawki, którą można by zastosować do całej wartości przedsiębiorstwa.

O prawidłowości przedstawionego powyżej stanowiska świadczy jednomyślnie doktryna oraz praktyka władz skarbowych. Przykładowo można tu przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 maja 2016 r. Znak: IBPB-2-1/4514-95/16/MZ, w której stwierdzono, iż podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia przedsiębiorstwa jest rynkowa wartość poszczególnych elementów wchodzących w jego skład.

W przypadku umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, stawki omawianego podatku – określone w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – wynoszą:

  • 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym,
  • 1% – inne prawa majątkowe.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Zainteresowanych, wskazana w opisie zdarzenia przyszłego Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawek właściwych dla poszczególnych składników wchodzących w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 19 lutego 2021 r. Znak: 0112-KDIL1-3.4012.459.2020.3.MR.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy czym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że X Spółka akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania, Sprzedający) planuje sprzedać na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, Nabywca) zespół aktywów, składających się na zakład produkcyjny. Przedmiotem Transakcji jest sprzedaż na rzecz Nabywcy działalności produkcyjnej Sprzedającego, tj. Przedsiębiorstwa (w tym Zakładu i Nieruchomości) oraz przeniesienie pracowników związanych z działalnością produkcyjną Sprzedającego.

W interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2021 r. Znak: 0112-KDIL1-3.4012.459.2020.3.MR, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) przedmiotu opisanej we wniosku Transakcji nie można uznać za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych stanowiący przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W konsekwencji transakcja ta nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy. (…) część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy – mająca być przedmiotem Transakcji – będzie spełniała wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które zostały zawarte w art. 2 pkt 27e ustawy. Wobec tego czynność sprzedaży przedmiotu Transakcji – stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy – będzie wyłączona spod działania ustawy, tj. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (…)”

W związku z powyższym, skoro omawiana transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy – wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jeżeli jednak podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, to stosownie do art. 6 ust. 3 ww. ustawy – organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy – podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu – notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm.) – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W świetle art. 555 Kodeksu cywilnego – przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

W przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dlatego też, w przypadku gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w celu dokonania właściwej kwalifikacji przenoszonych składników należy sięgnąć do rozwiązań prawnych uregulowanych w przepisach ogólnych. W takim przypadku należy zatem posłużyć się definicją „przedsiębiorstwa” zawartą w przepisie art. 55¹ Kodeksu cywilnego. Na mocy tego przepisu – przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 55² Kodeksu cywilnego – czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle wyżej przywołanej definicji, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Odwołanie się w definicji do pojęcia „zespół składników” nie pozwala zatem na odrębne i niezależne postrzeganie poszczególnych elementów materialnych i niematerialnych tworzących dane przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, funkcjonujące na rynku jako jeden podmiot będący przedmiotem umowy sprzedaży.

Z treści art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wynika, że opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Wskazany przepis nie wymienia jakie konkretnie przedmioty umów sprzedaży podlegają opodatkowaniu. Dla opodatkowania czynności sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma zatem znaczenia czy umowa sprzedaży obejmuje przedsiębiorstwo, zorganizowaną jego część, nieruchomość czy wierzytelność, która stanowi prawo majątkowe. Istotnym jest, że przeniesienie własności następuje w drodze umowy sprzedaży.

W świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży przedsiębiorstwa czy zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Jej przedmiot stanowi przedsiębiorstwo/zorganizowana część przedsiębiorstwa – a nie poszczególne elementy zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży on na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego będącego przedmiotem transakcji, czyli tutaj zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym, jeżeli w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek będzie należało uiścić według właściwych stawek. Jeżeli jednak dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatek będzie należało uiścić według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Opodatkowanie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa stawką 2% ma bowiem zastosowanie w przypadku, gdy cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odpowiadająca jej wartości rynkowej, ustalona jest przez strony czynności cywilnoprawnej w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.

Należy podkreślić, że na gruncie uregulowań ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dokonanie wyodrębnienia i oceny poszczególnych elementów umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest możliwe tylko w celu zastosowania dwóch stawek podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega ocenie jako całość – zespół powiązanych elementów, a nie poszczególne, przypadkowe elementy zbioru.

Wyodrębnienie w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa konkretnych składników majątkowych umożliwia zastosowanie różnych stawek podatkowych, natomiast nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu przedmiot opodatkowania stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa, która jest przedmiotem umowy sprzedaży.

Skoro zatem – jak już wskazano powyżej – wyłączeniu z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług podlega transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, rozumianej jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, to opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży tego właśnie zorganizowanego zespołu składników, a nie jego poszczególnych składników. W konsekwencji, to zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi sui generis przedmiot umowy sprzedaży podlegającej podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a nie – jak twierdzą Zainteresowani – poszczególne elementy zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych.

W takim przypadku dochodzi zatem do sprzedaży wszystkich składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumianych jako całość, a nie poszczególnych (konkretnych) rzeczy wchodzących w skład przenoszonego zbioru. Tym samym podstawę opodatkowania stanowi cały przedmiot transakcji (umowy), a nie – jak twierdzą Zainteresowani – jego poszczególne składniki. Natomiast wyodrębnienie w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa konkretnych składników (rzeczy i praw majątkowych), składających się na przedmiot umowy – umożliwia zastosowanie różnych stawek podatkowych.

Z uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zgodnie z warunkową umową sprzedaży (Umową B), wynagrodzenie płatne przez Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za przeniesienie Przedsiębiorstwa stanowi sumę ceny głównej, kwoty należnej tytułem przekazanych zapasów, kwoty należnej tytułem inżynieryjnych części zamiennych. Załącznik do Umowy B zawiera alokację wynagrodzenia do następujących grup składników majątkowych przenoszonych w ramach Transakcji:

  • grunt,
  • budynki/budowle oraz
  • aktywa fabryki, wyposażenie i pojazdy (w praktyce obejmujące maszyny, pojazdy, narzędzia, sprzęt do konserwacji i dystrybucji, sprzęt analityczny, instrumenty, sprzęt komunikacyjny, systemy sterowania, meble, wyposażenie, porcjowanie, konserwacja i części zamienne, akcesoria i inne towary, wyposażenie i wyposażenie).

Kwotę stanowiącą cenę za przenoszone w ramach Transakcji Nieruchomości (grunt i budynki), będącą częścią całkowitej ceny za przeniesienie przedmiotu Transakcji, wskazano także w Warunkowej Umowie Przeniesienia Nieruchomości. Z wniosku oraz jego uzupełnienia nie wynika zatem aby miało nastąpić wyodrębnienie wartości praw majątkowych. Jeżeli zatem także w ostatecznej umowie sprzedaży nie zostaną wyodrębnione wartości składników majątkowych (rzeczy i praw majątkowych) przenoszonych w ramach Transakcji, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatek będzie należało uiścić według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym Transakcja będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawek właściwych dla poszczególnych składników wchodzących w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się do przywołanej przez Zainteresowanych interpretacji indywidualnej wskazać należy, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Należy również wskazać, że przywołana interpretacja potwierdza, że sprzedaż przedsiębiorstwa to sprzedaż całości, a nie poszczególnych jego składników oraz potwierdza, że dokonanie wyodrębnienia i oceny poszczególnych elementów umowy sprzedaży przedsiębiorstwa jest możliwe tylko w celu zastosowania dwóch stawek podatku od czynności cywilnoprawnych. Wskazana przez Zainteresowanych interpretacja nie potwierdza zatem ich stanowiska że sprzedaż przedsiębiorstwa należy traktować jako sprzedaż zbioru rzeczy i praw majątkowych, a podstawę opodatkowania oraz stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych należy ustalać odrębnie dla każdego składnika wchodzącego w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych z osobna.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj