Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.429.2020.4.JKA
z 5 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 21 grudnia 2020 r. (data wpływu – 29 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 18 lutego 2021 r. (data wpływu – 18 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 09 lutego 2021 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.701.2020.2.SL, 0111-KDIB2-3.4014.429.2020.3.MD, wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 18 lutego 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Sp. z o.o. (obecnie Sp. z o.o.) (Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Sp. z o.o. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Sprzedający) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce. Działalność gospodarcza Sprzedającego polega między innymi na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, robotach budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz przygotowaniem terenu pod budowę. C. Sp. z o.o. (zmiana firmy na xx.XX Sp. z o.o.) (dalej: Kupujący) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Kupujący jest spółką celową należącą do xxxx S.a.r.l. – spółki luksemburskiej – zajmującej się m.in. inwestowaniem w domy studenckie w różnych krajach poprzez spółki celowe. W związku z powyższym, celem działalności gospodarczej Kupującego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków oraz przygotowaniem terenu pod budowę domów studenckich, inwestowanie w domy studenckie, zwiększanie ich wartości poprzez aktywne zarządzanie tymi nieruchomościami oraz wynajem ich powierzchni w głównej mierze studentom.

Sprzedający oraz Kupujący dalej łącznie będą określani jako „Zainteresowani”, „Strony” lub „Wnioskodawcy”. Zainteresowani nie są i nie będą na dzień Transakcji (termin zdefiniowany poniżej) podmiotami powiązanymi na gruncie przepisów prawa podatkowego. Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przy ul. (…) składającej się z działek ewidencyjnych (…) (dalej: Działka 1) i nr (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…) oraz przy ul. (…), składającej się z działki ewidencyjnej nr (…) dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…).

W dniu 18 grudnia 2020 r. Sprzedający uzyskał decyzję podziałową, na podstawie której doszło do podziału geodezyjnego niektórych z wymienionych powyżej działek ewidencyjnych. Po dokonanym podziale – z działki nr (…) zostały wydzielone, między innymi działki nr (…) (dalej: Działka 2) oraz nr (…) (dalej: Działka 3). Natomiast z działki nr (…) została wydzielona, między innymi działka nr (…) (dalej: Działka 4). Działka 1 jest działką zabudowaną. Działka 2 oraz Działka 3 są również działkami zabudowanymi. Na gruntach wchodzących w skład tych działek znajdują się budowle w postaci podziemnej studni wodomierzowej oraz infrastruktury podziemnej. Jednakże Sprzedający nie ma prawa do rozporządzania jak właściciel budowlami znajdującymi się na tych gruntach. Natomiast na Działce 4 znajduje się budowla, obiekty małej architektury i instalacje będące własnością Sprzedającego, obejmujące mur biegnący wzdłuż zachodniej granicy Działki 4 (dalej: Budowla).

Na gruntach, które wchodzą w skład Działki 4 zlokalizowana jest również stacja transformatorowa należąca do przedsiębiorstwa energetycznego oraz infrastruktura podziemna, jednakże Sprzedający nie ma prawa do rozporządzani tym obiektami jak właściciel. Grunty składające się na Działkę 1, Działkę 2 oraz Działkę 3 objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, według którego grunty te przeznaczone są pod zabudowę. Grunt, na który składa się Działka 4, również objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, według którego grunt ten przeznaczony jest pod zabudowę. Działka 1, Działka 2, Działka 3, Działka 4 oraz Budowla będą łącznie zwane dalej Nieruchomością. Prawo użytkowania wieczystego gruntu, na który składa się Działka 4, wraz ze znajdującą się na niej Budowlą zostało nabyte przez Sprzedającego w dniu 9 stycznia 2014 r. w drodze umowy sprzedaży. Przedmiotowa transakcja nabycia przez Sprzedającego gruntu wraz z Budowlą, zgodnie z postawieniami umowy sprzedaży, była zwolniona z podatku od towarów i usług.

Sprzedający po nabyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu rozpoczął użytkowanie na potrzeby własne Budowli znajdującej się na tym gruncie, tzn. mur służył Sprzedającemu do wydzielenia granicy działki jak również ochrony przed wstępem na teren gruntu nieuprawnionych osób trzecich. Działalność Sprzedającego po nabyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu, na który składa się Działka 4, na której znajduje się Budowla, obejmowała w szczególności (i) przygotowanie planistyczne do realizacji inwestycji oraz (ii) partycypacji w realizacji remontu i przebudowy ul. (…). Na moment składania wniosku Budowla nie była ulepszana. Jeżeli ulepszenia takie będą dokonywane przed dniem Transakcji, ich wartość na dzień Transakcji nie przekroczy 30% wartości początkowej Budowli.

Nieruchomość nie jest obecnie przedmiotem najmu ani żadnej innej umowy uprawniającej podmiot trzeci do korzystania z niej za wynagrodzeniem. Dla uniknięcia wątpliwości wskazać należy, że na części Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji ustanowiono służebność przesyłu dla przedsiębiorstwa energetycznego. Jednakże z tytułu ustanowienia służebności Sprzedający nie pobiera żadnych opłat. Sprzedający nie prowadził ani nie prowadzi działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Sprzedającego na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług ani też na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą Sprzedającego.

Kupujący zamierza nabyć Nieruchomość od Sprzedającego (dalej: Transakcja) w celu przeprowadzenia na niej inwestycji budowlanej, obejmującej budowę budynków hoteli studenckich. Po wybudowaniu nowych budynków Kupujący będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni lokalowej w nowych budynkach na rzecz w głównej mierze studentów, które to usługi powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po złożeniu wniosku Strony zawrą przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości, a zawarcie umowy sprzedaży pod warunkiem oraz przyrzeczonej umowy przeniesienia Nieruchomości uzależnione będzie od spełnienia szeregu warunków zawieszających. W ramach planowanej Transakcji dojdzie zatem do przeniesienia Nieruchomości.

W związku z okolicznością, że Sprzedający nie ma prawa do rozporządzania jak właściciel budowlami znajdującymi się na gruntach wchodzących w skład Działki 1, Działki 2 oraz Działki 3, budowle te nie będą przedmiotem planowanej Transakcji. Również przedmiotem planowanej Transakcji nie będzie stacja transformatorowa należąca do przedsiębiorstwa energetycznego oraz infrastruktura podziemna, znajdująca się na gruncie, na który składa się Działka 4, z uwagi na okoliczność, że Sprzedający nie ma prawa do rozporządzania tymi obiektami jak właściciel. Dla uniknięcia wątpliwości, Sprzedający oraz Kupujący w umowie przedwstępnej wskazali, że w szczególności żadne z poniższych elementów nie będzie podlegało zbyciu w ramach Transakcji na podstawie umowy przyrzeczonej:

  1. prawa i obowiązki wynikające z umów o dostawę mediów do Nieruchomości, a także innych umów o świadczenie usług zawartych przez Sprzedającego;
  2. umowy o zarządzanie aktywami i nieruchomościami (umowy takie nie zostały zawarte przez Sprzedającego);
  3. finansowanie działalności Sprzedającego, w szczególności pożyczki od podmiotów powiązanych;
  4. indywidualizujące oznaczenia Sprzedającego (tj. jego firma w rozumieniu Kodeksu cywilnego);
  5. prawa i obowiązki wynikające z jakichkolwiek umów rachunku bankowego Sprzedającego;
  6. prawa i obowiązki wynikające z jakichkolwiek umów o świadczenie usług księgowych, prawnych i marketingowych Sprzedającego;
  7. środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Sprzedającego;
  8. księgi rachunkowe i inne dokumenty (np. dokumenty handlowe, korporacyjne) Sprzedającego, związane z działalnością gospodarczą Sprzedającego;
  9. pracownicy Sprzedającego.

Ponadto, Zainteresowani zauważają że dokumenty związane z Nieruchomością, które również mogą zostać przejęte przez Kupującego, nie stanowią know-how Sprzedającego związanego z działalnością gospodarczą Sprzedającego, lecz mają na celu wyłącznie potwierdzenie stanu technicznego oraz prawnego Nieruchomości.

Zainteresowani wskazują, że cena za nabycie Nieruchomości przez Kupującego zostanie określona w oparciu o ustaloną między Sprzedającym i Kupującym wartość składników wchodzących w skład Nieruchomości, które w ramach Transakcji zostaną nabyte przez Kupującego. Zgodnie z intencją Zainteresowanych, w skład Przedmiotu Transakcji nie wejdą również:

  1. tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego w zakresie prowadzenia działalności polegającej na budowie i wynajmie nieruchomości,
  2. nazwa przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  3. umowy ubezpieczenia Nieruchomości i działalności Sprzedającego.

Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników, dlatego w wyniku Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Kupującego pracowników. Biorąc pod uwagę składniki majątkowe wchodzące w skład przedmiotu Transakcji oraz składniki majątkowe niewchodzące w zakres Transakcji, do prowadzenia działalności gospodarczej przez Kupującego, konieczne będzie zaangażowanie innych składników majątku, które nie są przedmiotem Transakcji, a także podjęcie szeregu działań o charakterze faktycznym lub prawnym niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o Nieruchomości. W szczególności, po przeprowadzeniu Transakcji Kupujący dokona we własnym zakresie inwestycji budowlanej na Nieruchomości, obejmującej budowę budynków hoteli studenckich.

Na chwilę obecną właściciele Sprzedającego nie podjęli decyzji, co do zakresu działalności Sprzedającego po dacie Transakcji. Decyzja taka zostanie podjęta przez udziałowca Sprzedającego po sprzedaży Nieruchomości, przy uwzględnieniu kryteriów biznesowych i dostępnych opcji kontynuowania działalności przez Sprzedającego w Polsce.

Jednocześnie należy podkreślić, że Nieruchomość nie była, nie jest i nie zostanie wyodrębniona organizacyjnie jako dział / oddział / wydział w przedsiębiorstwie Sprzedającego, w szczególności na podstawie uchwały wspólników Sprzedającego bądź innego dokumentu (np. wewnętrznego regulaminu organizacyjnego lub struktury organizacyjnej Sprzedającego), żadne prawne wyodrębnienie Nieruchomości w ramach struktury Sprzedającego nie miało miejsca. Również po Transakcji Nieruchomość nie stanie się wyodrębnioną organizacyjnie częścią przedsiębiorstwa Kupującego.

W zakresie w jakim Transakcja będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Zainteresowani planują złożyć, przed dokonaniem Transakcji, wspólne oświadczenie (zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług ) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Strony planują dokonać Transakcji w pierwszej połowie 2021 r.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani przedstawili tabelę – w której wskazano jakie naniesienia, których właścicielem jest Sprzedający, znajdują się na wymienionych działkach oraz naniesienia, które nie będą przedmiotem umowy sprzedaży, ponieważ nie stanowią własności Sprzedającego, gdyż stanowią własność przedsiębiorstw przesyłowych. I tak, na Działkach 1, 2 i 3 znajdują się jedynie budowle będące własnością przedsiębiorstw przesyłowych. Natomiast na Działce 4 znajduje się budowla w postaci muru biegnącego wzdłuż zachodniej granicy działki, będąca własnością Sprzedającego oraz stacja transformatorowa i infrastruktura podziemna będące własnością przedsiębiorstw przesyłowych.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Kupującego nie będzie podlegała w całości lub w jakiejkolwiek części podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Kupującego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a w konsekwencji Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako czynność opodatkowaną należy uznać umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany – w przypadku sprzedaży nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ).

Stosownie jednak do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Mając na uwadze treść ww. przepisu, w ocenie Zainteresowanych, opisana w zdarzeniu przyszłym planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z tym, że transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług – co wykazano w uzasadnieniu stanowiska Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2. Tym samym, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Nieruchomości w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym.

W stosunku do części Nieruchomości, która będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (tj. Działki 4 oraz Budowli), umowa sprzedaży dotycząca tej części Nieruchomości będzie co do zasady podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%.

Opodatkowanie to nie będzie miało zastosowania, jeżeli Zainteresowani przed zawarciem umowy sprzedaży złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowne oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia tej części Transakcji z podatku od towarów i usług i wybiorą opodatkowanie również tej części Nieruchomości co zamierzają uczynić i co stanowi również element opisu zdarzenia przyszłego.

Zainteresowani na potwierdzenie stanowiska przytoczył interpretacje indywidualne.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację z 02 marca 2021 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.701.2020.3.SL.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku – wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Nabywca zamierza nabyć od Sprzedającego, na podstawie umowy sprzedaży prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z naniesieniami.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 02 marca 2021 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.701.2020.3.SL., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, wskazując m.in., że:

  • Planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż ww. Nieruchomości będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
  • Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu oznaczonego jako Działki nr 1, 2 i 3 nie będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, w konsekwencji przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług.
  • Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu oznaczonego jako Działka nr 4 wraz z posadowioną na tym gruncie budowlą w postaci muru korzysta ze zwolnienia z opodatkowania; przy czym może być opodatkowana podatkiem od towarów i usług, skoro zostaną spełnione przesłanki do rezygnacji ze zwolnienia.

Zatem, skoro omawiana we wniosku umowa sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż Zainteresowani deklarują złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia, w tej części w której zwolnienie przysługuje), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj