Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-690/11/AF
z 29 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-690/11/AF
Data
2011.08.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dostawa
statek
stawka preferencyjna
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy stawka podatku w wysokości 0% ma zastosowanie do dostaw dokonywanych tylko na statki szkolne rybołówstwa morskiego, czy na pokład wszystkich statków szkolnych?



Wniosek ORD-IN 669 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 10 sierpnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy wyposażenia nawigacyjnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 maja 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 10 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla dostawy wyposażenia nawigacyjnego.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka zajmuje się dostawą wyposażenia nawigacyjnego na różnego rodzaju statki. W obecnej chwili zamierza przedstawić ofertę na urządzenie SVDR. Jest to kapsuła zamontowana na stałe na pokładzie statku, która zbiera wszelkie informacje z urządzeń nawigacyjnych i sterowniczych zainstalowanych na statek. Pełni funkcję czarnej skrzynki. Posiada zwalniak i w momencie tonięcia statku zostaje uwolniona, wypływa na powierzchnię.

Spółka otrzymała oświadczenie dotyczące zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług przy dostawach i usługach na statku. W oświadczeniu tym potwierdzono, że składający oświadczenie jest armatorem morskim statku szkolno-badawczego morskiego, używanego do żeglugi na pełnym morzu. Podał PKWiU tej jednostki, tj. 30.11.30.0 oraz zaświadczył, że zakupione towary (prowiant, paliwo, woda, energia elektryczna) służą bezpośrednio zaopatrzeniu statku i zostaną tam w całości wykorzystane. Powołując się na treść art. 83 ust. 1 pkt 3, 4, 10, 14, 15 i 17, kontrahent żąda uwzględnienia 0% stawki podatku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy stawka podatku w wysokości 0% ma zastosowanie do dostaw dokonywanych tylko na statki szkolne rybołówstwa morskiego, czy na pokład wszystkich statków szkolnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa wyposażenia na statek szkolny morski nie podlega opodatkowaniu stawką 0% ze względu na brak wyszczególnienia wymienionych statków w art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku do towarów i usług. Jedynie dostawy wyposażenia na statki szkolne lub badawcze, ale rybołówstwa morskiego mają prawo do zastosowania stawki 0%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonym art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym, w zakresie zdania wstępnego, art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 83 ust.1 pkt 3 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.


W ust. 1 pkt 1 ww. artykułu wymieniono:


  1. pełnomorskie liniowce pasażerskie, pełnomorskie statki wycieczkowe i tym podobne jednostki pływające do przewozu osób; pełnomorskie promy wszelkiego typu (PKWiU ex 30.11.21.0),
  2. pełnomorskie tankowce do przewozu ropy naftowej, produktów przerobu ropy naftowej, chemikaliów oraz gazów skroplonych (PKWiU ex 30.11.22.0),
  3. pełnomorskie chłodniowce, z wyłączeniem tankowców (PKWiU ex 30.11.23.0),
  4. pozostałe statki pełnomorskie do przewozu ładunków suchych (stałych), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU ex 30.11.24.0),
  5. pełnomorskie statki rybackie, pełnomorskie statki przetwórnie oraz pełnomorskie pozostałe jednostki pływające do przetwarzania lub konserwowania produktów rybołówstwa (PKWiU ex 30.11.31.0),
  6. pchacze pełnomorskie (PKWiU ex 30.11.32.0),
  7. statki szkolne i badawcze rybołówstwa morskiego oraz statki ratownicze morskie (PKWiU ex 30.11.33.0).


Analiza treści ww. przepisów wskazuje na to, że ze stawki podatku w wysokości 0% korzystają dostawy części oraz wyposażenia dla określonej grupy statków, tj. tych które wymienione zostały w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy. Ostatnia z grup statków wymienionych w tym przepisie obejmuje m. in. statki szkolne i badawcze rybołówstwa morskiego. Wykładnia językowa tego przepisu pozwala na stwierdzenie, że mamy tu do czynienia z koniunkcją. W konsekwencji należy go interpretować w ten sposób, że obejmuje on wyłącznie statki szkolne rybołówstwa morskiego oraz statki badawcze rybołówstwa morskiego. Gdyby intencją ustawodawcy było objęcie tym przepisem wszystkich statków szkolnych oraz statków badawczych rybołówstwa morskiego posłużyłby się sposobem zapisu użytym chociażby w ust. 1 pkt lit a) tego artykułu, tzn. użyłby przecinka.

Biorąc pod uwagę treść wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że opisana dostawa nie będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, ponieważ dotyczy wyposażenia przeznaczonego dla statku morskiego szkolno-badawczego. W konsekwencji opodatkowana będzie podstawową stawką podatku, tj. 23%.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj