Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1195/12-2/MR
z 10 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego wykazania podatku VAT na fakturze – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego wykazania podatku VAT na fakturze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej Spółka) wystawiła fakturę polskiemu kontrahentowi, w której wszystkie pozycje poszczególne i wszelkie podsumowania liczbowe są wyrażone w PLN. Podsumowanie netto i podsumowanie VAT i podsumowanie brutto również wystawione jest w PLN. Kwota do zapłaty jest wpisana liczbowo i słownie w PLN. Jednocześnie, aby odbiorca miał wybór co do waluty w jakiej chce zapłacić Spółce pod liczbami do zapłaty wyrażonymi w PLN jest również kwota brutto do zapłaty wyrażona w EURO, przy czym kurs przeliczenia EURO na złotówki nie jest kursem średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury a kursem wynikającym z umowy między stronami. Dla zobrazowania sytuacji przyjmijmy, że kurs EURO z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury to 4,00 PLN. Strony w negocjacjach posługiwały się kursem 5,00 PLN. Na fakturze jest jeden towar handlowy kosztujący 5,00 PLN netto i tak jest wykazany w pozycji faktury i w podsumowaniu. VAT wynosi 1,15 PLN i tak jest wykazany w pozycji i w podsumowaniu. Brutto równa się 6,15 PLN i tak jest wykazane w pozycji i podsumowaniu. Do zapłaty wykazana jest kwota 6,15 PLN, a pod spodem jest wykazana alternatywna kwota do zapłaty 1,00 EURO. Przeliczając od końca czyli od kwoty do zapłaty wyrażonej w EURO po kursie średnim NBP z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury czyli 4,00 PLN Spółka nie otrzymuje kwoty 5,00 PLN netto wykazanej na fakturze i nie otrzymuje kwoty VAT wykazanej na fakturze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyżej wymienionej sytuacji podatek VAT jest wykazany prawidłowo w kwocie 1,15 PLN?

Zdaniem Wnioskodawcy, wystawiona w powyższy sposób faktura jest fakturą wystawioną w walucie polskiej ponieważ wszystkie pozycje wyrażone są w walucie polskiej i podsumowania są również wyrażone w walucie polskiej. Samo dopisanie na fakturze alternatywnego sposobu płatności w EURO nie zmienia faktu, że jest to faktura wyrażona w walucie polskiej i nie trzeba jej przeliczać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
  3. stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
  4. stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Stosownie do treści art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka wystawiła fakturę polskiemu kontrahentowi, w której wszystkie pozycje poszczególne i wszelkie podsumowania liczbowe są wyrażone w PLN. Podsumowanie netto i podsumowanie VAT i podsumowanie brutto również wystawione jest w PLN. Kwota do zapłaty jest wpisana liczbowo i słownie w PLN. Jednocześnie, aby odbiorca miał wybór co do waluty w jakiej chce zapłacić Spółce pod liczbami do zapłaty wyrażonymi w PLN jest również kwota brutto do zapłaty wyrażona w EURO, przy czym kurs przeliczenia EURO na złotówki nie jest kursem średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury a kursem wynikającym z umowy między stronami. Dla zobrazowania sytuacji przyjmijmy, że kurs EURO z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury to 4,00 PLN. Strony w negocjacjach posługiwały się kursem 5,00 PLN. Na fakturze jest jeden towar handlowy kosztujący 5,00 PLN netto i tak jest wykazany w pozycji faktury i w podsumowaniu. VAT wynosi 1,15 PLN i tak jest wykazany w pozycji i w podsumowaniu. Brutto równa się 6,15 PLN i tak jest wykazane w pozycji i podsumowaniu. Do zapłaty wykazana jest kwota 6,15 PLN, a pod spodem jest wykazana alternatywna kwota do zapłaty 1,00 EURO. Przeliczając od końca czyli od kwoty do zapłaty wyrażonej w EURO po kursie średnim NBP z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury czyli 4,00 PLN Spółka nie otrzymuje kwoty 5,00 PLN netto wykazanej na fakturze i nie otrzymuje kwoty VAT wykazanej na fakturze.

Żaden z przepisów ustawy nie odnosi się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej, ale też brak jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie. Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie nakładają też na podatnika dokumentującego dokonywaną transakcję fakturą wystawianą w walucie obcej, obowiązku posiadania przez niego zezwolenia do dokonywania tej czynności w takiej formie.

Jeżeli podatnik decyduje się na fakturowanie należności w walucie obcej musi wziąć pod uwagę regulacje rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.

Przepis § 5 ust. 1 rozporządzenia, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r., stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
  4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  9. stawki podatku;
  10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Biorąc bowiem pod uwagę zapis § 5 ust. 1 rozporządzenia stwierdzić należy, że przepis ten określa niezbędne minimum elementów, które powinna zawierać faktura VAT. Zgodnie zatem z pkt 11 tego przepisu, niezbędne jest aby zamieścić na niej kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów lub usług, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości poszczególnych dostarczonych towarów i wykonanych usług wykazanych w tej fakturze; w tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku (§ 5 ust. 3 rozporządzenia – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r.).

Natomiast w myśl § 5 ust. 6 rozporządzenia, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2012 r., kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wystawiła dla swojego kontrahenta fakturę, w której wszystkie pozycje i posumowania liczbowe, w tym posumowanie netto i brutto, wyrażone są w PLN. Na fakturze jest wykazany jeden towar handlowy o wartości 5,00 PLN netto, kwota podatku VAT została wykazana w kwocie 1,15 PLN, a brutto 6,15 PLN i taka kwota jest wykazana w pozycji i podsumowaniu i do zapłaty. Spółka dodatkowo na fakturze wykazała alternatywną kwotę wyrażoną w EURO. Spółka ma wątpliwości w kwestii czy wykazano prawidłowo kwotę podatku VAT w wysokości 1,15 PLN.

Z powyższych uregulowań wynika, że istnieje możliwość wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż w dowolnej walucie obcej, ale kwota podatku powinna być zawsze wyrażona w walucie polskiej, co oznacza, że w przypadku kontraktów zawartych np. w EURO dostawca krajowy może wystawić fakturę podając kwoty w EURO, ale podatek VAT dodatkowo w złotych. Jednakże w przedmiotowej sprawie faktura wystawiona przez Spółkę jest w walucie polskiej, jedynie alternatywnie wykazano kwotę do zapłaty w EURO. Zatem jeśli cała faktura wystawiona jest w walucie polskiej to Spółka postąpiła prawidłowo wykazując kwotę podatku w wysokości 1,15 PLN przy założeniu, że sprzedaż wykazanego na fakturze towaru opodatkowana jest 23% stawką podatku VAT. Wobec powyższego nie jest istotne w jaki sposób zostanie przeliczona waluta obca na złote, gdyż faktura wystawiona jest w polskiej walucie.


Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie faktura wystawiona przez Spółkę jest w walucie polskiej, stad poszczególne pozycje faktury i podsumowania, w tym kwota podatku powinny być wyrażone w walucie polskiej. Zatem, przy założeniu, że sprzedaż wykazanego na fakturze towaru opodatkowana jest 23% stawką podatku VAT, wykazana na fakturze kwota podatku w wysokości 1,15 PLN jest prawidłowa.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, tj. sposób przeliczania waluty obcej na złote – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – w wydanej interpretacji rozpatrzone.

Tut. Organ informuje, że z dniem 1 stycznia 2013 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.), zostało zmienione rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr z 2012 r., poz. 1428), i powołane powyżej przepisy § 5 ust. 1, 3 i 6 rozporządzenia otrzymały nowe brzmienie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj