Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.658.2020.4.MG
z 18 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 15 października 2020 r. (data wpływu 27 października 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 grudnia 2020 r. (data wpływu 4 stycznia 2021 r.), stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z dnia 17 grudnia 2020 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.658.2020.1.MG oraz pismem z dnia 4 marca 2021 r. (data wpływu 9 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytuły umowy licencji Prototypu oraz ciążących na Zainteresowanym będącym Stroną postępowania obowiązkach płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 października 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytuły umowy licencji Prototypu oraz ciążących na Zainteresowanym będącym Stroną postępowania obowiązkach płatnika.


We wniosku wspólnym złożonym przez

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    A. Sp. z o.o.
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana M. K.

Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca (Zainteresowany będący stroną postępowania) planuje nawiązać współpracę z Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (Zainteresowanym) pełniącym funkcję (...) Wnioskodawcy. Współpraca będzie polegać na nabyciu za wynagrodzeniem licencji od Zainteresowanego do wzoru wspólnotowego „(...)” (dalej jako Prototyp). Na podstawie nabytej licencji Wnioskodawca planuje uzyskiwać dochody z tytułu wdrożenia i sprzedaży produktów opartych na Licencjonowanej Technologii.

Zainteresowany jest osobą pełniącą funkcję (...) Wnioskodawcy. Jednocześnie Zainteresowany jest pracownikiem X oraz osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność ta polega głównie na (...).

Zainteresowany wytworzył Prototyp w ramach wykonywania pracy w X. Z mocy prawa wszelkie utwory wytworzone przez pracownika należą do pracodawcy, zatem prawa autorskie do Prototypu należały do X. Zainteresowany na podstawie umowy zawartej w dniu 29 czerwca 2020 r. z X nabył na zasadzie wyłączności wszelkie prawa do wyników badań naukowych a w szczególności prawa do wzoru wspólnotowego Prototypu zarejestrowanego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w (...) (...) oraz know-how związanego z tymi wynikami dotyczącymi technologii wraz z prawami do wzoru wspólnotowego.


Zainteresowany zamierza wnieść nabyty Prototyp do swojej działalności gospodarczej i rozpoznać z tego tytułu wartość niematerialną i prawną.


Obecnie Wnioskodawca i Zainteresowany, jako osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, planują podpisać umowę, na mocy której Zainteresowany udzieli Wnioskodawcy licencji do Prototypu. Na mocy postanowień umownych Wnioskodawca zobowiązuje się na swój koszt podjąć wszelkie handlowo uzasadnione wysiłki, zarówno sam, jak i poprzez podmioty powiązane z Licencjobiorcą, w celu sprzedaży Rozwiązań Opartych na Licencjonowanej Technologii. Wnioskodawca zobowiązuje się do uiszczania na rzecz Zainteresowanego następujących opłat licencyjnych:

  1. opłaty jednorazowej za udzielenie niniejszej licencji w wysokości kwoty (...) brutto, stanowiącej 50% przychodów ze sprzedaży Rozwiązań Opartych na Licencjonowanej Technologii pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu, płatnej w terminie 14 dni od daty podpisania niniejszej Umowy na podstawie wystawionego przez Licencjobiorcę rachunku oraz
  2. kwartalnej opłaty stanowiącej kwotę (...)% od ceny sprzedaży netto przez Licencjobiorcę każdej sztuki Rozwiązania Opartego na Licencjonowanej Technologii (niezależnie od kosztów uzyskania przychodu), płatnej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu upływu kwartalnego okresu rozliczeniowego, za który jest dokonywana płatność, na podstawie wystawionego przez Licencjobiorcę rachunku. Pierwsze rozliczenie opłaty kwartalnej nastąpi za IV kwartał 2020 r. zgodnie z zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym.


Do obowiązków Zainteresowanego należeć będzie zapewnienie, że nie ujawni jakichkolwiek informacji dotyczących Licencjonowanej Technologii osobom trzecim oraz, że nie będzie podejmował jakichkolwiek działań mogących uniemożliwić lub utrudnić utrzymanie lub uzyskanie ochrony Technologii. Dodatkowo Zainteresowany zobowiązuje się podejmować wszelkie działania konieczne w celu utrzymania w mocy ochrony prawej wynikającej z rejestracji wszelkich praw wyłącznych dotyczących Licencjonowanej Technologii, już uzyskanych w jakimkolwiek kraju przed dniem zawarcia niniejszej Umowy, jak również praw, co do której stosowne zgłoszenia i inne działania zostały przed dniem zawarcia niniejszej Umowy już podjęte.


Pismem z dnia 17 grudnia 2020 r. wezwano Zainteresowanego będącego strona postępowania do uzupełnienia wniosku poprzez:

  1. Sformułowanie pytania podatkowego dotyczącego skutków podatkowych dla Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, które powinno być związane z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym.
  2. Przedstawienie stanowiska Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w odniesieniu do sformułowanego pytania podatkowego.
  3. Wskazanie przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji w zakresie skutków podatkowych spoczywających na Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (część F formularza ORD-WS poz. 71).


Pismem z dnia 29 grudnia 2020 r. Zainteresowany będący strona postępowania uzupełnił braki formalne wniosku.


Pismem z dnia 22 lutego 2021 r. organ podatkowy ponownie wezwał Zainteresowanych do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego poprzez jednoznaczne wskazanie, czy w zakres prowadzonej przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, działalności gospodarczej wchodzić będzie również udzielanie licencji?


Pismem z dnia 4 marca 2021 r. Zainteresowany niebędący stroną postępowania wskazał, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania w związku z planowanym zawarciem umowy licencyjnej do Prototypu będzie uzyskiwał przychody z licencji. Zatem w zakresie prowadzonej przez niego działalności znajdzie się również udzielanie licencji. Zainteresowany niebędący stroną postępowania w przedmiocie działalności ma wpisaną działalność w zakresie (...). Taka działalność może w przyszłości wiązać się z udzielaniem licencji do innych prototypów, praw, które Zainteresowany niebędący stroną postępowania może w przyszłości wytworzyć. Mimo, że obecnie Zainteresowany niebędący stroną postępowania będzie udzielał tylko jednej licencji do jednego Prototypu to jego zamiarem jest dalsza praca nad kolejnymi utworami w rozumieniu praw autorskich, do których będzie mógł w przyszłości udzielać licencji i osiągać z tego tytułu przychody.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy na Zainteresowanym będącym stroną postępowania będą ciążyły obowiązki płatnika z tytułu wypłacanych opłat licencyjnych do Zainteresowanego?
  2. Czy Zainteresowany niebędący stroną postępowania powinien z tytułu zawartej umowy licencji Prototypu z Wnioskodawcą rozpoznać przychód ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też z tytułu praw majątkowych?


Zdaniem Zainteresowanego, nie będą na nim ciążyły obowiązki płatnika. Zainteresowany niebędący stroną postępowania, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie samodzielnie rozliczał podatek z tego tytułu po wystawieniu faktury na Zainteresowanego.


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej Ustawa o PIT), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.


Zgodnie z art. 41 ust. 2 Ustawy o PIT, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.


Jak można wywnioskować z treści art. 41 ust. 2 Ustawy o PIT oświadczenie o opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej nie może dotyczyć przychodów z praw majątkowych, czyli wymienionych w art. 18 Ustawy o PIT.


Stąd powstała u Zainteresowanego będącego stroną postępowania wątpliwość w zakresie jego obowiązków w zakresie wyżej wspomnianego wynagrodzenia za udzielenie licencji do Prototypu.


Zdaniem Zainteresowanego będącego stroną postępowania o kwalifikacji przychodu Zainteresowanego do przychodów z działalności gospodarczej a nie do przychodów z praw majątkowych będzie decydować decyzja Zainteresowanego o zaliczeniu praw do Prototypu do składników majątku prowadzonej działalności gospodarczej.


Zgodnie bowiem z art. 22b. ust. 1 amortyzacji podlegają nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (takim prawem jest wzór wspólnotowy) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.


Zainteresowany wnosząc oświadczeniem Prototyp do składników majątku prowadzonej działalności gospodarczej przyjął ten Prototyp do używania w rozumieniu powyższego przepisu. Prototyp spełnia też pozostałe warunki dla wartości niematerialnych i prawnych, czyli został nabyty od innego podmiotu, nadaje się do gospodarczego wykorzystania i będzie wykorzystywany przez Zainteresowanego na potrzeby związane z prowadzoną przez Niego działalnością gospodarczą przez okres dłuższy niż rok.


Dodatkowo w umowie między Zainteresowanym będącym stroną postępowania a Zainteresowanym niebędącym strona postępowania, jako stronę umowy wskazano podmiot prowadzący działalność gospodarczą.


Dodatkowo zgodnie z art. 14. ust. 1. Ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednym z rodzajów przychodów osiąganych przez osoby prowadzące działalność gospodarcze jest oddanie do używania swoich wartości niematerialnych i prawnych na podstawie umowy licencyjnej.


Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Zainteresowanych, wynagrodzenie otrzymane przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania od Zainteresowanego będącego stroną postępowania powinno być zakwalifikowane do przychodów z działalności gospodarczej i w związku z powyższym na Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek pobierania zaliczki na podatek z tytułu wypłaconych opłat licencyjnych.


W piśmie z dnia 29 grudnia 2020 r. Zainteresowany niebędący stroną postępowania wskazał, że przychody uzyskiwane z tytułu umowy licencji Prototypu zawartej z Zainteresowanym będącym stroną postępowania powinien zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, czyli do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, z uwagi na podjęcie przez niego decyzji o zaliczeniu praw do Prototypu do składników majątku prowadzonej działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1426 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono odrębne źródła przychodów w postaci m.in.:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3),
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (pkt 7).


Za przychód z praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ww. ustawy uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.


Zgodnie natomiast z treścią art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Aby zatem przychód uzyskany z prowadzonej działalności mógł być uznany za przychód z działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

  • musi być działalnością zarobkową,
  • musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,
  • działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności w okolicznościach, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,
  • przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i jego uzupełnienia wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Wnioskodawca) planuje nawiązać współpracę z Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (Zainteresowany), która polegać będzie na nabyciu od Zainteresowanego za wynagrodzeniem licencji do wzoru wspólnotowego (Prototyp). Zainteresowany jest osobą fizyczna m.in. prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Zainteresowany wytworzył przedmiotowy Prototyp w ramach wykonywania prac na rzecz pracodawcy. Z mocy prawa wszelkie utwory wytworzone przez pracownika należą do pracodawcy, zatem prawa autorskie do Prototypu należały do pracodawcy. Zainteresowany na podstawie umowy zawartej z pracodawcą nabył na zasadzie wyłączności wszelkie prawa do wyników badań naukowych a w szczególności prawa do wzoru wspólnotowego Prototypu oraz know-how związanego z tymi wynikami dotyczącymi technologii wraz z prawami do wzoru wspólnotowego. Zainteresowany zamierza wnieść nabyty Prototyp do swojej działalności gospodarczej i rozpoznać z tego tytułu wartość niematerialną i prawną. Wnioskodawca i Zainteresowany, planują podpisać umowę, na mocy której Zainteresowany udzieli Wnioskodawcy licencji do Prototypu. Wnioskodawca zobowiązuje się do uiszczania na rzecz Zainteresowanego opłat licencyjnych. Zainteresowany w związku z planowanym zawarciem umowy licencyjnej do Prototypu będzie uzyskiwał przychody z licencji. Zakresem prowadzonej przez Zainteresowanego działalności będzie również udzielanie licencji.


Jeżeli podatnik uzyskuje przychody określone w art. 18 cytowanej ustawy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i przedmiotem tej działalności jest m.in. udzielanie licencji, to przychód z tego tytułu należy zaliczyć do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności gospodarczej.

Biorąc po uwagę powyższe, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, gdy przedmiotem działalności gospodarczej Zainteresowanego będzie m.in. udzielanie licencji i Zainteresowany będzie uzyskiwał przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której składnikiem majątku będzie ten Prototyp, posiadający prawo ochronne, to uzyskany dochód z tego tytułu będzie podlegał u Zainteresowanego opodatkowaniu według zasad właściwych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.


Zatem w zaistniałej sytuacji, gdy Zainteresowany z tytułu udzielanej licencji osiągać będzie przychód z działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pełnienia obowiązków płatnika podatku dochodowego, a tym samym potrącania zaliczek na ten podatek z tytułu wypłacanych opłat licencyjnych.


Reasumując, na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tytułu wypłacanych Zainteresowanemu opłat licencyjnych do Prototypu. Zainteresowany z tytułu zawartej z Wnioskodawcą umowy licencji Prototypu zobowiązany będzie do kwalifikowania uzyskiwanego przychodu do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.


W związku z powyższym stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania Nr 1 i 2 uznano za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj