Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.25.2021.2.KS
z 22 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2021 r. (data wpływu 12 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 marca 2021 r. (data wpływu 15 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 3 marca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.25.2021.1.KS (doręczonym dnia 8 marca 2021 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 15 marca 2021 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 15 marca 2021 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą fizyczną jest wspólnikiem w X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w …, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy … (zwana dalej „Spółką” lub „X”).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania.

X prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach. Pierwszy i podstawowy obszar działalności Spółki to działalność hostingowa polegająca m.in. na:

  • wynajmowaniu przez X zasobów sprzętowych komputerów klasy serwerowej,
  • sprzedaży domen,
  • pomocy w migracji/w przenosinach,
  • pomocy technicznej.

Drugi obszar działalności X to administrowanie serwerami polegające m.in. na:

  • audycie infrastruktury serwerowej,
  • projektowaniu nowej infrastruktury serwerowej,
  • tworzeniu backup oraz …..,
  • monitoringu i wsparciu w zakresie środowiska serwerowego i chmurowego,
  • wsparciu w zakresie automatyzacji procesów,
  • pomocy w przeniesieniu infrastruktury oraz tworzeniu nowych funkcjonalności
  • audycie bezpieczeństwa usług chmurowych.

Do prowadzenia działalności w zakresie administracji serwerami Spółka wyodrębniła w swojej strukturze odrębną jednostkę „Dział administracji serwerami”. Celem wyodrębnienia Działu administracji serwerami w strukturze Spółki było oddzielenie sfery działalności Spółki polegającej na administracji serwerami od dominującej działalności hostingowej. Poprzez wydzielenie Działu administracji serwerami stworzono wyspecjalizowaną strukturę realizującą zadania gospodarcze polegające na administracji serwerami oraz zapewniono sprawne zarządzanie i kontrolę nad poszczególnymi sferami działalności Spółki. Wyodrębnienie Działu administracji serwerami w strukturze Spółki nastąpiło na skutek odpowiedniej uchwały zarządu X. Ze względu na specyfikę Działu administracji serwerami, jego kierowanie oraz bieżące prowadzenie zostało powierzone wspólnikowi i członkowi zarządu Spółki.

Uchwałą zarządu X do Działu administracji serwerami zostali przypisani także pracownicy mający za zadanie zapewnienie prawidłowego funkcjonowanie Działu. Do zadań pracowników Działu administracji serwerami zalicza się m.in.:

  • audyt infrastruktury serwerowej,
  • projektowanie nowej infrastruktury serwerowej,
  • tworzenie backup oraz ….,
  • monitoring i wsparcie w zakresie środowiska serwerowego i chmurowego,
  • wsparcie w zakresie automatyzacji procesów,
  • pomoc w przeniesieniu infrastruktury oraz tworzeniu nowych funkcjonalności,
  • audyt bezpieczeństwa usług chmurowych.

W celu prowadzenia działalności w ramach Działu administracji serwerami, został do niego przyporządkowany majątek niezbędny do należytego prowadzenia tej działalności. Biorąc pod uwagę specyfikę Działu administracji serwerami, w skład majątku dedykowanego do prowadzenia działalności gospodarczej, wchodzą m.in. sprzęt komputerowy (stacje robocze, sprzęt sieciowy, sprzęt serwerowy), wyposażenie biurowe, telefony komórkowe itp. oraz środki pieniężne zgormadzone na rachunku bankowym, lokaty terminowe w rachunku, środki zgormadzone w ….

Do Działu administracji serwerami przyporządkowano także umowy i inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności administracji serwerami, w szczególności: umowy zlecenia administrowania serwerami, umowy o wykonywanie prac związanych z zarządzaniem zespołami utrzymaniowymi, umowy zakupu licencji, umowy zakupu usługi chat, umowy w sprawie usług chmurowych, umowy z pracownikami, umowy związane z prowadzonym rachunkiem bankowym itd.

Tym samym, do Działu administracji serwerami zostały przyporządkowane należności i zobowiązania wynikające z umów przypisanych temu Działowi. Ponadto, dla Działu administracji serwerami został utworzony rachunek bankowy Spółki, z udziałem którego realizowane są operacje związane z działalnością tego Działu. X dokonała także wydzielenia rachunkowego Działu administracji serwerami w księgach. Wydzielenie nastąpiło poprzez utworzenie w planie kont i w księgach rachunkowych kont syntetycznych z oznaczeniem „Dział administracji serwerami”, w zapisach których ujmowane są zdarzenia i operacje związane wyłącznie z działaniem Działu administracji serwerami.

Majątek, umowy, pracownicy oraz wszelkie inne aktywa i zobowiązania nie przypisane do Działu administracji serwerami są powiązane z podstawową działalnością Spółki, tj. działalnością hostingową. Wspólnicy Spółki (w tym Wnioskodawca) zamierzają dokonać w przyszłości sprzedaży tej części biznesu X, która koncentruje się na podstawowej działalności hostingowej.

Formalnie planowane jest zbycie udziałów w X. Jednocześnie, nabywca udziałów w Spółce nie jest zainteresowany nabyciem tej części biznesu, która wiąże się z administracją serwerami. Udziałowcy Spółki nadal zamierzają prowadzić tę działalność w nowym podmiocie. W związku z powyższym, Spółka zamierza podjęcie decyzji o podziale Spółki poprzez wydzielenie w trybie art. 529 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526, dalej „k.s.h.”) Działu administracji serwerami do nowo powstałej spółki. W wyniku podziału powstanie odrębna spółka (zwana dalej „Spółką Usługową”). Kluczowe dla X i jej wspólników jest zachowanie ciągłości działalności w zakresie hostingu oraz administracji serwerami. Po wydzieleniu Spółka Usługowa będzie kontynuowała działalność administracji serwerami, prowadzoną wcześniej w Dziale administracji serwerami. Jednocześnie po wydzieleniu, Spółka będzie kontynuowała prowadzoną działalność w obszarze hostingu.

W ocenie Wnioskodawcy, podział Spółki przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. W szczególności, za przeprowadzeniem podziału przemawiają okoliczności biznesowe związane z planowaną sprzedażą części hostingowej. Ponadto, za podziałem przez wydzielenie przemawiają przesłanki związane z możliwością zapewnienia zarówno wydzielonemu Działowi administracji serwerami, jak i Spółce stabilności gospodarczej.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że nowo powstała spółka (Spółka Usługowa) będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Po dokonaniu podziału Spółki planowane jest zawarcie „umowy serwisowej” pomiędzy X (jako usługobiorcą) a Spółką Usługową (jako usługodawcą), której przedmiotem będzie przede wszystkim odpłatne świadczenie usług administracji serwerami i utrzymania infrastruktury technicznej. Należy nadmienić, że tego rodzaju usługa jest jedynie usługą wspierającą wobec działalności hostingowej i może być świadczona przez jakikolwiek inny podmiot specjalizujący się administracją serwerami. Zawarcie umowy pomiędzy Spółką a Spółką Usługową motywowane jest względami praktycznymi, tj. Spółka uniknie dzięki temu problemu znalezienia innego podmiotu świadczącego tego rodzaju usługi. Wnioskodawca chciałby podkreślić, że planowana jest sprzedaż części biznesu związana z działalnością hostingową (tj. Spółki po podziale), zatem w przyszłości „umowa serwisowa” będzie zawarta pomiędzy podmiotami niepowiązanymi (zakładając że nabywca Spółki nie rozwiąże ww. umowy).

X na dzień dzisiejszy posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu z podmiotem trzecim. Na moment podziału Spółki na Spółkę Usługową nie zostanie przeniesiony tytuł prawny do ww. nieruchomości. W dniu podziału Spółki przez wydzielenie, z chwilą uzyskania przez Spółkę Usługową podmiotowości prawnej, zostanie zawarta odrębna umowa najmu nieruchomości przez Spółkę Usługową.

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce dzielonej i część przedsiębiorstwa, która przejdzie na nowo powstałą spółkę będą miały faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w planowanym zakresie, w tym w przypadku Spółki Usługowej wyłącznie w oparciu o przypisane do nich składniki materialne i niematerialne szczegółowo wymienione w treści wniosku. Co do zasady, dla kontynuowania działalności gospodarczej angażowanie innych składników majątku (niebędących przedmiotem transakcji) lub podejmowanie dodatkowych działań nie będzie koniecznie. Z zastrzeżeniem, że planowane jest, że umowa najmu nieruchomości, wykorzystywanej obecnie na potrzeby działalności hostingowej oraz działalności administracji serwerami (prowadzonej w ramach Działu administracji serwerami), w dniu podziału Spółki przez wydzielenie, zostanie przez Spółkę aneksowana i w części, w jakiej nieruchomość przeznaczona jest na wykonywanie działalności administracji serwerami rozwiązana. W tym samym momencie, z chwilą uzyskania przez Spółkę Usługową podmiotowości prawnej, zostanie zawarta odrębna umowa najmu nieruchomości (w części przeznaczonej na działalność administracji serwerami) przez Spółkę Usługową.

Wnioskodawca podkreśla, że prawo do nieruchomości nie jest elementem determinującym wykonywanie opisanej we wniosku działalności administracji serwerami. Innymi słowy, posiadanie prawa do nieruchomości nie wiąże się nieodzownie ze strukturą organizacyjną i funkcjonalną tej części przedsiębiorstwa, tj. zdaniem Wnioskodawcy, nie jest niezbędna w prowadzonej przez tę część przedsiębiorstwa działalności gospodarczej a prawo do korzystania z nieruchomości nie stanowi warunku koniecznego do nadania zespołowi składników statusu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Co do zasady, dla prowadzenia/kontunuowania przez Spółkę Usługową działalności polegającej na administracji serwerami, w oparciu o nabyte od X (jako spółki dzielonej) składniki majątkowe, nie będzie konieczne dokonanie dodatkowych czynności. Wprawdzie Wnioskodawca planuje podjęcie niektórych czynności związanych z prowadzoną działalnością, jednak czynności te nie są elementami determinującymi wykonywanie tej działalności. Przykładowo, z chwilą uzyskania przez Spółkę Usługową podmiotowości prawnej, planowane jest zawarcie umowy najmu nieruchomości (w części przeznaczonej na działalność administracji serwerami) przez Spółkę Usługową. Nadto, należy zwrócić uwagę, że chociaż X prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach, hostingu oraz administracji serwerami, to na dzień obecny jest jednym podmiotem w sensie prawnym. Umowy dotyczące obu obszarów działalności są zatem zawsze zawierane przez Spółkę jako jeden podmiot (od strony prawnej nie ma możliwości zawierania odrębnych umów). Zważywszy na to, że niektóre umowy dotyczą obu obszarów, nie mogą zostać w ramach planu podziału przypisane do obu części przedsiębiorstwa, ale część z nich zostanie przypisana do części hostingowej. Dopiero po podziale, gdy Spółka Usługowa uzyska podmiotowość prawną, na gruncie prawnym będzie mogła stać się odrębnym podmiotem praw i obowiązków z tytułu umów. Wówczas dokonana zostanie cesja częściowa umów bądź Spółka Usługowa zawrze odrębne umowy wyłącznie w zakresie dotyczącym administracji serwerami.

Planowanie jest, aby wartość nominalna udziałów, które zostaną wydane wspólnikom X, w tym Wnioskodawcy, odpowiadała wartości bilansowej majątku, jaki zostanie przeniesiony na spółkę nowo zawiązaną (Spółkę Usługową).

Podziałowi Spółki, a także włączeniu wyodrębnionej części Spółki do nowo zawiązanej Spółki Usługowej nie będą towarzyszyły dopłaty w gotówce na rzecz wspólników.

W X po podziale pozostaną m.in. następujące składniki składające się na:

  • infrastrukturę sieciową (m.in. …..),
  • infrastrukturę elektryczną i chłodniczą (m.in. UPSy, klimatyzatory wraz z kanałami rozprowadzającymi),
  • infrastrukturę serwerową (m.in. klaster serwerów hostingowych, serwery HV dla usług VPS, serwery dedykowane, części zamienne do serwerów),
  • infrastrukturę wspomagającą (m.in. serwery dla usług wewnętrznych np. CRM, serwery backup, konsola),
  • oprogramowanie (m.in. …..),
  • narzędzia (drukarka do etykiet, śrubokręty, zaciskarki itp.),
  • wyposażenie biurowe,
  • stacje robocze wraz z monitorami,
  • peryferia (m.in. klawiatury, myszki, podkładki, słuchawki),
  • know-how,
  • znaki towarowe,
  • środki finansowe itd.

X prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach, jednym z nich, a jednocześnie podstawowym obszarem jest działalność hostingowa, drugim – administracja serwerami. Zdaniem Spółki, część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, na moment przeniesienia Działu administracji serwerami, zespół ten będzie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki na płaszczyźnie:

  1. organizacyjnej,
  2. usługowej,
  3. funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne

Zespół składników majątkowych składających się na część przedsiębiorstwa zajmującą się działalnością hostingową spełnia dokładnie określoną rolę gospodarczą w strukturze przedsiębiorstwa, odmienną od roli powierzonej Działowi administracji serwerami. Pomimo funkcjonowania w ramach struktury prawnej Spółki, część przedsiębiorstwa przeznaczona do działalności hostingowej charakteryzuje się samodzielnym sposobem prowadzenia tej działalności. Ww. zespół został wyodrębniony gospodarczo poprzez przypisanie odrębnych składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych wyłącznie do wykonywania działalności hostingowej – tj. część ta posiada majątek niezbędny do prowadzenia przypisanej jej działalności, w tym przede wszystkim:

  • infrastrukturę sieciową (m.in. …..),
  • infrastrukturę elektryczną i chłodniczą (m.in. UPSy, klimatyzatory wraz z kanałami rozprowadzającymi),
  • infrastrukturę serwerową (m.in. klaster serwerów hostingowych, serwery HV dla usług VPS, serwery dedykowane, części zamienne do serwerów),
  • infrastrukturę wspomagającą (m.in. serwery dla usług wewnętrznych np. CRM, serwery backup, konsola),
  • oprogramowanie (m.in. …..),
  • narzędzia (drukarka do etykiet, śrubokręty, zaciskarki itp.),
  • wyposażenie biurowe,
  • stacje robocze wraz z monitorami,
  • peryferia (m.in. klawiatury, myszki, podkładki, słuchawki),
  • know-how,
  • znaki towarowe,
  • środki finansowe itd.

Co więcej poszczególne umowy o świadczenie usług zawarte z podmiotami zewnętrznymi oraz wynikające z tych umów zobowiązania i koszty są przyporządkowane do części przedsiębiorstwa prowadzącej działalność hostingową. Uwzględniając powyższe, część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce będzie posiadać możliwość wykonywania działalności hostingowej jako odrębny i samodzielny podmiot gospodarczy.

Pojęcie wyodrębnienia organizacyjnego nie jest tożsame z wyodrębnieniem organizacyjno-prawnym, oznacza to, że w celu uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie jest wymagane formalne wyodrębnienie części przedsiębiorstwa w ramach prowadzonej działalności. Wnioskodawca podkreśla, że ze względu na wyodrębnienie Działu administracji serwerami w strukturze wewnętrznej Spółki, przeznaczonego do prowadzenia działalności administracji serwerami, uznano za zbyteczne utworzenie działu zajmującego się działalnością hostingową.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, na moment przeniesienia Działu administracji serwerami, część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce będzie wyodrębniona na płaszczyźnie organizacyjnej, tj. będzie stanowiła wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych – administracji serwerami, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.

Wyodrębnienie usługowe

Jak zostało wskazane we wniosku, w Spółce doszło do wydzielenia finansowego poprzez utworzenie w planie kont oraz w księgach rachunkowych, kont syntetycznych z oznaczeniem „Dział administracji serwerami”, w zapisach których są zawierane zarówno zdarzenia, jak i operacje dotyczące wyłącznie działalności Działu administracji serwerami. W konsekwencji tego działania zawarte w planie kont i w księgach rachunkowych konta nie zawierające oznaczenia „Dział administracji serwerami” podlegają bezpośrednio działalności hostingowej spółki. Umożliwione zostało dzięki temu przyporządkowywanie poszczególnych kosztów, przychodów oraz należności i zobowiązań w sposób niezakłócony do części Spółki odpowiedzialnej za działalność hostingową.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, na moment przeniesienia Działu administracji serwerami, część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce będzie wyodrębniona na płaszczyźnie finansowej, tj. będzie posiadała samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności, przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Zdaniem Wnioskodawcy, na moment przeniesienia Działu administracji serwerami część przedsiębiorstwa zajmująca się działalnością hostingową stanowić będzie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze polegające m.in. na:

  • wynajmowaniu zasobów sprzętowych komputerów klasy serwerowej,
  • sprzedaży domen,
  • pomocy w migracji/w przenosinach,
  • pomocy technicznej.

Ww. działania będą realizowane w sposób autonomiczny, korzystając jedynie uzupełniająco z działalności prowadzonej przez Spółkę Usługową (obecnie Dział administracji serwerami) lub w przyszłości inny podmiot zewnętrzny. Majątek, który pozostanie w części Spółki odpowiedzialnej za działalność hostingową oraz pracownicy/osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych dedykowani do tej części, umożliwiać będą wykonywanie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa.

Na moment przeniesienia Działu administracji serwerami część przedsiębiorstwa zajmująca się działalnością hostingową będzie w posiadaniu odpowiednich umów i dokumentacji związanych bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością. Stwierdzenie to należy odpowiednio odnieść do należności i zobowiązań mających swoje źródło w umowach przypisanych tej części przedsiębiorstwa.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, na moment przeniesienia Działu administracji serwerami, część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce będzie wyodrębniona na płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. będzie stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu administracji serwerami, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Usługowej, powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy planowany podział Spółki przez wydzielenie, przeniesienie na nowo zawiązaną Spółkę Usługową Działu administracji serwerami oraz objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Usługowej będzie skutkowało powstaniem u Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Działu administracji serwerami, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Usługowej, powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa o PIT).

Zgodnie z art. 5a pkt 4 Ustawy o PIT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (dalej zwana także „ZCP”).

Na podstawie powyższej definicji można wyodrębnić przesłanki, których zajście jest konieczne, aby można było mówić o ZCP:

  • musi istnieć wyodrębniony funkcjonalne zespół składników majątkowych, obejmujący składniki o charakterze materialnym i niematerialnym, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • powyższe składniki muszą być organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • powyższe składniki muszą być finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • ZCP może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 5a pkt 4 Ustawy o PIT (tak m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 marca 2020 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.619.2019.3.PB).

Wyodrębnienie funkcjonalne

Wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie części przedsiębiorstwa do realizacji określonych zadań gospodarczych. ZCP powinien obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych realizowanych w strukturze przedsiębiorstwa i pozwalające ZCP na podjęcie działalności w ramach odrębnego przedsiębiorstwa, tj. musi posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot. W skład ZCP powinny wejść składniki materialne i niematerialne pozostające we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole powołanym do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. W skład ZCP powinny wejść składniki materialne i niematerialne pozostające we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole powołanym do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Dział administracji serwerami został przez Spółkę powołany do prowadzenia działalności administracji serwerami, tj. część przedsiębiorstwa X została przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych polegających m.in. na:

  • audycie infrastruktury serwerowej,
  • projektowaniu nowej infrastruktury serwerowej,
  • tworzeniu backup oraz …..,
  • monitoringu i wsparciu w zakresie środowiska serwerowego i chmurowego,
  • wsparciu w zakresie automatyzacji procesów,
  • pomocy w przeniesieniu infrastruktury oraz tworzeniu nowych funkcjonalności
  • audycie bezpieczeństwa usług chmurowych.

Dział administracji serwerami posiada odrębny majątek w postaci m.in. sprzętu komputerowego (stacje robocze, sprzęt sieciowy, sprzęt serwerowy), wyposażenia biurowego, telefonów komórkowych itp., a także własne środki pieniężne. Składniki materialne i niematerialne, w jakie został wyposażony Dział administracji serwerami oraz przypisani do tego działu pracownicy, umożliwiają temu działowi prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej. Ponadto, do Działu administracji serwerami podporządkowane zostały umowy i inne dokumenty, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w tym zakresie. Tym samym, do Działu administracji serwerami zostały przyporządkowane także należności i zobowiązania wynikające z umów przypisanych temu Działowi.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, warunek wyodrębnienia funkcjonalnego w przypadku Działu administracji serwerami należy uznać za spełniony. Dział ten może samodzielnie wykonywać działalność gospodarczą, dla jakiej został powołany.

Wyodrębnienie organizacyjnie

Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział czy oddział. Owe wyodrębnienie powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie także w statucie, regulaminie lub w akcie o podobnym charakterze. W związku z tym, istotne jest, aby jednostce można było przypisać uprawnienia skutkujące samodzielnym prowadzeniem działalności. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2020 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.577.2020.1.MZ).

Zdaniem Spółki, zespół składników materialnych i niematerialnych Działu administracji serwerami stanowi całość wyodrębnioną organizacyjnie. Dział ten stanowi wyspecjalizowaną strukturę realizującą zadania gospodarcze odmienne od działalności hostingowej – zajmuje się bowiem działalnością administracji serwerami. Należy zatem zauważyć, że poprzez wydzielenie Działu administracji serwerami wprowadzono uporządkowaną strukturę organizacyjną w Spółce oraz zapewniono sprawne zarządzanie i kontrolę nad poszczególnymi sferami działalności Spółki. Powyższe znajduje także potwierdzenie w dokumentacji korporacyjnej, ponieważ wyodrębnienie Działu administracji serwerami zostało ujęte w uchwale Zarządu Spółki w sprawie utworzenia tego Działu. W owym dokumencie zostało m.in. określone na czym polega działalność Działu administracji serwerami, wskazano cele wydzielenia, a także dokonano w nim wewnętrznego przypisania części majątku Spółki do Działu administracji serwerami, przypisano temu Działowi należności i zobowiązania wynikające z umów przypisanych temu działowi oraz ustanowiono kierownika Działu administracji serwerami. Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stwierdza, że w konsekwencji wspomnianej uchwały, a także faktu, że Dział administracji serwerami stanowi wyspecjalizowany podmiot w strukturze Spółki, należy uznać, że doszło do wyodrębnienia organizacyjnego Działu administracji serwerami.

Wyodrębnienie finansowe

Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, przez wyodrębnienie finansowe rozumie się sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP, co nie musi oznaczać samodzielności finansowej, czy też samodzielnego sporządzania bilansu przez dział. Przykładowo, ZCP może prowadzić ewidencję księgową swoich operacji gospodarczych na wyodrębnionych kontach księgowych – czy to poprzez wydzielenie w zakładowym planie kont osobnych kont i centrów kosztów służących odrębnej ewidencji przychodów i kosztów związanych z działalnością oraz majątkiem ZCP, czy poprzez posiadanie regulaminu prowadzenia rozrachunków wewnętrznych (zob. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 czerwca 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.341.2020.2.IM).

W przypadku Działu administracji serwerami, Spółka dokonała wydzielenia finansowego poprzez utworzenie w planie kont i w księgach rachunkowych kont syntetycznych z oznaczeniem „Dział administracji serwerami”, w zapisach których ujmowane są zdarzenia i operacje związane wyłącznie z działaniem Działu administracji serwerami. Zatem w strukturze prowadzonej przez Spółkę sprawozdawczości księgowej, możliwe będzie przypisanie do Działu administracji serwerami poszczególnych kosztów, przychodów oraz należności i zobowiązań. W ocenie Wnioskodawcy, wymienione powyżej okoliczności jednoznacznie świadczą o wyodrębnieniu Działu administracji serwerami pod względem finansowym wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki, zatem warunek ten należy uznać za spełniony.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, wchodzących w skład Działu administracji serwerami, który na skutek planowanej transakcji (podziału przez wydzielenie) zostanie wydzielony ze Spółki do Spółki Usługowej, powinien być sklasyfikowany dla celów podatkowych jako ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, planowany podział Spółki przez wydzielenie, przeniesienie na nowo zawiązaną Spółkę Usługową Działu administracji serwerami oraz objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Usługowej nie będzie skutkowało powstaniem u Niego przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT wskazuje, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa – ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38.

Powyższy przepis określa dochód podlegający opodatkowaniu w przypadku podziału spółki kapitałowej, powstający po stronie udziałowca takiej spółki. Jego zastosowanie uwarunkowane jest tym aby, majątek przejmowany, a także majątek pozostający w spółce nie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskując zatem a contrario z treści art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT, należy uznać, że w przypadku, gdy majątek przejmowany na skutek podziału, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią, każdy z nich z osobna, zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas po stronie wspólnika spółki dzielonej nie powstaje dochód (przychód).

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych nowo zawiązanej Spółki Usługowej (zob. uzasadnienie do pytania nr 1) jak i majątek pozostający w Spółce na dzień podziału przez wydzielenie (cały majątek związany z podstawową działalnością Spółki, tj. działalnością handlową) będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, planowany podział Spółki przez wydzielenie, związane z nim przeniesienie na nowo zawiązaną Spółkę Usługową Działu administracji serwerami oraz objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Usługowej nie spowodują powstania po Jego stronie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdza m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

  • z dnia 9 lipca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.368.2020.2.KS;
  • z dnia 23 czerwca 2020 r., 0112-KDIL2-2.4011.345.2020.2.MM,
  • z dnia 15 czerwca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.271.2020.4.IR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj