Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL1-2.4012.11.2021.2.ST
z 23 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 23 grudnia 2020 r. (data wpływu 19 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 marca 2021 r. (data wpływu 15 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • możliwości zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B – jest prawidłowe;
  • konieczności udokumentowania przedmiotowych transakcji fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy – jest prawidłowe;
  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • możliwości zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B;
  • konieczności udokumentowania przedmiotowych transakcji fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy;
  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 marca 2021 r. (data wpływu 15 marca 2021 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz brakującą opłatę.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    (…) S.A.;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    (…) Sp. z o.o.;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(…) Sp. z o.o. – dalej jako Sprzedający – jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, która w Polsce podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów.

(…) S.A. – dalej jako Kupujący – jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, która w Polsce podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów.

Sprzedający i Kupujący nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy VAT oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obydwa ww. podmioty są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Sprzedający i Kupujący zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości.

Sprzedający jest właścicielem Nieruchomości położonych w dwóch odrębnych lokalizacjach, tj. w (…) znajdującym się w województwie (…) (Nieruchomość A) oraz w (…) położonym w województwie (…) (Nieruchomość B).

W styczniu 2018 r. Sprzedający nabył Nieruchomość A na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa od podmiotu posiadającego siedzibę poza granicami Polski.

W chwili nabycia przez Sprzedającego Nieruchomość A składała się z czterech zabudowanych działek ewidencyjnych gruntu. W wyniku podziału działek ewidencyjnych gruntu, z dwóch zabudowanych działek ewidencyjnych wydzielono cztery nowe działki ewidencyjne. Własność dwóch wydzielonych niezabudowanych działek ewidencyjnych została przeniesiona na jednostkę samorządu terytorialnego, natomiast własność dwóch wydzielonych i zabudowanych działek ewidencyjnych pozostała przy Sprzedającym.

W związku z nabyciem ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której weszła Nieruchomość A, Sprzedający stał się stroną odpłatnej umowy najmu, zawartej przez poprzedniego właściciela Nieruchomości A, na rzecz podmiotu z siedzibą na terenie Polski (Najem).

Ww. umowa najmu Nieruchomości A została zawarta wcześniej, niż przed początkiem roku 2018 – oznacza to, że w roku 2018 Sprzedający wstąpił w prawa i obowiązki wynajmującego Nieruchomość A na rzecz podmiotu z siedzibą na terenie Polski.

Ww. usługa najmu miała i ma charakter czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Ww. stosunek najmu Nieruchomości A na rzecz ww. Najemcy ustanie przed zawarciem planowanej umowy sprzedaży w wyniku czego, na dzień planowanej sprzedaży Nieruchomość A nie będzie już wynajmowana na rzecz Najemcy, ani żadnego innego podmiotu.

W chwili składania niniejszego wniosku, Najemca faktycznie nie wykorzystuje już Nieruchomości A do prowadzenia działalności handlowej.

W okresie nabycia Nieruchomości A do dnia planowanej sprzedaży, Sprzedający nie dokonywał i nie będzie dokonywał wydatków powodujących ulepszenie obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości A, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej każdego ww. obiektu budowlanego.

Na dzień zawarcia planowanej umowy sprzedaży, Nieruchomość A będzie składać się czterech działek ewidencyjnych gruntu (dalej Działki A):

  • 1 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy oraz budynek o charakterze niemieszkalnym, a także parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa, lampy oświetleniowe, ogrodzenie wraz z bramą oraz zieleń,
  • 2 na której znajduje parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa, lampy oświetleniowe, ogrodzenie wraz z bramą oraz zieleń,
  • 3 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy,
  • 4 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy oraz budynek o charakterze przemysłowym (wiata), a także parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa, chodniki brukowe, lampy oświetleniowe, maszty reklamowe z banerami lub flagami, ogrodzenie wraz z bramą oraz zieleń.

Dla ww. działek nr 2, 3 i 4 wydano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zostały one oznaczone symbolem 2UC – tereny zabudowy usługowej wielkopowierzchniowej.

Dla ww. działki nr 1 wydano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym została ona oznaczona symbolem 2UC – tereny zabudowy usługowej wielkopowierzchniowej oraz 1KS/U – tereny zabudowy usługowej oraz urządzenia obsługi komunikacji samochodowej i parkingi.

Sprzedający zamierza odpłatnie zbyć Nieruchomość A na rzecz Kupującego w roku 2021.

W dniu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości A, na wszystkich działkach ewidencyjnych gruntu będą znajdować się obiekty budowlane i urządzenia budowlane, które do tej pory były na nich posadowione.

Po zawarciu umowy sprzedaży Kupujący rozważa dwie możliwości postąpienia z nabytą Nieruchomością A:

  • podjęcie prac rozbiórkowych dotyczących obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach A,
  • podjęcie prac budowlanych, które będą zmierzały do remontu, przebudowy, rozbudowy obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach A.

W przypadku, gdyby doszło do podjęcia prac rozbiórkowych dotyczących obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach A:

  • przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości A, Kupujący uzyska decyzję zawierającą pozwolenie na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości A lub pozwolenie na wykonanie innych robót budowlanych w tym zakresie, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowalne,
  • umowa z podmiotem wykonującym usługi rozbiórki obiektów budowlanych położonych na Działkach A, zostanie zawarta przez Kupującego po podpisaniu planowanej umowy sprzedaży Nieruchomości A między Sprzedającym i Nabywcą,
  • założenie dziennika rozbiórki oraz zabezpieczenie Działek A przed dostępem osób nieuprawnionych nastąpi po zawarciu umowy sprzedaży Nieruchomości A między Sprzedającym i Kupującym.

Po wykonaniu na Nieruchomości A ww. prac rozbiórkowych albo ww. prac budowlanych, które będą zmierzały do remontu, przebudowy, rozbudowy obiektów budowlanych, Kupujący zamierza wykorzystywać nabytą Nieruchomość A do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a w szczególności zamierza odpłatnie wynająć lub wydzierżawić Nieruchomość A wraz z znajdującymi się na niej obiektami budowlanymi na rzecz osób trzecich albo dokonać odpłatnego zbycia Nieruchomości A, które nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W styczniu 2018 r. Sprzedający nabył Nieruchomość B na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa od podmiotu posiadającego siedzibę poza granicami Polski.

W chwili nabycia przez Sprzedającego Nieruchomość B składała się z trzech zabudowanych działek ewidencyjnych gruntu. W okresie między nabyciem Nieruchomości B przez Sprzedającego, a planowaną sprzedażą tej Nieruchomości na rzecz Kupującego, nie dojdzie do podziału lub łączenia działek ewidencyjnych gruntu wchodzących w skład Nieruchomości B.

W związku z nabyciem ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której weszła Nieruchomość B, Sprzedający stał się stroną odpłatnej umowy najmu, zawartej przez poprzedniego właściciela Nieruchomości B, na rzecz podmiotu z siedzibą na terenie Polski.

Ww. umowa najmu Nieruchomości B została zawarta wcześniej, niż przed początkiem roku 2018 – oznacza to, że w roku 2018 Sprzedający wstąpił w prawa i obowiązki wynajmującego Nieruchomość B na rzecz podmiotu z siedzibą na terenie Polski.

Ww. usługa najmu miała i ma charakter czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Ww. stosunek najmu Nieruchomości B na rzecz ww. Najemcy ustanie przed zawarciem planowanej umowy sprzedaży, w wyniku czego, na dzień planowanej sprzedaży Nieruchomość B nie będzie już wynajmowana na rzecz Najemcy, ani żadnego innego podmiotu.

W chwili składania niniejszego wniosku, Najemca faktycznie nie wykorzystuje już Nieruchomości B do prowadzenia działalności handlowej.

W okresie od nabycia Nieruchomości B do dnia planowanej sprzedaży Nieruchomości B, Sprzedający nie dokonywał i nie będzie dokonywał wydatków powodujących ulepszenie obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości B, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej każdego ww. obiektu budowlanego.

Na dzień zawarcia planowanej umowy sprzedaży, Nieruchomość B nadal będzie składać się trzech działek ewidencyjnych gruntu (dalej Działki B):

  • 5 na której znajduje się parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa, lampy oświetleniowe, ogrodzenie, maszty reklamowe z banerami lub flagami oraz zieleń,
  • 6 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy, parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa, lampy oświetleniowe, ogrodzenie z bramami, maszty reklamowe z banerami lub flagami oraz zieleń,
  • 7 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy, parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa, lampy oświetleniowe, ogrodzenie, maszty reklamowe z banerami lub flagami oraz zieleń.

Dla ww. działek nr 5, 6 i 7 wydano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zostały one oznaczone symbolem 14UC/U – tereny zabudowy usługowej wielkopowierzchniowej.

Sprzedający zamierza odpłatnie zbyć Nieruchomość B na rzecz Kupującego w roku 2021.

W dniu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości B, na wszystkich Działkach B będą znajdować się obiekty budowlane i urządzenia budowlane, które do tej pory były na nich posadowione.

Po zawarciu ostatecznej umowy sprzedaży Nieruchomości B, Kupujący rozważa dwie możliwości postąpienia z nabytą Nieruchomością B:

  • podjęcie prac rozbiórkowych dotyczących obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach B,
  • podjęcie prac budowlanych, które będą zmierzały do remontu, przebudowy, rozbudowy obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach B.

W przypadku, gdyby doszło do podjęcia prac rozbiórkowych dotyczących obiektów i urządzeń budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach B:

  • przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości B, Kupujący uzyska decyzję zawierającą pozwolenie na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości B lub pozwolenie na wykonanie innych robót budowlanych w tym zakresie, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowalne,
  • umowa z podmiotem wykonującym usługi rozbiórki obiektów budowlanych położonych na Działkach B, zostanie zawarta przez Kupującego po podpisaniu umowy sprzedaży Nieruchomości B między Sprzedającym i Kupującym,
  • założenie dziennika rozbiórki oraz zabezpieczenie Działek B przed dostępem osób nieuprawnionych nastąpi po zawarciu umowy sprzedaży Nieruchomości B między Sprzedającym i Kupującym.

Po wykonaniu na Nieruchomości B ww. prac rozbiórkowych albo ww. prac budowlanych, które będą zmierzały do remontu, przebudowy, rozbudowy obiektów budowlanych, Kupujący zamierza wykorzystywać nabytą Nieruchomość B do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a w szczególności zamierza odpłatnie wynająć lub wydzierżawić Nieruchomość B wraz z znajdującymi się na niej obiektami budowlanymi na rzecz osób trzecich albo dokonać odpłatnego zbycia Nieruchomości B, które nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W piśmie z dnia 10 marca 2021 r. będącym uzupełnieniem do wniosku Wnioskodawca następująco sklasyfikował obiekty znajdujące się na Nieruchomości A i Nieruchomości B:

Wyjaśnienia dotyczące działki nr 1:

  • parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW,
  • utwardzona (asfaltowa i brukowana nawierzchnia) droga dojazdowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 3370/14,
  • lampy oświetleniowe ze słupami stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1871/15,
  • ogrodzenie zbudowane ze słupów stalowych posadowionych na betonowym fundamencie oraz siatki metalowej stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż znajduje się ono na działce, na której posadowiony jest budynek, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1463/16; z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1057/16; z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1879/17 i z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 2900/17 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 265/15,
  • brama metalowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowalnego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. II SA/Kr 1092/17.

Wyjaśnienia dotyczące działki nr 2:

  • parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW,
  • utwardzona (asfaltowa i brukowana nawierzchnia) droga dojazdowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 3370/14,
  • lampy oświetleniowe ze słupami stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1870/15,
  • ogrodzenie zbudowane ze słupów stalowych posadowionych na betonowym fundamencie oraz siatki metalowej stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż znajduje się ono na działce, na której nie posadowiony jest budynek, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1463/16; z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1057/16; z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1879/17 i z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 2900/17 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 265/15,
  • brama metalowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowalnego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. II SA/Kr 1092/17.

Wyjaśnienia dotyczące działki nr 4:

  • parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW,
  • utwardzona (asfaltowa i brukowana nawierzchnia) droga dojazdowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 3370/14,
  • chodniki brukowane stanowią budowle w rozumieniu Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. ILPP2/443-1157/12-2/MR,
  • lampy oświetleniowe ze słupami stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1870/15,
  • maszty reklamowe składające się z nośnych słupów metalowych posadowionych na fundamencie, na których umieszczone zostały banery i flagi, stanowią budowle w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż zostały w sposób trwały związane z gruntem, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2968/14; z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2480/13; z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 1983/16 oraz z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 223/18,
  • ogrodzenie zbudowane ze słupów stalowych posadowionych na betonowym fundamencie oraz siatki metalowej stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż znajduje się ono na działce, na której posadowiony jest budynek, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1463/16; z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1057/16; z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1879/17 i z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 2900/17 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 265/15,
  • brama metalowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowalnego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. II SA/Kr 1092/17.

Wyjaśnienia dotyczące działki nr 5:

  • parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW,
  • utwardzona (asfaltowa i brukowana nawierzchnia) droga dojazdowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 3370/14,
  • lampy oświetleniowe ze słupami stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1870/15,
  • ogrodzenie zbudowane ze słupów stalowych posadowionych na betonowym fundamencie oraz siatki metalowej stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż znajduje się ono na działce, na której nie posadowiony jest budynek, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1463/16; z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1057/16; z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1879/17 i z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 2900/17 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 265/15,
  • maszty reklamowe składające się z nośnych słupów metalowych posadowionych na fundamencie, na których umieszczone zostały banery i flagi, stanowią budowle w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż zostały w sposób trwały związane z gruntem, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2968/14; z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2480/13; z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 1983/16 oraz z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 223/18.

Wyjaśnienia dotyczące działki nr 6:

  • parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW,
  • utwardzona (asfaltowa i brukowana nawierzchnia) droga dojazdowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 3370/14,
  • lampy oświetleniowe ze słupami stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1870/15,
  • ogrodzenie zbudowane ze słupów stalowych posadowionych na betonowym fundamencie oraz siatki metalowej stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż znajduje się ono na działce, na której posadowiony jest budynek, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1463/16; z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1057/16; z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1879/17 i z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 2900/17 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 265/15,
  • maszty reklamowe składające się z nośnych słupów metalowych posadowionych na fundamencie, na których umieszczone zostały banery i flagi, stanowią budowle w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż zostały w sposób trwały związane z gruntem, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2968/14; z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2480/13; z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 1983/16 oraz z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 223/18.

Wyjaśnienia dotyczące działki nr 7:

  • parking o nawierzchni brukowej i asfaltowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2019 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW,
  • utwardzona (asfaltowa i brukowana nawierzchnia) droga dojazdowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 października 2016 r., sygn. II OSK 3370/14,
  • lampy oświetleniowe ze słupami stanowią budowle w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, co znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 1870/15,
  • ogrodzenie zbudowane ze słupów stalowych posadowionych na betonowym fundamencie oraz siatki metalowej stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż znajduje się ono na działce, na której posadowiony jest budynek, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1463/16; z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. II OSK 1057/16; z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1879/17 i z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 2900/17 oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. II SA/Kr 265/15,
  • maszty reklamowe składające się z nośnych słupów metalowych posadowionych na fundamencie, na których umieszczone zostały banery i flagi, stanowią budowle w rozumieniu Prawa budowlanego, gdyż zostały w sposób trwały związane z gruntem, co znajduje potwierdzenie w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. II FSK 2968/14; z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2480/13; z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 1983/16 oraz z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 223/18.


Ponadto Zainteresowany w ww. piśmie wskazał, że:

  • Ogrodzenie znajdujące się na działce nr 1 jest urządzeniem budowlanym związanym z budynkiem handlowo-usługowym oraz budynkiem o charakterze niemieszkalnym, znajdującymi się na tej działce.
  • Ogrodzenie znajdujące się na działce nr 4 jest urządzeniem budowlanym związanym z budynkiem handlowo-usługowym oraz budynkiem o charakterze przemysłowym, znajdującymi się na tej działce,
  • Ogrodzenie znajdujące się na działce nr 6 jest urządzeniem budowlanym związanym z budynkiem handlowo-usługowym, znajdującym się na tej działce,
  • Ogrodzenie znajdujące się na działce nr 7 jest urządzeniem budowlanym związanym z budynkiem handlowo-usługowym, znajdującym się na tej działce.
  • Przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości A oraz Nieruchomości B:
    1. zostanie wydana decyzja o rozbiórce obiektów budowlanych znajdujących się na ww. Nieruchomościach,
    2. o wydanie ww. decyzji wystąpił Sprzedający w imieniu i na rzecz Kupującego,
    3. nie zostanie założony dziennik rozbiórki,
    4. nie zostanie umieszczona w widocznym miejscu na terenie budowy (Nieruchomości A i B), tablica informacyjna oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia,
    5. teren budowy (Nieruchomości A i B) nie zostanie odpowiednio zabezpieczony.
  • Do dnia dokonania dostawy Nieruchomości A oraz Nieruchomości B nie zostaną rozpoczęte żadne prace budowlane mające przygotować do rozbiórki obiekty budowlane znajdujące się na ww. Nieruchomościach, ani „właściwe” prace rozbiórkowe. Do chwili dokonania dostawy Nieruchomości A i B Sprzedający nie podejmie bowiem ostatecznej decyzji odnośnie tego, czy faktycznie przeprowadzi prace rozbiórkowe na Nieruchomościach A i B po jej dokonaniu.
  • Doszło do pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, gdyż w okresie po ich wybudowaniu obiekty te zostały oddane do użytkowania osobom trzecim na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, tj. na podstawie odpłatnych umów najmu, zawartych przez poprzedniego właściciela ww. Nieruchomości. Niniejsze umowy najmu były kontynuowane, gdyż Sprzedający stał się ich stroną, w związku z nabyciem Nieruchomości A i B na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obejmującego w szczególności ww. Nieruchomości, co skutkowało wstąpieniem Sprzedającego w stosunek najmu po stronie wynajmującego.
  • Pomiędzy chwilą pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B oraz datą planowanej sprzedażą tych Nieruchomości upłynie okres dłuższy, niż 2 lata, bowiem budynki i budowle znajdujące się na Nieruchomościach zostały odpłatnie wynajęte w okresie wcześniejszym, niż 2 lata od chwili obecnej.
  • W okresie 2 lat wstecz od chwili obecnej, najemcy nie ponosili wydatków na ulepszenie budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, których wartość przewyższałaby 30% wartości początkowej tych obiektów. Oznacza to, że:
    1. najemcy nie dokonali ulepszeń ww. obiektów w okresie krótszym niż 2 lata od chwili dokonania planowanej dostawy Nieruchomości A i B,
    2. nie doszło do ulepszenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, które w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy VAT mogłoby skutkować dojściem do skutku pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy transakcja sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usługa na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT?
  2. Czy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług dla ww. transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy VAT, Sprzedający powinien udokumentować transakcję sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług?
  3. Czy Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji od podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomość A i Nieruchomość B do wykonywania czynności opodatkowanych?

Zdaniem Zainteresowanych, w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 1 – transakcja sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B przez Sprzedającego na rzecz Kupującego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Przedmiotowa transakcja nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, zaś pomiędzy zasiedleniem, a dostawą Nieruchomości A i Nieruchomości B upłynął okres dłuższy, niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy VAT – przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z okoliczności towarzyszących wykonaniu transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego wynika, że znajdujące na Działkach A i Działkach B budynki, budowle i ich części, zostały oddane do użytkowania pierwszemu użytkownikowi w okresie wcześniejszym, niż 2 lata przed datą zawarcia planowanej umowy sprzedaży tych Nieruchomości.

Przed rozpoczęciem w roku 2018 Nieruchomość A i Nieruchomość B stanowiły przedmiot odpłatnej usługi dzierżawy, która podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Usługa była i jest wykonywana przez Wnioskodawcę, zaś jej wykonywanie ustanie przed dniem zawarcia planowanej umowy sprzedaży ww. Nieruchomości.

W okresie między nabyciem przez Sprzedającego Nieruchomości A i Nieruchomości B, a planowaną datą zawarcia umowy sprzedaży tych Nieruchomości, Sprzedający nie wybudował żadnych obiektów budowlanych na Nieruchomości A i Nieruchomości B, jak również nie dokonał wydatków na ulepszenie obiektów budowlanych już istniejących na tych Nieruchomościach, których kwota przekroczyłaby 30% wartości początkowej każdego z tych obiektów budowlanych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 Wnioskodawca uważa, że w przypadku rezygnacji przez Sprzedającego ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dla ww. transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy VAT, Sprzedający powinien udokumentować transakcję sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy VAT – podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W art. 106b ust. 2 ustawy VAT wskazano, że podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy VAT – przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy VAT – przez (odpłatną) dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 14 ustawy VAT – faktura powinna zawierać kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

W ocenie Wnioskodawcy odpłatna sprzedaż przez Sprzedającego na rzecz Kupującego Nieruchomości A i Nieruchomości B będzie stanowić odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy VAT.

W przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia ww. odpłatnej dostawy Nieruchomości A i Nieruchomości B od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy VAT, ww. transakcja nie będzie korzystała ze zwolnienia z obowiązku udokumentowania jej fakturą na podstawie art. 106b ust. 2 ustawy VAT. Tym samym Sprzedający będzie zobowiązany do wystawienia faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B, z wykazanym podatkiem od towarów i usług.

Z kolei, zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania oznaczonego we wniosku nr 3 – Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B przez Sprzedającego na rzecz Kupującego, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji od podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomość A i Nieruchomość B do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W rozumieniu art. 86 ust. 10 ustawy VAT – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy VAT – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Zatem w przypadku, gdy Sprzedający udokumentuje transakcję sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego fakturą z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług, w związku z rezygnacją ze zwolnienia tej transakcji od podatku od towarów i usług, zaś Kupujący zamierza wykorzystać te Nieruchomości do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług – po stronie Kupującego powstanie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, najwcześniej w okresie rozliczeniowym, w którym po stronie Sprzedającego powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B, zaś Kupujący otrzymał fakturę dokumentującą tą transakcję.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • możliwości zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B – jest prawidłowe;
  • konieczności udokumentowania przedmiotowych transakcji fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy – jest prawidłowe;
  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego – jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary natomiast rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Jak stanowi art. 2 ust. 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle powołanych powyżej przepisów budynki, budowle oraz grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności podatkiem VAT lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.

Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli”, czy „urządzenia budowlanego”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W świetle art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane, przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Wskazać należy, że urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem/budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie techniczne. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależą, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

Należy również mieć na uwadze art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, jak opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu lub zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu będą korzystały ze zwolnienia od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca przewidział dla podatników, po spełnieniu określonych warunków, możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Z opisu sprawy wynika, że Sprzedający oraz Kupujący są spółkami kapitałowymi z siedzibą w Polsce, które podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Sprzedający i Kupujący nie są podmiotami powiązanymi, obydwa podmioty są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Sprzedający i Kupujący zamierzają zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości położonych w dwóch odrębnych lokalizacjach, tj. w (…) (Nieruchomość A) oraz w (…) (Nieruchomość B). W styczniu 2018 r. Sprzedający nabył Nieruchomość A oraz Nieruchomość B na podstawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa od podmiotu posiadającego siedzibę poza granicami Polski. W związku z nabyciem ZCP, Sprzedający stał się stroną odpłatnych umów najmu, zarówno Nieruchomości A jak i Nieruchomości B, zawartych przez poprzedniego właściciela. Stosunek najmu Nieruchomości A oraz Nieruchomości B na rzecz Najemców ustanie przed zawarciem planowanej umowy sprzedaży. W okresie nabycia Nieruchomości A oraz Nieruchomości B do dnia planowanej sprzedaży, Sprzedający nie dokonywał i nie będzie dokonywał wydatków powodujących ulepszenie obiektów budowlanych znajdujących się na tych Nieruchomościach, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej każdego obiektu budowlanego. Na dzień zawarcia planowanej umowy sprzedaży, Nieruchomość A będzie składać się czterech działek ewidencyjnych gruntu:

  • 1 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy, budynek o charakterze niemieszkalnym, a także budowla parkingu o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa (budowla), lampy oświetleniowe (budowle), ogrodzenie (urządzenie budowlane) wraz z bramą (budowlą) oraz zieleń,
  • 2 na której znajduje budowla parkingu o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa (budowla), lampy oświetleniowe (budowle), ogrodzenie (budowla) wraz z bramą (budowlą) oraz zieleń,
  • 3 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy,
  • 4 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy, budynek o charakterze przemysłowym (wiata), a także budowla parkingu o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa (budowla), chodniki brukowe (budowle), lampy oświetleniowe (budowle), maszty reklamowe z banerami lub flagami (budowle), ogrodzenie (urządzenie budowlane) wraz z bramą (budowlą) oraz zieleń.

Z kolei Nieruchomość B będzie składać się trzech działek ewidencyjnych gruntu:

  • 5 na której znajduje się budowla parkingu o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa (budowla), lampy oświetleniowe (budowle), ogrodzenie (budowla), maszty reklamowe z banerami lub flagami (budowle) oraz zieleń,
  • 6 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy, budowla parkingu o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa (budowla), lampy oświetleniowe (budowle), ogrodzenie (urządzenie budowlane) z bramami, maszty reklamowe z banerami lub flagami (budowle) oraz zieleń,
  • 7 na której znajduje się budynek handlowo-usługowy, budowla parkingu o nawierzchni brukowej i asfaltowej, droga dojazdowa (budowla), lampy oświetleniowe (budowle), ogrodzenie (urządzenie budowlane), maszty reklamowe z banerami lub flagami (budowle) oraz zieleń.

Sprzedający zamierza odpłatnie zbyć Nieruchomość A i Nieruchomość B na rzecz Kupującego w roku 2021. W sprzedaży na wszystkich działkach ewidencyjnych gruntów będą znajdować się obiekty budowlane i urządzenia budowlane, które do tej pory były na nich posadowione. Po zawarciu umowy sprzedaży Kupujący rozważa dwie możliwości postąpienia z nabytymi Nieruchomościami:

  • podjęcie prac rozbiórkowych dotyczących obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach A i Działkach B,
  • podjęcie prac budowlanych, które będą zmierzały do remontu, przebudowy, rozbudowy obiektów budowlanych znajdujących się do tej pory na Działkach A i Działkach B.

Przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości A oraz Nieruchomości B: zostanie wydana decyzja o rozbiórce obiektów budowlanych znajdujących się na ww. Nieruchomościach, o której wydanie wystąpił Sprzedający w imieniu i na rzecz Kupującego, nie zostanie założony dziennik rozbiórki, nie zostanie umieszczona w widocznym miejscu na terenie budowy tablica informacyjna oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, teren budowy nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Do dnia dokonania dostawy Nieruchomości A oraz Nieruchomości B nie zostaną rozpoczęte żadne prace budowlane mające przygotować do rozbiórki obiekty budowlane znajdujące się na ww. Nieruchomościach, ani „właściwe” prace rozbiórkowe. Doszło do pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, gdyż w okresie po ich wybudowaniu obiekty te zostały oddane do użytkowania osobom trzecim na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, tj. na podstawie odpłatnych umów najmu. Pomiędzy chwilą pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B oraz datą planowanej sprzedażą tych Nieruchomości upłynie okres dłuższy, niż 2 lata. Najemcy nie dokonali ulepszeń ww. obiektów w okresie krótszym niż 2 lata od chwili dokonania planowanej dostawy Nieruchomości A i B oraz nie doszło do ulepszenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, które w mogłoby skutkować dojściem do skutku pierwszego zasiedlenia.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy pierwsza wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z transakcją sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla dostawy zabudowanych Nieruchomości A i B zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie wyżej wskazanego przepisu należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w odniesieniu do ww. obiektów budowlanych, miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że – doszło do pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, gdyż w okresie po ich wybudowaniu obiekty te zostały oddane do użytkowania osobom trzecim na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, tj. na podstawie odpłatnych umów najmu, zawartych przez poprzedniego właściciela ww. Nieruchomości. Pomiędzy chwilą pierwszego zasiedlenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B oraz datą planowanej sprzedażą tych Nieruchomości upłynie okres dłuższy, niż 2 lata, bowiem budynki i budowle znajdujące się na Nieruchomościach zostały odpłatnie wynajęte w okresie wcześniejszym, niż 2 lata od chwili obecnej. W okresie 2 lat wstecz do chwili obecnej nie doszło do ulepszenia budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomościach A i B, które w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy mogłoby skutkować dojściem do skutku pierwszego zasiedlenia.

W konsekwencji powyższego dla dostawy ww. obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż ich dostawa nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. obiektów budowlanych minie okres dłuższy niż dwa lata.

Natomiast, w odniesieniu do urządzeń budowlanych, tj.:

  • ogrodzenia znajdującego się na działce nr 1, związanego z budynkiem handlowo-usługowym oraz budynkiem o charakterze niemieszkalnym, znajdującymi się na tej działce,
  • ogrodzenia znajdującego się na działce nr 4, związanego z budynkiem handlowo-usługowym oraz budynkiem o charakterze przemysłowym, znajdującymi się na tej działce,
  • ogrodzenia znajdującego się na działce nr 6, związanego z budynkiem handlowo-usługowym, znajdującym się na tej działce,
  • ogrodzenia znajdującego się na działce nr 7, związanego z budynkiem handlowo-usługowym, znajdującym się na tej działce,

które są urządzeniami technicznymi związanymi z ww. obiektami budowlanymi, zapewniającymi możliwość użytkowania tych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem, należy stwierdzić, że będą one podlegały opodatkowaniu łącznie z przedmiotowymi budynkami, jako elementy z nimi związane. Skoro zatem dostawa ww. budynków będzie zwolniona od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to również dostawa urządzeń budowlanych będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie ww. przepisu ustawy.

Ponadto zauważyć należy, że także dostawa działek stanowiących Nieruchomość A i Nieruchomość B, na których znajdują się ww. obiekty budowlane – w myśl art. 29a ust. 8 ustawy – będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Podsumowując – transakcja sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na rzecz Kupującego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania 1 należy uznać za prawidłowe.

W drugiej kolejności wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii konieczności udokumentowania transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dla przedmiotowej transakcji.

Zgodnie z dyspozycją art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

Jak wskazano powyżej – sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B wraz z przynależnymi do nich obiektami budowlanymi korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik zrezygnuje ze zwolnienia z uwagi na spełnienie przez dostawcę i nabywcę warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10-11 ustawy, wówczas sprzedaż ww. zabudowanych Nieruchomości wraz z przynależnymi obiektami budowlanymi będzie opodatkowana podatkiem VAT.

W związku z powoływanymi wyżej przepisami należy zgodzić się z Zainteresowanym, że w przypadku gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i wybierze opodatkowanie planowanej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy, będzie zobowiązany do udokumentowania jej fakturą VAT.

W konsekwencji – w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dla ww. transakcji sprzedaży Nieruchomości A i Nieruchomości B na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy, Sprzedający powinien udokumentować ww. transakcję sprzedaży fakturami, w których zostanie wskazana wysokość podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Zainteresowanych, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, również należało uznać za prawidłowe.

Ostatnia wątpliwość Wnioskodawcy sprowadza się do ustalenia, czy Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji od podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomości A i Nieruchomości B do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z cytowanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że Sprzedający i Kupujący są spółkami kapitałowymi z siedzibą w Polsce, które podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Obydwa ww. podmioty są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Po wykonaniu na Nieruchomości A i Nieruchomości B prac rozbiórkowych albo prac budowlanych, które będą zmierzały do remontu, przebudowy, rozbudowy obiektów budowlanych, Kupujący zamierza wykorzystywać nabytą Nieruchomość A i Nieruchomość B do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a w szczególności zamierza odpłatnie wynająć lub wydzierżawić Nieruchomość A i Nieruchomość B wraz z znajdującymi się na niej obiektami budowlanymi na rzecz osób trzecich albo dokonać odpłatnego zbycia Nieruchomości A i Nieruchomości B, które nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy w analizowanym przypadku wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości A i B będą spełnione.

Co istotne, w przedmiotowej sprawie nie wystąpi także jedna z negatywnych przesłanek wyłączająca prawo do odliczenia wymieniona w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, a mianowicie – jak rozstrzygnięto powyżej – sprzedaż Nieruchomości A i B nie będzie stanowiła czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT, ani też zwolnionej od podatku VAT, ponieważ na mocy art. 43 ust. 10 i 11 ustawy Strony zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Tym samym Kupującemu będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości.

Reasumując, Kupujący będzie uprawniony do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wskazanego w treści faktur dokumentujących sprzedaż Nieruchomości A i Nieruchomości B na jego rzecz, w przypadku, gdy Sprzedający zrezygnuje ze zwolnienia tej transakcji w podatku od towarów i usług, a Kupujący będzie wykorzystywać nabyte Nieruchomości A i B do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tym samym stanowisko Zainteresowanych, w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 także należało uznać za prawidłowe.

Tut. Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w zdarzeniu przyszłym bądź we własnym stanowisku w sprawie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj