Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4-2.4012.35.2021.1.AS
z 23 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2021 r. (data wpływu 22 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów do biura (pkt I), kwiatów dla pracowników zasłużonych dla Spółki w dniach obchodów świąt branżowych Spółki, z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych (pkt II w części); kwiatów dla kontrahentów (pkt III), kwiatów na obchody rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV) oraz kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V) – jest prawidłowe;
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów dla pracowników z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części), kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebach emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny (pkt VI), kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów (pkt VII) – jest nieprawidłowe;
  • braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów w przypadku zakupu kwiatów do biura (pkt I), zakupu kwiatów pracownikom z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części), kwiatów zakupionych w celu złożenia ich w miejscach pamięci, tytułem uczczenia świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części), zakupu kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V), pogrzebów pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebów emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz kontrahentów (pkt VI-VII) – jest prawidłowe;
  • braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania kwiatów dla pracowników z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych, nadawanych zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (pkt II w części), kwiatów przekazywanych kontrahentom (pkt III) oraz kwiatów wręczanych zaproszonym gościom z okazji obchodów rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 stycznia 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów oraz braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca jest spółką notowaną na giełdzie, jak również zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w tym zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podstawowa działalność Spółki obejmuje produkcję metali w pełnym ciągu technologicznym (począwszy od wydobycia rud metali w kopalniach Spółki, poprzez ich wstępną przeróbkę, aż po wytworzenie metali w procesach hutniczych - w hutach Spółki). Przedmiotem sprzedaży realizowanej w ramach podstawowej działalności Spółki są przede wszystkim metale. Sprzedaż tych towarów realizowana jest na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona.


W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca nabywa od firm zewnętrznych - czynnych podatników VAT, na podstawie faktur VAT - z wykazaną kwotą podatku VAT, towary wykorzystywane w bieżącym funkcjonowaniu Spółki, w tym dokonuje zakupu kwiatów / bukietów/ wiązanek /wieńców itp. (dalej łącznie jako „kwiaty”).

Wydatki Spółki związane z zakupem kwiatów ponoszone są stosownie do danej okoliczności, norm dobrego obyczaju i zwyczajów obowiązujących w Spółce oraz jej otoczeniu. Są to w szczególności wydatki na nabycie:

  1. kwiatów przeznaczonych do wystroju wnętrz Spółki (recepcji, sekretariatu i innych pomieszczeń Wnioskodawcy, w których odbywają się spotkania biznesowe, okolicznościowe, przyjmowani są goście/kontrahenci);
  2. kwiatów okolicznościowych wręczanych pracownikom z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych [Odznaczenia/wyróżnienia te są nadawane przez Spółkę dla pracowników zasłużonych (wyróżniających się) dla Spółki w dniach obchodów świąt branżowych Spółki (tj. …), zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy oraz przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2003 r. w sprawie stanowisk służbowych, stopni górniczych, wzorów mundurów górniczych i honorowej szpady górniczej (Dz. U z 2003 r., nr 181, poz.1771) ], odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy;
  3. kwiatów przekazywanych kontrahentom np. w związku z obchodzonym przez nich jubileuszem firmy, świętem branżowym, w ramach składania gratulacji itp.;
  4. kwiatów okolicznościowych nabywanych w związku z obchodami rocznic, świąt lub uroczystości branżowych (np. …), państwowych - wręczanych zaproszonym gościom niebędącym pracownikami Spółki, jak również składanych w miejscach pamięci tytułem uczczenia rocznic, świąt i uroczystości branżowych Spółki, państwowych;
  5. wiatów nabywanych w związku z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadku przy pracy;
  6. kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników (gdy przyczyną śmierci nie był wypadek przy pracy), ich najbliższej rodziny oraz pogrzebach emerytów/rencistów (byłych pracowników Spółki) i ich najbliższej rodziny;
  7. kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów.


Wszystkie powyższe wydatki finansowane są ze środków obrotowych Wnioskodawcy.


Kwiaty do biura (pkt I)


Zakup kwiatów do biura (recepcji, sekretariatu i innych pomieszczeń, w których odbywają się spotkania biznesowe i okolicznościowe) pozwala Spółce na zapewnienie odpowiedniego wyglądu biura, stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu kontaktów biznesowych, a dla pracowników wprowadzających miłą atmosferę pracy. Dekorowanie biura kwiatami jako przejaw dbania o estetyczny wygląd miejsca pracy jest obecnie normą i powszechnie przyjętym zwyczajem.


Kwiaty dla wyróżnionych pracowników (pkt II)


Przekazywanie kwiatów pracownikom (np. z okazji przyznanych odznaczeń, jubileuszu pracy) ma na celu nie tylko uznanie ich dotychczasowego wkładu pracy i zaangażowania w wykonywaniu swoich obowiązków, ale także wzrost poczucia związku ze Spółką, budowanie zaufania, poprawę atmosfery pracy, co znajduje swoje przełożenie na uzyskiwane efekty z pracy i wyniki Spółki. Jest to element wewnętrznej polityki kadrowej i strategii zarządzania Spółką, który przekłada się na jej konkurencyjność na rynku pracy (zachęcanie do współpracy potencjalnych pracowników). Podobnie, przekazywanie kwiatów pracownikom odchodzącym na emeryturę to wyraz uznania i szacunku dla pracowników, podziękowanie za pracę i wkład włożony w tworzenie wartości firmy i uzyskiwane przez Spółkę przychody. Takie działania wzmacniają więzi pomiędzy pracownikami i pracodawcą, a wśród pracowników powodują wzrost poczucia wartości i przynależności do kultury organizacyjnej Spółki.


Kwiaty dla kontrahentów (pkt III)


Elementem dbałości o interesy Spółki i budowy jej wizerunku jest również okolicznościowe przekazywanie kwiatów kontrahentom, np. w związku z obchodzonym przez nich jubileuszem firmy/ świętem branżowym, czy też w ramach składania gratulacji. Działanie takie sprzyja rozwijaniu współpracy, budowanie wizerunku Spółki jako dobrego partnera biznesowego oraz zwiększa lojalność kontrahentów, a to przekłada się na możliwość trwałego uzyskiwania przychodów ze sprzedaży towarów.


Kwiaty na obchody rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV)


Nieodłącznym elementem działalności Wnioskodawcy są obchody ważnych rocznic, świąt i uroczystości branżowych (np. …) i państwowych. W takich sytuacjach Spółka nabywa kwiaty okolicznościowe, które zwyczajowo wręczane są zaproszonym gościom. Tytułem uczczenia kwiaty składane są również w miejscach pamięci, pod pomnikami (np. pod A.). Poprzez złożenie kwiatów w miejscach pamięci, Wnioskodawca uczestniczy w życiu publicznym i wzmacnia swój pozytywny wizerunek w otoczeniu, w którym prowadzi działalność gospodarczą.


Kwiaty związane z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadku przy pracy (pkt V)


W przypadku śmierci pracownika w następstwie wypadku przy pracy Spółka zobowiązana jest m. in. do zorganizowania pogrzebu pracownika -obowiązek taki nakładają na nią postanowienia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, obowiązującego w A. W takiej sytuacji Wnioskodawca, poza innymi usługami związanymi z organizacją pogrzebu, nabywa również kwiaty, które składane są w miejscu pochówku pracownika.


Kwiaty związane z uczestnictwem w pogrzebach pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebach emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz kontrahentów (pkt VI-VII)


W przypadku śmierci pracowników (gdy przyczyną śmierci nie był wypadek przy pracy), Wnioskodawca ponosi wydatki na zakup okolicznościowych kwiatów pogrzebowych. Takie wydatki ponoszone są również w sytuacji śmierci najbliższej rodziny pracowników, byłych pracowników oraz ich najbliższej rodziny. Kwiaty pogrzebowe nabywane są także w związku z uczestnictwem przedstawicieli Spółki w pogrzebach pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów. Działanie takie stanowi wyraz szacunku i pamięci.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów?
  2. Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jest zobowiązany do ustalenia podatku VAT należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup kwiatów.
  2. W ocenie Wnioskodawcy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Spółka nie jest zobowiązana do ustalenia podatku VAT należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów.


Uzasadnienie:


Ad.1


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).


Jak wynika z treści powołanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług jest ich związek z realizowanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a działalnością opodatkowaną, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni bądź pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczyniają się do generowania przez podatnika obrotów.


Jak wskazano we wniosku, wydatki na zakup kwiatów wymienione w punktach I-VII związane są z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i służą pośrednio czynnościom opodatkowanym. W przypadkach tych, kwiaty nabywane są w ramach realizacji ogólnej strategii Spółki, zmierzającej m.in. do budowania pozytywnego wizerunku Spółki wśród jej pracowników, kontrahentów i otoczenia, w którym prowadzi działalność gospodarczą lub też w związku z obowiązkami nałożonymi na Spółkę postanowieniami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (który zgodnie z przepisami prawa stanowi źródło prawa pracy w Spółce na równi z Kodeksem Pracy). W konsekwencji, wskazane wydatki przekładają się pośrednio na generowanie przez Spółkę obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.


W ocenie Spółki wydatki na zakup kwiatów nie są jednocześnie wydatkami objętymi koniecznością wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT na podstawie art. 88 ustawy o VAT.


Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego, np.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 czerwca 2014 r. nr ITPP1/443-423/14/DM, w której potwierdzono, że „(...) Spółce, będącej czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na zakup wieńców pogrzebowych, umieszczanie nekrologów w prasie, kondolencji i wydatki związane z transportem pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty).. ponieważ wydatki te - jak wskazała Spółka - mają związek z czynnościami opodatkowanymi”;
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 grudnia 2013 r. nr IPTPP2/443-751/13-4/JN, w której Organ przyznał, że podatnikowi „przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na zakup wieńców pogrzebowych, umieszczanie nekrologów w prasie, kondolencji i wydatki związane z transportem pracowników w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), ponieważ wydatki te - jak wskazał Wnioskodawca - mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.”;
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 grudnia 2011 r. nr IBPP1/443-1363/11/AL potwierdzająca prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy kwiatów do biura, kwiatów wręczanych podczas oficjalnych i handlowych kontaktów z innymi podmiotami gospodarczymi oraz kwiatów składanych w miejscach pamięci.

Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w sytuacjach opisanych we Wniosku jest on uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących przedstawione wydatki ponoszone na zakup kwiatów, ponieważ wydatki te - jak wykazała Spółka - mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi.

Ad.2


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Jednocześnie, w myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

A zatem dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy jest wykonywana odpłatnie. Ustawodawca przewidział jednak od powyższej reguły wyjątki wskazane m. in. w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, uznając, iż w tych przypadkach dochodzi również do opodatkowania VAT (pomimo braku odpłatności).


Przenosząc powyższe na grunt sprawy będącej przedmiotem wniosku, w ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przypadki przekazywania kwiatów przez Spółkę nie spełniają przesłanek wymienionych w w/w przepisach do uznania za czynności opodatkowane podatkiem VAT należnym.


Przede wszystkim z tytułu przekazywanych kwiatów Spółka nie pobiera żadnego wynagrodzenia, co skutkuje tym, iż czynności te nie stanowią odpłatnej dostawy towarów. Przekazywanie kwiatów nie mieści się również w zakresie nieodpłatnej dostawy towarów objętej opodatkowaniem VAT.


Po pierwsze, z przywołanych przepisów wynika, że za zrównaną z odpłatną dostawą towarów ustawodawca uznaje następujące nieodpłatne dostawy towarów:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (oraz osób wskazanych w tym przepisie),
  • wszelkie inne darowizny.


W ocenie Wnioskodawcy, opisane w niniejszym wniosku czynności nie mogą zostać zaliczone do żadnej z powyższych kategorii - nie są one dokonywane na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (czy innych osób określonych przepisem art. 7 ust. 2 ustawy o VAT), a jak zostało wykazane we wcześniejszej części wniosku służą pośrednio działalności opodatkowanej Spółki.

Czynności te nie stanowią również darowizny (zdefiniowanej w art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm], gdyż aby mówić o darowiźnie, musi dojść do zobowiązania się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna jest więc umową cywilnoprawną, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy. Tymczasem w sytuacjach będących przedmiotem wniosku, działania Spółki służą pośrednio prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, mają na celu m.in. dbałość o interesy Spółki i jej konkurencyjność na rynku pracy oraz rozwijanie współpracy biznesowej, co przekłada się na możliwość generowania przez Spółkę obrotów. Tak więc w okolicznościach będących przedmiotem wniosku przekazywanie kwiatów nie może być utożsamiane z dokonaniem darowizny.


Wnioskodawca zwraca również uwagę, że w odniesieniu do sytuacji składania kwiatów w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych (pkt V-VII), w przypadkach tych nie tylko nie występuje przekazanie bądź zużycie na cele osobiste, ale brak jest w ogóle beneficjenta przekazywanych towarów (trudno uznać, że zmarły uzyskuje z tego tytułu jakieś przysporzenie), co dodatkowo potwierdza brak podstaw do uznania tych czynności za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT.


Dodatkowo, w ocenie Wnioskodawcy, okoliczności opisane w pkt I, tj. nabywanie kwiatów przeznaczonych do wystroju pomieszczeń Spółki, pozostają poza zakresem przywołanych regulacji dotyczących dostawy towarów, jako typowe zużycia wewnętrzne towarów związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (a nie przekazanie na rzecz ostatecznego konsumenta).

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów, np.:

  • interpretacji z dnia 12 grudnia 2011 r. nr IBPP1/443-1363/11/AL, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który wskazał, że „wnioskodawca ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy kwiatów składanych w miejscach pamięci tytułem uczczenia świąt państwowych oraz zakupy kwiatów wręczanych podczas oficjalnych i handlowych kontaktów z innymi podmiotami gospodarczymi z tytułu obchodzonych przez nich jubileuszy oraz składania gratulacji z tytułu szczególnych osiągnięć związanych z działalnością tych podmiotów, w zakresie w jakim towary te są związane pośrednio z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością opodatkowaną. (...) Wnioskodawca wskazał również, iż kupuje kwiaty w celu złożenia ich w miejscach pamięci, tytułem uczczenia świąt państwowych. W niniejszym przypadku również nie może być mowy o zużyciu tychże kwiatów na cele osobiste podatnika bowiem dokonując uczczenia świąt państwowych poprzez złożenie kwiatów w miejscach pamięci Wnioskodawca uczestniczy w życiu publicznym. Ponieważ zatem nie został spełniony jeden z warunków koniecznych do uznania za opodatkowaną dostawę towarów w postaci przekazania przez podatnika towarów należących do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, tj. brak uznania przekazania tychże towarów - kwiatów w celach osobistych przez podatnika, stwierdzić należy, iż nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie przepis art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotowe przekazanie towarów nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług”.
  • uzyskanej przez Spółkę interpretacji z dnia 8 września 2011 r. nr ILPP1/443-835/11-2/NS wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w której organ zgodził się ze Spółką, że m.in. przeznaczanie kwiatów do wystroju pomieszczeń Spółki, czy usługi organizacji pogrzebu nie stanowią nieodpłatnego przekazania towarów/świadczenia usług i konsekwentnie nie powstaje obowiązek opodatkowania tych świadczeń podatkiem VAT należnym (podobnie w interpretacji z dnia 8 września 2011 r. nr ILPP1/443-835/11-3/NS).


Reasumując, skoro nie zostały spełnione przesłanki przywołane w w/w przepisach ustawy o VAT, przekazywanie przez Spółkę kwiatów w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego nie będzie stanowić dostawy towarów, która podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie Spółka nie będzie zobowiązana do ustalenia podatku VAT należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest:

  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów do biura (pkt I), kwiatów dla pracowników zasłużonych dla Spółki w dniach obchodów świąt branżowych Spółki, z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/ wyróżnień/stopni górniczych (pkt II w części); kwiatów dla kontrahentów (pkt III), kwiatów na obchody rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV) oraz kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V);
  • nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów dla pracowników z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części), kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebach emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny (pkt VI), kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów (pkt VII);
  • prawidłowe w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów w przypadku zakupu kwiatów do biura (pkt I), zakupu kwiatów pracownikom z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części), kwiatów zakupionych w celu złożenia ich w miejscach pamięci, tytułem uczczenia świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części), zakupu kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V), pogrzebów pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebów emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz kontrahentów (pkt VI-VII);
  • nieprawidłowe w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania kwiatów dla pracowników z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych, nadawanych zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (pkt II w części), kwiatów przekazywanych kontrahentom (pkt III) oraz kwiatów wręczanych zaproszonym gościom z okazji obchodów rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części).


Ad. 1


Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Natomiast stosownie do treści art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.


Z powołanych wyżej przepisów wynika więc, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Jak wskazano we wniosku, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca nabywa od firm zewnętrznych, czynnych podatników VAT, na podstawie faktur VAT, z wykazaną kwotą podatku VAT, towary wykorzystywane w bieżącym funkcjonowaniu Spółki, w tym dokonuje zakupu kwiatów/bukietów/wiązanek/wieńców itp. Wydatki Spółki związane z zakupem kwiatów ponoszone są stosownie do danej okoliczności, norm dobrego obyczaju i zwyczajów obowiązujących w Spółce oraz jej otoczeniu. Są to w szczególności wydatki na nabycie:

  1. kwiatów przeznaczonych do wystroju wnętrz Spółki (recepcji, sekretariatu i innych pomieszczeń Wnioskodawcy, w których odbywają się spotkania biznesowe, okolicznościowe, przyjmowani są goście/kontrahenci);
  2. kwiatów okolicznościowych wręczanych pracownikom z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych [Odznaczenia/wyróżnienia te są nadawane przez Spółkę dla pracowników zasłużonych (wyróżniających się) dla Spółki w dniach obchodów świąt branżowych Spółki (tj. ...), zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy oraz przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2003 r. w sprawie stanowisk służbowych, stopni górniczych, wzorów mundurów górniczych i honorowej szpady górniczej [Dz. U z 2003 r., nr 181, poz.1771], odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy;
  3. kwiatów przekazywanych kontrahentom np. w związku z obchodzonym przez nich jubileuszem firmy, świętem branżowym, w ramach składania gratulacji itp.;
  4. kwiatów okolicznościowych nabywanych w związku z obchodami rocznic, świąt lub uroczystości branżowych (np. …), państwowych - wręczanych zaproszonym gościom niebędącym pracownikami Spółki, jak również składanych w miejscach pamięci tytułem uczczenia rocznic, świąt i uroczystości branżowych Spółki, państwowych;
  5. wiatów nabywanych w związku z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadku przy pracy;
  6. kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników (gdy przyczyną śmierci nie był wypadek przy pracy), ich najbliższej rodziny oraz pogrzebach emerytów/rencistów (byłych pracowników Spółki) i ich najbliższej rodziny;
  7. kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów.


Wszystkie powyższe wydatki finansowane są ze środków obrotowych Wnioskodawcy.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów.


Analiza cytowanych wyżej regulacji prowadzi do wniosku, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.


Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.


Natomiast ze związkiem pośrednim nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Przy czym nie chodzi tu o potencjalny związek pośredni, ale związek ten musi być realny. Wynika zatem z tego, że można odliczyć podatek naliczony na wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego obrotu. Dlatego też, można odliczyć podatek naliczony związany z wydatkami, co do których, oceniając okoliczności obiektywnie, można stwierdzić, że racjonalnie działający przedsiębiorca mógł zakładać, że postawiony cel osiągnie w postaci zwiększenia się obrotów. Czyli o odliczeniu podatku naliczonego decyduje racjonalny zamiar podatnika, oceniany w indywidualnie w konkretnych okolicznościach gospodarczych.


Przechodząc zatem na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że w przypadku zakupu kwiatów do wystroju wnętrz Spółki (recepcji, sekretariatu i innych pomieszczeń Wnioskodawcy, w których odbywają się spotkania biznesowe, okolicznościowe, przyjmowani są goście, kontrahenci) (pkt I), kwiatów wręczanych pracownikom z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych w dniach obchodów świąt branżowych (pkt II), kwiatów wręczanych kontrahentom (pkt III), kwiatów okolicznościowych na obchody rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV) oraz kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadku przy pracy (pkt V) –Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących ww. zakupy kwiatów.


Jak wskazał Wnioskodawca, zakup kwiatów do biura pozwala na zapewnienie odpowiedniego wyglądu biura, stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu kontaktów biznesowych. Przekazywanie kwiatów kontrahentom np. w związku z obchodzonym przez nich jubileuszem firmy/świętem branżowym, czy też w ramach składania gratulacji, sprzyja rozwijaniu współpracy, budowaniu wizerunku Spółki jako dobrego partnera biznesowego oraz zwiększa lojalność kontrahentów, co przekłada się na możliwość trwałego uzyskiwania przychodów ze sprzedaży towarów.


Wręczanie kwiatów dla pracowników zasłużonych dla Spółki w dniach obchodów świąt branżowych Spółki, z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych wykazuje pośredni związek z działalnością Spółki, ponieważ następuje zgodnie obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy oraz przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2003 r. w sprawie stanowisk służbowych, stopni górniczych, wzorów mundurów górniczych i honorowej szpady górniczej.


Wskazać należy, że wydatki do których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów innych ustaw regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, postanowień zbiorowych układów pracy, postanowień porozumień zbiorowych, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy itp. są bez wątpienia związane z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy oraz służą zgodnemu z przepisami funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.


Także przekazywanie kwiatów zaproszonym gościom z okazji obchodów rocznic, świąt, uroczystości branżowych (np. …) i państwowych oraz składanie kwiatów pod pomnikami np. pod …, jest pośrednio związane z ogólnym funkcjonowaniem Spółki oraz prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie produkcji metali.


Powyższe wydatki nie przyczyniają się bezpośrednio do generowania obrotów, ale ponoszone są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i pośrednio służą czynnościom opodatkowanym.


W przypadku zakupu kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadku przy pracy (pkt V), jak wynika z opisu sprawy, wydatki te są nałożone na Wnioskodawcę poprzez postanowienia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w Spółce. W takiej sytuacji, poza kosztami organizacji pogrzebu nabywane są również kwiaty, które składane są w miejscu pochówku pracownika. Jak już wyżej wskazano, wydatki do których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np. postanowień zbiorowych układów pracy, są ponoszone w związku z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.


Uwzględniając powyższe należy uznać, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia z faktur dokumentujących zakupy kwiatów, związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadku przy pracy, do których Wnioskodawca jest zobowiązany na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów do biura (pkt I), kwiatów dla pracowników zasłużonych dla Spółki w dniach obchodów świąt branżowych Spółki, z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych (pkt II w części); kwiatów dla kontrahentów (pkt III), kwiatów na obchody rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV) oraz kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V) jest prawidłowe.


Przechodząc z kolei do wydatków na kwiaty dla pracowników odchodzących na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części), jak wskazał Wnioskodawca, wydatki te są wyrazem uznania i szacunku dla pracowników, podziękowaniem za pracę i wkład włożony w tworzenie wartości firmy.


Wskazać należy, że z przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że decyzja o wręczeniu kwiatów pracownikom z ww. okazji w celu docenienia pracowników za ich osiągnięcia jest decyzją całkowicie przez Wnioskodawcę dobrowolną. Wnioskodawca poprzez wręczenie kwiatów z ww. okazji ma na celu podziękowanie pracownikom za dotychczasowy wkład pracy i ich zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków, wzmocnienie więzi pomiędzy pracownikami a Spółką oraz wzrost poczucia wartości i przynależności do kultury organizacyjnej Spółki. Cel wskazany przez Wnioskodawcę, jakim jest podziękowanie za pracę oraz wyraz uznania i szacunku, nie może przesądzać o tym, że finansowanie przez Wnioskodawcę zakupu kwiatów na rzecz pracowników będzie służyło celom prowadzonej działalności gospodarczej.


W ocenie tut. organu w przypadku wręczania kwiatów pracownikom z ww. okazji nie występuje związek bezpośredni z działalnością Spółki polegającą na produkcji metali – pracownicy są zobowiązani świadczyć pracę niezależnie od podziękowań, jakie z własnej woli przekazuje im pracodawca. Nie występuje też nie budzący wątpliwości pośredni związek podatku naliczonego z tytułu zakupu kwiatów przekazywanych pracownikom z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych. Zatem Wydatki te nie będą miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wydatki te zaspokajają głównie cele osobiste pracowników Wnioskodawcy.


W rezultacie Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów dla pracowników z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy z uwagi na brak związku czynnościami opodatkowanymi


Odnosząc się do wydatków na kwiaty związane z uczestnictwem w pogrzebach pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebach emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz kontrahentów (pkt VI-VII) w ocenie tut. organu, wydatki te również nie mają żadnego związku z obrotami spółki w sposób bezpośredni i pośredni. Bezpośrednim celem nabycia kwiatów, związanych z udziałem w ww. uroczystościach pogrzebowych – jest okazanie szacunku zmarłej osobie oraz współczucia najbliższym z powodu straty członka rodziny. Zatem intencją Wnioskodawcy już w momencie dokonywania wspomnianych zakupów jest ich wykorzystanie do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu, tj. upamiętnienia zmarłych osób poprzez złożenie kwiatów lub wieńca na grobie zmarłego.


W ocenie tut. Organu ww. wydatki związane z udziałem w uroczystościach pogrzebowych wskazanych osób, jakkolwiek wynikające z prowadzonej polityki Wnioskodawcy i dobrego zwyczaju, nie pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży metali.


Należy podkreślić, że każdy wydatek, poza wyraźnie wskazanymi w ustawie, wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi i racjonalnością działania podmiotu. W sprawie nie zostało wykazane, aby wydatki ponoszone w przypadku śmierci wskazanych osób – miały wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości i przyczyniały się do generowania obrotu.


W odniesieniu do wywodzonego przez Wnioskodawcę pośredniego związku ww. wydatków z prowadzoną działalnością zauważyć należy, że w szerokim ujęciu każdy wydatek może mieć wpływ na działalność Spółki. Każdy mógłby więc pośrednio podlegać odliczeniu. Jednakże przypisanie związku określonych wydatków z czynnościami opodatkowanymi musi następować w oparciu o racjonalne kryteria i obiektywną analizę okoliczności towarzyszących określonym czynnościom.


W analizowanej sprawie wydatki na kwiaty wskazane w punkcie VI i VII, związane z uczestnictwem w pogrzebach, mają bezpośredni i jednoznaczny związek z czynnościami niepodlegającymi VAT, zatem w takim przypadku brak jest możliwości doszukiwania się ich pośredniego wpływu na prowadzoną działalność opodatkowaną. Taki związek jest zbyt mało konkretny w porównaniu do jednoznacznego związku tych wydatków z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu. Co najwyżej wydatki te można rozpatrywać w kategoriach dobrego obyczaju, a nie możliwości wpływu czy też związku wydatku z obrotem.


Zwyczaj składania wieńców na pogrzebach wskazanych osób niewątpliwie poprawia wizerunek firmy, jednakże realizacja powszechnych zwyczajów związanych ze śmiercią nie przyczynia się do zwiększenia obrotu z produkcji i sprzedaży metali, do czego została powołana Spółka. Stanowi jedynie o stosowaniu się do pewnych ustalonych norm obowiązujących w całym społeczeństwie, a nie odnoszących się do realizacji celów gospodarczych przez Spółkę.


Tym samym Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na kwiaty w związku z udziałem w uroczystościach pogrzebowych pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebach emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów z uwagi na brak związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu kwiatów dla pracowników z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II), kwiatów nabywanych z uczestnictwem w pogrzebach pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebach emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny (pkt VI), kwiatów nabywanych w związku z uczestnictwem w pogrzebach pracowników firm współpracujących z Wnioskodawcą i kontrahentów (pkt VII) jest nieprawidłowe.


Ad. 2


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy).


Z powyższych przepisów wynika, że dostawa towarów co do zasady podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie, za wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 7 ust. 2 ustawy.


Natomiast na podstawie ww. art. 7 ust. 2 ustawy, za zrównane z odpłatną dostawą towarów uznaje się nieodpłatne dostawy towarów, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, w przypadku gdy następuje:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (…),
  • wszelkie inne darowizny


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii obowiązku naliczania podatku należnego z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów w przypadku zakupu kwiatów w opisanych przypadkach.


Wskazać należy, że w przypadku zakupu kwiatów do biura (pkt I), nie mamy do czynienia z dostawą towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy, ponieważ zakup kwiatów do biura stanowi zużycie wewnętrzne towarów i ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie stanowi zużycia ani przekazania na cele osobiste, nie stanowi też darowizny.

Zatem przedmiotowe przekazanie towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W przypadku przekazywania kwiatów pracownikom z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części) mamy do czynienia z przekazaniem towarów na cele osobiste pracowników. Jednocześnie jak wskazano w odpowiedzi na pytanie 1, Wnioskodawcy nie przysługuje w tym zakresie prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu kwiatów, zatem nie ma obowiązku naliczania podatku należnego z tytułu nieodpłatnego ich przekazania.


W odniesieniu do kwiatów zakupionych w celu złożenia ich w miejscach pamięci, tytułem uczczenia świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części) nie występuje przekazanie towarów na cele osobiste podatnika. Przekazanie kwiatów w tym przypadku następuje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto złożenie kwiatów w miejscu pamięci nie stanowi również darowizny towarów, gdyż brak jest drugiej strony czynności czyli obdarowanego. Zatem przedmiotowe przekazanie towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W przypadku zakupu kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V), pogrzebów pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebów emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz kontrahentów (pkt VI-VII) nie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, gdyż nie występuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym przypadku brak jest beneficjenta przekazywanych towarów, a zatem czynności przekazania kwiatów w tych przypadkach nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ustawy.


Tym samym wydatki poniesione na zakup kwiatów związanych z organizacją pogrzebów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów w przypadku zakupu kwiatów do biura (pkt I), zakupu kwiatów pracownikom z okazji odejścia na emeryturę lub jubileuszu pracy (pkt II w części), kwiatów zakupionych w celu złożenia ich w miejscach pamięci, tytułem uczczenia świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części), zakupu kwiatów związanych z organizacją pogrzebów pracowników, którzy zginęli w następstwie wypadków przy pracy (pkt V), pogrzebów pracowników, ich najbliższej rodziny, pogrzebów emerytów/rencistów i ich najbliższej rodziny oraz kontrahentów (pkt VI-VII) jest prawidłowe.


Przechodząc z kolei do przypadku zakupu kwiatów dla pracowników z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych, nadawanych zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (pkt II w części), kwiatów przekazywanych kontrahentom (pkt III) oraz kwiatów wręczanych zaproszonym gościom z okazji obchodów rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych (pkt IV w części) wskazać należy, że w tej sytuacji nie występuje zużycie ani przekazanie tychże kwiatów na cele osobiste podatnika bowiem zakup i przekazanie kwiatów w tych okolicznościach, jak wykazano w odpowiedzi na pytanie 1, jest związany z prowadzoną działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy. Zatem nie można uznać przekazania tychże towarów (kwiatów) na cele osobiste podatnika, zatem nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie przepis art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przez umowę darowizny w myśl art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.] darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.


W przypadku zakupu kwiatów dla pracowników z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych, nadawanych zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, kwiatów przekazywanych kontrahentom oraz kwiatów wręczanych zaproszonym gościom z okazji obchodów rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponadto przekazanie kwiatów w ww. przypadkach, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, należy uznać za darowiznę towaru w rozumieniu art. 888 § Kodeksu cywilnego, zatem zastosowanie znajdzie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.


W konsekwencji, ponieważ przy nabyciu kwiatów dla pracowników z okazji przyznanych przez Spółkę odznaczeń/wyróżnień/stopni górniczych, nadawanych zgodnie z obowiązującym w Spółce Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, kwiatów przekazywanych kontrahentom oraz kwiatów wręczanych zaproszonym gościom z okazji obchodów rocznic, świąt i uroczystości branżowych i państwowych, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących ich zakupy, a jednocześnie ww. przekazanie uznać należy jako darowiznę towaru, zatem stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT ww. nieodpłatne przekazanie kwiatów pracownikom i podmiotom gospodarczym będzie stanowiło dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj