Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.401.435.2020.4.JKA
z 25 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 07 grudnia 2020 r. (data wpływu – 22 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 01 marca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 19 lutego 2021 r. znak: 0112-KDIL3.4012.692.2020.2.LS, 0111-KDIB2-3.4014.435.2020.3.JKA wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 01 marca 2021 r. (wpływ pisma uzupełniającego).

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Sp. z o.o. (Kupujący);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana Z. O. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza kupić na podstawie aktu notarialnego prawo własności nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr (…) o sposobie korzystania: B – tereny mieszkaniowe, położonej w województwie (….). Umowa przedwstępna sprzedaży ww. nieruchomości zostanie podpisana 14 grudnia 2020 roku. Spółka planuje zakup nieruchomości w celu realizacji na niej inwestycji polegającej na budowie stacji benzynowej.

Sprzedający ww. nieruchomość, wyłączną własność ww. nieruchomości nabył na podstawie umowy zniesienia współwłasności, udokumentowanej aktem notarialnym 19 grudnia 2001 r., zawartej pomiędzy Sprzedającym oraz żoną, z którą pozostawał wówczas w związku małżeńskim. Udziały we współwłasności ww. nieruchomości Sprzedający i jego żona nabyli od osoby fizycznej, na podstawie umowy sprzedaży, udokumentowanej aktem notarialnym 22 grudnia 1998 r., zaś nabycia każde z nich dokonało do swojego majątku osobistego, albowiem w ich małżeństwie obowiązywał ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej, a umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność ustawową następnie nie zawierali. Sprzedający w lipcu 2016 r. zawarł ze Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością umowę przedwstępną na sprzedaż ww. nieruchomości, jednak umowa ta wygasła w 2018 r. Z tytułu nabycia ww. nieruchomości nie przysługiwało Sprzedającemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Sprzedający nie ponosił nakładów na ulepszenie budynków i budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi, długami, ani należnościami, nie istnieją żadne ograniczenia w rozporządzaniu Nieruchomością. Sprzedający nie zawierał z osobami trzecimi żadnych umów zobowiązujących ani rozporządzających dotyczących przedmiotowej Nieruchomości, ani żadnych umów przedwstępnych, za wyjątkiem umowy przedwstępnej sprzedaży udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym 29 lipca 2016 r., która wygasła, zaś druga strona tej umowy wyraziła zgodę na wykreślenie z działu II księgi wieczystej praw i roszczeń o zawarcie umowy przyrzeczonej.

Nieruchomość nie jest przedmiotem najmu, dzierżawy, użyczenia, ani innych umów dających prawo do korzystania z niej oraz nie jest w posiadaniu osób trzecich bez tytułu prawnego, a ponadto Nieruchomość nie jest przedmiotem żadnego postępowania sądowego, administracyjnego ani egzekucyjnego. Nie toczą się żadne spory z właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub osobami władającymi sąsiadującymi lub przyległymi nieruchomościami, które dotyczyłyby granic, immisji lub służebności, praw lub dostępu bądź innych praw związanych z Nieruchomością.

Według wiedzy Sprzedającego na ww. nieruchomości nie występują żadne zanieczyszczenia gleby lub ziemi albo niekorzystne przekształcenia naturalnego ukształtowania terenu, wymagające przeprowadzenia rekultywacji. Nieruchomość ma zapewniony bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Sprzedający również w ostatnim czasie uzyskał zgodę na wjazd z innej jeszcze ulicy i wjazd ten został przez niego wykonany – a celem było poprawienie wartości nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży. Wykonany wjazd nie przekroczył 30% wartości nieruchomości.

Częścią składową nieruchomości, jest drewniany budynek gospodarczy, parterowy, o powierzchni zabudowy około 25,00 m2. Na działce był jeszcze budynek, również drewniany (budynek mieszkalny wielorodzinny, piętrowy) wybudowany ok 1910 r., który się spalił. Pozostały po nim fundamenty ceglane. Sprzedający w 2006 r. uzyskał decyzję zarządzającą rozbiórkę tego budynku z uwagi na bardzo zły stan techniczny, jednak zanim to zrobił budynek się spalił. Budynek był całkowicie zniszczony i wyeksploatowany – dach przeciekał, kominy częściowo zawalone, ściany posiadały ugięcia i odkształcenia, stolarka okienna i drzwiowa była zużyta. Spalony budynek był wynajmowany przez lokatorów. Ponadto przez teren, na którym znajduje się nieruchomość przebiega sieć wodociągowa (wodociąg publiczny). Nieruchomość znajduje się na obszarze, na którym nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a ponadto dla nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Nieruchomość nie jest położona na obszarze rewitalizacji. Nieruchomość nie jest oznaczona jako las w ewidencji gruntów i budynków oraz nie jest przeznaczona do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy, ani też nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją. Nieruchomość nie jest położona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ani parku narodowego oraz nie jest objęta żadną inną formą ochrony przyrody ani też żadną formą ochrony zabytków. Nie ma zaległości z tytułu podatku od nieruchomości związanych z przedmiotem ww. umowy. Na nabycie ww. nieruchomości nie jest wymagane uzyskanie zgody żadnej osoby trzeciej.

Sprzedający rozpowszechniał informacje o zamiarze sprzedaży ww. działki i w związku z tym w 2016 r. złożone zostały (bez podpisywania umów z potencjalnymi kupcami) dwa wnioski do Urzędu DZ. W. o warunki zabudowy ww. działki. Obydwa wnioski uzyskały odmowę U. Dz. W., podstawową przyczyną był nieuregulowany formalnie wjazd na tę działkę.

W związku z tym Sprzedający podjął działania do wyjaśnienia tej sprawy. Zwrócił się pisemnie 14 lutego 2018 r. do Zarządu Dróg Miejskich o dopuszczenie zjazdu z ul. P. i zgodę na takowy otrzymał. Po wybudowaniu zjazdu zgłosił to i 8 kwietnia 2020 r. otrzymał Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą zjazdu, co umożliwiło rozmowy handlowe z firmą Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Wymieniona działka nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Sprzedającego działalności gospodarczej i stanowi majątek osobisty.

Sprzedający w umowie przedwstępnej złoży, w formie aktu notarialnego, oświadczenie o wyrażeniu zgody na dysponowanie przez Spółkę (Zainteresowanego) ww. nieruchomością na cele budowlane, w zakresie koniecznym do uzyskania przez Spółkę prawem wszelkich wymaganych, w szczególności warunków, zgód, zaświadczeń, pozwoleń, uzgodnień, orzeczeń, decyzji itp., dla planowanej przez Spółkę Kupującą inwestycji w postaci budowy na nieruchomości stacji benzynowej.

Dodatkowo, w ww. umowie przedwstępnej Strony tej umowy zobowiązały się do wystąpienia o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnej), co analizowanym wnioskiem czynią.

Kupujący oraz Sprzedający są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Zarówno Zainteresowany, jak i Sprzedający prowadzą działalność gospodarczą. Transakcja zostanie potwierdzona fakturą VAT wystawioną przez Zainteresowanego ze stawką 23%. Strony zgodnie zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości i dokonają wyboru opodatkowania powyższej dostawy podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym przed dniem dostawy Strony zobowiązują się złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji treść uzupełnienia nie została przywołana, gdyż odnosi się ona tylko do zagadnień w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Jeżeli sprzedaż ww. nieruchomości traktować należy jako czynność podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług, to czy sprzedaż ta wówczas nie podlega obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zdaniem Zainteresowanych, umowa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przywołując treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 i art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Zainteresowani wskazali, że podstawą prawną, na podstawie której może dojść do zmiany osoby wierzyciela może być umowa sprzedaży bądź umowa zamiany. Zatem w przypadku, gdy podstawę wykonania umowy cesji wierzytelności stanowi jedna z ww. umów dochodzi do powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, który skutkuje koniecznością zapłaty tego podatku.

Na tle powyższego zauważyć należy, że w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się zakresie przedmiotowym ustawy, np. umowa sprzedaży jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi bowiem, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  • opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  • zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z kolei według definicji zawartej w art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przez „podatek od towarów i usług" rozumie się podatek nakładany ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. Z kolei stosownie do art. 1a pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych „państwo członkowskie” to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Jednakże o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

W związku z tym podkreślić należy, że w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy. Zatem w przypadku nie objęcia powyższej czynności zakresem ustawy o podatku od towarów i usług powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przechodząc na grunt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, iż w analizowanej sprawie znajdą zastosowanie postanowienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji, opisana we wniosku umowa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 18 marca 2021 r., znak: 0112-KDIL3.4012.692.2020.3.LS.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawo własności „Nieruchomości”, tj. grunt, na którym posadowiony jest drewniany budynek gospodarczy.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 18 marca 2021 r., znak: 0112-KDIL3.4012.692.2020.3.LS potwierdzono stanowisko Zainteresowanych, wskazując, że:

  • w przedmiotowej sprawie wystąpią przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedającego za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, czynność dostawy Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy,
  • dostawa zabudowanej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; przy czym skoro Strony umowy zamierzają zrezygnować ze zwolnienia składając stosowne oświadczenie, to dostawa ta będzie opodatkowana.

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży prawa własności zabudowanej nieruchomości będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż Zainteresowani deklarują złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym umowa opisanej we wniosku sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj