Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.91.2021.1.KK
z 1 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2021 r. (data wpływu 15 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. K. (dalej: „Wnioskodawca”) od dnia 3 czerwca 1983 roku prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą (…), zarejestrowaną w centralnej ewidencji działalności gospodarczej oraz jest zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny. Głównym przedmiotem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest obróbka mechaniczna elementów metalowych, sklasyfikowana wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem (…) oraz produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych, sklasyfikowana wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem (…).

Aktualnie Wnioskodawca planuje rozszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej o wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem (…). W tym celu planuje wybudować blok mieszkalny z mieszkaniami na wynajem, na gruncie własnym niezwiązanym obecnie z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po rozszerzeniu działalności w ramach firmy (…) będą funkcjonować dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”), odrębne pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym zespoły składników materialnych i niematerialnych związanych z:

  1. obróbką mechaniczną elementów metalowych sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem (…) i produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem (…), zlokalizowaną obecnie w miejscowości (…), gmina (…),
  2. wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi sklasyfikowaną wg Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem (…), w nowej lokalizacji w miejscowości (…).


Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe od 1 stycznia 2019 roku i zatrudnia pracowników. Z chwilą rozszerzenia działalności o wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi w księgach rachunkowych wyodrębnione będą konta syntetyczne oraz analityczne dla każdej ZCP, co umożliwi ustalenie zarówno przychodów, jak i kosztów odrębnie do każdego miejsca ich powstawania oraz w jednoznaczny sposób przypisanie należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług dla każdej ZCP. Taki sposób księgowania umożliwi ustalenie wyniku finansowego dla każdej ZCP. Ewidencja środków trwałych będzie zawierać środki trwałe oznaczone dla każdej ZCP.


W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca ZCP związaną z obróbką mechaniczną i produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych zlokalizowaną w miejscowości (…) gmina (…), planuje przekazać swojemu synowi w formie darowizny, który będzie kontynuował tą działalność. Syn obecnie prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT.


Wnioskodawca w obecnie prowadzonej działalności wykorzystuje nieruchomości objęte małżeńską wspólnotą majątkową, które są zabudowane następującymi obiektami, które są objęte ewidencją środków trwałych: hala produkcyjna, garaże wolnostojące, ogrodzenia terenu, place i drogi, oraz budynek mieszkalny jednorodzinny nie objęty ewidencją środków trwałych, w którym Wnioskodawca mieszka i ma wydzielone pomieszczenia wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.


W skład planowanej darowizny na rzecz syna, wejdą w szczególności, następujące składniki materialne i niematerialne związane z ZCP obróbki mechanicznej i produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych:

  1. Środki transportu,
  2. Urządzenia techniczne i maszyny,
  3. Należności ze sprzedaży produktów,
  4. Zapasy produktów i materiałów,
  5. Inne elementy.


Grunty i budynki służące omawianej ZCP związanej z obróbką mechaniczną i produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych nie będą przedmiotem darowizny. Wnioskodawca zawrze z synem umowę wynajmu nieruchomości (gruntów i budynków) służących dotychczas Jego działalności gospodarczej w tym segmencie, pozwalającą na wykorzystywanie nieruchomości do kontynuowania działalności gospodarczej przez syna. Umowa zagwarantuje synowi nieograniczone korzystanie z tych nieruchomości. Pracownicy zatrudnieni obecnie w omawianej ZCP zajmujący się obróbką mechaniczną i produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych, zostaną pracownikami syna na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy darowizna na rzecz syna dokonana w ww. okolicznościach będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w świetle art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jako transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części?


Zdaniem Wnioskodawcy w myśl art. 551 kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.


Przekazanie przez podatnika składników przedsiębiorstwa w zintegrowanej formie, pozwalającej na kontynuowanie działalności gospodarczej, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Z treści art. 2 pkt 27e wyżej cytowanej ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Jak wskazano powyżej, w firmie (…), będą istnieć dwa zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań i należności, organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych zdolnych do samodzielnego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.


Zespół składników materialnych i niematerialnych został określony w części G niniejszego wniosku. Przez wyodrębnienie organizacyjne rozumiemy pewien zespół składników przedsiębiorstwa, których rolą w dotychczasowej działalności jest wykonywanie określonych działań. Obróbka mechaniczna i produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, a wzajemne powiązanie poszczególnych składników wskazuje na zależności pomiędzy tymi składnikami.


Jak podkreśla się w doktrynie prawniczej, wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa może nastąpić nie tylko na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może również wynikać z innych okoliczności i mieć charakter faktyczny.


Przez wyodrębnienie finansowe rozumiemy sytuację, w której poprzez prowadzoną dotychczas ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów, kosztów, należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ewidencja rachunkowa dotycząca zorganizowanej części przedsiębiorstwa zajmującej się obróbką mechaniczną i produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych prowadzona jest na podstawie wyodrębnionych grup kont w systemie finansowo-księgowym. Prowadzona ewidencja bez problemu pozwala badać efektywność działalności tej części istniejącego przedsiębiorstwa.


Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębniony organizacyjnie i finansowo przedmiot darowizny do firmy syna w celu kontynuacji działalności będzie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w obecnie istniejącym przedsiębiorstwie, czyli spełnia przesłanki określone w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i powinien być uznany na gruncie tego przepisu za ZCP. Nie wyklucza tego w żaden sposób wyłączenie z tej darowizny nieruchomości. Skoro można uznać planowany przedmiot darowizny za ZCP, to taka darowizna nie będzie podlegać podatkowi VAT.


W rozpatrywanej sprawie ma znaczenie, zacytowany art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Wskazany przepis wyłącza bezspornie z opodatkowania VAT transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Końcowo wskazać należy, że zgodnie z art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.


Przepis ten wprowadza, tak samo jak ma to miejsce w ustawie o podatku od towarów i usług, możliwość wyłączenia z zakresu opodatkowania przekazania całości lub części majątku przedsiębiorstwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj