Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.276.2020.4.MZ
z 29 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 grudnia 2020 r. (data wpływu – 17 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 24 i 25 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 12 lutego 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.639.2020.2.MC, 0111-KDIB2-2.4014.276.2020.3.MZ wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 24 lutego 2021 r. (data wpływu dodatkowej opłaty) oraz 25 lutego 2021 r. (data wpływu pisma).



We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

I.WPROWADZENIE

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest jednym z uczestników postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko spółce o nazwie X Sp. z o.o. (dalej: „X Sp. z o.o.” lub „Dłużnik”). Przedmiotem egzekucji jest opisana niżej nieruchomość (dalej: „Nieruchomość”) składająca się z:

  1. działki gruntu nr (…);
  2. działki gruntu nr (…);
  3. działki gruntu nr (…);
  4. działek gruntu nr: (…);
  5. działki gruntu nr (…);
  6. działki gruntu nr (…).

Z Nieruchomości prowadzona jest egzekucja w ramach postępowania egzekucyjnego, prowadzonego przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym na wniosek wierzyciela, Y Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca” lub „Wierzyciel”)

Egzekucja prowadzona jest przeciwko X Sp. z o.o., ale z majątku spółki Z Sp. z o.o., (dalej: „Z Sp. z o.o.”), na który to podmiot X Sp. z o.o. bezskutecznie zbyła Nieruchomość. Wynika to z faktu, że wyrokiem Sądu Okręgowego stanowiącego jeden z dwóch tytułów egzekucyjnych, Sąd ten uznał za bezskuteczną czynność prawną zbycia Nieruchomości względem Wierzyciela, czynność ta zatem pozostała ważna, jednak względem Wierzyciela nie wywołuje skutków prawnych. Egzekucja prowadzona jest na podstawie dwóch tytułów egzekucyjnych, tj.:

  1. wyroku Sądu Apelacyjnego o zapłatę przeciwko X Sp. z o.o. (wyrok z 4 listopada 2014 r.), w którym Sąd zasądził od X Sp. z o.o. na rzecz Wnioskodawcy kwotę 21.054.347.61 zł z ustawowymi odsetkami; oraz
  2. wyroku Sądu Okręgowego stwierdzającego bezskuteczność zbycia Nieruchomości przez X Sp. z o.o. na rzecz Z Sp. z o.o. (wyrok z 9 kwietnia 2015 r.).

Dotychczasowe postępowanie przebiegało następująco:

1.W dniu 15 lutego 2017 r. Wierzyciel wystąpił z wnioskiem do wszczęcie egzekucji wobec Dłużnika wskazując jako sposób egzekucji egzekucję z następujących nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym jest Z Sp. z o.o., na skutek czynności prawnej dokonanej z Dłużnikiem, która to czynność została uznana za bezskuteczną w stosunku do Wierzyciela:

  1. działki gruntu nr (…);
  2. działki gruntu nr (…);
  3. działki gruntu nr (…);
  4. działek gruntu nr: (…);
  5. działki gruntu nr (…);
  6. działki gruntu nr (…).

2.W dniu 24 lutego 2017 r. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym skierował do Wierzyciela Zawiadomienie Wierzyciela o zajęciu wieczystego użytkowania Nieruchomości oraz Wezwania do Dłużnika do zapłaty należności w terminie 14 dni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania w trybie art. 923 k.p.c. Zajęcie zostało ujawnione w księgach wieczystych Nieruchomości.

3.Następnie postanowieniem z 4 października 2017 r. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym R. W. przekazał sprawę Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym T. S. z uwagi na zbieg z inną egzekucją.

4.Pismem z 11 maja 2018 r. Komornik przekazał Wierzycielowi Zawiadomienie o stanie egzekucji, w którym wskazał, że postanowieniem z 28 września 2017 r. Sąd Okręgowy uchylił protokół opis i oszacowanie Nieruchomości z uwagi na brak ustalenia przez Komornika obowiązku podatkowego związanego z licytacyjną sprzedażą Nieruchomości.

5.Jednocześnie Komornik wskazał, że na podstawie dokumentacji znajdującej się w aktach i uzyskanej od Naczelnika Urzędu Skarbowego, nie można określić, czy ze sprzedażą nieruchomości wiąże się obowiązek podatkowy. Komornik wezwał dłużnika w sprawie innej egzekucji i obecnego właściciela nieruchomości – Z Sp. z o.o. do złożenia niezbędnych wyjaśnień.

6.W kolejnych zawiadomieniach o stanie egzekucji Komornik wskazywał, że nie otrzymał od Dłużnika oraz Z Sp. z o.o. informacji pozwalających mu na ustalenie obowiązku podatkowego.

7.Pismem z 5 kwietnia 2019 r. Wierzyciel przekazał Komornikowi:

  1. odpis Umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Akt notarialny z 17 sierpnia 2011 r.;
  2. odpis opinii sądowej z 25 września 2017 r. sporządzonej w postępowaniu toczącym się przed Sądem Okręgowym pomiędzy Wierzycielem a Z Sp. z o.o.;
  3. odpis opinii sądowej uzupełniającej z 17 września 2018 r. sporządzonej w ww. postępowaniu;
  4. odpis Operatu szacunkowego z 16 marca 2007 r. złożonego do akt ww. postępowania.

8.Z przekazanych dokumentów w ocenie Wierzyciela wynikało m.in.:

  1. w jaki sposób i kiedy Z Sp. z o.o. nabyła od Dłużnika prawo wieczystego użytkowania Nieruchomości;
  2. że przedmiot umowy, na podstawie której Z Sp. z o.o. nabyła od Dłużnika prawo wieczystego użytkowania Nieruchomości nie podlegał podatkowi od towarów i usług (VAT);
  3. opisy i przeznaczenie Nieruchomości.

9.Mając na uwadze, że w ocenie Wierzyciela Komornik posiada niezbędne informacje do sporządzenia opisu i oszacowania, Wierzyciel podtrzymał wniosek o niezwłoczne sporządzenie opisu i oszacowania Nieruchomości celem kontynuowania postępowania egzekucyjnego.

10.Następnie postanowieniem z 16 kwietnia 2019 r., Komornik oddalił wniosek Wierzyciela o dokonanie opisu i oszacowania nieruchomości. Jako uzasadnienie Komornik wskazał, że w jego ocenie w celu sporządzenia prawidłowego protokołu opisu i oszacowania konieczne jest ustalenie obowiązku podatkowego z tytułu podatku VAT, a w tym celu niezbędne jest uzyskanie dodatkowych informacji od Dłużnika. Jednocześnie Komornik zawiadomił, że w toku równolegle prowadzonej sprawy wierzyciel wniósł o wyjawienie majątku dłużnika celem pozyskania niezbędnych informacji.

11.Wnioskodawca pismem z 30 kwietnia 2019 r. wniósł do Sądu Rejonowego skargę wierzyciela na czynności komornika, wnosząc jednocześnie o:

  1. uchylenie Postanowienia Komornika w całości;
  2. nakazanie Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym T. S. przystąpienie do dokonania opisu i oszacowania Nieruchomości.

12.Sąd Rejonowy postanowieniem z 18 lipca 2019 r. oddalił skargę Wierzyciela. Jednocześnie Sąd zobowiązał Wierzyciela do wskazania czy na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą nieruchomości w terminie 7 dni pod rygorem zawieszenia postępowania w zakresie egzekucji z nieruchomości i pouczył, że w tym celu wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o wyjawienie majątku dłużnika.

13.Postanowieniem z 4 listopada 2019 r. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym T. S. zawiesił egzekucję Nieruchomości na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. W uzasadnieniu ww. postanowienia wskazano, że Komornik wezwał wierzyciela do wskazania informacji niezbędnych do ustalenia, czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania nieruchomości dłużnika wiąże się z obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku od towarów i usług, a wierzyciel do dnia sporządzenia niniejszego postanowienia nie wykonał tego zobowiązania.

Komornik wskazał ponadto, że postanowienie jest wynikiem polecenia Sądu wydanego w innej sprawie, a Komornik związany jest poleceniem Sądu. Sąd polecił wezwać wierzyciela do wskazania informacji, a nie do podjęcia czynności mających na celu uzyskanie stosownych informacji.

14.Spółka wystąpiła z wnioskiem o wyjawienie majątku dłużnika jeszcze przed otrzymaniem postanowienia Komornika z 4 listopada 2019 r. – tzn. we wniosku z 9 sierpnia 2019 r. W dniu 3 marca 2020 r. odbyło się posiedzenie sądu w sprawie wniosku o wyjawienie majątku X Sp. z o.o., w którym uczestniczył przedstawiciel Wnioskodawcy. Nie doprowadziło to jednak do ujawnienia informacji koniecznych do ustalenia istnienia obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Na posiedzeniu stawiła się Prezes Zarządu X Sp. z o.o., J. K., złożyła wykaz majątku spółki z którego wynika, że spółka posiada jedynie wierzytelność wobec Z Sp. z o.o. o wydanie certyfikatów funduszu inwestycyjnego zamkniętego o wartości 5.200.000 zł. Prezes Zarządu nie była natomiast w stanie odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące nieruchomości. Wskazała, że po zbyciu nieruchomości w 2007 r. spółka X Sp. z o.o. utraciła posiadanie nieruchomości. Po odzyskaniu prawa użytkowania wieczystego w 2011 r. X Sp. z o.o., nie przeprowadzała inwentaryzacji nieruchomości. Pani Prezes przyznała natomiast, że ze sprzedażą nieruchomości nie wiązało się wystawienie faktury VAT.

Postępowanie będzie kontynuowane w celu przesłuchania wiceprezesa Zarządu Pana P. K.

Na posiedzeniu Sąd zwrócił uwagę, że w ramach postępowania o wyjawienie majątku dłużnik może zostać zobowiązany do udzielenia informacji dotyczących czynności dokonanych w pięcioletnim okresie poprzedzającym wszczęcie egzekucji. Mając na uwadze, że zbycie nieruchomości przez X Sp. z o.o. miało miejsce w 2011 r., a wniosek o wszczęcie egzekucji został złożony w 2017 r., wskazany okres już upłynął.

15.W dniu 29 maja 2020 r. zostało wydane zarządzenie, w którym Sąd zarządza m.in.:

„Zwrócić się do komornika sądowego T. S. o wskazanie aktualnego stanu sprawy każdego wierzyciela poprzez wskazanie :

  • daty i karty akta egzekucyjnych – wniosku o zajecie nieruchomości,
  • daty wniosku o opis i oszacowanie i karty akt egzekucyjnych,
  • wskazanie kiedy i jakich czynności dokonał związanych z ustaleniem obowiązku podatkowego dłużnika i zajętych nieruchomości oraz jakie otrzymał odpowiedzi od instytucji, do których się zwracał – proszę wskazać karty i sygnaturę akt egzekucyjnych,
  • w przypadku wyczerpania możliwości ustalenia co do podatku VAT proszę o zastosowanie art. 43 ustawy o VAT i podjęcie czynności zmierzających do dokonania opisu i oszacowania

Art. 43 ust. 21. Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.

Art. 113 ust. 10a. Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.”

Zarządzenie zostało udostępnione w Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych.

16.Postanowieniem z 7 lipca 2020 r. Komornik Sądowy przy Sądzie T. S. uchylił postanowienie komornika sądowego z 4 listopada 2019 r.

17.Dnia 16 września 2020 r. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym wydał Zawiadomienie, załącznikami do którego były:

  • odpis protokołu i oszacowania nieruchomości,
  • wyciąg z operatu szacunkowego sporządzonego na dzień 15 września 2020 r.

W protokole opisu i oszacowania nieruchomości Komornik zawarł wycenę wartości rynkowej Nieruchomości:

  1. w wartości netto (bez podatku od towarów i usług) i brutto (z kwotą podatku od towarów i usług) praw użytkowania wieczystego działek wchodzących w skład Nieruchomości dla poszczególnych ksiąg wieczystych oraz
  2. w wartości netto (bez podatku od towarów i usług) i brutto (z kwotą podatku od towarów i usług) użytkowania wieczystego sześciu nieruchomości opisanych w księgach wieczystych – jako zorganizowanej całości gospodarczej.

Dla oszacowania wartości nieruchomości dokonanego przez Komornika zastosowana została przez niego stawka 23% VAT.

Wartość rynkowa nieruchomości opisanych w sześciu ww. księgach wieczystych jako zorganizowanej całości gospodarczej jest wyższa niż suma wartości poszczególnych praw użytkowania wieczystego działek wchodzących w skład Nieruchomości dla poszczególnych ksiąg wieczystych.

  1. Pismem z 29 września 2020 r. Wnioskodawca wniósł do Sądu Rejonowego skargę na czynność komornika w postaci opisu i oszacowania nieruchomości z 15 września 2020 r.

W skardze tej Wnioskodawca postawił m.in. zarzut:

  • zastosowania przez Komornika art. 43 ust. 21 ustawy o VAT, w sytuacji gdy Komornik posiadał już aktualny operat szacunkowy dotyczący Nieruchomości;
  • niedokonania analizy sprzedaży Nieruchomości jako zorganizowanej całości gospodarczej w kontekście art. 6 pkt 1 ustawy o VAT;
  • braku informacji w opisie i oszacowaniu nieruchomości, czy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zostaną sprzedane jako całość gospodarcza, czy też prawo użytkowania wieczystego dla każdej z sześciu nieruchomości zostanie sprzedane oddzielnie.

19.Według wykazu prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie art. 96b ustawy o VAT (stan na dzień 17 grudnia 2020 r.) X Sp. z o.o. jako Dłużnik z przyczyn wskazanych w art. 96 ust. 6-8 ustawy o VAT został w dniu 1 kwietnia 2017 r. wykreślony z rejestru podatników VAT i ma obecnie status – „Niezarejestrowany”.

Według Wykazu prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie art. 96b ustawy o VAT (stan na dzień 17 grudnia 2020 r.) X Sp. z o.o. z przyczyn wskazanych w art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT została w dniu 12 lutego 2019 r. wykreślona z rejestru podatników VAT i ma obecnie status – „Niezarejestrowany”.

20.Dnia 16 lipca 2020 r. Wnioskodawca złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej w zakresie określenia stawki podatku dla sprzedaży Nieruchomości przez Komornika. Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, postanowieniem z 28 października 2020 r., Znak: 0115-KDST1 -1.450.1033.2020.2.DM odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wniosku Spółki, argumentując m.in., że Spółka nie jest podmiotem uprawnionym do złożenia takiego wniosku.

Pismem z 16 listopada 2020 r. Wnioskodawca złożył zażalenie na ww. postanowienie.

II.STAN NIERUCHOMOŚCI WEDŁUG PROTOKOŁU OPISU I OSZACOWANIA

NIERUCHOMOŚCI ORAZ OPERATU Z 15 WRZEŚNIA 2020 R.

Zgodnie z Protokołem opisu i oszacowania nieruchomości sporządzonym przez Komornika 15 września 2020 r. na podstawie Operatu szacunkowego z 15 września 2020 r. stan nieruchomości jest następujący:

W wyciągu z Operatu szacunkowego z 15 września 2020 r. jako przedmiot wyceny zdefiniowano niezabudowane działki gruntowe nr (…) o łącznej powierzchni: 45150 m2.

Zgodnie z treścią Postanowienia Sądu Okręgowego z 17 grudnia 2015 r. biegły dokonał szacowania każdej z osobna nieruchomości bez szacowania każdej z działek z osobna oraz wszystkich przedmiotowych nieruchomości jako zorganizowanej całości gospodarczej. Poniżej informacje nt. nieruchomości wchodzących w skład Nieruchomości objętych poszczególnymi księgami wieczystymi.

1.NIERUCHOMOŚĆ 1.

Nieruchomość 1 składa się z działki nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 2281 m2 (0,2281 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 19 m2 (0,0019 ha), Bp o powierzchni 2262 m2 (0,2262 ha);
  • kształt działki: nieregularny, przypominający wielobok;
  • teren działki: o małej kilkumetrowej zmienności terenowej, teren opadający w stronę północno- wschodnią;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: drogą utwardzoną asfaltem (brak usankcjonowanego prawnie dojazdu);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka stanowi komunikację – drogę dojazdową do sąsiednich działek, jest utwardzona asfaltem; nad działką przechodzi napowietrzna linia elektroenergetyczna wysokiego napięcia;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północnej z działką nr (…), od strony wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony zachodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony południowej z działką nr (…) oraz z działką nr (…) (stadion).

2.NIERUCHOMOŚĆ 2.

Nieruchomość 2 składa się z działek: nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 5893 m2 (0,5893 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 5893 m2 (0,5893 ha);
  • kształt działki: nieregularny, wydłużony, przypominający wielobok;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: dojazd przez częściowo utwardzoną, wąską porośniętą starym drzewostanem drogą – działką nr (…);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony południowo-wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 3386 m2 (0,3386 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 3386 m2 (0,3386 ha);
  • kształt działki: nieregularny, zwarty, przypominający wielobok;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, lekko opada w kierunku północnym;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie); do działki dostać się można drogą rowerową od strony północno-wschodniej;
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północnej z działką nr (…), od strony wschodniej z działką nr (…), działką nr (…), działką nr (…), działką nr (…), działką nr (…), działką nr (…), działką nr (…), działką nr (…), od strony zachodniej z działką nr (…), od strony południowej z działką nr (…) oraz z działką nr (…) i z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 5271 m2 (0,5271 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 5271 m2 (0,5271 ha);
  • kształt działki: nieregularny, zwarty, przypominający wielobok;
  • teren działki: o niewielkiej zmienności terenowej, teren w części północnej opada w kierunku (…);
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie), do działki dostać się można drogą rowerową od strony północno-wschodniej;
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), z działką nr (…) i z działką nr (…), od strony południowo-wschodniej z działką nr (…) i z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…), z działką nr (…) oraz z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 71 m2 (0,0071 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 71 m2 (0,0071 ha);
  • kształt działki: nieregularny, przypominający wielobok;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo płaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północnej z działką nr (…), od strony wschodniej z działką nr (…), od strony zachodniej z działką nr (…), od strony południowej z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 317 m2 (0,0317 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 317 m2 (0,0317 ha);
  • kształt działki: regularny, zwarty, przypominający wydłużony prostokąt;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo plaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie); obecnie dojazd odbywa się przez działkę (…);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), z działką nr (…) i z działką nr (…), od strony południowo-wschodniej z działką nr (…), od strony północno -zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 6482 m2 (0,6482 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 6482 m2 (0,6482 ha);
  • kształt działki: nieregularny ale zwarty, przypominający kwadrat z niewielką wypustką;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo płaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo - wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 39 m2 (0,0039 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 39 m2 (0,0039 ha);
  • kształt działki: zwarty, przypominający w ogólnym zarysie romb;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo płaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo - wschodniej z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 1961 m2 (0,1961 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 1961 m2 (0,1961 ha);
  • kształt działki: zwarty, przypominający w ogólnym zarysie romb;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo płaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony południowo-wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony północno -zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 1274 m2 (0,1274 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 1274 m2 (0,1274 ha);
  • kształt działki: regularny, zwarty, przypominający wydłużony prostokąt;
  • teren działki: o zróżnicowanym przebiegu; część działki od strony południowo-zachodniej stanowi skarpę stadionu;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak dojazdu (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie), obecnie dojazd odbywa się przez działkę nr (…);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, samosiejami;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo -wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką zabudowaną (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…) (stadion).

Podstawowe dane działki nr (…) :

  • położenie: miejscowo
  1. NIERUCHOMOŚĆ 3.

Nieruchomość 3 składa się z działki nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 2065 m2 (0,2065 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 2065 m2 (0,2065 ha);
  • kształt działki: regularny, zwarty, przypominający wydłużony prostokąt;
  • teren działki: o pewnej zmienności terenowej, opadający w kierunku północno-wschodnim;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: drogą utwardzoną asfaltem;
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka stanowi komunikację – w części drogę dojazdową do sąsiednich działek, utwardzona asfaltem – częściowo porośnięta roślinnością trawiastą, samosieją i drzewiastą; na działce znajduje się słup elektroenergetyczny i napowietrzna linia elektroenergetyczna wysokiego napięcia; działka w części w pobliżu słupa jest ogrodzona;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo -wschodniej z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…).

4.NIERUCHOMOŚĆ 4.

Nieruchomość 4 składa się z działki nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 2313 m2 (0,2313 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 2 313 m2 (0,2313 ha);
  • kształt działki: nieregularny, zwarty, przypominający wydłużony prostokąt;
  • teren działki: o pewnej zmienności terenowej, opadający w kierunku północno-wschodnim;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: brak usankcjonowanego dojazdu;
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka niezabudowana;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo -wschodniej z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…).

5.NIERUCHOMOŚĆ 5.

Nieruchomość 5 składa się z działki nr (…) oraz z działki nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 477 m2 (0,0477 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 477 m2 (0,0477 ha);
  • kształt działki: regularny, zwarty, przypominający wielobok;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo płaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: drogą utwardzoną spękanymi wylewkami betonowymi (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, przez część działki przechodzi droga (spękana droga z wylewek betonowych);
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony południowo-wschodniej z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…) (stadion).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 2724 m2 (0,2724 ha);
  • symbol użytku: (…) o powierzchni 2724 m2 (0,2724 ha);
  • kształt działki: regularny, zwarty, przypominający wydłużony prostokąt;
  • teren działki: o małej zmienności terenowej, zasadniczo plaski;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: drogą utwardzoną spękanymi wylewkami betonowymi (dojazd nie jest usankcjonowany prawnie);
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka porośnięta roślinnością trawiastą, przez część działki przechodzi droga (spękana droga z wylewek betonowych);
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo - wschodniej z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), z działką nr (…), z działką nr (…), z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…) (stadion).

6.NIERUCHOMOŚĆ 6.

Nieruchomość 6 składa się z działki nr (…).

Podstawowe dane działki nr (…):

  • położenie: miejscowość: (…);
  • KW nr: (…);
  • powierzchnia działki: 4683 m2 (0,4683 ha);
  • kształt działki: regularny, zwarty, przypominający wydłużony prostokąt;
  • teren działki: o pewnej zmienności terenowej, opadający w kierunku północno-wschodnim;
  • warunki gruntowo-wodne: przeciętne;
  • dojazd do nieruchomości: drogą utwardzoną asfaltem;
  • nasłonecznienie: przeciętne;
  • sposób użytkowania (obecny): działka niezabudowana;
  • uzbrojenie nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne), instalacje: wodociągowa, kanalizacja sanitarna, gazowa, elektryczna;
  • działka graniczy: od strony północno-wschodniej z działką nr (…), od strony południowo -wschodniej z działką nr (…) oraz z działką nr (…), od strony północno-zachodniej z działką nr (…), od strony południowo-zachodniej z działką nr (…) oraz (…).

PODSUMOWUJĄC:

Na działkach wchodzących w skład Nieruchomości nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza, a szczątkowe naniesienia znajdujące się na niektórych z działek są w stanie technicznym nie pozwalającym na wykorzystanie ich do działalności gospodarczej.

III.PRZEZNACZENIE WW. NIERUCHOMOŚCI W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA

PRZESTRZENNEGO

Zagospodarowanie nieruchomości jest zgodne z polityką przestrzenną miasta. Tereny, na których znajdują się przedmiotowe nieruchomości oznaczone są symbolem… (Uchwała Rady Miasta z dnia 24 kwietnia 2006 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Plany obowiązujące:

  • nazwa planu: (…);
  • nr uchwały uchwalającej plan: (…);
  • data uchwały uchwalającej plan: 24 kwietnia 2006 r.;
  • miejsce publikacji: (…);
  • data publikacji: 9 czerwca 2006 r.;
  • data obowiązywania planu: od 10 lipca 2006 r.;
  • przedmiot zmiany: nowy plan;
  • powierzchnia w ha: 115.5.

Działki nr (…) oraz (…) znajdują się na terenie objętym planem. Ustalenia funkcjonalne:

  1. przeznaczenie terenu: sport i rekreacja. Inwestycja celu publicznego;
  2. dopuszcza się stadion lekkoatletyczny wraz z zapleczem treningowym i trybunami. Pod trybunami dopuszcza się usługi towarzyszące w zakresie sportu i rekreacji oraz miejsca postojowe dla autobusów.

Pozostałe działki, tj. nr (…) znajdują się na terenie objętym planem. Ustalenia funkcjonalne:

  1. przeznaczenie terenu: zabudowa usługowa – teren lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Zakazuje się lokalizacji stacji paliw płynnych, stacji gazu płynnego oraz myjni dla samochodów;
  2. dopuszcza się usługi w zakresie:
    1. handel detaliczny: materiały i narzędzia budowlane, materiały do wyposażenia wnętrz (w tym meble, sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego, chemia i kosmetyki) i ogrodów, elementy małej architektury oraz roślinność ogrodowa,
    2. sporty halowe,
    3. odnowa biologiczna i rehabilitacja,
    4. finanse,
    5. gastronomia,
    6. kultura,
    7. obsługa firm i klientów,
    8. opieka zdrowotna,
    9. poczta i telekomunikacja,
    10. informatyka i działalność pokrewna,
    11. turystyka;
  3. ustala się maksymalną łączną powierzchnię sprzedaży w terenie elementarnym: do 25000 m2;
  4. dopuszcza się lokalizację stacji telefonii i zespołów antenowych zlokalizowanych na dachach budynków. Nieprzekraczalna wysokość zespołu antenowego na dachu: 5,0 m, z wyłączeniem instalacji odgromowej.




IV.PLANY WNIOSKODAWCY

Wnioskodawca rozważa przystąpienie do aukcji komorniczej i nabycie Nieruchomości, w celu choćby częściowego zaspokojenia swojego roszczenia wobec Dłużnika.

Wnioskodawca jest zainteresowany nabyciem całej Nieruchomości, jednak Wnioskodawca nie wie, czy przedmiotem aukcji komorniczej będzie cała Nieruchomość czy też poszczególne działki wchodzące w jej skład. Określenie przedmiotu aukcji leży bowiem w gestii komornika.

Wnioskodawca zamierza dążyć do nabycia całości Nieruchomości. Jednakże Wnioskodawca uwzględnia w swoich planach możliwość przystąpienia do aukcji zarówno w sytuacji, gdy przedmiotem aukcji będzie Nieruchomość jako zorganizowana całość gospodarcza, jak i w sytuacji gdy przedmiotem aukcji będą poszczególne działki wchodzące w skład Nieruchomości.

Jeśli nie będzie możliwe nabycie Nieruchomości, Wnioskodawca zamierza dążyć do zaspokojenia swoich roszczeń wobec Dłużnika z kwoty uzyskanej ze sprzedaży Nieruchomości na rzecz innego podmiotu.

Po nabyciu Nieruchomości Wnioskodawca będzie wykorzystywał Nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych (np. realizacja inwestycji budowlanej na sprzedaż podlegającej opodatkowaniu VAT, lub sprzedaż niezabudowanych działek innemu inwestorowi).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał m.in., że przedmiotem nabycia w ramach postępowania egzekucyjnego będzie prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, składających się z działek gruntu o numerach: (…). Dla nieruchomości tych Sąd Rejonowy prowadzi księgi wieczyste o numerach: (…). Rozbieżność między punktem I, a punktem II opisu zdarzenia przyszłego, wskazana w wezwaniu z dnia 12.02.2021 wynika ze zmian geodezyjnych, polegających na wewnętrznej zmianie konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w skład nieruchomości. Podana w punkcie I numeracja działek została przywołana w wyroku Sądu Okręgowego z 9 kwietnia 2015 r., który jest jednym z tytułów wykonawczych w przedmiotowym postępowaniu egzekucyjnym, z którego Wnioskodawca wywodzi skutki prawne, i w którym przywołano numerację działek sprzed zmian w podziale geodezyjnym.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Wnioskodawcę w treści uzupełnienia wniosku, jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług i nie jest istotny dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, przedstawiony został w interpretacji Znak: 0114-KDIP4-2.4012.639.2020.3.MC, obejmującej swym zakresem ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług.



W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 2):

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem podczas aukcji komorniczej Nieruchomości (lub poszczególnych działek wchodzących w skład Nieruchomości)?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż Nieruchomości (lub poszczególnych działek wchodzących w jej skład) przez Komornika nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, że będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 23%.

Tym samym w ocenie Wnioskodawcy w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z dnia 7 maja 2020 r. poz. 815 ze zmianami): „Nie podlegają podatkowi: (...) 4) czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług”.

A zatem czynność sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, że będzie ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%. W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z ewentualnym nabyciem Nieruchomości (lub poszczególnych działek wchodzących w jej skład).

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 26 marca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.639.2020.3.MC.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy – przepisy ustawy o czynnościach cywilnoprawnych – stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody – od przedmiotów opodatkowania określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy – wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
  2. innych praw majątkowych − 1%.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy – podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera definicji sprzedaży, należy w tej kwestii odnieść się do przepisów uregulowanych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm.).

Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Tryb nabycia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym został natomiast uregulowany przepisami Działu VI „Egzekucja z nieruchomości” ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1575 ze zm.).

W myśl art. 952 Kodeksu postępowania cywilnego – zajęta nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Zgodnie z art. 968 § 1 ww. ustawy – nabywca może zaliczyć na poczet ceny własną wierzytelność lub jej część, jeżeli znajduje ona pokrycie w cenie nabycia.

Na podstawie art. 972 § 1 ww. ustawy – licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego albo referendarza sądowego.

Stosownie do art. 983 ww. ustawy – jeżeli nikt nie zgłosił wniosku o przejęcie nieruchomości w myśl artykułu poprzedzającego albo przedmiot egzekucji nie jest nieruchomością rolną, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.

W myśl art. 984 § 1 ww. ustawy – jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 z wynikającą z niniejszego przepisu zmianą co do ceny przejęcia. W wypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu.

Natomiast zgodnie z art. 984 § 2 ww. ustawy – wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.

Po zamknięciu przetargu sąd w osobie sędziego, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę, po wysłuchaniu tak jego, jak i obecnych uczestników (art. 987 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 998 § 1 ustawy Kodeks postępowania cywilnego – po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowienia o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.

W myśl art. 999 § 1 ww. ustawy – prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności. Przepis art. 791 stosuje się odpowiednio.

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości. Sąd rozstrzyga o złożonych wnioskach w postanowieniu o przybiciu. Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu i zapłacie ceny, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności i z datą jego prawomocności przejęta nieruchomość przechodzi na własność nabywcy. Powszechnie przyjmuje się, iż postanowienie o przysądzeniu własności ma charakter konstytutywny (przenosi własność nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji). Podstawowym skutkiem postanowienia o przysądzeniu własności jest więc przeniesienie własności na nabywcę. Nabywca staje się właścicielem nieruchomości z dniem uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Nabycie nieruchomości na podstawie orzeczenia sądu – postanowienia o przysądzeniu własności – podlega zatem podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ skutki prawne tego postanowienia są takie same jak umowy sprzedaży (skutkiem prawnym umowy sprzedaży jest przejście własności i taki sam skutek wywołuje sądowe przysądzenie własności).

Jak wynika z powołanych przepisów – nabycie nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony czynności posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. czynności sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika m.in., że Wnioskodawca (Y Sp. z o.o.) jest jednym z uczestników postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko X Sp. z o.o. (dłużnikowi). Przedmiotem egzekucji jest Nieruchomość składająca się z działek gruntu nr (…). Z Nieruchomości prowadzona jest egzekucja w ramach postępowania egzekucyjnego, prowadzonego przez Komornika Sądowego na wniosek wierzyciela (Wnioskodawcy). Egzekucja prowadzona jest przeciwko X Sp. z o.o., ale z majątku Z Sp. z o.o., której X Sp. z o.o. bezskutecznie zbyła Nieruchomość. Egzekucja prowadzona jest na podstawie dwóch tytułów egzekucyjnych, tj. wyroku Sądu z 4 listopada 2014 r. o zapłatę przeciwko X Sp. z o.o. w którym Sąd zasądził od X Sp. z o.o. na rzecz Wnioskodawcy kwotę 21.054.347.61 zł z ustawowymi odsetkami; oraz wyroku innego Sądu z 9 kwietnia 2015 r. stwierdzającego bezskuteczność zbycia Nieruchomości przez X Sp. z o.o. na rzecz Z Sp. z o.o. (wyrok z 9 kwietnia 2015 r.). Wnioskodawca rozważa przystąpienie do aukcji komorniczej i nabycie Nieruchomości, w celu częściowego zaspokojenia swojego roszczenia wobec dłużnika. Wnioskodawca jest zainteresowany nabyciem całej Nieruchomości, jednak Wnioskodawca nie wie, czy przedmiotem aukcji komorniczej będzie cała Nieruchomość czy też poszczególne działki wchodzące w jej skład. Określenie przedmiotu aukcji leży bowiem w gestii komornika. Wnioskodawca zamierza dążyć do nabycia całości Nieruchomości. Jednakże Wnioskodawca uwzględnia w swoich planach możliwość przystąpienia do aukcji zarówno w sytuacji, gdy przedmiotem aukcji będzie Nieruchomość jako zorganizowana całość gospodarcza, jak i w sytuacji gdy przedmiotem aukcji będą poszczególne działki wchodzące w skład Nieruchomości.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania nabycia Nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana w postępowaniu egzekucyjnym – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia tej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 marca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.639.2020.3.MC, wydanej dla Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) w okolicznościach przedstawionych we wniosku, sprzedaż w ramach egzekucji komorniczej Nieruchomości (lub poszczególnych działek wchodzących w skład Nieruchomości) nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Sprzedaż Nieruchomości (lub poszczególnych działek wchodzących w skład Nieruchomości) będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 według właściwej stawki podatku od towarów i usług. (…) w przedmiotowej sprawie dla dostawy działek niezabudowanych o numerach (…) znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 21 ustawy, tj. przyjęcie, że warunki zastosowania zwolnień, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie są spełnione. (…) w analizowanym przypadku dla dostawy działek zabudowanych o numerach 1/10 oraz 3/4 znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 21 ustawy, tj. przyjęcie, że warunki zastosowania zwolnień, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, pkt 10a i pkt 2 ustawy nie są spełnione. Tym samym w przedmiotowej sprawie dostawa w ramach postępowania egzekucyjnego Nieruchomości składającej się z działek gruntu o numerach: (…) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. (…)”.

A zatem, skoro transakcja nabycia Nieruchomości, dokonana w postępowaniu egzekucyjnym, będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na nabywającym – Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ww. czynności.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj