Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.414.2020.4.ASZ
z 1 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku z 15 grudnia 2020 r. (data wpływu – 21 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 23 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomościjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 08 lutego 2021 r. znak: 0113-KDIPT1-1.4012.947.2020.2.RG, 0111-KDIB2-3.4014.414.2020.3.ASZ wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 23 lutego 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    D. Sp. z o.o. (Kupujący, Spółka);
  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    Panią D.S. (Sprzedająca),
    Pana J.N. (Sprzedający),

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Kupujący” lub „Spółka”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i planuje zakup niezabudowanej nieruchomości gruntowej, która powstanie z podziału działki ewidencyjnej o numerze A, o powierzchni 10 280 m2 , dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (…) (dalej: „Nieruchomość”).

W dniu 25 listopada 2020 r. Spółka i Pani D.S. i Pan J.N. (dalej: „Sprzedający”) zawarli przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, która powstanie w wyniku podziału Nieruchomości.

Umowa przedwstępna zawiera szereg warunków, po spełnieniu których dojdzie do zawarcia między stronami umowy przyrzeczonej, a później także umowy przenoszącej własność nieruchomości. Warunki te są zasadniczo zastrzeżone na korzyść Kupującego.

Historia i charakterystyka Nieruchomości.

Nieruchomość jest nieruchomością niezabudowaną, na którą składają się grunty orne klas II i IIIa.

Na Nieruchomości znajdują się słupy energetyczne i napowietrzna linia energetyczna a pod powierzchnią Nieruchomości sieć wodociągowa, które to obiekty nie zostały wzniesione przez Sprzedających.

Sprzedający nie mają dokładnych informacji o tym, kiedy obiekty te zostały wzniesione, ale z pewnością było to co najmniej 10 lat temu, możliwe, że nawet w latach 80 XX w. lub wcześniej.

Obiekty te jako elementy sieci są w faktycznym władaniu przedsiębiorstwa energetycznego oraz wodociągowego (gestorów sieci). Najprawdopodobniej przedsiębiorstwom tym przysługuje również prawo własności do tych obiektów.

Na Nieruchomości nie ma wzniesionych innych budynków lub budowli, w szczególności Sprzedający nie wybudowali na Nieruchomości jakichkolwiek obiektów budowlanych.

Sprzedający nabyli Nieruchomość na współwłasność 2 września 2008 r. na podstawie umowy darowizny. Nabycie nie było czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Teren Nieruchomości nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla Nieruchomości nie wydano również decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Nieruchomość nie jest przedmiotem umowy dzierżawy, najmu, użyczenia lub umowy o podobnym charakterze.

Nieruchomość nie jest wykorzystywana przez Sprzedających ani inne podmioty do prowadzenia na niej działalności gospodarczej (poza opisaną sytuacją istnienia fragmentów sieci energetycznej i wodociągowej).

Jednym z warunków przeprowadzenia transakcji, o której mowa w dalszej części wniosku, jest uzyskanie ostatecznej/prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy dla Nieruchomości, która pozwoli na realizację przez Spółkę inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z niezbędną infrastrukturą („Inwestycja”).

W związku z tym Sprzedający zobowiązali się względem Spółki do wystąpienia (osobiście lub poprzez pełnomocnika) do właściwego organu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla Nieruchomości.

Ponadto, Sprzedający zobowiązali się do wystąpienia (osobiście lub poprzez pełnomocnika) do właściwego organu o wydanie decyzji zatwierdzającej podział Nieruchomość na dwie działki o pow. ok. 9.980 m2 oraz ok. 300 m2 .

Powyższe czynności, tj. wystąpienie z wnioskami do właściwych organów o wydanie decyzji, wynikają z treści przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Sprzedającymi i Spółką, gdzie Sprzedający zobowiązali się do podjęcia tych działań po to, aby w momencie przystąpienia do przyrzeczonej umowy sprzedaży Spółka miała pewność odnośnie do tego, że nie będzie przeszkód natury administracyjnej do realizacji Inwestycji.

Powyższe działania nie są zatem motywowane chęcią zwiększenia przez Sprzedających atrakcyjności inwestycyjnej Nieruchomości, lecz wynikają z ostrożności Kupującego, który chce się upewnić, że będzie mógł wykorzystać zakupioną działkę zgodnie ze swoimi planami.

Sprzedający nie będą przy tym podejmować żadnych działań w celu uzbrojenia Nieruchomości w media, drogi, itp. infrastrukturę, aby zwiększyć jej atrakcyjność.

Charakterystyka przedmiotu transakcji.

Przedmiotem transakcji (sprzedaży na rzecz Spółki) ma być niezabudowana działka gruntu o powierzchni ok. 9.980 m2 powstała w wyniku podziału Nieruchomości (dalej: „Działka”). Druga działka o pow. ok. 300 m2 , powstała w wyniku podziału, pozostanie współwłasnością Sprzedających (nie będzie przedmiotem sprzedaży na rzecz Spółki).

Po podziale Nieruchomości uzyskana dla niej decyzja o warunkach zabudowy będzie nadal obowiązywać, ale dla działek powstałych w wyniku podziału (w tym dla Działki).

Decyzja zostanie przeniesiona na Spółkę, która będzie realizować Inwestycję na Działce zgodnie z warunkami wynikającymi z decyzji o warunkach zabudowy. Zatem, pomimo podziału, Działka utrzyma charakter budowlany i nie ma konieczności, aby Spółka występowała o nową decyzję o warunkach zabudowy dla potrzeb realizacji Inwestycji.

Przez działkę będą przebiegać wspomniane sieci: energetyczna i wodociągowa.

Po zakupie Działki Spółka zamierza na niej zrealizować Inwestycję. Jednocześnie Kupujący będzie chciał ustalić z gestorami sieci warunki jej przebudowy lub przesunięcia, jeśli będzie to niezbędne dla realizacji Inwestycji.

Powstałe w wyniku realizacji Inwestycji lokale Spółka zamierza sprzedać. Sprzedaż lokali wraz z prawem do udziału w gruncie, nieruchomości wspólnej i innymi prawami akcesoryjnymi będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki, zatem zakup Działki będzie służyć Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Charakterystyka Sprzedających.

Sprzedający są osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców. Sprzedający nie prowadzą również działalności rolniczej.

Sprzedający nie są również zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Pan J.N. prowadził działalność gospodarczą w przeszłości, ale nie była ona związana z obrotem nieruchomościami oraz nie była w niej wykorzystywana Nieruchomość.

Sprzedający nie zajmowali się ani nie zajmują się obrotem jakimikolwiek nieruchomościami, w szczególności w sposób profesjonalny czy zorganizowany. Wszelkie transakcje nabycia i zbycia nieruchomości, których byli stronami, poza wskazaną umową nabycia Nieruchomości w drodze darowizny, były związane z zaspakajaniem ich potrzeb osobistych (np. sprzedaż i zakup większego mieszkania, zakup miejsca postojowego).

Sprzedający nie posiadają innych działek przeznaczonych na sprzedaż.

Udziały w prawie własności Nieruchomości należą do ich majątków osobistych.

Z wyjątkiem wystąpienia z wnioskami o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji zatwierdzającej podział, o których mowa powyżej, Sprzedający nie podejmowali i nie podejmują żadnych działań zmierzających do odrolnienia Nieruchomości, uzbrojenia jej w media czy też podziału na mniejsze działki budowlane w celu zwiększenia potencjału inwestycyjnego.

Sprzedający nie podejmowali też zorganizowanych działań marketingowych o charakterze profesjonalnym zmierzających do sprzedaży Nieruchomości.

Uwagi dodatkowe.

W umowie przedwstępnej strony uzgodniły również, że Sprzedający udzielają Spółce prawo do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, w szczególności na występowanie do organów administracji budowlanej w celu dokonania koniecznych uzgodnień, uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji środowiskowej (jeśli będzie wymagana), gestorów mediów celem uzgodnienia warunków technicznych, itd.

Opisane prawo do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane nie obejmuje zgody na prowadzenie jakichkolwiek prac budowlanych na terenie Nieruchomości do czasu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i umowy przenoszącej własność Działki na Spółkę.

Koszty związane z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy dla Nieruchomości oraz wszelkich innych decyzji, uzgodnień, pozwoleń a także inne wydatki niezbędne ku temu, aby potwierdzić możliwość realizacji Inwestycji lub aby sprawić, że realizacja Inwestycji stanie się możliwe obciążają wyłącznie Spółkę.

W przypadku uznania przez Organ, że przy sprzedaży (dostawy) Działki Sprzedający będą jednak działać w charakterze podatników podatku od towarów i usług, Sprzedający złożą do właściwych dla siebie naczelników urzędów skarbowych zgłoszenie rejestracyjne celem rejestracji jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni oraz udokumentują transakcję poprzez wystawienie na Spółkę faktur VAT z wykazanym podatkiem należnym.

Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy dostawa Działki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy dostawa Działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie korzystać ze zwolnienia z tego podatku?
  3. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy Kupujący będzie miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku od towarów i usług naliczonego z faktur dokumentujących zakup Działki?
  4. W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1, czy umowa przenosząca własność Działki będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
  5. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy umowa przenosząca własność Działki nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1, umowa przenosząca własność Działki będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, umowa przenosząca własność Działki nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zainteresowani wskazali, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlega umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych znajdujących się na terytorium lub wykonywanych na terytorium Polski.

Jednocześnie, stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zatem, jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie twierdząca, tj. Organ podzieli pogląd, że dokonując sprzedaży (dostawy) Działki Sprzedający nie działają w charakterze podatników podatku od towarów i usług i w konsekwencji transakcja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas umowa przenosząca własność Działki na Spółkę będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast w przypadku, gdy odpowiedź na pytanie nr 1 będzie negatywna, tj. tut. Organ uzna, że dokonując sprzedaży (dostawy) Działki Sprzedający działają w charakterze podatników podatku od towarów i usług i w konsekwencji transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa terenów budowlanych, wówczas umowa przenosząca własność Działki na Spółkę nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 29 marca 2021 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.947.2020.3.RG.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zainteresowanych niebędących stroną postępowania nieruchomość niezabudowaną, na którą składają się grunty orne (Nieruchomość). Na Nieruchomości znajdują się jedynie słupy energetyczne i napowietrzna linia energetyczna a pod powierzchnią Nieruchomości sieć wodociągowa. Ww. obiekty jako elementy sieci są w faktycznym władaniu przedsiębiorstwa energetycznego oraz wodociągowego (gestorów sieci).

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 29 marca 2021 r., znak: 0113-KDIPT1-1.4012.947.2020.3.RG. wskazano, że:

  • skoro w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Sprzedających za podatników w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzących działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy, to czynność sprzedaży udziałów w działce, która powstanie z podziału działki ewidencyjnej A, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług;
  • planowana Transakcja nie będzie podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Na Kupującym nie będzie zatem ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przedstawionej transakcji.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych odnoszące się do pytania 5 (zadanego alternatywnie do pytania 4 – w zależności od rozstrzygnięcia w przedmiocie pytania 1) należało uznać za prawidłowe.

Z uwagi na negatywną odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 1, ocena stanowiska do pytania oznaczonego nr 4 staję się bezpodstawna i bezzasadna.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj