Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.408.2020.3.BD
z 6 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 08 grudnia 2020 r. (data wpływu do Organu – 11 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 10 oraz 12 marca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji (sprzedaży) praw i obowiązków wynikających z umowy powierniczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji (sprzedaży) praw i obowiązków wynikających z umowy powierniczej.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 12 lutego 2021 r. znak: 0111-KDIB2-3.4014.408.2020.2.BD 0111-KDIB3-1.4012.994.2020.4.ICZ wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 10 marca 2021 r. poprzez wniesienie wymaganej opłaty oraz 12 marca 2021 r. o pozostałe braki formalne.



We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.). Wnioskodawca zamierza zainwestować środki pieniężne za pośrednictwem platformy informatycznej pod adresem „…” (dalej: Portal). Portal prowadzony jest przez spółkę działającą pod firmą P z siedzibą w Polsce (dalej: Organizator). Przy pomocy Portalu wybrane spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (z reguły tzw. startupy, czyli spółki znajdujące się w początkowej fazie rozwoju, dalej: Startupy) mogą prowadzić kampanię crowdfundingową (dalej: Kampania Crowdfundingową). Kampania Crowdfundingową to kampania prowadzona przez Startup za pośrednictwem Portalu, w ramach której Startup przedstawia planowane przedsięwzięcie i oferuje podmiotom – zwanym dalej Inwestorami, a pojedynczo Inwestorem – nabycie udziałów, za pośrednictwem Portalu w zamian za wniesienie wkładów pieniężnych na ich pokrycie. Inwestor – w celu rozpoczęcia inwestowania zobowiązany jest utworzyć indywidualne konto internetowe na Portalu. W przypadku rejestracji, z momentem wypełnienia i przesłania formularza rejestracyjnego Inwestor akceptuje treść regulaminu (dalej: Regulamin). Regulamin określa zasady i warunki korzystania z Portalu, w tym zasady funkcjonowania Portalu. Inwestor dokonując rejestracji na Portalu oświadcza, że ma świadomość istnienia ryzyka inwestycyjnego związanego z korzystaniem z usług świadczonych za pośrednictwem Portalu. W celu ostrzeżenia każdego użytkownika Portalu – w tym Inwestora – Regulamin szczegółowo wyjaśnia skutki inwestowania za pomocą Portalu. Inwestor ma miejsce zamieszkania albo siedzibę w Polsce.

Inwestowanie środków pieniężnych za pośrednictwem Portalu odbywa się w następujący sposób:

  1. Po zapoznaniu się z Kampanią Crowdfundingową Inwestor podejmuje decyzję o dokonaniu w ramach Crowdfundingu inwestycji w Startup w oparciu o informacje zamieszczone na stronie Portalu lub o informacje uzyskane samodzielnie.
  2. Inwestor, aby móc brać udział w Kampaniach Crowdfundingowych musi zawrzeć z Organizatorem umowę powierniczą (dalej: Umowa Powiernicza) oraz wpłacać na rzecz Organizatora jako powiernika wynagrodzenie określone w Umowie Powierniczej, w oparciu o cennik.
  3. Zgodnie z treścią Umowy Powierniczej Inwestor będzie zlecać Organizatorowi obejmowanie i trzymanie w imieniu własnym ale na rzecz i na rachunek Inwestora udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W rezultacie, Organizator będzie obejmować w imieniu własnym, ale na rzecz i na rachunek Inwestora udziały w Startupach na wniosek Inwestora złożony w toku Kampanii Crowdfundingowych organizowanych przez Startupy za pośrednictwem platformy (…).
  4. Organizator powierniczo wykonywać będzie uprawnienia korporacyjne powiązane z udziałami. Inwestor – za pośrednictwem Portalu – przekazywać będzie Organizatorowi instrukcje wykonywania praw udziałowych objętych na rzecz i na rachunek Inwestora przez Organizatora.

Celem dokonania inwestycji, Inwestor będzie zlecać Organizatorowi nabycie określonej liczby udziałów danego Startupa na jego koszt. Następnie Inwestor uiszczać będzie na rzecz Organizatora cenę emisyjną udziałów danego Startupa. W przypadku pozytywnego zakończenia Kampanii Crowdfundingowej Startup składać będzie Organizatorowi ofertę objęcia opłaconych przez Inwestorów udziałów, Organizator składać będzie natomiast Startupowi oświadczenie o przystąpieniu do spółki i objęciu udziałów Startupa w liczbie opłaconej przez Inwestorów. Jednocześnie Organizator opłaci objęte udziały Startupa.

Inwestor, w dowolnym momencie po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego Startupa uprawniony będzie do realizacji jednego z poniższych działań:

  • Inwestor uprawniony będzie zażądać od Organizatora zawarcia umowy przeniesienia na swoją rzecz udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Startupu albo
  • Inwestor po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego Startupu do momentu zawarcia umowy przeniesienia udziałów, uprawniony będzie złożyć za pośrednictwem Portalu zlecenie cesji (sprzedaży) praw z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów na rzecz innego użytkownika Portalu.

Wnioskodawca – jako użytkownik Portalu – zamierza w przyszłości podpisać z Inwestorem umowę cesji (sprzedaży) praw z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu. Cesja dokonywana będzie za pośrednictwem Portalu. W wyniku zawarcia umowy cesji Inwestor przeniesie przysługujące mu uprzednio roszczenie o wydanie udziałów na Wnioskodawcę. Przeniesienie roszczenia o wydanie udziałów odbędzie się za odpłatnością. W związku z cesją (sprzedażą) praw wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu Inwestor otrzyma stosowne wynagrodzenie.

Podsumowując wyżej zamieszczony opis zdarzenia przyszłego wskazać należy, co następuje:

  1. Inwestor inwestuje środki pieniężne za pośrednictwem Portalu.
  2. Wnioskodawca jest użytkownikiem Portalu.
  3. Inwestor zleca Organizatorowi obejmowanie i trzymanie w imieniu Organizatora ale na rzecz i na rachunek Inwestora udziałów w Startupach.
  4. Inwestor nabędzie prawa niematerialne wynikające z Umowy Powierniczej inkorporujące roszczenia o wydanie określonych udziałów w Startupie.
  5. Nabycie roszczeń o wydanie udziałów w Startupie potwierdzone będzie jedynie umową w formie elektronicznej, ponieważ dla obrotu roszczeniami prawo polskie nie przewiduje konieczności zawierania umów w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a zawieranie ich przy każdej transakcji między kupującym a sprzedającym byłoby uciążliwe i ekonomicznie nieopłacalne.
  6. Inwestor zawrze umowę cesji (sprzedaży) praw wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu z Wnioskodawcą. Cesja tych praw i obowiązków na Wnioskodawcę odbędzie się za ustalonym wynagrodzeniem.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał m.in. iż Inwestor nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Nie można jednak wykluczyć, iż w chwili dokonywania umowy cesji (sprzedaży) praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej Inwestor będzie już zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Świadczenie usług przeniesienia praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej może stanowić dla Inwestora uzupełnienie jego zasadniczej działalności lub też wręcz stanowić zasadniczą działalność dla Inwestora. Umowa sprzedaży praw z Umowy powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu nie będzie oprocentowana. Na decyzje Inwestora o wykonaniu czynności przeniesienia praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów (tzn. przeniesienia roszczenia o wydanie udziałów) wpływ będę miały dwie okoliczności:

  1. chęć realizacji zysku stanowiącego różnicę pomiędzy wartością wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów a ich obecną wartością rynkową,
  2. chęć uniknięcia dalszych strat będących efektem spadku wartości rynkowej udziałów poniżej wartości wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów.

Zakłada się, że czynności wykonywane przez Inwestora dotyczące przeniesienia praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów będą świadczone systematycznie, a ich skala będzie wzrastała.

W przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uzależnione jest od rozstrzygnięcia w zakresie podatku od towarów i usług. Stąd rozstrzygnięcie w zakresie podatku od towarów i usług stanowi pewnego rodzaju zagadnienie wstępne dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym Wnioskodawca oczekuje interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz interpretacji w swojej indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług. Innymi słowy zakresem zainteresowania Wnioskodawcy jest uzyskanie interpretacji zarówno w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, jak i w zakresie podatku do towarów i usług.

Organ zaznacza, iż przywołując treść uzupełnienia pominięto tę jego część, która odnosi się wyłącznie do podatku od towarów i usług.



W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy na Wnioskodawcy ciążyć będzie obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia z Inwestorem umowy cesji (sprzedaży) praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu, biorąc pod uwagę w szczególności treść przepis art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do umowy cesji (sprzedaży) ogółu praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością mających siedzibę w Polsce zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. W świetle art. 1 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie sprzedaży, na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że co do zasady umowa cesji (sprzedaży) ogółu praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym. Prawa wynikające z Umowy powierniczej będącej przedmiotem sprzedaży są bowiem wykonywane w Polsce.

Niemniej jednak, w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W tym miejscu zauważyć należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, iż strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług. Podstawę do wyłączenia może stanowić m.in. fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania konkretnej czynności podlegającej potencjalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że skoro Inwestor będzie świadczyć na jego rzecz usługi, których przedmiotem są udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, w odniesieniu do których to usług, Inwestor będzie zwolniony od podatku od towarów i usług w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 40a lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020, poz. 106 ze zm.) to sprzedaż (cesja) praw i obowiązków wynikających z Umowy Powierniczej będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 06 kwietnia 2021 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012. 994.2020.5.ICZ.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona)
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona)
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

Instytucję przelewu (cesji) wierzytelności (praw) regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r., poz. 1740, ze zm.). Zgodnie z art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba, że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Przelew wierzytelności jest swoistą konstrukcją prawną, przewidzianą w ogólnych zasadach zobowiązań, prowadzącą do zmiany osoby wierzyciela podczas, gdy przedmiot zobowiązania pozostaje ten sam. Umowy cesji wierzytelności należą do czynności prawnych rozporządzających o skutkach zbliżonych do umowy przenoszącej własność. Dodać należy, że cesja nie ma formy samoistnej umowy, dlatego też dla jej realizacji musi być dokonana czynność cywilnoprawna, na podstawie której nastąpi przeniesienie wierzytelności.

Z treści art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że czynnością stanowiącą podstawę cesji może być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inne umowy zobowiązujące do przeniesienia wierzytelności.

W myśl art. 535 Kodeksu cywilnego – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 ww. ustawy, przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Zatem umowa przelewu wierzytelności (praw) może należeć do kategorii umów, które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli więc umowa cesji przyjęłaby postać którejkolwiek z umów wskazanych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych to spowoduje obowiązek w tym podatku.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano również sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca – jako użytkownik Portalu – zamierza w przyszłości podpisać z Inwestorem umowę cesji (sprzedaży) praw z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu. Cesja dokonywana będzie za pośrednictwem Portalu. W wyniku zawarcia umowy cesji Inwestor przeniesie przysługujące mu uprzednio roszczenie o wydanie udziałów na Wnioskodawcę. Przeniesienie roszczenia o wydanie udziałów odbędzie się za odpłatnością. W związku z cesją (sprzedażą) praw wynikających z Umowy Powierniczej w stosunku do określonych udziałów Startupu Inwestor otrzyma stosowne wynagrodzenie.

W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy cesji (sprzedaży) praw z Umowy Powierniczej podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy cesji (sprzedaży) praw podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności regulacją ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 06 kwietnia 2021 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.994.2020.5.ICZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, iż:

  • Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy powierniczej na rzecz innego podmiotu będzie świadczeniem, za które cedent (tutaj: Inwestor) otrzyma ustalone przez Strony wynagrodzenie; pomiędzy Inwestorem a Wnioskodawcą zaistnieje bowiem więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowić będzie świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
  • Przeniesienie praw i obowiązków z umów powierniczych, stanowić będzie usługę świadczoną przez Inwestora na rzecz Wnioskodawcy; przy tym, należy zauważyć, że ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani też rozporządzenia wykonawcze do ustawy nie przewidują zwolnienia od podatku dla czynności przeniesienia praw i obowiązków (cesji umowy).
  • Zatem nie można uznać, że transakcja przejęcia praw i obowiązków z umów powierniczych dotyczących nabycia udziałów, która w konsekwencji umożliwi Wnioskodawcy nabycie tych udziałów, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 40a ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługa, której przedmiotem są udziały/akcje w spółkach. Usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki tegoż podatku.

Skoro zatem czynność umowy cesji (sprzedaży) praw i obowiązków wynikających z umowy powierniczej będzie podlegać regulacją ustawy o podatku od towarów i usług (będzie opodatkowana jako odpłatne świadczenie usług ze względu na brak możliwości zastosowania zwolnienia), to będzie ona wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże nie ze względu na zastosowanie przepisu art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – na który to przepis w swoim stanowisku powołuje się Wnioskodawca – tylko na zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy. Jak bowiem wynika z interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług – czynność umowy cesji (sprzedaży) praw i obowiązków wynikających z umowy powierniczej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tegoż podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj