Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.79.2021.1.BG
z 19 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 stycznia 2021 r. (data wpływu 19 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymany przez Wnioskodawcę zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez Spółkę maltańską od zysku tej Spółki będzie stanowił dla Wnioskodawcy dochód/przychód z udziału w zyskach osób prawnych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymany przez Wnioskodawcę zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez Spółkę maltańską od zysku tej Spółki będzie stanowił dla Wnioskodawcy dochód/przychód z udziału w zyskach osób prawnych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A Ltd. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca posiada większość udziałów (tzn. więcej niż 50%) w swojej spółce - córce zarejestrowanej w innym kraju UE tzn. w Republice Malty. Spółka-córka Wnioskodawcy działa pod firmą „B Limited” (skrót formy prawnej: „Ltd.”) i ma siedzibę na terenie Malty (…). Podstawą założenia Spółki B Ltd. był akt założycielski, który określa zarówno zakres działalności tego podmiotu jak i osoby go reprezentujące. Wnioskodawca posiada większość udziałów w kapitale zakładowym oraz w prawach głosu B Limited od ponad dwóch lat. B Limited ma formę prawną osoby prawnej w związku z czym udziałowcy zasadniczo nie odpowiadają za zobowiązania Spółki, zaś sama Spółka jest osobnym od swoich udziałowców podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. B Limited podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Malty. B Limited nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego ani podmiotowego od części lub całości swoich przychodów opodatkowanych na Malcie.

Przedmiotem działalności Spółki B Limited jest głównie świadczenie wszelkich lub wybranych usług operacyjnych zaplecza administracyjnego w tym, m.in. (…) w imieniu podmiotów z grupy. Pozostały przedmiot działalności B Limited obejmuje m.in. świadczenie usług (…) oraz uczestniczenie w działaniach spółek zależnych i stowarzyszonych oraz działalność inwestycyjną oraz nabywanie nieruchomości. W związku z prowadzoną działalnością operacyjną Spółka B Limited uzyskuje przychody, podlegające w całości opodatkowaniu zgodnie z prawem wewnętrznym Republiki Malty. Zgodnie z prawem obowiązującym na Malcie podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nie jest przychód, ale podobnie jak w Polsce, dochód a podatek jest płacony według stawki nominalnej 35%.

Prawo podatkowe obowiązujące na Malcie przewiduje szczególną formę częściowego zwrotu zapłaconego według stawki 35% podatku dochodowego. Do uzyskania zwrotu w tym trybie z maltańskiego urzędu skarbowego muszą być spełnione konkretne warunki, które są weryfikowane przez lokalne władze podatkowe. W pierwszej kolejności podatnik podatku dochodowego od osób prawnych musi zapłacić prawidłowo wyliczony przez siebie podatek dochodowy. Podatek ten jest płatny przy zastosowaniu stawki 35% a termin jego zapłaty przypada nie później niż w ciągu 18 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (np. podatek dochodowy za rok 2019 należy zapłacić nie później niż do końca czerwca 2021). Kolejnym wymogiem uzyskania zwrotu części zapłaconego podatku dochodowego od osób prawnych jest złożenie zaudytowanego sprawozdania finansowego wraz z wnioskiem o zwrot części zapłaconego podatku. Zwrot 6/7 zapłaconego uprzednio podatku następuje w ciągu 14 dni od zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Zwrot podatku może nastąpić w formie przelewu na rachunek bankowy B Limited wskazany jako właściwy maltańskim władzom podatkowym. Otrzymany przez B Limited zwrot podatku może być następnie w przyszłości przekazany w całości lub w części na rzecz Wnioskodawcy w ramach zarządzania nadwyżką płynnościową po stronie Spółki maltańskiej (w dalszej części wniosku: „Zwrot”).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy otrzymany przez Wnioskodawcę zwrot będzie stanowić dla Wnioskodawcy dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy uzyskany w ramach zwrotu wpływ środków finansowych na rzecz Wnioskodawcy w zakresie w jakim odpowiada on kwocie podatku zwróconego przez maltańskie organy podatkowe na rzecz B Limited będzie korzystał ze zwolnienia o którym mowa w art. 20 ust. 3 ww. ustawy?

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, zwrot będzie stanowić dla niego przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”) przychodem z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, jest przychód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym: dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych. W pozostałych jednostkach redakcyjnych tego przepisu wskazane są dalsze sytuacje, w których podatnik winien rozpoznać przychody z udziału w zyskach osób prawnych. Użycie w redakcji tego przepisu zwrotu językowego „w tym” wskazuje, że wymienienie sytuacji stanowiących dochód z udziału w zyskach osób prawnych ma charakter przykładowy. Podobny katalog zawarty był w nieobowiązującym od 1 stycznia 2018 r. przepisie art. 10 ust. 1 ustawy o CIT, przy czym również wówczas katalog ten miał charakter otwarty, za czym przemawiał zwrot językowy: „Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b. jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także (...)”.

W związku z tym przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są wszelkie przysporzenia o charakterze majątkowym, pod warunkiem, że ich otrzymanie wynika właśnie z faktu posiadania udziałów. W związku z tym otrzymanie zwrotu należy traktować jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych na mocy art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT. Zatem przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest każdy przychód, którego faktycznym źródłem jest zysk wygenerowany przez inną osobę prawną, uzyskiwany przez wspólnika tego podmiotu, w związku z zadysponowaniem tym zyskiem np. w związku z wypłatą dywidendy. Za takim rozumieniem pojęcia udziału w zyskach osób prawnych przemawia m.in. pogląd wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 września 1993 r. (sygn. SA/Ka 565/93). W powoływanym wyroku NSA podkreślił, że istotne znaczenie dla zakwalifikowania danego przychodu jako przychodu z zysków osób prawnych jest to aby dochód ten miał swoje źródło w samym fakcie bycia udziałowcem i właścicielem w innej osobie prawnej. Podobny pogląd został wypowiedziany w wyroku NSA z 14 stycznia 2014 r. (sygn. II FSK 187/12), zgodnie z którym to wyrokiem pojęcie przychodu z udziału w zyskach osób prawnych obejmuje swym zakresem te przychody, które pozostają w związku z prawem do otrzymania udziału w zyskach osób prawnych (stanowią wynik partycypacji w zyskach innych osób prawnych).

Za szerokim rozumieniem pojęcia przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opowiada się także doktryna prawa podatkowego. Zgodnie z jej najnowszymi poglądami katalog zawarty w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT zachował swój otwarty charakter, podobnie jak było to w przypadku art. 10, wymieniając jedynie najbardziej oczywiste sytuacje (transakcje) - por. K. Gil. A. Obońska. A. Walter (red.) „Podatek dochodowy od osób prawnych Komentarz”, Warszawa 2019, s. 143. Istotną obserwację w tym zakresie zawarł M. Smakuszewski w publikacji „CIT 2019 Komentarz” (Warszawa 2019, s. 204 - 205), a mianowicie: źródłem przychodów z udziału w zyskach osób prawnych w najczystszej postaci jest zysk, czyli nadwyżka przychodów nad kosztami wypracowana przez osobę prawną. Tego rodzaju przychody można więc określić jako przychody typu dywidendowego, czyli wypłacane z czystego zysku osoby prawnej, będącego w jej dyspozycji. W tym kontekście należy podkreślić powyższy wniosek, że na gruncie art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, możemy mieć do czynienia z przychodami „typu dywidendowego”, a zatem z wypłatami z czystego zysku netto, które jednak nie są wypłatą dywidendy sensu stricto. Jest to kolejny argument przemawiający za potraktowaniem katalogu zawartego w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT jako otwartego. Wypada dodać, że wskazując na pojęcie „zysku netto” czy też „czystego zysku” należy mieć na uwadze te wartości materialne w spółce będącej podatnikiem podatku dochodowego, które już podlegały opodatkowaniu, a zatem dany podmiot może nimi swobodnie rozporządzać.

Analizując zakres pojęcia przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych „typu dywidendowego” nie można zapominać, że możliwość dokonywania tego typu wypłat jest regulowana prawem obcym i wąskie rozumienie pojęcia dywidendy i jej wypłaty na gruncie polskiego kodeksu spółek handlowych jest niemiarodajne w tym zakresie (por. przytoczony już wyrok NSA z 14 stycznia 2014 r. sygn. II FSK 187/12). Orzecznictwo sądowe uznało dotychczas, że następujące rodzaje przychodów stanowią przychód z udziału w zyskach osób prawnych (zagranicznych): np. dywidenda z akcji gratisowych w spółce niemieckiej (por. wyrok NSA z 14 stycznia 2014 r. sygn. II FSK 187/12), czy też dochody pochodzące z kwot powstałych w wyniku zmniejszenia kapitału zapasowego (utworzonego z agio) spółki szwajcarskiej (por. wyrok WSA we Wrocławiu z 4 września 2014 r., sygn. I SA/Wr 1715/14). Są to kategorie dochodów który nie były wprost wymienione w obecnie już nieobowiązującym art. 10 ust. 1 ustawy o CIT i które nie zostały ujęte także w przykładowym katalogu art. 7b ust. 1 ustawy o CIT. Co więcej orzecznictwo sądowe uznało, że w przypadku dokonywania wypłaty przez spółkę będącą osobą prawną zarejestrowaną na Malcie na rzecz spółki będącej polskim podatnikiem CIT, w związku z otrzymaniem przez nią zwrotu części podatku, tego typu wypłata będzie zaliczona do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jak podkreślono w wyroku NSA z 31 stycznia 2019 r. (sygn. II FSK 358/17): wypłata na rzecz skarżącej kwoty uzyskanej w związku z posiadaniem udziałów w spółce maltańskiej, otrzymanej jako zwrot podatku dochodowego tej spółki, w warunkach przedstawionych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, powinna być zakwalifikowana jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

Podsumowując powyższe rozważania Wnioskodawca reprezentuje stanowisko zgodnie z którym uzyskany przez niego przychód związany z przelaniem przez B Limited zwróconej części podatku (zwrot) powinien być potraktowany jako przychód z tytułu udziału w zysku osób prawnych w rozumieniu art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 7 ust. 2 ustawy o CIT).

Wydzielając odrębne źródła przychodów na gruncie ustawy o CIT, ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów alokowanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

  1. dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
  2. przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
  3. przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
  4. przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
  5. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,
  6. równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
  7. dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału spółek przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  8. przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  9. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
  10. wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
  11. odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,
  12. odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
  13. przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
    • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
    • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
    • przychody spółki dzielonej.


W art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawa o CIT, definiuje przychód pochodzący z udziału w zyskach osób prawnych. Przepis ten stanowi, że przychodem tym jest przychód faktycznie uzyskany z tego udziału, a przysługujący podatnikowi, tj. część zysku przypadająca temu podatnikowi na podstawie tytułu prawnego. Zatem przedmiotem opodatkowania są tylko te przychody, które są następstwem partycypacji w zyskach osób prawnych.

Zacytowana regulacja wiąże określone skutki podatkowe z instytucją dywidendy i innymi przychodami z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Określenie „dywidenda” używane w ustawie o CIT postrzegane jest jako dochód stanowiący udział w zysku rocznym spółki kapitałowej, przeznaczony do podziału, będący wynikiem posiadania udziałów/akcji spółki kapitałowej wypłacającej dywidendę.

Natomiast do kategorii „innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” będą zaliczane te przychody, które pod względem podatkowym traktowane są jak dochód z udziałów/akcji spółki kapitałowej. Innymi słowy, „innym przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” nie będą te przychody, które nie pozostają w bezpośrednim związku z udziałem w zyskach.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada większość udziałów w swojej spółce córce zarejestrowanej w Republice Malty. Spółka maltańska, jest osobą prawną i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terenie Malty. Nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego ani podmiotowego od części lub całości swoich przychodów opodatkowanych na Malcie. Wnioskodawca posiada większość udziałów w kapitale zakładowym oraz w prawach głosu tej Spółki.

W związku z prowadzoną działalnością operacyjną Spółka maltańska uzyskuje przychody, podlegające w całości opodatkowaniu zgodnie z prawem wewnętrznym Republiki Malty. Podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nie jest przychód, ale podobnie jak w Polsce, dochód a podatek jest płacony według stawki nominalnej 35%.

Prawo podatkowe obowiązujące na Malcie przewiduje szczególną formę częściowego zwrotu zapłaconego według stawki 35% podatku dochodowego. Do uzyskania zwrotu w tym trybie z maltańskiego urzędu skarbowego, muszą być spełnione konkretne warunki, które są weryfikowane przez władze podatkowe. Zwrot 6/7 zapłaconego uprzednio podatku następuje w ciągu 14 dni od zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych na rachunek bankowy Spółki maltańskiej. Otrzymany przez Spółkę maltańską zwrot podatku może być następnie w przyszłości przekazany w całości lub w części na rzecz Wnioskodawcy w ramach zarządzania nadwyżką płynnościową po stronie Spółki maltańskiej.

Odnosząc opis zdarzenia przyszłego przedstawiony przez Spółkę do art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT należy stwierdzić, że wypłata środków stanowiąca zwrot podatku Spółki maltańskiej na rzecz Wnioskodawcy nie może być uznana za przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Należy dodać, że z ww. przepisu wynika, iż dotyczy on zysku, który co do zasady, może podlegać podziałowi pomiędzy udziałowców. Jest to zatem zysk netto bowiem tylko taki zysk może być podzielony. Wymienione przez ustawodawcę w art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT tytuły, choć nie wyczerpują pojęcia zysków z udziału w osobach prawnych, spełniają to kryterium. Zysk o jakim mowa w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT nie jest zyskiem brutto, ale netto, a więc zyskiem po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pojęcie „zysk” o jakim mowa w ww. przepisie nie obejmuje zatem podatku dochodowego, a tym samym zwrot tego podatku nie może być interpretowany jako osiągnięcie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodzić się należy z twierdzeniem Wnioskodawcy, że przyjęta w ustawie o CIT definicja „dochodu z udziału w zyskach osób prawnych” sformułowana w art. 7b ust. 1 ma charakter otwarty. Tym niemniej, w zakresie przypadków niewymienionych wprost w omawianym przepisie, o dochodzie uzyskanym przez podatnika z udziału w zyskach osób prawnych można mówić wówczas, kiedy źródłem tego dochodu jest zysk osoby prawnej.

W przypadku zatem, kiedy – w związku ze szczególnymi regulacjami prawnymi innego państwa - polski rezydent podatkowy uzyskuje zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez zagraniczną spółkę kapitałową od uzyskanego przez ten podmiot dochodu, nie można uznać, że podmiot ten partycypuje w zysku tej osoby prawnej.

W opisanym przypadku źródłem dochodu nie jest zysk spółki lecz danina publicznoprawna pobrana przez władze podatkowe innego państwa.

Reasumując, wypłata środków stanowiących zwrot podatku nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu przepisu art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. W związku z tym, opisany w zdarzeniu przyszłym zwrot podatku będzie stanowił przychód opodatkowany na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Dyskwalifikacja otrzymanych przez Wnioskodawcę kwot jako przychodu (dochodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych powoduje, że zwolnienie wskazane w art. 20 ust. 3 ustawy o CIT nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania.

Tym samym udzielenie odpowiedzi w części dotyczącej pytania nr 2 jest bezprzedmiotowe.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków sądowych, wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, bowiem powołane interpretacje nie stanowią materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Każdą sprawę tut. organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Należy również dodać, że wyroki te zapadły w innym stanie prawnym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj