Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.179.2021.1.MŻ
z 15 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 27 marca 2021 r. (data wpływu 27 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania transakcji (…), transferu aktywów (…) przez (A) do (B) będącego częścią (…), ustanowienia użytkowania (…) oraz (…) będącego częścią (…) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia transakcji z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem aktywów oraz prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2021 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania transakcji (…), transferu aktywów (…) przez (A) do (B) będącego częścią (…), ustanowienia użytkowania (…) oraz (…) będącego częścią (…) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia transakcji z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem aktywów oraz prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    (A) Spółka Akcyjna
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    (B) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Strony przedsięwzięcia

    1. (A) S.A. (dalej: „A”) jest spółką akcyjną z siedzibą w (…), wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS (…).
    2. (B) Sp. z o.o. (dalej: „B”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy (…) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS(…).
    3. A i B zwani są dalej łącznie „Stronami” lub “Wnioskodawcami”.
    4. A i B są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT w Polsce. A i B są także podatnikami CIT o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce - w rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, (Dz. U. 2020 r., poz. 1406, z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”). Ponadto, A i B są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT i należą do międzynarodowej grupy zajmującej się świadczeniem usług telekomunikacyjnych.

  2. Opis planowanego przeniesienia części środków majątkowych lokalnej sieci dostępu

    2.1 Uwarunkowania biznesowe

    (A) przed kilkoma laty podjęła decyzję o inwestycji w sieć światłowodową, dokonując rozbudowy tej sieci. Obecnie w zasięgu usług światłowodowych (A) znajduje się (…) mln (w tym (…) mln sieci własnej) gospodarstw domowych, co oznacza ok. (…) gospodarstw domowych w Polsce.

    (A) podjęła również decyzję o analizie potencjalnych kolejnych inwestycji w rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce. Kolejne inwestycje to budowa sieci (…) do gospodarstw domowych w Polsce skoncentrowanej głównie w obszarach bez istniejącej infrastruktury szybkiego Internetu. Byłaby to sieć otwarta, dostępna na zasadach hurtowych dla (A) oraz innych operatorów detalicznych.

    (A) zamierza przenieść nieznaczną część swoich środków majątkowych (które są opisane szerzej w dalszej części wniosku) na odrębną osobę prawną tj. spółkę prawa handlowego z siedzibą w (…) – (B) sp. z o.o. (dalej: B). Proces przeniesienia aktywów do (B) - określany jest w dalszej części wniosku (…) (szczegółowo zdefiniowany w punkcie 2.2.7 niżej).

    (A) nabyła (B) 30 października 2020 r. Była to spółka formalnie istniejąca, ale nie prowadząca żadnej działalności. (A) obejmie również udziały w (B) w zamian za wkład pieniężny, który posłuży w dużym stopniu do dokonania przedpłat przez (B) do (A), w celu zapewnienia (B) jej potrzeb w zakresie innych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, opisanych szerzej w części II wniosku.

    (…) ma obecnie (…) udziałów w (B). Właścicielami tej spółki docelowo będą (A) oraz inwestor lub kilku inwestorów, spoza grupy kapitałowej (A) (dalej: Inwestor, Inwestorzy), którzy będą posiadali (wg obecnych założeń) samodzielnie (w przypadku jednego Inwestora) lub łącznie (…) udziałów w (B). Zakładany jest okres przejściowy (nie dłuższy niż kilka miesięcy), w którym (B) będzie w 100% własnością (A). Stan ten będzie trwał do czasu nabycia (…) udziałów w (B) przez Inwestora/Inwestorów, które przewidywane jest w 2021 r.

    (A) zamierza zawrzeć z Inwestorem (Inwestorami) najpierw wstępną, a następnie ostateczną umowę sprzedaży 50% udziałów w (B). W tej umowie zostanie opisane przedsięwzięcie zgodnie z opisem zawartym w niniejszym wniosku.

    (B) będzie prowadzić działalność w zakresie budowy i rozbudowy infrastruktury sieci dostępu (…) (…) i będzie świadczyć na tej infrastrukturze usługi hurtowe dla innych operatorów telekomunikacyjnych. Według założeń (B) ma budować sieć dostępową do gospodarstw domowych na obszarach, na których dostępowa sieć optyczna (A) nie jest aktualnie obecna, charakteryzujących się mniejszą gęstością zaludnienia. Celem inwestycji, która będzie prowadzona w (B), jest dotarcie do około (…) miliona dodatkowych gospodarstw domowych w obszarach bez istniejącej infrastruktury szybkiego Internetu (lub słabej jej jakości) w okresie najbliższych (…) lat (oraz potencjalna, dalsza rozbudowa w kolejnych latach).

    Tym samym (B) rozbuduje sieci w obszarach, gdzie wiąże się to z koniecznością poniesienia wyższych nakładów przy wykorzystaniu środków finansowych pochodzących od zewnętrznych inwestorów oraz finansowania bankowego. (B) zapewni też sprawny i transparentny dostęp do tej infrastruktury wszystkim dostawcom.

    Usługi świadczone przez (B) obejmować mają:
    1. usługę (…) (…)- hurtowa usługa polegająca na zapewnieniu dostępu do lokalnej pętli abonenckiej. Dzięki tej usłudze hurtowej, operatorzy korzystający są w stanie dostarczać własne szerokopasmowe usługi detaliczne do klientów podłączonych do sieci dostępowej operatora udostępniającego);
    2. usługi hurtowe pozwalające na świadczenie usług specjalistycznych w rozumieniu rozporządzenia z 25 listopada 2015 r. ustanawiającego środki dotyczące dostępu do otwartego Internetu oraz zmieniające dyrektywę 2002/22/WE, w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012, w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii;
    3. usługę (…) (…)- dostęp do (…) - lokalnej pętli światłowodowej/okablowania wewnątrzbudynkowego oraz usługę (…);
    4. usługę dostępu do kanalizacji teletechnicznej oraz słupów (o ile spółka będzie właścicielem takich zasobów, przy czym takie zasoby (A) nie są przenoszone na Spółkę).

    Usługi te będą świadczone z wykorzystaniem infrastruktury istniejącej w (A) oraz infrastruktury, która dopiero będzie wybudowana przez (B). Ponadto, (B) będzie kupował hurtowo od innych operatorów telekomunikacyjnych dostęp (w formie zakupu usługi) do brakujących elementów infrastruktury, czyli elementów zlokalizowanych „wyżej” w sieci (jak sieć agregacyjna lub szkieletowa), niezbędny do świadczenia usług. Bez zakupu tych usług (B) nie miałoby możliwości działania. Opisane powyżej usługi, które mają być świadczone przez (B) będą usługami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

    2.2 Opis (...)skala transakcji w stosunku do posiadanych światłowodów (A)

    Przedmiotem przeniesienia aktywów na rzecz (B) będzie tylko część należącej do (A) infrastruktury (…). Przenoszone do (B) środki majątkowe lokalnej sieci dostępu stanowić będą max. 3,5% punktów adresowych (A) i max. 5,9% gospodarstw domowych pod tymi punktami adresowymi z całości środków majątkowych lokalnej sieci dostępu. Sieć (…) (A) posiada obecnie w przybliżeniu/szacunkowo (…) punktów adresowych i (…) gospodarstw domowych. Całkowity zasięg sieci (…) (A) to wg szacunków ok. (…) punktów adresowych i ok. (…) gospodarstw domowych. Wobec tego całkowity łączny zasięg własnej sieci (…) i (…) (A) to szacunkowo ok. (…) punktów adresowych i ok. (…) gospodarstw domowych. (A) zamierza przenieść do (B) środki majątkowe lokalnej sieci dostępu zapewniające dostęp do max. (…) punktów adresowych i max. (…) gospodarstw domowych. Skala przedsięwzięcia w ujęciu wartościowym w stosunku do majątku (A) jest również niewielka (nie przekroczy 2% wartości całego majątku), w tym w zakresie infrastruktury dostępowej (nie przekroczy 5% wartości majątku w tej części). Aktywa przenoszone do (B) będą rozproszone terytorialnie. Aktywa przenoszone do (B) nie stanowią technicznie spójnej, połączonej ze sobą całości. Przeciwnie, przenoszone będą jedynie fragmenty sieci dostępowej (A) przedmiot (…). Przedmiotem (...)będą w szczególności następujące elementy:
    1. własność kabli oraz niektórych urządzeń sieciowych w zakresie dedykowanym w 100% pod usługi (B) - Część I;
    2. ustanowienie prawa użytkowania włókien w kablach oraz niektórych urządzeń sieciowych - tych, które tylko częściowo będą dedykowane pod usługi (B) (wówczas (B) będzie użytkowała tylko niektóre włókna w danym kablu od (A) - Część II;
    3. ustanowienie tytułu prawnego do miejsca umieszczenia kabli (dla kabli w gruncie, na słupach, lub w szachtach budynkowych) na bazie cesji pomiędzy (A), a (B) w porozumieniu z poszczególnymi właścicielami, a także zawarcie umów komercyjnych o charakterze usługowym, na bazie których Strony będą sobie w przyszłości (w okresie wielu lat) świadczyć usługi - Część III, przy czym każda z wyżej opisanych Części będzie przedmiotem odrębnie zawieranych i różnych w swym prawnym charakterze umów: umowy aportu, umów ustanowienia prawa użytkowania, umów utrzymania infrastruktury i innych umów usługowych, a także umów cesji praw do posadowienia infrastruktury na gruntach osób trzecich.

    Na moment sporządzania niniejszego wniosku, opisane ww. Części I-III są wspólnie określane przez strony jako „(…)”, co znajduje również odzwierciedlenie w umowie, która będzie zawarta pomiędzy Stronami.

    Część I

    W ramach Części I planowane jest wyposażenie (B) w niektóre posiadane obecnie przez (A) elementy sieci (…) (“(…)”). Pełna lista adresów jest finalizowana, jednakże w związku z Transakcją dojdzie do przeniesienia z (A) do (B) następujących elementów sieci (…):
    1. kable wewnątrzbudynkowe w domach wielorodzinnych oraz dołączeniowe w zabudowie jednorodzinnej łącznie z mikrokanalizacją (w której te kable są położone) dla nie więcej niż (…) punktów adresowych, obejmujących nie więcej niż (…) gospodarstw domowych;
    2. odcinki kabli dosyłowych wraz z adekwatną mikrokanalizacją pomiędzy urządzeniami aktywnymi (…) (pozostającymi w (A), a przełącznicami (…) w optycznych punktach przyłączeniowych (…), w których zakończone są sieci instalacyjne i dołączeniowe wymienione pod literą (a), a których wykorzystanie jest jednorodne to znaczy wyłącznie przez (B);
    3. kable instalacyjne na odcinku od lokalu klienta do punktów dostępowych w sieci wewnątrzbudynkowej w domach wielorodzinnych lub w sieci dołączeniowej w zabudowie jednorodzinnej;
    4. związane z przenoszonymi odcinkami kabli urządzenia pasywne, w tym przełącznice (…) i (…), przy czym nie przewiduje się przenoszenia urządzeń aktywnych (…) oraz kanalizacji i słupów;
    5. zakończenia klienckie (…) zainstalowane w objętych wydzieleniem gospodarstwach domowych z aktywnymi usługami oraz część zapasów magazynowych tych urządzeń.

    Przedmiotem (...) nie będą w szczególności:
    1. sieciowe urządzenia aktywne warstwy dostępowej sieci (…) oraz warstw wyższych (urządzenia transmisyjne , routery , serwery);
    2. kable optyczne zapewniające połączenia pomiędzy urządzeniami sieci dostępowej, a urządzeniami w warstwie wyższej oraz w ramach tej warstwy;
    3. kanalizacja, słupy;
    4. zakład pracy ani poszczególni pracownicy (A);
    5. wierzytelności ani należności;
    6. kontrakty z klientami (A), w tym te dla których wykonywania (A) korzystała z przenoszonej do (B) infrastruktury.

    Wnioskodawcy nie wykluczają, że niektóre z elementów sieci (…) mogą stanowić budowle lub ich części. (A) nie prowadzi odrębnych ksiąg ani rachunków zarządczych dla aktywów z obszaru (…). Istnieje możliwość (przy określonych założeniach modelowych i uproszczeniach) przypisania określonych przepływów pieniężnych, przychodów i kosztów oraz zobowiązań i należności do aktywów (…). Alokacja przychodów jest możliwa tylko przy określonych założeniach i istotnych uproszczeniach modelowych, ponieważ przychody generowane z tytułu korzystania z aktywów typu (…) wynikają z umów pomiędzy (A), a jej klientami, które pozostaną w (A). Na potrzeby zarządcze są przygotowywane raporty dla wszystkich lub większych grup aktywów sieciowych istniejących w (A) i świadczonych na niej usług. (A) nie sporządza odrębnych raportów zarządczych dla przenoszonych aktywów (które są - jak wskazano wyżej - tylko niewielką częścią aktywów (…) istniejących w (A).

    Do (B) nie zostanie przeniesiony zakład pracy (w rozumieniu polskiego prawa pracy). Natomiast, (B) będzie prowadziło rekrutację, która przyciągnie pracowników (potencjalnie również spośród osób obecnie pracujących dla (A). Aktywa (…) nie są formalnie wydzielone jako oddział, dział lub wydział (A). Nie istnieje żaden formalny dokument, który potwierdzałby, że Aktywa (…) są w jakikolwiek sposób wyodrębnioną jednostką organizacyjną w formie oddziału z dedykowanym zestawem obowiązków/działań i zobowiązań do wykonania zadań w ramach (A), ani faktycznie (przenoszone aktywa nie są zarządzane odrębnie w stosunku do innych aktywów tego samego rodzaju (podkreślenia wymaga, że tylko znikoma część posiadanych przez (A) aktywów tego rodzaju zostanie przeniesiona do (B). Aktywa (...) nie są położone na wydzielonym obszarze geograficznym, przeciwnie, poszczególne elementy są rozproszone na terenie wszystkich województw i znajdują się w około (…) miejscowości w około (…) gminach. W ramach Części I na (B) nie zostaną przeniesione zarówno zobowiązania jak i należności związane z aktywami (...). Wyposażenie (B) w aktywa (...) nastąpi w drodze aportu. Po dokonaniu aportu możliwa jest sprzedaż przez (A) do (B) niewielkiej ilości aktywów sieci światłowodowej, które zostaną zbudowane na krótko przed aportem, przez co wniesienie ich aportem jest trudne lub niemożliwe prawnie, ewidencyjnie lub rozrachunkowo. Będą to aktywa technicznie i funkcjonalnie tożsame z tymi, które będą przedmiotem aportu (najczęściej tzw. „przyłącza” do klientów). W ramach dalszego rozwoju (B), (A) będzie budować na rzecz (B) kolejne sieci światłowodowe, na podstawie dedykowanej umowy między (A) i (B).

    Część II

    W ramach Części II , (B) podpisze umowy w celu uzyskania możliwości korzystania z włókien światłowodowych (należących do (A), i niezbędnych (A) do prowadzenia działalności gospodarczej (A)). Wnioskodawcy pragną zauważyć, że włókna światłowodowe można podzielić na dwie kategorie:
    • aktywa (...) (“(...)”),
    • aktywa (...)(“(...)”) - dalej łącznie jako “Aktywa (...)”.

    (B) będzie miało możliwość korzystania z ww. włókien (...) (…)w drodze zawarcia „Umowy ustanowienia użytkowania i utrzymania włókna światłowodowego” („Umowa (…)”) na okres 25 lat. Żadne postanowienie umowy nie przewiduje przejścia własności po okresie, na który zostało ustanowione użytkowanie. W przypadku użytkowania (...) (...), (B) uzyska prawo do korzystania z już istniejących i określonych w umowie włókien światłowodowych. Użytkowanie rozpocznie się w momencie zawarcia umowy. Zawarcie umowy nastąpi po dokonaniu aportu (...). Z kolei, (B) będzie miało możliwość korzystania z ww. włókien (...)w drodze zawarcia:
    1. umowy ramowej określającej warunki zawierania umów na ustanowienie użytkowania i utrzymania włókna światłowodowego („Umowa Ramowa (…)”) oraz
    2. umów szczegółowych („Umowa Szczegółowa (...)”).

    Wprowadzenie Umowy Ramowej (...) jak i Umowy Szczegółowej (...) wynika z faktu, że na moment zawarcia Umowy Ramowej (...) nie nastąpi ustanowienie Użytkowania dotyczącego włókien (...), ponieważ nie jest możliwe zidentyfikowanie, które odcinki będą potrzebne w działalności (B). Równolegle do ustanowienia prawa użytkowania włókien zostaną zawarte umowy utrzymaniowe polegające na tym, że (A) będzie prowadził prace utrzymaniowe zapewniające prawidłowe funkcjonowanie dzierżawionych włókien.

    Z powyższego wynika, że na (B) nie zostanie przeniesiona własność Aktywów (…).
    (A) nie prowadzi odrębnych ksiąg ani rachunków zarządczych dla aktywów z obszaru (...). Nie są obecnie świadczone usługi, które można by konkretnie przypisać do aktywów (...). Na potrzeby zarządcze są przygotowywane raporty dla wszystkich lub większych grup aktywów sieciowych i świadczonych na nich usług. (A) nie sporządza odrębnych raportów zarządczych dla aktywów (...). Aktywa (...) to w istocie poszczególne włókna światłowodowe, stanowiące części większych kabli światłowodowych. Ustanowienie użytkowania Aktywów (...), nie będzie się wiązać z przejściem zakładu pracy (w rozumieniu polskiego prawa pracy). Natomiast, (B) otworzy rekrutację pracowników (która potencjalnie może również przyciągnąć niektóre spośród osób obecnie pracujących dla (A)). Aktywa (...) nie są formalnie wydzielone jako oddział, dział lub wydział (A). Nie istnieje żaden formalny dokument, który potwierdzałby, że Aktywa (...) są w jakikolwiek sposób wyodrębnioną jednostką organizacyjną w formie oddziału z dedykowanym zestawem obowiązków/działań i zobowiązań do wykonania w ramach (A). Jak napisano powyżej, włókna, które mają być przedmiotem umów (...), to tylko niektóre włókna w kablu światłowodowym.

    W ramach Części II na (B) nie zostaną przeniesione ani zobowiązania, ani należności związane z Aktywami (...).

    Część III

    W zakresie Części III, w porozumieniu z poszczególnymi właścicielami miejsc na których umieszczane są kable (dla kabli w gruncie, na słupach, lub w szachtach budynkowych) w drodze umowy cesji (B) nabędzie tytuł prawny na umieszczenia w tych miejscach przedmiotowych kabli. Ponadto pomiędzy (A), a (B) zostaną zawarte umowy komercyjne o charakterze usługowym, na bazie których Strony będą sobie w przyszłości (w okresie wielu lat) świadczyć usługi. Szerszy opis tych umów znajduje się w punkcie 2.3.

    2.3. Pozostałe umowy zawarte pomiędzy Wnioskodawcami

    Wnioskodawcy zawrą umowy o świadczenie usług, na podstawie których (A) będzie świadczyć na rzecz (B) następujące m.in. usługi:
    1. zaplecza administracyjnego (backoffice):
      • księgowo- sprawozdawcze;
      • administracyjne (dostarczanie stanowisk pracy, usług administracyjnych);
      • flotowa;
      • usługi (...) (dotyczące wynajęcia sprzętu, usług informatycznych, utrzymanie infrastruktury IT);
      • HR;
      • bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych zarządzania zgodnością i regulacji;
      • obsługi (opłaty kurierskie, archiwizacja dokumentów, opłaty kancelaryjne, procesy zakupowe, obsługa kliencka);
    2. zaplecza administracyjnego IT (…IT):
      • przyłączanie, set-up i połączenia;
      • utrzymanie systemów i infrastruktury;
      • rozwój software development;
      • zakup i utrzymanie licencji;
      • konfiguracje systemów i małe zmiany;
      • koszt stały obsługi zakupów;
    3. inwentarzu ((...));
    4. utrzymania ((...) & (...) );
    5. realizacji inwestycji (…)- zadania modernizacyjne, obsługa procesu inwestycyjnego, sprzedaż;
    6. pozostałych usług (...) (A) - dzierżawa słupów, kanalizacji i włókien; (…) ; opłaty aktywacyjne, instalacyjne, abonamentowe; nadzór; montaż (…), asysta komercyjna, techniczna; usuwanie uszkodzeń.

Istotą niniejszego wniosku jest uzyskanie potwierdzenia, że (...) jako całość lub jego poszczególne części nie stanowią przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz, że w związku z zawieranymi transakcjami będzie przysługiwało (B) prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz ewentualny zwrot podatku VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców polegające na przyjęciu, że ani w wyniku (...), ani w wyniku transferu aktywów (...) przez (A) do (B) będącego częścią (...), ani w wyniku ustanowienia użytkowania (...) (...) oraz (...)będącego częścią (...), nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a tym samym przeprowadzenie (...), w tym transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będącego częścią (...), nie będą podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

  2. Czy w przypadku, gdy przeprowadzenie (...)nie będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i w konsekwencji transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będą opodatkowane podatkiem VAT z zastosowaniem właściwej stawki, (B) będzie uprawniona, na podstawie art. 86 oraz art. 87 ustawy o VAT, odpowiednio do (i) odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych od (A) faktur, dokumentujących te transakcje oraz (ii) uzyskania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym zostanie wykazany podatek VAT naliczony wynikający z tych faktur, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o VAT (przyjmując, że taka nadwyżka wystąpi)?

Zdaniem Wnioskodawców,

Ad. 1

Ani w wyniku (...), ani w wyniku transferu aktywów (...) przez (A) do (B) będącego częścią (...), ani w wyniku ustanowienia użytkowania (...) (...) oraz (...)będącego częścią (...), nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa ani ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a tym samym przeprowadzenie (...), transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będącego częścią (...) nie będą podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawców, w przypadku, gdy przeprowadzenie (...)nie będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i w konsekwencji transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będą opodatkowane podatkiem VAT z zastosowaniem właściwej stawki, (B) będzie uprawniona, na podstawie art. 86 oraz art. 87 ustawy o VAT, odpowiednio do (i) odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych od (A) faktur, dokumentujących te transakcje oraz (ii) uzyskania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym zostanie wykazany podatek VAT naliczony wynikający z tych faktur, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o VAT (przyjmując, że taka nadwyżka wystąpi).

Uwago ogólne

1.1. Przedsiębiorstwo na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że strony mają swobodę, co do tego, jakie elementy objąć przedmiotem sprzedaży, aportu czy innej czynności prawnej. Zatem, nie wszystkie wyżej wymienione elementy definiujące przedsiębiorstwo muszą występować łącznie, aby można było rozpoznać transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Jednocześnie, czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo lub jego część jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa, jako pewną całość (zespół). Występowanie elementu organizacji pozwala odróżnić przedsiębiorstwo od majątku, który nie jest przedmiotem organizacji i stanowi jedynie zbiór elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

1.2 Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, jak również wszelkie postacie energii. Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie zaś z brzmieniem art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

1.3 Przesłanki klasyfikujące transakcję jako zbycie ZCP

Zgodnie z powyżej przytoczoną definicją, aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązań) mógł zostać uznany za ZCP na ustawy o VAT, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • organizacyjne i finansowe wyodrębnienie ww. zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • przeznaczenie tego zespołu składników do realizacji określonych zadań/celów gospodarczych,
  • możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa, realizującego samodzielnie przypisane mu zadania.

Poniżej Spółka przedstawia stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), polskich sądów administracyjnych, organów podatkowych oraz Ministra Finansów w zakresie kwalifikacji zbycia ZCP. Następnie Spółka przedstawia analizę poszczególnych przesłanek uznania (...)za zbycie ZCP w kontekście transferu aktywów infrastruktury światłowodowej będącej przedmiotem wniosku.

Stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Kwestia zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa była niejednokrotnie przedmiotem orzecznictwa TSUE. Przykładowo, w orzeczeniu w sprawie Schriever (sygn. C-444/10) z 10 listopada 2011 r., TSUE wywiódł, że „stwierdzenie, iż nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 5 ust. 8 szóstej dyrektywy 77/388 w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej”. TSUE w swym orzecznictwie formułuje również warunek podmiotowy uznania sprzedaży za zbycie ZCP - zgodnie z nim istotny jest również zamiar nabywcy kontynuowania prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabywany majątek. Jak stwierdził TSUE w wyroku w sprawie Zita Modes Sarl (C-497/01), w odniesieniu do nabywanych aktywów, dla uznania, że zastosowanie znajdzie art. 5 ust. 8 VI Dyrektywy (a więc i analogicznie art. 19 Dyrektywy VAT) „nabywca musi jednak posiadać zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów”.

W związku z powyższym jednymi z przesłanek do uznania transakcji za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa według orzecznictwa TSUE są:

  • przekazanie składników pozwalających na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej,
  • zamiar nabywcy do kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabywany majątek.

Stanowisko polskich sądów administracyjnych oraz organów podatkowych w kwestii zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Wskazane wyżej stanowiska TSUE są powszechnie akceptowane w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych oraz w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Przykładowo, w wyroku o sygn. I FSK 1605/18 z 21 marca 2019 r., Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zgodził się z sądem pierwszej instancji, iż fakt, że w związku z nabyciem nieruchomości nabywca musiał samodzielnie zawrzeć umowę o zarządzanie nią, a więc musiał on podjąć dodatkowe czynności, bez których dalsze prowadzenie działalności nie byłoby możliwe, przesądza, że transakcja ta nie stanowiła transakcji zbycia ZCP. „Nie był uzasadniony także zarzut naruszenia art. 145 § 1 pkt 1 lit. c w związku z art. 191 O.p. Organ nie podważył skutecznie stanowiska Sądu, o braku zdolności przenoszonego majątku do samodzielnego funkcjonowania. Zdaniem Sądu pierwszej instancji, o takiej kwalifikacji przesądzał w szczególności fakt, iż w związku z nabyciem nieruchomości spółka musiała zawrzeć umowę o zarządzanie nieruchomością, bez której prowadzenia działalności polegającej na wynajmie nieruchomości nie byłoby w ogóle możliwe. Okoliczności tej nie równoważyło przytoczenie w skardze kasacyjnej szeregu składników majątkowych, stanowiących przedmiot zbycia na rzecz spółki, albowiem z rzeczonego punktu widzenia istotna jest zdolność do kontynuowania działalności na bazie nabytej (zorganizowanej) części przedsiębiorstwa, nie zaś ilość przenoszonych składników. Odnotować należy, że spółka w piśmie procesowym z 14 marca 2019 r., zwróciła uwagę na Objaśnienia podatkowe z 11 grudnia 2018 r., gdzie zaznaczono, iż okolicznością wykluczającą możliwość stwierdzenia, że przenoszony na nabywcę zespół składników umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę, należy uznać sytuację, w której konieczne jest podejmowanie dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, w którym nabywca sam zawarł lub zawiera umowy o zarządzanie nieruchomością i zarządzanie aktywami, nawet z tymi samymi podmiotami, które świadczyły ww. usługi zarządzania na rzecz zbywcy.”

Ponadto NSA w wyroku o sygn. I FSK 1316/15 z 24 listopada 2016 r., odniósł się do przesłanki wyodrębnienia organizacyjnego części przedsiębiorstwa podlegającej transakcji zbycia ZCP. W ocenie NSA: „w sytuacji, gdy dany podmiot prowadzi działalność poprzez wyodrębniony w strukturze organizacyjnej zakład (dział, wydział), obejmujący przypisane do tejże działalności w zakresie najmu nieruchomości obsługę (pracowników), finansowanie, umowy, itp., sprzedaż takiego zakładu - jako całości - może spełniać warunek stosownego wyodrębnienia i zdolności do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.”

Kolejną przesłanką uwzględnioną w polskim orzecznictwie jest wyodrębnienie finansowe, które w ocenie sądów administracyjnych oznacza, że poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przykładowo, w wyroku NSA z 10 stycznia 2017 r., (sygn. II FSK 2991/15) stwierdzono, że: „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza całkowitej samodzielności finansowej lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.”

Wyodrębnienie finansowe zostało również zinterpretowane przez NSA w wyroku z 4 listopada 2014 r., (sygn. akt II FSK 2297/12): „co do wyodrębnienia finansowego ważne jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku, tak aby można było przejąć funkcję gospodarczej, tj. aby możliwe było przyporządkowanie do danej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów w ewidencji księgowej”.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, w swoim wyroku z 12 czerwca 2019 r., (sygn. akt I SA/Sz 197/19), wskazał iż: „Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze pewnych elementów. Ważne jest więc, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki między pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Jest to kluczowa kwestia przy ocenie, czy chodzi o przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, których zbycie jest wyłączone spod działania ustawy o podatku od towarów i usług”.

Mając na uwadze powyższe, z orzecznictwa polskich sądów administracyjnych oraz organów podatkowych można wynieść następujące kryteria oceny, czy transakcja zbycia składników majątku stanowi zbycie ZCP:

  • brak konieczności podejmowania po nabyciu dodatkowych czynności faktycznych przez nabywcę, niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności,
  • wyodrębnienie organizacyjne ZCP, rozumiane jako stanowienie przez przedmiot zbycia odrębnej struktury w ramach istniejącego przedsiębiorstwa,
  • stanowienie przez sprzedawane składniki majątku pewnego zespołu, rozumiane jako pozostawanie we wzajemnych relacjach pozwalających na kontynuowanie działalności gospodarczej w formie odrębnego i samodzielnego przedsiębiorstwa (wyodrębnienie funkcjonalne ZCP),
  • wyodrębnienie finansowe ZCP, rozumiane jako możliwość przyporządkowania do danej zorganizowanej części przedsiębiorstwa osobnych przychodów i kosztów.

Objaśnienia podatkowe w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych

Podobne konkluzje przedstawione zostały w wydanych przez Ministra Finansów objaśnieniach podatkowych z 11 grudnia 2018 r. - „Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych” („Objaśnienia”).

W dokumencie tym sformułowane zostały dwie naczelne przesłanki uznania transakcji za stanowiącą sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zgodnie z Objaśnieniami dla stwierdzenia, że transakcja stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP konieczne jest uznanie, że występują łącznie:

  • zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz
  • faktyczna możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zgodnie z tezami przedstawionymi w Objaśnieniach, należy ocenić czy zespół składników majątkowych stanowiący przedsiębiorstwo lub ZCP zawiera składniki pozwalające na kontynuowanie działalności gospodarczej realizowanej uprzednio przez zbywcę bez konieczności:

  • angażowania przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub
  • podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.

Ponadto, w ocenie Ministra Finansów, podobnie jak w ocenie sądów administracyjnych i TSUE, „za okoliczność wykluczającą możliwość stwierdzenia, że przenoszony na nabywcę zespół składników umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę, należy uznać sytuację, w której konieczne jest podejmowanie dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki”.

W myśl powyżej przytoczonych definicji zawartej w ustawie o VAT, a także orzecznictwa TSUE i polskich sądów administracyjnych oraz idących za nimi rozstrzygnięć organów podatkowych oraz Objaśnień, dany zespół składników majątkowych może zostać uznany za ZCP, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnienie powiązanego ze sobą zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań/celów gospodarczych ZCP nie jest jedynie sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Ważne jest, żeby w zbywanym przedsiębiorstwie pozostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, czyli tak, żeby przekazany majątek mógł służyć kontynuowaniu działalności gospodarczej.
  2. wyodrębnienie organizacyjne zbywanego zespołu składników w ramach struktury istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części działalności przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej całego podmiotu. W odniesieniu do tej przesłanki przyjmuje się, że jest ona spełniona, jeżeli konkretny zespół składników jest pewną całością organizacyjnie wyodrębnioną w strukturze danego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że ZCP ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
  3. wyodrębnienie funkcjonalne, tj. stanowienie przez sprzedawane składniki majątku pewnego zespołu, rozumiane jako pozostawanie we wzajemnych relacjach pozwalających na kontynuowanie działalności gospodarczej w formie odrębnego i samodzielnego przedsiębiorstwa ZCP musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część przedsiębiorstwa mogła być uznana za ZCP, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład ZCP muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. W związku z powyższym kluczowe znaczenie ma możliwość samodzielnego prowadzenia działalności i realizowania zadań przyporządkowanych ZCP.
    Należy przy tym podkreślić, w oparciu o stanowiska sądów administracyjnych, że dla zbycia przedsiębiorstwa konieczne jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio w tym przedsiębiorstwie działalności gospodarczej - nie wymaga się, aby zespół składników obejmował wszelkie elementy obsługi funkcjonowania przedsiębiorstwa.
  4. wyodrębnienie finansowe zbywanego zespołu składników (prowadzenie ewidencji w sposób umożliwiający przypisanie przychodów i kosztów oraz należności zobowiązań do zbywanego zespołu składników). Warunkiem istnienia odrębności finansowej ZCP jest możliwość przypisania do niego określonych kosztów, przychodów, należności i zobowiązań. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku samodzielnego finansowo zakładu lub oddziału osoby prawnej. W orzecznictwie podkreśla się, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do ZCP. Wystarczające jest zatem wyodrębnienie danej części przedsiębiorstwa dla celów rachunkowości zarządczej, jeśli polega ono na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa.
  5. możliwość stanowienia przez zespół zbywanych składników odrębnego przedsiębiorstwa realizującego samodzielnie przypisane mu zadania gospodarcze. W oparciu o zespół zbywanych składników, przedsiębiorstwo lub ZCP jest w stanie prowadzić działalność gospodarczą i realizować przypisane mu zadania gospodarcze. W tym też zakresie rozważana jest zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, co należy rozumieć jako potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot gospodarczy. Miarodajnym kryterium jest zatem ustalenie, czy w skład zespołu składników będącym przedmiotem transferu wchodzi minimum elementów, bez których kontynuowanie przez nabywcę działalności realizowanej przed zbyciem nie byłoby możliwe.
  6. zamiar i możliwość kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę w oparciu o składniki majątkowe będących przedmiotem transakcji - bez konieczności zawierania przez nabywcę dodatkowych umów i podejmowania dodatkowych czynności faktycznych i prawnych w celu dalszego prowadzenia działalności. Transakcja stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP, jeżeli istnieje zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, oraz faktyczna możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

2. Status (...) i poszczególnych Części w ramach niej realizowanych

2.1 Uzasadnienie biznesowe (...)

Jak wskazali powyżej Wnioskodawcy, celem (A) jest rozbudowa sieci dostępowej (…) w Polsce. W tym też celu (A) planuje nawiązać współpracę z partnerem lub partnerami finansowymi w ramach wspólnego przedsięwzięcia, ukierunkowanego na budowę sieci światłowodowej oraz udostępnianie usług. Przedmiotowa działalność ma być prowadzona przez spółkę celową, tj. (B).

Obecnie, (A) dysponuje infrastrukturą niezbędną do prowadzenia działalności w zakresie światłowodów. Jednocześnie, w celu prowadzenia kolejnych inwestycji związanych z (…) planowane jest pozyskanie finansowania od zewnętrznych inwestorów oraz finansowania bankowego. (A) wyposaży (B) w część niezbędnych aktywów - aktywów (...). Natomiast część z pozostałych posiadanych przez (A) aktywów (...) (...) i (...)będzie użytkowana przez (B) na podstawie komercyjnych umów. Argumentami przemawiającymi za takim przeprowadzeniem transakcji jest chęć utrzymania przez (A) prawa własności aktywów z uwagi na wykorzystywanie ich również w innej działalności niż działalność, która będzie w przyszłości prowadzona przez (B). Ponadto, (A) przeznaczyła dotychczas znaczne środki na rozwój tych aktywów.

2.2 Brak spełnienia przesłanek do uznania poszczególnych Części łącznie i odrębnie jako ZCP

W ocenie Wnioskodawców, ani (...), ani transfer aktywów (...) ani ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)nie będzie zbyciem przedsiębiorstwa ani ZCP, gdyż czynności te nie będą transakcją spełniającą wszystkie opisane powyżej przesłanki uznania ich za zbycie ZCP lub przedsiębiorstwa. Poniżej Wnioskodawcy odnoszą się szczegółowo do wszystkich powołanych przesłanek.

Należy przy tym podkreślić, że kontrakty opisane w Części III nie stanowią odrębnego lub dodatkowego przedmiotu zbycia. Oznacza to, że kontrakty te nie są zbywane na żadnym etapie (...). W istocie są one zawierane w celu umożliwienia (B) prowadzenie działalności:

  1. istnienie powiązanego ze sobą zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań/celów gospodarczych. Wnioskodawcy wskazują, iż aktywa (...) są jednymi z elementów sieci (…). Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, sieć światłowodowa (A) posiada obecnie wg szacunków/szacunkowo ok. (…) punktów adresowych i ok. (…) gospodarstw domowych. Całkowity zasięg sieci (…) (A) to ok. (…) punktów adresowych i ok. (…) gospodarstw domowych. Wobec tego całkowity łączny zasięg własnej sieci (…) i (…) (A) to ok. (…) punktów adresowych i ok. (…) gospodarstw domowych. (A) zamierza przenieść na (B) środki majątkowe lokalnej sieci dostępu zapewniające dostęp do ok. (…) punktów adresowych i maksymalnie ok. (…) gospodarstw domowych. Powyższe oznacza, że do (B) przeniesiona zostanie infrastruktura jedynie do 3,5% punktów adresowych (A) i 5,9% gospodarstw domowych pod tymi punktami adresowymi. Jednocześnie, nie jest możliwym prowadzenie działalności i realizowanie określonych zadań/celów gospodarczych wyłącznie w oparciu o te aktywa, jako że stanowią jedynie element sieci stanowiącej większą całość. Do tego niezbędne jest nabycie przez (B) szeregu usług opisanych w Części III.

    Wnioskodawcy pragną podkreślić, iż wraz z transferem aktywów (...) nie dojdzie do przeniesienia na (B) zobowiązań czy należności. Tym samym nie można uznać, iż aktywa (...) stanowią zespół składników umożliwiających realizację usługi światłowodowej będącej przyszłą działalnością (B). Wnioskodawcy wskazują, iż aktywa (...) (...) i (...)są jednymi z elementów sieci, przy czym - jak opisano powyżej - użytkowanie aktywów (...)będzie następować w okresach późniejszych. Jednocześnie, nie jest możliwym prowadzenie działalności realizowanie określonych zadań/celów gospodarczych wyłącznie w oparciu o te aktywa (podobnie jak w przypadku (...)). Wnioskodawcy pragną podkreślić, iż wraz z transferem aktywów (...) oraz ustanowieniem użytkowania (...) (...) i późniejszym ustanowieniem prawa użytkowania (...) nie dojdzie do przeniesienia na (B) zobowiązań czy należności. Tym samym nie można uznać, iż aktywa (...) oraz (...) (...) i (...)stanowią zespół składników umożliwiających realizację usługi światłowodowej będącej przyszłą działalnością (B). Użytkowanie aktywów (...) (...) oraz (...)będzie dotyczyć niektórych włókien w kablach, tak więc kable światłowodowe na tych odcinkach sieci tylko częściowo będą dedykowane pod usługi (B). W związku z transakcją nie przejdzie na (B) m.in. kanalizacja, słupy i sieciowe urządzenia aktywne, które są niezbędne do utworzenia całej sieci. Tym samym, (B) w efekcie przeprowadzenia (...), nie będzie dysponować całością infrastruktury niezbędnej do realizowania określonych celów gospodarczych. Należy również podkreślić, że (...) obejmuje włókna w kablach dosyłowych niezbędne do korzystania z infrastruktury światłowodowej, która nie jest jeszcze nawet wybudowana (wybuduje ją (B)) lub zidentyfikowana (inwestycje rozpoczęte przez (A)), dlatego ich oddanie w użytkowanie nastąpi w transzach na potrzeby konkretnych fragmentów nowo budowanej sieci (…) (sieci …) - do tego czasu nie będą mogły być wykorzystywane do prowadzenia działalności. Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

  2. wyodrębnienie organizacyjne zbywanego zespołu składników w ramach struktury istniejącego przedsiębiorstwa. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, aktywa (...) oraz (...) (...) i (...)nie były dotychczas w jakikolwiek sposób formalnie wyodrębnione, przede wszystkim nie stanowią one oddziału, departamentu czy jednostki organizacyjnej (A). Ponadto, aktywa (...) oraz (...) (...) i (...)są rozproszone na dużym obszarze geograficznym, co skutecznie uniemożliwia fizyczne zebranie aktywów w jeden zbiór. Co więcej, (B) będzie używać części z włókien znajdujących się w kablach (...) (...) i (...), co dodatkowo implikuje niemożliwość faktycznego wyodrębnienia tych aktywów. Należy też podkreślić, że własność aktywów (...) nie będzie przenoszona na (B), a spółka ta będzie z nich korzystać na podstawie odpłatnych umów o charakterze usługowym. Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

  3. wyodrębnienie funkcjonalne, tj. stanowienie przez sprzedawane składniki majątku pewnego zespołu, rozumiane jako pozostawanie we wzajemnych relacjach pozwalających na kontynuowanie działalności gospodarczej w formie odrębnego i samodzielnego przedsiębiorstwa. Wnioskodawcy wskazują, że w związku z (...)nie dojdzie do przeniesienia zakładu pracy lub jego części w rozumieniu przepisu art. 231 Kodeksu pracy na (B).
    W tym też zakresie, (B) przeprowadzi odrębnie rekrutację pracowników. Potencjalnie, część z obecnych pracowników (A) może zdecydować się na podjęcie pracy w (B). Ponadto, w związku z przeprowadzeniem (...)nie dojdzie na przeniesienia należności ani zobowiązań (A) na (B). Co więcej, w związku z realizacją (...)nie dojdzie do przeniesienia na (B) umów z klientami. Dodatkowo dotychczas zawarte umowy przez (A) dotyczące miejsc na których umieszczane są kable (dla kabli w gruncie, na słupach, lub w szachtach budynkowych) będą przedmiotem ewentualnej cesji, o ile zostanie zawarte porozumienie z poszczególnymi właścicielami tych miejsc. W tym miejscu konieczne jest podkreślenie wyrażenia zgody przez tych właścicieli. Jednocześnie, znaczna część usług, tj. usługi zaplecza administracyjnego (backoffice), zaplecza administracyjnego IT (backoffice IT), inwentarzu (...), utrzymania ((...)& (...)), realizacji inwestycji (…) - zadania modernizacyjne, obsługa procesu inwestycyjnego, sprzedaż; pozostają kompetencją (A).

    Mając na uwadze powyższe, transakcji obejmującej aktywa (...) oraz (...) (...) i (...) nie będą towarzyszyć kluczowe elementy, pozwalające na rozpatrywanie ich jako powiązany funkcjonalnie zespół, który na wyłącznej podstawie przedmiotowych aktywów umożliwiałby prowadzenie odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej przez (B).

    Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

  4. wyodrębnienie finansowe zbywanego zespołu składników (prowadzenie ewidencji w sposób umożliwiający przypisanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zbywanego zespołu składników). Wnioskodawcy wskazują, że dotychczas nie były prowadzone odrębne księgi czy konta księgowe dla aktywów objętych (...). Na potrzeby zarządcze są przygotowywane raporty dla wszystkich lub większych grup aktywów sieciowych istniejących w (A) i świadczonych na niej usług. (A) nie sporządza odrębnych raportów zarządczych dla przenoszonych aktywów (które są - jak wskazano wyżej - tylko niewielką częścią aktywów (…) istniejących w (A). (A) nie prowadzi odrębnych ksiąg ani rachunków zarządczych dla aktywów z obszaru (...). Nie są obecnie świadczone usługi, które można by konkretnie przypisać do aktywów (...). Na potrzeby zarządcze są przygotowywane raporty dla wszystkich lub większych grup aktywów sieciowych i świadczonych na nich usług. (A) nie sporządza odrębnych raportów zarządczych dla aktywów (...). Aktywa (...) to w istocie poszczególne włókna światłowodowe, stanowiące części większych kabli światłowodowych.

    W przypadku aktywów (...) (...) i (...), takie przyporządkowanie przychodów i kosztów może być wręcz niemożliwe, z uwagi na fakt, iż (B) będzie faktycznie używać tylko części z włókien znajdujących się w kablach. Ponadto, Wnioskodawcy pragną wskazać, iż obecnym źródłem przychodów są należności wynikające z umów zawartych z klientami, a te nie zostaną przeniesione na (B).

    Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

  5. możliwość stanowienia przez zespół zbywanych składników odrębnego przedsiębiorstwa realizującego samodzielnie przypisane mu zadania gospodarcze. Jak zostało to wskazane wyżej, aktywa będące przedmiotem (...) stanowią niezbędny, ale nie jedyny element dla rozpoczęcia działalności przez (B). Z tego też względu, wyłącznie w oparciu o te aktywa nie jest możliwe prowadzenie odrębnej i samodzielnej działalności gospodarczej przez (B). Do prowadzenia działalności, potrzebni są ponadto pracownicy oraz pozostała infrastruktura, tj. kanalizacja, słupy i sieciowe urządzenia aktywne oraz klienci, a ci pozostaną przy kontraktach zawartych z (A).

    Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

  6. zamiar i możliwość kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę w oparciu o składniki majątkowe będących przedmiotem (...)- bez konieczności zawierania przez nabywcę dodatkowych umów i podejmowania dodatkowych czynności faktycznych i prawnych w celu dalszego prowadzenia działalności. Zamiarem przeprowadzonego (...) jest rozwijanie przez (B) działalności z wykorzystaniem przenoszonych aktywów. Jednocześnie, nabyte aktywa, jak zostało wskazane już powyżej, nie będą wystarczające bez nabycia przez (B) dodatkowych usług do dalszego prowadzenia działalności. (B) będzie zobowiązana do zawarcia odrębnych umów z klientami, jak również w celu rozwijania sieci będą zawierane odrębne kontrakty na dostarczenie m.in materiałów, dzierżawę i najem gruntów. W tym też celu do (B) przystąpi niezależny inwestor, a (B) pozyska kredyty bankowe, bez których rozwijanie działalności przez (B) nie byłoby możliwe. Ponadto, (B) będzie musiało nabyć pozostałą infrastrukturę.

    Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawców, przesłankę tę należy uznać za niespełnioną.

Odnosząc się do kwestii zawierania umów, jak wskazano na wstępie, zgodnie z tezami przedstawionymi w Objaśnieniach, należy ocenić czy zespół składników majątkowych stanowiący przedsiębiorstwo lub ZCP zawiera składniki pozwalające na kontynuowanie działalności gospodarczej realizowanej uprzednio przez zbywcę bez konieczności:

  • angażowania przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub
  • podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.

Ponadto, w ocenie Ministra Finansów, podobnie jak w ocenie sądów administracyjnych i TSUE, „za okoliczność wykluczającą możliwość stwierdzenia, że przenoszony na nabywcę zespół składników umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę, należy uznać sytuację, w której konieczne jest podejmowanie dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki”. Odnosząc powyższe do zawierania umów opisanych w Części III należy zauważyć, że stanowią one element konieczny, aby w oparciu o aktywa (...), (...) (...) oraz (...)możliwe było prowadzenie działalności. Stanowią one ponadto dodatkową czynność, jakie muszą podjąć zarówno (A) jak i (B), aby zrealizować założone cele. Jednocześnie funkcje/zasoby w zakresie tych umów pozostają w (A) (nie są przenoszone do (B).

Należy również zauważyć, że zorganizowana część przedsiębiorstwa na gruncie prawa podatkowego powinna być traktowana jak przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. W związku z czym, jeżeli określone aktywa nie spełniają definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to nie stanowią one również przedsiębiorstwa. W świetle powyższego w odniesieniu do pytania pierwszego zdaniem Wnioskodawców, ani w wyniku (...), ani w wyniku transferu aktywów (...) przez (A) do (B) będącego częścią (...), ani w wyniku ustanowienia użytkowania (...) (...) oraz (...) będącego częścią (...), nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa ani ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a tym samym przeprowadzenie (...), w tym transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będącego częścią (...)nie będą podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad. 2

Prawo do odliczenia podatku naliczonego

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Artykuł 86 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT precyzuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: a. nabycia towarów i usług, b. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. Jednocześnie, art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Z kolei art. 86 ust. 10c ustawy o VAT brzmi następująco: “Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi”. Co więcej, art. 87 ust.1 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie powyższych przepisów, należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przysługuje w przypadku spełnienia następujących warunków:

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług;
  • prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT przysługuje podatnikom podatku VAT, w takim zakresie, w jakim nabywane przez tych podatników towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.


W myśl powyższych zasad, warunkiem niezbędnym jest, aby odliczenia dokonywał podatnik w rozumieniu ustawy o VAT. Ponadto, przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zatem, kolejnym warunkiem niezbędnym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami, a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Tym samym, powyższa zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z dostawą towarami i świadczeniem usług, które nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

Po pierwsze, Wnioskodawcy pragną zauważyć, iż są podatnikami w rozumieniu ustawy o VAT, ponadto na moment podpisywania Umów będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Tym samym pierwszy z warunków należy uznać za spełniony.

Po drugie, nabyte przez (B) aktywa i usługi, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Aktywa oraz usługi będą wykorzystywane przez (B) do świadczenia usług telekomunikacyjnych, w tym dostawy Internetu, na rzecz konsumentów i innych podmiotów. Tym samym nabycie (...), prawa do użytkowania włókien światłowodowych tj (...) (...) oraz (...), jako podstawowej infrastruktury będzie elementem niezbędnym do świadczenia usług przez (B). Zatem, będzie istniał bezpośredni związek (B) i nabytymi aktywami, a wykonywaniem opodatkowanych czynności - świadczenia usług telekomunikacyjnych przez (B).

Z powyższych względów, zdaniem Wnioskodawców, w przypadku gdy przeprowadzenie (...)nie będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i w konsekwencji transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będą opodatkowane podatkiem VAT z zastosowaniem właściwej stawki, (B) będzie uprawniona na podstawie art. 86 oraz art. 87 ustawy o VAT, odpowiednio do (i) odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych od (A) faktur, dokumentujących te transakcje, oraz (ii) uzyskania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym zostanie wykazany podatek VAT naliczony wynikający z tych faktur, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o VAT (przyjmując, że taka nadwyżka wystąpi).

Podsumowując powyższe, w opinii Wnioskodawców:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawców, ani w wyniku (...), ani w wyniku transferu aktywów (...) przez (A) do (B) będącego częścią (...), ani w wyniku ustanowienia użytkowania (...) (...) oraz (...) będącego częścią (...), nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa ani ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a tym samym przeprowadzenie (...)przeprowadzenie (...), w tym transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będącego częścią (...) nie będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawców, w przypadku, gdy przeprowadzenie (...)nie będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i w konsekwencji transfer aktywów (...) przez (A) do (B) oraz ustanowienie użytkowania (...) (...) oraz (...)będą opodatkowane podatkiem VAT z zastosowaniem właściwej stawki, (B) będzie uprawniona, na podstawie art. 86 oraz art. 87 ustawy o VAT, odpowiednio do (i) odliczenia podatku VAT naliczonego z otrzymanych od (A) faktur, dokumentujących te transakcje oraz (ii) uzyskania zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym zostanie wykazany podatek VAT naliczony wynikający z tych faktur, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a, ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o VAT (przyjmując, że taka nadwyżka wystąpi).

Powyższe wynika z faktu, że analizowany (...) (niezależnie od formy - łącznie czy oddzielnie), w opinii Wnioskodawców, nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. Przeniesienie rozważane w ramach (...) dotyczy wyłącznie aktywów stanowiących elementy sieci światłowodowej, natomiast nie następuje przeniesienie innych elementów kluczowych dla prowadzenia działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie: nieuznania transakcji (...), transferu aktywów (...) przez (A) do (B) będącego częścią (...), ustanowienia użytkowania (...) (...) oraz (...) będącego częścią (...) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia transakcji z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem aktywów oraz prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.

Ponadto Organ wskazuje, że kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług od dnia 1 lipca 2020 r. może być określona w ramach wydania wiążącej informacji stawkowej określonej w art. 42a ustawy.

Jednocześnie Organ informuje, że od dnia 14 kwietnia 2021 r. obowiązuje tekst jednolity ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. z 2021 r., poz. 685).

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…), (…), w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj