Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.14.2021.4.PB
z 26 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 18 stycznia 2021 r. (data wpływu 18 stycznia 2021 r.), uzupełnionym 17 i 24 marca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 16 marca 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.19.2021.2.AA, 0111-KDIB2-2.4014.14.2021.3.PB wezwano Zainteresowanego będącego stroną postępowania do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 17 marca 2021 r. (poprzez wniesienie brakującej opłaty) oraz 24 marca 2021 r. (wpływ pisma).

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: A Spółka Akcyjna,

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

przedstawiono następujący stan faktyczny:

A Spółka Akcyjna (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Zbywca”) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Do dnia Transakcji (zdefiniowanej jak niżej), Zbywca wykonywał działalność w zakresie dewelopowania (budowy) farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz bieżącej obsługi istniejących farm.

B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Nabywca”, razem ze Zbywcą dalej jako: „Wnioskodawcy”) na moment składania niniejszego wniosku wykonuje działalność w zakresie (budowy) farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz obsługi istniejących farm, a także działalność w zakresie wsparcia transakcyjnego inwestorów inwestujących w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w Polsce. Do dnia Transakcji, Nabywca nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie energetyki odnawialnej.

W 2020 r. wszystkie projekty, będące przedmiotem umowy inwestycyjnej pomiędzy akcjonariuszem Zbywcy i niezależnym inwestorem, zostały sprzedane. W związku z tym nastąpiło rozliczenie umowy inwestycyjnej zawartej pomiędzy akcjonariuszem Zbywcy oraz niezależnym inwestorem i tym samym Zbywca nie może liczyć na dalsze finansowanie jej działalności z pożyczek od akcjonariusza. Marża na realizacji umów o usługi zarządzania farmami wiatrowymi oraz fotowoltaicznymi, jak również na realizacji kontraktów budowlanych nie jest wystraczająca na pokrycie kosztów ogólnych działalności Zbywcy bez dodatkowego dofinansowania.

W związku z powyższym 30 lipca 2020 r. Zbywca i Nabywca zawarli umowę sprzedaży (dalej: „Umowa”). Umowa przenosiła ogół składników majątkowych materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Zbywcy (w prawnie dopuszczalnym zakresie) na Nabywcę wraz z prawami i obowiązkami umów, których stroną był Zbywca (z wyjątkami wskazanymi poniżej).

Na skutek zawarcia Umowy, doszło również do przeniesienia przez Zbywcę na Nabywcę zakładu pracy w rozumieniu i trybie określonym art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320, dalej: „k.p.”). Zbywca w ramach zawartego pomiędzy stronami porozumienia dodatkowo zobowiązał się do przeniesienia na rzecz Nabywcy środków pieniężnych, należności i zobowiązań Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych prowadzonego przez Zbywcę dla pracowników, którzy na skutek Umowy stali się pracownikami Nabywcy (dalej: „Porozumienie”).

Zgodnie z Umową i Porozumieniem, ww. przeniesienie praw do składników majątkowych przedsiębiorstwa Zbywcy wraz z prawami i obowiązkami umów, których stroną był Zbywca (z wyjątkami wskazanymi poniżej) oraz środków pieniężnych, należności i zobowiązań Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Zbywcy nastąpiło z dniem 1 sierpnia 2020 r. (dalej: „Transakcja”).

W ramach Transakcji na Nabywcę zostały przeniesione:

(i) wszystkie środki trwałe i ruchomości należące do Zbywcy takie jak: telefony komórkowe, komputery, monitory, urządzenie GPS, routery, maszty, serwery, projektory, telewizory, drukarka, kopiarka, fotele, sofy, krzesła, biurka, stoły, kontenery szufladowe, szafy, samochody osobowe, sprzęty kuchenne biurowe;

(ii) wszystkie prawa własności intelektualnej należące do Zbywcy, w tym (a) prawa z licencji oprogramowania (typu: (…) i inne); (b) prawa do nieukończonych projektów (prac w toku), tj. prac rozwojowych nad systemem (…) oraz wszelkie inne majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (do których przeniesienia na Nabywcę doszło w prawnie dopuszczalnym zakresie);

(iii) prawa i obowiązki wynikające ze wszystkich umów:

  1. generujących przychody Zbywcy lub zdolne do ich generowania (za wyjątkiem umów wskazanych w dalszej części niniejszego wniosku), których stroną był Zbywca, np. umów o świadczenie usług serwisowych (obejmujących m.in. obsługę administracyjną, księgową, prawną oraz korporacyjną), umów o świadczenie usług fazy przeddeweloperskiej i fazy deweloperskiej (świadczonych dla klientów-spółek z wygranymi aukcjami, które obejmowało m.in. wsparcie przygotowanie inwestora do budowy farmy wiatrowej/ fotowoltaicznej oraz w trakcie takiej budowy), umów serwisowych wspomagających zarządzanie (obejmujące m.in. usługi doradcze, usługi rekrutacji pracowników oraz różnego rodzaju usługi administracyjne), umów o świadczenie usług księgowych, kontraktów EPC dotyczących wykonawstwa tzw. „pod klucz” (kontraktów generalnego wykonawstwa), kontraktów EPCM dotyczących m.in. zarządzania i nadzoru, umów na wykonywanie czynności operatora farm fotowoltaicznych i wiatrowych (tzw. asset management agreements), umów dot. prac eksploatacyjnych i konserwacyjnych dla farm wiatrowych i innych,
  2. oraz wszystkich umów, będących źródłem kosztów Zbywcy, bowiem dotyczących usług/towarów nabywanych przez Zbywcę na potrzeby swojej działalności (za wyjątkiem umów wskazanych w dalszej części niniejszego wniosku), m.in. umów dot. usług konsultingowych, umów o utrzymanie i konserwację farm fotowoltaicznych, umów o świadczenie usług prawnych, informatycznych, umów dot. polis ubezpieczeniowych, umów serwisowych dotyczących programu (…), umów dot. usług telekomunikacyjnych, przetwarzania danych, usług opieki medycznej, umowy najmu lokalu mieszczącego się w P., umów monitoringu prac dla farm wiatrowych, umów na monitorowanie systemów alarmowych oraz na wideo weryfikację, umów na obsługę techniczną, komercyjną, księgową oraz administracyjną, umów na zarządzanie techniczne i innych;

(iv) wszelka dokumentacja dotycząca umów wymienionych powyżej (w tym wszelkie zbiory danych, FTP, itp., zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, niezależnie od nośnika), wszelkie dokumenty związane z dotychczasowym prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej. Księgi rachunkowe i podatkowe nie były przekazane przez Zbywcę Nabywcy, bowiem pomimo Transakcji, to na Zbywcy w dalszym ciągu istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych oraz do ewidencji w nich zdarzeń gospodarczych, takich jak np. Transakcja. Jednocześnie, Nabywca od momentu rozpoczęcia działalności obowiązany był do założenia i prowadzenia własnych (odrębnych od ksiąg Zbywcy) ksiąg rachunkowych i podatkowych;

(v) regulacje wewnętrzne wykorzystywane w związku z działalnością gospodarczą Zbywcy, tj.:

  1. Regulamin Pracy,
  2. Regulamin Wynagradzania,
  3. Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
  4. Regulamin zatrudnienia,
  5. Polityka Antymobbingowa,
  6. Polityka Bezpieczeństwa Danych Osobowych,
  7. Polityka Antykorupcyjna,
  8. Procedura Sytuacji Kryzysowej,
  9. Procedura przetargowa,
  10. Polityka zgłaszania nieprawidłowości,
  11. Procedura AML,
  12. Procedura KYC,
  13. Procedura MDR,
  14. Procedura obiegu dokumentów;

(vi) wszelkie inne składniki majątkowe i niemajątkowe (np. tajemnice przedsiębiorstwa, klientela, renoma, know-how) należące do Zbywcy (które przeszły na Nabywcę w prawie dopuszczalnym zakresie) i wykorzystywane przez niego w związku z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej opisanej w pierwszym akapicie opisu stanu faktycznego (poza składnikami/prawami i obowiązkami z umów, o których mowa poniżej w punktach 1-8).

Przedmiotem Transakcji nie były następujące elementy:

  1. Wierzytelności Zbywcy nabyte od C sp. z o.o. w likwidacji (zostały one nabyte wyłącznie w celu możliwości odzyskania tych należności, mimo likwidacji „pierwotnego” wierzyciela czyli C sp. z o.o.), tj.:
    (i) Należność główna wraz z kosztami procesu z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego we W., sygn. akt (…), która na dzień 28 maja 2019 r. wynosiła wraz z odsetkami ustawowymi 210 422,82 PLN;
    (ii) Koszty postępowania apelacyjnego z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego we W., sygn. akt (…), które wynoszą 2700 PLN oraz odsetki ustawowe od dnia 5 lutego 2016 r. do dnia zapłaty.
  2. Wierzytelności Zbywcy nabyte od D sp. z o.o. w likwidacji (zostały one nabyte wyłącznie w celu możliwości odzyskania tych należności, mimo likwidacji „pierwotnego” wierzyciela czyli D sp. z o.o.), tj.:
    (i) Należność główna z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego we W. z 21 stycznia 2015 r., sygn. akt (…), która na dzień 30 września 2019 r. wynosiła wraz z odsetkami ustawowymi 78 847,48 PLN;
    (ii) Koszty procesu z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego we W. z 21 stycznia 2015 r., sygn. akt (…), które wynoszą 14 830,05 PLN oraz odsetki ustawowe od dnia 21 stycznia 2015 r. do dnia zapłaty;
    (iii) Koszty postępowania apelacyjnego z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego we W., sygn. akt (…), które wynoszą 1800 PLN oraz odsetki ustawowe od dnia 21 stycznia 2016 r. do dnia zapłaty;
    (iv) Koszty postępowania sądowego z tytułu prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w W. z 28 lipca 2017 r., sygn. akt (…).
  3. Zobowiązania wynikające z gwarancji udzielonej zgodnie z (…) z 15 marca 2016 r. zawartej z E Ltd., F sp. z o.o. i G sp. z o.o.
  4. Ekspektatywa nabycia prawa własności zgodnie z wydanym przez Sąd Rejonowy w Z. w dniu 22 listopada 2019 r. postanowieniem w przedmiocie udzielenia przybicia na rzecz Zbywcy, nieruchomości stanowiącej działkę nr (…) położoną w J., dla której prowadzona jest księga wieczysta nr (…),
  5. Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych, za wyjątkiem środków pieniężnych Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych prowadzonego przez Zbywcę,
  6. Prawa i obowiązki wynikające z następujących umów, których stroną był Zbywca:
    (i) Niektórych umów dotyczących usług księgowych, które na moment transakcji były w trakcie wypowiedzenia – zostały one intencjonalnie wyłączone przez strony z zakresu Transakcji, bowiem dotyczyły spółek dla których Nabywca nie będzie świadczyć usług ze swojego podstawowego zakresu działalności (asset management agreements);
    (ii) umowy leasingu floty samochodowej, umowy zarządzania flotą samochodową w wariancie kosztów rzeczywistych, umowy serwisowe oraz umowy o zarządzanie pojazdami w ramach usługi zarządzania flotą samochodową, co do których przeniesienia na Nabywcę nie wyraził zgody leasingodawca. W tym wypadku, rzeczywistym użytkownikiem tych samochodów po dniu Transakcji jest Nabywca, a koszty wynikające z umów leasingowych, ponoszone przez Zbywcę, są refakturowane na Nabywcę;
    (iii) niektórych kontraktów menedżerskich, a dotyczących członków Rady Nadzorczej Zbywcy, które zostały intencjonalnie wyłączone przez strony z zakresu Transakcji, bowiem dotyczą stricte Rady Nadzorczej Zbywcy.
  7. Prawa i obowiązki z umów pożyczek udzielonych Zbywcy od jego udziałowca oraz z umowy pożyczki udzielonej przez Zbywcę.
  8. Firma, nazwa, godło, skrót literowy lub inny charakterystyczny symbol wcześniej używany przez Zbywcę, służący mu do oznaczenia jego przedsiębiorstwa.


Zbywca do dnia Transakcji dysponował odpowiednimi aktywami, siecią kontaktów, klientów oraz zasobami ludzkimi, posiadającymi relewantną wiedzę i doświadczenie, które służyły mu do prowadzenia działalności na rynku energetyki odnawialnej (wiatrowej i słonecznej) w zakresie dewelopowania farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Elementy te w odpowiednio zorganizowany przez Zbywcę sposób, były na dzień Transakcji zdolne do prowadzenia przez Zbywcę ww. działalności. Zbywca doskonale orientował się na szeroko pojętym rynku energetycznym, posiadając kluczowe kontakty do podwykonawców, dostawców usług i towarów, które są kluczowe do prowadzenia ww. działalności. Zbywca posiadał również doświadczenie w negocjacjach umów dotyczących nabywania ww. usług i towarów, miał rozeznanie w warunkach, na jakich owe usługi/towary mogą być dostarczone na rzecz Zbywcy. Innymi słowy, Zbywca na dzień Transakcji, dysponował odpowiednim know-how, będącym w istocie tajemnicą przedsiębiorstwa, które na skutek zbycia w ramach Transakcji przez Zbywcę na Nabywcę (na mocy Umowy), zostały przeniesione na Nabywcę, który zamierzał kontynuować ww. działalność Zbywcy (i rzeczywiście w chwili obecnej ją kontynuuje). Przeniesione w ramach Transakcji elementy oraz zasoby ludzkie były zdolne do kontynuowania przez Nabywcę działalności prowadzonej przez Zbywcę i która to kontynuacja działalności faktycznie po dniu Transakcji nastąpiła. Dla możliwości kontynuowania przez Nabywcę prowadzenia takiej działalności, Nabywca nie musiał angażować żadnych dodatkowych składników majątkowych materialnych lub nie materialnych, czego nie zniweczył fakt wyłączenia z Transakcji elementów, o których mowa w punktach 1-8 powyżej.

Gdyby nie know-how Zbywcy, znajomość rynku energetycznego (energetyki odnawialnej), klientela oraz szeroko pojęta sieć kontaktów Zbywcy, inne tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy, a przede wszystkim czynnik organizacyjny, który pozwolił na zorganizowanie składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) Zbywcy w zespół, umożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej, spółka Zbywcy nie mogłaby prowadzić działalności gospodarczej, pozwalającej na osiąganie przychodów.

Zarówno przed Transakcją, jak i po niej, środki trwałe, ruchomości, wartości niematerialne i prawne, prawa i obowiązki wynikające z przeniesionych na Nabywcę umów, będące przedmiotem Transakcji, wykorzystywane były do celów prowadzenia działalności gospodarczej (najpierw Zbywcy, a po Transakcji – Nabywcy) jako jeden wzajemnie wewnętrznie powiązany, zorganizowany zbiór składników.

Tym samym w ramach Transakcji doszło do przeniesienia przez Zbywcę na Nabywcę zorganizowanego zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) Zbywcy, wykorzystywanego przez niego do prowadzenia działalności gospodarczej i tożsamo wykorzystywanego do prowadzenia analogicznej działalności gospodarczej po Transakcji przez Nabywcę, co też ma w chwili obecnej miejsce.

W analizowanym przypadku składniki będące przedmiotem Transakcji stanowią autonomiczny, zorganizowany zespół, albowiem w rzeczy samej od dnia 1 sierpnia 2020 r., tj. po zrealizowaniu Transakcji, Nabywca dotychczas niedysponujący zasadniczo żadnym zapleczem użytkowym (jako podmiot utworzony zaledwie kilka miesięcy wcześniej), płynnie przejął zadania dotychczas realizowane przez Zbywcę oraz rozpoczął samodzielne funkcjonowanie na rynku dotychczas zajmowanym przez Zbywcę, co wskazuje kontynuowanie działalności Zbywcy przez Nabywcę oraz jego zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot gospodarczy. W momencie zrealizowania Transakcji składniki majątkowe (zarówno materialne jak i niematerialne) nabyte przez Nabywcę, umożliwiły Nabywcy, dotychczas realnej działalności gospodarczej nieprowadzącemu, kontynuowanie działalności gospodarczej prowadzonej przez Zbywcę przed dniem Transakcji. Nabywca nie musiał angażować innych składników majątkowych, które nie są przedmiotem Transakcji ani podejmować dodatkowych działań faktycznych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabyte – w ramach Transakcji – składniki majątkowe.

Sprzedany w ramach Transakcji na rzecz Nabywcy agregat składników majątkowych – spośród których wyłączono pewne elementy – mógł samodzielnie funkcjonować, zatem wyłączenie ze zbycia pewnych elementów przedsiębiorstwa, wskazanych w pkt 1-8 powyżej, nie miały istotnego znaczenia dla kontynuowania działalności Zbywcy przez Nabywcę, zatem w ramach Transakcji na Nabywcę przeszło co najmniej minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej uprzednio przez Zbywcę działalności gospodarczej.

Podsumowując, przedmiot Transakcji stanowił funkcjonalnie powiązany zespół składników materialnych i niematerialnych, który był zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności, w tym wypadku do kontynuowania działalności prowadzonej przez Zbywcę.

Intencją Wnioskodawców jest upewnienie się, że Transakcja powinna być uznana za znajdującą się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Końcowo wskazać należy, iż opis stanu faktycznego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiony został w interpretacji Znak: 0114-KDIP4-2.4012.19.2021.3.AA, obejmującej swym zakresem ocenę stanowiska Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy sprzedaż w ramach Transakcji przez Zbywcę na rzecz Nabywcy opisanych w stanie faktycznym składników i praw majątkowych podlegała opodatkowaniu PCC na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, którego podatnikiem jest w niniejszym przypadku Nabywca? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż w ramach Transakcji przez Zbywcę na rzecz Nabywcy opisanych w stanie faktycznym składników i praw majątkowych podlegała opodatkowaniu PCC na mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, którego podatnikiem w niniejszym przypadku jest Nabywca.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości oraz praw majątkowych. Zarazem na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) i art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, w zakresie, w jakim są opodatkowane VAT (art. 2 pkt 4 lit. a) lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z VAT, których przedmiotem są w szczególności nieruchomości lub ich części (art. 2 pkt 4 lit. b) tiret 1).

W opisanym stanie faktycznym doszło do Transakcji, która podlega wyłączeniu z VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym w opisanym stanie faktycznym zachodzi przesłanka pozytywna opodatkowania Transakcji PCC i nie zachodzi przesłanka negatywna opodatkowanie to wyłączająca.

W orzecznictwie sądów administracyjnych i praktyce organów podatkowych przyjmuje się, że jeśli Transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części przybierze postać umowy sprzedaży, będzie ona podlegać opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC (zob. np.: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 10 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Sz 1043/18, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych: z 1 lipca 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.69.2020.4.MZ, z 26 marca 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.307.2019.2. HS, czy z 15 grudnia 2017 r., Znak: 0111-KDIB4.4014.338.2017.2.MD, oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 sierpnia 2016 r., Znak: IBPB-2-1/4514-355/16-1/MD).

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o PCC obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym – w niniejszym przypadku na Nabywcy.

Reasumując, w opisanym stanie faktycznym doszło do Transakcji, która podlega wyłączeniu z VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, w stosunku do którego podatnikiem jest Nabywca, zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC .

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, że przedmiotem niniejszej interpretacja jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 26 kwietnia 2021 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.19.2021.3.AA.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) – podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przy czym w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że 30 lipca 2020 r. Zainteresowany będący stroną postępowania (Zbywca) i Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Nabywca) zawarli umowę sprzedaży. Umowa przenosiła ogół składników majątkowych materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Zbywcy (w prawnie dopuszczalnym zakresie) na Nabywcę wraz z prawami i obowiązkami umów, których stroną był Zbywca. Na skutek zawarcia Umowy, doszło również do przeniesienia przez Zbywcę na Nabywcę zakładu pracy w rozumieniu i trybie określonym art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Zbywca w ramach zawartego pomiędzy stronami porozumienia dodatkowo zobowiązał się do przeniesienia na rzecz Nabywcy środków pieniężnych, należności i zobowiązań Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych prowadzonego przez Zbywcę dla pracowników, którzy na skutek Umowy stali się pracownikami Nabywcy. Zgodnie z Umową i Porozumieniem, ww. przeniesienie praw do składników majątkowych przedsiębiorstwa Zbywcy wraz z prawami i obowiązkami umów, których stroną był Zbywca oraz środków pieniężnych, należności i zobowiązań Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Zbywcy nastąpiło z dniem 1 sierpnia 2020 r.

Należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa Transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2020 r. Znak: 0114-KDIP4-2.4012.19.2021.3.AA w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdzając stanowisko Zainteresowanych stwierdził, że „(…) Tak więc z uwagi na przedstawione okoliczności należy stwierdzić, że przekazywany zespół składników majątkowych i niemajątkowych na dzień dokonania Transakcji nie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Zatem wyodrębnienie z istniejącego przedsiębiorstwa i następnie zbycie części składników materialnych i niematerialnych, służących prowadzeniu określonych zadań gospodarczych, bez konieczności likwidacji pozostałych składników majątku przedsiębiorstwa, można rozpatrywać wyłącznie w kategorii zbycia części przedsiębiorstwa. (…)

W świetle powyższego, opisany w stanie faktycznym ogół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Zbywcy, który był przedmiotem Transakcji stanowił (na dzień sprzedaży) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W związku z tym, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jego sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.”

W związku z powyższym, skoro przedstawiona we wniosku Transakcja jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa była wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – ¬obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ww. ustawy -obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży, w myśl ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy – wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jeżeli jednak podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, to stosownie do art. 6 ust. 3 ww. ustawy – organ wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 cyt. ustawy).

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Stosownie do art. 10 ust. 1 ww. ustawy – podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. W myśl natomiast ust. 2 ww. przepisu – notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Jako że przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1740).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego – przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego – czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W świetle wyżej przywołanej definicji przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.

W myśl art. 535 § 1 ww. Kodeksu – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Stosownie do art. 555 cyt. Kodeksu – przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego mogą być zatem, oprócz rzeczy również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

W świetle powyższego, jeżeli przedmiotem umowy sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, to podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży, a jej przedmiot stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa jako całość, a nie poszczególne elementy zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, czyli tutaj zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przy czym, jeżeli w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębniły wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek winien być uiszczony według właściwych stawek. Jeżeli jednak przy dokonaniu czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie zostały wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek winien być uiszczony według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Opodatkowanie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa stawką 2% ma bowiem zastosowanie w przypadku, gdy cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odpowiadająca jej wartości rynkowej, ustalona jest przez strony czynności cywilnoprawnej w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.

Podsumowując, omawiana Transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według zasad wyżej wskazanych. Na Nabywcy – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Zainteresowanych stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj