Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.39.2021.4.MD
z 20 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 15 stycznia 2021 r. (data wpływu – 1 lutego 2021 r.), uzupełnionym 9 kwietnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w niezabudowanej nieruchomościjest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziału w niezabudowanej nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 20 marca 2021 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.45.2021.2.MKA, 0111-KDIB2-3.4014.39.2021.3.MD wezwano Zainteresowanych do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 9 kwietnia 2021 r.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Nabywca);

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana M. O. (Sprzedający, Zbywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Pan M. O. (dalej jako: Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zawarł wraz innymi współwłaścicielami z P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Kupujący) 10 października 2019 r. przedwstępne warunkowe umowy sprzedaży nieruchomości (akt notarialny).

Dla nieruchomości położonej w G., stanowiącej Działkę 1, Działkę 2, Działkę 3 oraz Działkę 4 o łącznym obszarze 4,4282 ha (cztery hektary i cztery tysiące dwieście osiemdziesiąt dwa metry kwadratowe), Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

W dziale I-O powyższej księgi wieczystej, nieruchomość ta jest opisana jako położona w G., nadto w dziale I-O ujawnione są dwa budynki: jednokondygnacyjny budynek mieszkalny oraz jednokondygnacyjny budynek produkcyjny.

Dział I Sp wolny jest od wpisów.

W dziale II powołanej księgi wieczystej prawo własności wpisane jest na rzecz zmarłego J. O., w całości, na podstawie aktu własności ziemi z 20 maja 1975 roku oraz postanowienia o uzupełnieniu migracji księgi wieczystej z 31 marca 2009 roku Sądu Rejonowego.

W dziale III widnieją następującej treści wpisy:

  • należność przypadająca na nieruchomość nr (…) dział I-O w ilości 207,20 kwintali żyta, podlegająca spłacie w dwudziestu równych ratach stanowiąca ciężar realny na rzecz Skarbu Państwa,
  • odnośnie działki nr (…) o obszarze 446 m2 wszczęto postępowanie wywłaszczeniowe,
  • prawo osobiste – dożywocie zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego na rzecz S. O. córki J. i W. oraz H. O., córki Ja. i S.

Dział IV powołanej księgi wieczystej wolny jest od wpisów obciążeń. Wszystkie działy powyższej księgi wieczystej wolne są od wzmianek.

W dacie 4 listopada 1971 r. ujawniony w księdze wieczystej J. O. pozostawał w związku małżeńskim z B. O., w małżeństwie tym nieprzerwanie obowiązywał ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, zatem opisana wyżej nieruchomość stanowiła składnik majątku objętego ustawową wspólnością majątkową.

B. O. zmarła w roku 2006. Spadek po niej z mocy ustawy nabyły jej dzieci, tj. A. O., An. O., M. O. po 1/4 (jednej czwartej) części oraz jej wnuki M. W. oraz A. W. po 1/8 (jednej ósmej). Uprzednio zmarł J. O., ujawniony obecnie w księdze wieczystej jako wyłączny właściciel. Spadek po nim na podstawie ustawy przypadł jego następnie zmarłej żonie B. O. w 1/4 części oraz jego dzieciom: M. O., An. O., A. O. oraz E. W. po 3/16 (trzech szesnastych) części każdemu z nich. Część spadku przypadająca E. W. przy pada jej dzieciom M. W. oraz A. W.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania w datach nabycia udziałów w spadku pozostawał w związku małżeńskim i swego stanu cywilnego nie zmieniał, w jego małżeństwie niezmiennie od dnia jego zawarcia obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, umów majątkowych małżeńskich (w tym rozszerzających) nie zawierał, a zatem ze względu na podstawę nabycia jego udziały w opisanej nieruchomości stanowią składnik jego majątku osobistego.

Przedmiotem umowy sprzedaży będzie wyłącznie prawo własności całej niezabudowanej Działki 3, zwanej dalej również jako Nieruchomość lub Przedmiot Sprzedaży.

Nieruchomość wolna jest od wszelkich hipotek, zadłużeń i wierzytelności oraz nie jest obciążona żadnymi prawami i roszczeniami osób trzecich.

Zgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Uchwała Rady Miejskiej w G. z dnia 2 czerwca 2011 r.), teren obejmujący między innymi Działkę 3, oznaczony jest symbolem 18UPn co oznacza tereny usługowo-produkcyjne nowe, dla którego przeznaczeniem podstawowym jest działalność usługowo-produkcyjna, w tym logistyka oraz składowanie i magazynowanie, z zakazem lokalizacji przedsięwzięć zawsze znacząco oddziaływujących na środowisko, w związku z czym Nieruchomość nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz art. 461 Kodeksu cywilnego, w stosunku do której Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przysługuje lub innym osobom lub podmiotom przysługiwałoby prawo pierwokupu, o którym mowa w powyższej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

Nieruchomość nie jest przedmiotem żadnych umów dzierżawy, najmu lub użyczenia, nie jest obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi ani ograniczeniami w rozporządzeniu, także nieujawnionymi w księdze wieczystej roszczeniami osób trzecich, w tym prawem pierwokupu, nie znajduje się ona na terenie parku narodowego ani na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, nie jest przedmiotem postępowania cywilnego lub administracyjnego, w tym także wywłaszczeniowego, postępowania o scalenie lub podział nieruchomości lub postępowania rozgraniczeniowego.

Nieruchomość nie była nabyta od Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego.

Nieruchomość nie stanowi ani nic stanowiła przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Dla Nieruchomości nie został sporządzony uproszczony plan urządzenia lasu, o którym mowa w art. 19 ust. 2 ustawy o lasach, a nadto nie została wydana dla niej decyzja w trybie art. 19 ust. 3 powołanej wyżej ustawy o lasach.

Nieruchomość nie jest położona na obszarze zdegradowanym ani na obszarze rewitalizacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji.

Nieruchomość nie jest objęta żadną formą ochrony przyrody.

Nieruchomość nie jest również zajęta nawet w części pod wody śródlądowe stojące lub płynące.

Nieruchomość jest niezabudowana, nieogrodzona, nieuzbrojona i posiada faktyczny dostęp do drogi publicznej poprzez działkę gminną posiadającą użytek dr.

Powyższe dane dotyczą zarówno Nieruchomości jak i udziału w Nieruchomości Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania wraz z pozostałymi współwłaścicielami zobowiązali się sprzedać łącznie na rzecz Kupującego cale swoje udziały w Nieruchomości jakie będą posiadać w prawie jej własności.

Umowa, na mocy której Zainteresowany niebędący stroną postępowania wraz z pozostałymi współwłaścicielami sprzedadzą a Kupujący kupi Przedmiot Sprzedaży („Umowa Sprzedaży”) zostanie zawarta po spełnieniu się następujących warunków („Warunki Zawarcia Umowy Sprzedaży”), w dacie wskazanej przez Kupującego Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania oraz pozostałym współwłaścicielom, z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem, ale nie później niż do dnia trzydziestego pierwszego grudnia dwa tysiące dwudziestego roku (31 grudnia 2020 r.) („Data Ostateczna”):

  1. uregulowania stanu prawnego Nieruchomości i doprowadzenia do sytuacji, w której Zainteresowany niebędący stroną postępowania wraz z pozostałymi współwłaścicielami będą ujawnionymi w księdze wieczystej współwłaścicielami Nieruchomości, posiadającymi łącznie całą tę Nieruchomość, w tym uzyskania przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli prawomocnych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku bądź aktów poświadczenia dziedziczenia po zmarłych B. O. i J. O. oraz E. W. oraz doprowadzenia do sytuacji (poprzez zawarcie wszelkich innych umów, w tym umów o podział majątku, działu spadku, zniesienia współwłasności lub też umów nabycia Nieruchomości), której skutkiem będzie okoliczność, iż wyłącznie uprawnionymi do sprzedaży Nieruchomości będzie Zainteresowany niebędący stroną wraz z pozostałymi współwłaścicielami, przy czym w celu wyjaśnienia wątpliwości Kupujący oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania wraz z pozostałymi współwłaścicielami ustalili, że za spełnienie się tego warunku uznawać będą sytuację, w której wszyscy: Zainteresowany niebędący stroną postępowania wraz z pozostałymi współwłaścicielami będą wyłącznymi współwłaścicielami Nieruchomości, zaś wielkość przysługującego każdemu z nich udziału w Nieruchomości będzie zależna od wyników przeprowadzonych postępowań bądź czynności i określona zostanie ona w Umowie Przyrzeczonej Sprzedaży,
  2. uzyskania przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli zaświadczeń Urzędu Skarbowego wydanych w oparciu o art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w zakresie nabytych udziałów w spadku,
  3. uzyskania przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli zaświadczeń Urzędu Skarbowego wydanych w trybie art. 306g ustawy Ordynacja podatkowa oraz zaświadczeń Urzędu Gminy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, PFRON oraz KRUS potwierdzających, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele nie zalegają z płatnością należnych podatków, ani składek na ubezpieczenie i innych należności publicznoprawnych, do uiszczania których byli zobowiązani,
  4. uzyskania przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli odpisów skróconych aktów zgonu S. O. oraz H. O. uprawnionych z tytułu wpisanego w księdze wieczystej dożywocia oraz wykreślenia z księgi wieczystej wpisów dotyczących ciężaru realnego, postępowania wywłaszczeniowego oraz dożycia ujawnionych obecnie w księdze wieczystej,
  5. przeprowadzenia przez Kupującego procesu analizy stanu prawnego Przedmiotu Sprzedaży i uznanie przez Kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące,
  6. nabycia przez Kupującego łącznie Przedmiotu Sprzedaży a także działek sąsiednich, oznaczonych numerami geodezyjnymi: (…), na których realizowana będzie inwestycja polegająca na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego,
  7. uzyskania przez Kupującego na jego koszt ustaleń, z których wynikałoby, iż warunki glebowo-środowiskowe Przedmiotu Sprzedaży umożliwiają realizację zamierzonej przez Kupującego inwestycji,
  8. uzyskania przez Kupującego warunków technicznych, pozwoleń, uzgodnień oraz zgód osób prawnych i fizycznych, w tym dostawców danych mediów oraz jednostek samorządu terytorialnego i organów administracji państwowej, na zmianę przebiegu mediów znajdujących się na terenie Przedmiotu Sprzedaży, które to media (gazociągi, linie energetyczne, wodociągi, rurociągi, linie telekomunikacyjne, rowy melioracyjne, itp.) mogą znajdować się na terenie Przedmiotu Sprzedaży oraz kolidować z planowaną przez Kupującego inwestycją i których zmiana przebiegu jest niezbędna do uzyskania przez Kupującego pozwolenia na budowę planowanej inwestycji,
  9. potwierdzenia, że warunki techniczne (zaopatrzenia w media: wodę, energię elektryczną, gaz, włączenia do układu drogowego oraz odprowadzania ścieków i wód deszczowych) umożliwiają realizację zamierzonej inwestycji między innymi na Przedmiocie Sprzedaży,
  10. potwierdzenia przez Kupującego, iż Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej, względnie doprowadzenia przez Kupującego do sytuacji, w której dostęp ten będzie zapewniony,
  11. uzyskanie przez Kupującego ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę między innymi na Nieruchomości parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego z niezbędną infrastrukturą,
  12. przedłożeniu Kupującemu przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli na wezwanie Kupującego, poświadczonej notarialnie kopii dokumentów potwierdzających tożsamość Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli, tj. dowodu osobistego bądź paszportu (przy czym Kupujący zobowiązuje się nie udostępniać otrzymanego dokumentu osobom trzecim z wyłączeniem osób zaangażowanych w pracę nad projektem – i nie wykorzystywać go do celów innych niż związanych z realizacją inwestycji),
  13. minimum dwukrotnym podpisaniu oraz przekazaniu przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli Kupującemu na wezwanie Kupującego oświadczeń dotyczących zgodności działań Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli z wymogami oraz procedurami w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu,
  14. oświadczenia i zapewnienia Sprzedających zawarte w § 2 Umowy przedwstępnej pozostają ważne i aktualne w Dacie Ostatecznej.

Sprzedający wraz z pozostałymi współwłaścicielami, 27 listopada 2020 r. dokonali zmiany warunków przedwstępnych umów sprzedaży (akt notarialny) w ten sposób, że umowa, na mocy której Sprzedający wraz z pozostałymi współwłaścicielami sprzedadzą, a Kupujący kupi Przedmiot Sprzedaży, zostanie zawarta nie później niż do 31 sierpnia 2021 r.

Zainteresowany niebędącego stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele postanowili, iż Warunki Zawarcia Umowy Sprzedaży wskazane powyżej w pkt c)-n) zastrzeżone są na korzyść Kupującego, co oznacza, że Kupujący miał prawo żądać zawarcia Umowy Sprzedaży w Dacie Ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych Warunków Zawarcia Umowy Sprzedaży, pod warunkiem złożenia Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania oraz pozostałym współwłaścicielom przez Kupującego, najpóźniej w Dacie Ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych Warunków Zawarcia Umowy Sprzedaży.

Wydanie Przedmiotu Sprzedaży, wraz ze wszystkimi pożytkami i ciężarami z nim związanymi nastąpić miało w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele zgodnie postanowili, iż od dnia zawarcia Umowy przedwstępnej do dnia oznaczonego jako Data Ostateczna, Kupującemu przysługiwać będzie prawo dysponowania Przedmiotem Sprzedaży dla celów koniecznych do uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, przygotowania planowanej przez Kupującego inwestycji w zakresie przewidzianym przez Prawo budowlane, to jest dla składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (z prawem cesji tego prawa na dowolną osobę trzecią), składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych i przyłączy, a nadto uzyskiwania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów, dotyczących Przedmiotu Sprzedaży a także do wejścia na teren Przedmiotu Umowy celem usunięcia kolizji istniejących sieci z projektowanym przebiegiem sieci, prowadzenia prac przygotowawczych, badań i odwiertów niezbędnych do potwierdzenia, iż Przedmiot Sprzedaży wolny jest od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na nim inwestycji polegającej na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania wraz z pozostałymi współwłaścicielami udzielili Kupującemu oraz dwóm osobom fizycznym każdemu z osobna pełnomocnictw, z prawem do udzielania dalszych pełnomocnictw, na okres do Daty Ostatecznej do dokonywania w ich imieniu, lecz na koszt Kupującego, następujących czynności:

  1. uzyskania warunków technicznych przyłączenia Nieruchomości do infrastruktury technicznej, w szczególności przyłączenia do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury technicznej umożliwiającej odprowadzenie wód opadowych, oraz włączenia do dróg w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru, uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, zmiany klasyfikacji gruntów oraz uzyskanie decyzji dot. gospodarowania masami ziemi podlegającymi ochronie,
  2. uzyskania decyzji o wycince drzew i krzewów oraz uzyskania decyzji o nasadzeniach zastępczych, a także dokonaniu wyżej wymienionych czynności, zawarcia w imieniu Zainteresowanego będącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli umów przyłączenia do sieci oraz umów drogowych określających warunki włączenia do dróg, uzyskania decyzji – pozwolenia wodnoprawnego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oddziaływania planowanej przez Kupującego inwestycji na środowisko, decyzji zezwalającej na prowadzenie badań archeologicznych, decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na Nieruchomości inwestycji planowanej przez Kupującego,
  3. uzyskania decyzji o wycince drzew i krzewów oraz uzyskania decyzji o nasadzeniach zastępczych, a także dokonaniu wyżej wymienionych czynności,
  4. zawarcia w imieniu Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli umów przyłączenia do sieci oraz umów drogowych określających warunki włączenia do dróg,
  5. uzyskania decyzji – pozwolenia wodnoprawnego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oddziaływania planowanej przez Kupującego inwestycji na środowisko, decyzji zezwalającej na prowadzenie badań archeologicznych, decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na Nieruchomości inwestycji planowanej przez Kupującego,
  6. uzyskania – wyłącznie w celu zawarcia Umowy Sprzedaży – we właściwych dla Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli oraz ze względu na miejsce położenia Nieruchomości: urzędzie gminy, urzędach skarbowych, oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaświadczeń, wydanych również w trybie art. 306g lub 306e ustawy Ordynacja podatkowa, potwierdzających, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele nie zalegają z należnymi podatkami i innymi świadczeniami publicznoprawnymi, a także zaświadczeń wydanych w trybie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pełnomocnictwo to uprawnia pełnomocników do składania i podpisywania wniosków, umów i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz do odbioru decyzji, postanowień, wypisów, wyrysów, map i pism oraz korespondencji związanej z prowadzonymi postępowaniami administracyjnymi, a w szczególności z uzyskaniem pozwolenia na budowę i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele udzielili Kupującemu oraz dwóm osobom fizycznym – każdemu z osobna – pełnomocnictw, z prawem do ustanawiania dalszych pełnomocników, na okres do Daty Ostatecznej, do:

  1. przeglądania akt (w tym dokumentów i pism) księgi wieczystej Sądu Rejonowego. Pełnomocnictwo obejmuje upoważnienie do składania wniosków o sporządzenie kserokopii z akt oraz odbioru takich kserokopii, jak również wykonywania fotokopii przez pełnomocnika. Ponadto pełnomocnik uprawniony jest do przeglądania akt ksiąg wieczystych, z których działka (stanowiąca Przedmiot Sprzedaży) została odłączona, o ile takie uprawnienie przysługuje Zainteresowanemu niebędącemu stroną postępowania oraz pozostałym współwłaścicielom,
  2. uzyskiwania od właściwych organów administracji rządowej i samorządowej wszelkich zaświadczeń, informacji, wpisów, wyrysów dotyczących stanów faktycznego i prawnego Nieruchomości koniecznych do przeprowadzenia kompleksowego badania prawnego Nieruchomości,
  3. Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele oświadczyli, że na każde wezwanie Kupującego udzielą wszelkich stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych złożonych na druku PPS-1, niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień itp., o których mowa powyżej, zarówno w formie pisemnej, jak i w formie aktu notarialnego.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele oraz Kupujący postanowili, że wszystkie koszty oraz opłaty przyłączeniowe wynikające z lub związane z warunkami technicznymi, decyzjami i umowami przyłączeniowymi określonymi powyżej będą obciążały Kupującego.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele oświadczyli, że znane jest im zamierzenie Kupującego, polegające na realizacji inwestycji polegającej na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego i oświadczyli, że zrzekają się prawa do składania jakichkolwiek odwołań, zażaleń, skarg i innych protestów w toku postępowań administracyjnych dotyczących realizacji tej inwestycji oraz zobowiązują się do niezgłaszania z tego tytułu żadnych roszczeń oraz do nieskładania żadnych powyżej wskazanych odwołań, zażaleń, skarg i protestów, a także do dostarczania niezbędnych dokumentów dotyczących stanu prawnego i faktycznego Nieruchomości, które mogą okazać się niezbędne w procesie inwestycyjnym.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na cesję (w drodze jednej lub więcej czynności prawnych) wszelkich praw i obowiązków wynikających z niniejszej umowy przez Kupującego na rzecz osoby trzeciej, w tym spółki mającej siedzibę w Rzeczpospolitej Polskiej („Cesjonariusz”). Kupujący zawiadomi Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania oraz pozostałych współwłaścicieli o dokonaniu cesji w ciągu 14 (czternastu) dni od zawarcia umowy, w wykonaniu której cesja została dokonana. Po dokonaniu zawiadomienia, Zainteresowany niebędący stroną postępowania oraz pozostali współwłaściciele będą zobowiązani do zawarcia z Cesjonariuszem umów opisanych w niniejszej umowie i Cesjonariusz stanie się Kupującym w rozumieniu postanowień umowy przedwstępnej (z prawem do dokonania dalszych cesji), Umowy Sprzedaży, jak również Umowy Przenoszącej.

Zainteresowany będący stroną postępowania – Sp. z o.o. (dalej jako: Nabywca) nabędzie od Kupującego w drodze umowy cesji, o której mowa w pkt 36 wszelkie prawa i obowiązki wynikające z przedwstępnych warunkowych umów sprzedaży nieruchomości (akt notarialny).

Sprzedający :

  1. nie zabiegał o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani o dokonanie jego zmiany,
  2. nie wynajmował i nie wydzierżawił oraz nie wynajmie i nie wydzierżawi Nieruchomości do dnia sprzedaży,
  3. nie wykorzystywał Nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej,
  4. nie wykorzystywał Nieruchomości do prowadzenia działalności rolniczej,
  5. nie podejmował działań mających na celu podział Nieruchomości, jej połączenie; na Nieruchomości nie wyznaczano dróg wewnętrznych, ani nie podejmowano żadnych działań mających na celu wyznaczenie dróg wewnętrznych,
  6. nie podejmował żadnych działań mających na celu uzbrojenie Nieruchomości,
  7. nie podejmował czynności mających na celu sprzedaż Nieruchomości, a w szczególności nie dokonał ogłoszeń w gazetach i Internecie oraz nie wywieszał banerów; Kupujący jako pierwszy wyszedł z propozycją zakupu działki; w celu budowy parku magazynowo-logistyczno- produkcyjnego,
  8. nie występował wcześniej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej sprzedaży Nieruchomości,
  9. nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej,
  10. nabył spadek po J. O. w 3/16 części (postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 8 października 2020 r.),
  11. nabył spadek po B. O. w 1/4 części (postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 8 października 2020 r.).

Nabywca:

  1. jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług,
  2. zamierza nabyć Nieruchomość w celu budowy parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego,
  3. nabędzie nieruchomość na cele opodatkowanej podatkiem od towarów i usług działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż przez Sprzedającego udziału w prawie własności w Nieruchomości, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy sprzedaż przez Sprzedającego udziału w Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług?
  3. Czy Nabywcy w związku z nabyciem udziału w Nieruchomości przysługiwać będzie możliwość dokonania odliczenia od podatku od towarów i usług?
  4. Czy sprzedaż udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. umowy sprzedaży. Ponadto, zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi – z zastrzeżeniem nieistotnym w ramach danej sprawy – jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z powyższego wynika, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży, pod warunkiem, że czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na zwolnienie od podatku od towarów i usług przynajmniej jednej strony umowy i jednocześnie przedmiotem umowy jest nieruchomość lub jej część.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Zainteresowanych, w sytuacji gdy odpowiedź na pytanie nr 1 będzie prawidłowa, transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ Sprzedający nie będzie działał jako podatnik podatku od towarów i usług, a w konsekwencji transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, nie znajdzie zastosowania wyłączenie od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację indywidualną z 20 kwietnia 2021 r. znak: 0111-KDIP1-1.4012.45.2021.2.MKA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
  2. innych praw majątkowych – 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza dokonać na rzecz Nabywcy (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej, stanowiącej niezabudowaną działkę.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości (udziału w niej) podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 20 kwietnia 2021 r. znak: 0111-KDIP1-1.4012.45.2021.2.MKA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził m.in., że:

  • skoro w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy, to czynność sprzedaży ww. udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ww. ustawy,
  • sprzedaż udziału w nieruchomości gruntowej stanowiącej Działkę 3, która zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi teren budowlany, nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji Zainteresowany niebędący stroną postępowania jest zobowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży tej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, według którego transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprzedaż przez Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania opisanego we wniosku udziału w Nieruchomości będzie bowiem stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która nie będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku. To oznacza, że planowana transakcja sprzedaży udziału w Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż będzie wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj